Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire Μέρος ΙΙ


kollatos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

κολλαει to s-off??? με data2ext και τετοια???

 

και αν κανω s-off στα βηματα που μου εστειλες

 

1) full wipe

2) flash Alignment_Cool.zip convert your ext3 partition to ext4

3) flash Cool3D AceS v3

4) flash Stock_Hboot.zip

5) flash Kernel Update

6) flash Weather Pack

7) flash Dalvik.Cache To SD-EXT (για να έχεις επιπλέον ελεύθερο χώρο (το τρέχεις μόνο αν έχεις γρήγορη sdcard) =>class 6)

8) boot

 

κανω υποχρεωτικα τα 1,2,3,5,6??? παραλειπω το 4 και προαιρετικο το 7 και μετα βοοτ???

 

 

 

λοιπον, η γνωμη μου ειναι να κανεις τα backup σου κ ολα τα σχετικα nandbackup κ τετοια.... να βαλεις μια ρομ πχ αυτη http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=833310 να κανεις το s-off σου αφου το θελεις για να μην κολλησει για σιγουρα πραγματα κ μετα αφου εχεις γινει s-off να αλλαξεις το hboot κ να βαλεις το cm7, μετα να κατεβασεις την ρομ http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=16090990&postcount=3879 κ μετα

1) full wipe

2) flash Alignment_Cool.zip convert your ext3 partition to ext4

3) flash Cool3D AceS v3

4) flash Kernel Update

5) flash Weather Pack

6) flash Dalvik.Cache To SD-EXT (για να έχεις επιπλέον ελεύθερο χώρο (το τρέχεις μόνο αν έχεις γρήγορη sdcard) =>class 6)

7) boot

Ps. Υπάρχει μία μικρή πιθανότητα όταν κάνεις boot το κινητό σου να έχει bootloops (να κολλάει στην αρχική HTC οθόνη).

Αν σου το κάνει, τότε δυστυχώς θα ξανακάνεις τα βήματα από την αρχή με τη διαφορά ότι από το βήμα #6 θα πας στο #8, δεν θα βάλεις email και ότι άλλο σου ζητήσει και θα κάνεις ένα reboot για να τρέξεις το βήμα #7. Μετά reboot και είσαι έτοιμος.

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Όλα καλά... Θα τα κάνω....

Αυτό που δεν έπιασα είναι που λες να αλλάξω το hΒoot se cm7... Αυτό πως γίνετΑι???

 

αφου κανεις s-off κατεβασε αυτο http://alpharev.nl/PB99IMG_cm7r2.zip κ με την βοηθεια απο αυτο το προγραμμα http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=794638 θα αλλαξεις το hboot.....

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

Εσείς με διαφορετικό hboot τι διάφορες είδατε;

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω ενα προβλημα εχω περασει την stock gingerbread 2.3.3 και θελω να κανω τα μυνηματα να εχουν 160 χαρακτηρες.Μπορει καποιοσ να με βοηθησει με αυτο?
Link to comment
Share on other sites

Εσείς με διαφορετικό hboot τι διάφορες είδατε;

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

 

Η διαφορά είναι ότι το κινητό έχει περισσότερο internal memory απ' ότι με το μαμά hboot.

Δηλαδή: με το μαμά hboot έχεις 147Mb για data, την ώρα που με το CM7r2 έχεις 287Mb. Αυτό στην ουσία είναι ότι δεν ανησυχούμε τόσο στο να βάλουμε μην βάλουμε πολλές εφαρμογές γιατί θα ξεμείνουμε από χώρο. Αλλάζοντας όμως το hboot έχεις και μικρότερο χώρο στο system: με το μαμά hboot έχεις 250Mb, ενώ με το CM7r2 145Mb.

 

To + στην αλλαγή του hboot είναι ότι κατά κάποιο τρόπο 'πειράζεις' το hardware και δεν υπάρχει περίπτωση να έχεις προβλήματα τύπου: ''έχω αργή sdcard και σέρνεται η rom''. ;)

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα. Εχω ενα θεματακι με το Desire μου. Το πηρα μεταχειρισμενο και εχει μεινει το μαιλ του προηγουμενου χρηστη, μετα απο επαναφορα ζηταει στο μαρκετ και παντου το δικο του μαιλ και δεν μπορω να βαλω αλλο δικο μου. Γνωριζει καποιος τι φταιει και πως μπορω να το αλλαξω αυτο?

 

Ευχαριστω εκ των προτερων

Γραμμη δεξια μετα αριστερα, λιγο πανω δεξια, ενα αλφα και μουτζουρα
Link to comment
Share on other sites

λοιπον, η γνωμη μου ειναι να κανεις τα backup σου κ ολα τα σχετικα nandbackup κ τετοια.... να βαλεις μια ρομ πχ αυτη http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=833310 να κανεις το s-off σου αφου το θελεις για να μην κολλησει για σιγουρα πραγματα κ μετα αφου εχεις γινει s-off να αλλαξεις το hboot κ να βαλεις το cm7, μετα να κατεβασεις την ρομ http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=16090990&postcount=3879 κ μετα

1) full wipe

2) flash Alignment_Cool.zip convert your ext3 partition to ext4

3) flash Cool3D AceS v3

4) flash Kernel Update

5) flash Weather Pack

6) flash Dalvik.Cache To SD-EXT (για να έχεις επιπλέον ελεύθερο χώρο (το τρέχεις μόνο αν έχεις γρήγορη sdcard) =>class 6)

7) boot

Ps. Υπάρχει μία μικρή πιθανότητα όταν κάνεις boot το κινητό σου να έχει bootloops (να κολλάει στην αρχική HTC οθόνη).

Αν σου το κάνει, τότε δυστυχώς θα ξανακάνεις τα βήματα από την αρχή με τη διαφορά ότι από το βήμα #6 θα πας στο #8, δεν θα βάλεις email και ότι άλλο σου ζητήσει και θα κάνεις ένα reboot για να τρέξεις το βήμα #7. Μετά reboot και είσαι έτοιμος.

 

Σε περιπτωση που σε καποιο απο τα βηματα παει κατι στραβα, και κανουμε restore το αρχικο nandroid, το S-off θα εχει χαθει? Το h-boot φανταζομαι οτι θα επιστρεψει το μαμα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα. Εχω ενα θεματακι με το Desire μου. Το πηρα μεταχειρισμενο και εχει μεινει το μαιλ του προηγουμενου χρηστη, μετα απο επαναφορα ζηταει στο μαρκετ και παντου το δικο του μαιλ και δεν μπορω να βαλω αλλο δικο μου. Γνωριζει καποιος τι φταιει και πως μπορω να το αλλαξω αυτο?

 

Ευχαριστω εκ των προτερων

 

Δοκιμασε να διαγραψεις accounts!

Email > Menu > Accounts > Παρατεταμενο πατημα στο αccount που θελεις να διαγραψεις > Remove Account

Μετα κανε clear το data

Setttings > Manage Applications > Email+GMAIL > clear data

 

Αν θελεις να διαγραψεις εντελως το account του γιατι εμεινε μεσα,δοκιμασε αυτον τον τροπο αλλα κανε ενα backup τις επαφες σου γιατι θα χαθουν!

 

Σε περιπτωση που σε καποιο απο τα βηματα παει κατι στραβα, και κανουμε restore το αρχικο nandroid, το S-off θα εχει χαθει? Το h-boot φανταζομαι οτι θα επιστρεψει το μαμα.

 

Οχι γιατι το s-off δεν αποθηκευεται στο nandroid backup!Η δουλεια του ειναι να "κλεινει" την προστασια που εχει βαλει η HTC για να μπορεις να εχεις προσβαση στο /system και στο /recovery για να βαζεις custom recovery και να κανεις nandroid backup κτλ!

Το Nandroid backup αποθηκευει μονο την ROM/radio σου!

Αν ειχες κανει backup την stock rom σου τοτε μπορεις να την επαναφερεις αλλα το s-off δεν θα φυγει!

Αν θελεις να επιστρεψεις το κινητο σου στην εργοστασιακη του κατασταση πρεπει να κανεις restore την stock rom σου να επαναφερεις την original recovery(αν την ειχες αποθηκευσει),να κανεις s-on (με το σωστο CID) και unroot σε περιπτωση που δεν φυγει:p

Ευτυχως ομως τα πραγματα τωρα ειναι πιο ευκολα για σενα:lol: γιατι η 2.3.3 εκδοση(η τελευταια) ειναι RUU οποτε την κατεβαζεις και την εγκαθιστας απο τον υπολογιστη σου και ολα επαναφερονται μονα τους στην αρχικη τους κατασταση:)

Edited by darkpain
Link to comment
Share on other sites

 

Οχι γιατι το s-off δεν αποθηκευεται στο nandroid backup!Η δουλεια του ειναι να "κλεινει" την προστασια που εχει βαλει η HTC για να μπορεις να εχεις προσβαση στο /system και στο /recovery για να βαζεις custom recovery και να κανεις nandroid backup κτλ!

Το Nandroid backup αποθηκευει μονο την ROM/radio σου!

Αν ειχες κανει backup την stock rom σου τοτε μπορεις να την επαναφερεις αλλα το s-off δεν θα φυγει!

Αν θελεις να επιστρεψεις το κινητο σου στην εργοστασιακη του κατασταση πρεπει να κανεις restore την stock rom σου να επαναφερεις την original recovery(αν την ειχες αποθηκευσει),να κανεις s-on (με το σωστο CID) και unroot σε περιπτωση που δεν φυγει:p

Ευτυχως ομως τα πραγματα τωρα ειναι πιο ευκολα για σενα:lol: γιατι η 2.3.3 εκδοση(η τελευταια) ειναι RUU οποτε την κατεβαζεις και την εγκαθιστας απο τον υπολογιστη σου και ολα επαναφερονται μονα τους στην αρχικη τους κατασταση:)

 

Ευχαριστω για την απαντηση! εχω πολλους μηνες να περασω καινουρια rom, και πιστευω ηρθες ο καιρος να ξανασχοληθω με το αθλημα :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω φιλε μου θα το δοκιμασω. :)
Γραμμη δεξια μετα αριστερα, λιγο πανω δεξια, ενα αλφα και μουτζουρα
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Προσπαθώ εδώ και πολύ ώρα να κάνω root το desire μου όπως περιγράφεται στον οδηγό (http://www.navimania.gr/showthread.php?t=24817) αλλά έχω κολλήσει σε ένα σημείο. Ενώ το unrevocked ξεκινάει να τρέχει, μετά από λίγο βγαίνει ένα μηνυμα που λέει "internal error:installing package failed"

Καμία ιδέα για το τι συμβαίνει;;;;

 

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά!

Edited by fuero
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Προσπαθώ εδώ και πολύ ώρα να κάνω root το desire μου όπως περιγράφεται στον οδηγό (http://www.navimania.gr/showthread.php?t=24817) αλλά έχω κολλήσει σε ένα σημείο. Ενώ το unrevocked ξεκινάει να τρέχει, μετά από λίγο βγαίνει ένα μηνυμα που λέει "internal error:installing package failed"

Καμία ιδέα για το τι συμβαίνει;;;;

 

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά!

 

Διαβασε απο την σελιδα 201-202 και μετα!;)

Link to comment
Share on other sites

Το tool του unrevoked δεν χρειαζεται!

Και για να μην τα λεω συνεχεια εχω κανει ενα οδηγο πως να περνατε το tool του revolutionary και να εχετε S-OFF και custom recovery!

ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΜΟDS,ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΤΑΙ ΒΑΛΤΕ ΤΟ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΣΕΛΙΔΑ!

 

Πριν να ξεκινήσουμε ελέγχουμε στην σελίδα εδω ότι η έκδοση του HBOOT μας υποστηρίζεται που βρίσκουμε πατώντας το power,back ή power,volume down ενώ είναι κλειστό το κινητό μας.

1.Μετά αφού κατεβάσουμε τα τα fastboot drivers από εδώ και τα εγκαθιστούμε,σιγουρευόμαστε ότι μπήκαν σωστά όπως λέει εδω !

2.Μετά πηγαίνουμε στην σελίδα του revolutionary.

Αφού επιλέξουμε την έκδοση του λειτουργικού μας θα πρέπει να καταχωρήσουμε τα στοιχειά μας:

Your operating system: Το λειτουργικό σου σύστημα που έχεις στον υπολογιστή

Your device: HTC DESIRE(OXI TO CDMA)

HBOOT version: Η έκδοση του HBOOT μας.

Serial number: To serial number το γράφει στο κουτί του κινητού μας ή από τα Settings-About-Phone Identity(ΙΜΕΙ)

Αφού καταχωρήσουμε τα στοιχειά μας πατάμε το κουμπί Generate key και το σημειώνουμε κάπου!

3.Ξεκινάμε το πρόγραμμα που κατεβάσαμε και ακολουθούμε τις οδηγίες(θα σας ζητηθεί να γράψετε το κλειδί που σας έδωσε!).

Όταν τελειώσει το πρόγραμμα,αποσυνδέουμε το κινητό μας και μπαίνουμε να δούμε το ΗΒOOT μας για να σιγουρευτούμε ότι έγινε σωστά,αν γράφει S-OFF και revolutionary τότε συγχαρητήρια μπορειται να "πειράξετε" το κινητό σας και να εγκαταστήσετε ότι θέλετε από το recovery!

Αν δεν τα καταφέρατε και σας κάνει πρόβλημα,ρίξτε μια ματιά στα συνηθισμένα προβλήματα στην σελίδα του δημιουργού εδω.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ!!!

1.ΦΡΟΝΤΙΖΟΥΜΕ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΜΑΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΛΗΡΩΣ ΦΟΡΤΙΣΜΕΝΟ Ή ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 70%

2.ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΑΠΟΣΥΝΔΕΟΥΜΕ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΜΑΣ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ Ή ΒΓΑΖΟΥΜΕ ΤΗΝ ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΑΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΚΟΛΛΗΣΕ!

3.ΔΕΝ ΘΑ ΑΠΟΚΤΗΣΕΤΕ ROOT ΜΕ ΤΗΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ.

ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΕΤΕ ROOT KAΝΕΤΕ AYTO INSTALL ΑΠΟ ΤΟ RECOVERY ΚΑΙ ΤΟ BUSYBOX ΑΠΟ ΤΟ ΜΑΡΚΕΤ!

 

Μπορείς να μου εξηγήσεις λιγάκι πως γίνεται αυτό που έχω κοκκινίσει; Μέχρι εδώ έχω φτάσει μια χαρά πάντως!!!

 

Edit: Ok το βρήκα...Συγνώμη για το post...:cry:

 

Edit 1: SOS Αφού έκανα τη παραπάνω διαδικασία και φόρτωσα την Oxygen v2.3 έγινε επανεκκίνηση, μαύρισε η οθόνη του κινητού και εμφανίστηκε ένα πράσινο logo OXYGEN με γράμματα που λαμπυρίζουν το οποίο βρίσκεται στην οθόνη εδώ και 2 ώρες ακριβώς χωρίς να γίνεται τίποτα άλλο. Απλά, κάθε 30 περίπου δευτερόλεπτα σβύνει στιγμιαία και ξανά ανάβει και πάλι από την αρχή. Είναι λογικό αυτό η έχει γίνει καμμιά πατάτα;Εαν είναι ok, πόση ώρα περίπου θα πρέπει να περιμένω και τί γινεται με τη μπαταρία του κινητού (πριν ξεκινήσω ήταν περίπου στο 95%); Μήπως θα πρέπει να το βάλω στη πρίζα; Εάν έχει γίνει όντως πατάτα (που πολύ το φοβάμαι...) τι πρέπει να κάνω για να μη γίνει καμμια μόνιμη ζημιά; Μπορώ να βγάλω τη μπαταρία πχ;

 

Ευχαριστώ πολύ!

Edited by fuero
Link to comment
Share on other sites

Εχεις πεσει σε bootloop. Σε αυτη την περιπτωση, τραβας μπαταρια, μπαινεις ξανα στο recovery, wipe τα παντα (εκτος της sd προφανως) και ξαναφλασαρεις τη ρομ.
Link to comment
Share on other sites

Χαζη ερωτηση: Εσβυσα κατα λάθος το κλασικό ρολοι της HTC απο τη homescreen.

Μιλαω για το κλασικο digital ρολοι που απο κατω του εχει πληροφορίες καιρου της τρεχουσας τοποθεσιας...

 

Πως το επαναφερω ρε γμτ??

Link to comment
Share on other sites

Εχεις πεσει σε bootloop. Σε αυτη την περιπτωση, τραβας μπαταρια, μπαινεις ξανα στο recovery, wipe τα παντα (εκτος της sd προφανως) και ξαναφλασαρεις τη ρομ.

 

Done!!! Ευχαριστώ πολύ!!!!Πήγε η ψυχή μου στη Κούλουρη!!!:p:p:p

Link to comment
Share on other sites

Χαζη ερωτηση: Εσβυσα κατα λάθος το κλασικό ρολοι της HTC απο τη homescreen.

Μιλαω για το κλασικο digital ρολοι που απο κατω του εχει πληροφορίες καιρου της τρεχουσας τοποθεσιας...

 

Πως το επαναφερω ρε γμτ??

 

προσαρμογη-γραφικο στοιχειο-ρολοι :p

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα,

έκανα root, εγκατέστησα το titanium backup & Rom manager και παρατηρώ μείωση της διάρκειας της μπαταρίας.

Είναι φυσιολογικό αυτό η φταίει κάτι ?

Edited by dma
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα,

έκανα root, εγκατέστησα το titanium backup & Rom manager και παρατηρώ μείωση της διάρκειας της μπαταρίας.

Τι φταίει ?

 

Δώσε λίγο χρόνο στη ρομ, κάνε και κανένα poweroff-poweron. Στην αρχή όλες lagάρουν και τρώνε την μπαταρία, μετά στρώνουν.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον, η γνωμη μου ειναι να κανεις τα backup σου κ ολα τα σχετικα nandbackup κ τετοια.... να βαλεις μια ρομ πχ αυτη http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=833310 να κανεις το s-off σου αφου το θελεις για να μην κολλησει για σιγουρα πραγματα κ μετα αφου εχεις γινει s-off να αλλαξεις το hboot κ να βαλεις το cm7, μετα να κατεβασεις την ρομ http://forum.xda-developers.com/show...postcount=3879 κ μετα

1) full wipe

2) flash Alignment_Cool.zip convert your ext3 partition to ext4

3) flash Cool3D AceS v3

4) flash Kernel Update

5) flash Weather Pack

6) flash Dalvik.Cache To SD-EXT (για να έχεις επιπλέον ελεύθερο χώρο (το τρέχεις μόνο αν έχεις γρήγορη sdcard) =>class 6)

7) boot

 

 

 

ποιο kernel κατεβαζω??? για hboot stock???

 

gingercakes0.7g_cfs_2WAY.zip - [Click for QR Code] (2.44 MB, 736 views)

gingercakes0.7g_cfs_NO2WAY.zip - [Click for QR Code] (2.44 MB, 561 views)

gingercakes0.7g_bfs_2WAY.zip - [Click for QR Code] (2.41 MB, 360 views)

gingercakes0.7g_bfs_NO2WAY.zip - [Click for QR Code] (2.41 MB, 494 views)

 

 

http://forum.xda-developers.com/attachment.php?attachmentid=737589&stc=1&d=1317545799

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόοοον! Την πάλεψα πολύ καιρό official κι αν είχε καμιά 60ΜΒ παραπάνω free, θα συνέχιζα έτσι αλλά είμαι ήδη οριακά στα 30 και πάμε για φλασάρισμα όπως φαίνεται.

Είμαι με official 2.3.3 και αν και έχω μπλέξει με root στο xperia mini pro, λέω να τα μαζέψω μια εδώ για να με επιβεβαιώσουν οι έμπειροι. Γιατί, οκ, διάβασα αυτά που χρειαζόταν αλλά σαν την πείρα, δεν έχει!;)

 

Περνάω drivers, revolutionary (σύμφωνα με το ποστ #202 του darkpain), μετά το su-2.3.6.3 (αυτό είναι το τελευταίο ή να ψάξω νεότερο?) και μετά το busybox.

Μετά μπαίνω στο recovery και flashάρω το custom Hboot (τo cm7 r2 που απαιτείται για τη ρομ που λέω να βάλω). Σωστά? Εγκυκλοπαιδικά, μπορώ να περάσω το custom hboot που αλλάζει το μέγεθος της Internal και να μην αλλάξω ρομ?

Σκέφτομαι περάσω την Cool3D από αυτές που είδα. Μια ερώτηση μόνο μια και την έχετε αρκετοί, έχει κάποιο αξιοσημείωτο bug?

Επίσης, επειδή η κάρτα μου δεν είναι class 4 και δεν ψήνομαι τώρα για αλλαγή κάρτας, είναι απαραίτητο να δημιουργήσω partition? Γιατί θα προτιμούσα να αφήσω την κάρτα ως έχει και να εκμεταλλευτώ τον επιπλέον χώρο στην Internal.

Ευχαριστώ!

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα! Έβαλα την cm7.1 η οποία έχει το νέο μάρκετ. Μου κρασάρει και δεν μπαίνει. ξέρω ότι έχει αναφερθεί σε κάποιο πόστ αλλά δεν μπορώ να το βρώ..Μήπως μπορείτε να πείτε τι να κάνω;

 

Ευχαριστώ!

 

edit: όλα οκ. Βρήκα μια λύση.

Edited by vaggelis_grg
:D
Link to comment
Share on other sites

παιδια θα ηθελα την βοηθεια σας. έκανα root kai εβαλα την LeeDrOiD HD V3.3.3-Port-R5 . έκανα την κάρτα μου ext3, αλλα δεν βλέπω καμια διαφορα στην μνημη. παλι 147mb γραφει....και γεμιζει οπως και πριν. τι μπορει να φταει? Edited by magichoom
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόοοον! Την πάλεψα πολύ καιρό official κι αν είχε καμιά 60ΜΒ παραπάνω free, θα συνέχιζα έτσι αλλά είμαι ήδη οριακά στα 30 και πάμε για φλασάρισμα όπως φαίνεται.

Είμαι με official 2.3.3 και αν και έχω μπλέξει με root στο xperia mini pro, λέω να τα μαζέψω μια εδώ για να με επιβεβαιώσουν οι έμπειροι. Γιατί, οκ, διάβασα αυτά που χρειαζόταν αλλά σαν την πείρα, δεν έχει!;)

 

Περνάω drivers, revolutionary (σύμφωνα με το ποστ #202 του darkpain), μετά το su-2.3.6.3 (αυτό είναι το τελευταίο ή να ψάξω νεότερο?) και μετά το busybox.Έχει βγει το 3, θα το βρεις στο market

Μετά μπαίνω στο recovery και flashάρω το custom Hboot (τo cm7 r2 που απαιτείται για τη ρομ που λέω να βάλω). Σωστά? Όχι, μπαίνεις στον bootloader για να αλλάξεις hboot (adb reboot bootloader)Εγκυκλοπαιδικά, μπορώ να περάσω το custom hboot που αλλάζει το μέγεθος της Internal και να μην αλλάξω ρομ?Όχι.

Σκέφτομαι περάσω την Cool3D από αυτές που είδα. Μια ερώτηση μόνο μια και την έχετε αρκετοί, έχει κάποιο αξιοσημείωτο bug?

Επίσης, επειδή η κάρτα μου δεν είναι class 4 και δεν ψήνομαι τώρα για αλλαγή κάρτας, είναι απαραίτητο να δημιουργήσω partition? Γιατί θα προτιμούσα να αφήσω την κάρτα ως έχει και να εκμεταλλευτώ τον επιπλέον χώρο στην Internal. Το 99% των sense rom που υπάρχουν στο xda θέλουν partition, μόνο στις aosp είναι περιττό

Ευχαριστώ!

 

παιδια θα ηθελα την βοηθεια σας. έκανα root kai εβαλα την LeeDrOiD HD V3.3.3-Port-R5 . έκανα την κάρτα μου ext3, αλλα δεν βλέπω καμια διαφορα στην μνημη. παλι 147mb γραφει....και γεμιζει οπως και πριν. τι μπορει να φταει?

Λογικό μιας και τον έξτρα χώρο δεν τον βλέπεις στις ρυθμίσεις. Βάλε το titanium backup και δες τι λέει στο sd-ext.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

έχεις δίκιο, το βλέπω κανονικά. κοίτα, έχει κάποιο χώρο κατειλημμένο, αλλά όταν εγκαθιστώ εφαρμογές πάλι γεμίζει η μνήμη του τηλεφώνου. δεν έχω καταλάβει ακριβώς πως λειτουργεί... :wacko: :happy:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...