Jump to content

Nokia N8-00 (Απορίες / Ερωτήσεις / Προβλήματα) - Μέρος Ι


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά συγνώμη αν η ερώτηση μου μπορεί να έχει αναφερθεί αλλα ειναι πολλές οι σελίδες...Λοιπόν τελευταία με την αναβάθμιση της ANNA, μου έχει δημιουργηθει ένα πρόβλημα με το ημερολόγιο...Πατάω νεα καταχώριση και πάω να εισάγω ενα θέμα και με πετάει απο την εφαρμογή...μπορεί να βοηθήσει κάποιος???

 

την άννα την έβαλες δίχως hard reset ? Το χες το κινητό καιρό πριν την βάλεις?

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

την άννα την έβαλες δίχως hard reset ? Το χες το κινητό καιρό πριν την βάλεις?

Το πήρα μεταχειρισμένο (φρεσκοφορμαρισμένο από τον αρχικό ιδιοκτήτη) και δεν του έκανα ποτέ reset. Νομίζω όμως ότι τώρα ήρθε ο καιρός.Σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας...!:)

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

Το πήρα μεταχειρισμένο (φρεσκοφορμαρισμένο από τον αρχικό ιδιοκτήτη) και δεν του έκανα ποτέ reset. Νομίζω όμως ότι τώρα ήρθε ο καιρός.Σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας...!:)

Αν θέλεις τη γνώμη μου, δεν είμαι υπέρ του hard reset (κυρίως λόγω του χρόνου που χάνεις για να ξαναεγκαταστήσεις και να σετάρεις τα πάντα). Πολλές φορές τα προβλήματα που έχεις μπορούν να λυθούν χωρίς να χρειαστεί να καταφύγεις σ' αυτό. Το hard reset πρέπει να είναι η ύστατη λύση.

Βέβαια αυτά τα λέω εγώ που έχω πάνω από 300 εφαρμογές και τρώω μια βδομάδα για να τις βάλω και να τις ρυθμίσω. Αν έχεις λίγες μόνο, τότε ίσως το hard reset δεν είναι μεγάλος κόπος.

Link to comment
Share on other sites

Αν κλεισω το κινητο και το ανοιξω αφου φορτωσει το αρχικο μενου μου βγαινει μνμ "η εκκινηση του τηλ απετυχε επικοινωνηστε με τον αντιπροσωπο" ...αν του κανω 1-2 restart στρωνει αλλα εχει αλλα προβληματα π.χ. δεν εχω πληκτρολογιο στο landscape...τι κανω?

NO ROTOR-NO MOTOR!!!

MUNCH MUNCH PISTONS FOR LUNCH!!!

 

MAZDA RX7-FD3S

Link to comment
Share on other sites

Αν κλεισω το κινητο και το ανοιξω αφου φορτωσει το αρχικο μενου μου βγαινει μνμ "η εκκινηση του τηλ απετυχε επικοινωνηστε με τον αντιπροσωπο" ...αν του κανω 1-2 restart στρωνει αλλα εχει αλλα προβληματα π.χ. δεν εχω πληκτρολογιο στο landscape...τι κανω?

 

Δε νομίζω να μπορείς να κάνεις κάτι άλλο από hard reset, γνώμη μου πάντα.

Και φυσικά, πριν απ' αυτό μην ξεχάσεις να πάρεις backup από τα σημαντικά αρχεία σου.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Αν κλεισω το κινητο και το ανοιξω αφου φορτωσει το αρχικο μενου μου βγαινει μνμ "η εκκινηση του τηλ απετυχε επικοινωνηστε με τον αντιπροσωπο" ...αν του κανω 1-2 restart στρωνει αλλα εχει αλλα προβληματα π.χ. δεν εχω πληκτρολογιο στο landscape...τι κανω?

Πάτα για 8 δευτερόλεπτα το on/off, μέχρι να κάνει 3 δονήσεις και να κλείσει. Ασ' το λίγο κλειστό και μετά ξανάνοιξέ το. Αν επιμείνει, δες μήπως έβαλες καμιά ύποπτη εφαρμογή τελευταία και προσπάθησε να την απεγκαταστήσεις. Βασικά πάντα το πρόβλημα δημιουργείται από κάποια ύποπτη εφαρμογή. Αν δεν καταφέρεις να τη βρεις, ή αν τη βγάλεις και σου αφήσει υπολείμματα, η μόνη λύση είναι το hard reset. Μην κάνεις όμως επαναφορά ρυθμίσεων και αρχείων μετά, γιατί μπορεί να επαναφέρεις και το πρόβλημα.

Edited by terrestial
Link to comment
Share on other sites

Πάτα για 8 δευτερόλεπτα το on/off, μέχρι να κάνει 3 δονήσεις και να κλείσει. Ασ' το λίγο κλειστό και μετά ξανάνοιξέ το. Αν επιμείνει, δεν μήπως έβαλες καμιά ύποπτη εφαρμογή τελευταία και προσπάθησε να την απεγκαταστήσεις. Βασικά πάντα το πρόβλημα δημιουργείται από κάποια ύποπτη εφαρμογή. Αν δεν καταφέρεις να τη βρεις, ή αν τη βγάλεις και σου αφήσει υπολείμματα, η μόνη λύση είναι το hard reset. Μην κάνεις όμως επαναφορά ρυθμίσεων και αρχείων μετά, γιατί μπορεί να επαναφέρεις και το πρόβλημα.

 

 

 

Αυτο με το on/off το εκανα κανα 2 φορες....θα δοκιμασω να σβησω κανα 2 εφαρμογες που κατεβασα απο τοτε που αρχισε το προβλημα και αν δεν μου "κατσει" θα του ριξω ενα σκληρο :p

NO ROTOR-NO MOTOR!!!

MUNCH MUNCH PISTONS FOR LUNCH!!!

 

MAZDA RX7-FD3S

Link to comment
Share on other sites

Πάτα για 8 δευτερόλεπτα το on/off, μέχρι να κάνει 3 δονήσεις και να κλείσει.

 

 

 

Αυτο ρε παιδιά τι κάνει????

Το έχω δςι πολλές φορές..

Link to comment
Share on other sites

Τελικα εστρωσε με μια επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων....το θεμα ειναι οτι ενω του πηρα back up στο restore δεν μου εβαλε τα μηνυματα :(

NO ROTOR-NO MOTOR!!!

MUNCH MUNCH PISTONS FOR LUNCH!!!

 

MAZDA RX7-FD3S

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ρε παιδιά τι κάνει????

Το έχω δςι πολλές φορές..

Είναι σαν να βγάζεις την μπαταρία. Επειδή δεν βγαίνει η μπαταρία στο N8, όταν κολλήσει το κλείνεις με αυτόν τον τρόπο. Επειδή και μένα μου έχει βγάλει παλιότερα το συγκεκριμένο μήνυμα, έχω παρατηρήσει ότι όταν το έκλεινα με αυτό τον τρόπο δεν μου το έβγαζε την επόμενη φορά που το άνοιγα. Ίσως γιατί καθαρίζει καλύτερα τη μνήμη. Αλλά και πάλι, μπορεί να ήταν τυχαίο.

Edited by terrestial
Link to comment
Share on other sites

Μολις χθες πηρα απο το service ο Ν8 [ειχε παει με προβλημα στις επαφες της sim] και πηγα χθες βραδυ να τραβηξω φωτο.Βλεπω μαυρο σκοταδι,μπαινω μεσα στο μαγαζι με φουλ φωτισμο ,η εικονα αθλια υποφωτισμενη.Δοκιμασα και σημερα το πρωι ,το ιδιο χάλι,συγχρονως δεν μποτει να εστιασει και η εικονα στην οθονη ειναι γεματη γραμμες κυματιστες-δειγμα υποφωτισμου..Εκανα hard reset αλλα η εικονα παραμενει παναθλια Edited by peet
Link to comment
Share on other sites

Μολις χθες πηρα απο το service ο Ν8 [ειχε παει με προβλημα στις επαφες της sim] και πηγα χθες βραδυ να τραβηξω φωτο.Βλεπω μαυρο σκοταδι,μπαινω μεσα στο μαγαζι με φουλ φωτισμο ,η εικονα αθλια υποφωτισμενη.Δοκιμασα και σημερα το πρωι ,το ιδιο χάλι,συγχρονως δεν μποτει να εστιασει και η εικονα στην οθονη ειναι γεματη γραμμες κυματιστες-δειγμα υποφωτισμου..Εκανα hard reset αλλα η εικονα παραμενει παναθλια

Να το ξαναπάς στο service. Το πρόβλημα είναι στο hardware. Αρκετά συχνό αυτό, όταν τα ανοίγουν φτιάχνουν κάτι και χαλούν κάτι άλλο. Το ίδιο έπαθα κι εγώ που είχα ένα πρόβλημα με τη θύρα USB - μου ήρθε από το service με πρόβλημα στο GPS. Τελικά μου έδωσαν άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Να το ξαναπάς στο service. Το πρόβλημα είναι στο hardware. Αρκετά συχνό αυτό, όταν τα ανοίγουν φτιάχνουν κάτι και χαλούν κάτι άλλο. Το ίδιο έπαθα κι εγώ που είχα ένα πρόβλημα με τη θύρα USB - μου ήρθε από το service με πρόβλημα στο GPS. Τελικά μου έδωσαν άλλο.

 

Θα το παω αυριο,αλλα ειλικρινα εχω βαρεθει και απελπιστει.Πηγα να παρω στις 3/12 το phone 4s και απο τοτε δεν εχω ουτε το 4 ουτε τοΝ8 ,το πρωτο μολις βγηκε απο το κουτι δεν δουλευε το ακουστικο,και τοΝ8 χαλασε εξ αιτιας του ανταπτορα της microsim.Απο τοτε χθες παρελαβα το Ν8 [το 4S ισως ερθει αυτη τη βδομαδα] ,και αυτο ειναι χαλασμενο.

Ευτυχως που δεν εχω λεφτα να παρω αυτοκινητο η κατι παρομοιο...

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορω με τιποτα να κανω να δουλεψει το NSS στο N8 για να βρω το κωδικο κλειδωματος που εχω ξεχασει!! Οταν παταω στο scan, μου βγαζει error! Τι να κανω;

 

Σημειωτεον οτι οι οδηγιες λενε οτι χρειαζομαστε το pc suite, αλλα εγω το συνδεω με το ovi suite. Δε ξερω εαν παιζει ρολο.

 

*Βασικα απ'οτι διαβαζω δε λειτουργει σε Windows7.. :(

 

Τι θα κανω τωρα;

 

 

Μολις χθες πηρα απο το service ο Ν8 [ειχε παει με προβλημα στις επαφες της sim]
Φιλε, τι προβλημα ειχες με τις επαφες; Εμενα πολλες φορες οταν με καλουν ή στα μηνυματα, δε μου δειχνει το ονομα της επαφης, αλλα τον αριθμο! Γιατι το κανει αυτο; Edited by Lux
Link to comment
Share on other sites

Φιλε, τι προβλημα ειχες με τις επαφες; Εμενα πολλες φορες οταν με καλουν ή στα μηνυματα, δε μου δειχνει το ονομα της επαφης, αλλα τον αριθμο! Γιατι το κανει αυτο;

 

Για δες μήπως έχεις το ίδιο νούμερο σε παραπάνω από μία επαφές.

Τρέχουσα συσκευή: Huawei P30 Pro

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, πως μπορώ να σταματήσω να συνδέεται το κινητό μέσω του παροχέα μου, χωρίς να σβήσω τις ρυθμίσεις για internet και wap??

 

 

Όπως και επίσης, προσπαθώ να κατεβάσω απο το nokia store, και μου γράφει πως, Η υπηρεσία χρέωσης λογαριασμών τηλεφώνου δεν είνσαι διαθέσιμη προσωρινά.Το τηλέφωνό σας ενδέχεται να μην είναι συνδεδεμένο στο δίκτυο κινητής τηλεφωνίας ή να έχει εσφαλμένες ρυθμίσεις σημείου πρόσβασης....

Τι είναι πάλι αυτο???

Edited by Dj_Foris
Link to comment
Share on other sites

Για δες μήπως έχεις το ίδιο νούμερο σε παραπάνω από μία επαφές.
Οχι δεν εχω. Ξαφνικα μου το κανει τωρα τελευταια και οχι παντα.
Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν εχω. Ξαφνικα μου το κανει τωρα τελευταια και οχι παντα.

 

ξέρω, καταντάω κουραστικός :p , αλλά μία είναι η λύση όταν αρχίζει τα κουλά του το λειτουργικό ... Hard Reset.. :)

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Φιλε, τι προβλημα ειχες με τις επαφες; Εμενα πολλες φορες οταν με καλουν ή στα μηνυματα, δε μου δειχνει το ονομα της επαφης, αλλα τον αριθμο! Γιατι το κανει αυτο;

Ο peet εννοεί ότι δεν κάνει καλά επαφή η κάρτα SIM. Το γνωστό «κάρτα SIM δεν βρέθηκε». Εσύ έχεις τον ίδιο αριθμό σε δύο διαφορετικές επαφές. Το κινητό δεν ξέρει ποια από τις δύο επαφές να σου δείξει και δεν σου δείχνει τίποτα.

Οχι δεν εχω. Ξαφνικα μου το κανει τωρα τελευταια και οχι παντα.

Έχεις. Ψάξε καλύτερα.

 

ξέρω, καταντάω κουραστικός :p , αλλά μία είναι η λύση όταν αρχίζει τα κουλά του το λειτουργικό ... Hard Reset.. :)

Ρε Πέτρο, σταμάτα να προτείνεις στον κόσμο να κάνει hard reset και να φλασάρει με το παραμικρό. Το «πρόβλημα» του φίλου είναι τυπικό και εύκολα επιλύσιμο. Hard reset για διπλή επαφή (που θα ξαναεμφανιστεί όταν μετά το hard reset κάνει restore τις επαφές του);;; Πάμε καλά;

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

Ο peet εννοεί ότι δεν κάνει καλά επαφή η κάρτα SIM. Το γνωστό «κάρτα SIM δεν βρέθηκε». Εσύ έχεις τον ίδιο αριθμό σε δύο διαφορετικές επαφές. Το κινητό δεν ξέρει ποια από τις δύο επαφές να σου δείξει και δεν σου δείχνει τίποτα.

 

Έχεις. Ψάξε καλύτερα.

 

 

Ρε Πέτρο, σταμάτα να προτείνεις στον κόσμο να κάνει hard reset και να φλασάρει με το παραμικρό. Το «πρόβλημα» του φίλου είναι τυπικό και εύκολα επιλύσιμο. Hard reset για διπλή επαφή (που θα ξαναεμφανιστεί όταν μετά το hard reset κάνει restore τις επαφές του);;; Πάμε καλά;

 

μα δεν του πρότεινα πουθενά φλασαρισμα. Το φλασαρισμα σπάνια το προτείνω. Και αν δεις πιο πάνω, το παιδί ξεκαθαρίζει πως δεν έχει διπλή επαφή.

Edited by impreza_sti

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

μα δεν του πρότεινα πουθενά φλασαρισμα. Το φλασαρισμα σπάνια το προτείνω. Και αν δεις πιο πάνω, το παιδί ξεκαθαρίζει πως δεν έχει διπλή επαφή.

Πέτρο, αν ψάξει θα τη βρει τη διπλή εγγραφή. Είναι αυτή στην οποία δεν του εμφανίζει όνομα. Μην επιμένεις, είναι πολύ τυπικό το σύμπτωμα και μου έχει εμφανιστεί και μένα ουκ ολίγες φορές. Πάντα η αιτία ήταν κάποια διπλή εγγραφή, ακόμη κι αν ορκιζόμουν ότι δεν είχα καμία.

Link to comment
Share on other sites

Πέτρο, αν ψάξει θα τη βρει τη διπλή εγγραφή. Είναι αυτή στην οποία δεν του εμφανίζει όνομα. Μην επιμένεις, είναι πολύ τυπικό το σύμπτωμα και μου έχει εμφανιστεί και μένα ουκ ολίγες φορές. Πάντα η αιτία ήταν κάποια διπλή εγγραφή, ακόμη κι αν ορκιζόμουν ότι δεν είχα καμία.

 

μα δεν επιμένω πως το πρόβλημα της διπλής επαφής δεν λύνεται έτσι :) . Απλά εφόσον μου είπε πως δεν έχει, το παίρνω σαν δεδομένο.

 

Btw, έχω εντοπίσει μερικά bugs στην official Belle :(

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

μα δεν επιμένω πως το πρόβλημα της διπλής επαφής δεν λύνεται έτσι :) . Απλά εφόσον μου είπε πως δεν έχει, το παίρνω σαν δεδομένο.

 

Btw, έχω εντοπίσει μερικά bugs στην official Belle :(

Το να έχει και να μην το έχει πάρει χαμπάρι (που είναι και το πιο πιθανό) δεν το εξετάζεις δηλαδή.

Ποια official Belle, υπάρχει official Belle για το Ν8; Beta είναι. Η official θα είναι αυτή που θα κυκλοφορήσει officially.

Link to comment
Share on other sites

Η 3η φορα που γυρναω στο Ν8 και αυτη την φορα σε ασημι....γυρω-γυρω ολοι και μετα παλι εδω....μαλλον επειδη ειναι φωτοκινητο,και εχει πολυ απλα στο μενου πραγματα(χωρις να παιδευτεις να το τροποποιησεις συ...) με την αννα παντως παει σφεντονα...δεν την ειχα προλαβει στα αλλα που ειχα....
android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

Το να έχει και να μην το έχει πάρει χαμπάρι (που είναι και το πιο πιθανό) δεν το εξετάζεις δηλαδή.

Ναι, το εξέτασα ως το σημείο που τον ρωτήσαμε και είπε πως το έλεγξε και δεν έχει. Τώρα παραπάνω απο αυτόν τον έλεγχο δεν έκανα.

Edited by impreza_sti

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...