Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire Μέρος ΙΙ


kollatos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μια ερώτηση...

 

έχω βάλει την insertcoin 2.0.0 a2sd+ η οποία είνια ίσως η καλύτερη rom με sense που έχω δοκιμάσει μέχρι τώρα αλλά έχω ένα θεματάκι (αν δεν έχω κάνει κάτι λάθος....) στο ημερολόγιο δεν μου εμφανίζει τα γενέθλια των επαφών μου απο το facebook.

 

καμία βοήθεια??????????????

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

μια ερώτηση...

 

έχω βάλει την insertcoin 2.0.0 a2sd+ η οποία είνια ίσως η καλύτερη rom με sense που έχω δοκιμάσει μέχρι τώρα αλλά έχω ένα θεματάκι (αν δεν έχω κάνει κάτι λάθος....) στο ημερολόγιο δεν μου εμφανίζει τα γενέθλια των επαφών μου απο το facebook.

 

καμία βοήθεια??????????????

 

 

μολις το τσεκαρα κ εμενα μου τα βγαζει σωστα.... σιγουρα εχεις συγχονισει το fb....????

 

εγω εχω αλλο προβλημα.. δεν μου ανανεωνει τις φωτο απο το fb ου εχω βαλει στις επαφες.... καμια ιδεα κανεις......???????

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρόλαβα να σου απαντήσω γιατί ήμουν εκτός...! Πάντως καλά στα είπε κ ο ethis.. με συγχωρείς..

Ποια ρομ έβαλες τελικά? Εμένα η starburst με το d2w μου είχε κάτσει πολύ καλά κ χωρίς ούτε το παραμικρό πρόβλημα πάντως.. κ ήταν κ αρκετά καλή στην μπαταρία.. αλλά γνώμες είναι αυτές τώρα.. ο καθένας έχει διαφορετικές.

 

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

 

Δεν πειραζει φιλε, αλιμονο :)

Τελικα εβαλα την LeeDrOiD V2.3d A2SD+ η οποια ειναι αψογη μεχρι στιγμης. Το μονο προβλημα που αντιμετωπισα ηταν οταν εκανα συγχρονισμο των επαφων μου μεσω myphoneexplorer οπου μου εβγαλε ενα μήνυμα οτι μια διεργασια htc (δεν θυμαμαι ποια) σταματησε, και αυτο ειχε σαν αποτελεσμα να μην ανανεωνονται οι επαφες μου με τις φωτο που ειχαν στο fb. Εκανα reset αλλα παλι μου εμφανιζε το ιδιο μηνυμα.

Τελικα ξαναπερασα την rom και περασα αυτη τη φορα τις επαφες μου με bluetooth απο το παλιο μου κινητο στέλνοντας ενα αρχειο vcard αν δεν κανω λαθος.

Για εσας που εχετε παρομοιο προβλημα, καντε ενα reset και δειτε αν σας βγαζει κανενα τετοιο μηνυμα.

Παντως τωρα παρατηρω οτι ο συγχρονισμος του κινητου με κατι φακελους μουσικης που εχω στο pc, αργει περισσοτερο (σχεδον διπλασιος). Μηπως επειδη εκανα partition την sdcard με ext3?

Θα ηθελα να ρωτησω πως γινεται να αποθηκευσω τωρα τις επαφες μου που εχω στο desire, ως vcard και να τις στειλω πχ στον υπολογιστη μου.

Edited by epivitor3
http://mowned.com/sig/epivitor.jpg
Link to comment
Share on other sites

Έχει καταλάβει κανείς πως αλλάζει το Boot Animation; Βρήκα το UOT Kitchen (τι άλλο θα φτιάξουν, αναρωτιέμαι!) αλλά δεν μπορώ να αλλάξω αυτή την αηδία την ασπρίλα στο ξεκίνημα με τίποτα !!

---------------

 

https://www.redball.gr = Από οπαδούς, για οπαδούς, μπες στην Γαύρικη παρέα σήμερα!

Link to comment
Share on other sites

Σε κάποιες επαφές προσπαθώ να αλλάξω τον ήχο κλήσης ...αλλά δεν το κάνει.

Καμιά ιδέα ;;;

 

(Το κινητό είναι unrooted με τη rom της μαμάς htc και έχω προσθέσει το handcent sms)

Link to comment
Share on other sites

Σε κάποιες επαφές προσπαθώ να αλλάξω τον ήχο κλήσης ...αλλά δεν το κάνει.

Καμιά ιδέα ;;;

 

(Το κινητό είναι unrooted με τη rom της μαμάς htc και έχω προσθέσει το handcent sms)

Πως βάζουμε τους ήχους που θέλουμε για κλήσεις, μηνύματα, ειδοποιήσεις κλπ.

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Έχει καταλάβει κανείς πως αλλάζει το Boot Animation; Βρήκα το UOT Kitchen (τι άλλο θα φτιάξουν, αναρωτιέμαι!) αλλά δεν μπορώ να αλλάξω αυτή την αηδία την ασπρίλα στο ξεκίνημα με τίποτα !!

 

Μπορείς να βρεις boot animations στο xda. Κοίταξε και στο thread του Desire. Η εγκατάσταση είναι εύκολη. Αρκεί να αντιγράψεις το bootanimation.zip στο /data/local ή στο /system/media (εκεί βρίσκεται στην cm7 και απαιτεί root που φυσικά η cm7 δίνει). Αυτό μπορεί να γίνει είτε με κάποιον root explorer είτε μέσω adb:

 

adb push bootanimation.zip /data/local

 

Προηγουμένως καλό είναι να κάνεις backup του original animation:

adb pull /data/local/bootanimation.zip c:\

 

Με την παραπάνω εντολή θα αποθηκευτεί στο δίσκο C του PC (windows). Εάν χρησιμοποιείτε linux, ξέρετε τι να κάνετε ;).

Link to comment
Share on other sites

 

Τα έχω κάνει αλλά ... τίποτα... Το περίεργο είναι ότι το κάνει για κάποιες ... όχι για όλες τις επαφές.

Link to comment
Share on other sites

Για χρήστες που είναι ευχαριστημένοι με την μαμα ROM, με την ταχύτητά της, με την εμφανισή της, ΑΛΛΑ ΔΕΝ είναι καθόλου ευχαριστημένοι με την χωριτηκότητα της εσωτερικής μνήμης, τι έχετε να προτείνετε; Σημειώστε ότι με ενδιαφέρει (όπως και τον καθένα άλλωστε), να διατηρήσει όσο είναι εφικτό, την σημερινή του ταχύτητα. Η κάρτα μου είνα μια 8GB class 6.
Link to comment
Share on other sites

Για χρήστες που είναι ευχαριστημένοι με την μαμα ROM, με την ταχύτητά της, με την εμφανισή της, ΑΛΛΑ ΔΕΝ είναι καθόλου ευχαριστημένοι με την χωριτηκότητα της εσωτερικής μνήμης, τι έχετε να προτείνετε; Σημειώστε ότι με ενδιαφέρει (όπως και τον καθένα άλλωστε), να διατηρήσει όσο είναι εφικτό, την σημερινή του ταχύτητα. Η κάρτα μου είνα μια 8GB class 6.

 

Custom rom με a2sd+. Δεν υπάρχει άλλη λύση δυστυχώς.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Τα έχω κάνει αλλά ... τίποτα... Το περίεργο είναι ότι το κάνει για κάποιες ... όχι για όλες τις επαφές.

Χωρίς να ξέρω την αιτία του προβλήματός σου, ξέρω ότι η εφαρμογή whoisit κάνει αυτή τη δουλειά. Τώρα αν θα λειτουργήσει σωστά ή όχι...

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Για χρήστες που είναι ευχαριστημένοι με την μαμα ROM, με την ταχύτητά της, με την εμφανισή της, ΑΛΛΑ ΔΕΝ είναι καθόλου ευχαριστημένοι με την χωριτηκότητα της εσωτερικής μνήμης, τι έχετε να προτείνετε; Σημειώστε ότι με ενδιαφέρει (όπως και τον καθένα άλλωστε), να διατηρήσει όσο είναι εφικτό, την σημερινή του ταχύτητα. Η κάρτα μου είνα μια 8GB class 6.

 

Εγώ έλυσα αυτό το πρόβλημα καθαρίζοντας το /data/drm . Αν σου έχει γεμίσει, δες εκεί, εμένα ήταν γεμάτο σκουπίδια, και τώρα που το καθάρισα έχω ΠΟΛΥ περισσότερο χώρο, και δεν έχω δει το μήνυμα "γέμισε" από τότε. Φυσικά δε μπορώ να εγκαταστήσω εκατοντάδες εφαρμογές, αυτό μόνο με a2sd όπως είπε ο Ανδρέας. Αλλά αξίζει να το δοκιμάσεις, αν δε θες να ασχοληθείς με roms.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έλυσα αυτό το πρόβλημα καθαρίζοντας το /data/drm . Αν σου έχει γεμίσει, δες εκεί, εμένα ήταν γεμάτο σκουπίδια, και τώρα που το καθάρισα έχω ΠΟΛΥ περισσότερο χώρο, και δεν έχω δει το μήνυμα "γέμισε" από τότε. Φυσικά δε μπορώ να εγκαταστήσω εκατοντάδες εφαρμογές, αυτό μόνο με a2sd όπως είπε ο Ανδρέας. Αλλά αξίζει να το δοκιμάσεις, αν δε θες να ασχοληθείς με roms.

 

Αν και δεν εχω προβλημα με τον χωρο λογω Data2whatever, κοιταξα τον φακελο απο απορια, με τον root explorer αλλα δεν εχει τιποτα μεσα. Μηπως λογω custom rom + data πανε αλλου τα αρχεια? Η θελει S-off για να τα βλεπω?

Link to comment
Share on other sites

Δύο φορές τον τελευταίο μήνα, το πρωί μόλις έβγαλα το κινητό από την πρίζα (ήταν ανοιχτό) και το ενεργοποίησα, είδα ότι βρισκόταν στην οθόνη όπου πρέπει να βάλεις το PIN της κάρτας σου.

 

Έχει συμβεί αυτό σε κάποιον άλλο;

Γιατί γίνεται αυτό; Την πρώτη φορά θεώρησα ότι έτυχε, αλλά και δεύτερη;

 

Μου είχε συμβεί και εμένα όταν το πρωτοπήρα. Δεν θέλω να σε τρομοκρατήσω αλλα τελικά είχε πρόβλημα η πλακέτα του κινητού και το πήγα στην Ace για αλλαγή.

 

Σαν δοκιμή άνοιξε το wifi και το 3g, μπες internet και μετά βάλε και κάποιο απαιτητικό παιχνίδι να πάιζει. Εμένα κάθε φορά που το ζόριζα με αυτό τον τρόπο ζεσταινόταν υπερβολικά το πίσω μέρος και μετά από κανένα 20λεπτο έπεφτε σε boot loop και έπρεπε να τραβήξω τη μπαταρία για να συνέλθει.

 

Ελπίζω να μην είναι αυτό πάντως..

 

Έχω δοκιμάσει αρκετά πράγmατα. Kαι αυτό που προτείνεις, δηλαδή παιχνίδι με Wi-Fi ΚΑΙ πλοηγό στο αυτοκίνητο την ώρα που φορτίζει. Πάντα η θερμοκρασία ανεβαίνει αρκετά - έχω δει στο System Info Widget η θερμοκρασία να πηγαίνει μέχρι και 38.0ºC - αλλά ποτέ δεν είδα επανεκκινήσεις.

ΜΟΝΟ μετά από βραδινή φόρτιση στο σπίτι (το πρωί το βρίσκω στην οθόνη που ζητάει PIN η κάρτα SIM) και αυτό όχι πάντα. Όπως και να 'χει, μετά τις γιορτές σκοπεύω να του βάλω την official rom και να το δώσω για επισκευή.

Από την εμπειρία σας, να το δώσω στον Γερμανό απ' όπου και το αγόρασα, γνωρίζοντας από προηγούμενη επαφή μαζί τους, ότι θα κάνει όσο και το Omnia II, περίπου 1 μήνα να μου έρθει ή να το πάω στην ACE-Hellas;

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Custom rom με a2sd+. Δεν υπάρχει άλλη λύση δυστυχώς.

 

Δηλαδή στην ήδη υπάρχουσα Custom rom εγκαθιστώ με κάποιο τρόπο το a2sd+ ή υπάρχει κάποια Custom Rom με το a2sd+ μέσα;;

Να φανταστώ ότι όλα αυτά θέλουν Rooted συσκευή;;

Edited by geokaza
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή στην ήδη υπάρχουσα Custom rom εγκαθιστώ με κάποιο τρόπο το a2sd+ ή υπάρχει κάποια Custom Rom με το a2sd+ μέσα;;

Να φανταστώ ότι όλα αυτά θέλουν Rooted συσκευή;;

 

Υπάρχουν και τα 2.

Μπορείς να βάλεις κάποια rom και μετά να βρεις το a2sd+ script και να το περάσεις, αλλά το καλύτερο είναι να βρεις μία έτοιμη rom, με το script ενσωματωμένο. Άλλωστε υπάρχουν πάρα πολλές πλέον, για να μην πω ότι το έχουν όλες.

 

Για τις cooked rom χρειάζεσαι rooted συσκευή.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν εχω προβλημα με τον χωρο λογω Data2whatever, κοιταξα τον φακελο απο απορια, με τον root explorer αλλα δεν εχει τιποτα μεσα. Μηπως λογω custom rom + data πανε αλλου τα αρχεια? Η θελει S-off για να τα βλεπω?

 

Mάλλον πάνε αλλού, δεν ξέρω. Εγώ είπα πώς έλυσα εγώ το πρόβλημα στο Desire της κοπέλας μου, χωρίς να ασχοληθώ με custom rom, αφού θα πήγαινε τζάμπα :p

Όχι δε θέλει s-off.

To /data/drm και /data/drm/tmp ήταν τίγκα στο σκουπίδι, μιλάμε για πολλά MB.

 

Προφανώς αν έχεις κάνει κάποιο data wipe ή επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, αυτά σβήνονται...

 

EDIT: Τελικά το έψαξα λίγο και ανακάλυψα ότι το /data/drm θέμα έχει να κάνει με το htc sync, οπότε παρουσιάζεται μόνο σε sense roms.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

αγορασα μια καινουργια sd. δημιουργησα τα παρτιτιον που θελω.

Τωρα μπορω να τη βαλω στο τηλ. (χωρισ να επαναφερω αυτα που υπαρχουν στην παλια sd) και να το ξαναστησω απο την αρχη οπως θελω?

η θα δημιουργηθει καποιο προβλημα ?????

Edited by kargeo
:)
Link to comment
Share on other sites

αγορασα μια καινουργια sd. δημιουργησα τα παρτιτιον που θελω.

Τωρα μπορω να τη βαλω στο τηλ. και να το ξαναστησω απο την αρχη οπως θελω?

η θα δημιουργηθει καποιο προβλημα ?????

 

Αν στη προηγουμενη δεν ειχες partiotions κανε ενα copy-paste τα αρχεια απο τη παλια καρτα και βαλε τη στη συσκευη...

 

edit:Τα γυρισαμε τωρα;;;...:p

ναι,βαλε απλα τη καρτα σου μεσα....

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,έχει παρατηρήσει κανείς πρόβλημα με τον flash player 10.2 ή σε εσάς τρέχει καλά;

 

Στο δικό μου desire με 2 ROM που τον δοκίμασα ,τραβάει όλη τη RAM και κολλάει το σύμπαν.Και να κλείσω στην συνέχεια τον browser, η RAM δεν απελευθερώνεται,παραμένει σε χαμηλά επίπεδα,

το κινητό σέρνεται και σώζεται μόνο με επανεκκίνηση.

 

Η ROM που χρησιμοποιώ αυτή τh στιγμή είναι η insertcoin 2.0.0 a2sd+ με ext4.

Link to comment
Share on other sites

Τ[QUOTπE=katagias;3566562]Καλησπέρα παιδιά,έχει παρατηρήσει κανείς πρόβλημα με τον flash player 10.2 ή σε εσάς τρέχει καλά;

 

Στο δικό μου desire με 2 ROM που τον δοκίμασα ,τραβάει όλη τη RAM και κολλάει το σύμπαν.Και να κλείσω στην συνέχεια τον browser, η RAM δεν απελευθερώνεται,παραμένει σε χαμηλά επίπεδα,

το κινητό σέρνεται και σώζεται μόνο με επανεκκίνηση.

 

Η ROM που χρησιμοποιώ αυτή τh στιγμή είναι η insertcoin 2.0.0 a2sd+ με ext4.

 

Το ίδιο ακριβώς πρόβλημα είχα κι εγώ με την insertcoin.Εβαλα τον 10.1 και ησύχασα.

Ποια άλλη ρομ δοκιμασες εσυ;

Edited by nnik_1969

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,έχει παρατηρήσει κανείς πρόβλημα με τον flash player 10.2 ή σε εσάς τρέχει καλά;

 

Στο δικό μου desire με 2 ROM που τον δοκίμασα ,τραβάει όλη τη RAM και κολλάει το σύμπαν.Και να κλείσω στην συνέχεια τον browser, η RAM δεν απελευθερώνεται,παραμένει σε χαμηλά επίπεδα,

το κινητό σέρνεται και σώζεται μόνο με επανεκκίνηση.

 

Η ROM που χρησιμοποιώ αυτή τh στιγμή είναι η insertcoin 2.0.0 a2sd+ με ext4.

 

 

Το ίδιο ακριβώς πρόβλημα είχα κι εγώ με την insertcoin.Εβαλα τον 10.1 και ησύχασα.

Ποια άλλη ρομ δοκιμασες εσυ;

 

Την AuraxTSense,τα ίδια προβλήματα είχα και με αυτή!

Edited by katagias
Link to comment
Share on other sites

Mε incertCoin 2.0.0 και με τον 10.2 flash κανένα πρόβλημα!

 

Μετα από επανεκκίνηση με πόση ελεύθερη RAM ξεκινάει το κινητό σου;

 

kingston class4 8άρα 1gb ext4,έχω αλλά δεν ξέρω αν μου έχει κάτσει καλά το ext4!Μήπως να γυρίσω σε ext3;

Edited by katagias
Link to comment
Share on other sites

Mε incertCoin 2.0.0 και με τον 10.2 flash κανένα πρόβλημα! Μήπως φταίει η sd ή το partition; Εγώ στις A2sd roms χρησιμοποιώ μια kingston class4 16άρα με ext3 1gb

 

Δεν είναι αυτό γιατί εχω class 6 με ext 3 στο. 1 gb.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά όση είχε πριν,αν εννοείς αυτό. Εγώ έβαλα τον 10.2 αφού είχα περάσει τη rom και δεν είδα καμία διαφορά πουθενά.

Οι sd διαφέρουν ανεξάρτητα απο τα class τους, εκτός και καμιά φορά πρέπει να περάσεις παλι τη rom ή....παίζουν πολλά.

 

Εμένα μετά απο επανεκκίνηση η ελεύθερη RAM που έχει είναι γύρω στα 100mb πριν και μετά την εγκατάσταση του flash player, που θεωρώ πως είναι λίγα και γι'αυτό ρωτάω!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...