Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire Μέρος ΙΙ


kollatos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

 

-Πως αποκτούμε πρόσβαση root στο κινητό.

How to root Froyo.

 

-Πως εγκαθιστούμε μια custom rom στη συσκευή.

How to install a custom rom

 

-Πως φτιάχνουμε ext3 partition στην κάρτα μνήμης.

How to create an ext3 partition in your memory card

 

-Πως φτιάχνουμε ext4 partition στην κάρτα ή αλλάζουμε το ext3 σε ext4.

How to create an ext4 partition in your memory card

 

Τις καλησπέρες μου και σ'αυτο το νήμα. Ευτυχής κάτοχος Desire εδώ και 1,5 χρόνο, αποφάσισα να προσπαθήσω να αλλάξω απο τις επίσημες αναβαθμίσεις της HTC και να περάσω σε κάποια sense 3.5 απο xda developers (όπως http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1315961 ή http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1318370 ), σε συνδυασμό με μια αγορά microsd των 16 gb που έκανα . Άλλες προτάσεις, επισης δεκτες.

Να μην τα πολυλογώ, τα έχω βρει σκούρα. Άρχισα ακολουθώντας όλα τα παραπάνω βήματα για το root αρχικα, αλλά το reflash των unrevoked δεν φαίνεται να προχωρα (μένει εκεί που λεει connect your phone και enable usb debugging χωρίς να βλέπω κάποια διαδικασία σε εξέλιξη ).

Κάποιος πιο εμπειρος να μου δώσει τα φώτα του αν είναι εύκολο. Όπως και για το τι να κάνω με το backup, μια και θα αλλάξω sd. Έχω κάνει με το mybackup pro (trial) στην παλιά sd. Δεν έχω καταλάβει καθόλου τι είναι το nandroid backup και αν πρεπει, και πως, να το κάνω.

 

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη. Ευχαριστώ προκαταβολικα

Edited by Gilles27
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

H rom λειτουργεί κανονικά. Εβαλα το λογαριασμό της google αφού εκανε restart και βρήκε τις εφαρμογές που είχα αγοράσει.

 

Η μόνη ερώτηση που έχω είναι αν κάνω move τις εφαρμογές όπως παλιά με την stock με εφαρμογές όπως Ap2SD κλπ?

 

Οχι δεν χρειαζεται αντιθετως μπορει να δημιουργησει προβλημα στις εφαρμογες.

Ο λογος που δεν χρειαζεται να μεταφερεις τιποτα, ειναι οτι οι εφαρμογες βρισκονται ηδη στην καρτα μνημης σου με την ψευδαισθηση οτι ειναι στην εσωτερικη!

Μπορεις ομως να εχεις το συγκεκριμενο προγραμμα και να ελεγχεις αν μεταφερτηκε αυτοματα καμια καταλαθος(ειδικα widgets,services,live wallpapers) και να την μετακινησεις στην εσωτερικη για αποφυγη προβληματων;)

 

Καλησπέρα στην κοινότητα !

Πέρασα την " AceSMod007-3D (Sense 3.0 | GB 2.3.5 | A2SD+) [sTOCK | CM7] [v23 | 19/01] "

Αφού τελείωσα το flashαρισμα και έκανε τις απαραίτητες επανεκκινήσεις το desire διαπίστωσα το εξής πρόβλημα.

Πατώντας το Power button για ξεκλείδωμα της οθόνης δεν εμφάνιζε το γνωστό "δαχτυλίδι " ξεκλειδώματος της HTC που έχει η συγκεκριμένη rom αλλά είχε μόνο στην οθόνη την φωτογραφία του φόντου και καμιά επιλογή για ξεκλείδωμα . Για να το ξεκλειδώσω έπρεπε να πατήσω το optical track ball και μετά μου εμφάνιζε την home screen αλλά και εκεί με πρόβλημα.

Στις 2 γωνίες κάτω αριστερά και κάτω δεξιά δεν εμφάνιζε το εικονίδιο για το μενού αλλά και το εικονίδιο που ονομάζεται προσαρμογή ( τα είχε κενά ) αλλά παρ όλα αυτά αν άγγιζα σε εκείνο το σημείο τα άνοιγε κανονικά !

Εχει κανεις ιδεα τι μπορει να εφταιξε ;

 

Εκανες σωστα τα partitions και full wipe?

Εχω και εγω την συγκεκριμενη Rom αλλα δεν εχω δει πουθενα παρομοιο προβλημα,ισως κατι εκανες λαθος και με ενα wipe cache/dalvik cache λυθει το προβλημα σου.

Ακομη μπορεις να κανεις wipe cache/dalvik cache και install ξανα την ROM αν δεν λυθει μονο με wipe cache/dalvik cache.

Link to comment
Share on other sites

Ειχα miui xj και εκανα particion sd και περασα την oxygen-2.3.2-Bravo και μου εχει αφαιρεσει κανονικα τον χώρο απο την sd αλλα η εσωτερικη μνημη ειναι ιδια αυτη που υπαρχει και στην αρχη....τι πρεπει να κανω???
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα, ειμαι 1,5 χρονο περιπου κατοχος του htc desire δεν ειμαι root, s-off κ.λ.π.:D

εχοντας κρατησει μονο τις αναγκαιες εφαρμογες για εμενα κ κανοντας καθαρισμα στην cache

 

εγκατεστησα την εφαρμογη (Tango) κ μου εβγαλε το κλασσικο '' Απομενει λιγος ελευθερος χωρος":cry::cry:

που αφορα την αναθεματισμενη rom. Hθελα να σας ρωτησω αν κ σιγουρα σας εχουν ρωτησει παλι.....

 

1. Μπορω με καποιο, προγραμμα ή τροπο, να διαγραψω εφαρμογες που ειχε εξ αρχης το κινητο χωρις να κανω root ή s-off??

2. Με ποιο τροπο μπορω να μετακινησω εφαρμογες του συστηματος που ειχε στην καρτα sd χωρις να κανω root ή s-off??

 

:thanks::thanks:

Link to comment
Share on other sites

Τις καλησπέρες μου και σ'αυτο το νήμα. Ευτυχής κάτοχος Desire εδώ και 1,5 χρόνο, αποφάσισα να προσπαθήσω να αλλάξω απο τις επίσημες αναβαθμίσεις της HTC και να περάσω σε κάποια sense 3.5 απο xda developers (όπως http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1315961 ή http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1318370 ), σε συνδυασμό με μια αγορά microsd των 16 gb που έκανα . Άλλες προτάσεις, επισης δεκτες.

Να μην τα πολυλογώ, τα έχω βρει σκούρα. Άρχισα ακολουθώντας όλα τα παραπάνω βήματα για το root αρχικα, αλλά το reflash των unrevoked δεν φαίνεται να προχωρα (μένει εκεί που λεει connect your phone και enable usb debugging χωρίς να βλέπω κάποια διαδικασία σε εξέλιξη ).

Κάποιος πιο εμπειρος να μου δώσει τα φώτα του αν είναι εύκολο. Όπως και για το τι να κάνω με το backup, μια και θα αλλάξω sd. Έχω κάνει με το mybackup pro (trial) στην παλιά sd. Δεν έχω καταλάβει καθόλου τι είναι το nandroid backup και αν πρεπει, και πως, να το κάνω.

 

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη. Ευχαριστώ προκαταβολικα

 

Για το unrevoked νομίζω ότι θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα με το driver installer. Όταν βγάζεις το htc sync από το pc σου πρέπει να διατηρήσεις το installer εγκατεστημένο. Όταν το είχα πρωτοκάνει είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα και τελικά λύθηκε με αυτό τον τρόπο.

 

Nandroid μπορείς να κάνεις από το titanium backup(στην εφαρμογή --> menu --> batch --> και επιλέγεις τον τύπο του backup που θέλεις να κάνεις).

Link to comment
Share on other sites

Έχει κάνει καποιος από χτες το απόγευμα update σε κάποια από τις εφαρμογές του ή έχει εγκαταστήσει κάποια καινούρια από το Market;

Δεν γνωρίζω αν έχει πρόβλημα το ίδιο το Market (δεν έχω κάποιον με άλλη συσκευή Android για να δοκιμάσω) ή αν φταίει η συσκευή μου, αλλά κολλάει η όλη διαδιδκασία στο Downloading. Έχω κάνει και Clear cache + Clear data από το Menu -> Settings -> Apps -> Αll apps -> Market (και οτιδήποτε έχει την λέξη Market), αλλά το πρόβλημα δεν διορθώθηκε.

 

Έχετε να προτείνετε κάτι άλλο, πριν αναγκαστώ να κάνω full wipe και να περάσω ποιο καινούριο έκδοση της rom που έχω;

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Έχει κάνει καποιος από χτες το απόγευμα update σε κάποια από τις εφαρμογές του ή έχει εγκαταστήσει κάποια καινούρια από το Market;

Δεν γνωρίζω αν έχει πρόβλημα το ίδιο το Market (δεν έχω κάποιον με άλλη συσκευή Android για να δοκιμάσω) ή αν φταίει η συσκευή μου, αλλά κολλάει η όλη διαδιδκασία στο Downloading. Έχω κάνει και Clear cache + Clear data από το Menu -> Settings -> Apps -> Αll apps -> Market (και οτιδήποτε έχει την λέξη Market), αλλά το πρόβλημα δεν διορθώθηκε.

 

Έχετε να προτείνετε κάτι άλλο, πριν αναγκαστώ να κάνω full wipe και να περάσω ποιο καινούριο έκδοση της rom που έχω;

 

Τώρα που δοκίμασα κατέβασε κανονικά. Βέβαια και το μάρκετ τα τρώει τα κολλήματα του. Αν συνεχίζει αυτό που σου προτείνω είναι αν έχεις το νέο μάρκετ να δοκιμάσεις να φλασαρεις παλιό.

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Το τελευταίο διάστημα όταν κάνω reboot το τηλέφωνο, στα notifications μου εμφανίζει το μήνυμα "your superuser binary is outdated".

 

Ξέρει κανείς περί τίνος πρόκειται? Για να μην εμφανίζεται πρέπει να κάνω ξανά root ή απλά ένα update τη rom μου? Είμαι με hiapk (2.3.3, soff & cm7r2 hboot) και δεν την έχω αλλάξει ούτε έχω κάνει update εδώ και περίπου 8 μήνες.

 

edit: μπήκα στην εφαρμογή super user για να κάνω update binary αλλα μου βγάζει μήνυμα

 

downloading manifest .. fail!

 

καμία ιδέα κανείς? Ευχαριστώ

Edited by icatalan81
Link to comment
Share on other sites

Το τελευταίο διάστημα όταν κάνω reboot το τηλέφωνο, στα notifications μου εμφανίζει το μήνυμα "your superuser binary is outdated".

 

Ξέρει κανείς περί τίνος πρόκειται? Για να μην εμφανίζεται πρέπει να κάνω ξανά root ή απλά ένα update τη rom μου? Είμαι με hiapk (2.3.3, soff & cm7r2 hboot) και δεν την έχω αλλάξει ούτε έχω κάνει update εδώ και περίπου 8 μήνες.

 

edit: μπήκα στην εφαρμογή super user για να κάνω update binary αλλα μου βγάζει μήνυμα

 

downloading manifest .. fail!

 

καμία ιδέα κανείς? Ευχαριστώ

 

Ποια έκδοση του superuser έχεις;; Αν δεν έχεις την 3.0.7 κάνε ένα update την εφαρμογή (από το μάρκετ) και μετά πήγαινε πάλι να κάνεις update στα binaries.

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Ποια έκδοση του superuser έχεις;; Αν δεν έχεις την 3.0.7 κάνε ένα update την εφαρμογή (από το μάρκετ) και μετά πήγαινε πάλι να κάνεις update στα binaries.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Την 3.0.7 (41) έχω. Την έκανα uninstall και ξανά install και δοκίμασα πάλι να κάνω update το binary. Αυτή τη φορά η διαδικασία προχώρησε λίγο παραπάνω (στο downloading manifest που είχε πρόβλημα τώρα ήταν οκ) αλλά τελικά μου έβγαλε το μήνυμα copying su to /system..... fail!

 

Δεν ξέρω τι φταίει...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Την 3.0.7 (41) έχω. Την έκανα uninstall και ξανά install και δοκίμασα πάλι να κάνω update το binary. Αυτή τη φορά η διαδικασία προχώρησε λίγο παραπάνω (στο downloading manifest που είχε πρόβλημα τώρα ήταν οκ) αλλά τελικά μου έβγαλε το μήνυμα copying su to /system..... fail!

 

Δεν ξέρω τι φταίει...

 

Ελεγξε ποσο χωρο εχεις ελευθερο στο /system με το Titanium Backup!Συνηθως ειναι λογω περιορισμενου χωρου;)

Μπορεις να σβησεις οτι δεν χρειαζεσαι απο το system/app/

Αλλα και απο το system/customize/resource/

ΜΕ ΠΡΟΣΟΧΗ ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΕΝΑ NANDROID BACKUP!!

Edited by darkpain
Link to comment
Share on other sites

Τώρα που δοκίμασα κατέβασε κανονικά. Βέβαια και το μάρκετ τα τρώει τα κολλήματα του. Αν συνεχίζει αυτό που σου προτείνω είναι αν έχεις το νέο μάρκετ να δοκιμάσεις να φλασαρεις παλιό.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Τελικά δεν χρειάστηκε να κάνω κάτι, ήταν γενικό το πρόβλημα με τις ICS roms. Το Market για κάποιο λόγο που δεν κατάλαβα, νόμιζε ότι έχουμε Tablet και δεν άφηνε να κάνεις download και updates. :blink:

To πρόβλημα διορθώθηκε.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Αφού λύθηκε, όλα καλά!:)

Επί τη ευκαιρία για πες μας εντυπώσεις από ICS!

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

να πω εγώ μιας και έχω περασμένη μία 2 μέρες τώρα σε cm7r2

αρκετά καλή, με πολλά νέα στοιχεία, χωρίς κολλήματα, τουλάχιστον εγώ δεν αντιμετωπίζω κάτι απο αυτά που χρησιμοποιώ, ο ενσωματωμένος launcher είναι τα ζώα μου αργά και χρειάζεται η εγκατάσταση εξωτερικού.

Γενικά έχουν κάνει πολύ καλή δουλειά και σε beta μορφή είναι αρκετά καλή για καθημερινή χρήση.

Οσοι θέλετε να δοκιμάσετε μια βόλτα από xda αρκεί:)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αγόρασα πριν λίγες μέρες την sandisk 16GB bi-color class 6 και όποια rom και να βάλω το κινιτό κολλάει κ πρέπει να αφεραίσω την μπαταρία. Λέω πως φτέει η κάρτα γιατι οταν έβαλα τη παλια είναι όλα οκ. και οι δύο με ext4 partition 1GB δημιουργημένο με τον ίδιο τρόπο. Καμιά λύση η κάποιος με το ίδιο πρόβλημα??
Link to comment
Share on other sites

Αφού λύθηκε, όλα καλά!:)

Επί τη ευκαιρία για πες μας εντυπώσεις από ICS!

 

Αλήθεια δεν ξέρω τί να γράψω, μια χαρά δείχνει. :p

Στις τελευταίες εκδόσεις μπόρεσαν να φτιάξουν και το video recording, οπότε η rom φαίνεται να είναι πλήρως λειτουργική. Και λέω φαίνεται, γιατί δεν μπορώ να πω αν οι φωτογραφίες και τα video που τραβάς είναι στα ίδια επίπεδα με τις Froyo/GingerBread rom, γιατί ποτέ δεν τα έχω χρησιμοποιήσει. Επίσης κάποιοι λένε ότι υπάρχουν προβλήματα με παιχνίδια, την ίδια ώρα που άλλοι λένε ότι παίζουν μια χαρά (πάλι δεν μπορώ να πω την άποψή μου, δεν παίζω παιχνίδια. :p).

Το κινητό από άποψη λειτουργικότητας πάντως δεν έχει κανένα απολύτως πρόβλημα. Και το GPS μια χαρά δουλεύει (χρησιμοποιώ το iGO και κλειδώνει σε λιγότερο από 10'') και το προβληματάκι με τον μαμά launcher, όπου δεν μπορείς να βάλεις background το οποίο θα κινείται όταν μετακινείσαι στις homescreen σου, λήθηκε με τον Nova launcher ο οποίος είναι mod του μαμά, με δικό του menu με διάφορα settings/επιλογές. Δεν νομίζω να είναι πρόβλημα σε όσους έχουν AOSP rom να βάλουν επιπλέον launcher, μιας και λίγο πολύ όλοι έχουν κάποιο διαφορετικό από αυτόν της rom.

Όσοι πάντως είναι αυτοί που ΘΑ βάλουν ICS στο Desire τους ή περιμένουν μια καλύτερη rom από τις υπάρχουσες, μπορούν άνετα να το κάνουν από τώρα μιας και στο μέλλον δεν πρόκειται να δούμε πολλές διαφορές στις rom που θα ακολουθήσουν (ακόμη και οι τελευταίες που βγαίνουν έχουν απλά κάποιες αλλαγές στα libs). Το μεγάλο θέμα είναι το Hardware Acceleration το οποίο είναι τώρα hacked/modded (και γι' αυτό οι rom είναι σε beta μορφή). Το να δούμε όμως κανονικό Hardware Acceleration είτε θα αργήσει πολύ ή και δε θα γίνει καθόλου μιας και δεν βγάζουν drivers οι της Qualcomm.

 

Kάτι άλλο δεν μου έρχεται στο μυαλό για να γράψω, αν θέλεις κάτι συγκεκριμένο ρώτησε. :)

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Thanks! Κατά κύριο λόγο αυτό ήθελα να μάθω, αν είναι ΟΚ για καθημερινή χρήση ή έχει κάποιο σοβαρό θέμα. Για τα παιχνίδια μικρό το κακό, ούτε εγώ παίζω!!:P

Τώρα θα μου πεις, μια δοκιμή θα σε πείσει... Ε, βαριέμαι λίγο τώρα κι είπα να ρωτήσω!!!

Α, με τα scripts για App2SD και γενικά με το χώρο πως τα πάει?

Τώρα οι launcher και κάτι που σχετίζεται με αυτούς δεν θεωρώ ότι είναι θέμα. Βάζεις έναν άλλον και τέλος. Μην τα θέλουμε κι όλα δικά μας. Και μόνο ότι είναι λειτουργική μια ICS rom για το Desire τόσο γρήγορα είναι επιτυχία.

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια μια ερωτηση ενω τοσο καιρο τις επαφες τις εκανα εξαγωγη στην καρτα σε μορφη vcf και επαιρνα το αρχειο και το περνουσα στον υπολογιστη περιπου 14 mb γινοταν τωρα το κανω και το κανει σαν αρχειο 100kb υαπαρχει καποια εφαρμογη να το κανω για ολες τις επαφες και απο καρτα και απο συσκευη σε vcf ωστε να το περνω οποτε θελω και να το κανω restore???δεν ξερω γιατι γινεται αυτο τοσο καιρο ετσι το δουλευα

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια μια ερωτηση ενω τοσο καιρο τις επαφες τις εκανα εξαγωγη στην καρτα σε μορφη vcf και επαιρνα το αρχειο και το περνουσα στον υπολογιστη περιπου 14 mb γινοταν τωρα το κανω και το κανει σαν αρχειο 100kb υαπαρχει καποια εφαρμογη να το κανω για ολες τις επαφες και απο καρτα και απο συσκευη σε vcf ωστε να το περνω οποτε θελω και να το κανω restore???δεν ξερω γιατι γινεται αυτο τοσο καιρο ετσι το δουλευα

 

Κατέβασε το myphoneExplorer στο κινητό σου... https://market.android.com/details?id=com.fjsoft.myphoneexplorer.client&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5manNvZnQubXlwaG9uZWV4cGxvcmVyLmNsaWVudCJd μετα κατέβασε το αντίστοιχο προγραμμα και στο PC σου http://www.fjsoft.at/en/ και κανε τον συγχρονισμό και θα είσαι οκ...

My Device:

Smartphone: iPhone 14 Pro

Πώληση: Τίποτα Ζήτηση: Τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε το myphoneExplorer στο κινητό σου... https://market.android.com/details?id=com.fjsoft.myphoneexplorer.client&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5manNvZnQubXlwaG9uZWV4cGxvcmVyLmNsaWVudCJd μετα κατέβασε το αντίστοιχο προγραμμα και στο PC σου http://www.fjsoft.at/en/ και κανε τον συγχρονισμό και θα είσαι οκ...

 

οκ το εκανα εκανα back up τα παντα γιατι ομως μου δειχνει μονο τις τελευταιες επαφες που καταχωρησα στη συσκευη??????πως μπορω στο τηλ ολες να ειναι αποθηκευμενες στην συσκευη πεζει κανενα ρολο ????ευχαριστω εκ τον προταιρων για την πολυτιμη βοηθεια σου

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

Thanks! Κατά κύριο λόγο αυτό ήθελα να μάθω, αν είναι ΟΚ για καθημερινή χρήση ή έχει κάποιο σοβαρό θέμα. Για τα παιχνίδια μικρό το κακό, ούτε εγώ παίζω!!:P

Τώρα θα μου πεις, μια δοκιμή θα σε πείσει... Ε, βαριέμαι λίγο τώρα κι είπα να ρωτήσω!!!

Α, με τα scripts για App2SD και γενικά με το χώρο πως τα πάει?

Τώρα οι launcher και κάτι που σχετίζεται με αυτούς δεν θεωρώ ότι είναι θέμα. Βάζεις έναν άλλον και τέλος. Μην τα θέλουμε κι όλα δικά μας. Και μόνο ότι είναι λειτουργική μια ICS rom για το Desire τόσο γρήγορα είναι επιτυχία.

 

Όπως σου έγραψα οι rom είναι πλήρως λειτουργικές, οπότε βρίσκεις τα πάντα. ;)

Και οι δύο rom έχουν ενσωματωμένο a2sd script, απλά δεν είναι ενεργοποιημένο. Μόλις bootάρει το κινητό το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να τρέξεις το προ-εγκατεστημένο Terminal και να γράψεις: su -> a2sd install για να ενεργοποιηθεί, ενώ πριν το απαιτούμενο reboot θα σε ρωτήσει αν θέλεις να στείλεις και το dalvik στο partition της sdcard σου (απαντάς ανάλογα με 'Y' ή 'N').

Αν δε θέλεις πάλι να ασχοληθείς με το Terminal (όχι ότι είναι κάτι το δύσκολο), μόλις flashάρεις την rom και πριν πατήσεις reboot, flashάρεις χειροκίνητα το a2sd script ή το d2ext.

 

Εγώ από την πρώτη στιγμή είμαι με το d2ext script και δεν έχω κανένα απολύτως θέμα με lag κτλ. (όπως δεν είχα άλλωστε και όσο ήμουν με Sense roms).

 

Ps. Tα links βρίσκονται συνεχώς στο site του ενός εκ των dev.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

πειτε ρε παιδια μια λυση για τον χωρο γιατι η συσκευη ειναι γεματη και δεν την παλευω αλλο εμειναν μονο 9 mb εχω τhv εφαρμογη droidsail super app2sd αλλα δεν γινεται και πολu δουλεια!!

ειμαι s-off me recovery

οχι partition την καρτα εχω την μαμησια την 4gb class2 πρεπει να ειναι

εχω gingerbread 2.3.3 που το περασα χειροκινητα με το pc

δεν ξερω εαν χρειαζεται καποια αλλη πληροφορια!!!!:blink:

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

πειτε ρε παιδια μια λυση για τον χωρο γιατι η συσκευη ειναι γεματη και δεν την παλευω αλλο εμειναν μονο 9 mb εχω τhv εφαρμογη droidsail super app2sd αλλα δεν γινεται και πολu δουλεια!!

ειμαι s-off me recovery

οχι partition την καρτα εχω την μαμησια την 4gb class2 πρεπει να ειναι

εχω gingerbread 2.3.3 που το περασα χειροκινητα με το pc

δεν ξερω εαν χρειαζεται καποια αλλη πληροφορια!!!!:blink:

 

Η μοναδική λύση είναι να κάνεις partition στην sdcard σου και να περάσεις μία οποιαδήποτε rom, η οποία θα υποστηρίζει κάποιο script (το κάνουν πλέον σχεδόν όλες, αφού είναι το μεγάλο πρόβλημα που αντιμετωπίζουμε όλοι στο Desire) που να στέλνει τις εφαρμογές στο partition της sdcard σου (a2sd, a2ext κτλ.).

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Η μοναδική λύση είναι να κάνεις partition στην sdcard σου και να περάσεις μία οποιαδήποτε rom, η οποία θα υποστηρίζει κάποιο script (το κάνουν πλέον σχεδόν όλες, αφού είναι το μεγάλο πρόβλημα που αντιμετωπίζουμε όλοι στο Desire) που να στέλνει τις εφαρμογές στο partition της sdcard σου (a2sd, a2ext κτλ.).

 

δεν μπορω να κανω partition kαι να εχω παλι την ιδια rom?

αφου δεν εχω κανει ποτε πρεπει πρωτα να την κανω ext2?

υπαρχει καποιος ευκολος οδηγος να την κανω που να επαναφερνει τα παντα οπως τα ειχα απο εφαρμογες επαφες μηνυματα τα παντα χωρις να χασω τιποτα?

με το rom mnager ας πουμε γινεται ευκολα απλα δεν εχω δουλεψει καθολου το titanium back up και δεν ξερω πως επαναφερω τα παντα για αυτο και γινομαι τοσο κουραστικος φοβαμαι μην χασω πραγματα γιατι το εχω γεματο με πολθ σημαντικα για μενα πραγματα!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...