Jump to content

[Επίσημο] LG Optimus 3D (P920)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το πρωτο δουλεψε μια χαρα. Απλα οπως ειπες δεν βλεπεις την εξωτερικη sd στο pc αλλα μονο την εσωτερικη, το οποιο δεν ειναι και τοσο κακο, αλλα θα δοκιμασω και το αλλο το προγραμμα που εδωσες στο προηγουμενο σου ποστ. Thanks! :)

 

Μονο μην κανεις διαμορφωση την καρτα απο το κινητο. Δεν ειχα ποτε εγω προβλημα αλλα εχω ακουσει οτι μπορει να κανει.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδιά καλησπέρα..

 

Μια ερώτηση έχω και συγχωρεστε με αν σας φανεί χαζή..

 

Εχω το Lg 3d αλλά δεν με αφήνει να ενεργοποιήσω τις αναφορες παράδοσης..

 

Εχετε καμια ιδεά?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα..

 

Μια ερώτηση έχω και συγχωρεστε με αν σας φανεί χαζή..

 

Εχω το Lg 3d αλλά δεν με αφήνει να ενεργοποιήσω τις αναφορες παράδοσης..

 

Εχετε καμια ιδεά?

 

Ευχαριστώ

 

και εγω το ιδιο προβλημα ειχα με την μαμα 21d.Εβαλα την ThiaiZO3D V2.6 GB-Stock και την ThiaiZO3D V0.2 Clean GB-Non Stock και παλι τα ιδια.Τωρα εχω την rushdroid 3.6 και μου την εχει την επιλογη.δεν ξερω τι παιζει. :confused:

[sIGPIC][/sIGPIC]

·۰•●_N1k0s_●•۰·

Link to comment
Share on other sites

φιλοι orlox και razor οποτε μπορεσετε δωστε ενα λεπτομερη οδηγο πως αλλαζουμε τις μνημες ωστε να εγκαθιστουμε εφαρμογες στην external sd (16gb) και οχι

στην internal sd (4 gb)

Edited by gesamfunai

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους, ενδιαφέρομαι να αποκτήσω αυτό το κινητό αλλά έχω κάποιες απορίες...

1)η μνήμη RAM 512MB θα είναι αρκετή μελλοντικά? ( ICS και μεταγενέστερη έκδοση?)

2) Μήπως συμφέρει να περιμένω το 3D MAX (αλλά θα κοστίζει τα διπλά λεφτά να φανταστώ)

3)στο skroutz έχει καταστήματα που το διαθέτουν σε τιμές 300-320 ευρώ, παίζει καμιά κομπίνα όπως είδα να αναφέρεται σε κάποιο post πιο πάνω, για μη-ελληνικά προϊόντα (λείπουν καλώδια HDMI κτλ)

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά...

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Καλημέρα σε όλους, ενδιαφέρομαι να αποκτήσω αυτό το κινητό αλλά έχω κάποιες απορίες...

1)η μνήμη RAM 512MB θα είναι αρκετή μελλοντικά? ( ICS και μεταγενέστερη έκδοση?)

2) Μήπως συμφέρει να περιμένω το 3D MAX (αλλά θα κοστίζει τα διπλά λεφτά να φανταστώ)

3)στο skroutz έχει καταστήματα που το διαθέτουν σε τιμές 300-320 ευρώ, παίζει καμιά κομπίνα όπως είδα να αναφέρεται σε κάποιο post πιο πάνω, για μη-ελληνικά προϊόντα (λείπουν καλώδια HDMI κτλ)

 

1) Αν έχεις σκοπό να φορτώσεις πολλές εφαρμογές στη συσκευή, σε ενδιαφέρει το multitasking κτλ, τα 512ΜΒ είναι πλέον οριακά και μελλοντικά θα έχεις πρόβλημα.

2) Τα διπλά δεν θα έχει αλλά και πάλι είναι καθαρά θέμα επιλογών αυτό.

3) Κομπίνες δεν παίζουν, απλά επικοινώνησε μαζί τους για ότι διευκρινήσεις θέλεις (προέλευση συσκευής κτλ).

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

φιλοι orlox και razor οποτε μπορεσετε δωστε ενα λεπτομερη οδηγο πως αλλαζουμε τις μνημες ωστε να εγκαθιστουμε εφαρμογες στην external sd (16gb) και οχι

στην internal sd (4 gb)

again please someone!

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

3)στο skroutz έχει καταστήματα που το διαθέτουν σε τιμές 300-320 ευρώ, παίζει καμιά κομπίνα όπως είδα να αναφέρεται σε κάποιο post πιο πάνω, για μη-ελληνικά προϊόντα (λείπουν καλώδια HDMI κτλ)

 

Εγώ το πήρα από το mobilehellas και έλειπε το καλώδιο HDMI αλλά η συσκευασία ήταν σφραγισμένη κανονικά! Κατα τ' άλλα όλα καλά! Η αρχική γλώσσα ήταν τα γερμανικά, αλλά την αλλάζεις κατευθείαν σε Ελληνικά, δεν τρέχει και τίποτα. Α! Έγινε κανονικά και η αναβάθμιση στην gingerbread. Και το καλώδιο HDMI δεν μου λείπει κιολας! Πάντως σκέψου ότι για να αγοράσεις και ένα καλώδιο HDMI αν το θες τόσο πολύ, πάλι θα σου βγει πολύ πιο φθηνά από το να αγοράσεις το κινητό από το public και το πλαίσιο! Αν και κάτι άκουσα για το multirama ότι το έχει στα €299. Αν θες ψαξτο.

 

Παίδες , έχει πάρει κανείς extra μπαταρία μεγαλύτερης χωρητικότητας , π.χ. 3500mAh? Γιατί έχω τρεις ερωτήσεις:

1) Είδα ότι παντού, μαζί με την μπαταρία σου δίνουν και άλλο καπάκι για το πίσω μέρος του κινητού. Μήπως μεγαλύτερη χωρητικότητα σημαίνει και μεγαλύτερο μέγεθος και άρα δεν θα χωράει στο κινητό και δεν θα κλείνει το καπάκι?

2) Έχω βάλει μία θήκη σιλικόνης στο κινητό. Θα ταιριάζει με το καινούριο καπάκι ή θα θέλω άλλη θήκη?

3) Με άλλη μπαταρία αυξάνεται και η ακτινοβολία (sar)?

Ευχαριστώ:) !

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια please! Που ειναι αυτος οδηγος???

3-4 γραμμες και 2 λογακια ειναι φιλε μου και κανεις απο τους 2 δεν απαντα...

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το πήρα από το mobilehellas και έλειπε το καλώδιο HDMI αλλά η συσκευασία ήταν σφραγισμένη κανονικά! Κατα τ' άλλα όλα καλά! Η αρχική γλώσσα ήταν τα γερμανικά, αλλά την αλλάζεις κατευθείαν σε Ελληνικά, δεν τρέχει και τίποτα. Α! Έγινε κανονικά και η αναβάθμιση στην gingerbread. Και το καλώδιο HDMI δεν μου λείπει κιολας! Πάντως σκέψου ότι για να αγοράσεις και ένα καλώδιο HDMI αν το θες τόσο πολύ, πάλι θα σου βγει πολύ πιο φθηνά από το να αγοράσεις το κινητό από το public και το πλαίσιο! Αν και κάτι άκουσα για το multirama ότι το έχει στα €299. Αν θες ψαξτο.

 

Παίδες , έχει πάρει κανείς extra μπαταρία μεγαλύτερης χωρητικότητας , π.χ. 3500mAh? Γιατί έχω τρεις ερωτήσεις:

1) Είδα ότι παντού, μαζί με την μπαταρία σου δίνουν και άλλο καπάκι για το πίσω μέρος του κινητού. Μήπως μεγαλύτερη χωρητικότητα σημαίνει και μεγαλύτερο μέγεθος και άρα δεν θα χωράει στο κινητό και δεν θα κλείνει το καπάκι?

2) Έχω βάλει μία θήκη σιλικόνης στο κινητό. Θα ταιριάζει με το καινούριο καπάκι ή θα θέλω άλλη θήκη?

3) Με άλλη μπαταρία αυξάνεται και η ακτινοβολία (sar)?

Ευχαριστώ:) !

1) Ναι χρειάζεται άλλο καπάκι για να χωρέσει η μπαταρία και το κινητό γίνεται αρκετά χοντρό.

2)Εννοείται ότι δεν θα ταιριάζει η θήκη και μάλλον δεν θα βρεις άλλη σε αυτές τις διαστάσεις.

3)Οχι.

Υπάρχουν όμως μπαταρίες στα 1800 και 1900mah οι οποίες είναι ίδιες σε διάσταση με την μαμίσια. Μια μικρή διαφορά στην αυτονομία θα την δεις.

Link to comment
Share on other sites

3-4 γραμμες και 2 λογακια ειναι φιλε μου και κανεις απο τους 2 δεν απαντα...

 

3-4 γραμμες και 2 λογακια? :P εδω ειναι το αγγλικο οποιος θελει ας το μεταφρασει. Παρεπιπτοντως το guide θελει ενα καλο rewrite με εικονιτσες και ισως πιο αναλυτικο. Σκοπευω να το ξαναγραψω μολις αναβαθμισω το ρομ.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

3-4 γραμμες και 2 λογακια? :P εδω ειναι το αγγλικο οποιος θελει ας το μεταφρασει. Παρεπιπτοντως το guide θελει ενα καλο rewrite με εικονιτσες και ισως πιο αναλυτικο. Σκοπευω να το ξαναγραψω μολις αναβαθμισω το ρομ.

εγινε φιλε orlox ..σε περιμενουμε οποτε μπορεσεις ειναι σημαντικος και χρησιμος οδηγος

ευχαριστουμε

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

1) Ναι χρειάζεται άλλο καπάκι για να χωρέσει η μπαταρία και το κινητό γίνεται αρκετά χοντρό.

2)Εννοείται ότι δεν θα ταιριάζει η θήκη και μάλλον δεν θα βρεις άλλη σε αυτές τις διαστάσεις.

3)Οχι.

Υπάρχουν όμως μπαταρίες στα 1800 και 1900mah οι οποίες είναι ίδιες σε διάσταση με την μαμίσια. Μια μικρή διαφορά στην αυτονομία θα την δεις.

 

Κατατοπιστικότατος! Σε ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

3-4 γραμμες και 2 λογακια ειναι φιλε μου και κανεις απο τους 2 δεν απαντα...

 

1)Κανουμε root την συσκευη μας.

2)Κατεβαζουμε τον es explorer (για τον text editor που εχει, οχι σαν file manager) και αγοραζουμε τον file expert που ειναι ενας root explorer.

3)Τρεχουμε τον file expert, παταμε το soft button των επιλογων (πρωτο απο τα αριστερα), επιλεγουμε more, setting, file explorer settings και τικαρουμε την επιλογη root explorer.

4)Επιστρεφουμε στην αρχικη οθονη του file expert, παταμε κουμπι επιλογων, more, mount, mount as read write, μολις εμφανισει success, επιλεγουμε my files, phone internal storage, etc, βρισκουμε το αρχειο vold.fstab και παταμε παρατεταμενα πανω του, θα ανοιξει ενα menu, επιλεγουμε permission και τα τσεκαρουμε ολα και apply. Μετα ξανα παταμε παρατεταμενα πανω του και επιλεγουμε open as, text, es επεξεργασια σημειωσης.

5) Προσεκτικα βρισκουμε ΤΙΣ ΣΩΣΤΕΣ ΣΕΙΡΕΣ και τα αλλαζουμε σε:

 

dev_mount sdcard /mnt/sdcard auto /devices/platform/mmci-omap-hs.0/mmc_host/mmc1

dev_mount extsdcard /mnt/sdcard/_ExternalSD auto /devices/platform/mmci-omap-hs.1/mmc_host/mmc0

 

(CREDITS ΤΟ ORLOX)

 

Απο

 

dev_mount sdcard /mnt/sdcard auto /devices/platform/mmci-omap-hs.1/mmc_host/mmc0

dev_mount extsdcard /mnt/sdcard/_ExternalSD auto /devices/platform/mmci-omap-hs.0/mmc_host/mmc1

 

Τι αλλαζει? στην πρωτη σειρα το 1 γινετε 0 και το 0 στο τελος 1

Και αντιστοιχα στην δευτερη το 0 γινετε 1 και το 1 στο τελος γινετε 0.

 

Μολις τελειωσουμε με τις αλλαγες παταμε το κουμπι επιλογων και αποθηκευση.

 

Ξανα επιλεγουμε permission και τα ξε-τσεκαρουμε ολα και apply.

 

Κανουμε mount τωρα ως read only. Και restart την συσκευη.

 

Πριν αρχισουμε τις αλλαγες στο vold.fstab κανουμε μια κοπια το original κατα προτιμηση μεσα στην internal phone memory, γιατι αν παει κατι στραβα δεν θα βλεπει τις sd, οποτε και στην sd να το εχετε ή στο pc, δεν θα μπορειτε να το αντιγραψετε.

 

Για το πως θα μπορειτε να βλεπετε την εξωτερικη sd, οπως εγραψε και μερικες σελιδες πισω ο φιλος orlox, υπαρχει ενα προγραμματακι που λεγετε multi mount sd-card, οχι οτι πιο ευχρηστο στην lite εκδοση, αλλα κανει δουλεια.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ ήθελα να ρωτήσω ποια είναι η εφαρμογή για το ραδιόφωνο του κινητού?Διάβασα αρκετά ποστ αλλά δεν είδα κάτι ίσως να μην πρόσεξα καλά.

 

Άκυρο την βρήκα και την κατέβασα..Υπέροχα.

Edited by akmakas

Γυρνάω την πλάτη μου στο μέλλον..

www.retrovisions.gr

Link to comment
Share on other sites

1)Κανουμε root την συσκευη μας.

2)Κατεβαζουμε τον es explorer (για τον text editor που εχει, οχι σαν file manager) και αγοραζουμε τον file expert που ειναι ενας root explorer.

3)Τρεχουμε τον file expert, παταμε το soft button των επιλογων (πρωτο απο τα αριστερα), επιλεγουμε more, setting, file explorer settings και τικαρουμε την επιλογη root explorer.

4)Επιστρεφουμε στην αρχικη οθονη του file expert, παταμε κουμπι επιλογων, more, mount, mount as read write, μολις εμφανισει success, επιλεγουμε my files, phone internal storage, etc, βρισκουμε το αρχειο vold.fstab και παταμε παρατεταμενα πανω του, θα ανοιξει ενα menu, επιλεγουμε permission και τα τσεκαρουμε ολα και apply. Μετα ξανα παταμε παρατεταμενα πανω του και επιλεγουμε open as, text, es επεξεργασια σημειωσης.

5) Προσεκτικα βρισκουμε ΤΙΣ ΣΩΣΤΕΣ ΣΕΙΡΕΣ και τα αλλαζουμε σε:

 

dev_mount sdcard /mnt/sdcard auto /devices/platform/mmci-omap-hs.0/mmc_host/mmc1

dev_mount extsdcard /mnt/sdcard/_ExternalSD auto /devices/platform/mmci-omap-hs.1/mmc_host/mmc0

 

(CREDITS ΤΟ ORLOX)

 

Απο

 

dev_mount sdcard /mnt/sdcard auto /devices/platform/mmci-omap-hs.1/mmc_host/mmc0

dev_mount extsdcard /mnt/sdcard/_ExternalSD auto /devices/platform/mmci-omap-hs.0/mmc_host/mmc1

 

Τι αλλαζει? στην πρωτη σειρα το 1 γινετε 0 και το 0 στο τελος 1

Και αντιστοιχα στην δευτερη το 0 γινετε 1 και το 1 στο τελος γινετε 0.

 

Μολις τελειωσουμε με τις αλλαγες παταμε το κουμπι επιλογων και αποθηκευση.

 

Ξανα επιλεγουμε permission και τα ξε-τσεκαρουμε ολα και apply.

 

Κανουμε mount τωρα ως read only. Και restart την συσκευη.

 

Πριν αρχισουμε τις αλλαγες στο vold.fstab κανουμε μια κοπια το original κατα προτιμηση μεσα στην internal phone memory, γιατι αν παει κατι στραβα δεν θα βλεπει τις sd, οποτε και στην sd να το εχετε ή στο pc, δεν θα μπορειτε να το αντιγραψετε.

 

Για το πως θα μπορειτε να βλεπετε την εξωτερικη sd, οπως εγραψε και μερικες σελιδες πισω ο φιλος orlox, υπαρχει ενα προγραμματακι που λεγετε multi mount sd-card, οχι οτι πιο ευχρηστο στην lite εκδοση, αλλα κανει δουλεια.

 

Χωρις root δε γινετε ε? Το λεω αυτο γιατι δεν εχω ασχοληθει ποτε με root! Και η εποενη ερωτηση ειναι, πως κανουμε root (μη γελασετε) να ανατρεξω πισω να βρω τον οδηγο? Αλλα δεν μπορω να κανω και αλλιως γιατι πλεον δεν εχει μεινει ουτε 1mb ελευθερο στην εσωτερικη sd!

Link to comment
Share on other sites

Παιζει να δωσεις link,εγω ειμαι μαμα ρομ αρουταριστο,δουλευει?:)

 

Δουλεύει χωρις root και με μαμα ρομ κανονικότατα! Το link είναι το http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1344398

Απλά εμένα δουλεύει μόνο με τα handsfree της συσκευής. Το λέω αυτό γιατί δοκίμασα και με handsfree της νοκια που με βολεύουν πιο πολύ αλλά δεν δούλευε γιατί με το που το άνοιγα μετά από μισό δευτερόλεπτο με πήγαινε κατευθείαν στο MP3 player!! Πάντως με τα handsfree της συσκευής δουλεύει κανονικά!

Link to comment
Share on other sites

:mad: εδω και μερικες μερες με καλουν και το τηλ, δεν κανει τιποτα κανενα νεο σχετικα με αυτο το προβλημα εχουμε?
Link to comment
Share on other sites

εχεισ μαμα ρομ?δοκιμασε να βαλεις custom με αλλο kernel μηπως φτιαξει.αλλιως σταθηκες ατυχος.Σιγουρη λυση ειναι το downgrade σε froyo.Εγω δεν εχω καθολου το συγκεκριμενο προβλημα ας πουμε ουτε με την μαμα ρομ που ειχα ουτε με την custom που ειμαι τωρα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

·۰•●_N1k0s_●•۰·

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
εχεισ μαμα ρομ?δοκιμασε να βαλεις custom με αλλο kernel μηπως φτιαξει.αλλιως σταθηκες ατυχος.Σιγουρη λυση ειναι το downgrade σε froyo.Εγω δεν εχω καθολου το συγκεκριμενο προβλημα ας πουμε ουτε με την μαμα ρομ που ειχα ουτε με την custom που ειμαι τωρα.

 

Σε κάποιον που έχει τέτοιο πρόβλημα με τη συσκευή, δεν θα του συνιστούσα να βάλει custom rom βγάζοντας τη συσκευή εκτός εγγύησης για να αναζητήσει λύση στο πρόβλημα του!

 

Αν με official rom έχουμε πρόβλημα κάνουμε πρώτα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων. Αν το πρόβλημα συνεχιστεί επίσκεψη στο service στα πλαίσια της εγγύησης.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

εχω την μαμα,το εκανα restart και παλι τα ιδια το κακο ειναι με τα gost calls οτι δεν σου ερχεται ουτε μην, οτι ειχες κληση απλως μου το λενε.Δεν το κανει παντα και η LG τιποτα μεχρι τωρα.
Link to comment
Share on other sites

1)

Για το πως θα μπορειτε να βλεπετε την εξωτερικη sd, οπως εγραψε και μερικες σελιδες πισω ο φιλος orlox, υπαρχει ενα προγραμματακι που λεγετε multi mount sd-card, οχι οτι πιο ευχρηστο στην lite εκδοση, αλλα κανει δουλεια.

φιλε razor εξοχος ο οδηγος , σε ευχαριστουμε καλο Πασχα

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

@RaZoR333:

Ενημέρωσε το post σου στην αρχή σχετικά με το τι πραγματεύεται ο συγκεκριμένος οδηγός για να τον μεταφέρουμε στο σχετικό forum... http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?f=158

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...