Jump to content

ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος ΙΙ)


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Λοιπόν, μετά απο καιρό χρειάζομαι λίγη βοήθεια γιατί ξέχασα κι αυτά που ήξερα!!

Το Blade της συζύγου θέλει αναβάθμιση. Φοράει Japanese Jellyfish RLS9 και δεν θυμάμαι τίποτα σχετικά με TPT κτλ

Απλά θέλει να του περάσω την τελευταία custom rom - αν υπάρχει και ICS ακόμα καλύτερα!

Απο λειτουργίες, καμιά φορά στο ίντερνετ και καμιά φωτό που τραβάει (και τηλέφωνα, μήν τα ξεχνάμε!)

 

Εννοείται ότι είναι root και έχει CWM (αυτά τα ψιλοθυμάμαι!)

LG G2, Galaxy Note, Galaxy Tab II 10.1, Motorola XooM, CT 1002
Link to comment
Share on other sites

Τη βοήθεια σας παρακαλώ !

Κατα λάθος έκανα system format και τώρα δέ δουλεύει τίποτα !!!!!!

πως θα το σώσουμε το καημένο το bladeάκι ;

Link to comment
Share on other sites

Τη βοήθεια σας παρακαλώ !

Κατα λάθος έκανα system format και τώρα δέ δουλεύει τίποτα !!!!!!

πως θα το σώσουμε το καημένο το bladeάκι ;

Ξαναφλάσαρε τη rom που έχεις στο κινητό

Link to comment
Share on other sites

Ξαναφλάσαρε τη rom που έχεις στο κινητό

Το κινητό δεν ανοίγει .Κολλαει στο πράσινο ανθρωπάκι. Ούτε με Volume-

Παίζεται να έχει διαγραφεί το CWM ;

Edited by antreasa18
Link to comment
Share on other sites

Το κινητό δεν ανοίγει .Κολλαει στο πράσινο Ανθρωπάκι. Ούτε με Volume-

Τότε μάλλον πρέπει να περιμένεις το kogos να σε βοηθήσει....:confused:

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό δεν είναι δικό μου. Με το φίλο μου που έχει το πρόβλημα μιλήσαμε τηλεφωνικώς.

Μου είπε πως δεν μπορεί να το ενεργοποιήσει (μένει στο λογότυπο του android) ούτε και να μπει σε recovrey mode με το volume down, πάλι μπουτάρει και κολλά στο "πράσινο ανθρωπάκι" Κατι πείραξε μεσα απο το CWM . Κάτι για system format μου'πε αλλά όντας αρχάριος δεν ξέρει να μου πει τίποτα άλλο.

Αύριο θα μου το στείλει και ίσως μάθω περσσότερα.

Η rom πρέπει να΄ναι CM 7.1 αν δεν απατώμαι, εγώ τη φλάσσαρα.

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον !

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησε τον πως έκανε από το cwm system format γιατί κανονικά δεμ γινεται. Και ρώτησε τον τι gen είναι, καθώς κι αν είχε κανει αναβάθμιση σε 512ΜΒ

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησε τον πως έκανε από το cwm system format γιατί κανονικά δεμ γινεται. Και ρώτησε τον τι gen είναι, καθώς κι αν είχε κανει αναβάθμιση σε 512ΜΒ

Kogos στο cwm κάτω από την επιλογή mounts and storage έχει επιλογή format/system

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησε τον πως έκανε από το cwm system format γιατί κανονικά δεμ γινεται. Και ρώτησε τον τι gen είναι, καθώς κι αν είχε κανει αναβάθμιση σε 512ΜΒ

Φίλε kogos, όπως τα είπε ο συμφορουμίτης μας ο kandilaκ έτσι είναι. Το κινητό είναι gen2 και του'χουμε ξεκλειδώσει τα 512 ΜΒ

Link to comment
Share on other sites

λεπτομέρειες???

 

Εγώ προσωπικά που επιχείρησα να του αλλάξω οθόνη, κατέληξα να κάνω κάπως ζημιά στην μητρική... Στην οθόνη (δοκίμασα και την παλιά σπασμένη) πήγαινε πληροφορία αφής και φωτισμός, αλλά όχι εικόνα. Και είχαν χαλάσει και οι ειδοποιήσεις του LED

Link to comment
Share on other sites

Φίλε kogos, όπως τα είπε ο συμφορουμίτης μας ο kandilaκ έτσι είναι. Το κινητό είναι gen2 και του'χουμε ξεκλειδώσει τα 512 ΜΒ

 

Κατέβασε μία rom της αρεσκείας σου και βάλε τη στην SD. Μετά κατέβασε αυτό το TPT που έφτιαξα μόλις και βάλε και αυτό στην SD. Στην SD σου θα πρέπει να έχεις πλέον folder με όνομα "image" που μέσα θα είναι τα αρχεία του TPT. Ξεκίνα το κινητό με volume+ και θα ξεκινήσει το TPT. Όταν τελειώσει, κλείσε το κινητό και ξεκίνα με volume- και θα μπει σε cwm. Μετά βάλε την rom της αρεσκείας σου και είσαι έτοιμος.

 

σημείωση: το tpt είναι για gen2 και θα διαμορφώσει 180ΜΒ system partition για να χωράει μέχρι και jellybean. Επίσης, θα βάλει στο recovery partition την τελευταία επίσημη έκδοση του cwm για το κινητό, οπότε να μπορείς να μπαίνεις με volume-. Μην ξεχάσεις μετά να σβήσεις εντελώς το folder "image" γιατί μπορεί κατά λάθος σε καμιά εκκίνηση να ξαναπεράσεις το tpt και να τα κάνει όλα wipe.

 

Αν δεν σου δουλέψει, εδώ είμαστε να δοκιμάσουμε άλλο τρόπο. Πες μας τα αποτελέσματα να ξέρουμε...

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πιστεύω ότι ακολούθησα σωστά τις τελευταίες οδηγίες εγκατάστασης του TPT του kogos (respect!) αλλά πατώντας Power + (volume up + button) το κινητό φαίνεται να "κολλάει" στο

load /mmc1/image/qcsblhd_cfgdata.mbn

περίμενα 1 - 2 λεπτά και τπτ δεν έγινε...

Κάποια πρόταση??

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Υ.Γ. Πιστεύω ότι ήμουν ήδη gen2 & 512Mb ram

Edited by ridi
Link to comment
Share on other sites

Τα 512mb ram όταν είχε πρωτοβγεί (πάνε σχεδόν 2 χρόνια τώρα :p) και το GEN 2 με TPT μέθοδο από το εδώ forum :D.

Αυτή την στιγμή χρησιμοποιώ την Ginger Stir Fry Beta 18 και είπα να αναβαθμιστώ. (και έμπλεξα)

Edited by ridi
Link to comment
Share on other sites

Τα tpt που έδωσα δεν σου κάνουν. Είναι για όσους έγιναν gen2 με Windows ή ήταν gen2 αγορασμενα. Ποια Rom θες να βάλεις, γιατί μπορεί να έχει tpt η ρομ που θες απευθείας.

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Τώρα ένιωσα λίγο καλύτερα.. :-)

Βρήκα και εγώ με την μέθοδο TPT και πέρασα την SS RLS7 αλλά έχω θέμα με τον διαθέσιμο χώρο για εφαρμογές και "τρώω" και FC's από το YouTube.

(ξέχασα και έκανα μετά την εγκατάσταση wipe Davlic Cache & Fix permitions - λές να φταίει αυτό?)

Πάντως δεν είμαι και απόλυτα ικανοποιημένος.

Ψάχνω να περάσω την CM7.2 αλλά από ότι καταλαβαίνω χρειάζεται repartition.

Edited by ridi
Link to comment
Share on other sites

To fix permitions που έκανες φταίει. Για χώρο φτιαξε ext partition να έχεις όσο χώρο θες. Αν θες πληροφορίες πως να το κανείς, εδώ είμαστε, αλλά είναι εύκολο. Edited by kogos

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Μία αναβάθμιση που κυκλοφόρησε στις 3/9/2012 στο site της ZTE ξέρει κάποιος τι είναι;

 

http://wwwen.zte.com.cn/endata/mobile/Greece/Greece_SoftWare/201209/P020120903540307326850.zip

Link to comment
Share on other sites

Τελικά διόρθωσα το πρόβλημα που είχα με το Youtube, μετακίνησα και μερικές εφαρμογές στην SD και είμαι πιστεύω ΟΚ. Ο χρόνος θα δείξει βέβαια :-).

Ευχαριστώ όλη την κοινότητα!!

Link to comment
Share on other sites

@UPS το είδα αυτό που αναφέρεις για την αναβάθμιση, αλλά μάλλον κάποιος τολμηρός θα πρέπει να την κάνει και να μας πεί. Ίσως να έχω νέα από Δευτέρα (πιθανόν να αναβαθμίσω ενός φίλου το ΣΚ). Edited by ridi
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...