Jump to content

Samsung Galaxy Tab 10.1v (P7100)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτό το bug δεν μου έχει τύχει. Αν είναι ενοχλητικό, υπάρχει και εναλλακτική rom: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1223131 .

Για τις ερωτήσεις:

1) Η ρύθμιση δεν αποθηκεύεται. Η μόνη λύση είναι η χρήση άλλου browser σε όσα sites θέλεις desktop view. O Dolphin και ο Opera έχουν τέτοια επιλογή.

2) Με τις επίσημες ενημερώσεις δεν ασχολήθηκα ποτέ, αφού πρακτικά είναι ανενεργές. Πριν από λίγο καιρό βγήκε η πρώτη ενημέρωση για την 3.0.1!

3) Αν βγει επίσημη αναβάθμιση στην 3.2 ή 4.0 (λέμε τώρα...), περνάμε μέσω του Rom Manager την stock 3.0 και στη συνέχεια κάνουμε την αναβάθμιση.

Το πιο πιθανό όμως είναι να βγει και πάλι custom έκδοση πρώτα, οπότε θα την περάσουμε κατευθείαν μέσω του Rom Manager.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 252
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αυτό το bug δεν μου έχει τύχει. Αν είναι ενοχλητικό, υπάρχει και εναλλακτική rom: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1223131 .

Για τις ερωτήσεις:

1) Η ρύθμιση δεν αποθηκεύεται. Η μόνη λύση είναι η χρήση άλλου browser σε όσα sites θέλεις desktop view. O Dolphin και ο Opera έχουν τέτοια επιλογή.

2) Με τις επίσημες ενημερώσεις δεν ασχολήθηκα ποτέ, αφού πρακτικά είναι ανενεργές. Πριν από λίγο καιρό βγήκε η πρώτη ενημέρωση για την 3.0.1!

3) Αν βγει επίσημη αναβάθμιση στην 3.2 ή 4.0 (λέμε τώρα...), περνάμε μέσω του Rom Manager την stock 3.0 και στη συνέχεια κάνουμε την αναβάθμιση.

Το πιο πιθανό όμως είναι να βγει και πάλι custom έκδοση πρώτα, οπότε θα την περάσουμε κατευθείαν μέσω του Rom Manager.

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και ευχαριστώ για τον οδηγό....

 

Μήμπως γνωρίζεις πως επαναφέρω στην επιφάνεια εργασίας (κάτω αριστερά) το κουμπί για screenshot;

Υπήρχε πριν μα τώρα όχι....

Edited by KofoE
Link to comment
Share on other sites

Αυτό αφαιρέθηκε επειδή πατιόταν συνέχεια κατά λάθος...

Για την επαναφορά του δες και πάλι εδώ: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1155023 στο "Mods" κάτω από τις Roms. Λογικά περνιέται όπως και οι Roms, μέσω του Rom Manager.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικά θα βγει επίσημη αναβάθμιση στην 3.2: http://community.vodafone.com.au/t5/iPhone-and-Android/Samsung-Galaxy-S-II-and-Galaxy-Tab-10-1v-owners-We-have-news-for/td-p/54411

 

Σχόλια:

1) Η παραπάνω ανακοίνωση έγινε από την Vodafone Αυστραλίας, οπότε δεν είναι τίποτα σίγουρο για την Ευρώπη.

2) Ίδια ανακοίνωση είχαν βγάλει και για αναβάθμιση στην 3.1, η οποία δεν έγινε ποτέ.

3) Η αναβάθμιση δεν θα περιλαμβάνει το TouchWiz.

4) Θα κάνουν αναβάθμιση στην 3.2 την ώρα που βγαίνει η 4.0... :mad:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
καλησπερα θα ηθελα να ρωτησω αν εχει βγει η 3,2 για τα δικα μας 10,1v το εχω κανει ροοτ ακολουθωντας τον οδηγο σου,αν υπαρχει που μπορουμε να την βρουμε και πως να την περασουμε
Link to comment
Share on other sites

Όχι μόνο η 3.2, αλλά και η 4.0 έχει βγει!

Βέβαια η 4.0 είναι σε πολύ αρχικό στάδιο και πολλά δεν λειτουργούν.

Για την 3.2 δες εδώ: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1155023 Είναι η πιο σταθερή από όσες δοκίμασα.

Για την εγκατάσταση, τα κλασικά: Πρώτα το Wipe, μετά τη Full ROM και τέλος το update

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω για την απαντηση αλλα πες μου σε παρακαλω στον οδηγο που εχεις φτιαξει απο πιο βημα ξεκιναμε τωρα?θελει ολλα τα βηματα απο την αρχη?
Link to comment
Share on other sites

Όχι, μόνο το τελευταίο μέρος κάνουμε, δηλαδή:

 

1) Μπαίνουμε εδώ: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1155023 και κατεβάζουμε τα TB Galaxy WIPE script, TB Galaxy 2.0 FULL ROM και TB Galaxy 2.0.0 update.

2) Και πάλι χωρίς να τα αποσυμπιέσουμε, τα μεταφέρουμε στη μνήμη του tablet.

3) Ανοίγουμε το ROM Manager και πατάμε το "flash clockworkmod recovery" και μετά "install rom from sd card". Επιλέγουμε πρώτα το Wipe.zip και μετά (όταν ξανανοίξει η συσκευή) την 2.0 ROM και τέλος το 2.0.0 update.

 

Γενικά το root μένει, εκτός εάν βάλεις κάποια επίσημη ROM. Τότε θα χρειαστεί να επαναληφθούν και τα βήματα για το root.

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω spyrsa να σαι καλα......μια τελευταια ερωτηση.......αν καπια στιγμη θελουμε να κανουμε καπιο επησημο update τι πρεπει να κανουμε?και αξιζει να κανω το 3,2 update η εχει τιποτα προβληματα οποτε καλητερα να μεινω με την 3,1 που ειναι απροβληματιστη?
Link to comment
Share on other sites

Για επίσημο update, κατεβάζεις κάποια επίσημη ROM (υπάρχουν επίσημες και στο XDA) και την περνάς όπως και τις custom, μέσω του ROM Manager. Στη συνέχεια κάνεις το update κανονικά. Βέβαια, μετά πρέπει να ξανακάνεις root γιατί χάνεται.

Την 3,2 την έχω αρκετό καιρό και δεν είχα κανένα πρόβλημα. Η αλήθεια είναι πως δεν υπάρχουν μεγάλες διαφορές, εκτός από ένα κουμπάκι που επιτρέπει την αλλαγή του μεγέθους των εφαρμογών που προορίζονται για κινητά και έχουν μικρότερη ανάλυση. Επίσης, έχει γίνει μια προσπάθεια για τη προσθήκη της δυνατότητας τηλεφωνικών κλήσεων (δεν το έχω δοκιμάσει προσωπικά)...

Link to comment
Share on other sites

Νίκο και εμένα έτσι ήταν αλλά thanks 2 spyrsa έβαλα την 3.1 και η ταμπλέτα μεταμορφώθηκε πλήρως......

πριν κόλλαγε ο browser συνέχεια κτλ κτλ....

Εντάξει είναι λίγο μανούρα η όλη διαδικασία της αναβάθμισης, αλλά ΑΞΙΖει σίγουρα τον κόπο κατά την ταπεινή μου γνώμη...καθώς η vodafone έπαψε την συνέχειά της βγάζοντας την 10.1 και συνεπώς το support της....έτσι και εγώ την έκανα την ανβάθμιση επειδή τσαντίστηκα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Νίκο και εμένα έτσι ήταν αλλά thanks 2 spyrsa έβαλα την 3.1 και η ταμπλέτα μεταμορφώθηκε πλήρως......

πριν κόλλαγε ο browser συνέχεια κτλ κτλ....

Εντάξει είναι λίγο μανούρα η όλη διαδικασία της αναβάθμισης, αλλά ΑΞΙΖει σίγουρα τον κόπο κατά την ταπεινή μου γνώμη...καθώς η vodafone έπαψε την συνέχειά της βγάζοντας την 10.1 και συνεπώς το support της....έτσι και εγώ την έκανα την ανβάθμιση επειδή τσαντίστηκα

 

Σωστός φίλε απλά ψιλοβαριεμαι το root,φλασαρισμα..είναι λίγο μανουρα! ! Θα περιμένω την 3.2 αν και οποτε την δώσουν..

Razer mamba :respect:
Link to comment
Share on other sites

Σωστός φίλε απλά ψιλοβαριεμαι το root,φλασαρισμα..είναι λίγο μανουρα! ! Θα περιμένω την 3.2 αν και οποτε την δώσουν..

 

Yπάρχει περίπτωση αν και προσωπικά είμαι απαισιόδοξος, να τη δώσουν τον επόμενο μήνα.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Yπάρχει περίπτωση αν και προσωπικά είμαι απαισιόδοξος, να τη δώσουν τον επόμενο μήνα.

 

Μακάρι φίλε!! Για να δούμε!!!

Razer mamba :respect:
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπερα, ελπιζω να γραφω στο σωστο μερος το προβλημα μου.

 

Εχω ενα SGT 10.1v το ειχα rooted με την 3.1 και ολα καλα! Επειδη ομως θα το πουλησω πηγα να κανω clean μεσα απο το clock...kati και πατησα wipe/... sd οτι και καλα θα μου εσβηνε οτι ρυθμισεις ειχα κτλ. το εκανα αυτο...πατησα reboot και τωρα κανει loop στο logo.

To tablet ειναι ακομα rooted και unlock αλλα επειδη εσβησα τα παντα μεσα απο το pc εχω ενα θεμα με τους drivers και δεν αναγνωριζουν την συσκευη.

Αυριο το απογευμα ειναι να δωσω στο παιδι την συσκευη και εχω πελαγωσει!!!!

μπορει καποιος να βοηθησει? :blink:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, ελπιζω να γραφω στο σωστο μερος το προβλημα μου.

 

Εχω ενα SGT 10.1v το ειχα rooted με την 3.1 και ολα καλα! Επειδη ομως θα το πουλησω πηγα να κανω clean μεσα απο το clock...kati και πατησα wipe/... sd οτι και καλα θα μου εσβηνε οτι ρυθμισεις ειχα κτλ. το εκανα αυτο...πατησα reboot και τωρα κανει loop στο logo.

To tablet ειναι ακομα rooted και unlock αλλα επειδη εσβησα τα παντα μεσα απο το pc εχω ενα θεμα με τους drivers και δεν αναγνωριζουν την συσκευη.

Αυριο το απογευμα ειναι να δωσω στο παιδι την συσκευη και εχω πελαγωσει!!!!

μπορει καποιος να βοηθησει? :blink:

 

Πέρνα το Κies στο pc σου για να μπουν οι drivers, και φλάσαρε την 3.2.1 LB4 rom με το Odin 1.85. Θα γίνει και καλύτερο από πριν!

https://hotfile.com/dl/155163325/d778d1e/P7100BULB4.zip.html

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Πέρνα το Κies στο pc σου για να μπουν οι drivers, και φλάσαρε την 3.2.1 LB4 rom με το Odin 1.85. Θα γίνει και καλύτερο από πριν!

https://hotfile.com/dl/155163325/d778d1e/P7100BULB4.zip.html

 

καλησπερα σε ολους

διαιρωτομαι αν γινεται να παμε σε απντειτ μετα απο την 3.1

ξερει κανεις αν εχει βγει και αν αξιζει;

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους

διαιρωτομαι αν γινεται να παμε σε απντειτ μετα απο την 3.1

ξερει κανεις αν εχει βγει και αν αξιζει;

 

Eννοείς την 3.2.1. Όχι δεν έχει βγει τίποτα και ούτε πρόκειται... η Samsung εγκατέλειψε αυτό το τάμπλετ λίγο αφού βγήκε. Αν θέλεις κάτι πιο καινούριο πρέπει να βάλεις κάτι custom και όχι επίσημο. Το καλύτερο επίσημο είναι αυτό που αναφέρω παραπάνω

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Eννοείς την 3.2.1. Όχι δεν έχει βγει τίποτα και ούτε πρόκειται... η Samsung εγκατέλειψε αυτό το τάμπλετ λίγο αφού βγήκε. Αν θέλεις κάτι πιο καινούριο πρέπει να βάλεις κάτι custom και όχι επίσημο. Το καλύτερο επίσημο είναι αυτό που αναφέρω παραπάνω

 

Έχω λοιπόν την 3.1 από τον οδηγό του spyrsa και έχει αρχίσει να μην παίρνει φωτογραφίες (δηλ πατάς το κουμπί να πάρει και μένει εκεί....), να με πετάει ο browser έξω..και να κάνει μόνο του reboot..και κλασικά το σπαστικό με το flash όπως το site του οπαπ με το livescore που δεν το παίζει...

 

Να βάλω την 3.2 θα διορθώσει τίποτα από τα παραπάνω;

Link to comment
Share on other sites

εδω ειναι η τελευταια επισημη

http://www.sammobile.com/firmware/?page=3&model=GT-P7100&pcode=0&os=1&type=3#firmware.

δοκιμασε μαυτη και βλεπεις στην πορεια τι θα κανεις.

Ξύπνησε σ' έναν εφιάλτη αλλά δεν θυμάται να κοιμήθηκε
Link to comment
Share on other sites

Έχω λοιπόν την 3.1 από τον οδηγό του spyrsa και έχει αρχίσει να μην παίρνει φωτογραφίες (δηλ πατάς το κουμπί να πάρει και μένει εκεί....), να με πετάει ο browser έξω..και να κάνει μόνο του reboot..και κλασικά το σπαστικό με το flash όπως το site του οπαπ με το livescore που δεν το παίζει...

 

Να βάλω την 3.2 θα διορθώσει τίποτα από τα παραπάνω;

 

Λογικά θα τα διορθώσει ναι. Βάλε αυτή που σου έδωσα στο προηγούμενο μήνυμά μου (και που αναφέρει ξανά ο Θέμης χωρίς λόγο από πάνω :p)

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Λογικά θα τα διορθώσει ναι. Βάλε αυτή που σου έδωσα στο προηγούμενο μήνυμά μου (και που αναφέρει ξανά ο Θέμης χωρίς λόγο από πάνω :p)

 

Ωραία θα το δοκιμάσω..

Επειδή είμαι γέρος και την τελευτάια φορά πέρασα 7 ώρες για να πάω από την 3.0.1 στην 3.1

υπάρχει κανενας οδηγός τιφλοσούρτης? βήμα βήμα?

ας είναι κ αγγλικά..αν τα έχετε πει παραπάνω θα ψάξω και θα δω!!!

 

ευχαριστώ πάρα πολύ όλους....

καλή δύναμη!!!

Link to comment
Share on other sites

Ωραία θα το δοκιμάσω..

Επειδή είμαι γέρος και την τελευτάια φορά πέρασα 7 ώρες για να πάω από την 3.0.1 στην 3.1

υπάρχει κανενας οδηγός τιφλοσούρτης? βήμα βήμα?

ας είναι κ αγγλικά..αν τα έχετε πει παραπάνω θα ψάξω και θα δω!!!

 

ευχαριστώ πάρα πολύ όλους....

καλή δύναμη!!!

 

Κανένας που έχει tab δεν είναι αρκετά γέρος :)

 

Αnyway, ορίστε οι οδηγίες:

- Κάνε επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων στο tab.

- Κλείσε το tab και βγάλτο από την πρίζα αν είναι συνδεμένο.

- Περίμενε 30 δευτερόλεπτα να κλείσει τελείως

- Πάτα και κράτα το power, και αμέσως μετά (μισό δευτερόλεπτο μετά, αλλά όχι ταυτόχρονα), πάτα και κράτα το αριστερό volume.

- Άφησε τα κουμπιά μόλις δεις κάτι στην οθόνη. Τώρα θα πρέπει να βλέπεις ένα USB εικονίδιο κι ένα Android που σκάβει.

- Το Android που σκάβει πρέπει να αναβοσβήνει. Αν είναι το USB που αναβοσβήνει, πάτα το αριστερό volume για να αρχίσει να αναβοσβήνει το Android.

- Πάτα το δεξί volume για να μπεις σε download mode.

 

Στο PC:

- Εγκατάστησε το Kies ή αυτό για να μπουν οι drivers της Samsung, αν δεν το έχεις ήδη κάνει

- Kατέβασε και αποσυμπίεσε το Odin

- Kατέβασε και αποσυμπίεσε τη rom και το modem (θα μείνεις με τρια .tar.md5 αρχεία)

- Άνοιξε το Odin

- Φρόντισε να είναι τικαρισμένα μόνο το auto reboot και το f.reset time

- Πάτα το BOOTLOADER και διάλεξε το BOOTLOADER_P7100BULB4_CL630016_ship.tar.md5 αρχείο που αποσυμπίεσες.

- Πάτα το PDA κουμπί και διάλεξε το PDA_HTK75D_BULB4_CL630016_ship.tar.md5

- Πάτα το PHONE κουμπί και διάλεξε το MODEM_HTK75D_BULB4.tar αρχείο.

 

- Σύνδεσε το tab (που είναι τώρα σε download mode) με το PC, με το USB καλώδιο.

- Περίμενε λίγο, το κουτάκι στο Odin θα γίνει κίτρινο και θα λέει Connected.

- Πάτα το Start, και περίμενε μέχρι να κάνει reboot το tab. (MHN το αποσυνδέσεις πριν γράψει PASS το Οdin).

- Enjoy

 

Σημείωση: ΔΕΝ έχω το 7100 και δεν έχω δοκιμάσει την παραπάνω διαδικασία, οπότε καμία εγγύηση: η ευθύνη δική σου.

 

 

** Πιο εύκολος (ίσως) τρόπος:

Από stock recovery (ΟΧΙ clockworkmod recovery), λογικά μπαίνεις εκεί γράφοντας 'adb reboot recovery' στο pc με adb, διαλέγεις το install zip from sdcard, και διαλέγεις αυτό το zip, αφού πρώτα το έχεις περάσει στο tab από το pc με καλώδιο.

Aν ΔΕΝ έχεις stock recovery και δε μπορείς να μπεις με τίποτα, πρέπει να επιστρέψεις σε μια stock firmware 3.0.1. Κατέβασέ την από εδώ.

Οι οδηγίες είναι ολόιδιες με τις από πάνω (φυσικά τα ονόματα των αρχείων είναι άλλα), αλλά αν δεν έχεις stock recovery επειδή έκανες root ή έβαλες κάποια custom rom, καλύτερα να ακολουθήσεις τον παραπάνω τρόπο.

 

Για περαιτέρω βοήθεια στείλε pm

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Ένα μεγάλο Ευχαριστώ είναι λίγο!!!!

 

Το δοκιμάζω και ενημερώνω!!!

 

Να είσαι καλά

Edited by Tyxerakias
Αφαίρεση παράθεσης
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Tab 10.1v (P7100)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...