Jump to content

HP TouchPad


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

και εγω δεν ξερω τι να κανω με αυτο...να το παραγγειλω? εχει αντιστοιχο φορουμ εδω...απ'οτι διαβασα μπορεις να κανεις πολλες αλλαγες πανω του αλλα ειναι ακαταλαβιστικα για μενα...δεν εχει πολλες εφαρμογες σε μαρκετ...παντως η τιμη ειναι καλη...αλλα ακομα και για ελληνικο πληκτρολογιο θελει διαδικασια....δεν ξερω...εχω μπερδευτει αν αξιζει πραγματικα να το αγορασει καποιος...

 

εγω τωρα ψαχνω να βρω καποιον accurate οδηγο για android porting

αν και απ'οτι διαβαζω αυτο το webOS ειναι αρκετα καλο..αλλα χωρις εφαρμογες 99,9% θα χρειαστει android

 

o οδηγος που μαλλον θα ακολουθησω ειναι αυτος: (http://forum.xda-dev...d.php?t=1305891)

 

edit:

οι πιο πολλες roms που βλεπω στο xda ειναι σε GB 2.3.x

μολις ειδα και για beta ΜΙUI --> http://forum.xda-dev...d.php?t=1391072

και ψήθηκα ασχημα καθως πριν το ICS στο galaxy s ειχα ερωτα με τις MIUI

-->

Edited by c0rpse_grinder
Coolpad F1 (8297W)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 530
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδιά με 224€ στο eshop, http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.900923&sid=1...ρε παιδια αξίζει;;εχω ακούσει ότι έχει αρκετά bugs....και απο υποστηρίξει,τι;;; Edited by petros11

My Device:

Smartphone: iPhone 14 Pro

Πώληση: Τίποτα Ζήτηση: Τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι. Αν θελεις ταμπλετα εχεις μια αξιολογη σε καλη τιμη. Απο εκει και περα για μενα καμια ταμπλετα δεν αντικαθιστα ενα λαπτοπ.

 

-- Sent from my HP TouchPad using Communities

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως το τσίμπησα με το που βγήκε η προσφορά!

κοστίζει όσο και το ct1002 απο τα carrefour (αν υπολογίσουμε και το κόστος της μνήμης) άλλα με χαρακτηριστικά που σκοτώνουν!

εδώ, απ'ότι είδα στο νέτ, συγκριτικά κάνουν με το ipad2!!!

 

απορίες πρός κατόχους

 

1 - έχει κάτι παρόμοιο όπως το android market για να κατεβάζεις εφαρμογές δωρεάν?

2 - αν ναί, έχει αρκετές εφαρμογές? Έχει εφρμογές απο ελλάδα - στύλ εορτολόγιο,ζούγκλα κτλ? Τώρα που είναι open source θα συνεχίσουν να βγαίνουν?

3 - η μπαταρία του με wifi internet πόση ώρα κρατάει?

LG G2, Galaxy Note, Galaxy Tab II 10.1, Motorola XooM, CT 1002
Link to comment
Share on other sites

Χωρις παρεξηγηση, παιδια, αφηστε να το παρει καποιος που δε διαβασε καπου, καπως, καποτε οτι το συγκεκριμενο tablet εχει πατωσει...

 

ε τοτε ποιος ο λογος να μπεις στα διαφορα forums??πηγαινεις αγοραζεις αυτο που θελεις χωρις να παρεις ουτε μια γνωμη και τελειωνει η υποθεση..

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι. Αν θελεις ταμπλετα εχεις μια αξιολογη σε καλη τιμη. Απο εκει και περα για μενα καμια ταμπλετα δεν αντικαθιστα ενα λαπτοπ.

 

-- Sent from my HP TouchPad using Communities

 

Όντως είναι πολύ αξιόλογη ταμπλέτα αλλά θα ήθελα την άποψή σου σε μερικά θέματα, όταν μπορέσεις, μιας και είσαι κάτοχος:

1) Έχει ελληνικά στο μενού? Αν όχι υπάρχει περίπτωση να πάρει σε κάποια άλλη αναβάθμιση από την hp?

2) Τι γίνεται με το app store? Υπάρχουν οι βασικές εφαρμογές? Είδα κάποια review στα οποία πολλές εφαρμογές ήταν σε μέγεθος pre στην οθόνη του touchpad. Έχει αλλάξει αυτό?

3) Από τα 16 gb πόσα μένουν ελεύθερα για αποθηκευτικό χώρο?

4) Η οθόνη του βολεύει για διάβασμα βιβλίων ή κουράζει?

Link to comment
Share on other sites

Σημαντικο θα ηταν να μας ελεγε καποιος κατοχος Αν του εχει φορεσει Android για να δουμε τι παιζει γενικα με αυτο το θεμα.
Link to comment
Share on other sites

Όντως είναι πολύ αξιόλογη ταμπλέτα αλλά θα ήθελα την άποψή σου σε μερικά θέματα, όταν μπορέσεις, μιας και είσαι κάτοχος:

1) Έχει ελληνικά στο μενού? Αν όχι υπάρχει περίπτωση να πάρει σε κάποια άλλη αναβάθμιση από την hp?

2) Τι γίνεται με το app store? Υπάρχουν οι βασικές εφαρμογές? Είδα κάποια review στα οποία πολλές εφαρμογές ήταν σε μέγεθος pre στην οθόνη του touchpad. Έχει αλλάξει αυτό?

3) Από τα 16 gb πόσα μένουν ελεύθερα για αποθηκευτικό χώρο?

4) Η οθόνη του βολεύει για διάβασμα βιβλίων ή κουράζει?

 

1) Στο μενού όχι. Περνάς όμως ελληνικό πληκτρολόγιο με μια πολύ εύκολη διαδικασία. Προσωπικά σε καμία μου συσκευή δεν έχω ελληνικό μενού (και τα λειτουργικά μου τα έχω στα αγγλικά), οπότε δεν ήταν θέμα. Το πληκτρολόγιο είναι εξαιρετικό.

2) Δεν ξέρω τι εννοείς βασικές εφαρμογές. Έρχεται με Quick Office, browser, calendar, mail (όλα native). Το Angry Birds είναι free αν σε ενδιαφέρει, έρχεται με Bing Maps, adobe reader, 50GB δωρεάν σε box.com (πριν το κάνουν κι άλλοι), έχει free tether, ήταν το πρώτο tab με Facebook app. Έχει αρκετές καλές τζάμπα εφαρμογές. iPad δεν είναι από πλευράς εφαρμογών, αλλά προσωπικά τη δουλειά μου την κάνω. Αν θες να μου πεις ακριβώς τι ζητάς να σου πω αν υπάρχει. Οι εφαρμογές που λες είναι κάποιες που ήταν σχεδιασμένες για τα κινητά και έγιναν port στο ΤΡ οπότε και τρέχουν σε κάτι σαν emulator.

3) Έχω το 32αρι και αυτή τη στιγμή έχω 26,8GB ελεύθερα (με αρκετές εφαρμογές μέσα). Οπότε μάλλον δεν τρώει πάρα πολύ.

4) Η οθόνη του είναι εξαιρετική από πλευράς "ομορφιάς" (μου το έχουν πει άτομα με iPad). Τώρα για το διάβασμα θα σε γελάσω, μιας και έχω Kindle και το προτιμώ για τα βιβλία (η e-ink δεν συγκρίνεται για αυτή τη δουλειά). Πάντως μια και το χρησιμοποιώ για "διασκέδαση" (το ξαναλέω η ταμπλέτα είναι μόνο για κάτι τέτοιο και όχι laptop replacement) διαβάζω αρκετή ώρα άρθρα χωρίς να κουραστώ.

Σε κάποιον άλλον φίλο που ρώτησε:

5) Η μπαταρία δεν συγκρίνεται με iPad. Ειδικά με ασύρματο ανοιχτό. Το webOS λόγω του μουλτιτάσκινγκ έχει ένα θέμα αυτονομίας.

6) Ναι, υπάρχει App catalog (και μάλιστα αρκετά οργανωμένο και όμορφο). Υπάρχουν αρκετές εφαρμογές, κάποιες εκ των οποίων ιδιαίτερα καλές.

 

Από εκεί και πέρα το Android ΔΕΝ με αφορά. Το τάμπ δεν "πάτωσε" λόγω λειτουργικού. Βασικά δεν πάτωσε γενικά. Ήταν Νο2 ταμπλέτα μετά το iPad σε πωλήσεις μέχρι να βγει το Fire. H HP μπέρδεψε τα μπούτια της. Αρνούμαι να βάλω Android σε συσκευή webOS, πολύ απλά γιατί το webOS είναι κατ' εμέ πολύ πιο καλό λειτουργικό. Όποιος θέλει να το κάνει, ας το κάνει και αέρα στα πανιά του. Θα βρει οδηγούς σε ξένα φόρουμ. Επίσης το webOS δεν είναι της ΗΡ, αλλά της Palm την οποία και αγόρασε πέρσι η ΗΡ. Αυτά τα ολίγα...

Link to comment
Share on other sites

1) Στο μενού όχι. Περνάς όμως ελληνικό πληκτρολόγιο με μια πολύ εύκολη διαδικασία. Προσωπικά σε καμία μου συσκευή δεν έχω ελληνικό μενού (και τα λειτουργικά μου τα έχω στα αγγλικά), οπότε δεν ήταν θέμα. Το πληκτρολόγιο είναι εξαιρετικό.

2) Δεν ξέρω τι εννοείς βασικές εφαρμογές. Έρχεται με Quick Office, browser, calendar, mail (όλα native). Το Angry Birds είναι free αν σε ενδιαφέρει, έρχεται με Bing Maps, adobe reader, 50GB δωρεάν σε box.com (πριν το κάνουν κι άλλοι), έχει free tether, ήταν το πρώτο tab με Facebook app. Έχει αρκετές καλές τζάμπα εφαρμογές. iPad δεν είναι από πλευράς εφαρμογών, αλλά προσωπικά τη δουλειά μου την κάνω. Αν θες να μου πεις ακριβώς τι ζητάς να σου πω αν υπάρχει. Οι εφαρμογές που λες είναι κάποιες που ήταν σχεδιασμένες για τα κινητά και έγιναν port στο ΤΡ οπότε και τρέχουν σε κάτι σαν emulator.

3) Έχω το 32αρι και αυτή τη στιγμή έχω 26,8GB ελεύθερα (με αρκετές εφαρμογές μέσα). Οπότε μάλλον δεν τρώει πάρα πολύ.

4) Η οθόνη του είναι εξαιρετική από πλευράς "ομορφιάς" (μου το έχουν πει άτομα με iPad). Τώρα για το διάβασμα θα σε γελάσω, μιας και έχω Kindle και το προτιμώ για τα βιβλία (η e-ink δεν συγκρίνεται για αυτή τη δουλειά). Πάντως μια και το χρησιμοποιώ για "διασκέδαση" (το ξαναλέω η ταμπλέτα είναι μόνο για κάτι τέτοιο και όχι laptop replacement) διαβάζω αρκετή ώρα άρθρα χωρίς να κουραστώ.

Σε κάποιον άλλον φίλο που ρώτησε:

5) Η μπαταρία δεν συγκρίνεται με iPad. Ειδικά με ασύρματο ανοιχτό. Το webOS λόγω του μουλτιτάσκινγκ έχει ένα θέμα αυτονομίας.

6) Ναι, υπάρχει App catalog (και μάλιστα αρκετά οργανωμένο και όμορφο). Υπάρχουν αρκετές εφαρμογές, κάποιες εκ των οποίων ιδιαίτερα καλές.

 

Από εκεί και πέρα το Android ΔΕΝ με αφορά. Το τάμπ δεν "πάτωσε" λόγω λειτουργικού. Βασικά δεν πάτωσε γενικά. Ήταν Νο2 ταμπλέτα μετά το iPad σε πωλήσεις μέχρι να βγει το Fire. H HP μπέρδεψε τα μπούτια της. Αρνούμαι να βάλω Android σε συσκευή webOS, πολύ απλά γιατί το webOS είναι κατ' εμέ πολύ πιο καλό λειτουργικό. Όποιος θέλει να το κάνει, ας το κάνει και αέρα στα πανιά του. Θα βρει οδηγούς σε ξένα φόρουμ. Επίσης το webOS δεν είναι της ΗΡ, αλλά της Palm την οποία και αγόρασε πέρσι η ΗΡ. Αυτά τα ολίγα...

 

Δηλαδη Εαν μας ερθει απο το eshop κανονικα διχως προβληματα κλπ στο θεμα Παραλαβης εννοω , Δεν προτινεις να βαλει καποιος Android ? θεωρω εχεις πιο πολλες επιλογες στο θεμα εφαρμογων,επισης η HP εχει σταματησει να το υποστηριζει και το WebOS δεν νομιζω να εχει παρει καποια αναβαθμιση εκτος αν εχω καπου λαθος. Για δωσε μας πληροφοριες περαν απο αυτες που ποσταρες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κανενας λογος να βαλει κανεις τις συγκεκριμενες εκδοσεις android που κυκλοφορουν.Πιο beta δεν γινεται.

Το webos ειδικα με τα τελευταια επισημα updates ειναι υπερπληρες σε μεγαλο βαθμο.

Αν θελετε android, βαλτε λιγο αργοτερα οταν θα βγουν πιο stable roms η πχ το ice cream.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη Εαν μας ερθει απο το eshop κανονικα διχως προβληματα κλπ στο θεμα Παραλαβης εννοω , Δεν προτινεις να βαλει καποιος Android ? θεωρω εχεις πιο πολλες επιλογες στο θεμα εφαρμογων,επισης η HP εχει σταματησει να το υποστηριζει και το WebOS δεν νομιζω να εχει παρει καποια αναβαθμιση εκτος αν εχω καπου λαθος. Για δωσε μας πληροφοριες περαν απο αυτες που ποσταρες.

 

Κοίτα, περί ορέξεως... :)

Προσωπικά προτιμώ το webOS σαν σύστημα, αλλά ΟΚ αυτό είναι υποκειμενικό σίγουρα. Τώρα αν έχεις android και σου αρέσει και ασχολείσαι με το να περνάς custom πράγματα κτλ, κάντο. Από ότι έχω καταλάβει όμως βρίσκεται σε πολύ beta κατάσταση. Προσωπικά δεν θα το έκανα.

Η ΗΡ μόλις την περασμένη εβδομάδα έβγαλε την 2.2.4 για τα webOS κινητά της, οπότε υποστήριξη υπάρχει. Το δε Touchpad έχει φτάσει ήδη στο 3.0.4 και από ότι λέγεται το 3.0.5/6 είναι έτοιμο και λογικά κάποια στιγμή θα βγει. Το software κομμάτι του webOS λειτουργεί ακόμα, το hardware σταμάτησε. Τώρα θα μου πεις "για πόσο θα λειτουργεί όμως;" και θα έχεις κάθε δίκιο. Προς το παρόν φαίνεται να υπάρχει υποστήριξη. Επίσης υπάρχει πολύ δυνατό homebrew community, που είναι βέβαια πιο ισχυρό στα κινητά. Το App Catalog λειτουργεί κανονικά και πρόσφατα βγήκε ένα ενδιαφέρον app που π.χ. είναι από τα καλύτερα για iPad και δεν υπάρχει προς το παρόν για Android. Δηλαδή ανανεώνεται ο κατάλογος. Καμία σχέση βέβαια με τα άλλα λειτουργικά, δεν το συζητάω.

Το μηχάνημα είναι αρκετά γρήγορο και αρκετά εύχρηστο. Αν ψάχνεις εκατοντάδες apps βέβαια ξέχασέ το.

 

Ρεζουμέ:

 

1) Αν θες ταμπλέτα, είναι μια πολύ καλή λύση. Οι κριτικές που δέχτηκε ήταν εν μέρει άδικες (όπως συχνά συμβαίνει από τα sites για οτιδήποτε tab δεν είναι iPad) και με τις αναβαθμίσεις βελτιώθηκε πολύ. Παίρνει και overclocking (προσωπικά δεν το έκανα). Φυσικά και έχει μειονεκτήματα, δεν το συζητώ. Αλλά έχοντας δει το Galaxy Tab π.χ. μου φάνηκε καλύτερο. Δεν έχω δει το tab της RIM και δεν έχω άποψη. Η τιμή του είναι σχετικά χαμηλή. Είναι ένα γκάτζετ κατά κύριο λόγο και πολύ λιγότερο ένα εργαλείο. Αυτό κατ' εμέ ισχύει για οποιδήποτε ταμπ.

2) Αν θες ταμπλέτα με android και δεν βρίσκεις κάτι άλλο αντίστοιχο, το παίρνεις με την ελπίδα να βελτιωθεί το android port. ΟΚ, για μένα είναι ιεροσυλία, αλλά είπαμε. Ο καθένας με τα γούστα του. Προσωπικά θα έπαιζα λίγο με το webOS πρώτα περιμένοντας να βγει κάτι πιο σταθερό. Αν το δοκιμάσεις και δεν το αντέχεις, βάλε android.

 

Εμένα προσωπικά με βολεύει γιατί έχω κινητό webOS συνεργάζεται και μου αρέσει το σύστημα. Τώρα αν έχετε απορίες του στυλ "έχει αυτό;", "κάνει εκείνο;" μπορείτε πάντα να ρωτήσετε και κάποιος από εμάς που το έχουμε θα σας απαντήσει.

Link to comment
Share on other sites

Η παραγγελια εχει γινει ουτως η αλλως οποτε αργα η γρηγορα θα το εχουμε και εμεις στα χερια μας..,απο κει κ περα ειμαι κατοχος κινητων με Android οποτε μπορω να πω οτι κανει παπαδες, το ενθαρυντικο ειναι οτι το WebOS ειναι ελευθερο λογισμικο οποτε θα στρωσει η κατασταση.Μολις μας το φερει το eshop τοτε θα ξεκινησουμε τα ποσταρισματα με αποριες!! απο κ κει περα το Android ειναι σε πρωτο σταδιο ακομα μολις ψηθει τοτε θα περαστει μια σταθερη εκδοση ακομα κανουν δοκιμες.
Link to comment
Share on other sites

vadergr εχω πάρει μία θήκη απο τον Κωτσόβολο για ipad σε προσφορά στα 10€ και έχω στριμώξει εκεί το CT1002.

Το TP έχει το ίδιο μέγεθος με το ipad οποτε αν με το καλό το πιάσω στα χέρια μου, την δοκιμάζω και σας λέω.

(ας ελπίσουμε να μήν τραβάμε και μ'αυτό αυτά που τραβάμε με το prodigy ;) )

 

Sotnem σε ευχαριστούμε πολύ για τις πληροφορίες - και γώ είμαι της ίδιας νοοτροπίας με σένα, αν με το καλό έρθει δεν το πειράζω, αφού ούτως ή άλλως για καθημερινή χρήση απ'ότι φαίνεται το webos είναι κλάσεις ανώτερο, γιατί να το πειράξω?

Edited by samniotis
LG G2, Galaxy Note, Galaxy Tab II 10.1, Motorola XooM, CT 1002
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

2) Δεν ξέρω τι εννοείς βασικές εφαρμογές. Έρχεται με Quick Office, browser, calendar, mail (όλα native). Το Angry Birds είναι free αν σε ενδιαφέρει, έρχεται με Bing Maps, adobe reader, 50GB δωρεάν σε box.com (πριν το κάνουν κι άλλοι), έχει free tether, ήταν το πρώτο tab με Facebook app. Έχει αρκετές καλές τζάμπα εφαρμογές. iPad δεν είναι από πλευράς εφαρμογών, αλλά προσωπικά τη δουλειά μου την κάνω. Αν θες να μου πεις ακριβώς τι ζητάς να σου πω αν υπάρχει.

Σ'ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες! Είμαι ανάμεσα στο touchpad και το playbook και ρωτάω για τις εφαρμογές επειδή διαβάζω πολύ αρνητικά πράγματα και για τις δυο συσκευές.

Συγκεκριμένα με ενδιαφέρει:

1) Οι εφαρμογές για mail, calendar και επαφές να μπορούν να κάνουν google sync για να έχω αμεσα αυτά που χρησιμοποιώ στο κινητό μου. Γίνεται? Η εφαρμογή mail ειδοποιεί αυτόματα όταν έρχεται νέο mail?

2) Εφαρμογή για msn ή whatsapp με push notifications? To skype έχει καλή υλοποίηση?

3) Υπάρχουν εφαρμογές τύπου teamviewer?

4) Dropbox?

5) Εφαρμογή που να παίζει mkv dvix κτλ?

6) Χρειάζεται κάποιο πρόγραμμα για να το χειριστεί κάποιος από τον υπολογιστή (τύπου itunes) ή είναι πιο ευέλικτο?

 

Οι εφαρμογές που λες είναι κάποιες που ήταν σχεδιασμένες για τα κινητά και έγιναν port στο ΤΡ οπότε και τρέχουν σε κάτι σαν emulator.

Για να παίζουν κανονικά αυτές οι εφαρμογές πρέπει να γίνει προσαρμογή από τους devs? Γίνονται τέτοιες κινήσεις?

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες! Είμαι ανάμεσα στο touchpad και το playbook και ρωτάω για τις εφαρμογές επειδή διαβάζω πολύ αρνητικά πράγματα και για τις δυο συσκευές.

Συγκεκριμένα με ενδιαφέρει:

1) Οι εφαρμογές για mail, calendar και επαφές να μπορούν να κάνουν google sync για να έχω αμεσα αυτά που χρησιμοποιώ στο κινητό μου. Γίνεται? Η εφαρμογή mail ειδοποιεί αυτόματα όταν έρχεται νέο mail?

2) Εφαρμογή για msn ή whatsapp με push notifications? To skype έχει καλή υλοποίηση?

3) Υπάρχουν εφαρμογές τύπου teamviewer?

4) Dropbox?

5) Εφαρμογή που να παίζει mkv dvix κτλ?

6) Χρειάζεται κάποιο πρόγραμμα για να το χειριστεί κάποιος από τον υπολογιστή (τύπου itunes) ή είναι πιο ευέλικτο?

 

 

Για να παίζουν κανονικά αυτές οι εφαρμογές πρέπει να γίνει προσαρμογή από τους devs? Γίνονται τέτοιες κινήσεις?

 

1) Ναι. Εγώ χρησιμοποιώ το google calendar για τη δουλειά μου, τόσο με το κινητό όσο και με το TP μου. Ναι έχεις notification για τα mail χωρίς να έχεις ανοιχτό το app. Ρυθμίζεις εσύ πόσο συχνά θέλεις να syncάρει. Σε ειδοποιεί αυτό. Γενικά το notification σύστημα του webOS είναι πολύ καλό (κυρίως στα κινητά είναι κορυφαίο).

2) Το Skype έρχεται μέσω Synergy. Δηλαδή οι επαφές σου συγχρονίζονται με τις κανονικές σου όπου είναι κοινές. Οπότε στο Messaging App μπαίνεις εσύ online και είσαι online ταυτόχρονα στο Skype, Google Talk, Υahoo και όπου αλλού θέλεις. Παράλληλα βλέπεις όσους είναι online σε αυτά και κάνεις κουβέντα μαζί τους. Μιλάω πάντα για το "messaging" του Skype. Φαντάσου απλά ένα App για messaging στο οποίο βάζεις διάφορα accounts και μιλάς ταυτόχρονα με όλους χωρίς να θέλεις παραπάνω apps.

Βιντεοκλήση δεν έχω κάνει για να είμαι ειλικρινής. H κάμερα είναι 1.3 και ψιλομέτρια αλλά από όσο ξέρω δουλεύει κανονικά. Ίσως κάποιος άλλος ξέρει καλύτερα.

Το MSN δυστυχώς δεν υποστηρίζεται επίσημα. Για τα κινητά είχε βρεθεί τρόπος και έμπαινε και αυτό στο Synergy. Για το 3.Χ ακόμα περιμένουμε από το homebrew community, λογικά θα γίνει κάποια στιγμή. Από εκεί και πέρα θα πρέπει να βάλεις κάποιο "τρίτο" app για να έχεις msn.

3) Δεν ξέρω τι είναι το teamviewer :confused:, οπότε δεν μπορώ να βοηθήσω.

4) Το ΤΡ έρχεται με 50GB χώρο στο box.com. Αν τώρα χρησιμοποιείς ήδη το dropbox από ότι ξέρω υπάρχει ένα App. Επειδή δεν το έχω δοκιμάσει το dropbox ποτέ δεν ξέρω κατά πόσο δουλεύει και από τον browser.

5) Ναι υπάρχει player που τα παίζει.

6) Όχι ευτυχώς (για μένα που δεν χωνεύω itunes). Το βλέπεις κανονικά σαν usb device οπότε και κάνεις drag n drop ότι θέλεις από τον υπολογιστή σου. Επίσης υπάρχει app και για wifi sync. Τώρα αν μιλάς συγκεκριμένα για μουσική κτλ, να σου πω την αλήθεια δεν το έχω κοιτάξει ιδιαίτερα. Δεν ακούω μουσική στο pad. Στο κινητό πάντως μεταφέρω τα mp3 μου και τα ακούω από εκεί.

7) Όχι αυτές οι εφαρμογές τρέχουν αυτόματα σε emulator. Για να σου δώσω να καταλάβεις. Εγώ έχω το Pre2, οπότε όταν πήρα το TouchPad έβαλα το ίδιο Palm Profile. Έτσι αυτό αυτόματα ανέβασε στο TP τα contacts μου, τα ημερολόγια, τα mail κτλ και εντέλει και τα applications που μπορούν να τρέξουν στο ΤP. Ορισμένα από αυτά (δεν θα μπω σε λεπτομέρειες γιατί γίνεται αυτό κτλκτλ) τρέχουν σε ένα emulator, όπως π.χ. το Foursquare. Φαντάσου ανοίγει κάτι σαν ένα κινητό στην οθόνη σου και τρέχεις το App όπως στο κινητό σου. Δεν χρειάζεται να κάνεις εσύ κάτι παραπάνω. Το θέμα είναι οι developers να τις μεταφέρουν στο TP. Τώρα που το webos μένει στον αέρα δεν ξέρω κατά πόσο θα γίνει.

 

ΥΓ Διαβάζεις γενικά αρνητικά ή μόνο για την έλλειψη apps;

 

** Απαραίτητη υποσημείωση. Κάποια από τα apps που αναφέρω δεν είναι δωρεάν. Οπότε θα πρέπει να έχεις πλήρη πρόσβαση στο App Catalog ή να ψάξεις όχι-και-τόσο-νόμιμους τρόπους για να τα βάλεις.

 

@Cannibal, samniotis αν είστε γενικά android τύποι :p και ψάχνεστε με roms και τέτοια ίσως είναι πιο εύκολο για σας. Πάντως έτσι κι αλλιώς θα σας πρότεινα να το δουλέψετε και λίγο μόνο του στην αρχή.

Edited by Sotnem
Link to comment
Share on other sites

1) Ναι. Εγώ χρησιμοποιώ το google calendar για τη δουλειά μου, τόσο με το κινητό όσο και με το TP μου. Ναι έχεις notification για τα mail χωρίς να έχεις ανοιχτό το app. Ρυθμίζεις εσύ πόσο συχνά θέλεις να syncάρει. Σε ειδοποιεί αυτό. Γενικά το notification σύστημα του webOS είναι πολύ καλό (κυρίως στα κινητά είναι κορυφαίο).

2) Το Skype έρχεται μέσω Synergy. Δηλαδή οι επαφές σου συγχρονίζονται με τις κανονικές σου όπου είναι κοινές. Οπότε στο Messaging App μπαίνεις εσύ online και είσαι online ταυτόχρονα στο Skype, Google Talk, Υahoo και όπου αλλού θέλεις. Παράλληλα βλέπεις όσους είναι online σε αυτά και κάνεις κουβέντα μαζί τους. Μιλάω πάντα για το "messaging" του Skype. Φαντάσου απλά ένα App για messaging στο οποίο βάζεις διάφορα accounts και μιλάς ταυτόχρονα με όλους χωρίς να θέλεις παραπάνω apps.

Βιντεοκλήση δεν έχω κάνει για να είμαι ειλικρινής. H κάμερα είναι 1.3 και ψιλομέτρια αλλά από όσο ξέρω δουλεύει κανονικά. Ίσως κάποιος άλλος ξέρει καλύτερα.

Το MSN δυστυχώς δεν υποστηρίζεται επίσημα. Για τα κινητά είχε βρεθεί τρόπος και έμπαινε και αυτό στο Synergy. Για το 3.Χ ακόμα περιμένουμε από το homebrew community, λογικά θα γίνει κάποια στιγμή. Από εκεί και πέρα θα πρέπει να βάλεις κάποιο "τρίτο" app για να έχεις msn.

3) Δεν ξέρω τι είναι το teamviewer :confused:, οπότε δεν μπορώ να βοηθήσω.

4) Το ΤΡ έρχεται με 50GB χώρο στο box.com. Αν τώρα χρησιμοποιείς ήδη το dropbox από ότι ξέρω υπάρχει ένα App. Επειδή δεν το έχω δοκιμάσει το dropbox ποτέ δεν ξέρω κατά πόσο δουλεύει και από τον browser.

5) Ναι υπάρχει player που τα παίζει.

6) Όχι ευτυχώς (για μένα που δεν χωνεύω itunes). Το βλέπεις κανονικά σαν usb device οπότε και κάνεις drag n drop ότι θέλεις από τον υπολογιστή σου. Επίσης υπάρχει app και για wifi sync. Τώρα αν μιλάς συγκεκριμένα για μουσική κτλ, να σου πω την αλήθεια δεν το έχω κοιτάξει ιδιαίτερα. Δεν ακούω μουσική στο pad. Στο κινητό πάντως μεταφέρω τα mp3 μου και τα ακούω από εκεί.

7) Όχι αυτές οι εφαρμογές τρέχουν αυτόματα σε emulator. Για να σου δώσω να καταλάβεις. Εγώ έχω το Pre2, οπότε όταν πήρα το TouchPad έβαλα το ίδιο Palm Profile. Έτσι αυτό αυτόματα ανέβασε στο TP τα contacts μου, τα ημερολόγια, τα mail κτλ και εντέλει και τα applications που μπορούν να τρέξουν στο ΤP. Ορισμένα από αυτά (δεν θα μπω σε λεπτομέρειες γιατί γίνεται αυτό κτλκτλ) τρέχουν σε ένα emulator, όπως π.χ. το Foursquare. Φαντάσου ανοίγει κάτι σαν ένα κινητό στην οθόνη σου και τρέχεις το App όπως στο κινητό σου. Δεν χρειάζεται να κάνεις εσύ κάτι παραπάνω. Το θέμα είναι οι developers να τις μεταφέρουν στο TP. Τώρα που το webos μένει στον αέρα δεν ξέρω κατά πόσο θα γίνει.

 

ΥΓ Διαβάζεις γενικά αρνητικά ή μόνο για την έλλειψη apps;

 

** Απαραίτητη υποσημείωση. Κάποια από τα apps που αναφέρω δεν είναι δωρεάν. Οπότε θα πρέπει να έχεις πλήρη πρόσβαση στο App Catalog ή να ψάξεις όχι-και-τόσο-νόμιμους τρόπους για να τα βάλεις.

 

@Cannibal, samniotis αν είστε γενικά android τύποι :p και ψάχνεστε με roms και τέτοια ίσως είναι πιο εύκολο για σας. Πάντως έτσι κι αλλιώς θα σας πρότεινα να το δουλέψετε και λίγο μόνο του στην αρχή.

 

3) Δεν ξέρω τι είναι το teamviewer :confused:, οπότε δεν μπορώ να βοηθήσω. Ειναι για απομακρυσμενο ελεγχο του pc σου ,ή να μπει καποιος αλλος απο το pc σου να σου κανει διαχειριση εφαρμογων κλπ..

 

Oχι δεν ειμαι ψαγμενος με rom κλπ αλλα το youtube εχει εχει ενα καρο βιντεακια που δειχνουν τι παιζει.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας.

Νεος κατοχος Ηp Touchpad και μπορω να πω πως ειναι απο τις καλυτερες αγορες μου μεχρι στιγμης.Το webOs ειναι υπεροχο λειτουργικο ειδικα στο multitasking και μ o/c + tweaks απλα πεταει!Oι εφαρμογες αρκετα περιορισμενες και ακομα πιο πολυ αν κανετε το λαθος και βαλετε Hp catalog την Ελλαδα.Eγω εβαλα USA και βλεπω κανονικα paid+free apps.

Το android αν κ σταθερο σχετικα και γρηγορο, επειδη ειναι φτιαγμενο ομως περισσοτερο για κινητο παρα για tablet το χρησιμοποιω μονο για καποιες εφαρμογες κ games που δεν υπαρχουν στο webOs.Το multiboot ευκολο στη χρηση και με επιλογες και για recovery.Περιμενουμε βεβαια το ICS που αν υλοποιηθει σωστα θα αξιοποιει στο επακρο το πολυ καλο hardware του touchpad.

Προσωπικα το συνιστω ανεπιφυλακτα για αγορα σε οποιον το σκεφτεται.και μονο το full flash browsing που κοιταζει στα ματια το ipad σε αποδοση νομιζω αρκει.

Μια ερωτηση μονο γιατι δεν μπορω να το βρω με τιποτα,Ελληνικο πληκτρολογιο υπαρχει κανα λινκ για να το κατεβασουμε? :cool:

Ευχαριστω.

 

Υ.Γ. Η οθονη του ειναι παρα πολυ καλη εφαμιλλη των πολυ ακριβοτερων tablet.

Samsung S20 FE 

Snapdragon edition

Link to comment
Share on other sites

LG G2, Galaxy Note, Galaxy Tab II 10.1, Motorola XooM, CT 1002
Link to comment
Share on other sites

 

ευχαριστω φιλε μου για την αμεση απαντηση.

οσο για την αγορα το πηρα μεσω γνωστου μου απο UK.το 32αρι μου βγηκε κοντα στα 170 ευρω. :cool:

Samsung S20 FE 

Snapdragon edition

Link to comment
Share on other sites

ε τοτε ποιος ο λογος να μπεις στα διαφορα forums??πηγαινεις αγοραζεις αυτο που θελεις χωρις να παρεις ουτε μια γνωμη και τελειωνει η υποθεση..

 

To point του μηνυματος μου ηταν διαφορετικο... Αν αντιμετωπιζεις το ΤΡ σαν ακομα ενα tablet... του συρμου, που απλα φανταζει ελκυστικο λογω της τιμης, μαλλον κατι εχεις χασει...

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις! Νομίζω ότι έχεις βοηθήσει πάρα πολύ όλους εμάς που ενδιαφερόμαστε για το tablet.

3) Δεν ξέρω τι είναι το teamviewer :confused:, οπότε δεν μπορώ να βοηθήσω.

Όπως ανέφεραν και τα παιδιά είναι πρόγραμμα για απομακρυσμένο έλεγχο του υπολογιστή.

Διαβάζεις γενικά αρνητικά ή μόνο για την έλλειψη apps;

Γενικά έχω διαβάσει διάφορα αρνητικά σχόλια όπως ότι έχει αρκετό lag στο scrolling ή στο άνοιγμα των εφαρμογών. Ωστόσο αυτά τα reviews είναι από τον αύγουστο και απ'ότι διαβάζω πολλά έχουν διορθωθεί με κάποια updates της hp.

 

1 ερώτηση ακόμα:

Μπορεί να συνδεθεί εξωτερικός σκληρός δίσκος στη συσκευή και είτε να μεταφερθούν αρχεία από το δίσκο σε αυτό ή να γίνει αναπαραγωγή των αρχείων του δίσκου στο tablet?

Link to comment
Share on other sites

 

Το άρθρο είναι λίγο παλιό. Πλέον τα keyboards περνάνε πολύ πιο εύκολα, σαν ipk αρχεία.

Το μόνο που χρειάζεται είναι η εγκατάσταση του webOSQI από εδώ και στη συνέχεια απλά κατέβασμα του πληκτρολογίου που θέλουμε από εδώ

Ακολουθήστε προσεκτικά τις οδηγίες και σε λίγα λεπτά θα έχετε το πληκτρολόγιο.

 

EDIT: Ποστάραμε σχεδόν μαζί και δεν είχα δει ότι έγραψες miledent. Αυτό που ξέρω είναι το Splashtop HD. Δεν ξέρω αν κάνει τη δουλειά που λες.

Αυτά περί lag είναι λίγο χαζομάρες. Πηγαίνει μια χαρά. Τα apps γενικά στο webOS αργούν λίγο να ανοίξουν, αλλά μιλάμε για ελάχιστο χρόνο και πάλι. Δεν φτιάχνεις παστίτσιο στο ενδιάμεσο. Θα κάνει 2-3'' το πολύ. Επίσης σύστημα real multitasking σαν αυτό του webOS με τις κάρτες δεν υπάρχει.

Από όσο ξέρω όχι δεν βλέπει συσκευές usb.

Edited by Sotnem
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to HP TouchPad

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...