Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire Μέρος ΙΙ


kollatos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θέλεις ακριβώς αυτή που είναι στην υπογραφή μου!;)

 

ωραια.:) ειναι η τελευταια custom η οποια ειναι εντελως λειτουργικη; δεν θα γινεται καμια ιδιαιτερη χρηση στο κινητο. ιντερνετ, ραδιοφωνο/μουσικη, καμερα. αυτα κυριως.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ωραια.:) ειναι η τελευταια custom η οποια ειναι εντελως λειτουργικη; δεν θα γινεται καμια ιδιαιτερη χρηση στο κινητο. ιντερνετ, ραδιοφωνο/μουσικη, καμερα. αυτα κυριως.

 

Υπάρχουν ένα σωρό ROM να διαλέξεις εδώ.

 

Εγώ θα σου συνιστούσα να κοιτάξεις και την RSK Special Edition Odexed από εδώ (προσοχή, όχι την -πιο καινούργια- satellite rosie 8.0, έχει θεματάκια). Σε σχέση με αυτή που προτείνει ο συμφορουμίτης παραπάνω, χάνεις σε ρευστότητα λειτουργίας, αλλά κερδίζεις καλύτερη camera - και το Sense 3.5, αν βεβαίως σου αρέσει.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν ένα σωρό ROM να διαλέξεις εδώ.

 

Εγώ θα σου συνιστούσα να κοιτάξεις και την RSK Special Edition Odexed από εδώ (προσοχή, όχι την -πιο καινούργια- satellite rosie 8.0, έχει θεματάκια). Σε σχέση με αυτή που προτείνει ο συμφορουμίτης παραπάνω, χάνεις σε ρευστότητα λειτουργίας, αλλά κερδίζεις καλύτερη camera - και το Sense 3.5, αν βεβαίως σου αρέσει.

 

το sense δε με καιει κιολας, αλλα αν δε βαραινει το κινητο, δε με χαλαει.

το ξερω πως υπαρχει μεγαλη ποικιλια rom, απλα το τηλεφωνο δεν ειναι δικο μου και δε μπορω να πειραματιστω. δηλαδη, θα γινει η εγκατασταση, θα στηθει με εφαρμογες κλπ και τελος. γι' αυτο θελω μια rom εντελως απροβληματιστη, με καλη ληψη φωτογραφιων και βιντεο, αναλογης ποιοτητας ή καλυτερης των επισημων rom, και απροβληματιστη γενικοτερα.

Link to comment
Share on other sites

το sense δε με καιει κιολας, αλλα αν δε βαραινει το κινητο, δε με χαλαει.

το ξερω πως υπαρχει μεγαλη ποικιλια rom, απλα το τηλεφωνο δεν ειναι δικο μου και δε μπορω να πειραματιστω. δηλαδη, θα γινει η εγκατασταση, θα στηθει με εφαρμογες κλπ και τελος. γι' αυτο θελω μια rom εντελως απροβληματιστη, με καλη ληψη φωτογραφιων και βιντεο, αναλογης ποιοτητας ή καλυτερης των επισημων rom, και απροβληματιστη γενικοτερα.

 

Ταπεινή μου άποψη και πικρή εμπειρία:

Αν ενδιαφέρεσαι έστω και ακροθιγώς για ποιότητα φωτογραφίας/βίντεο, ξεχνάς τις μη Sense ROMS. Σχεδόν απαράδεκτη ποιότητα φωτογραφίας -στα μάτια μου τουλάχιστον. Ψηφιακός θόρυβος και των γονέων. Όσο λιγότερο φως, τόσο περισσότερος ο θόρυβος. Αξίζει πάντως να κάνεις ένα σύντομο φλασάρισμα και τις δύο και να αποφασίσεις μόνος σου.

Φυσικά, και στις δύο περιπτώσεις θα έχεις φτιάξει στην microSD ένα partition ext4 1 Gb, για να έχεις άνετο χώρο για εφαρμογές.

Link to comment
Share on other sites

ωραια, ας ειναι sense rom, κανενα προβλημα. στην τελικη, βαζεις αλλο launcher αν θες, σωστα;

αν ειναι 2-3 οι προτεινομενες rom, δεν εχω προβλημα να τις δοκιμασω, αν ειναι και ευκολη η διαδικασια, αλλα να διαλεξω αναμεσα σε ολες τις διαθεσιμες, δυσκολο. η rom που προτεινεις, τι εκδοση android ειναι;

υπαρχει καπου οδηγος για root, περασμα custom rom και ο,τι αλλο χρειαζεται για το desire;

Link to comment
Share on other sites

ωραια, ας ειναι sense rom, κανενα προβλημα. στην τελικη, βαζεις αλλο launcher αν θες, σωστα;

αν ειναι 2-3 οι προτεινομενες rom, δεν εχω προβλημα να τις δοκιμασω, αν ειναι και ευκολη η διαδικασια, αλλα να διαλεξω αναμεσα σε ολες τις διαθεσιμες, δυσκολο. η rom που προτεινεις, τι εκδοση android ειναι;

υπαρχει καπου οδηγος για root, περασμα custom rom και ο,τι αλλο χρειαζεται για το desire;

 

Καλημέρα, για να κάνεις s-off και root την συσκευή σου θα διαβάσεις εδώ.

Σε αυτό το http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3949481#post3949481 έχει πολύ αναλυτικές οδηγίες για το πως περνάς custom rom. Εδώ μιλάει για την Supernova, που βασίζεται ουσιαστικά στην τελευταία επίσημη rom για το Desire, αλλά έχει απεριόριστο χώρο για εφαρμογές.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τα λινκ με τις οδηγιες.

 

το s-off παει μαζι με το root στα htc; δηλαδη, πρεπει να κανεις το ενα, για να γινει και το αλλο;

 

επισης, για να μπω λιγο στο κλιμα. για πληρως λειτουργικο κινητο, με καλη καμερα, ραδιοφωνο κλπ, μιλαμε μεχρι και gingerbread, και καλυτερα με sense;

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τα λινκ με τις οδηγιες.

 

το s-off παει μαζι με το root στα htc; δηλαδη, πρεπει να κανεις το ενα, για να γινει και το αλλο;

 

επισης, για να μπω λιγο στο κλιμα. για πληρως λειτουργικο κινητο, με καλη καμερα, ραδιοφωνο κλπ, μιλαμε μεχρι και gingerbread, και καλυτερα με sense;

 

Μετά τις τελευταίες επίσημες ενημερώσεις λογισμικού νομίζω ότι η μόνη μέθοδος που δουλεύει είναι του revolutionary και κατά συνέπεια πρέπει να γίνει αναγκαστικά s-off, σε παλαιότερες εκδόσεις όχι.

Δεν έχω ψάξει πολλές rom, αλλά από όσα έχω δει και διαβάσει για να δουλεύουν όλα μέχρι gingerbread.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια εχω κανει ροττ ρεκαβερυ s-off βαζω ρομ me sense 3.5 κανει επανεκινηση στο bootanimation συνεχεια αλλα της cyanogen της πεζει κανονικα τι να φταιει ευχαριστωωωωωωωω
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν ένα σωρό ROM να διαλέξεις εδώ.

 

Εγώ θα σου συνιστούσα να κοιτάξεις και την RSK Special Edition Odexed από εδώ (προσοχή, όχι την -πιο καινούργια- satellite rosie 8.0, έχει θεματάκια). Σε σχέση με αυτή που προτείνει ο συμφορουμίτης παραπάνω, χάνεις σε ρευστότητα λειτουργίας, αλλά κερδίζεις καλύτερη camera - και το Sense 3.5, αν βεβαίως σου αρέσει.

Υπάρχει κάποιος που να αναλαμβάνει να πραγματοποιήσει υπεύθυνα όλες τις παραπάνω ακαταλαβίστικες σε εμένα διαδικασίες και φυσικά επί πληρωμή, στο κινητό μου που δεν χωράει καμία επιπλέον εφαρμογή πια και που κάθε τρεις και λίγο επανεκκινεί μόνο του;

Παρακαλώ απαντήστε μου με ΠΜ, ευχαριστώ.

"Ταν ή επί τας"
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια εχω κανει ροττ ρεκαβερυ s-off βαζω ρομ me sense 3.5 κανει επανεκινηση στο bootanimation συνεχεια αλλα της cyanogen της πεζει κανονικα τι να φταιει ευχαριστωωωωωωωω

 

Ποια rom δοκίμασες;

Μήπως το πρόβλημα είναι στο ότι η rom χρειάζεται, για παράδειγμα CM7R2 hboot, κι εσύ έχεις stock; Μήπως κάνοντας s-off άλλαξες και hboot και δεν το θυμάσαι και η rom που δοκιμάζεις χρειάζεται stock και γι' αυτό έχεις το bootloop;

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να μου στειλει καποιος το Downgrade Utility (v2.3) επειδη στο xda δεν λειτουργει

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=768256

Link to comment
Share on other sites

το λινκ του unrevoked δεν λειτουργει, και δεν μπορω να το κατεβασω μαζι με τους hboot drivers. μπορει καποιος να μου δωσει εναλλακτικο λινκ ή αν το εχει, να το ανεβασει καπου; ευχαριστω.

 

Edit. Τα βρήκα, ευχαριστώ τον cirith.:)

Edited by stefan_city
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος που να αναλαμβάνει να πραγματοποιήσει υπεύθυνα όλες τις παραπάνω ακαταλαβίστικες σε εμένα διαδικασίες και φυσικά επί πληρωμή, στο κινητό μου που δεν χωράει καμία επιπλέον εφαρμογή πια και που κάθε τρεις και λίγο επανεκκινεί μόνο του;

Παρακαλώ απαντήστε μου με ΠΜ, ευχαριστώ.

 

Τι έγινε βρε παιδιά τόσοι γνώστες εδώ, κανείς διαθέσιμος για αυτή την διαδικασία;

Αν θα το κάνω εγώ φοβάμαι πως θα το χαλάσω και τελικά δεν θα το πάρει η γυναίκα μου.

"Ταν ή επί τας"
Link to comment
Share on other sites

Τι θες να κάνεις; Root, custom rom κλπ; Έχει αναλυτικές οδηγίες στο link που σου έδωσαν. Πολύ μάλιστα. Εγώ έχω μείνει ακόμη με την παλιά καλή miui!

 

Edit: τώρα είδα ότι έβγαλαν καινούργια, θα δοκιμάσω να την βάλω και θα σου πω. Αν δουλεύει Οκ τη θεωρώ από τις καλύτερες. Την MIUI εννοώ.

Edited by Lurker

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Τι θες να κάνεις; Root, custom rom κλπ; Έχει αναλυτικές οδηγίες στο link που σου έδωσαν. Πολύ μάλιστα. Εγώ έχω μείνει ακόμη με την παλιά καλή miui!

 

Edit: τώρα είδα ότι έβγαλαν καινούργια, θα δοκιμάσω να την βάλω και θα σου πω. Αν δουλεύει Οκ τη θεωρώ από τις καλύτερες. Την MIUI εννοώ.

 

Ψάχνω αρχικά κάποιον να κάνει όλες αυτές τις διαδικασίες(root & rom instalation) τις οποίες δεν έχω κάνει ποτέ εγώ και γιαυτό το λόγο φοβάμαι μην χαλάσω ανεπανόρθωτα τη συσκευή. Αν δεν βρεθεί κάποιος τότε θα δοκιμάσω να το κάνω εγώ, αλλά αφού πρώτα βρω ένα οδηγό βήμα-βήμα και τα απαραίτητα αρχεία και εφαρμογές τα οποία δεν ξέρω καν από που να βρω.

"Ταν ή επί τας"
Link to comment
Share on other sites

Έχει πολύ αναλυτικό οδηγό και links. Και εγώ αυτόν θα ξανά ακολουθήσω αν έκανα πάλι. Δεν θυμάμαι ακριβώς λεπτομέρειες αλλά το ότι το έχω κάνει μία φορά βοηθάει.

Αν είσαι Αθήνα θα σου πω μόλις περάσω την νέα MIUI. Απλά αποφάσισε τη ROM θες πρώτα.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

lurker η 2.3.30 ειναι η ποιο καινουργια?σε cm7 r2 hboot δουλευει?γενηκα και για miui αν ξερεις...
Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

Έχει πολύ αναλυτικό οδηγό και links. Και εγώ αυτόν θα ξανά ακολουθήσω αν έκανα πάλι. Δεν θυμάμαι ακριβώς λεπτομέρειες αλλά το ότι το έχω κάνει μία φορά βοηθάει.

Αν είσαι Αθήνα θα σου πω μόλις περάσω την νέα MIUI. Απλά αποφάσισε τη ROM θες πρώτα.

Δεν γνωρίζω τίποτε σχετικά και άρα δεν μπορώ να αποφασίσω πια ρομ μου κάνει, δεν ξέρω τις διαφορές τους δηλαδή, το που υπερτερεί η κάθε μία.

"Ταν ή επί τας"
Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω τίποτε σχετικά και άρα δεν μπορώ να αποφασίσω πια ρομ μου κάνει, δεν ξέρω τις διαφορές τους δηλαδή, το που υπερτερεί η κάθε μία.

Ίσως και να το αναφέρεις αλλά να το έχω χάσει εγώ, αλλά αν δεν γνωρίζεις τι σου προσφέρει μια custom rom και δεν έχεις κάποια συγκεκριμένη ανάγκη που να απαιτεί το πέρασμά της, συνυπολογίζοντας ότι το κινητό θες να το δώσεις στη γυναίκα σου κι ότι από ότι διαβάζω δεν έχεις καμιά διάθεση για πειραματισμούς, γιατί θες οπωσπδήποτε να περάσεις custom rom? Αν η γυναίκα σου δεν έχει τρελές απαιτήσεις σε εφαρμογές (ώστε να έχεις πρόβλημα χώρου), μπορείς να της περάσεις την official Gingerbread και να κάνει την δουλειά της.

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Είναι η τελευταία όσον αφορά το Gingerbread 2.3.7. Έχει να βγει update καιρό και μάλλον δεν θα βγει άλλο.

Είδα ότι οι MIUIαδες έβγαλαν και Jelly Bean.

Είχα ακολουθήσει αυτόν τον οδηγό http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1016084 και μετά flashαρα τη ROM.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Ίσως και να το αναφέρεις αλλά να το έχω χάσει εγώ, αλλά αν δεν γνωρίζεις τι σου προσφέρει μια custom rom και δεν έχεις κάποια συγκεκριμένη ανάγκη που να απαιτεί το πέρασμά της, συνυπολογίζοντας ότι το κινητό θες να το δώσεις στη γυναίκα σου κι ότι από ότι διαβάζω δεν έχεις καμιά διάθεση για πειραματισμούς, γιατί θες οπωσπδήποτε να περάσεις custom rom? Αν η γυναίκα σου δεν έχει τρελές απαιτήσεις σε εφαρμογές (ώστε να έχεις πρόβλημα χώρου), μπορείς να της περάσεις την official Gingerbread και να κάνει την δουλειά της.

Θέλω πολύ να παραμείνω με αυτή τη συσκευή αλλά τα προβλήματα που αντιμετωπίζω είναι ότι α) έχει γεμίσει από εφαρμογές με αποτέλεσμα να μην παίρνει άλλες και να μην μπορώ να ενημερώνω τις ήδη υπάρχουσες και β) κάνει επανεκκινήσεις από μόνο του και γενικά έχει πέσει η ταχύτητα που είχε στην αρχή.

 

Είναι η τελευταία όσον αφορά το Gingerbread 2.3.7. Έχει να βγει update καιρό και μάλλον δεν θα βγει άλλο.

Είδα ότι οι MIUIαδες έβγαλαν και Jelly Bean.

Είχα ακολουθήσει αυτόν τον οδηγό http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1016084 και μετά flashαρα τη ROM.

Δεν έχει να κάνει ότι είναι ήδη 2 ετών παλιός οδηγός και πιθανόν να υπάρχουν νέες μέθοδοι; Υπάρχει κάπου οδηγός στα ελληνικά;

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by kollatos
"Ταν ή επί τας"
Link to comment
Share on other sites

Θέλω πολύ να παραμείνω με αυτή τη συσκευή αλλά τα προβλήματα που αντιμετωπίζω είναι ότι α) έχει γεμίσει από εφαρμογές με αποτέλεσμα να μην παίρνει άλλες και να μην μπορώ να ενημερώνω τις ήδη υπάρχουσες και β) κάνει επανεκκινήσεις από μόνο του και γενικά έχει πέσει η ταχύτητα που είχε στην αρχή.

Οι επανεκκινήσεις θα λύνονταν με μια επαναφορά εργοστασιακών και μάζεμα των εφαρμογών αλλά το θέμα του χώρου, δυστυχώς, δεν επιδέχεται άλλη λύση (φαντάζομαι ότι ήδη έχεις μεταφέρει στην SD όσες εφαρμογές μεταφέρονται).

Σε ποστ μέσα έχει αναφερθεί η διαδικασία στα ελληνικά και μάλιστα λεπτομερώς (του darkpain πρέπει να ήταν το ποστ αν δεν απατώμαι) αλλά θέλει ψάξιμο. Το παλιό unrevoked που είναι απαραίτητο για το s-off έχει γίνει revolutionary και βρίσκεται πλέον στη σελίδα http://www.revolutionary.io

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...