Jump to content

[Επίσημο] LG Optimus 3D (P920)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πέρασα και εγώ την ICS με την πρώτη και χωρίς να αντιμετωπίσω κάποιο πρόβλημα! Οι οδηγίες ήταν λεπτομερέστατες και πραγματικά είναι σαν να έχω άλλο κινητό! Πολλά ευχαριστώ!!

Να ρωτήσω και κάτι (ίσως χαζό) με την εγγύηση τι γίνετε τώρα? Έχουμε κάποιο πρόβλημα ή μας καλύπτει κανονικά?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

εβαλα και γω την v28b και πραγματι ειναι πολυ καλη.επισης εβαλα το bootloader 1.25 το cwm recovery και τελος εκανα και root ολα καλα!!!ΠΟΛΛΑ ΠΟΛΛΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΣΤΟΝ nikosr78 ΠΟΥ Η ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΟΥ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥΤΙΜΗ ΣΤΗΝ ΟΛΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ!!!!:up::up::up:το μονο που δεν μου αρεσε ηταν οτι στο νεο bootloader ειχε bug το οτι οταν εκλεινες το κινητο απο το power off αυτο εκανε ξανα επανεκκινηση και για να το κλεισεις επρεπε να πατας συνεχως το pοwer off button για δεκα δευτερολεπτα περιπου.ετσι ξαναπερασα απο το recovery το stock bootloader αλλα παραλληλα εχασα και το cwm recovery!!!τουλαχιστον εμεινε root!!μηπως ξερει κανεις αν γινετε με stock bootloader να βαλω cwm recovery στο κινητο?????επισης ο οδηγος στους xda για εγκατασταση fm radio ειναι αρκετα περιπλοκος γιατι πρεπει να γραψεις εντολες και στο command line στο terminal emulator να αλλαξεις και τα permissions και ολα αυτα το κανουν αρκετα περιπλοκο!!μηπως υπαρχει ποιο ευκολος οδηγος και μου διαφευγει;;;γνωριζει κανεις;;;
Link to comment
Share on other sites

Πέρασα και εγώ την ICS με την πρώτη και χωρίς να αντιμετωπίσω κάποιο πρόβλημα! Οι οδηγίες ήταν λεπτομερέστατες και πραγματικά είναι σαν να έχω άλλο κινητό! Πολλά ευχαριστώ!!

Να ρωτήσω και κάτι (ίσως χαζό) με την εγγύηση τι γίνετε τώρα? Έχουμε κάποιο πρόβλημα ή μας καλύπτει κανονικά?

Η εγγύηση σε καλύπτει μόνο όταν έχεις την επίσημη ROM για τη χώρα/κινητό σου. Για να δεις ποιά επίσημη ROM πρέπει να έχει το κινητό σου, μπορείς να το δεις βάζοντας το ΙΜΕΙ σου στο link που έδωσα παραπάνω.

 

Μπορεί η ICS v28b να είναι επίσημη (ή π.χ. η γερμανική GB v21e) αλλά αφού δεν είναι για το κινητό/χώρα σου, δε σε καλυπτει η εγγύηση. Ωστόσο η LG Ελλάδας είναι αρκετά "ελαστική" με την εγγύηση. Όπως είδα στις προηγούμενες σελίδες, κάποιοι τους πήγαν κινητά χωρίς απόδειξη αγοράς, τελείως μπρικαρισμένα μετά από δικό τους λάθος, και η LG τα έφτιαξε χωρίς ερωτήσεις. ;)

 

εβαλα και γω την v28b και πραγματι ειναι πολυ καλη.επισης εβαλα το bootloader 1.25 το cwm recovery και τελος εκανα και root ολα καλα!!!ΠΟΛΛΑ ΠΟΛΛΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΣΤΟΝ nikosr78 ΠΟΥ Η ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΟΥ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥΤΙΜΗ ΣΤΗΝ ΟΛΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ!!!!:up::up::up:το μονο που δεν μου αρεσε ηταν οτι στο νεο bootloader ειχε bug το οτι οταν εκλεινες το κινητο απο το power off αυτο εκανε ξανα επανεκκινηση και για να το κλεισεις επρεπε να πατας συνεχως το pοwer off button για δεκα δευτερολεπτα περιπου.ετσι ξαναπερασα απο το recovery το stock bootloader αλλα παραλληλα εχασα και το cwm recovery!!!τουλαχιστον εμεινε root!!μηπως ξερει κανεις αν γινετε με stock bootloader να βαλω cwm recovery στο κινητο?????επισης ο οδηγος στους xda για εγκατασταση fm radio ειναι αρκετα περιπλοκος γιατι πρεπει να γραψεις εντολες και στο command line στο terminal emulator να αλλαξεις και τα permissions και ολα αυτα το κανουν αρκετα περιπλοκο!!μηπως υπαρχει ποιο ευκολος οδηγος και μου διαφευγει;;;γνωριζει κανεις;;;
Είπαμε να περιμένετε λίγο, επειδή η μέθοδος για εγκατάσταση custom bootloaders, recoveries και root βασίζεται σε νέα και ίσως ασταθή εργαλεία και διαδικασίες :p

 

Το ένα bug του custom bootloader είναι αυτό που ανακάλυψες. Ένα άλλο bug είναι το recovery loop αν κάνεις factory reset από το μενού του κινητού. Γι' αυτό μην κάνεις factory reset από εκεί αλλά μόνο από την custom recovery.

 

Ράδιο δεν έβαλα γιατί δεν το χρησιμοποιούσα ούτε στην GB αλλά από ότι βλέπω δεν υπάρχει άλλος τρόπος από αυτόν που βρήκες. Νομίζω όμως ότι σύντομα θα βγει πιο απλός τρόπος εγκατάστασης.

 

Σε stock bootloader δε γίνεται προς το παρόν να μπει custom recovery, όταν κάνεις την εγκατάσταση της v28b από .kdz αρχείο όπως περιγράφεται στον οδηγό. Υπάρχει όμως τρόπος να έχεις την v28b stock + stock bootloader + custom recovery + root κι αυτό όλο γίνεται αυτόματα σε μία εγκατάσταση.

 

Αυτό γίνεται εγκαθιστώντας την v28b από .bin αρχείο και ο τρόπος είναι τελείως διαφορετικός από την .kdz εγκατάσταση. Προσωπικά την έκανα πριν μια βδομάδα επειδή ήθελα stock bootloaders + custom recovery, αλλά δεν την έγραψα εδώ γιατί η εγκατάσταση .bin rom είναι περισσότερο πολύπλοκη και λιγότερο ασφαλής από την εγκατάσταση .kdz rom.

 

Αν θέλεις βέβαια, μπορώ να γράψω εδώ συνοπτικά τι έκανα και να δώσω τα links από το xda για εγκατάσταση .bin rom.

Link to comment
Share on other sites

Ασχετο αλλά επειδή έχω έρθει Εδιμβούργο τα τρία νέα εικονίδια που μπήκαν με την αναβαθμιση

 

1) Google Movies

2) Google Music

3) Google Books

 

Σε αφήνουν να κάνεις download απο το google play υλικό (χρεώσιμο βέβαια) εκτος απο το books που έχει και τμήμα δωρεάν βιβλίων. Κατέβασα καμιά δεκαριά που μου φάνηκαν ενδιαφέροντα να τα έχω. Στην Ελλάδα που είχα προσπαθήσει να μπω δεν είχε τίποτα. Σημειωτέον οτι κι εδώ για να με αφήσει να χρησιμοποιήσει υπηρεσίες έβαλα τοπική διεύθυνση στην πιστωτική. Με Ελληνική δεν με άφηνε!

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από βιβλία έχει κάθε εβδομάδα και δωρεάν ένα νέο τραγούδι στο Google Music (τουλάχιστο στη Γερμανία που είμαι εγώ).

 

Το καλύτερο με το Google Music είναι ότι σου επιτρέπει να ανεβάσεις ως 10.000 τραγούδια που μετά είναι διαθέσιμα σε όλα τα κινητά/τάμπλετ/υπολογιστές που έχεις. Κι όλα αυτά δωρεάν ενώ αντίστοιχες υπηρεσίες της Apple και Amazon χρεώνουν.

 

Είναι ένας λόγος που σπάνια χρησιμοποιώ πια ράδιο στα κινητά.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Εχω ενα LG P920 με ICS 4.0.4(v28b). Aναρωτιεμαι πως γινεται το root,γιατι απο το λιγο που εχω δει ειναι δυσκολο. Αν μπορει κανεις να βοηθησει.
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Εχω ενα LG P920 με ICS 4.0.4(v28b). Aναρωτιεμαι πως γινεται το root,γιατι απο το λιγο που εχω δει ειναι δυσκολο. Αν μπορει κανεις να βοηθησει.
Δύσκολο πολύ δεν είναι, αλλά οι custom bootloaders που πρέπει να εγκαταστήσεις, έχουν ορισμένα bugs. Το πώς γίνεται το έχω γράψει παραπάνω και είναι επίσης γραμμένο στο ειδικό τμήμα του φόρουμ με τους Οδηγούς.

 

Υπάρχει βέβαια και εναλλακτικός τρόπος απλά επειδή είναι πιο πολύπλοκος από τη μέθοδο εγκατάστασης .kdz ROM, δεν τον έχω αναφέρει στον Οδηγό. Μπορείς να τον βρεις στο xda forum κι αν βρω λίγο χρόνο θα γράψω τα βασικά και εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Έχω το φαινόμενο ότι ξαφνικά, όταν το συνδέω στο πισί, δεν το βλέπει η εφαρμογή δεν το βλέπει το κινητό για να ξεκινήσει την διαδικασία... Αν του πω να συνδεθεί σαν usb storage τότε το βλέπει μεν το πισί κανονικά αλλά όχι η εφαρμογή!

 

Ξέρει κανείς τι παίζει; :cry:

Link to comment
Share on other sites

Ο οδηγός ενημερώθηκε με βάση όσες αλλαγές έχουν αναφερθεί τελευταία εδώ.

 

Έχω το φαινόμενο ότι ξαφνικά, όταν το συνδέω στο πισί, δεν το βλέπει η εφαρμογή δεν το βλέπει το κινητό για να ξεκινήσει την διαδικασία... Αν του πω να συνδεθεί σαν usb storage τότε το βλέπει μεν το πισί κανονικά αλλά όχι η εφαρμογή!

 

Ξέρει κανείς τι παίζει; :cry:

Μήπως να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος; Ποιά εφαρμογή και πια διαδικασία;

Link to comment
Share on other sites

Μήπως να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος; Ποιά εφαρμογή και πια διαδικασία;

 

Τρέχω την εφαρμογή της LG (LGMobile support tool, αυτό που έχουν στο site τους, έχοντας ήδη εγκαταστήσει τον USB driver), και ενώ συνδέω το καλώδιο στο τηλέφωνο η εφαρμογή δεν το βλέπει. Την ίδια διαδικασία έχω κάνει άπειρες φορές στο παρελθόν και το έβλεπε κανονικά...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους! εβαλα και εγω την v28b με τις οδηγειες που βρηκα εδω....

θα μου πειτε...και τι μας νοιαζει εμας? τιποτα οντως!!!!!

 

ΑΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΩΩΩ <3 ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΟΔΗΓΟΥΣ !!!!

δηλαδη nikosr78 σε εσενα τα ευσημα!!!!!

 

το κινητο ειναι σαν καινουργιο! πανεμορφο, ζωντανο, αγνοριστο, πεταει!!!!!! και πραγματικα απορω γιατι δεν το ειχα κανει τοοοσο καιρο αυτο το update και αργησα τοσο!!!!

 

να πω οτι ξετρελαθηκα ιδιατερα που ανοιγει σε χρονο dt (δεν ξερω για εσας αλλα το δικο μου εκανε πολυ πανω απο 1λεπτο για να ανοιξει)(με το gingerbread εννοω φυσικα και την φθορα του χρονου!)

 

(1 πραγμα ακομα

ως γνωστος γκαντεμης που παντα οτι κακο μπορει να συμβει θα συμβει

ειχα το ιδιο προβλημα akmakas να μου κολλησει καπου στα 40''...διαβασα στην σηνεχεια που ελεγες πως μαλον εφταιγε το αρχειο!!! αλλα σε εμενα προσεξα οτι απλα θελει μετονομασια σε .kdz και οχι .KDZ!!! nikos στο σχολιο υπαριθμον #1401 διορθωσε το αν ειναι για να μην κολλησει αλλος κοσμος!!!!

και για να δηκαιολογησω κι αλλο το γκαντεμης επισης μου χαθηκε η επικοινωνια με το pc!!!! και επρεπε να μπω σε download mood! αλλα παλι ειχα ολες τις πληροφοριες!!!!! οποτε ευχαριστω και παλι!!!!! συνηθως οταν συμβαινει κατι σε κινητο σε φλασαρισμα και σε παλια μου κινητα τρεμω ιδρωνω τα χανω και ψαχνομαι!!!! αλλα τωρα ολα κομπλε! ΜΠΡΑΒΟ ΜΠΡΑΒΟ ΜΠΡΑΒΟ!!!!!)

Edited by fotisg24
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησα μέσω αυτού του λινκ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2198686 να βάλω ράδιο στην ICS αλλά τζίφος. Ειναι λίγο πολύπλοκο και χάνομαι...! Έχει βάλει κανεις ραδιο να μου το εξηγήσει λίγο με απλά βήματα; Επίσης, μήπως χρειάζεται να είσαι root και αν ναι πως γίνεται αυτό;
Link to comment
Share on other sites

Τρέχω την εφαρμογή της LG (LGMobile support tool, αυτό που έχουν στο site τους, έχοντας ήδη εγκαταστήσει τον USB driver), και ενώ συνδέω το καλώδιο στο τηλέφωνο η εφαρμογή δεν το βλέπει. Την ίδια διαδικασία έχω κάνει άπειρες φορές στο παρελθόν και το έβλεπε κανονικά...
Απεγκατάστησε οτιδήποτε έχεις στον υπολογιστή σου από την LG (drivers, προγράμματα για update, PC Suite) κάνε restart το PC, εγκατέστησε τις νέες εκδόσεις που θα βρεις στο LG support site και ξανά restart το PC. Λογικά θα δουλέψει.

 

Επίσης μήπως είχες αλλάξει παλιότερα το hosts file στα Windows αν είχες φλασάρει ROM με τη manual μέθοδο; Αν ναι, πρέπει να επαναφέρεις το αρχικό hosts file.

 

καλησπερα σε ολους! εβαλα και εγω την v28b με τις οδηγειες που βρηκα εδω....

 

το κινητο ειναι σαν καινουργιο! πανεμορφο, ζωντανο, αγνοριστο, πεταει!!!!!! και πραγματικα απορω γιατι δεν το ειχα κανει τοοοσο καιρο αυτο το update και αργησα τοσο!!!!

 

να πω οτι ξετρελαθηκα ιδιατερα που ανοιγει σε χρονο dt (δεν ξερω για εσας αλλα το δικο μου εκανε πολυ πανω απο 1λεπτο για να ανοιξει)(με το gingerbread εννοω φυσικα και την φθορα του χρονου!)

 

αλλα σε εμενα προσεξα οτι απλα θελει μετονομασια σε .kdz και οχι .KDZ!!! nikos στο σχολιο υπαριθμον #1401 διορθωσε το αν ειναι για να μην κολλησει αλλος κοσμος!!!!

Θα μπορούσες βέβαια αντί την v28b να βάλεις την v30a που είναι νεότερη κι λίγο καλύτερη. Υπάρχουν link γι' αυτή στο xda. Αλλά αν είσαι ικανοποιημένος με την v28b δε χρειάζεται να την αλλάξεις, τουλάχιστο μέχρι να βγει η τελική ICS.

 

Ναι το boot time με την ICS είναι πολύ πιο γρήγορο από τις GB.

 

Ευχαριστώ για την επισήμανση για το .kdz, δεν μπορώ πια να αλλάξω το παλιό μήνυμα αλλά το έβαλα ως .kdz στον οδηγό.

Edited by nikosr78
Link to comment
Share on other sites

Απεγκατάστησε οτιδήποτε έχεις στον υπολογιστή σου από την LG (drivers, προγράμματα για update, PC Suite) κάνε restart το PC, εγκατέστησε τις νέες εκδόσεις που θα βρεις στο LG support site και ξανά restart το PC. Λογικά θα δουλέψει.

 

ΟΚ, θα το προσπαθήσω, ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

εχω εγκαταστησει στο κινητο την v28b εκανα root και μετα εβαλα τον αρχικο bootloader για να αποφυγω τα bugs που ειχε ο νεος με το οτι δεν εσβηνε με το power off και εκανε restert κτλ κτλ!!πειτε μου σας παρακαλω αξιζει να βαλω το ICS][P920/V30A/EURO]XBSA ICS V8 Custom Full 3D απο τους xda???ειναι καλυτερη rom?ειναι stable η εχει θεμα?ρωταω γιατι επειδη εβαλα τον αρχικο bootloader τωρα δεν εχω cwm recovery και θα πρεπει να τα βαλω ολα απο την αρχη συν το γεγονος οτι θα κανω factory reset,wipe data κτλ. και βαριεμαι λιγακι:rolleyes:τι λετε αξιζει τον κοπο;;;:O
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα.

Λέω να δοκιμάσω και εγώ την νέα ICS αλλά έχω μπερδευτεί γιατί βλέπω να υπάρχουν δύο διαφορετικές εκδοχές της (V28b & V30a).

Βλέπω να γράφεται για την V28b, η οποία λογικά είναι παλαιότερη από ότι είδα και στο http://wittgenstein.homeserver.com/list.php,

αλλά δεν μιλάει κανένας για την νεότερη V30a.

Υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος ?

Μήπως δεν είναι τόσο καλή και ασφαλής η V30a ?

 

Ok. Άκυρο. :D

Μόλις τώρα είδα την ανάρτηση 1456. :O

Edited by magellan4779
Link to comment
Share on other sites

εχω εγκαταστησει στο κινητο την v28b εκανα root και μετα εβαλα τον αρχικο bootloader για να αποφυγω τα bugs που ειχε ο νεος με το οτι δεν εσβηνε με το power off και εκανε restert κτλ κτλ!!πειτε μου σας παρακαλω αξιζει να βαλω το ICS][P920/V30A/EURO]XBSA ICS V8 Custom Full 3D απο τους xda???ειναι καλυτερη rom?ειναι stable η εχει θεμα?ρωταω γιατι επειδη εβαλα τον αρχικο bootloader τωρα δεν εχω cwm recovery και θα πρεπει να τα βαλω ολα απο την αρχη συν το γεγονος οτι θα κανω factory reset,wipe data κτλ. και βαριεμαι λιγακι:rolleyes:τι λετε αξιζει τον κοπο;;;:O
Καλή είναι η V8 custom rom αλλά δεν είναι και πολύ καλύτερη της stock v28b ή της v30a. Αν είναι να κάνεις από την αρχή όλη τη διαδικασία φλασαρίσματος και όλα τα wipe/reset, δεν αξίζει τον κόπο κατά τη γνώμη μου.
Link to comment
Share on other sites

μηπως υπαρχει καποιο link με την v30a;;;:)επισης μηπως μπορεις να αναφερεις τις λιγες και μικρες διαφορες που εχει η v28b με την v30a;ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!! Edited by kegokego
Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε στο θέμα για την v30a στο xda και θα βρεις πολλά link και σε διάφορους τύπους (kdz, bin και pre-rooted bin).

 

Οι λίγες από τις διαφορές που είδα είναι ότι οι εφαρμογές και μενού ανοίγουν λίγο πιο γρήγορα και ότι μπορείς ξανά να βγάζεις φωτο με το κουμπί 3D.

 

Κι ένα καλό νέο: Βγήκε κι ΕΠΙΣΗΜΑ η v30a από την LG για 7 χώρες αλλά όχι ακόμα για την Ελλάδα.

 

Περισσότερα εδώ:

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=40322702&postcount=6

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε στο θέμα για την v30a στο xda και θα βρεις πολλά link και σε διάφορους τύπους (kdz, bin και pre-rooted bin).

 

Οι λίγες από τις διαφορές που είδα είναι ότι οι εφαρμογές και μενού ανοίγουν λίγο πιο γρήγορα και ότι μπορείς ξανά να βγάζεις φωτο με το κουμπί 3D.

 

Κι ένα καλό νέο: Βγήκε κι ΕΠΙΣΗΜΑ η v30a από την LG για 7 χώρες αλλά όχι ακόμα για την Ελλάδα.

 

Περισσότερα εδώ:

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=40322702&postcount=6

Μήπως γνωρίζεις για ποιες χώρες γιατί το δικό μου το "Γερμανικό" δεν βρήκε αναβάθμιση.

Από Ομάδα Διαχείρισης: Απαγορεύονται οι υπογραφές εκτός των κανονισμών. Παρακαλώ προς συμμόρφωση σύμφωνα με τα ανωτέρω.

Link to comment
Share on other sites

Έχω περάσει με τον γνωστό πλέον τρόπο την V30A.

Το κινητό που έχω είναι Γερμανικής προέλευσης.

Λόγω του γεγονότος ότι είμαι ολίγον άσχετος θα ήθελα να ρωτήσω αν θα πρέπει να κάνω κάτι σε περίπτωση που βγει η επίσημη V30A

για το κινητό μου, ώστε να εγκαταστήσω αυτή.

Πρέπει δηλαδή να απεγκαταστήσω πλέον αυτή που έχω (και αν ναι πως γίνεται αυτό?!?!:D) και στη συνέχεια να ακολουθήσω την όλη

διαδικασία όπως και στις προηγούμενες επίσημες αναβαθμίσεις ή πρέπει αν κάνω κάτι άλλο?

Η αλήθεια είναι ότι προσπαθώντας μέσω του επίσημου lg mobile support tool να δω αν υπάρχει επίσημη αναβάθμιση για το κινητό μου,

αυτό ανακαλύπτει ότι ήδη έχω την V340A, άσxετα αν είναι beta, οπότε λογικά θα μπερδευτεί και δε θα με αφήσει να κάνω την αναβάθμιση.

Είναι έτσι τα πράγματα ή λέω *%#@*&^@% ?

Edited by magellan4779
Link to comment
Share on other sites

Μήπως γνωρίζεις για ποιες χώρες γιατί το δικό μου το "Γερμανικό" δεν βρήκε αναβάθμιση.
Τις 7 χώρες που έχουν επίσημα την v30a, μπορείς να τις δεις από τις διευθύνσεις στο link που έδωσα. Π.χ. η πρώτη διεύθυνση είναι η

h--p://csmgdl.lgmobile.com/swdata/WDLSW/LGP920/AESOML/V30a_00/V30A_00.kdz

όπου το ES είναι Ισπανία.

 

Εναλλακτικά μπορείς να δεις τις χώρες εδώ:

http://lg-phone-firmware.com/index.php?id_mod=2

 

Έχω περάσει με τον γνωστό πλέον τρόπο την V30A.

Το κινητό που έχω είναι Γερμανικής προέλευσης.

Λόγω του γεγονότος ότι είμαι ολίγον άσχετος θα ήθελα να ρωτήσω αν θα πρέπει να κάνω κάτι σε περίπτωση που βγει η επίσημη V30A

για το κινητό μου, ώστε να εγκαταστήσω αυτή.

Πρέπει δηλαδή να απεγκαταστήσω πλέον αυτή που έχω (και αν ναι πως γίνεται αυτό?!?!:D) και στη συνέχεια να ακολουθήσω την όλη

διαδικασία όπως και στις προηγούμενες επίσημες αναβαθμίσεις ή πρέπει αν κάνω κάτι άλλο?

Η αλήθεια είναι ότι προσπαθώντας μέσω του επίσημου lg mobile support tool να δω αν υπάρχει επίσημη αναβάθμιση για το κινητό μου,

αυτό ανακαλύπτει ότι ήδη έχω την V340A, άσxετα αν είναι beta, οπότε λογικά θα μπερδευτεί και δε θα με αφήσει να κάνω την αναβάθμιση.

Είναι έτσι τα πράγματα ή λέω *%#@*&^@% ?

Μπορείς να κάνεις κανονικά την αναβάθμιση όπως και σε όλες τις προηγούμενες αναβαθμίσεις. Η αναβάθμιση θα σου σβήσει custom recovery και root (αν τα έχεις βάλει) αλλά δε θα πειράξει προσωπικά δεδομένα κι εφαρμογές.

 

Λίγο περίεργο όμως που το support tool σου δείχνει ότι είναι διαθέσιμη η αναβάθμιση σε v30a ενώ έχεις γερμανικό κινητό. Για τα γερμανικά κινητά δεν έχει βγει ακόμα η v30a όπως θα δεις στα δύο link που έδωσα παραπάνω ή αν βάλεις το ΙΜΕΙ σου στην παρακάτω διευθυνση:

 

csmg.lgmobile.com:9002/csmg/b2c/client/auth_model_check2.jsp?esn=ΙΜΕΙ (αντικατάστησε το "ΙΜΕΙ" με το δικό σου).

 

Π.χ. σε μένα που έχω επίσης γερμανικό κινητό, το παραπάνω ακόμα δείχνει: "OK ΙΜΕΙ LGP920 ADEUML 109KPQJ346924 20110929 V21E_00 http://csmgdl.lgmobile.com/swdata/WDLSW/LGP920/ADEUML/V21e_00/V21E_00.kdz" δηλ. την τελευταία GB rom.

 

Μήπως δεν έχεις γερμανικό κινητό με βάση το ΙΜΕΙ;

Link to comment
Share on other sites

ειμαι απο εχθες και εγω κατοχος αυτου του υπεροχου κινητου και με την βοηθεια του πρωτου post πως κανουμε root και περναμε custom rom περασα την επισημη v28 ics. εαν περασω την v30 θα εχω ελληνικα παιδια? Εγκατάσταση ROM s με το LG Flash Tool με αυτον τον τροπο παλι θα την ξαναπερασω παλι και ολα τα βηματα απο το 1-7 ετσι????????????
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καταρχην sorry για τους τονους αλλα γραφω απο το κινητο.

Φιλε nikosr78 δεν μου εβγαλε οτι υπαρχει η επισημη αναβαθμιση, αλλα οτι εγω εχω την V30Α στο κινητο μου και για αυτο απορουσα αν θα μπορουσα να περασω την επισημη απο τη στιγμη που εχουν την ιδια ονομασια. Mηπως δηλαδη μπερδευτει το lg mobile support tool

Edited by magellan4779
Link to comment
Share on other sites

Δύσκολο πολύ δεν είναι, αλλά οι custom bootloaders που πρέπει να εγκαταστήσεις, έχουν ορισμένα bugs. Το πώς γίνεται το έχω γράψει παραπάνω και είναι επίσης γραμμένο στο ειδικό τμήμα του φόρουμ με τους Οδηγούς.

 

Υπάρχει βέβαια και εναλλακτικός τρόπος απλά επειδή είναι πιο πολύπλοκος από τη μέθοδο εγκατάστασης .kdz ROM, δεν τον έχω αναφέρει στον Οδηγό. Μπορείς να τον βρεις στο xda forum κι αν βρω λίγο χρόνο θα γράψω τα βασικά και εδώ.

 

Με την μεθοδο kdz.ROM εχω κανει το ICS αλλα το root δεν το κατανοω. Αν γινεται σε κανενα πμ να δωσεις οδηγιες? Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...