Jump to content

[ΠΡΟΣ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑ] Samsung Galaxy S II


kyrillos13
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ισχύει. Με το nexus s μου έκαναν νούμερα γιατί το SAmoled δεν εισάγεται στην Ελλάδα. Όμως στο χαρτί της εγγύησης έχει για την Ελλάδα την διευθυνση της εδω αντιπροσωπιας. Πως λοιπόν δεν το αναλαμβάνουν?

Περιμένω απάντηση απο την samsung ΕΛΛΑΣ.

 

φίλε πόσταρε να ξέρουμε τελικά είναι εντάξει η εγγύηση του... ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ για την απάντηση Βαγγέλη ! Απλά ανάμεσα στο Ελληνικό και το Αγγλικό expansys έχει μεγάλη διαφορά η τιμή πώλησης του SGS2 !

Επειδή βλέπω ότι το έχεις ψάξει το θέμα.. απο την handtec ποιον τρόπο shipping προτείνεις ? (για να μην έχουμε κολλήματα στο τελωνείο,καλή τιμή , ασφαλή μεταφορά ώστε να μην πάθει τίποτα κτλ...)

 

Ναι, πολλες φορες γινεται αυτο που λες, αλλα ισως στην πορεια εξορθολογιστει η τιμη (και ερθει στα ιδια επιπεδα με αυτη του Αγγλικου. Το εξπανσυς κανει συχνα αλλαγες στην τιμολογηση). Μεχρι τοτε, ομως, μπορει να εξαντληθει κι η πρωτη... φουρνια, οποτε ολα σχετικα ειναι.

Απο handtec με τον προεπιλεγμενο τροπο (ups η dhl θα ερθει) και σε 2 μερες θα ειναι στο σπιτι σου. Δεν υπαρχει τελωνειο (ειναι Αγγλια), η τιμη ειναι αυτη που εγραψα οπως την τσεκαρα (604 τελικη) και δεν υπαρχει λογος να ανησυχεις για μεταφορα κλπ, ειναι ασφαλισμενα τα πακετα.

Γενικα και τα 3 που ανεφερα (expansys, clove, handtec) ειναι αξιοπιστα. Στο λεω κι απο ιδια πειρα, αλλα κι εδω μεσα αν ψαξεις θα βρεις πολλους που αγορασαν απο εκει (ειδικα αν ψαξεις τις πρωτες μερες κυκλοφοριας του galaxy s, θα βρεις πολλους που "ψωνισαν" απο αυτα).

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ελληνικό και το Αγγλικό expansys έχει μεγάλη διαφορά η τιμή πώλησης του SGS2 !

 

Δυστυχώς το ελληνικό έχει ανεβάσει τις τιμές πιο κοντά σε αυτές των ελληνικών καταστημάτων και πιο μακρυά από αυτές του υπόλοιπου expansys. Μπορείς να το πάρεις και από το αγγλικό άφοβα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το ελληνικό έχει ανεβάσει τις τιμές πιο κοντά σε αυτές των ελληνικών καταστημάτων και πιο μακρυά από αυτές του υπόλοιπου expansys. Μπορείς να το πάρεις και από το αγγλικό άφοβα.

 

Ετσι ειναι, οπως λες, αν κι εχει τυχει αρκετες φορες να δω και το αντιθετο να συμβαινει (αγορασα στο παρελθον Dell Streak σε τιμη χαμηλοτερη απο το Αγγλικο department). Παντως και απο το Αγγλικο ειναι καπου στα 585+ μεταφορικα, στα επιπεδα του Handtec...

Link to comment
Share on other sites

wtf ?

http://techblog.gr/mobile/samsung-galaxy-s-iii-vs-iphone-5-3992/

 

αν και μου μυρίζει πολύ χαλασμένο τηλέφωνο, αυτά που γράφει είναι αρκετά ενδιαφέροντα..

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από το γεγονός ότι ξέρουμε θεωρητικά ότι ισχύει η πανευρωπαική εγγύηση, την έχει χρησιμοποιήσει κανείς έμπρακτα στην Ελλάδα ? Ρωτάω γιατί όλοι ξέρουμε τι θα πει Ελλάδα...

 

 

Δείτε και αυτό: http://pocketnow.com/android/samsung-galaxy-s-iii-tipped-for-fall-launch

 

Ας ελπίσουμε να μην ισχύει !

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
wtf ?

http://techblog.gr/mobile/samsung-galaxy-s-iii-vs-iphone-5-3992/

 

αν και μου μυρίζει πολύ χαλασμένο τηλέφωνο, αυτά που γράφει είναι αρκετά ενδιαφέροντα..

 

Δεν μας έχει συνηθίσει η Samsung σε τέτοιες κινήσεις και το θεωρώ δύσκολο να "κάψει" τη ναυαρχίδα της κατά αυτό τον τρόπο. Φυσικά όμως τίποτα δεν αποκλείεται αν και κατά τη γνώμη μου δεν αποτελεί λόγο για να μην αγοράσει κάποιος σήμερα το S2.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Δεν μας έχει συνηθίσει η Samsung σε τέτοιες κινήσεις και το θεωρώ δύσκολο να "κάψει" τη ναυαρχίδα της κατά αυτό τον τρόπο. Φυσικά όμως τίποτα δεν αποκλείεται αν και κατά τη γνώμη μου δεν αποτελεί λόγο για να μην αγοράσει κάποιος σήμερα το S2.

 

Σαν χθες θυμάμαι τις φήμες για galaxy s II αμεσως μόλις είχα αγοράσει το galaxy s. Ας ασχοληθούμε με το s II που θα είναι για καιρο στο επίκεντρο των συζητήσεων προς το παρόν...

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Να ανοίξουμε δηλαδή θρεντ [προς κυκλοφορια] Samsung Galaxy S III ? :p

 

Στην καλύτερη περίπτωση θέμα με πρόθεμα [Φήμες] αν και εκτιμώ πως δεν θα χρειαστεί.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά τον επεξεργαστή, εσείς που είστε γνώστες, μπορείτε να μου εξηγήσετε πως κατάφερε η Samsung ξαφνικά μια μέρα να λέει πως το sgs2 θα έχει 1.2ghz αντί για 1.0;

 

Είναι θέμα software/kernel και υπερχρονισμού ή άλλαξε κάτι στο soc;

Link to comment
Share on other sites

Από όσο έχω διαβάσει πρόκειται για απλό software OC, πιθανότατα με ένα μικρό κόστος στην αυτονομία όταν δουλεύει στο full.

 

Δεδομένου ότι έχει v-sync και ακόμα είναι λίγες (?) οι εφαρμογές που θα τον "τερματίζουν", η όποια διαφορά στην αυτονομία λογικά θα αργήσει να φανεί.

Όχι.
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Όσον αφορά τον επεξεργαστή, εσείς που είστε γνώστες, μπορείτε να μου εξηγήσετε πως κατάφερε η Samsung ξαφνικά μια μέρα να λέει πως το sgs2 θα έχει 1.2ghz αντί για 1.0;

 

Είναι θέμα software/kernel και υπερχρονισμού ή άλλαξε κάτι στο soc;

 

Απλό overclocking (με την ενδεχόμενη προσαρμογή του default kernel). Γιατί σου φαίνεται παράξενο;

 

Ανακοίνωσε η HTC επεξεργαστή στα 1.2 και αναγκαστικά η Samsung προσαρμόστηκε αναλόγως στα δεδομένα!

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Παρακολουθώ απ' την αρχή το topic χωρίς να έχω σκοπό να αγοράσω τη συσκευή (ακόμα τουλάχιστον). Όλα ωραία και καλά ρε παιδιά αλλά γιατί 480x800; Μας τα χάλασε για τα καλά εδώ η Samsung. Το Atrix, το Sensation, το EVO 3D 540x960, αυτό γιατί έτσι; Επίσης τελικά τι ισχύει με τον επεξεργαστή; Πού θα κυκλοφορήσει με Exynos και πού με Tegra 2; Ανακοινώθηκε κάτι;

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο unboxing

 

 

Καλή ακρόαση :)

 

Το καπάκι πίσω φαίνεται σαν λαστιχένιο :wacko::wacko::wacko: Ισχύει???

Link to comment
Share on other sites

Απλό overclocking (με την ενδεχόμενη προσαρμογή του default kernel). Γιατί σου φαίνεται παράξενο;

 

Ανακοίνωσε η HTC επεξεργαστή στα 1.2 και αναγκαστικά η Samsung προσαρμόστηκε αναλόγως στα δεδομένα!

 

Α οκ.. να μην νιώθουμε άσχημα εμείς με το 2X που έρχεται στο 1.0 ghz :D

Link to comment
Share on other sites

wtf ?

http://techblog.gr/mobile/samsung-galaxy-s-iii-vs-iphone-5-3992/

 

αν και μου μυρίζει πολύ χαλασμένο τηλέφωνο, αυτά που γράφει είναι αρκετά ενδιαφέροντα..

 

Άντε τώρα κάτσε και βγάλε ακρη...

Link to comment
Share on other sites

wtf ?

http://techblog.gr/mobile/samsung-galaxy-s-iii-vs-iphone-5-3992/

 

αν και μου μυρίζει πολύ χαλασμένο τηλέφωνο, αυτά που γράφει είναι αρκετά ενδιαφέροντα..

 

Ναι είναι σχετικά χαλασμένο τηλέφωνο... :rolleyes: Αυτή η φήμη κυκλοφορεί από τις 20 Απριλίου, τότε είδε ο Eldar τη νέα συσκευή και την ερωτεύτηκε (ξανά, αφού μόλις πριν λίγες μέρες ήταν ερωτευμένος με το SGS2 :lol: )

 

Ο Eldar, εκτός από αυτά που αναφέρονται στο άρθρο, ισχυρίζεται επίσης ότι ίσως έχει και μεταλλικό σώμα. Για αυτό το ζήτημα δεν έχουν καταλήξει ακόμα στη Samsung. Πάντως αυτό για τον επεξεργαστή στα 1.8 GHz δε γίνεται λόγος από τον Eldar... (το χαλασμένο τηλέφωνο που λέγαμε ).

 

Κατά Eldar οι διαφορές θα είναι κυρίως "αισθητικές" και όχι τόσο στο hardware. Μεγαλύτερη οθόνη (4.5") από άκρη σε άκρη ώστε να μην αυξηθεί το μέγεθος της συσκευής, καλύτερη ανάλυση >300 ppi, καταργούνται εντελώς τα μηχανικά κουμπιά και υπάρχει πλέον χειρισμός με χειρονομίες και ίσως μεταλλικό σώμα. Αυτή η συσκευή θα κυκλοφορήσει το ίδιο χρονικό διάστημα περίπου που θα κυκλοφορήσει το iphone5.

Edited by karlesg
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο σημερινη επικοινωνια με το Expansys.gr μου ειπαν οτι Τριτη θα το εχω στα χερια μου αφου την Κυριακη θα παραλαβουν τα πρωτα κομματια..............

Γιωργος και.....

[sIGPIC][/sIGPIC]

φυσικα....

Link to comment
Share on other sites

η αληθεια ειναι οτι δεν ειναι πληρης συσκευη, η αναλυση του ειναι πισωγυρισμα στις μερες μας, μετα την αναλυση που εβγαλε η apple στο iphone 4, περασε ενας χρονος και δεν εχουμε δει καμια σοβαρη απαντηση σε αυτο το θεμα, και τονιζω οτι μiλαω για την αναλυση της οθονης. H αληθεια ειναι οτι οι κορεατες περσι τετοια εποχη ειχαν πει για την retina display οτι μια τετοια αναλυση θα αυξουσε την κατανωληση της μπαταριας δραματικα. εκει εχουν μεινει πισω και λογικα μετα απο 1 χρονο απο τωρα θα δουμε αναλυση της προκοπης και παλι τα παπαγαλακια θα λενε οτι βγηκε το υπερτατο κινητο. Και κατι αλλο για την οθονη ειναι οτι η amoled εχουν το απολυτο μαυρο (δεν το πλησιαζουν καν η lcd) στο χρωμα αλλα υστερουν στο ασπρο οπως εχουν δειξει ολες οι μετρησεις. Για εμενα σημαντικο ειναι οτι το κινητο δεν ειναι πια μια copy του iphone απο πλευρας design και οτι ειναι πολυ λεπτο(κανει την διαφορα). Απο εκει περα δεν βλεπω να κυκλοφορει σε μας η ουτε η εκδοση tegra και ουτε να εχει NFC chip.
Ειμαι gadgetakias και ειμαι καλα :lol:
Link to comment
Share on other sites

Απο εκει περα δεν βλεπω να κυκλοφορει σε μας η ουτε η εκδοση tegra και ουτε να εχει NFC chip.

 

Η έκδοση Tegra υποστηρίζει ότι θα βγει το καλοκαίρι περίπου με άλλο κωδικό συσκευής και χωρίς SAmoled+, αλλά με LCD.

 

To NFC εμένα προσωπικά δε θα μου λείψει καθόλου... Αν σε 2-3 χρόνια όντως γίνει χρήσιμο στην Ελλάδα, υπάρχουν και άλλοι τρόποι να έχει κάποιος NFC στη συσκευή του.

 

 

Αν οι διαφορές της νέας συσκευής είναι μόνο αυτές που αναφέρονται για μένα προσωπικά είναι σχετικά αδιάφορες. Αυτό το ζήτημα της ανάλυσης που όλοι συζητάνε, για τα προσωπικά μου γούστα είναι σχετικά υπερβολή τώρα που υπάρχει η νέα SAmoled+ χωρίς pentile matrix. Νομίζω γίνεται κυρίως για λόγους marketing, όπως και πολλά άλλα πράγματα, χωρίς αντίστοιχη σημαντική πρακτική ανάγκη (για τις προσωπικές μου ανάγκες μιλάω πάντα). Επίσης μια μεγαλύτερη οθόνη με μεγαλύτερη ανάλυση θα οδηγήσει μάλλον σε μειωμένη αυτονομία αν διατηρηθεί η ίδια μπαταρία... πράγμα που εμένα μ' ενδιαφέρει πολύ περισσότερο... Αυτό με την κατάργηση εντελώς των κουμπιών πρέπει να το δούμε στην πράξη για να μιλήσουμε. Τώρα για το μεταλλικό σώμα (που δεν είναι σίγουρο), γούστα είναι αυτά. Το δικό μου χέρι δεν έχει μεγάλη αλλεργία στα "φθηνά" πλαστικά. Αντίθετα έχει πολύ μεγαλύτερη αλλεργία στις μεγάλες διαστάσεις των νέων συσκευών, όπως του SGS2 πχ.

 

Όπως είπαμε και πριν τα πάντα είναι θέμα προσωπικού γούστου.

Edited by karlesg
Link to comment
Share on other sites

η αληθεια ειναι οτι δεν ειναι πληρης συσκευη

Και ποια είναι πλήρης συσκευή??

Έχει υπάρξει ποτέ πλήρης συσκευή σε οποιοδήποτε τεχνολογικό/μηχανολογικό τομέα??

Ποτέ, και όσο υπάρχει τεχνολογική έρευνα σε εξέλιξη δε πρόκειται ποτέ να υπάρξει, γιατί πάντα θα υπάρχει κάτι που είναι έτοιμο να βγει από τα εργαστήρια στη γραμμή παραγωγής.

 

ΟΚ, θα μπορούσε η ανάλυση να είναι μεγαλύτερη αλλά και τι να πει ένα ξερό νούμερο από μόνο του, αν το αποτέλεσμα ικανοποιεί τα μάτια μας;

Θα έχω μπροστά μου μια εξαιρετική οθόνη αλλά θα είμαι στενοχωρημένος γιατί σε ένα από τα specs θα με "κερδίζει" κάποιο άλλο προιόν; Δε νομίζω...

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι εχω κανει προπαραγγελια στο εξπανσυς αλλα για να βρω τα λεφτα πρεπει να πουλησω το μηλο μου απο την αλλη σκεφτομαι να περιμενω να το παρουν πρωτα μερικοι χρηστες απο εδω να βιωσουν the real experience που λενε να δουμε οτι τρεχει απροβληματιστα και μετα βλεπουμε , αλλωστε οι αντικαταβολες μενουν στο χωρο παραλαβης χωρις χρεωση δυο εβδομαδες αρα ειμαστε κομπλε .

Φιλικά Σπύρος

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5663692#post5663692 <--πωλείται

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...