Jump to content

Nokia N8-00 (Απορίες / Ερωτήσεις / Προβλήματα) - Μέρος Ι


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τουλάχιστο φροντίστε να έχετε την τελευταία έκδοση του OVI Suite πριν κάνετε οποιαδήποτε αναβάθμιση ή άλλη σημαντική δραστηριότητα με το Ν8. Εγώ όταν ήταν να βάλω την Άννα αντιμετώπισα πρόβλημα, μία δεν έβλεπε την αναβάθμιση, μία έλεγε ότι ο server της Nokia ήταν απασχολημένος, μία ότι αντιμετώπισε πρόβλημα κλπ. Με το που έβαλα την πιο πρόσφατη έκδοση του OVI Suite, όλα καλά. ;)
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πολύ σωστό αυτό που λες αν και έχω ήδη την τελευταία έκδοση. το θέμα μου τώρα είναι ότι δεν κάνει εγκατάσταση το ovi store το κατέβασα και μου βγάζει ατυχής εγκατάσταση!

καμιά ιδέα κανείς?

Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω product code 059D1k6 switzerland. μπορώ να το φλασαρω με Phoenix και να έχω την ελληνική αννα στο κινητό μου? μέχρις στιγμής για το product code της switzerland δεν είναι διαθέσιμη η αννα όμως.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας ειμαι νεος στο φορουμ σας και δεν ξερω αν υπαρχει παρομοιο θεμα με το nokia n8 για προβληματα ενοω και ετσι ανοιγω αυτο εδω αν εκανα λαθος και υπαρχει ηδη ιδιο θεμα συνχωρηστε με αλλα απαντηστε μου γιατι θα με φαει η αγωνια με το προβλημα μου.Λοιπον πριν 2,5 εβδομαδες περιπου αγορασα 2 συσκευες νοκια ν8 στην τιμη των 1000 ευρω την μια απο γερμανο και την αλλη απο κωτσοβολο.Λοιπον απο την πρωτη στιγμη ειδα διαφορες αναμεσα στις 2 συσκευες του γερμανου ειχε μεσα της κοσμοτε το προφιλ ενω του κοτσοβολου ηταν κανονικο μενου,το προβλημα ειναι το εξης που αντιμετωπιζω στην μια απο τις 2 συσκευες συγκεκριμενα αυτη που αγορασα απο κοτσωβολο οταν βγαινω στον δρομο και εχει ηλιο η σκια και με καλεσει καποιος σβηνει η οθονη και δεν μπορω να πατησω τιποτα και ο μονος τροπος να απαντησω σε κληση ενω ειμαι εξω ειναι να κατεβασω το κουμπακι στα πλαγια που το ξεκλειδωνει και αναβει η οθονη μεσα στο σπιτι ομως δεν μου το κανει αυτο αναβει κανονικα ειτε με καλουν ειτε καλεσω καποιον,στην αλλη συσκευη δεν το κανει αυτο ομως και λυση δεν εχω βρει ακομα παρακαλω βοηθηστε με αν ξερετε κατι.Τελος θελω να προσθεσω οτι πηρα τηλεφωνα στην νοκια και εστειλα e-mail αλλα δεν ξερουν και αυτοι τιποτα το ιδιο και απο το καταστημα που το αγορασα δεν ξερουν αλλα δεν μου το αντικαθιστουν κιολας.Αναμενω απαντησεις εχει κανεις αλλος το ιδιο προβλημα?Μηπως ειναι καποια ρυθμιση?:(

 

 

 

Έχει πρόβλημα ο αισθητήρας φωτισμού.Είχα το ιδιο πρόβλημα σε nokia n97.

Nokia 8210,6610,7610,6600,N80,N95,N95 8GB,N97,N8
Link to comment
Share on other sites

παιδια ξαφνικος θανατος στο Ν8 μου μετα απο 9 μηνες χρησης.

ερχεται νεο τηλεφωνο σε αντικατασταση.

συνηθως ξαφνικο θανατο δεν ειχαμε τις πρωτες μερες χρησης αν θυμαμαι καλα?

Link to comment
Share on other sites

παιδιά επειδή έχω χάσει τη μπάλλα και δεν μπορούν να με εξυπηρετήσουν, το electroworld έχει ελληνικό product code??

δεν μπορούν να μου απαντήσουν λόγω ότι είναι μεσω internet, και απο nokia care μου είπαν να δω serial number, αλλα αν θα το ήθελα πριν αγοραστεί αυτό κατι το οποίο δεν μπορουν μου το πουν απο την εξυπηρέτηση πελατών

Το μονο που μου είπαν είναι ότι τα παίρνουν απο την enet solutions

Αυτόν τον διανομέα

Γνωρίζεται που μπορώ να βρω ελληνικό product code αν δεν είναι του electroworld??? κοντά στα 420 ευρώ αλλά και μς 24 δόσεις????

 

Ζητάω πολλά??? ϊσως

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια και το χρόνο σας

Ο Επιμένων Νικά
Link to comment
Share on other sites

παιδια ξαφνικος θανατος στο Ν8 μου μετα απο 9 μηνες χρησης.

ερχεται νεο τηλεφωνο σε αντικατασταση.

συνηθως ξαφνικο θανατο δεν ειχαμε τις πρωτες μερες χρησης αν θυμαμαι καλα?

συνηθως αλλα μπορει να το παθει οποτεδηποτε... το πρωτο μου Ν78 ειχε πεθανει για 4 μερες στο ακυρο....

αμαν πολυ κακο αυτο και θα μου το αντικαταστησουν?Διοτι απο τοτε που το αγορασα τους το λεω αλλα δεν βλεπω να γινεται κατι.
1. ο αισθητηρας σιγουρα δεν ειναι καλυμμενος με κατι πχ καποιο προστατευτικο ?

2. το πας σε nokia care ;)

 

Οι 2 τελευταίες είναι επίσημες ελληνικές Αννα χακαρισμενες. Η full εχει μονο το χακαρισμα και ολα τα αλλα είναι μαμα , ενώ η ModOFF έχει περισσότερες αλλαγές και μπόλικο αδυνάτισμα.

εχουμε πουθενα καποιο changelog ?

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι καλυμενος και το εχω εδω και 1 μηνα περιπου αλλα περιμενα να βγει το αννα μπας και φτιαξει τι να κανω απλα περιμενω να δω τι θα γινει.
Link to comment
Share on other sites

Δεν λειτουργεί το Δ/δ ραδιόφωνο. Εχω φορμαρει την e: και εχω την anna modoff του lagoskon.

PROLAB Digital Photo Printing & Finishing ::: http://www.prolab.gr

Dastart cafe Thessaloniki ::: http://www.dastart.com - http://www.facebook.com/dastart.cafe/

Link to comment
Share on other sites

έκανα την αναβαθμιση σε ΑΝΝΑ, ολα καλά.

μηπως όμως κανεις σας ξερει πως μπορω να βρω το Quick office;

και κατι δευτερο

γιατι πολλες φορες κατα την διαρκεια κλήσης σταματαει η συνομιλία και κλεινει το τηλέφωνο και πρεπει να ξαναπαρω τον αριθμο;

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

μιας και περασες την αδυνατισμενη, να σε ρωτησω, με καθαρο κινητο και αδυνατισμενη αννα βλεπεις να ρολαρει ομορφα και με διαφορα?

 

Εγω παντως με την κανονικη ΑΝΝΑ ειδα μεγαλη διαφορα στο ρολαρισμα..πχ σε μια κληση,οταν την τερματιζα κολαγε σχεδον ενα δευτερολεπτο μεχρι να κλεισει η οθονη(δλδ ενω ειχε τερματιστει η κληση,ακομα εδειχνε οτι μιλαω κ οτι τερματιζεται,για πολυ λιγο.),ενω τωρα κλεινει ακαριαια,ομοιως κ περιηγηση στο μενου.απλα εκανα φορματ στο κιν κ δεν ειχε τπτ μεσα,μετα ΑΝΝΑ κ επαναφορα απο back up..το κινητο παει πολυ πιο γρηγορα

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου το έβαλα αλλά δεν βλέπω διαφορά..Που μπορώ να κάνω ρυθμίσεις σε αυτό;Τώρα που το έβαλα το βίντεο θα πάει απο 25fps σε 30 απο μόνο του ή θέλει ρύθμιση απο εμένα...Επισης που ρυθμίζω τη φωτογραφία να βγει ασυμπιεστη;

 

Αν θέλω να το απεγκαταστήσω , κάνω απεγκατάσταση τα: camera application(1 mb) και camera cenreps (45 kb) που βρίσκονται στο Ρυθμίσεις - Διαχείριση εφαρμογών - Εγκατεστημένες εφαρμογές ή αν τα σβήσω αυτά , σβήνω κάποιο πρόγραμμα ζωτικής σημασίας για την κάμερα; Αυτα τα 2 έχω εγκαταστήσει με το camera-update;

για απεγκατασταση δεν γνωριζω, αλλα ναι, δεν χρειαζεται να κανεις τπτ. Αυτοματα πηγαινει στα 30frames/sec , καπου στις ρυθμησεις εχει την ποιοτητα, εκει λογικα το χεις απο default στο full .

Εγω παντως με την κανονικη ΑΝΝΑ ειδα μεγαλη διαφορα στο ρολαρισμα..πχ σε μια κληση,οταν την τερματιζα κολαγε σχεδον ενα δευτερολεπτο μεχρι να κλεισει η οθονη(δλδ ενω ειχε τερματιστει η κληση,ακομα εδειχνε οτι μιλαω κ οτι τερματιζεται,για πολυ λιγο.),ενω τωρα κλεινει ακαριαια,ομοιως κ περιηγηση στο μενου.απλα εκανα φορματ στο κιν κ δεν ειχε τπτ μεσα,μετα ΑΝΝΑ κ επαναφορα απο back up..το κινητο παει πολυ πιο γρηγορα

 

ωραια... αποψε λοιπον εχω δουλεια να κανω!! θα βαλω και το μοντ που αφαιρει την προωθηση κλησεων!!

 

παντως υστερα απο φορματ σε μνημη, hard reset και φλασαρισμα με επισημη αννα , παρατηρησα πως στην μουσικη οι ρυθμησεις δεν "αποθηκευονται" , για παραδειγμα θελει δηλαδη καθε φορα να παταω suffle , χωρις καν να χω κλεισει την εφαρμογη. Αν διακοψω ενα Playlist, στο επομενο επανερχεται παλι στο μη-suffle.

Edited by SaintPetrouil

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

μιας και περασες την αδυνατισμενη, να σε ρωτησω, με καθαρο κινητο και αδυνατισμενη αννα βλεπεις να ρολαρει ομορφα και με διαφορα?

Ρε παιδιά, ξεκολλήστε λίγο με τις «δίαιτες». Το ότι κάποιος βγάζει μερικά θέματα και κάποιες εφαρμογές δεν αυξάνει την ταχύτητα του κινητού. Μόνο τον ελεύθερο χώρο στο C αυξάνει ελαφρώς. Μια χαρά τρέχει η επίσημη Anna.

Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω product code 059D1k6 switzerland. μπορώ να το φλασαρω με Phoenix και να έχω την ελληνική αννα στο κινητό μου? μέχρις στιγμής για το product code της switzerland δεν είναι διαθέσιμη η αννα όμως.

 

τελικα κανεις δε ξερει να μου απαντισει :(

Link to comment
Share on other sites

τελικα κανεις δε ξερει να μου απαντισει :(

 

ναι μπορεις να βαλεις την ελληνικη και γω hungary εχω και εβαλα την ελληνικη ΑΝΝΑ

Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορείς να το φλασαρεις με Phoenix και να έχεις την ελληνική αννα στο κινητό σου.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, ξεκολλήστε λίγο με τις «δίαιτες». Το ότι κάποιος βγάζει μερικά θέματα και κάποιες εφαρμογές δεν αυξάνει την ταχύτητα του κινητού. Μόνο τον ελεύθερο χώρο στο C αυξάνει ελαφρώς. Μια χαρά τρέχει η επίσημη Anna.

 

Φίλε μου αν σου είναι εύκολο πες μου μια ιδέα για το μήνυμα που σου έγραψα πιο πάνω . Πες μου επίσης αν μπορώ να βάλω πάνω στο Camera Update του Beta Labs που εσυ μου πρότεινες, το Camera Pro 2 ή χρειάζεται απεγκατάσταση το Camera Update του Beta Labs.. Ο vasilis0008 μου το περιγράφει πολύ καλό.Με ενδιαφέρει πολύ να ελέγχω την ποιότητα του βίντεο σε ρυθμίσεις και το μέγεθος της φωτογραφίας..

 

Αν και οταν βρεις χρόνο απάντησε μου σε παρακαλώ..

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου το έβαλα αλλά δεν βλέπω διαφορά..Που μπορώ να κάνω ρυθμίσεις σε αυτό;Τώρα που το έβαλα το βίντεο θα πάει απο 25fps σε 30 απο μόνο του ή θέλει ρύθμιση απο εμένα...Επισης που ρυθμίζω τη φωτογραφία να βγει ασυμπιεστη;

 

Αν θέλω να το απεγκαταστήσω , κάνω απεγκατάσταση τα: camera application(1 mb) και camera cenreps (45 kb) που βρίσκονται στο Ρυθμίσεις - Διαχείριση εφαρμογών - Εγκατεστημένες εφαρμογές ή αν τα σβήσω αυτά , σβήνω κάποιο πρόγραμμα ζωτικής σημασίας για την κάμερα; Αυτα τα 2 έχω εγκαταστήσει με το camera-update;

Με το Camera Update του Beta Labs έχεις 30fps ούτως ή άλλως. Τράβα βίντεο και δες τη διαφορά. Είναι εμφανής. Επίσης αν διαλέξεις Macro στο βίντεο, έχεις continuous autofocus. Εγώ βέβαια προτιμώ την άλλη μέθοδο, που είναι focused τα πάντα, χωρίς την καθυστέρηση που έχει το continuous autofocus. Αν βέβαια θέλεις να βιντεοσκοπήσεις κάτι που είναι πολύ κοντά, το macro mode είναι μονόδρομος.

 

Εκτός από το βίντεο, έχεις και κάποιες επιπλέον ρυθμίσεις στη φωτογραφία. Ψάξε, μην τα περιμένεις όλα έτοιμα. Φαίνεται όμως ότι μάλλον δεν με κατάλαβες πιο πριν. Ασυμπίεστη φωτογραφία θα ήθελε 36MB (και αρκετά δευτερόλεπτα για να τη φορτώσεις και να τη δεις κατόπιν στις Φωτογραφίες). Αν θέλεις ασυμπίεστες RAW φωτογραφίες, πάρε DSLR. Αλλά δεν βλέπω το λόγο για τον οποίο μπορεί να χρειάζεσαι κάτι τέτοιο. Ειδικά εσύ (που απ' ό,τι καταλαβαίνω είσαι ελαφρώς αρχάριος με τη φωτογραφία) δεν πρόκειται να παρατηρήσεις καμία απολύτως διαφορά στην ποιότητα (πιθανότατα ούτε κι ένας έμπειρος θα παρατηρήσει διαφορά). Θα παρατηρήσεις όμως τεράστια διαφορά στο χαμένο χώρο. Μια χαρά είναι η συμπίεση των φωτογραφιών του N8.

 

Απεγκατάσταση δεν ξέρω πώς κάνεις, αλλά γιατί να θέλεις να την κάνεις; Το Camera Pro εννοείται ότι μπορείς να το βάλεις ακόμη κι αν έχεις το Camera Update. Εμένα πάντως δεν με βόλεψε (το Pro). Γούστα είναι όμως αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, η Anna είναι πολύ καλή...απορώ γιατί βιάζεστε! Χαρείτε το κινητό, αντί να το φορτώνετε με "πειραγμένα" λειτουργικά και κάντε λίγη υπομονή! Αν βάλετε από τώρα την Belle, τι θα έχετε ν΄ασχολείστε μετά που δεν θα βγεί καμία άλλη αναβάθμιση;;;:p

Σοβαρά τώρα, "τρέχει" πολύ όμορφα το κινητό και ο browser είναι αισθητά καλύτερος! Να μη μιλήσω για το βίντεο...top!! Και δεν του έχω κάνει hard reset...!

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, η Anna είναι πολύ καλή...απορώ γιατί βιάζεστε! Χαρείτε το κινητό, αντί να το φορτώνετε με "πειραγμένα" λειτουργικά και κάντε λίγη υπομονή! Αν βάλετε από τώρα την Belle, τι θα έχετε ν΄ασχολείστε μετά που δεν θα βγεί καμία άλλη αναβάθμιση;;;:p

Σοβαρά τώρα, "τρέχει" πολύ όμορφα το κινητό και ο browser είναι αισθητά καλύτερος! Να μη μιλήσω για το βίντεο...top!! Και δεν του έχω κάνει hard reset...!

Ακριβώς. Έχω την εργοστασιακή Anna και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Η ταχύτητα έχει αυξηθεί αισθητά, κι οι προσθήκες και αλλαγές, παρότι μπορεί να μη φαίνονται σημαντικές σε κάποιους, έχουν αυξήσει πολύ τη χρηστικότητα. Άνετα το κρατάω άλλον ένα χρόνο το κινητό. Ειδικά τώρα που η κάμερά του έγινε ακόμη καλύτερη (έχω βάλει το Camera Update του Beta Labs). Και περιττό να σας πω ότι όλοι έχουν πάθε πλάκα με το Sleeping Screen (που στην καινούρια του έκδοση μπορείς να φτιάξεις το δικό σου slideshow).

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχετε την ελληνικη γλωσσα για την 24.1?εκανα αναβαθμιση απο το ovi suite αλλα εχω δυστηχως ολλανδικο product code..
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, είναι λογικό που μετά την εγκατάσταση της Anna στις επιλογές προφύλαξης οθόνης έχει μόνο το μεγάλο ρολόϊ;;; Εκτός από το sleeping screen που εγκατέστησα εγώ, δεν υπάρχουν πια τα music player & slide show!! Όχι ότι τα χρησιμοποιούσα ποτέ, αλλά μου κάνει εντύπωση...
Link to comment
Share on other sites

η δικη μου εντυπωση μετα την αναβαθμιση της anna ειναι οτι η μπαταρια πεφτει πιο γρηγορα αποτι πριν...

καμια ιδεα του τι τρεχει?

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...