Jump to content

iPad 2 (2011)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια σας ευχαριστω ολους για το ενδιαφερον

πλην ομως παραμενω μπερδεμενος στο αν δηλαδη το σκετο WiFi ipad2

μπορει να σε εντοπισει στους χαρτες η οχι ...

και αν ναι γιατι εμενα δεν με εντοπιζει και τι θα πρεπει να ελεγξω :(

 

Λοιπον το σκετο WiFi ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΕΚΤΗ GPS και δεν πιανει δορυφορους. ΟΜΩΣ καταλαβαινει με "πατεντα" που βρισκεσαι απο τα wifi δικτυα που βρισκει στην περιοχη. (δες εδω http://en.wikipedia.org/wiki/Skyhook_Wireless για την ιδεα). Η apple κραταει βαση δεδομενων που αντιστοιχει wifi δικτυα σε γεωγραφικες συντεταγμενες. Η βαση δεδομενων αυτη δεν ειναι προφανως πληρης, και αρα ο εντοπισμος θεσης μεσω wifi δεν ειναι παντα διαθεσιμος/αξιοπιστος.

 

Τα ipad με 3G εχουν ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΔΕΚΤΗ GPS (και χρησιμοποιουν επιπλεον βοηθητικα και την παραπανω πατεντα με τα WiFi και μια αντιστοιχη με τις κεραιες τηλεφωνιας)

 

Τα προγραμματα που ζητανε τοποθεσια, (συνηθως) δουλευουν με ό,τι δεδομενα έχουν διαθεσιμα. Αν εχεις GPS θα βρουν θεση απο αυτο ή/και από το wifi. Αν δεν εχεις GPS, τοτε μονη λυση ειναι να σου "κατσει" ο εντοπισμος απο wifi (η περιπτωση σου).

Αν δεν βρισκει θεση απο πουθενα, τρεχουν τα προγραμματα "χυμα" και πρεπει να τους "δειξεις" εσυ σε ποια περιοχη εισαι/θες να δεις (πχ add new location με το χερι στο accuweather)

Συμπερασμα : το ipad σου δουλευει οπως προβλεπεται!

Edited by zoltrix
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

 

PS

Μόλις εκανα το iPad 2 128GB κ έβαλα αλλα 512 μνήμης

Πετάει με 1024MB ram

 

Aλλαξε και τον επεξεργαστη και βαλτου 4πυρηνο , εκει θα δεις μεγαλες διαφορες :D

την καρτα γραφικων μη την αλλαξεις ακομη , ασε να βγει πρωτα κανενα παιχνιδι της προκοπης. :lol:

Current mobile devices : iPhone 6s Plus,iPad Air 2,Nexus 6
Link to comment
Share on other sites

Εγω ειχα δυο (!) κρατημενα μαυρα και τα εδωσα στο φορουμ, αλλα δε μπορω να βρω κανενα λευκο που με ενδιαφερει.

Κανεις που να εχει καμια πηγη...? :)

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειχα δυο (!) κρατημενα μαυρα και τα εδωσα στο φορουμ, αλλα δε μπορω να βρω κανενα λευκο που με ενδιαφερει.

Κανεις που να εχει καμια πηγη...? :)

 

Εχω εγω λευκο κρατημενο αλλα δεν το θελω, αν θελεις στειλε pm, να σου πω πως να το παραλαβεις

.

..

...

....

(σορρυ Βαγγελη δεν κανει να παιζω με τον πονο σου γιατι και εγω συμπασχω, αλλα το επιβαλει η μερα:D)

Link to comment
Share on other sites

Εχω εγω λευκο κρατημενο αλλα δεν το θελω, αν θελεις στειλε pm, να σου πω πως να το παραλαβεις

.

..

...

....

(σορρυ Βαγγελη δεν κανει να παιζω με τον πονο σου γιατι και εγω συμπασχω, αλλα το επιβαλει η μερα:D)

 

Χαχαχα, ασε γιατι εγω εκανα πρωταπριλιατικο στον εαυτο μου... μεσα στο Μαρτη, δινοντας τα κομματια που ειχα κρατημενα και τωρα το λευκο φανταζει... ονειρο :)

Link to comment
Share on other sites

Aλλαξε και τον επεξεργαστη και βαλτου 4πυρηνο , εκει θα δεις μεγαλες διαφορες :D

την καρτα γραφικων μη την αλλαξεις ακομη , ασε να βγει πρωτα κανενα παιχνιδι της προκοπης. :lol:

 

δυστυχως ο επεξεργαστης δεν αλλαζει, αλλα το απογευμα θα τον κανω overclock στα 1200

 

 

 

 

 

:lol:

ⓜⓘⓚⓔ ✈︎ Everything you can imagine is real [P²]
Link to comment
Share on other sites

PS

Μόλις εκανα το iPad 2 128GB κ έβαλα αλλα 512 μνήμης

Πετάει με 1024MB ram

 

Α! Δεν ήξερα ότι μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο!

 

Πώς; και Πόσο;

Επίσης πού; (αν δεν το έκανες μόνος σου). Είναι επίσημο update αυτό ή χρειάζεται χακάρισμα για να το κάνεις;

 

EDIT: Φτου γμτ. Ξέχασα ότι είναι πρωταπριλιά!!

Καλό όμως!! Χαχα!

Edited by leftezi

Για το άτμισμα: http://vaping.gr

 

Samsung S5 (no root)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω και παλι παιδια για τις απαντησεις σας

ειδικα Zoltrix νομιζω οτι αυτα που εγραψες ισχυουν ..

τωρα και στο γραφειο εκτος απο το σπιτι δεν μου βρισκει τοποθεσια

ισως αλλου :O

Link to comment
Share on other sites

@ megalos για να καταλαβω δεν βρισκει το στιγμα σου μεσω google maps.??]

εχεις και καποιο αλλο προβλημα του τυπου αν εχεις widget που σ δειχνει τον καιρο σε αλλες χωρες ουτε εκει στο ανανεωνει?

ή το μονο προβλημα ειναι με το στιγμα σου στον χαρτη?

 

φιλε τον καιρο τελικα τον δουλεψε βαζοντας χειροκινητα την Αθηνα

οποτε το προβλημα ειναι στο google maps μονον ..εκει μου γραφει

''Δεν ειναι δυνατος ο εντοπισμος τοποθεσιας '' :cry:

Link to comment
Share on other sites

παιδιά πως γίνεται το ipad2 που είδα με την 4.3 να μην έχει multitask gestures πουντο θεωρώ απαραίτητο, και το δικό μου που έχει πάλι την 4.3 να έχει;;
technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

παιδιά πως γίνεται το ipad2 που είδα με την 4.3 να μην έχει multitask gestures πουντο θεωρώ απαραίτητο, και το δικό μου που έχει πάλι την 4.3 να έχει;;

 

Η apple δεν έχει ενεργοποιήσει επίσημα τα gestures, γιατί βρίσκονται ακόμα σε beta στάδιο. Χρειάζεται η παρέμβαση του Xcode για να γίνει κάτι τέτοιο.

Τα έχω ενεργοποιήσει εδω και καιρο στο ipad1.

 

Δουλεύουν άψογα αλλα πιθανώς ψάχνουν να βρουν τροπο ώστε να μην επιδρουν στην σωστή λειτουργία καποιων εφαρμογών.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

θα μπορεσω να περασω στο αιΠαντ τον λογαριασμο μου απο το αιΦον ωστε να εχω ολες τις εφαρμογες, τισ φωτογραφιες και τα μυνηματα που ειχα στο αιφον;
Take five..
Link to comment
Share on other sites

Nαι φίλε μου εγώ με ένα λογαριασμό χρησιμοποιώ 4 συσκευές...
Οι αρνητικοί άνθρωποι μπορούν να σου ρουφήξουν πάρα πολύ γρήγορα την ενέργεια, όπως μπορούν να σου πάρουν και τα όνειρα!
Link to comment
Share on other sites

θα μπορεσω να περασω στο αιΠαντ τον λογαριασμο μου απο το αιΦον ωστε να εχω ολες τις εφαρμογες, τισ φωτογραφιες και τα μυνηματα που ειχα στο αιφον;

 

Γινεται απλα καποιες εφαρμογες φαινονται σε μικρο παραθυρο και ειναι μουφα!

Link to comment
Share on other sites

Στο review του Myphone αναφέρεται ότι το iMovie είναι προεγκατεστημένο στην συσκευή αλλά δεν νομίζω. Και η Apple δεν αναφέρει κάτι. Στην σελίδα με τις εφαρμογές έχει το photobooth σαν προεγκατεστημένο http://www.apple.com/ipad/built-in-apps/

Twitter.

[sIGPIC][/sIGPIC] Mazda 2 Club

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα είναι λάθος εκ παραδρομής, γιατί όντως δεν συμπεριλαμβάνεται.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Καλά αυτό το Review του Ipad 2 δεν ήταν review, διαφήμιση ήταν!

 

Λίγο αντικειμενικότητα δεν θα έβλαπτε (έστω και για τα μάτια του κόσμου).

 

Σόρρυ που το γράφω εδώ αλλά δεν ξέρω που να το γράψω.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε μάθει πότε περίπου θα υπάρξει νέα παρτίδα ?

Iphone 7 - Huawei P9 Lite - Ipad Mini 2 - MacBook Pro 13 - Asus ZenAioS

Previous : Iphone 6 - Ipad Mini Retina- MacBook Air - Toshiba Click Mini - Dell Inspiro 23 - Ipad Air - Ipad MIni - Toshiba Encore 8 - Iphone 5C - Ipad 2 - Samsung Galaxy S4 mini - Samsung Tab 7 - Motorola Razr I - Sony Xperia P - Sony Ericsson Xperia Arc - Motorola Defy - Samsung Omnia 2 - Samsung Omnia

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε μάθει πότε περίπου θα υπάρξει νέα παρτίδα ?

 

To marketing τους ειναι αποτρεπτικο, αλλα ας οψεται που δεν υπαρχει σοβαρος ανταγωνισμος...

Κανεις δε γνωριζει, φυσικα, κι εγω θελω ενα κομματι, αλλα καμια ενημερωση κι οσο συνεχιζουν την τεχνητη (η μη) ελλειψη του προϊοντος θα συνεχιζεται αυτο (εκτιμω για κανα διμηνο+).

Link to comment
Share on other sites

καταφερα χθες να κανω κρατηση ενα κομματι στην αγγλια. μενω λιντς κ καταφερα να παρω ενα μεσω καρντιφ...

 

τελος παντον μας βγαλαν τη ψυχη

 

ερωτηση: χωρις jb κ μεσα απο την επιλογη να κανω το Iphone4 hotspot κ με συμβολαιο με tethering μπορω να δωσω ιντερνετ στην ταμπλετα? το χει δοκιμασει κανεις?

:D
Link to comment
Share on other sites

μια μαλλον χαζη ερωτηση.

παιζει cityville το ipad 2?

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Καλά αυτό το Review του Ipad 2 δεν ήταν review, διαφήμιση ήταν!

 

Λίγο αντικειμενικότητα δεν θα έβλαπτε (έστω και για τα μάτια του κόσμου).

 

Σόρρυ που το γράφω εδώ αλλά δεν ξέρω που να το γράψω.

 

Σωστά.

Δεν έγραψαν ας πούμε για την κάμερα (Τραβάει video και φωτογραφίες... ενίοτε) ή για τις "ελλείψεις" του ΟS (iOS 4.3 – Πονεμένη ιστορία).

Θα έπρεπε να είχαν ενδώσει στο hating που είναι γνωστό ότι αρέσκονται πολλοί και απλά να λέγανε "το iPad 2 είναι μια μ@#@α και μισή", απλά για να ξεχωρίσουν από τη μάζα που το εκθειάζει...

 

Ωραία λογική για review... :wacko:

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPad 2 (2011)
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...