Jump to content

Xperia Χ10 mini : Εγκατάσταση 2.2 froyo MiniCM6 1.0.2 (updated 13/6/11)


BMW116i
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ok φιλε σ ευχαριστω.......... επισης ξεχανα να ρωτησω αν στην beta2 εχεις βαλει ξυπνητηρι διοτι δεν το βρισκω, κατεβασα απο το market ενα (alarm kloc) το οποιο αφου χτυπησει ας πουμε στην καθιερομενη ωρα μετα μπαινοντας στις ρυθμισεις - εφαρμογες - διαχειρηση εφαρμογων βλεπω οτι εξακολουθει να ειναι σε εκτελεση και το κανω διακοπη, ετσι γινετε?

Δεν υπάρχει stock ξυπνητήρι στο Android και στην CM απ' οσο ξέρω.

 

Και γω το Alarm Klock έχω, δουλευει μια χαρα. Δεν χρειάζεται να το σκοτώνεις.

 

Για την ακρίβεια είναι λάθος να σκοτώνεις processes (εκτός κ αν κάτι έχει κολήσει) - δεν γλιτώνεις τίποτα αντίθετα χάνεις σε μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 820
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν υπάρχει stock ξυπνητήρι στο Android και στην CM απ' οσο ξέρω.

 

Και γω το Alarm Klock έχω, δουλευει μια χαρα. Δεν χρειάζεται να το σκοτώνεις.

 

Για την ακρίβεια είναι λάθος να σκοτώνεις processes (εκτός κ αν κάτι έχει κολήσει) - δεν γλιτώνεις τίποτα αντίθετα χάνεις σε μπαταρία.

 

ουπς σ ευχαριστω πολυ για την διευκρινηση :bow:

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει stock ξυπνητήρι στο Android και στην CM απ' οσο ξέρω.

 

Και γω το Alarm Klock έχω, δουλευει μια χαρα. Δεν χρειάζεται να το σκοτώνεις.

 

Για την ακρίβεια είναι λάθος να σκοτώνεις processes (εκτός κ αν κάτι έχει κολήσει) - δεν γλιτώνεις τίποτα αντίθετα χάνεις σε μπαταρία.

 

Ξυπνητήρι έχει .... πάς στο ρολόι και κάτω έχει 4 αυτάκια... το πρώτο είναι ξυπνητηρι.... Και μου δουλευει μια χαρα.

 

Όσο για την φόρτιση πειράζει που την φορτιζα στα καπάκια μετα το wipe bat stats ή έτσι πρέπει έως να πιάσει το 100%?

Link to comment
Share on other sites

Ξυπνητήρι έχει .... πάς στο ρολόι και κάτω έχει 4 αυτάκια... το πρώτο είναι ξυπνητηρι.... Και μου δουλευει μια χαρα.

 

Όσο για την φόρτιση πειράζει που την φορτιζα στα καπάκια μετα το wipe bat stats ή έτσι πρέπει έως να πιάσει το 100%?

 

ωραιο ξυπνητηρι :) ............ εγω απ οτι καταλαβα παταμε wipe bat stats μετα reboot και το φορτιζω μεχρι να παει 100% (5 λεπτα κανει αφου ειναι ειδη φορτισμενο) και απ οτι βλεπω σαν να εχει στρωσει :D

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνεις restart απλό πέφτει η μπαταρία?

 

την παραπανω διαδικασια restart την κανουμε για να στρωση η μπαταρια ετσι καταλαβα (2-3 φορες), μετα ενα απλο restart σε καθε φορτηση φτανει :)

Link to comment
Share on other sites

παιδια εγω οταν εχω φορτισει εντελως το κινητο και βγαζω το φορτιστη μετα αν του κανω reboot η μπαταρια απο 100% που ειναι πριν κανω το reboot μετα πεφτει στο 98%. Αυτο φυσιολογικο ειναι; και εχω κανει και αυτο με το xrecovery wipe battery stats κτλπ 3 - 4 φορες.

 

 

EDIT: Επισης δεν μου κραταει πολυ η μπαταρια... Μου κραταει λιγοτερο απο πριν με τη 2,1 δηλαδη μονο με μηνυματα και τηλεφωνο, δεν μιλαω για ωρες στο τηλεφωνο, μου κραταει μια μερα χωρις χρηση ιντερνετ η κατι αλλο... ειναι φυσιολογικο;

Edited by G10rgos
Link to comment
Share on other sites

παιδια εγω οταν εχω φορτισει εντελως το κινητο και βγαζω το φορτιστη μετα αν του κανω reboot η μπαταρια απο 100% που ειναι πριν κανω το reboot μετα πεφτει στο 98%. Αυτο φυσιολογικο ειναι; και εχω κανει και αυτο με το xrecovery wipe battery stats κτλπ 3 - 4 φορες.

 

Kαι μενα το ιδιο κανει μονο που δν κανω καν wipe.Απλα restart.Δν εχω κανενα προβλημα παντως.Και Αθηνα π πηγα σημερα με το gps οχι σε ολη τη διαδρομη βεβαια ηταν ολα μια χαρα

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

αντιμετωπίζω πρόβλημα με το bluetooth αφού δε μπορώ να στείλω τπτ από τον υπολογιστή στο κινητό μου σε εσάς δουλεύει; επίσης δε μπορώ να κατεβάσω την τελευταία έκδοση του angry birds από το μάρκετ
Rules are meant to be broken :shifty:
Link to comment
Share on other sites

αντιμετωπίζω πρόβλημα με το bluetooth αφού δε μπορώ να στείλω τπτ από τον υπολογιστή στο κινητό μου σε εσάς δουλεύει; επίσης δε μπορώ να κατεβάσω την τελευταία έκδοση του angry birds από το μάρκετ

Το bluetooth file transfer φαίνεται να δουλεύει σε μένα. Έκανα πρώτα pair με δεύτερο κινητό και έστελνα κανονικά και απο τα δύο.

 

Για το angry birds, κάνε wipe to cache partition μέσω xrecovery.

Link to comment
Share on other sites

φιλε nobody κοιτα μια παραπανω το ποστ μου μηπως μπορεις και με βοηθησεις γιατι δεν κραταει με την καμια η μπαταρια μου...
Link to comment
Share on other sites

Παιδια θελω να ρωτησω κατι..Λοιπον οταν ανοιγω το κινητο και παταω στα μηνυματα, μου βγαζει να επιλεξω την stock η το handcent..Παταω να ανοιγει παντα το handcent αλλα οταν ξανα ανοιγω το κινητο παλι μου εμφανιζει το παραθυρο επιλογης ενος απο τα δυο app ..Το handcent ευθυνεται για αυτο ?? Ευχαριστω
:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

φιλε nobody κοιτα μια παραπανω το ποστ μου μηπως μπορεις και με βοηθησεις γιατι δεν κραταει με την καμια η μπαταρια μου...

1-2 ημέρες μπαταρία είναι ok νομίζω με normal χρήση.

Link to comment
Share on other sites

Μηπως κάποιο app καταναλώνει την μπαταρία;

 

Αν όχι, κάνε charge -> wipe battery stats -> reboot μέχρι να φτάσεις στο 100%

 

λεβεντες πρωτη φορα ειδα την μπαταρια να δειχνει μετα απο φορτιση και reboot 100% (μετα απο 8 μηνες ), εκανα την παραπανω διαδικασια που αναφερει ο φιλος μας 3 φορες και ολα οκ, την τριτη φορα αφησα την μπαταρια να κατεβει περιπου στο 10% το φορτισα οπου η φορτιση κρατησε 3 ολοκληρες ωρες:shock: και ολα οκκκκκκκ :D, η μπαταρια πλεον τα παει περιφημα !

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα όποιος μπορεί να μου λύσει μερικές απορίες:). Κατ'αρχάς έχω το x10 mini, είναι rooted και έχω εγκατεστημένο το xRecovery. Εάν εγκαταστήσω την ROM που αναφέρεται στο thread και για κάποιο λόγο αλλάξω γνώμη και θέλω την αρχική ROM (εργοσταστιακή), μπορώ να το πετύχω αυτό μέσω του xRecovery? Και επίσης αν κάνω Format Data partition και factory reset (full wipe) μπορώ μέσω του xRecovery να κάνω restore σε backup που είχα κάνει πριν κάνω την οποιαδήποτε ενέργεια? Περιμένω απαντήσεις :)
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα όποιος μπορεί να μου λύσει μερικές απορίες:). Κατ'αρχάς έχω το x10 mini, είναι rooted και έχω εγκατεστημένο το xRecovery. Εάν εγκαταστήσω την ROM που αναφέρεται στο thread και για κάποιο λόγο αλλάξω γνώμη και θέλω την αρχική ROM (εργοσταστιακή), μπορώ να το πετύχω αυτό μέσω του xRecovery? Και επίσης αν κάνω Format Data partition και factory reset (full wipe) μπορώ μέσω του xRecovery να κάνω restore σε backup που είχα κάνει πριν κάνω την οποιαδήποτε ενέργεια? Περιμένω απαντήσεις :)

 

Βεβαια και τα δυο αυτα που ρωτας μπορεις να τα πετυχεις με ενα απλο backup με το xrecovery πριν αρχισεις να κανεις το οτιδηποτε για να βαλεις αυτη τη ROM, και μετα απλα πας και κανεις restore και θα επιστρεψει το κινητο ακριβως οπως ητανε πριν οταν δημιουργησες το backup.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα γιατι μου λεει E:Can t open /sdcard/update.zip(No such file or directory)installation aborted. ??

Mου το βγαζει οταν παω να ανειξω των φακελο update.zip απο το xrecovery.

 

Και εγώ μία από τα ίδια.......... Υπάρχει καμιά ειδέα τι κάνω λάθος;;;;;

Edited by sagemis
οκ!!! σελ.16 ο dark dog με κάλυψε!!
Link to comment
Share on other sites

λοιπόν καλημέρα ξεκινάω. ωραίος. όλος ο οδηγός ωραίο όλο το θρετ ωραία όσα λέτε. από κει κ πέρα εγώ έχω το μίνι μαμά. άμα ξεκινήσω να βάλω τήν ρομ πρέπει να βάλω το update τις ΣΕ το τελευταίο μετα πρέπει να το κάνω rooted μετα xrecovery κ μετα αρχίζω να βάζω....... θα το κάνω σε κάνα 2 μέρες που θα Πάω σπίτι μου γιατί είμαι στρατό τώρα! περιμένω απάντηση παίδες!
Link to comment
Share on other sites

λοιπόν καλημέρα ξεκινάω. ωραίος. όλος ο οδηγός ωραίο όλο το θρετ ωραία όσα λέτε. από κει κ πέρα εγώ έχω το μίνι μαμά. άμα ξεκινήσω να βάλω τήν ρομ πρέπει να βάλω το update τις ΣΕ το τελευταίο μετα πρέπει να το κάνω rooted μετα xrecovery κ μετα αρχίζω να βάζω....... θα το κάνω σε κάνα 2 μέρες που θα Πάω σπίτι μου γιατί είμαι στρατό τώρα! περιμένω απάντηση παίδες!

Aκριβως οπως τα λες...Good luck:)

Link to comment
Share on other sites

βρε παιδια σ εμενα σε κατι παιχνιδια κολλαει ασχημα και μετα κανει επανεκκινηση μονο του... ξερετε τι παιζει; Και επισης καποιες εφαρμογες δεν τις κατεβαζει καν οπως το angry birds τι ν κανω για να ειναι κομπλε; Edited by G10rgos
Link to comment
Share on other sites

βρε παιδια σ εμενα σε κατι παιχνιδια κολλαει ασχημα και μετα κανει επανεκκινηση μονο του... ξερετε τι παιζει;

 

ναι και σε μένα κάνει παρα πολλά restart στα παιχνίδια αν και γενικά είναι καλή rom με τόσα restart μου είναι άχρηστη αποτε μάλλον θα την αλλάξω :'(

Link to comment
Share on other sites

ναι και σε μένα κάνει παρα πολλά restart στα παιχνίδια αν και γενικά είναι καλή rom με τόσα restart μου είναι άχρηστη αποτε μάλλον θα την αλλάξω :'(

 

Μην βιάζεστε! Τα ίδια ακριβώς κάνει και η stock 2.1 τελευταία έκδοση (.06) στην οποία βασίζεται και η custom 2.2 οπότε και στην 2.1 να το γυρίσετε δεν θα αλλάξει κάτι.

Το έχω ξαναπεί αυτό το πρόβλημα παλιότερα, δοκίμασα όλους τους πιθανούς συνδυασμούς είτε με την stock 2.1 είτε με την custom 2.2, με app2sd και χωρίς, rooted και μη rooted το πρόβλημα με το πάγωμα και επανεκκίνηση στα παιχνίδια παραμένει.

Μέχρι και στο xda άνοιξα θέμα και δυστυχώς οι ομοιοπαθείς είναι πολλοί.

Μόνη λύση που βρήκα (που λέει ο λόγος) είναι να απεγκαταστήσω ότι παιχνίδια το κάνουν και να κρατήσω αυτά τα λίγα που δουλεύουν άψογα.

Το κακό είναι ότι το κάνουν τα καλύτερα παιχνίδια ρε γμτ... :(

 

Επίσης επειδή βλέπω ότι ο φίλος nobodyAtall διαβάζει εδώ το thread και με αφορμή την εγκατάλειψη του developing των custom roms για το mini pro από τον owain94 επισήμως που διάβασα σήμερα και η αλήθεια είναι ότι ξενέρωσα απίστευτα, θα τον παρακαλούσα αν και εφόσον είναι εφικτό μιας και οι roms του owain βασίζονται στην δικιά σου, θα ήταν τρομερά ευχάριστο για εμάς τους κατόχους του pro αν θα μπορούσες με κάποιο τρόπο είτε να προσαρμόσεις τις επόμενες εκδόσεις των roms σου και για το mini pro είτε αν με κάποιο τρόπο μπορείς να ενσωματώσεις όποια νεα features, εξάλειψη bugs κλπ στην ίδια υπάρχουσα rom του owain...

Επειδή ήταν ο μόνος που ανέπτυσε 2.2 rom για το Mini pro και τώρα μας άφησε ξεκρέμαστους η βοήθεια σου θα ήταν ανεκτίμητη...

/begging mode off :p

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"

Xiaomi 13T User

Previously

Motorola C520 - Philips Twist - Bosch 509 - Ericsson T10s - Ericsson T65 - Nokia 3330 - Siemens SL42 - Siemens S55 - SE T610i - Motorola C980 - Siemens SX-1 - SE P800 - SE P900 - SE M600i - HTC Touch Cruise - SE Xperia X10 mini pro - Google Nexus S - Nokia Lumia 1020 - LG G4 - Xiaomi Mi Mix 2

Link to comment
Share on other sites

Για τις επανεκκινήσεις, μην ανοίγεται root apps. Είναι γνωστό το θέμα και οφείλεται στον τρόπο που τρέχουν τα custom ROMS στα Xperia. Ποτέ δεν είχα restart λόγω κάποιου παιχνιδιού.

 

Επίσης επειδή βλέπω ότι ο φίλος nobodyAtall διαβάζει εδώ το thread και με αφορμή την εγκατάλειψη του developing των custom roms για το mini pro από τον owain94 επισήμως που διάβασα σήμερα και η αλήθεια είναι ότι ξενέρωσα απίστευτα, θα τον παρακαλούσα αν και εφόσον είναι εφικτό μιας και οι roms του owain βασίζονται στην δικιά σου, θα ήταν τρομερά ευχάριστο για εμάς τους κατόχους του pro αν θα μπορούσες με κάποιο τρόπο είτε να προσαρμόσεις τις επόμενες εκδόσεις των roms σου και για το mini pro είτε αν με κάποιο τρόπο μπορείς να ενσωματώσεις όποια νεα features, εξάλειψη bugs κλπ στην ίδια υπάρχουσα rom του owain...

Επειδή ήταν ο μόνος που ανέπτυσε 2.2 rom για το Mini pro και τώρα μας άφησε ξεκρέμαστους η βοήθεια σου θα ήταν ανεκτίμητη...

/begging mode off :p

 

Φίλε bad_freddy, η 2.2 ROM για το MiniPro είναι port της MiniCM ουσιαστικά. Ευχαρίστως να βοηθήσω αλλά δεν έχω το mini Pro.

Link to comment
Share on other sites

Για τις επανεκκινήσεις, μην ανοίγεται root apps. Είναι γνωστό το θέμα και οφείλεται στον τρόπο που τρέχουν τα custom ROMS στα Xperia. Ποτέ δεν είχα restart λόγω κάποιου παιχνιδιού.

Μήπως κάποιες root apps ανοίγουν στο startup? Γιατί προσωπικά αντιμετωπίζω πρόβλημα ακόμα κι αν το παιχνίδι το τρέξω χωρίς να έχω ανοίξει κάποια root app

Xiaomi 13T User

Previously

Motorola C520 - Philips Twist - Bosch 509 - Ericsson T10s - Ericsson T65 - Nokia 3330 - Siemens SL42 - Siemens S55 - SE T610i - Motorola C980 - Siemens SX-1 - SE P800 - SE P900 - SE M600i - HTC Touch Cruise - SE Xperia X10 mini pro - Google Nexus S - Nokia Lumia 1020 - LG G4 - Xiaomi Mi Mix 2

Link to comment
Share on other sites

Μήπως κάποιες root apps ανοίγουν στο startup? Γιατί προσωπικά αντιμετωπίζω πρόβλημα ακόμα κι αν το παιχνίδι το τρέξω χωρίς να έχω ανοίξει κάποια root app

Ναι μπορεί. Τρέξε έναν task manager να δεις.

Αν ανοίγουν ο kernel θα τα σκοτώσει κάποια στιγμή όταν χρειάζεται μνήμη κάτι που οδηγεί σε reboot. Συνήθως τα παιχνίδια θέλουν αρκετή μνήμη κιόλας...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...