Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire Μέρος ΙΙ


kollatos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε ποια σελίδα περίπου να κοιτάξουμε για αυτό;

 

Έχει κι ο darkpain περιγράψει τη διαδικασία πολύ αναλυτικά για το root και το S-OFF.

Samsung Galaxy A52s

Samsung Tab S2 9.7 LTE

Samsung Watch4 Classic

PCs & laptop ubuntu 22.10

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σε ποια σελίδα περίπου να κοιτάξουμε για αυτό;

Στη σελίδα 202 είναι φίλε λίγο κάτω από τη μέση.

Να ρωτήσω κάτι ρε παιδιά μιας και έχω κολλήσει; Από το πρωί παλεύω να κάνω S-off αλλά έχω κολλήσει στο βήμα που ανοίγω το πρόγραμμα revolutionary. Έχω κάνει όλα τα βήματα για drivers κλπ, πήρα και το beta key, συνδέω το τηλέφωνο μου, ανοίγω το revolutionary, βάζω το τηλέφωνο σε σύνδεση HTC sync, ανοίγει μια μαύρη οθόνη που λέει πάνω revolutionary και κάτω μου ζητάει το beta key αλλά μόλις το βάζω μου γράφει invalid key. Τι κάνω λάθος;

 

Άκυρο... Μετά από πάαααρα πολλή ώρα το βρήκα. Είμαι S-off και rooted και ετοιμάζομαι για supernova! Αν σας πω τι έκανα και κόλλησα θα μου κρεμάσετε κουδούνια... :rolleyes:

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by athanaso77

Device: HTC Bravo PVT1 amoled S-Off

ROM: SUPERNOVA Xtreme Official GB SENSE

Radio: 5.17.05.23

HBOOT: 6.93.1002

Recovery: CWM v4.0.1.4

Link to comment
Share on other sites

ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ το HTC sync... Charge only (φόρτιση σκέτη) θέλει. Το γράφουν ξεκάθαρα οι οδηγίες! Αφού δεν έκανες ζημιά πάλι καλά:lol:

Huawei P20 Pro

HTC 10 Glacier Silver

HTC One M7 Silver

HTC Desire

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, χρειάζομαι τις γνώσεις και την εμπειρία σας.

Προχθές έκανα αναβάθμιση το desire σε gb, όλα πήγαν καλά, παίζουν τα πάντα αλλά η μπαταρία δεν κρατάει καθόλου (<4 ώρες με ελάχιστη χρήση). Έκανα το γνωστό κόλπο με την μπαταρία και την φόρτιση αλλά δεν επανήλθε, έβαλα καινούρια αλλά τίποτα. Hard reset, επανεγκατάσταση gb κ.α. δεν απέδωσαν.

μεγαλύτερη κατανάλωση μου δείχνει απο την οθόνη, (>50%) όλα τα άλλα σε μονοψήφια.

το μόνο που παρατήρησα σε 3 σχεδόν ημέρες είναι ότι στην αρχή ήταν αρκετά ζεστό το μισό κάτω μέρος του κινητού, τώρα είναι οκ.

 

καμιά ιδέα???

ευχαριστώ.

 

 

κανεις????

Link to comment
Share on other sites

κανεις????

 

Παιδιά καλησπέρα, χρειάζομαι τις γνώσεις και την εμπειρία σας.

Προχθές έκανα αναβάθμιση το desire σε gb, όλα πήγαν καλά, παίζουν τα πάντα αλλά η μπαταρία δεν κρατάει καθόλου (<4 ώρες με ελάχιστη χρήση). Έκανα το γνωστό κόλπο με την μπαταρία και την φόρτιση αλλά δεν επανήλθε, έβαλα καινούρια αλλά τίποτα. Hard reset, επανεγκατάσταση gb κ.α. δεν απέδωσαν.

μεγαλύτερη κατανάλωση μου δείχνει απο την οθόνη, (>50%) όλα τα άλλα σε μονοψήφια.

το μόνο που παρατήρησα σε 3 σχεδόν ημέρες είναι ότι στην αρχή ήταν αρκετά ζεστό το μισό κάτω μέρος του κινητού, τώρα είναι οκ.

 

καμιά ιδέα???

ευχαριστώ.

 

Αν εχεις κανει calibrate ΑΚΡΙΒΩΣ οπως περιγραφει εδω τοτε κανε τα πιο κατω βηματα που θα σε βοηθησουν να γλιτωσεις λιγη μπαταρια......

1.Ορισε το σημα σε 2G

2.Μειωσε την φωτεινοτητα της οθονης ή βαλε την στο αυτοματο

3.Μειωσε την ωρα που περιμενει το κινητο σου μεχρι να μπει σε standby

4.Απενεργοποιησε το autosync

5.Απενεργοποιησε τα αχρειαστα sync

6.Στα Μobile Networks απενεργοποιησε το Enable always on mobile data!

7.Με ενα προγραμμα Startup Manager απενεργοποιησε προσεκτικα τις εφαμοργες που δεν χρειαζονται να ξεκινουν με το κινητο σου

9.Πηγαινε στα Settings,Accounts and Sync και σταματα το HTC Hub-(Sense) αν υπαρχει....Το οποιο καταναλωνει αρκετη μπαταρια και το συνιστουν αρκετοι developers! (htcsense.com)

 

Αν τα κανεις ολα αυτα θα δεις τρομερη διαφορα σε ταχυτητα αλλα και σε μπαταρια!!

 

Το οτι θερμαινεται απο κατω αυτο ειναι λογω του επεξεργαστη αν παιζεις παιχνιδια ή εχεις κανενα προγραμμα που τρωει αρκετο cpu usage και ειναι απολυτως φυσιολογικο!!

 

Υ.Γ Τα συγκριμενα tips υπαρχουν στην σελιδα 231 με περισσοτερα βηματα για root users

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω το desire με την τελευταία stable CM7. Έχω το εξής σημαντικό πρόβλημα: αρκετά συχνά μετά από επανεκκίνηση και αφού περάσει κανένα δίλεπτο, το κινητό κολλάει. Η οθόνη είναι ανοιχτή αλλά ότι και να πατήσω δεν υπακούει. Μόνη λύση είναι το να βγάλω την μπαταρία. Το παθαίνει πιο σπάνια πάντως και σε κατάσταση αναμονής, όχι δηλαδή μετά από επανεκκίνηση και εκει ότι και να πατήσω δεν ανάβει καθόλου η οθόνη. Το περίεργο στην δεύτερη περίπτωση είναι ότι το έχω πάθει μόνο στη δουλειά και είναι περίεργο γιατί μου έχει τύχει καμιά δεκαριά φορές και όλες ήμουν στη δουλειά (μήπως παίζει τίποτα με το δίκτυο της περιοχής, μπορεί να λέω βλακεία, αλλά είναι υπερβολικό για να είναι σύμπτωση). Πάντως το ανησυχητικό και στις δύο περιπτώσεις είναι ότι όταν το τηλέφωνο είναι νεκρό και κάποιος με καλεί, αυτό δείχνει ότι χτυπάει στον άλλο, σε εμένα όμως δεν ακούγεται τίποτα και ούτε μου μένει καμία ειδοποίηση. Το ίδιο και με τα sms. Επειδή το τελευταίο είναι σοβαρό γιατί μπορεί να χάσω κλήσεις, θα ήθελα τη βοήθεια από κάποιον που να ξέρει τι μπορεί να φταίει. Ίσως να φταίει και κάποια εφαρμογή, αλλά είναι εξαιρετικά δύσκολο να βρω ποια είναι. Αν δεν βρω λύση θα πάω για άλλη rom. Συγνώμη για το μεγάλο post.

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

To Σάββατο αποφάσισα να flashάρω την Alpha version της ICS rom που προσπαθούν να φτιάξουν στο xda, για δοκιμή.

Από αυτά που αναγράφονται ως not working (Camera, HW accelration, Forgot to add USB (charges + adb nothing more) το μόνο που θα ήθελα για να κρατήσω τη rom ως καθημερινή, ήταν το HW accelration. Με την μη ύπαρξη της κάμερας θα μπορούσα να ζήσω. :lol:

Mετά το 1ο boot της συσκευής και το σετάρισμα της, χρησιμοποίησα το κινητό αρκετά για να δω τον καινούριο τρόπο τοποθέτησης shortcut και widget στις home screen, και ό,τι διαφορετικό έχει σε σχέση με τις Froyo/Gingerbread και πραγματικά η rom ήταν το ίδιο smooth με μία Sense rom (φαίνεται ότι είχαν δίκαιο οι της Google που είπαν ότι όσες συσκευές είχαν πάρει Gingerbread θα μπορούν να 'σηκώσουν' και το ICS). Υποθέτω ότι το HW accelration, που για όλους όσοι κάνουν το ICS port σε όλες τις συσκευές είναι το Α και το Ω, χρειάζεται για video viewing, παιχνίδια και ποιο βαριές εργασίες από μία απλή χρήση της συσκευής ως τηλέφωνο, αποστολή/λήψη sms και surfing στο internet. Για τα προηγούμενα, από την εμπειρία μου τις λίγες ώρες με την rom, είναι αχρείαστο..

To μεγαλύτερο πρόβλημα στην έκδοση του CM7R2 hboot ήταν ότι δε λειτουργεί το 3G, κάτι το οποίο λειτουργεί στο stock hboot (λογικό να ασχολούνται περισσότερο μ' αυτό το hboot μέχρι να λυθούν όλα τα προβλήματα και μετά να κάνουν και την μετατροπή στο CM7R2 hboot), ενώ δε δοκίμασα καθόλου το bluetooth.

Το μεγαλύτερο πρόβλημα όμως ήταν στον τρόπο εμφάνισης των αριθμών στις επαφές, κάτι που καθιστούσε το κινητό άχρηστο. Όλα τα τηλέφωνα είχαν κενά, δηλαδή εμφανίζονταν ως 699 710 5567 αντί για 6997105567. Έτσι δεν μπορούσες να πραγματοποιήσεις κλήση και φυσικά όλα τα sms σου εμφανίζονταν λες και σου τα έστειλε άγνωστος. Eίχα την εντύπωση ότι αυτό θα λύνονταν εύκολα, αλλάζοντας απλά τη γλώσσα του Android που είχα επιλέξει στην εκκίνηση από English σε Ελληνικά, αλλά ακόμη και όταν το έκανα τα νούμερα εξακολουθούσαν να εμφανίζονται με κενά.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για την απάντηση, αν και όπως έγραψα δεν είναι θέμα ανοιχτών εφαρμογών ή οτιδήποτε άλλο.

για το αρχείο, η επίσημη λύση απο το service HTC ήταν η υποβάθμιση σε 2.2, η οποία και έγινε χωρίς δευτερη σκέψη οπότε εκαι η διάρκεια της μπαταρίας επανήλθε. όπως είπαν η 2.3 έβγαλε αρκετά θέματα ένα εκ των οποίων ήταν και το δικό μου, στα οποία η επίσημη λύση είανι η υποβάθμηση.

 

ευχαριστώ και πάλι,

Edited by RuBaDuB
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για την απάντηση, αν και όπως έγραψα δεν είναι θέμα ανοιχτών εφαρμογών ή οτιδήποτε άλλο.

για το αρχείο, η επίσημη λύση απο το service HTC ήταν η υποβάθμιση σε 2.2, η οποία και έγινε χωρίς δευτερη σκέψη οπότε εκαι η διάρκεια της μπαταρίας επανήλθε. όπως είπαν η 2.3 έβγαλε αρκετά θέματα ένα εκ των οποίων ήταν και το δικό μου, στα οποία η επίσημη λύση είανι η υποβάθμηση.

 

ευχαριστώ και πάλι,

 

Ωραία λύση δώσανε πάλι οι φωστήρες του επισημου service... Αφού δε σου είπαν πέτα το πάλι καλά.... Αν μη τι άλλο ο σημαντικότερος λογος για να αναβαθμιστείς σε gingerbread ήταν η τρομακτικά καλύτερη αυτονομία... Εγώ όταν την πρωτοέβαλα την επίσημη gingerbread είδα σχεδόν διπλάσια αυτονομία χωρίς υπερβολή!

Αυτό τον καιρό όμως έχοντας φλασάρει αρκετές custom ROM έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα, η μπαταρία κρατάει ελάχιστα και σβήνει στο 20%... Αυτό όμως μου συμβαίνει με οποιαδήποτε ROM, και δεν έχω καταφέρει να το λύσω, οπότε το μόνο σίγουρο είναι ότι δε φταίει η Gingerbread...

Huawei P20 Pro

HTC 10 Glacier Silver

HTC One M7 Silver

HTC Desire

Link to comment
Share on other sites

δεν λές πάλι καλα που το παλουκάρι το έσιαξε εκείνη την ώρα και δεν ταλαιπωρήθηκα με αποστολές κτλ.. πάλι καλά.... σκέψου το βράδυ το έβγαζα απο το φορτιστή και το πρωί το έβρισκα κλειστό...

τώρα που ασχολήθηκα λίγο παραπάνω σκέφτομαι backup και δαχτύλιασμα... μουαχαχαχαχαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Makinen, έχει εμφανιστεί και σε άλλους αυτό που γράφεις; Φταίει η συσκευή σου λες; Υπάρχει περίπτωση να φταίνε τα φλασαρίσματα; Έχεις κάποιες ενδείξεις;

Samsung Galaxy A52s

Samsung Tab S2 9.7 LTE

Samsung Watch4 Classic

PCs & laptop ubuntu 22.10

Link to comment
Share on other sites

Makinen, έχει εμφανιστεί και σε άλλους αυτό που γράφεις; Φταίει η συσκευή σου λες; Υπάρχει περίπτωση να φταίνε τα φλασαρίσματα; Έχεις κάποιες ενδείξεις;

 

Έχει εμφανιστεί σε ΠΑΡΑ πολλούς. Αν φταίνε τα φλασαρίσματα δεν ξέρω. Αυτό που ξέρω είναι ότι πριν αρχίσω να φλασάρω αβέρτα είχα official Froyo και μετά official Gingerbread και ήταν άψογη η μπαταρία. Έγινε ξαφνικά αυτό, πράγμα που σημαίνει ότι δεν είναι φθορά της μπαταρίας αλλά κάποιο bug.

Huawei P20 Pro

HTC 10 Glacier Silver

HTC One M7 Silver

HTC Desire

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω το desire με την τελευταία stable CM7. Έχω το εξής σημαντικό πρόβλημα: αρκετά συχνά μετά από επανεκκίνηση και αφού περάσει κανένα δίλεπτο, το κινητό κολλάει. Η οθόνη είναι ανοιχτή αλλά ότι και να πατήσω δεν υπακούει. Μόνη λύση είναι το να βγάλω την μπαταρία. Το παθαίνει πιο σπάνια πάντως και σε κατάσταση αναμονής, όχι δηλαδή μετά από επανεκκίνηση και εκει ότι και να πατήσω δεν ανάβει καθόλου η οθόνη. Το περίεργο στην δεύτερη περίπτωση είναι ότι το έχω πάθει μόνο στη δουλειά και είναι περίεργο γιατί μου έχει τύχει καμιά δεκαριά φορές και όλες ήμουν στη δουλειά (μήπως παίζει τίποτα με το δίκτυο της περιοχής, μπορεί να λέω βλακεία, αλλά είναι υπερβολικό για να είναι σύμπτωση). Πάντως το ανησυχητικό και στις δύο περιπτώσεις είναι ότι όταν το τηλέφωνο είναι νεκρό και κάποιος με καλεί, αυτό δείχνει ότι χτυπάει στον άλλο, σε εμένα όμως δεν ακούγεται τίποτα και ούτε μου μένει καμία ειδοποίηση. Το ίδιο και με τα sms. Επειδή το τελευταίο είναι σοβαρό γιατί μπορεί να χάσω κλήσεις, θα ήθελα τη βοήθεια από κάποιον που να ξέρει τι μπορεί να φταίει. Ίσως να φταίει και κάποια εφαρμογή, αλλά είναι εξαιρετικά δύσκολο να βρω ποια είναι. Αν δεν βρω λύση θα πάω για άλλη rom. Συγνώμη για το μεγάλο post.

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

 

Με τι kernel είσαι? Μου το έχει κάνει κι εμένα μια φορά (είμαι με AceSMod007 και snq) όντας σε αναμονή (κάτι έκανα, μπήκε σε αναμονή και δεν ξυπνούσε με τίποτα). Έπρεπε κι εγώ να βγάλω μπαταρία. Προς το παρόν δεν το έχει ξανακάνει αλλά ή δεν είναι θέμα ρομ ή λόγω των port και της βάσης που χρησιμοποιείται για αυτές σέρνεται παντού. Κρατάς κανένα log να δεις τι αν πετάει κάτι? Αλλά είναι σίγουρα ένα θέμα που μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα. Σου το έκανε από την αρχή που πέρασες αυτή τη ρομ?

 

Έχει εμφανιστεί σε ΠΑΡΑ πολλούς. Αν φταίνε τα φλασαρίσματα δεν ξέρω. Αυτό που ξέρω είναι ότι πριν αρχίσω να φλασάρω αβέρτα είχα official Froyo και μετά official Gingerbread και ήταν άψογη η μπαταρία. Έγινε ξαφνικά αυτό, πράγμα που σημαίνει ότι δεν είναι φθορά της μπαταρίας αλλά κάποιο bug.

 

Έχεις περάξει fix/mods/whatever για την μπαταρία?? Γιατί υπάρχει κόσμος που ισχυρίζεται ότι τους έχει κάνει κακό. Η μπαταρία εμένα με official froyo η γνωστή μετριότητα, με official GB τεράστια διαφορά, όπως όλοι, με AcesMod007 και bannanacakes-0.9 σχεδόν όπως με την official και με snq σχεδόν τα ίδια αλλά λίγο μετά το 25% μπορεί να φρικάρει και να κλείσει. Τα φλασαρίσματα της δημιουργούν θέματα.

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Με τι kernel είσαι? Μου το έχει κάνει κι εμένα μια φορά (είμαι με AceSMod007 και snq) όντας σε αναμονή (κάτι έκανα, μπήκε σε αναμονή και δεν ξυπνούσε με τίποτα). Έπρεπε κι εγώ να βγάλω μπαταρία. Προς το παρόν δεν το έχει ξανακάνει αλλά ή δεν είναι θέμα ρομ ή λόγω των port και της βάσης που χρησιμοποιείται για αυτές σέρνεται παντού. Κρατάς κανένα log να δεις τι αν πετάει κάτι? Αλλά είναι σίγουρα ένα θέμα που μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα. Σου το έκανε από την αρχή που πέρασες αυτή τη ρομ?

 

 

 

 

 

Δεν μου το έκανε από την αρχή. Ανεβάζω και ένα screenshot με kernel κλπ. Log πως κρατάω; Ήδη είχα μία παρεξήγηση με κάποιον φίλο που με έπαιρνε τηλ σήμερα και δεν το είδα. Ότι είναι να κάνω πρέπει να το κάνω άμεσα. Αλλιώς πάω για άλλη rom

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω έχει ξανα ειπωθεί παλιότερα αλλα αν μπορεί ν βοηθήσει κάποιος.... πω γίνεται να επαναφερω την micro SD μου στην αρχική της κατάσταση πριν κανω δηλαδη τα partitions;;

My Device:

Smartphone: iPhone 14 Pro

Πώληση: Τίποτα Ζήτηση: Τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου το έκανε από την αρχή. Ανεβάζω και ένα screenshot με kernel κλπ. Log πως κρατάω; Ήδη είχα μία παρεξήγηση με κάποιον φίλο που με έπαιρνε τηλ σήμερα και δεν το είδα. Ότι είναι να κάνω πρέπει να το κάνω άμεσα. Αλλιώς πάω για άλλη rom

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

 

Δοκίμασε αυτή: https://market.android.com/details?id=com.nolanlawson.logcat&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5ub2xhbmxhd3Nvbi5sb2djYXQiXQ.. δες και στο recorded mode αυτό που δεν έχω δοκιμάσει και δεν μπορώ να το απαντήσω με σιγουριά είναι αν μπορείς να δεις τα log μετά το reboot αφού crashάρει. Δοκίμασε να κάνεις ένα reboot και να δεις. Είναι πρόβλημα, δεν το συζητώ καν. Τι να εξηγήσεις στον άλλον και τι να καταλάβει. Ο kernel είναι αυτός που έρχεται με τη rom, αλλά δεν ξέρω αν στο αντίστοιχο νήμα στο xda έχουν αναφερθεί προβλήματα για αυτόν. Με τις ρυθμίσεις cpu (min,max,governors) έχεις πειράξει κάτι? Μήπως έχεις πάει ψηλά και προκαλεί προβλήματα?

 

Νομιζω έχει ξανα ειπωθεί παλιότερα αλλα αν μπορεί ν βοηθήσει κάποιος.... πω γίνεται να επαναφερω την micro SD μου στην αρχική της κατάσταση πριν κανω δηλαδη τα partitions;;

 

Με το GParted ή όποιο άλλο πρόγραμμα δουλεύεις για να τα φτιάξεις (πχ MiniTool Partition) πας και τα σβήνεις.

Edited by eltsele

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις περάξει fix/mods/whatever για την μπαταρία?? Γιατί υπάρχει κόσμος που ισχυρίζεται ότι τους έχει κάνει κακό. Η μπαταρία εμένα με official froyo η γνωστή μετριότητα, με official GB τεράστια διαφορά, όπως όλοι, με AcesMod007 και bannanacakes-0.9 σχεδόν όπως με την official και με snq σχεδόν τα ίδια αλλά λίγο μετά το 25% μπορεί να φρικάρει και να κλείσει. Τα φλασαρίσματα της δημιουργούν θέματα.

 

Έβαλα πριν λίγο κι εγώ AcesMod007 τη σκέτη με Sense 2.1 στην τελευταία της έκδοση να δω τι γίνεται. Ευχάριστο downgrade από τις αργές Sense 3.5 και ευχάριστο το ότι τα πάντα λειτουργούν. Απλά το άτιμο το A2SD++ ή όπως λέγεται σέρνεται στη default class 2 SD του Desire...

Πάντως εκ πρώτης όψεως κρατάει πολύ περισσότερο η μπαταρία στη ROM αυτή:rolleyes:

Huawei P20 Pro

HTC 10 Glacier Silver

HTC One M7 Silver

HTC Desire

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα πριν λίγο κι εγώ AcesMod007 τη σκέτη με Sense 2.1 στην τελευταία της έκδοση να δω τι γίνεται. Ευχάριστο downgrade από τις αργές Sense 3.5 και ευχάριστο το ότι τα πάντα λειτουργούν. Απλά το άτιμο το A2SD++ ή όπως λέγεται σέρνεται στη default class 2 SD του Desire...

Πάντως εκ πρώτης όψεως κρατάει πολύ περισσότερο η μπαταρία στη ROM αυτή:rolleyes:

 

Κι εγώ με class 2 είμαι και όντως δεν είναι για app2sd αυτές.. στην αρχή μου φαινόταν πολύ αργή και πολύ laggy (προερχόμουν και από την official) αλλά με κάποια πειράγματα τώρα η αυτή έστρωσε ή εγώ συνήθισα ή και τα δύο!!

Πλέον στη μόνη φάση που έχω αξιοσημείωτο lag είναι την ώρα που κάνει εγκατάσταση από το market και για κάποια sec μετά. Πλην αυτού, σε γενικές γραμμές θα έλεγα ότι πάει μια χαρά.

Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι αφενός να παίξεις με τις ρυθμίσεις του deamon να δεις τι σου κάθεται πιο καλά και αφετέρου με το A2SDGUI να τσεκάρεις το Dalvik VM heap size που εμένα ήταν by default στο 48. Το πήγα 32 και είδα διαφορά.

Επίσης, προσωπικά, είδα σημαντική διαφορά στην ταχύτητα με τον τελευταίο snq kernel (no2way) ΑΛΛΑ επειδή τη διαφορά στη μπαταρία κι εγώ την τσεκάρω γιατί δεν τον έχω μέρες, μην τον φλασάρεις πριν δεις πως πάει η μπαταρία. Δωσ' του 2-3 μέρες.

 

Thanks στον darkpain που δουλεύει καιρό τη rom για την πολύ ουσιαστική βοήθεια:)

Edited by eltsele

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία λύση δώσανε πάλι οι φωστήρες του επισημου service... Αφού δε σου είπαν πέτα το πάλι καλά.... Αν μη τι άλλο ο σημαντικότερος λογος για να αναβαθμιστείς σε gingerbread ήταν η τρομακτικά καλύτερη αυτονομία... Εγώ όταν την πρωτοέβαλα την επίσημη gingerbread είδα σχεδόν διπλάσια αυτονομία χωρίς υπερβολή!

Αυτό τον καιρό όμως έχοντας φλασάρει αρκετές custom ROM έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα, η μπαταρία κρατάει ελάχιστα και σβήνει στο 20%... Αυτό όμως μου συμβαίνει με οποιαδήποτε ROM, και δεν έχω καταφέρει να το λύσω, οπότε το μόνο σίγουρο είναι ότι δε φταίει η Gingerbread...

 

Θα συμφωνησω μαζι σου.

Μετα απο καθε flasharisma διαφορετικων ROM και σε μερικες περιπτωσεις και της ιδιας ακομη,επιβαλεται να κανεις battery calibration. Να σβησεις τα batterystats δηλαδη! Αυτο που λες με το 20% διορθωνεται με το calibrate που εδωσα το λινκ στο προηγουμενο ποστ μου. Αλλα εξαρταται και απο το kernel,πως θα το ορισει ο δημιουργος του.... Σε παλαιοτερα kernel μπορει να μου πηγαινε ως το 1-2% μεχρι να κλεισει,αλλες φορες μεχρι το 10% και τωρα ειμαι τυχερος αν μου φτασει ως το 15%,συνηθως γυρω στο 20% οπως και εσυ. Οποτε ή ολοι εβαλαν τον ιδιο κωδικα στα kernel τους πλεον ή οντως υπαρχει προβλημα μετα απο ενα συγκεκριμενο χρονο που εχουμε το κινητο. Πιστευω ομως οτι ειναι λογω του kernel!

Παιδιά έχω το desire με την τελευταία stable CM7. Έχω το εξής σημαντικό πρόβλημα: αρκετά συχνά μετά από επανεκκίνηση και αφού περάσει κανένα δίλεπτο, το κινητό κολλάει. Η οθόνη είναι ανοιχτή αλλά ότι και να πατήσω δεν υπακούει. Μόνη λύση είναι το να βγάλω την μπαταρία. Το παθαίνει πιο σπάνια πάντως και σε κατάσταση αναμονής, όχι δηλαδή μετά από επανεκκίνηση και εκει ότι και να πατήσω δεν ανάβει καθόλου η οθόνη. Το περίεργο στην δεύτερη περίπτωση είναι ότι το έχω πάθει μόνο στη δουλειά και είναι περίεργο γιατί μου έχει τύχει καμιά δεκαριά φορές και όλες ήμουν στη δουλειά (μήπως παίζει τίποτα με το δίκτυο της περιοχής, μπορεί να λέω βλακεία, αλλά είναι υπερβολικό για να είναι σύμπτωση). Πάντως το ανησυχητικό και στις δύο περιπτώσεις είναι ότι όταν το τηλέφωνο είναι νεκρό και κάποιος με καλεί, αυτό δείχνει ότι χτυπάει στον άλλο, σε εμένα όμως δεν ακούγεται τίποτα και ούτε μου μένει καμία ειδοποίηση. Το ίδιο και με τα sms. Επειδή το τελευταίο είναι σοβαρό γιατί μπορεί να χάσω κλήσεις, θα ήθελα τη βοήθεια από κάποιον που να ξέρει τι μπορεί να φταίει. Ίσως να φταίει και κάποια εφαρμογή, αλλά είναι εξαιρετικά δύσκολο να βρω ποια είναι. Αν δεν βρω λύση θα πάω για άλλη rom. Συγνώμη για το μεγάλο post.

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

 

Φιλε μου δεν ξερω τι παιζει,παντως το επαθα και εγω αρκετες φορες με την Acesmod007 3D και το παρατηρησα οταν εβαλε το kernel gingercakes η εκδοση 0,9.Το εχω αναφερει στο αναλογο thread και αποτι ειδα το εχουν και αλλοι αυτο αλλα δεν απαντησε ο δημιουργος ουτε βρεθηκε γιατι το κανει!! Εμενα μου κολλουσε οπως λες σε κατασταση αναμονης,αλλαξα governors,frequencies εκανα επανελλημενα reboots και wipe cache,dalvik cache και μετα δια μαγιας του περνουσε:p

Τωρα ειναι μια χαρα,αλλα μολις flasharo αναβαθμιση της ROM μπορει να μου το κανει 1-2 φορες μεχρι να στρωσει:p

Οποτε καταληγουμε στο συμπερασμα οτι δεν ειναι λογω kernel γιατι μεχρι τωρα παρατηρηθηκε και στου cyanogen,snq,bananacakes.

Ισως κανενα mod που εχουν και οι 3 στο kernel τους?

 

ευχαριστώ για την απάντηση, αν και όπως έγραψα δεν είναι θέμα ανοιχτών εφαρμογών ή οτιδήποτε άλλο.

για το αρχείο, η επίσημη λύση απο το service HTC ήταν η υποβάθμιση σε 2.2, η οποία και έγινε χωρίς δευτερη σκέψη οπότε εκαι η διάρκεια της μπαταρίας επανήλθε. όπως είπαν η 2.3 έβγαλε αρκετά θέματα ένα εκ των οποίων ήταν και το δικό μου, στα οποία η επίσημη λύση είανι η υποβάθμηση.

 

ευχαριστώ και πάλι,

 

Οπως ειπε και ο Makinen καλοι ειναι το λογου τους.... Δεν πιστευω οτι τιθεται θεμα Gingerbread,αντιθετως ολοι λενε ποσο πιο οικονομικο σε μπαταρια ειναι το 2,3.Κατι αλλο παιζει αλλα αντε τωρα να βρεις ειδικο στην Ελλαδα αν ειναι θεμα hardware:lol:

Εδω την αλλη φορα εγινε ολοκληρο σουσουρο και αποσυρθηκαν μητρικες και αρκετα μεγαλη αλυσιδα δεν γνωριζε καν το συμβαν και πωλουσε τα παλια μοντελα,τι να πεις....ωρες ωρες απορω ποιος προσλαμβανει τετοια ατομα!!!

Το αστειο ειναι οτι παλι σε γνωστη αλυσιδα καταστηματων κινητης υπαρχει εδω και μηνες που το βλεπω, το Desire μας στην θεση του Desire S!!!:lol: Και δεν βρεθηκε ενας ανθρωπος να το μετακινησει!!!

 

Κι εγώ με class 2 είμαι και όντως δεν είναι για app2sd αυτές.. στην αρχή μου φαινόταν πολύ αργή και πολύ laggy (προερχόμουν και από την official) αλλά με κάποια πειράγματα τώρα η αυτή έστρωσε ή εγώ συνήθισα ή και τα δύο!!

Πλέον στη μόνη φάση που έχω αξιοσημείωτο lag είναι την ώρα που κάνει εγκατάσταση από το market και για κάποια sec μετά. Πλην αυτού, σε γενικές γραμμές θα έλεγα ότι πάει μια χαρά.

Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι αφενός να παίξεις με τις ρυθμίσεις του deamon να δεις τι σου κάθεται πιο καλά και αφετέρου με το A2SDGUI να τσεκάρεις το Dalvik VM heap size που εμένα ήταν by default στο 48. Το πήγα 32 και είδα διαφορά.

Επίσης, προσωπικά, είδα σημαντική διαφορά στην ταχύτητα με τον τελευταίο snq kernel (no2way) ΑΛΛΑ επειδή τη διαφορά στη μπαταρία κι εγώ την τσεκάρω γιατί δεν τον έχω μέρες, μην τον φλασάρεις πριν δεις πως πάει η μπαταρία. Δωσ' του 2-3 μέρες.

 

Thanks στον darkpain που δουλεύει καιρό τη rom για την πολύ ουσιαστική βοήθεια:)

 

:lol: Ξεφτερι εγινες,μπραβο:) Τιποτα,εξαλου γιαυτο υπαρχει αυτο το φορουμ,ειμαστε μια παρεα και βοηθουμε οσους μπορουμε με την εμπειρια και την γνωση μας;)

Και εμενα μου κολλαει τωρα μετα τις "ρυθμισεις",μονο οταν κατεβαζω κατι απο το μαρκετ και καποτε λιγο σε μερικα παιχνιδια.

Εγω εχω το official kernel που ερχεται με την ROM και περα του προβληματος που αναφερθηκε πιο πανω ειμαι πολυ ευχαριστημενος σε θεματα μπαταριας... Αν χειροτερεψει το προβλημα θα δοκιμασω την CFS-SVS εκδοση που ειναι ποιο stable αποτι λενε αρκετοι. Και η Google CFS χρησιμοποιει!

Δυστυχως οταν μπεις σε αυτη την διαδικασια μετα αναγκαζεσαι να "παιξεις" περισσοτερο ωσπου να βρεις το επιθυμητό αποτελεσμα!!

Edited by darkpain
Προσθεση κειμενου.Συγνωμη για το τεραστιο ποστ.
Link to comment
Share on other sites

Μήπως είναι εύκολο να μου πείτε κι εμένα κανένα "κόλπο" να μειώσω το lag στην αργή μου class 2 SD στην AcesMod007; Είναι η μόνη rom που δείχνει κανονικό battery drain και θέλω να την κρατήσω, αλλά ακόμη και στις εισερχόμενες κλήσεις αργεί να ανταποκριθεί σα να φορτώνει από την SD κάτι...

Έκανα ήδη το memory heap 32 από το A2SD gui αλλά δεν είδα μεγάλη διαφορά :O

Kernel έχω αυτόν που είχε από την αρχή (gingercakes 0.9 avs) και μου φαίνεται μια χαρά, κάπου στο I/O στην κάρτα γίνεται το σκάλωμα...

Huawei P20 Pro

HTC 10 Glacier Silver

HTC One M7 Silver

HTC Desire

Link to comment
Share on other sites

In other news...

Ο Tamirda έγραψε στο thread της RevolutioN 2.0 ότι μετά την τεράστια ανταπόκριση και τις δωρεές που δέχθηκε θα αγοράσει ένα δεύτερο Desire για να συνεχίσει την ανάπτυξη της καλύτερης ίσως ROM για το κινητό μας! Αυτό είναι ευχάριστο νέο αν μη τι άλλο και αν λυθούν 1-2 bugs θα επιστρέψω να τη χρησιμοποιώ φανατικά! :happy:

Ήταν η πιο γρήγορη και με ανταπόκριση εντελώς εργοστασιακής ROM με τα πάντα να λειτουργούν (Sense 2.1 +3)

Huawei P20 Pro

HTC 10 Glacier Silver

HTC One M7 Silver

HTC Desire

Link to comment
Share on other sites

Αυτη η η Sandisk 32gb ειναι καλη?

http://www.amazon.co.uk/dp/B003HIWHN0/ref=pe_61651_27684211_pe_epc_dt4

Δεν λεει ποσα class ειναι, και βλεπω οτι αρχιζουν και πεφτυν οι τιμες.

 

Edit; Μαλλον ειναι class 4. Θα περιμενω να πεσουν λιγο ακομα,γιατι θελω class 6.

Link to comment
Share on other sites

Ας το ξαναγράψω μια ακόμη φορά για να βρίσκεται ευκολότερα:

Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ SD για το Desire είναι αυτή εδώ:

http://www.skroutz.gr/c/45/memory-cards-readers.html?keyphrase=sandisk+bi+color

Διαλέγετε χωρητικότητα και μαγαζί. Δεν ξέρω μόνο αν υποστηρίζονται 32άρες και πάνω στο Desire.

Huawei P20 Pro

HTC 10 Glacier Silver

HTC One M7 Silver

HTC Desire

Link to comment
Share on other sites

:lol: Ξεφτερι εγινες,μπραβο:) Τιποτα,εξαλου γιαυτο υπαρχει αυτο το φορουμ,ειμαστε μια παρεα και βοηθουμε οσους μπορουμε με την εμπειρια και την γνωση μας;)

Και εμενα μου κολλαει τωρα μετα τις "ρυθμισεις",μονο οταν κατεβαζω κατι απο το μαρκετ και καποτε λιγο σε μερικα παιχνιδια.

Εγω εχω το official kernel που ερχεται με την ROM και περα του προβληματος που αναφερθηκε πιο πανω ειμαι πολυ ευχαριστημενος σε θεματα μπαταριας... Αν χειροτερεψει το προβλημα θα δοκιμασω την CFS-SVS εκδοση που ειναι ποιο stable αποτι λενε αρκετοι. Και η Google CFS χρησιμοποιει!

Δυστυχως οταν μπεις σε αυτη την διαδικασια μετα αναγκαζεσαι να "παιξεις" περισσοτερο ωσπου να βρεις το επιθυμητό αποτελεσμα!!

:lol:Ναι, γενικώς το να μοιράζεσαι το optimization για κάτι που έχεις δοκιμάσει γλιτώνει τους υπόλοιπους από πολύ χρόνο και δοκιμές. :) Είναι πολύ καλός ο official kernel και σταθερός. Απλώς σε μένα o snq είναι αισθητά πιο γρήγορος. Αργότερα ίσως δοκιμάσω και τον precompiled cfs/svs κι εγώ αν δω θέματα με τον snq.

Μήπως είναι εύκολο να μου πείτε κι εμένα κανένα "κόλπο" να μειώσω το lag στην αργή μου class 2 SD στην AcesMod007; Είναι η μόνη rom που δείχνει κανονικό battery drain και θέλω να την κρατήσω, αλλά ακόμη και στις εισερχόμενες κλήσεις αργεί να ανταποκριθεί σα να φορτώνει από την SD κάτι...

Έκανα ήδη το memory heap 32 από το A2SD gui αλλά δεν είδα μεγάλη διαφορά :O

Kernel έχω αυτόν που είχε από την αρχή (gingercakes 0.9 avs) και μου φαίνεται μια χαρά, κάπου στο I/O στην κάρτα γίνεται το σκάλωμα...

Πείραξες καθόλου συχνότητες και governors? Εγώ είμαι με 245-998 και smartassv2 σε wake state και με 384-537 με on demand σε sleep state. Με τη ρύθμιση στο sleep state θα είσαι οκ με τις εισερχόμενες. Παίξε και με τα low memory settings από το A2SDGUI (αυτές μετά από reboot φεύγουν). Επίσης, αν είσαι οκ με τη μπαταρία μπορείς να δοκιμάσεις και τον snq-111118 no2way που είναι ταχύτερος.

Ας το ξαναγράψω μια ακόμη φορά για να βρίσκεται ευκολότερα:

Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ SD για το Desire είναι αυτή εδώ:

http://www.skroutz.gr/c/45/memory-cards-readers.html?keyphrase=sandisk+bi+color

Διαλέγετε χωρητικότητα και μαγαζί. Δεν ξέρω μόνο αν υποστηρίζονται 32άρες και πάνω στο Desire.

 

Όντως, θεωρητικά, έχει τις καλύτερες προδιαγραφές η συγκεκριμένη, τα έχουμε πει. Καλά κάνεις και το γράφεις αλλά παρόλα αυτά πιστεύω είναι καλό να αποφεύγεις να προτείνεις κάτι τόσο κάθετα και ιδίως μέχρι να το δοκιμάσεις προσωπικά γιατί κι οι κάρτες είναι..σαν τις ρομ! Δεν έχουν όλοι τα ίδια αποτελέσματα!;):)

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Είναι αλήθεια ότι δεν την έχω δοκιμάσει στο δικό μου αλλά έχω περισσότερα στοιχεία υπόψιν εκτός από τις προδιαγραφές στα χαρτιά! Ο memory controller της συγκεκριμένης είναι ό,τι καλύτερο οπότε δεν υπάρχει λόγος να μην αποδίδει τα αναμενόμενα. Γι'αυτό και ρισκάρω και την προτείνω τόσο έντονα. Ας γράψει όποιος την έχει δοκιμάσει τις εντυπώσεις του για επιβεβαίωση.

Όσο για τη ROM τώρα, δεν έχω πειράξει τίποτα εκτός του memory heap στο A2SD gui. Settings για μνήμη θα προτιμούσα να τα κάνω με το V6 supercharger παρά μ'αυτό, εκτός αν είναι ενσωματωμένο το V6 στη ROM (ξέρει κανείς αν ισχύει αυτό?? ).

Η μνήμη γενικά δεν μου κανε κόλπα εκτός από μια δυο φορές redraw στο Sense launcher αλλά τίποτα χειρότερο. Δοκιμάζω λοιπόν τις ρυθμίσεις στο governor και αναφέρω ξανά.

Edited by Makinen

Huawei P20 Pro

HTC 10 Glacier Silver

HTC One M7 Silver

HTC Desire

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...