Jump to content

Samsung Galaxy Tab 10.1v (P7100)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Mε το θεμα των αναβαθμισεων του λειτουργικου τι γινεται ?

 

Θα κρεμομαστε απο τα @@ της Samsung ?

Current mobile devices : iPhone 6s Plus,iPad Air 2,Nexus 6
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 252
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

το παρελαβα σημερα το πρωι...τωρα το ανοιξα

ειναι τελειο και πολυ ελαφρυ.

ακομα δεν το εχω δουλεψει...σιγα-σιγα.:p

καμια θηκη εχει δει κανεις πουθενα??

 

Aσχετο να ρωτησω κατι, μπορεις να κανεις τηληφωνικες κλησεις απο το tab ?

οχι, η sim ειναι μονο για data.

Edited by aris_21
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

και εγω το παρελαβα σημερα!! αρκετα ελαφρυ!!! σε σχεσυ με acer iconia A500 πολυ πιο ελαφρυ και πιο ευχρηστο στο χερι!!! οθονη πολυ καλη,ευκρινεια,ζωντανα χρωματα! γενικα αρκετα γρηγορο και ευχρηστο!:)
Razer mamba :respect:
Link to comment
Share on other sites

Ένα φιλαράκι το πήρε σήμερα από πλαίσιο και θέλω να κάνω μια ερώτηση από μέρους του

Ελληνικά δεν έχει ????

Στις γλώσσες του έχει μόνο αγγλικά και ισπανικά !!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Τρεις ερωτήσεις και από εμένα:

 

1. Έχει δοκιμάσει κανένας από τους κατόχους την αυτονομία της συσκευής; Φτάνει τις 7-8 ώρες ή όχι;

 

2. Η υποδοχή φόρτισης είναι ίδια με του Galaxy Tab 7'' ;

 

3. Στην αναπαραγωγή βίντεο, έχουμε ικανοποιητική ένταση ήχου και ομαλή κίνηση στην εικόνα σε full_HD υλικό;

Δεν υπογράφω ρε!!! ;)
Link to comment
Share on other sites

Το πείρα και εγώ χθες, υστερεί πολύ στις θύρες που δεν έχει και στο ότι δεν παίρνει SD κάρτα, δεν μου αρέσει που δεν έχει καθόλου ελληνικά

 

Μήπως κάποιος ξέρει τουλάχιστον να μου πει πως θα βάλω πληκτρολόγιο ελληνικό, γιατί ούτε αυτό το έχει στις ρυθμίσεις.

Edited by hyster32
Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε. Νέος στο φόρουμ. Το παρήγγειλα χθες από το Πλαίσιο Ευκαρπίας (Θεσσαλονίκη). Μου είπαν ότι υπάρχουν 4 κομμάτια και όλα στην Αθήνα, άρα θα πρέπει να περιμένω έως την Παρασκευή τουλάχιστον. Οπότε... θα μοιραστώ μαζί σας τις πρώτες μου εντυπώσεις μόλις το παραλάβω.

 

Απλώς θα σας αναφέρω την άποψη ενός φίλου στη Γερμανία, ο οποίος έχοντας τα IPAD και IPAD2, είπε μετά από 1 εβδομάδα χρήσης του 10.1v ότι επιτέλους surfάρει στο Internet όπως με το pc του.

Link to comment
Share on other sites

2. Η υποδοχή φόρτισης είναι ίδια με του Galaxy Tab 7'' ;

ναι,εχει την ιδια υποδοχη.

 

Το πείρα και εγώ χθες, υστερεί πολύ στις θύρες που δεν έχει και στο ότι δεν παίρνει SD κάρτα, δεν μου αρέσει που δεν έχει καθόλου ελληνικά

Μήπως κάποιος ξέρει τουλάχιστον να μου πει πως θα βάλω πληκτρολόγιο ελληνικό, γιατί ούτε αυτό το έχει στις ρυθμίσεις.

τουλαχιστον και εγω θα ηθελα να εχει μια υποδοχη για καρτα sd.

για ελληνικο qwerty δεν εχω βρει ακομα κατι.

 

Χαίρετε. Νέος στο φόρουμ. Το παρήγγειλα χθες από το Πλαίσιο Ευκαρπίας (Θεσσαλονίκη). Μου είπαν ότι υπάρχουν 4 κομμάτια και όλα στην Αθήνα, άρα θα πρέπει να περιμένω έως την Παρασκευή τουλάχιστον. Οπότε... θα μοιραστώ μαζί σας τις πρώτες μου εντυπώσεις μόλις το παραλάβω.

Απλώς θα σας αναφέρω την άποψη ενός φίλου στη Γερμανία, ο οποίος έχοντας τα IPAD και IPAD2, είπε μετά από 1 εβδομάδα χρήσης του 10.1v ότι επιτέλους surfάρει στο Internet όπως με το pc του.

παλι καλα που το προλαβες....ποιος ξερει ποτε θα ειναι ξανα διαθεσιμο.;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να το κάνω δίκτυο χωρίς επιτυχία, δεν μπορώ με τίποτα να δω το router μου, έχω δοκιμάσει κάποια appl android αλλά δεν συνδέεται γνωρίζει κάποιος κάτι?
Link to comment
Share on other sites

Το παρέλαβα τη Δευτέρα.

Ακόμη δεν του έχω κάνει εκτενή χρήση, συνεπώς δεν μπορώ να σχολιάσω την αυτονομία.

 

Συνηθίζω ακόμη το interface μιας και διαφέρει από το απλό 7άρι Tab.

 

Πράλληλα φορτώνω χρήσιμες εφαρμογές από το market.

 

Είναι υπέροχο.

 

Δεν προτίθεμαι να μπώ στη λογική σύγκρισης με τι iPad μου (1ης γενιάς).

 

Δεν το θεωρώ ουσιαστικό. Πιστεύω ότι, καίτοι tablet αμφότερα, το iPad είναι μια κατηγορία από μόνο του. Αποκαλέστε με ακόμη και «άσχετο» αν θέλετε (no offence), όμως είμαι πεπεισμένος ότι το iPad είναι iPad και τα υπόλοιπα είναι tablets. Ευχαριστιέμαι τη χρήση όλων και είμαι χαρούμενος σαν γάτος (miaow, γαρ!).

Edited by miaow

...ένα μήλο την ημέρα, το γιατρό το κάνει πέρα...

...ένα σκόρδο την ημέρα, τον καθένα κάνει πέρα...

...ένα APPLE μες τη μέρα, κάθε gadget κάνει πέρα...:music:

Link to comment
Share on other sites

Το παρέλαβα σήμερα το μεσημέρι λοιπόν από το Πλαίσιο (Ευκαρπία Θεσσαλονίκης).

 

Μόλις μου έφερε το κουτί η υπάλληλος, δεν πίστευα στα μάτια μου. Ένα μικρό κουτί, σχεδόν όσο αυτά των διαφόρων smartphones κλπ. Eίχα δει άπειρα βίντεος στο youtube, αλλά και πάλι δεν είχα στο μυαλό μου κάτι τόσο μικρό. Ανοίγοντάς το, είχα αμέσως την αίσθηση ότι είχα στα χέρια μου κάτι πολυτελές. Αυτήν τη στιγμή ήρθα στο pc μου για να γράψω αυτά τα λίγα πράγματα... εδώ και 3 ώρες δουλεύω το tab και δεν μπορώ να σηκωθώ από το κρεβάτι μου.

 

Καταρχήν, είναι ελαφρύ και όμορφο. Έχοντας "πειράξει" στα μαγαζιά το ipad2, μπορώ να πω ότι δεν είχα αισθανθεί κάτι τέτοιο με τη χρήση του. Αν σε κάτι είναι ανώτερο το ipad 2 (εκτός από τις αμέτρητες εφαρμογές του) είναι η οθόνη του. Όμως σε καμία περίπτωση δεν είναι μεγάλες οι διαφορές. Πριν από 3 λεπτά έκανα και την πρώτη σύνδεση με το pc (μέσω usb) και πέρασα μέσα κάποια αρχεία. Όλα απλά. Το αναγνωρίζει αμέσως ως εξωτερικό drive και μπορείς και δουλεύεις με drag and drop πολύ εύκολα. Τώρα θα ασχοληθώ με το market, το οποίο με μία πρώτη γρήγορη ματιά με απογοήτευσε. Όχι τόσο για τον αριθμό των εφαρμογών, αλλά για το ότι δεν έχει σχεδόν τίποτα που να υποστηρίζεται σωστά από το συγκεκριμένο tab. Όμως ίσως με λίγο ψάξιμο αλλάξω γνώμη.

 

Ξέχασα να σας πω. Τιμή: 589 ευρώ (έκδοση 16 GB).

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλη τιμη το εχει εδω...

http://www.you.gr/b2c_iqshop/b2c/pd.do?pg=6AF92D7136E75F4D91CCA40729E316D7&pa=B9D18A11A5B5494BA1E63E61760C2ACF

 

καμια θηκουλα εχετε βρει??:ninja::ninja:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

Εγώ πάντως επειδή τρωγόμουν να δοκιμάσω το Honeycomb, δεν άντεξα και πήρα το Galaxy Tab 10.1v. Είχα κάνει το "λάθος" να δοκιμάσω Android Tablet με Froyo και επέστρεψα τρέχοντας στο iPad 1. Με το Honeycomb θεωρώ ότι τα πράγματα είναι πολύ διαφορετικά. Δεν θέλω να βγάλω γρήγορα συμπεράσματα γιατί το δουλεύω από το Σάββατο μόνο και είμαι και λίγο κολλημένος με Apple (Mac Mini, Macbook, iPhone), αλλά από το Σάββατο δεν έχω πιάσει το iPad 1 στο χέρι μου. Ίσως είναι το ότι το άλλο είναι νέο και είμαι ακόμα στην φάση του σκαλίσματος πάντως νομίζω επάξια θα αντικαθιστούσε το iPad 1. Άρχισα μάλιστα να σκέφτομαι να αφήσω το αγαπημένο μου iPhone 4 για το Galaxy S2. Διατηρώ επιφυλάξεις για το τι θα παρουσιάσει η Apple τον Ιούνιο (αν μιλήσει και για το iOS 5) και πόσο άνετα θα είναι να κρατάω synced τα Macs με το Android (το κάνω ήδη μέσω google αλλά δεν νοιώθω προσωπικά τόσο άνετα όσο με το MobileMe).

 

Αυτά τα λίγα προς το παρόν.

Samsung Galaxy Note 9
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και προχωρώ σε ερώτηση: συνέδεσα το SAMSUNG Tab 10.1v σε ένα MacBook.

Θεώρησα ότι θα το «έβλεπε» σαν εξωτερικό σκληρό αλλά παραδόξως «κούκου»!..

 

Έχεις κάποιος ιδέα τί μπορεί να φταίει; :confused:

...ένα μήλο την ημέρα, το γιατρό το κάνει πέρα...

...ένα σκόρδο την ημέρα, τον καθένα κάνει πέρα...

...ένα APPLE μες τη μέρα, κάθε gadget κάνει πέρα...:music:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και προχωρώ σε ερώτηση: συνέδεσα το SAMSUNG Tab 10.1v σε ένα MacBook.

Θεώρησα ότι θα το «έβλεπε» σαν εξωτερικό σκληρό αλλά παραδόξως «κούκου»!..

 

Έχεις κάποιος ιδέα τί μπορεί να φταίει; :confused:

 

Καλησπέρα,

 

Χθες βρέθηκα σε αυτή την θέση με το Macbook Air μου! Πρέπει να κατεβάσεις το πρόγραμμα Android File Transfer. Κοινοποιώ και το link για ευκολία:

http://www.android.com/filetransfer/

Εκεί έχει και οδηγίες χρήσεως.

Καλοδούλευτο!

Samsung Galaxy Note 9
Link to comment
Share on other sites

Thx!

 

I'm gonna give it a shot and let you know. :)

 

<St-10.1v/wireless>

...ένα μήλο την ημέρα, το γιατρό το κάνει πέρα...

...ένα σκόρδο την ημέρα, τον καθένα κάνει πέρα...

...ένα APPLE μες τη μέρα, κάθε gadget κάνει πέρα...:music:

Link to comment
Share on other sites

Δούλεψε;

 

Υπήρξε μια ανάφορα σε ξένα sites το σ/κ ότι είχαν πρόβλημα τα GT 10,1 με τα Mac και ιδίως αυτά που δόθηκαν ως δώρο στο συνέδριο.

 

Εγώ πάντως μεταφέρω αρχεία και σε Mac (OS 10.6.7) με το Android Transfer και σε Windows 7 χωρίς κανένα πρόβλημα. Το είδε σαν mass storage και όλα καλά.

Samsung Galaxy Note 9
Link to comment
Share on other sites

Εντυπώσεις μετά από ένα Σαββατοκύριακο συνεχούς χρήσεως.

 

Μπαταρία:

Ένα 10ωρο το βγάζει άνετα. Η πρώτη ειδοποίηση ήρθε στο 14% και μετά στο 4%. Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος. Σχετικά καλός ήταν και ο χρόνος επαναφόρτισης. Γύρω στις 3 ώρες.

 

Λειτουργικό:

Όλα καλά σε γενικές γραμμές, απλά παραθέτω 2 πράγματα που με ενόχλησαν πολύ. Μετά από το άνοιγμα 2-3 εφαρμογών και αφού τις έκλεινα μετά, οι αλλαγές οθονών προς τα αριστερά ή προς τα δεξιά γίνονται με καθυστέρηση και με κολλήματα. Γι' αυτό το λόγο έκανα εγκατάσταση έναν task killer και η κατάσταση ελαφρώς διορθώθηκε. Όχι όμως εντελώς. Δηλαδή αυτή η εντελώς "smooth" εναλλαγή μεταξύ των οθονών γίνεται μόνο μετά από boot (από κανονικά shut down και όχι απλό κλείσιμο σε stand-by). Επίσης, στο μάρκετ, ενώ όλα δουλεύουν καλά, δεν υπάρχουν επιλογές για φιλτράρισμα, πχ να εμφανίζει τα νεότερα apps κτλ. Επίσης, θεωρώ απαράδεκτο να βλέπεις μία λίστα εφαρμογών, να ανοίγεις μία σελίδα για να δεις λεπτομέρειες για κάποια και πηγαίνοντας πίσω στην αρχική σελίδα, να φορτώνεται εκ νέου και να αλλάζει η σειρά των εικονιδίων. Άρα πρέπει να τα δεις όλα από την αρχή, μήπως κάποια σου ξέφυγε. Επιπλέον, πάντα σε ανεβάζει στην αρχή της λίστας, κάτι που είναι εκνευριστικό γιατί αν είχες ανοίξει μία εφαρμογή που βρισκόταν στο τέλος της λίστας και θέλεις να συνεχίσεις από εκεί... καλό ψάξιμο πάλι. Αυτά όμως για να λέμε την αλήθεια είναι θέματα του μάρκετ κι όχι του TAB.

 

Crashes: Μία δύο φορές άνοιγε εφαρμογές και εμφανιζόταν μία λευκή σελίδα. Μία άρνηση να ανοίξει πχ τον browser. Μετά από re-boot, δούλεψε κανονικά. Επίσης, δεν με ικανοποίησαν οι εφαρμογές mail που είναι προεγκατεστημένες. Πχ δεν έχω καταφέρει ακόμα να σβήσω κάποια mail στο GMAIL, που είναι εφαρμογή της GOOGLE!!!!!! Τα σβήνει προς το παρόν και τα στέλνει στο thrash και από εκεί δεν σβήνονται με τίποτα. Ένα empty thrash κουμπάκι θα έπιανε πολύ χώρο; :))))

 

Γενικά σχόλια:

Πήγα για αγορά θήκης σε διάφορα καταστήματα της Θεσσαλονίκης. Φυσικά δεν υπάρχει τίποτα για το συγκεκριμένο μοντέλο. Απλά κάνω αυτήν την αναφορά για να τονίσω ότι ότι κυκλοφορεί για IPAD δεν ταιριάζει, λόγω της διαφοράς στην οθόνη (4:3 και 16:9). Εγώ προσωπικά αγόρασα με 20 ευρώ μία τσαντούλα για netbook. Μία χαρά με βόλεψε.

Δεν θα συνιστούσα το συγκεκριμένο tablet για e-books. Μετά από 1 ώρα διαβάσματος, είναι αισθητή η κούραση στα χέρια. Επίσης, δεν υπάρχει καμία εφαρμογή τόσο όμορφη όσο αυτή του IPAD. Έχω κάνει εγκατάσταση τις περισσότερες και καμία δεν λειτουργούσε τόσο καλά όσο εκείνη.

Αισθητή η απουσία ελληνικού πληκτρολογίου. Samsung... ξύπνα... δεν μπορεί να ενσωματώνεις γλώσσες οι οποίες δεν έχουν προσφέρει τίποτα στην ανθρωπότητα και να αφήνεις εκτός την ελληνική, η οποία αποτελεί τη βάση για τις περισσότερες σύγχρονες γλώσσες (μαζί με τα λατινικά).

Link to comment
Share on other sites

Δούλεψε;

 

Υπήρξε μια ανάφορα σε ξένα sites το σ/κ ότι είχαν πρόβλημα τα GT 10,1 με τα Mac και ιδίως αυτά που δόθηκαν ως δώρο στο συνέδριο.

 

@Starback

@Muck Smith

 

Παίδες, ντρέπομαι που το γράφω αλλά δεν το δοκίμασα χθες λόγω υποχρεώσεων.

Ελπίζω να το δοκιμάσω σήμερα και ελπίζω να επαληθεύσω όσα γράφει ο Starback.

:)

 

<iPad / wireless>

...ένα μήλο την ημέρα, το γιατρό το κάνει πέρα...

...ένα σκόρδο την ημέρα, τον καθένα κάνει πέρα...

...ένα APPLE μες τη μέρα, κάθε gadget κάνει πέρα...:music:

Link to comment
Share on other sites

Παλαιότερα είχα αγοράσει ένα sleeve Tucano για ένα 10άρι netbook.

Είναι μια χαρά για το tab.

 

Επαληθεύω τα περί αυτονομίας.

 

<iPad / wireless>

 

N.B.: προσπαθώ να επινοήσω «σιχτίρια» για το θέμα της απουσίας Ελληνικού πληκτρολογίου, αλλά οτιδήποτε και να γράψω θα συνιστά λόγο για διαγραφή μου. Απλά, είναι θλιβερό να λείπει από ένα tab.

Edited by miaow

...ένα μήλο την ημέρα, το γιατρό το κάνει πέρα...

...ένα σκόρδο την ημέρα, τον καθένα κάνει πέρα...

...ένα APPLE μες τη μέρα, κάθε gadget κάνει πέρα...:music:

Link to comment
Share on other sites

Το καλο με αυτη την ταμπλετα ειναι πως ειναι ενα πολυ καλο προϊον, με την καλυτερη (κατα τη γνωμη μου, αφου ειχα την ευκαιρια να τα δω απο κοντα) οθονη των honeycomb tablets (iconia, xoom, samsung) και γενικα η πιο ευχαριστη honeycomb εμπειρια up to date.

Το κακο ειναι πως η ιδια η samsung το απαξιωνει με τον αντικαταστατη (το plan b, που εβγαλε δηλαδη μολις ειδε το παχος - βαρος του ipad 2).

Διαβαζοντας και το review του engadget, γινεται προφανες πως θα ειναι η καλυτερη android ταμπλετα (σε αυτες τις διαστασεις) της αγορας (μονο και μονο για την εκπληκτικη οθονη του και το παχος - ποιοτητα κατασκευης του).

Το review:

http://www.engadget.com/2011/05/17/samsung-galaxy-tab-10-1-limited-edition-review/

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι σίγουρος αν μας επηρεάζει αυτή η "απαξίωση" πάντως... από ότι διάβασα το νέο είναι λεπτότερο, ελαφρύτερο και ίσως με SD κάρτα, τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά είναι νομίζω ίδια. Προσωπικά είμαι πολύ ικανοποιημένος με μέγεθος και βάρος και με το 10.1v και μπορώ να ζήσω χωρίς SD κάρτα. Απλά ελπίζω να υποστηριζόμαστε το ίδιο σε αναβαθμίσεις software (αν και με το XDA υπάρχει μια σχετική ασφάλεια) και να είναι τα αξεσουάρ, πλην των θηκών φυσικά συμβατά. Ακόμα δεν νοιώθω σαν "θύμα" που αγόρασα το 10.1v και δεν περίμενα για το 10.1... ελπίζω να μην νοιώσω σε κανένα μήνα έτσι!
Samsung Galaxy Note 9
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Tab 10.1v (P7100)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...