Jump to content

Aγορά διαμερίσματος ή ενοίκιο?


TheSmiths
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας φίλοι μου. Ξέρω ότι δεν είναι το κατάλληλο forum για τέτοια θέματα αλλά θα ήθελα για όσους γνωρίσουν να μου πουν κάποια γνώμη είτε από προσωπική εμπειρία είτε λόγω επαγγέλματος. Λοιπόν, μένω μόνος μου εδώ και 2 χρόνια σε ενοίκιο ενώ ταυτόχρονα λαμβάνω όλο σχεδόν το ποσό του ενοικίου από ένα δικό μου ενοίκιο. Δηλαδή πληρώνω 370 ευρώ στο σπίτι που μένω ενώ λαμβάνω 350 από διαμέρισμα που νοικιάζω. Ο πατέρας μου μετά από συζήτηση είναι διατεθημένος να μου δίνει άλλα 350 ευρώ από ένα δικό του μικρό διαμέρισμα που επίσης νοικιάζει. Με το σύνολο του ποσού σκέφτομαι να πάρω ένα δάνειο (700 ευρώ το μήνα για 30 χρόνια) και με κάποιο μικρό ποσό που θα συμπληρώσω να αγοράσω ένα αξιοπρεπές διαμέρισμα. Η ερώτηση μου είναι η εξής... Επειδή δεν θα είναι πρώτη κατοικία θα έχω επιβαρύνσεις στην εφορία ως "προνομιούχος" ? Και αν ναι σε τι ύψος να υπολογίζω? Ο μισθός μου (ιδιωτικός υπάλληλος) είναι 1.100 ευρώ καθαρά. Ξέρω ότι επειδή είναι περίοδος κρίσης είναι ριψοκίνδυνο για κινήσεις, απ της άλλη όμως με support τον father δεν θα πεθάνω αλλά δεν θέλω να τον επιβαρύνω και παραπάνω. Τι λέτε?
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας φίλοι μου. Ξέρω ότι δεν είναι το κατάλληλο forum για τέτοια θέματα αλλά θα ήθελα για όσους γνωρίσουν να μου πουν κάποια γνώμη είτε από προσωπική εμπειρία είτε λόγω επαγγέλματος. Λοιπόν, μένω μόνος μου εδώ και 2 χρόνια σε ενοίκιο ενώ ταυτόχρονα λαμβάνω όλο σχεδόν το ποσό του ενοικίου από ένα δικό μου ενοίκιο. Δηλαδή πληρώνω 370 ευρώ στο σπίτι που μένω ενώ λαμβάνω 350 από διαμέρισμα που νοικιάζω. Ο πατέρας μου μετά από συζήτηση είναι διατεθημένος να μου δίνει άλλα 350 ευρώ από ένα δικό του μικρό διαμέρισμα που επίσης νοικιάζει. Με το σύνολο του ποσού σκέφτομαι να πάρω ένα δάνειο (700 ευρώ το μήνα για 30 χρόνια) και με κάποιο μικρό ποσό που θα συμπληρώσω να αγοράσω ένα αξιοπρεπές διαμέρισμα. Η ερώτηση μου είναι η εξής... Επειδή δεν θα είναι πρώτη κατοικία θα έχω επιβαρύνσεις στην εφορία ως "προνομιούχος" ? Και αν ναι σε τι ύψος να υπολογίζω? Ο μισθός μου (ιδιωτικός υπάλληλος) είναι 1.100 ευρώ καθαρά. Ξέρω ότι επειδή είναι περίοδος κρίσης είναι ριψοκίνδυνο για κινήσεις, απ της άλλη όμως με support τον father δεν θα πεθάνω αλλά δεν θέλω να τον επιβαρύνω και παραπάνω. Τι λέτε?

 

- 30 Χρόνια είναι πολλά.

 

- Για πόσο καλύτερο Διαμέρισμα/ περιοχή μιλάς?

 

- Εαν κάνεις οικογένεια το διαμέρισμα που σκεύτεσαι να πάρεις τώρα θα ανταποκρίνεται στις μελλοντικές ανάγκες? (Σου λέω χοντρικά 100-120τ.μ θα είναι το απολύτως απλό για το άμμεσο μέλλον [μην σου πω, πως ήδη είναι], πόσο μάλλον για 30 Χρόνια που μιλάς).

 

- Είσαι σίγουρος ότι δεν θα υπάρξει κρίση κάποια στιγμή στα ενοίκια και ίσως αναγκαστείς να τα χαμηλώσεις ώστε να μην έχεις ένα διαμέρισμα ανοίκιαστο?

 

- Έχεις σκευτεί να πουλήσεις το διαμέρισμα που έχεις ?

 

Έχω την αίσθηση ότι σκεύτεσαι την αγορά καθαρά με τα δεδομένα - ανάγκες της τώρα σου ζωής. Whatever, ένα καινούριο σπίτι είναι πάντα καλό, αλλά θέλει σκέψη αρκετή.

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε φίλε μου στο ενοίκιο για ακόμα ένα χρόνο. Και του χρόνου βλέπεις. Ίσως του χρόνου να βρεις καλύτερες τιμές για αγορά ακινήτου, καθότι η κρίση θα αγγίξει και τους εργολάβους, και θα αναγκαστούν να χαμηλώσουν τις τιμές πώλησης των καινούριων κατοικιών.

 

Στα άλλα με κάλυψε ο holic.

Hello !
Link to comment
Share on other sites

- 30 Χρόνια είναι πολλά.

 

- Για πόσο καλύτερο Διαμέρισμα/ περιοχή μιλάς?

 

- Εαν κάνεις οικογένεια το διαμέρισμα που σκεύτεσαι να πάρεις τώρα θα ανταποκρίνεται στις μελλοντικές ανάγκες? (Σου λέω χοντρικά 100-120τ.μ θα είναι το απολύτως απλό για το άμμεσο μέλλον [μην σου πω, πως ήδη είναι], πόσο μάλλον για 30 Χρόνια που μιλάς).

 

- Είσαι σίγουρος ότι δεν θα υπάρξει κρίση κάποια στιγμή στα ενοίκια και ίσως αναγκαστείς να τα χαμηλώσεις ώστε να μην έχεις ένα διαμέρισμα ανοίκιαστο?

 

- Έχεις σκευτεί να πουλήσεις το διαμέρισμα που έχεις ?

 

Έχω την αίσθηση ότι σκεύτεσαι την αγορά καθαρά με τα δεδομένα - ανάγκες της τώρα σου ζωής. Whatever, ένα καινούριο σπίτι είναι πάντα καλό, αλλά θέλει σκέψη αρκετή.

 

Απολύτως σωστές οι παρατηρήσεις σου.

 

Κοίτα σκέφτομαι ένα σπίτι σε βόρεια προάστεια ή στα μεσόγεια, 80-90 τεραγωνικά, όχι απαρατήτως καινούργιο αλλά σε καλή κατάσταση. Το σπίτι που έχω είναι στο κέντρο της Αθήνας, και έχω σκεφτεί σοβαρά να το πουλήσω αν και δεν ξέρω αν υπάρχει αγοραστικό ενδιαφέρον, η τιμών πτώση στο κέντρο είναι δραματική. Οικογένεια εφόσον κάνω καλό είναι να έχω ένα σπίτι στο όνομά μου, είμαι της άποψης να έχω ένα σπίτι να μείνω εάν κάτι στραβώσει και το πολύ πολύ αν δεν με καλύπτει σε κάποια φάση το νοικιάζω ή μένω σε σπίτι της γυναίκας μου αν έχει καλύτερο κλπ. Και ναι 30 χρόνια είναι πολλά, θα προσπαθήσω να τα ρίξω αρκεί να μην ανέβω και πολύ ψηλά στην δόση.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου πω τη γνώμη μου γιατί το σκεφτόμουν και εγώ πριν από εσένα αλλά δυστηχώς δεν είχα ενοίκια να έρχονται.

 

1) Αξίζει μόνο αν πας σε μεγαλύτερο σπίτι και να χωράει 3 άτομα, δηλαδή ένα ζευγάρι με ένα

παιδί αλλιώς θα πρέπει να πουλήσεις αυτό και να πάρεις άλλο και με τα δάνεια θα μπλέξεις.

2) Το 2011-2012 θα είναι χρονιές που άμα έχεις χρήμα να αγοράσεις θα είναι μεγάλη μαγκιά.

3) Οι δουλειές στον ιδιωτικό τομέα είναι τζόγος και δεν ξέρεις τι θα σου ξημερώσει και μάλιστα

έτσι όπως πάνε τα πράγματα από το 2010 και για 7-8 χρόνια ακόμα δεν ξέρουμε καν αν θα

έχουμε τι δουλειά μας.Μπορεί το αφεντικό να σε αγαπάει και να θέλει να σε κρατήσει μέχρι να

πάρεις σύνταξη αλλά άμα δεν πάει καλά η εταιρεία θα χάσετε όλοι τη δουλειά σας.Αν πάρεις

δάνειο και δεν έχεις να το πληρώσεις θα σου πάρουν και το σπίτι.

4) Δες κατά πόσο θα σε συμφέρει να πληρώνεις δάνειο αν και στο βάθος χρόνου το σπίτι θα σου

μείνει αλλά δες τι γίνεται με τους τόκους γιατί με δάνειο πάνω από 20-25 χρόνια νομίζω

ξεφεύγει αρκετά.

5) Στα σπίτια που παίρνεις νοίκι όταν θα φεύγουν οι νοικάριδες θα πρέπει να τα φτιάχνεις λίγο

πριν μπει άλλος (ζημιές κτλ) οπότε έχεις και μια χασούρα εκεί.

 

Ώρες να έχουμε να συζητάμε.Όπως βλέπεις δεν σου δείνω απάντηση για το αν θα πρέπει να το

κάνεις ή όχι απλά ήθελα να δεις μερικά πράγματα (που ελπίζω να σε έχουν προβληματίσει από πριν) και να το σκεφτείς μόνος σου :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το μόνο που έχω να πω είναι...μην πωλήσεις το διαμέρισμα στο κέντρο...Βρωμάει από χιλιόμετρα ότι το κάνουν επίτηδες σχετικά με την κατάσταση εκεί ώστε να ρίξουν τις τιμές και να τα αγοράσουν για ένα κομμάτι ψωμί...Τώρα αν βρεις μια εξαιρετική περίπτωση σε κάποια ανερχόμενη περιοχή τότε αλλάζουν τα δεδομένα...

 

Όσο για τα 90τετραγωνικά μια χαρά ζει οικογένεια, εδώ άλλοι μένουν σε λιγότερα. Οπότε και αν κάνεις για λίγο σε καλύπτει, ιδίως αν έχει καλή εκμετάλευση χώρου τομέας που τα παλιά σπίτια χωλένουν.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου πω τη γνώμη μου γιατί το σκεφτόμουν και εγώ πριν από εσένα αλλά δυστηχώς δεν είχα ενοίκια να έρχονται.

 

1) Αξίζει μόνο αν πας σε μεγαλύτερο σπίτι και να χωράει 3 άτομα, δηλαδή ένα ζευγάρι με ένα

παιδί αλλιώς θα πρέπει να πουλήσεις αυτό και να πάρεις άλλο και με τα δάνεια θα μπλέξεις.

2) Το 2011-2012 θα είναι χρονιές που άμα έχεις χρήμα να αγοράσεις θα είναι μεγάλη μαγκιά.

3) Οι δουλειές στον ιδιωτικό τομέα είναι τζόγος και δεν ξέρεις τι θα σου ξημερώσει και μάλιστα

έτσι όπως πάνε τα πράγματα από το 2010 και για 7-8 χρόνια ακόμα δεν ξέρουμε καν αν θα

έχουμε τι δουλειά μας.Μπορεί το αφεντικό να σε αγαπάει και να θέλει να σε κρατήσει μέχρι να

πάρεις σύνταξη αλλά άμα δεν πάει καλά η εταιρεία θα χάσετε όλοι τη δουλειά σας.Αν πάρεις

δάνειο και δεν έχεις να το πληρώσεις θα σου πάρουν και το σπίτι.

4) Δες κατά πόσο θα σε συμφέρει να πληρώνεις δάνειο αν και στο βάθος χρόνου το σπίτι θα σου

μείνει αλλά δες τι γίνεται με τους τόκους γιατί με δάνειο πάνω από 20-25 χρόνια νομίζω

ξεφεύγει αρκετά.

5) Στα σπίτια που παίρνεις νοίκι όταν θα φεύγουν οι νοικάριδες θα πρέπει να τα φτιάχνεις λίγο

πριν μπει άλλος (ζημιές κτλ) οπότε έχεις και μια χασούρα εκεί.

 

Ώρες να έχουμε να συζητάμε.Όπως βλέπεις δεν σου δείνω απάντηση για το αν θα πρέπει να το

κάνεις ή όχι απλά ήθελα να δεις μερικά πράγματα (που ελπίζω να σε έχουν προβληματίσει από πριν) και να το σκεφτείς μόνος σου :)

 

 

To ξέρω πως είναι δύσκολη απόφαση ένα σπίτι και η αγορά του, κυρίως η αίσθηση ότι αυτό το σπίτι το ψιλοπαντρεύεσαι :lol: δεν είναι σαν ενοίκιο που μένεις προσωρινά μέχρι να φύγεις :) Πάντως θα ρωτήσω μια από αυτές τις μέρες λογιστικό και φοροτχνικό γραφείο για να δω και τι θα μου πει και αυτός. Πάντως εγώ ειμαι της άποψης πως το να μένεις πολλά χρόνια σε ενοίκιο είναι ψιλοκοροιδία. Δέχομαι να μένεις κάποια χρόνια μέχρι να ορθοποδήσεις ή να αποφασίσεις που θες να μείνεις αλλά όχι για πάντα. Οσο για το οτι είμαι ιδιωτικός υπάλληλος, το ξέρω, αλλά δεν κατάλαβα, μόνο οι δημόσιοι μπορούν να κάνουν προγραμματισμό στη ζωή τους? Αντι να τους απολύουν σιγά σιγά όσοι δεν έχουν αντικείμενο δουλειάς (πάνω από τους μισούς) τους έχουμε κάνει θεούς

Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν δανεια 30χρονια για στεγαστικο?!

δηλ.θα δεινεις 300ε το μηνα για 15-30χρονια?

θες λογιστη ή καποιον που ξερει τα νεα μετρα με τις φορολογιες για να δεις ποσα θα ειναι τελικα τα καθαρα που σου μενουν απο το νοικι και τους φορους εφοσον δεν θα ειναι 1η κατοικια.

αν του πατερα σου του περισσευουν ή υπαρχει οικονομικη ανεση οκ προχωρα αλλιως παραειναι καλος.

η δουλεια σου εχει μελλον αν φυγεις απο κει?εχεις καβατζα να πας αλλου?

τιμες στα σπιτια δεν πεφτουν στα μισα που ολοι θελουν(αν μιλας για αθηνα)...εχουν βγαλει πολλα λεφτα και ζουν και με τους τοκους που χουν στις τραπεζες.

Edited by kage
Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν δανεια 30χρονια για στεγαστικο?!

δηλ.θα δεινεις 300ε το μηνα για 15-30χρονια?

θες λογιστη ή καποιον που ξερει τα νεα μετρα με τις φορολογιες για να δεις ποσα θα ειναι τελικα τα καθαρα που σου μενουν απο το νοικι και τους φορους εφοσον δεν θα ειναι 1η κατοικια.

αν του πατερα σου του περισσευουν ή υπαρχει οικονομικη ανεση οκ προχωρα αλλιως παραειναι καλος.

η δουλεια σου εχει μελλον αν φυγεις απο κει?εχεις καβατζα να πας αλλου?

τιμες στα σπιτια δεν πεφτουν στα μισα που ολοι θελουν(αν μιλας για αθηνα)...εχουν βγαλει πολλα λεφτα και ζουν και με τους τοκους που χουν στις τραπεζες.

 

Κοίταξε, αυτήν την εποχή, μπορείς να βρεις καλές ευκαιρίες αγοράς, κυρίως σε σπίτια όχι απαραίτητα νεόδμητα (που οι πιο πολλοί Ελληνες έχουν κόλλημα) αλλά 10ετήσια μέχρι 20ετίας που είναι εξάλλου σαν καινούργια. Του πατέρα μου του περισσεύουν δεν είναι θέμα, απλά εγώ δεν θέλω να είμαι εξαρτημένος, ούτε να είμαι και υπερχρεωμένος-υποχεωμένος:p. Οσο για τη δουλειά, στον ιδιωτικό τομέα εργάζομαι, τίποτα δεν είναι σίγουρο, ασφαλώς γι αυτό θα κοιτάξω για όσο το δυνατόν χαμηλότερο δάνειο και σε λιγότερα το δυναόν χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

γνωμη μου να μεινεις σε σπιτι με ενοικιο. οποτε σου τη βαραει σηκωνεσαι και φευγεις. αν το χεις αγορασμενο ομως τι κανεις?

βεβαια εξαιρειται η περιπτωση που θα χτισεις το δικο ΣΟΥ σπιτι οπως το ονειρευεσαι και θα ζεισεις οσο σε παρει εκει! :p

Link to comment
Share on other sites

Ετσι όπως είναι η κατάσταση της χώρας δεν σου συνιστώ να πάρεις δάνειο. Μετά από 2-5-10 χρόνια θα μπορείς να πληρώσεις το δάνειο ή θα έχουν πάει οι μισθοί στα 300€ και θα σου πάρουν και το σπίτι;
Link to comment
Share on other sites

Ετσι πως ειναι η ολη φαση στην Ελλαδα μπρος γκρεμος και πισω ρεμα ... αλλα οκ εξαρταται και παλι απο δικους σου πολλους παραγοντες αν σε συμφερει αγορα η ενοικιο...

Φυσικα για αγορα .. θα πρεπει να εισαι πολυ πολυ σιγουρος για τις "πισινές" σου οικονομικα γιατι πολλοι εχουν βρεθει σε χοντρα αδιεξοδα...

Και σκεψη πολυ πολυ πολυ

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς κάτι προφανές και αυτονόητο, έχει καταντήσει στην Ελλάδα φοβερά περίπλοκο. Δηλαδή το να δουλεύει κανείς και να μην μπορεί να πάρει ένα σπίτι, και δεν εννοώ 300 τετραγωνικά με πισίνα... Πολύ σκεψη, δυστυχώς το σκέφτομαι εδώ και 1 χρόνο και έσκασε και η κρίση και μου το πήγε ακόμα πιο πίσω...
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Γεια σας φίλοι μου. Ξέρω ότι δεν είναι το κατάλληλο forum για τέτοια θέματα αλλά θα ήθελα για όσους γνωρίσουν να μου πουν κάποια γνώμη είτε από προσωπική εμπειρία είτε λόγω επαγγέλματος. Λοιπόν, μένω μόνος μου εδώ και 2 χρόνια σε ενοίκιο ενώ ταυτόχρονα λαμβάνω όλο σχεδόν το ποσό του ενοικίου από ένα δικό μου ενοίκιο. Δηλαδή πληρώνω 370 ευρώ στο σπίτι που μένω ενώ λαμβάνω 350 από διαμέρισμα που νοικιάζω. Ο πατέρας μου μετά από συζήτηση είναι διατεθημένος να μου δίνει άλλα 350 ευρώ από ένα δικό του μικρό διαμέρισμα που επίσης νοικιάζει. Με το σύνολο του ποσού σκέφτομαι να πάρω ένα δάνειο (700 ευρώ το μήνα για 30 χρόνια) και με κάποιο μικρό ποσό που θα συμπληρώσω να αγοράσω ένα αξιοπρεπές διαμέρισμα. Η ερώτηση μου είναι η εξής... Επειδή δεν θα είναι πρώτη κατοικία θα έχω επιβαρύνσεις στην εφορία ως "προνομιούχος" ? Και αν ναι σε τι ύψος να υπολογίζω? Ο μισθός μου (ιδιωτικός υπάλληλος) είναι 1.100 ευρώ καθαρά. Ξέρω ότι επειδή είναι περίοδος κρίσης είναι ριψοκίνδυνο για κινήσεις, απ της άλλη όμως με support τον father δεν θα πεθάνω αλλά δεν θέλω να τον επιβαρύνω και παραπάνω. Τι λέτε?

Η αγορα σπιτιου (με δανειο) αυτον τον καιρο αποτελει μεγαλο ρισκο.

Ο κινδυνος καποιος να μεινει στο τελος και χωρις σπιτι και με χαμενα τα λεφτα που εχει δωσει για την εξοφληση του δανειου ειναι τεραστιος.

Εγω στη θεση σου θα εμενα στη <<σιγουρια>> του ενοικιου που στην χειροτερη περιπτωση δεν χανεις τουλαχιστον χρηματα που εχεις δωσει.

-
Link to comment
Share on other sites

ενταξει υπαρχει και η λυση αν δεν βγαινει να το νοικιασει ο ιδιος..

@the smiths δεν ειναι αυτονοητο αλλωστε παλι καλα να λεμε γιατι οι περισσοτεροι στην ελλαδα εχουν δικο τους σπιτι σε αντιθεση με το εξωτερικο που ζουσαν σε ενοικιο και ας μην τους συμφερει.Μην ξεχνας σε αρκετες χωρες ακομη και οι μονοκατοικιες ειναι φτηνες αλλα ειναι με ξυλο ή με γυψοσανιδα.

Edited by kage
Link to comment
Share on other sites

εγώ πάλι θα σου πρότεινα, αν όντως του πατέρα σου του περισσεύουν όπως λες γιατί δεν δανείζεσαι από εκείνον το ποσό που χρειάζεσαι και να πληρώνεις σε εκείνον "δάνειο", χωρίς να σε κυνηγάει καμία τράπεζα...

αν πάλι δεν κατάλαβα καλά, και παρόλο που φαντάζομαι ότι εσύ ξέρεςι καλύτερα από μενα το θεμα σου, γιατί δε μένεις σε ένα από τα ακίνητα που ήδη έχετε ώσπου να μαζέψεις αρκετά χρήματα για ένα μικρότερο ποσό δανείου - από όπου κι αν το πάρεις...

 

πάντως, αξίζει τον αγώνα μία δική σου στέγη, αν μπορούσες να ελαχιστοποιήσεις το δάνειο ή να το αποκλείσεις... ίσως αν πουλούσες το παλιό ακίνητο - και δε χρειαζόσουν δάνειο... γιατί 30 χρόνια είναι υπερβολικά πολλά με το πώς είναι σήμερα τα πράγματα. κάποτε αν ακούγαμε κόβεται το δώρο θα σκεφτόμασταν ότι αυτός που το είπε ήρθε από τον Άρη... εδώ δεν έχουεμ ιδέα τι ξημερωνει αύριο, κι όπως βλέπεις δε ζούμε σε κράτος πρόνοιας...

 

εύχομαι να σου συμβεί το καλύτερο...

'cause somewhere in the crowd there' s you!..
Link to comment
Share on other sites

Από την μια είναι ωραίο να έχεις ένα δικό σου σπίτι αλλά από την άλλη είναι ΠΟΛΥ μεγάλη η ηρεμία του να μπαίνει ο μήνας και να ξέρεις ότι δεν χρωστάς ούτε σε τράπεζες, ούτε σε κάρτες κλπ κλπ.

Επίσης αν μένεις στο νοίκι αν πας σε άλλη δουλειά μακριά τότε ξενοικιάζεις και πιάνεις αλλού σπίτι και γλιτώνεις πολλά λεφτά σε βενζίνες και χρόνο στο δρόμο.

Link to comment
Share on other sites

Από την μια είναι ωραίο να έχεις ένα δικό σου σπίτι αλλά από την άλλη είναι ΠΟΛΥ μεγάλη η ηρεμία του να μπαίνει ο μήνας και να ξέρεις ότι δεν χρωστάς ούτε σε τράπεζες, ούτε σε κάρτες κλπ κλπ.

Επίσης αν μένεις στο νοίκι αν πας σε άλλη δουλειά μακριά τότε ξενοικιάζεις και πιάνεις αλλού σπίτι και γλιτώνεις πολλά λεφτά σε βενζίνες και χρόνο στο δρόμο.

Και αν απολυθείς μπορεις να πας να μείνεις στο πατρικό σου...Σπιτι πλέον παίρνεις μόνο αν εχεις μετρητά.

Link to comment
Share on other sites

Ακούω κάτι ενδιαφέρουσες ατάκες...

-Μην βάλεις δάνειο 30 χρόνια είναι πολλά.

-Σπίτι παίρνεις μόνο με μετρητά..

 

Παίδες έχετε έννοια για τι ποσά μιλάμε?Για 200.000-300.000 ευρώ.

Πιστεύετε ότι έχει κάποιος τέτοιο ποσό στην τράπεζα?Και αν είχε θα το συζητούσε εδώ μαζί μας?? :blink: :blink:

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Ακούω κάτι ενδιαφέρουσες ατάκες...

-Μην βάλεις δάνειο 30 χρόνια είναι πολλά.

-Σπίτι παίρνεις μόνο με μετρητά..

 

Παίδες έχετε έννοια για τι ποσά μιλάμε?Για 200.000-300.000 ευρώ.

Πιστεύετε ότι έχει κάποιος τέτοιο ποσό στην τράπεζα?Και αν είχε θα το συζητούσε εδώ μαζί μας?? :blink: :blink:

 

Σωστοτατος....;)

 

Με μια μικρη διαφωνια στο ποσο...σπιτι παιρνεις συμφωνα με τις αναγκες του καθενος και με 150.000ευρω καινουργιο αναλογα την περιοχη αλλα και παλι για να παρεις αυτο το ποσο ειναι αρκετα δυσκολο στις μερες μας αν δεν εισαι 1000% σιγουρος οτι το εισοδημα σου θα παραμεινει σταθερο και συνεχομενο (δεν λεμε να παρεις αυξηση αυτο ειναι αλλο ανεκδοτο στους καιρους που διανυουμε...:( ) για παντα ωστε να πληρωνεις τις δοσεις σου καθε μηνα.

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Εννοειται πως πας για δικο σου σπιτι παντα,δε χωραει καμια μα καμια αμφιβολια.

Θα εχω λεφτα για σπιτι και θα μενω στο νοικι?ηλιθιος ειμαι?

 

Το μειζων θεμα ειναι αν σε παιρνει οικονομικα βεβαια.

Αν δινεις 500 και 600 € νοικι μπορεις να το κοιταξεις και για δανειο.

Αν δινεις λιγοτερα και δε μπορεις να δωσεις παραπανω το ξεχνας.

 

Τοσο απλα ειναι τα πραγματα.

 

Τα αλλα που λετε οτι δε συμφερει λογω εφορεια κτλ ειναι παρηγορια για τον αρρωστο.

 

Δεν υπαρχει περιπτωση ουτε σε εφτα εκτομμυρια χρονια να σε συμφερει τα λεφτα που δινεις να πηγαινουν στην τσεπη του σπιτονοικοκυρη,εκτος και αν εισαι εσυ αυτος.

Δε ειναιι γραμματα,απλη λογικη.

 

Edit

Για οσους λενε οτι σε μερικα χρονια μπορει να μην εχεις να δωσεις τις δοσεις και να σου παρουν το σπιτι,θελω να δω τι θα κανετε εσεις οταν γινει το ιδιο σε ενοικιο.

Εσας θα σας τη χαρισουν δλδ?

Δεν υπαρχει χασουρα,γιατι οτι λεφτα δινεις ειναι για το σπιτι που μενεις,και οχι για να σπουδασει ο ιδιοκτητης το παιδι του π.χ.

Ευγενεις σκοποι και οι δυο,αλλα ειναι προφανες νομιζω το ποιο θα προτιμουυσαμε.

Για το αν θες μονο μετρητα για σπιτι δε νομιζω να χρειαζεται να το σχολιασουμε καν.

Οποιος το λεει αυτο ειναι πολυ πλουσιος η δεν εχει ιδεα ποσα λεφτα κανει ενα σπιτι.

 

Sent from my Milestone

Motorola m3688,nokia 6110, nokia 6150, nokia 3410, ericsson w700, ericsson w610, samsung g810,nokia n73 m.e., Samsung omnia hd,iphone 3gs,nokia n79, motorola milestone,motorola defy,Motorola Atrix, samsung galaxy note,Samsung Galaxy note 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ προτείνω να πουλήσεις τα 2 σπίτια που έχετε και δε σας καλύπτουν σαν 1η κατοικία και να πάρεις ενα μετρητά! Τα 350εισόδημα που έχεις απο ενοίκιο, δες πόσα μένουν αν βγάλεις και το φόρο που πληρώνεις αυτή τη στιγμή.

Με αυτό το τρόπο θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Δε θα κυνηγάς νοικάρηδες να σε πληρώσουν, δε θα περιμένεις απο το πατέρα σου το μηνιάτικο και δε θα σε κυνηγάνε οι τράπεζες!

Επίσης δε θα έχεις και έξοδα για τα 2 σπιτια που νοικιάζεις. Επισκευες κλπ που πάντα θα θέλουν.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, παρακατω η γνωμη μου

 

1)Μην πας ακομα σε αγορα, εάν δεν εχεις σκοπο να κανεις οικογενεια αμεσα, απλα περιμενεις μεχρι να ερθει αυτή η στιγμη. Εάν εισαι μικρος, ακομα ενας λογος να περιμενεις. Εάν δεν ερθει ποτε η στιγμη της οικογενειας, πας σε ένα από τα 2 σπιτια που αναφερεις, οποτε και δεν εχεις ενοικιο.

 

2)Εάν εχεις ηδη κοπελα και σκεφτεσαι το γαμο, ψαξε μηπως εχει σπιτι αυτή. Διαφορετικα θα σου μεινει το σπιτι στο «ραφι» και θα το πληρωνεις αδικα.

 

3)Φροντισε το νέο σου σπιτι να είναι τουλαχιστον 100 μ2, διαφορετικα η αγορα μικρου δεν διαφερει πολύ από αυτά που νοικιαζεις

 

4)ΜΗΝ αγορασεις καινουργιο. Υπαρχουν σπιτια 20αετιας καινουργια τουλαχιστον με 200.000

 

5)ΜΗΝ προτιμάς διαφημιζόμενες και εμπορικες συνοικίες, π.χ Κηφισιά κτλ. Ακομα και στις πιο φτωχες γειτονιες υπαρχει ένα ωραιο σημειο. Στην περιοχη του Παγκρατιου για παραδειγμα, υπαρχει σημειο με μεγαλο δρομο και θεα την ακροπολη !!! Σκεψου και περιοχες που τωρα είναι ακομα σχετικα φθηνα, αλλα εχουν ανοδικη πορεια και σε μερικα χρονια θα σφύζουν από κοσμο (Μεσογεια Αθηνας, Κωροπι, Κουβαρας κτλ )

 

6)Τελος, εάν κανεις οικογενεια μην μεινεις για εμενα στο ενοικιο., Βαλε ένα δανειο μικροτερο στο χρονο και μεγαλυτερο στην δοση. Η αγορα σπιτιου είναι επενδυση, το ενοικιο απλα σπαταλι για την περιπτωση σου

 

7)Εάν καταλαβεις ότι κατι δεν παει καλα, αυτοματα νικοιαζεις το σπιτι και το ενοικιο μπαινει στην δοση του σπιτιου.

 

8)Εάν τα πραγματα χειροτερεψουν, πουλας το σπιτι που λαμβανεις το ενοικιο και ξεμπλεκεις για μεγαλο χρονικο διαστημα

Edited by Stl08
Link to comment
Share on other sites

7)Εάν καταλαβεις ότι κατι δεν παει καλα, αυτοματα νικοιαζεις το σπιτι και το ενοικιο μπαινει στην δοση του σπιτιου.

 

Δεν ξέρω αν γίνεται αυτό που λες...

Δηλαδή να έχεις πάρει στεγαστικό δάνειο και να ενοικιάσεις το σπίτι σε κάποιον άλλο!

 

Και σκέψου πως τα λεφτά που θα σου δίνει ο άλλος από ενοίκιο δεν φτάνουν για τη δόση του δανείου και η τράπεζα σου ζητήσει το σπίτι πίσω (!) πως θα διώξει τον ενοικιαστή;;;

 

Είναι αντίστοιχο ΝΟΜΙΖΩ αν δεν έχεις ξοφλήσει το δάνειο και θέλεις να το πουλήσεις...

Μπορεί να κάνω λάθος. Απλή κοινή λογική, καμία ανάμειξη ούτε γνώσεις!

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως διαφωνώ παρα πολύ με την αποψη ότι στο ενοίκιο είσαι πιο ασφαλής.

 

πιο ασφαλής από τι;;

 

ουσιαστικά φιλοξενείσαι σε ένα σπίτι που δεν είναι όπως το θες, δεν μπορείς να επέμβεις σε αυτό όπως θες ούτε καν να επενδύσεις σε αυτό και τα χρήματα που δίνεις πάνε χα-μέ-να.

 

όποια ώρα και στιγμή θέλει ο ιδιοκτήτης σου ζητά να φύγεις. και ναι μπορείς να μη φύγεις αλλά θες να ζεις με αυτή την απειλή πάνω από το κεφάλι σου;;

σίγουρα η τράπεζα δεν είναι εύκολο πράγμα και όσο λιγότερο μπορείς να τη χρησιμοποιήσεις τόσο το καλύτερο... όσο λιγότερο γίνεται... αλλά το θέμα είναι να έχουμε μυαλό στο κεφάλι μας και να μην παθαίνουεμ μεγαλομανίες...

αν πραγματικά αυτό που έχεις ανάγκη είναι ένα σπίτι υπάρχουν λύσεις. όπως έιπε κι ο φίλος από πιο πάνω, υπάρχουν λίγο παλιότερα σπίτια που με μια ανακαίνιση γίνονται καλύτερα κι από καινούργια.. και όσο περνάει ο καιρός τα παλιότερα σπίτια πουλιούνται πιο εύκολα και πιο φθηνα. το λέω γιατί πριν μερικούς μήνες έκανα έρευνα αγοράς και ήμουν μέσα στα πράγματα.

τώρα αν κάποιος θέλει να αγοράσει μια μονοκατοικία ή μια βίλα ή ένα ολοκαίνουργιο στα 350.00 χιλιάρικα κλπ, και δεν τον φτάνει η τσέπη του και θα πάει να υπερχρεωθεί γι' αυτό, με συγχωρείτε αλλά δεν έχει έννοια να πάρει σπίτι, έχει άλλου είδους προβλήματα... (και πιστέψτε με ξέρω και μερικούς τέτοιους)

είναι δικαίωμα του καθενός να ονειρεύεται το καλύτερο για τον εαυτό του, απλα να είμαστε ρεαλιστές σε αυτά που θέλουμε... νομίζω το βασικό είναι να δει κανείς τι προτεραιότητες και ανάγκες έχει. μπορεί κάποιος στους δύσκολους καιρούς που ζούεμ για να νιώθει καλά να χρειάζεται να ξοδεύει, να μη μιζεριάζει... κι αυτό να του είναι πιο σημαντικό από το να αποταμιεύει ή να πληρώνει δάνειο...

απλά πάντα σκέφτομαι ότι αν κάποιος θέλει κάτι πολύ δεν τον κολλάει τίποτε...

 

επίσης νομίζω πως όταν έχει δάνειο μπορείς να ενοικιάσεις το σπίτι. τι σπίτι είναι δικό σου, η τράπεζα δεν ξέρει πώς πληρώνεις τη δόση, τη νοιάζει να πληρώνεις... τώρα για πώληση δεν γνωρίζω, αλλά αν δεν έχεις υποθηκεύσει τίποτε άλλο για να πάρεις το δάνειο, νομίζω πως απλά παίρνει το σπίτι. κι εσύ απλά έχεις χάσει τα χρηματα που έχεις δωσει ως τώρα και το σπίτι φυσικά...

 

 

αλλά άμα δεν προχωράς ουσιαστικα σε αυτή τη ζωή... τι κάνεις;; μας έχουν κανει να φοβομάστε τα πάντα... εγώ είμαι 30 χρονών, πιστέψτε με δεν έχω σταθερη δουλειά, παρά τις σπουδές μου... αλλά δουλεύω από 18, όπου μπορώ και είχ απάντα στο νου μου ότι αν δεν κάνω κάτι θα καταλήξω να ζω με τους γονείς μου για πάντα. και είναι πολύ καλοί άνθρωποι αλλά είναι ξεφτίλα να μας αναγκάζουν να μην μπορούεμ να κάνουεμ ένα βήμα πιο μπροστά στην ζωή μας. και από τότε που δουλεύω, είχα αποφασίσει πως δεν ξέρω τι θα κάνω στη ζωή μου και πού και πώς θα καταλήξω να ζω αλλά ένα κεραμίδι πάνω από το κεφάλι μου το χρειάζομαι ακόμα κι αν θα ήταν το τελευταίο υπόγειο. και δόξα τω Θεώ.. δεν με εγκατέλειψε ποτέ, και δεν μου έλειψε τίποτε (εντάξει μόνο διακοπές δεν έκανα τα καλοκαίρια, αλλά μικρό το κακό για μένα τουλάχιστον) και πριν λίγους μήνες αγόρασα το σπιτάκι μου. μου δάνεισαν κι οι δικοί μου ένα ποσό και απέφυγα την τράπεζα και δνε έιναι και υπόγειο... παλιό αλλά ψηλά.. το έκανα μέσα κουκλάκι... πληρώνω τη δόση στους δικούς μου κανονικά και δεν κλαίω τα λεφτά που έδινα στο ενοίκιο...

 

συγγνώμη για τα πολά λόγια, μάλλον έχω μια ευαισθησία στο θέμα... αλλά πρέπει να τολμάμε παιδιά και να μη φοβόμαστε ν ακουραστούεμ και να προχωράμε... εδώ που εχουμε φτάσει πρέπει να έιμαστε προσγειωμένοι και συνετοί αλλά μη μας κάνουν άβουλους και δειλούς...

'cause somewhere in the crowd there' s you!..
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...