Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire Μέρος ΙΙ


kollatos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

tnx το βρηκα

εχω 1,02,0001

 

παω πλαισιο να παρω καρτα και ο θεος να βαλει το χερι του,

εχεις να μου προτεινεις καποια σταθερη ρομ απο αυτες που εχεις δοκιμασει?

 

Νικος

 

Έχω γράψει σε προηγούμενη σελίδα σε συμφορουμίτη που ρώταγε μερικές προτάσεις. Είναι ανάλογα τι ζητάς από τη ROM που θα περάσεις. Αν πας για κάρτα θα σου πρότεινα να πάρεις αυτή που έχω αναφέρει δοκιμασμένη και... "πυροβόλο" από επιδόσεις, και δεν υπάρχει στο Πλαίσιο. Μιλάω γι'αυτή εδώ στα 8 ή τα 16 gb (ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΧΡΩΜΗ ΓΚΡΙ-ΚΟΚΚΙΝΟ ΟΠΩΣ ΛΕΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΗΣ ΓΙΑΤΙ ΜΕΡΙΚΑ ΜΑΓΑΖΙΑ ΤΗ ΒΓΑΖΟΥΝ ΣΤΟ SKROUTZ ΜΕ ΛΑΘΟΣ ΟΝΟΜΑ ΚΑΙ ΑΛΛΗ ΒΛΕΠΕΙΣ ΣΤΟΝ ΚΑΤΑΛΟΓΟ ΚΑΙ ΑΛΛΗ ΑΓΟΡΑΖΕΙΣ, ΠΙΟ ΑΡΓΗ ΚΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΚΡΙΒΗ).

Αν πάρεις αυτή την κάρτα, επόμενη βήμα για σταθερή και καλή ROM είναι αυτή που έχω στην υπογραφή μου. Είναι ολόιδια με τη μαμίσια 2.3 που σημαίνει ότι τα πάντα λειτουργούν άψογα και αξιόπιστα μόνο που έχει βελτιώσεις "κάτω απ'το καπώ" για ταχύτητα και κυρίως... άπειρο εσωτερικό χώρο για εφαρμογές (έως 2 γιγαμπάιτ! ).

Edited by Makinen

Huawei P20 Pro

HTC 10 Glacier Silver

HTC One M7 Silver

HTC Desire

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κόλλησε κατά την διαδικασία του restore.αλλά με ανησύχησε το γεγονός ότι κόλλησε και η cm7.αυτή ουσιαστικά σερνόταν....μέχρι που κολλούσε το σύστημα τελείως σε 2 λεπτά.

 

Κάτι πάει στραβά με τις εφαρμογές που έχεις κάνει backup, δεν φταίει η ROM. Δοκίμασε να τις κάνεις μία μία restore να δεις ποια κάνει το πρόβλημα. Πολλές φορές αλλάζοντας ROM δεν ταιριάζει η εφαρμογή όπως ήρθε από την προηγούμενη οπότε γίνεται... κακός χαμός. Εγώ προσωπικά ποτέ δεν το χρησιμοποιώ αυτό για τον παραπάνω λόγο. Φαντάσου να πάρεις ένα αντίγραφο πχ μιας εφαρμογής από windows 98 (πού τα θυμήθηκα ε) και να πας να την βάλεις με copy/paste σε Windows 7 64-bit. Αν παίξει εγώ είμαι η Κλεοπάτρα :O

Huawei P20 Pro

HTC 10 Glacier Silver

HTC One M7 Silver

HTC Desire

Link to comment
Share on other sites

Κόλλησε κατά την διαδικασία του restore.αλλά με ανησύχησε το γεγονός ότι κόλλησε και η cm7.αυτή ουσιαστικά σερνόταν....μέχρι που κολλούσε το σύστημα τελείως σε 2 λεπτά.

 

Αν κατάλαβα καλά, πέρασες τη custom rom και πήγες να κάνεις restore τις εφαρμογές από το titanium;

 

Κατά τη γνώμη δε θα πρέπει να το κάνεις αυτό. Είναι καλύτερα να περάσεις τις εφαρμογές που θέλεις από το Market με clean install και στη συνέχεια αν θέλεις να επαναφέρεις μόνο τα δεδομένα των εφαρμογών.

 

Έτσι κατά 99% δε θα έχεις κανένα πρόβλημα.

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά, πέρασες τη custom rom και πήγες να κάνεις restore τις εφαρμογές από το titanium;

 

Κατά τη γνώμη δε θα πρέπει να το κάνεις αυτό. Είναι καλύτερα να περάσεις τις εφαρμογές που θέλεις από το Market με clean install και στη συνέχεια αν θέλεις να επαναφέρεις μόνο τα δεδομένα των εφαρμογών.

 

Έτσι κατά 99% δε θα έχεις κανένα πρόβλημα.

 

Προσπάθησα μόλις να βάλω την supernova.

Από το back up ήμουν με την leedroid.έκανα ότι λέει ο οδηγός της πρώτης σελίδας.φορτωσε κανονικά η ρομ.Το μόνο που έκανα ήταν να βάλω τον λογαριασμό google.το άφησα το κινητό....... όταν πάτησα μετά από 15 λεπτά δεν ενεργοποιούταν....... έβγαλα μπαταρία.το άναψα και μόλις πήγα να το συνδεσω στο pc κόλλησε πριν κάνω οτιδήποτε.....τώρα κάνω πάλι restore την leedroid.....

H E L P

Oneplus 3
Link to comment
Share on other sites

Έχω γράψει σε προηγούμενη σελίδα σε συμφορουμίτη που ρώταγε μερικές προτάσεις. Είναι ανάλογα τι ζητάς από τη ROM που θα περάσεις. Αν πας για κάρτα θα σου πρότεινα να πάρεις αυτή που έχω αναφέρει δοκιμασμένη και... "πυροβόλο" από επιδόσεις, και δεν υπάρχει στο Πλαίσιο. Μιλάω γι'αυτή εδώ στα 8 ή τα 16 gb (ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΧΡΩΜΗ ΓΚΡΙ-ΚΟΚΚΙΝΟ ΟΠΩΣ ΛΕΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΗΣ ΓΙΑΤΙ ΜΕΡΙΚΑ ΜΑΓΑΖΙΑ ΤΗ ΒΓΑΖΟΥΝ ΣΤΟ SKROUTZ ΜΕ ΛΑΘΟΣ ΟΝΟΜΑ ΚΑΙ ΑΛΛΗ ΒΛΕΠΕΙΣ ΣΤΟΝ ΚΑΤΑΛΟΓΟ ΚΑΙ ΑΛΛΗ ΑΓΟΡΑΖΕΙΣ, ΠΙΟ ΑΡΓΗ ΚΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΚΡΙΒΗ).

Αν πάρεις αυτή την κάρτα, επόμενη βήμα για σταθερή και καλή ROM είναι αυτή που έχω στην υπογραφή μου. Είναι ολόιδια με τη μαμίσια 2.3 που σημαίνει ότι τα πάντα λειτουργούν άψογα και αξιόπιστα μόνο που έχει βελτιώσεις "κάτω απ'το καπώ" για ταχύτητα και κυρίως... άπειρο εσωτερικό χώρο για εφαρμογές (έως 2 γιγαμπάιτ! ).

 

Να σαι καλα φιλε μου για την βοηθεια,

πηρα απο το πλαισιο μια transend 8gb 6 class,

τωρα οσο αφορα την ρομ θελω μια ρομ με το νεο sence 3.0,το θεμα ειναι να αρχισω απο καποια ρομ και μετα σιγουρα θα εχουμε και αλλες δοκιμες,

δεν με νιαζει να εχω τοσο πολυ χωρο οπως i supernova,θελω αρχικα να βαλω μια με το neo sence,αμα εχεις δοκιμασει κατι αξιοπιστο πες μου.

 

ευχαριστω και παλι

 

Νικος

Link to comment
Share on other sites

Επειδή σκέφτομαι να κάνω τη μετάβαση σε custom rom από stock gingerbread, η oxygen εξακολουθεί να έιναι καλή;

Ποια θα μου προτείνατε οι πιο έμπειροι για καλή μπαταρία και ταχύτητα;

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Όπως και ο Tyxerakias, κι εγώ ψάχνομαι για έναν φίλο μου.

Στις μέρες μου η Oxygen rom, ακόμα και όταν είχε πρωτοβγει, με gingerbread, ήταν η καλύτερη. Μαζί με το hboot κιόλας, ήταν φανταστική.

Λέω και τώρα να πάω εκεί, αλλιώς σε leedroid.

Link to comment
Share on other sites

@Tyxerakias και @flik, εγώ θα σας πρότεινα (για AOSP) την GingerVillain. Την είχα τον περασμένο μήνα, χωρίς να μου παρουσιάσει οποιοδήποτε πρόβλημα, ενώ με το LauncherPro είναι πολύ smooth (όπως άλλωστε και οι περισσότερες AOSP). Ο μόνος λόγος που την έβγαλα ήταν για να επιστρέψω σε Sense, που ναι μεν είναι αρκετά εύχρηστο και όμορφο, αλλά δεν έχει σε καμμία περίπτωση την απόκριση των AOSP...

 

Σχετικά με το FC (com.htc.bgp) που εμφανίζεται όταν πάω να συγχρονίσω τον καιρό, παρατήρησα κάτι πολύ περίεργο...

Αν πάω να κάνω update στις ακριβώς (xx:00), τότε θα συγχρονιστεί επιτυχώς... Αν πάω οποιαδήποτε άλλη ώρα, θα πετάξει FC!

Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτησω αυτη η BIcoloured που ειναι Class 6... ειναι οντωσ τοσο γρηγορη ωστε να δουλευεις με D2EXT roms???

γιατι καπου διαβασα οτι κανονικα θελει μονο class 10 καρτα γιαυτες τισ rom... ή λενε ********??

 

Η συγκεκριμένη η Bi-Color ή αλλιώς Ultra κάτι (δε θυμάμαι ακριβώς) είναι από τις πιο γρήγορες σε σχέση με οποιαδήποτε άλλη κλάση που βγαίνει με τυπικά benchmarks. Δηλαδή ναι μεν δηλώνεται ως class 6 αλλά έχει επιδόσεις πολύ πιο γρήγορες από μια class 10 Transcend που είχα (τι πολύ δηλαδή, μιλάμε για 3Χ επιδόσεις! ).

Οπότε μην κολλάτε στα class τάδε αλλά στις πραγματικές επιδόσεις που τις γνωρίζουμε μόνο σε δοκιμασμένες κάρτες. Η συγκεκριμένη θα τολμήσω να πω ότι είναι η πιο γρήγορη SD της αγοράς, τουλάχιστο για το Desire μας. Εγώ τρέχω Supernova που είναι τα πάντα όλα περασμένα μέσα στην SD, τη χρησιμοποιεί σαν εσωτερική μνήμη ουσιαστικά, και η απόκριση είναι ΑΨΟΓΗ, σα μαμίσια Gingerbread. Το ίδιο ήταν και με τη Runnymede του Sebastian με X2SDX script, δεν καταλάβαινε χριστό, όπως και με την AcesMod007 που κι αυτή έχει αρκετή χρήση της SD. Γενικότερα αν παίζει καλά και χωρίς lag με Supernova, η κάρτα φυσάει και θα φυσάει σε οποιαδήποτε άλλη ROM.

Huawei P20 Pro

HTC 10 Glacier Silver

HTC One M7 Silver

HTC Desire

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το FC (com.htc.bgp) που εμφανίζεται όταν πάω να συγχρονίσω τον καιρό, παρατήρησα κάτι πολύ περίεργο...

Αν πάω να κάνω update στις ακριβώς (xx:00), τότε θα συγχρονιστεί επιτυχώς... Αν πάω οποιαδήποτε άλλη ώρα, θα πετάξει FC!

 

Περασά και εγώ την νέα Rom και μου έβγαζε το παραπάνω error. Απενεργοποιώντας οτιδήποτε απο τα locations, σβήνοντας ότι data έχει ο καιρός, και περασα ξανα το widget βάζωντας μια γενική τοποθεσία όπως Athinai. Λύθηκε. Η τοποθεσία που είχε λογω του GPs δεν υποστηρίζονταν πια σαν καιρός και πέταγε το error.

 

Τουλαχιστον σε μένα δούλεψε έτσι!

D.G.
Link to comment
Share on other sites

@Tyxerakias και @flik, εγώ θα σας πρότεινα (για AOSP) την GingerVillain. Την είχα τον περασμένο μήνα, χωρίς να μου παρουσιάσει οποιοδήποτε πρόβλημα, ενώ με το LauncherPro είναι πολύ smooth (όπως άλλωστε και οι περισσότερες AOSP). Ο μόνος λόγος που την έβγαλα ήταν για να επιστρέψω σε Sense, που ναι μεν είναι αρκετά εύχρηστο και όμορφο, αλλά δεν έχει σε καμμία περίπτωση την απόκριση των AOSP...

 

Σχετικά με το FC (com.htc.bgp) που εμφανίζεται όταν πάω να συγχρονίσω τον καιρό, παρατήρησα κάτι πολύ περίεργο...

Αν πάω να κάνω update στις ακριβώς (xx:00), τότε θα συγχρονιστεί επιτυχώς... Αν πάω οποιαδήποτε άλλη ώρα, θα πετάξει FC!

 

Είναι συμβατή με το hboot table της oxugen? Ή θα υπάρξουν προβλήματα;

Link to comment
Share on other sites

δυστηχως τζιφος,

δεν δουλευει τιποτα απο τον οδηγο που εχει στην σελιδα 211,τρεχω το προγραμα απο revolutionary ,ανοιγει μια μαυρη οθονη και κλεινει αμεσως και δεν γινεται τιποτα,

το κινητο πρεπει να το εχω συνδεμενο λεει με usb,ομως πρεπει να ειναι κλειστο,ανοικτο και σε τι usb mode?

 

το μονο που καταφερα ειναι να περασω του drivers toy fastboot αλλα και παλι δεν ειναι ακριβως οπως λεει ο οδηγος,πλεον κατεβαζει το usb drivers σε μορφη exe αλλα τον ετρεξα και μολις συνδεσω το κινητο τουλαχιστον το αναγνωριζει sto device manager ton win7.

 

ti κανω ομως λαθος ,οποια βοηθεια δεκτη

Link to comment
Share on other sites

δυστηχως τζιφος,

δεν δουλευει τιποτα απο τον οδηγο που εχει στην σελιδα 211,τρεχω το προγραμα απο revolutionary ,ανοιγει μια μαυρη οθονη και κλεινει αμεσως και δεν γινεται τιποτα,

το κινητο πρεπει να το εχω συνδεμενο λεει με usb,ομως πρεπει να ειναι κλειστο,ανοικτο και σε τι usb mode?

 

το μονο που καταφερα ειναι να περασω του drivers toy fastboot αλλα και παλι δεν ειναι ακριβως οπως λεει ο οδηγος,πλεον κατεβαζει το usb drivers σε μορφη exe αλλα τον ετρεξα και μολις συνδεσω το κινητο τουλαχιστον το αναγνωριζει sto device manager ton win7.

 

ti κανω ομως λαθος ,οποια βοηθεια δεκτη

 

Αρχικά σιγουρέψου ότι έχεις windows 32-bit, ότι το τρέχεις ως administrator, και ότι έχεις οτιδήποτε σχετικό με antivirus κλπ κλειστό. Το κινητό πρέπει να είναι ανοικτό σε "φόρτιση μόνο" και να έχεις την USB αποσφαλμάτωση ή όπως αλλιώς το λένε στα ελληνικά ενεργοποιημένη.

Huawei P20 Pro

HTC 10 Glacier Silver

HTC One M7 Silver

HTC Desire

Link to comment
Share on other sites

Εχω 32 αρια,εχω κλεισει το panda,τρεχω το προγραμα και run programe as administrator,αλλα τα ιδια,ανοιγει το μαυρο παραθυρο και κλεινει αμεσως,μηπως πρεπει να περιμενω μπας και κανει τιποτα ?

Εχω ενεργοποιησει usb debuging

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω το έκανες extract κάπου όπου έχει full permissions και το τρέχεις από τον ίδιο φάκελο με τα υπόλοιπα αρχεία που είχε μέσα το zip, σωστά;

Huawei P20 Pro

HTC 10 Glacier Silver

HTC One M7 Silver

HTC Desire

Link to comment
Share on other sites

Ναι το εχω κανει extract και τρεχω το aplication icon,το παρατησα για την ωρα,

Θα συνεχισω παλι το βραδυ,

Πρεπει να κανω την διαδικασια με την νεα καρτα,η δεν επηρεαζεται ακομα η sd card?

 

Σε ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια

Link to comment
Share on other sites

Αν απλά θέλεις S-OFF και root με την ίδια ROM που έχεις τώρα δεν έχει σημασία η SD. Αν βάλεις ROM όμως που θα χρειάζεται partition στην SD δεν είναι εύκολο να αλλάξεις κάρτα μετά οπότε καλύτερα κάντο με την καινούρια μία κι έξω. Δοκίμασε σε κάποιον άλλο υπολογιστή, κάτι εγκατεστημένο (ή μη) στο σύστημά σου επηρεάζει το revolutionary και δεν τρέχει, δεν έχω ιδέα τι μπορεί να φταίει...

Huawei P20 Pro

HTC 10 Glacier Silver

HTC One M7 Silver

HTC Desire

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

 

Προσπαθώ να συγχρονίσω το HTC Desire με το HTC Sync και ενώ βλέπει κανονικά το κινητό ώς connected δεν μπορώ να επιλέξω να συγχρονίσει μουσική φωτογραφίες κλπ. Ολα είναι στο off και δεν μπορώ να τα ενεργοποιήσω.

Καμία ιδέα?

 

To pc έχει windows 64 bit, Τελευταίο HTC Sync και το Desire φοράει Gingerbread official!

D.G.
Link to comment
Share on other sites

τελικα εχεις δικιο φταιει το pc,

το τρεχω το προγραμα απο ενα λαπτοπ και παιζει κανονικα.

το βραδυ εχουμε παλι δοκιμες

Link to comment
Share on other sites

@Tyxerakias και @flik, εγώ θα σας πρότεινα (για AOSP) την GingerVillain. Την είχα τον περασμένο μήνα, χωρίς να μου παρουσιάσει οποιοδήποτε πρόβλημα, ενώ με το LauncherPro είναι πολύ smooth (όπως άλλωστε και οι περισσότερες AOSP). Ο μόνος λόγος που την έβγαλα ήταν για να επιστρέψω σε Sense, που ναι μεν είναι αρκετά εύχρηστο και όμορφο, αλλά δεν έχει σε καμμία περίπτωση την απόκριση των AOSP...

 

Ευχαριστώ cuore, ναι σκοπεύω να βάλω τον go launcher από πάνω. Οκ θα ρίξω μια ματιά στην gingervillain, την oxygen την έχεις δοκιμάσει; Επίσης, από radio τι γίνεται, πρέπει να το αλλάξω κι αυτό υποχρεωτικά;

Και hboot? Η οxygen λέει θέλει αλλαγή, η gingervillain το ίδιο;

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Παιδια θελω βοηθεια,παω να περασω την official rom και μου βγαζει σφαλμα 155....παω να κανω απο εκδοση εικονας 3.0.6.405.1 σε εκδοση εικονας 2.29.405.5....τι κανω λαθος???πρεπει να βαλω οποσδηποτε την επισημη ginger???εγω κατεβασα την τελευταια froyo..... Edited by petros11

My Device:

Smartphone: iPhone 14 Pro

Πώληση: Τίποτα Ζήτηση: Τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Παιδια θελω βοηθεια,παω να περασω την official rom και μου βγαζει σφαλμα....παω να κανω απο εκδοση εικονας 3.0.6.405.1 σε εκδοση εικονας 2.29.405.5....τι κανω λαθος???πρεπει να βαλω οποσδηποτε την επισημη ginger???εγω κατεβασα την τελευταια froyo.....

 

Για δοκίμασε την ginger. Λόγω hboot από όσο θυμάμαι θέλει άλλη διαδικασία για downgrade.

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Ειχα κανει αυτα τα βήματα http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=304354&page=42 για να περάσω την cool3D.....τώρα δεν μπορώ να περάσω official.....;;;;;

που βρίσκω την ginger παιδια,θελω να πουλήσω το κινητό αύριο....ας βοηθήσει κάποιος.... recovery εχω 2.5.0.7.

Πως θα περάσω από cool3D την official παιδια;;;;

Edited by petros11

My Device:

Smartphone: iPhone 14 Pro

Πώληση: Τίποτα Ζήτηση: Τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Ειχα κανει αυτα τα βήματα http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=304354&page=42 για να περάσω την cool3D.....τώρα δεν μπορώ να περάσω official.....;;;;;

που βρίσκω την ginger παιδια,θελω να πουλήσω το κινητό αύριο....ας βοηθήσει κάποιος.... recovery εχω 2.5.0.7.

Πως θα περάσω από cool3D την official παιδια;;;;

 

Το link για την official είναι εδώ: http://htcdev.com/devcenter/downloads

Κατεβάζεις το 1ο που είναι για το upgrade του Desire και ακολουθείς τις οδηγίες. Φλασάρισμα από το pc μέσω USB. Εννοείται έχεις εγκατεστημένους USB drivers.

Edit: Τι Hboot έχεις?? Δεν είπες για custom και θεώρησα ότι έχεις stock αλλά αν έχεις περάσει custom θα πρέπει να γυρίσεις σε stock αν δεν απατώμαι.

Edited by eltsele

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...