Jump to content

Χρέωση myCosmosView


nikia9
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Wirelessly posted (siemens s55: SIE-S55/16 UP.Browser/6.1.0.5.c.4 (GUI) MMP/1.0)

 

Αρχικό μήνυμα από τον/την Zefiros

Παιδιά, έχω μπερδευτεί! :wacko:

 

Έστειλα μήνυμα WAPA στο 1651 για να μου ενεργοποιήσουν το wap over gprs. Έβαλα τις ρυθμίσεις για το Ericsson Τ300 και όλα καλά.

 

Προχθές πήρα το Siemens S55 που είχε ήδη περασμένο ένα προφίλ wap Cosmote. Σε αυτό έχει στη ρύθμιση CSD το τηλέφωνο 6975000000 ή κάτι τέτοιο. Κάθε φορά που κάνω σύνδεση στο wap φένεται να καλεί αυτό τον αριθμό.

 

Τελικά, χρεώνομαι κάτι για όλα αυτά ή είναι όλα δωρεάν, πλοήγηση myCosmosView, άλλα wap sites, κλήσεις στο παραπάνω τηλέφωνο?

 

Γιατί εάν είναι με χρέωση, έχω κάτι ώρες μέσα στο wap. :o

 

Και εάν υπάρχει χρέωση είναι με το δευτερόλεπτο? Αυτό το 70δρχ το λεπτό που λέτε παραπάνω τι είναι? :blink:

 

xwris na thelw na se tromaksw alla an kathe fora pou empaines sto wap ekane klhsh sto noumero auto tote xrewnosoun 70 drx to lepto..gia na mpeis sto wap mesw gprs prepei na to anoikseis prwta sto kin sou...apla phgaine rythmiseis>syndesh>gprs kai anoikse to...twra mpaineis tsampa se ola ta wap sites..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 215
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Στο wap over gprs χρεωνεσαι με τα kb....

Στο wap CSD χρεωνεσαι με το δευτερολεπτο....αφου καλεις κινητο.....:)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον fabo114

 

Στο wap over gprs χρεωνεσαι με τα kb....

Στο wap CSD χρεωνεσαι με το δευτερολεπτο....αφου καλεις κινητο.....:)

 

 

Προς το παρον δεν χρεωνεσαι με το kb!!!! το wap over GPRS ειναι ακομη free ,δεν εχεις καμια επιπλεον χρεωση έως στις 31/10. :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε παιδιά, αλλά τις ρυθμίσεις μου τις έδωσαν από το support της Cosmote και με διαβεβαίωσαν ότι είναι δωρεάν μέχρι 31/10. Δεν είπε ότι εάν δεν έχω ενεργοποιήσει το GPRS θα χρεωθώ.

 

Εξάλλου εγώ του ζήτησα wap over gprs γιατί να μου δώσει και το τηλέφωνο αυτό. Έπρεπε να ηχογραφήσω την συνομιλία. Μπορεί να μου ήταν χρήσιμη για το δικαστήριο. Γιατί εγώ δε πρόκειτε να πληρώσω κάτι που διαφημίζουν ότι είναι δωρεάν. Εάν την πάτησα εγώ που ξέρω και πέντε πράγματα, φανταστείτε τι θα γίνει όταν θα πουλάνε View σε κάτι τύπους, που όταν ακούν GPRS, WAP και τέτοια τους ακούγονται κινέζικα.

 

Υπάρχει κανένας άλλος που να έπαθε κάτι τέτοιο;

Πόσα του ήρθε να πληρώσει;

Τα πλήρωσε;

Έκανε κάτι με δικηγόρο ή κάποια άλλη ενέργεια;

 

Ο λογαργιασμός δεν ήρθε ακόμα.

Πείτε καμιά ιδέα τι μπορώ να κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (siemens s55: SIE-S55/16 UP.Browser/6.1.0.5.c.4 (GUI) MMP/1.0)

 

Αρχικό μήνυμα από τον/την lefty-x

28/11 ;;;;

Σας λέει κάτι αυτό;

 

ti tha eprepe na mas leei?phre akomh mia fora paratash to dwrean wap over gprs?

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Nokia3650/1.0 SymbianOS/6.1 Series60/1.2 Profile/MIDP-1.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

Lathos mou. Oxi 28/11, alla 30/11. Dwrean plohghsh mexri 30/11 symfwna me to spotaki ths Cosmote.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον lefty-x

 

Wirelessly posted (Nokia3650/1.0 SymbianOS/6.1 Series60/1.2 Profile/MIDP-1.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

Lathos mou. Oxi 28/11, alla 30/11. Dwrean plohghsh mexri 30/11 symfwna me to spotaki ths Cosmote.

 

Παράταση δηλαδή; :confused:

Πολύ καλό το βρίσκω! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (siemens s55: SIE-S55/16 UP.Browser/6.1.0.5.c.4 (GUI) MMP/1.0)

 

Αρχικό μήνυμα από τον/την lefty-x

Wirelessly posted (Nokia3650/1.0 SymbianOS/6.1 Series60/1.2 Profile/MIDP-1.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

Lathos mou. Oxi 28/11, alla 30/11. Dwrean plohghsh mexri 30/11 symfwna me to spotaki ths Cosmote.

 

se poio spotaki to eides auto re?egw osa spot ths cote exw dei lene dwrean plohghsh mexri 31/10

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον hunk

 

Wirelessly posted (siemens s55: SIE-S55/16 UP.Browser/6.1.0.5.c.4 (GUI) MMP/1.0)

 

 

 

se poio spotaki to eides auto re?egw osa spot ths cote exw dei lene dwrean plohghsh mexri 31/10

 

 

Έτσι είναι! Δείτε εδώ !

 

Η πλοήγηση στο MYCOSMOSview θα παρέχεται ΔΩΡΕΑΝ μέχρι τις 30/11/2003.
Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (siemens s55: SIE-S55/16 UP.Browser/6.1.0.5.c.4 (GUI) MMP/1.0)

 

re gmt pou to eidate to "dwrean plohghsh mexri tis 30/11"?molis twra eida thn diafhmish ths cote me thn gria kai tis eyxethries kartes kai elege mexri 31/10 :!:

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Nokia3650/1.0 SymbianOS/6.1 Series60/1.2 Profile/MIDP-1.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

Einai sth fash pou den exoun mpei akoma sto programa olwn twn kanaliwn, ta ananewmena spotakia. Ki egw otan eida to neo, eixa dei ligo nwritera to palio...

Link to comment
Share on other sites

Εμενα παντως μου το εκοψαν το gprs οταν πηγα να κατεβασω ενα παιχνιδι απο το view.Το ιδιο και σε εναν αλλο φιλο μου που επιχειρησε το ιδιο.Πηρα τηλεφωνο να ρωτησω γιατι μου το εκοψαν αφου ειναι τζαπα ακομα και μου ειπαν οτι πρεπει να εχω καρτα μεσα για να μπορω να μπω.

Βεβαια εγω εχω φτασει γυρω στα -230 ευρω οποτε...

Μαλλον το τσεκαρουν τωρα οταν καποιος παει να κατεβασει κατι απο το view και αν δεν εχει καρτα του κοβουν το gprs.

http://www.myphone.gr/forum/image/smilies/ban.gif
Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Nokia3650/1.0 SymbianOS/6.1 Series60/1.2 Profile/MIDP-1.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

Xaxaxaxaxa! 230¬ arnhtiko ypoloipo kai sou to ekopsan oi athlioi?! Sa de ntrepontai!!! :P

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, έχει πάρει κανείς σας λογαριασμό της Cosmote τελευταία;

Έτσι ρωτάω, επειδή εγώ πήρα σήμερα και με έκπληξη διαπίστωσα ότι η πολυδιαφημιζόμενη δήθεν δωρεάν πλοήγηση μέσω του Mycosmow View, με το Wap Advanced, που έχω ενεργοποιημένο, είναι κοινώς μπαρούφες.

Συγκεκριμένα, για κάθε κλήση στην υπηρεσία αυτή (ενημέρωση) και με χρονική διάρκεια 1 δευτερολέπτου, χρεώνουν, άκουσον-άκουσον, το ποσό του 0,1610 ευρώ=55 δρχ.! Πού είναι λοιπόν το δωρεάν;

Κοιτάξτε τους λογαριασμούς σας και τα ξαναλέμε!

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (siemens s55: SIE-S55/16 UP.Browser/6.1.0.5.c.4 (GUI) MMP/1.0)

 

Αρχικό μήνυμα από τον/την Yannis K

Παιδιά, έχει πάρει κανείς σας λογαριασμό της Cosmote τελευταία;

Έτσι ρωτάω, επειδή εγώ πήρα σήμερα και με έκπληξη διαπίστωσα ότι η πολυδιαφημιζόμενη δήθεν δωρεάν πλοήγηση μέσω του Mycosmow View, με το Wap Advanced, που έχω ενεργοποιημένο, είναι κοινώς μπαρούφες.

Συγκεκριμένα, για κάθε κλήση στην υπηρεσία αυτή (ενημέρωση) και με χρονική διάρκεια 1 δευτερολέπτου, χρεώνουν, άκουσον-άκουσον, το ποσό του 0,1610 ευρώ=55 δρχ.! Πού είναι λοιπόν το δωρεάν;

Κοιτάξτε τους λογαριασμούς σας και τα ξαναλέμε!

 

me xrono 1 deuteroleptou?afou re to wap advanced exei ogkoxrewsh oxi xronoxrewsh...mallon ksexases na anoikseis to gprs...pantws prin 3 meres mou hrthe logariasmos kai den exw xrewthei tpt...

Link to comment
Share on other sites

Exontas to iero 3510i kai tyxganontas syndromhths voda blepontas oti oti to view ypostirizetai kai apo polla kinhta lew mhpws paizei kai to diko moy. Sth selida ths cote den brhka lista symbatothtas kai logw eleipshs thematos se sxesh me to view skefthka na apeythinthw se ayto to topic :ninja: :stupid: http://www.mobile-review.com/phonemodels/nokia/image/3510i-2.jpg

St. Anger 'round my neck...

 

We never get respect...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Yannis K

 

Παιδιά, έχει πάρει κανείς σας λογαριασμό της Cosmote τελευταία;

Έτσι ρωτάω, επειδή εγώ πήρα σήμερα και με έκπληξη διαπίστωσα ότι η πολυδιαφημιζόμενη δήθεν δωρεάν πλοήγηση μέσω του Mycosmow View, με το Wap Advanced, που έχω ενεργοποιημένο, είναι κοινώς μπαρούφες.

Συγκεκριμένα, για κάθε κλήση στην υπηρεσία αυτή (ενημέρωση) και με χρονική διάρκεια 1 δευτερολέπτου, χρεώνουν, άκουσον-άκουσον, το ποσό του 0,1610 ευρώ=55 δρχ.! Πού είναι λοιπόν το δωρεάν;

Κοιτάξτε τους λογαριασμούς σας και τα ξαναλέμε!

 

Φίλε μου κι εγώ πήρα λογαριασμό 28-10-03 και δεν έχει καθόλου χρεώσεις, σίγουρα κάποιο λαθάκι θα έχεις κάνει :( . Ομολογώ ότι κι εγώ φοβόμουν μην έχω κάνει καμιά στραβή και μου ερχόταν κεραμίδα με το λογαριασμό, αλλά όταν ήρθε ξαλάφρωσα :happy:

Και τώρα με την παράταση του τσάμπα θα του αλλάξω τα φώτα στο wap surfing :D :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον hunk

 

Wirelessly posted (siemens s55: SIE-S55/16 UP.Browser/6.1.0.5.c.4 (GUI) MMP/1.0)

 

 

 

me xrono 1 deuteroleptou?afou re to wap advanced exei ogkoxrewsh oxi xronoxrewsh...mallon ksexases na anoikseis to gprs...pantws prin 3 meres mou hrthe logariasmos kai den exw xrewthei tpt...

 

Δεν είναι χρονοχρέωση το 1'', αλλά έτσι γράφει στο λογαριασμό και βέβαια μπαίνω με gprs (Wap advanced).
Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (siemens s55: SIE-S55/16 UP.Browser/6.1.0.5.c.4 (GUI) MMP/1.0)

 

Αρχικό μήνυμα από τον/την Yannis K

Αρχικό Μήνυμα από τον hunk

 

Wirelessly posted (siemens s55: SIE-S55/16 UP.Browser/6.1.0.5.c.4 (GUI) MMP/1.0)

 

 

 

me xrono 1 deuteroleptou?afou re to wap advanced exei ogkoxrewsh oxi xronoxrewsh...mallon ksexases na anoikseis to gprs...pantws prin 3 meres mou hrthe logariasmos kai den exw xrewthei tpt...

 

Δεν είναι χρονοχρέωση το 1'', αλλά έτσι γράφει στο λογαριασμό και βέβαια μπαίνω με gprs (Wap advanced).

 

an eisai 1000% sigouros tote to mono pou mporw na pw einai na pareis ena thl sthn kote kai na rwthseis...pantws se emena den eixe xrewthei tpt...ase pou kai to site leei oti einai dwrean mexri 31/11...den kserw ti na pw...pantws an pareis thl tha exei endiaferon na mas peis ti sou eipane...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Yannis K

 

Δεν είναι χρονοχρέωση το 1'', αλλά έτσι γράφει στο λογαριασμό και βέβαια μπαίνω με gprs (Wap advanced).

 

Και όμως δεν είναι MyCosmos View.Αυτό πρέπει να είναι το απλό wap και όχι το wap over gprs

Ericsson T28s - Nokia 3330 - Siemens S45 - Siemens S55 - Siemens SL45i - Siemens SX1 - Motorola MPX200 - Siemens SX1 Limited - Siemens CX75 - Qtek 8310 - Nokia N95 - Samsung Omnia i900 - SonyEricsson X10i - Samsung Galaxy S - Samsung Galaxy S2 - Samsung Galaxy Note2 - Samsung Galaxy Note4 - Samsung Galaxy Note9 - Samsung Galaxy S23 Ultra - Samsung Galaxy S24 Ultra

122897885_Screenshot2023-02-162220155.jpg.e6f51eae4d98bfe4a1f50dd86c3c27d3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον OverClocker

 

Και όμως δεν είναι MyCosmos View.Αυτό πρέπει να είναι το απλό wap και όχι το wap over gprs

 

 

Μάλλον αυτό συμβαίνει. Πρόκειται για WAP over CSD (circuit switched data),δηλαδή με κανονική κλήση στον αριθμό +306975000000.

 

Διαφορετικά, μόνο η εταιρία θα σου λύσει το πρόβλημα.

Live Another Day,

Climb A Little Higher,

Find Another Reason To Stay...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Yannis K

 

Παιδιά, έχει πάρει κανείς σας λογαριασμό της Cosmote τελευταία;

Έτσι ρωτάω, επειδή εγώ πήρα σήμερα και με έκπληξη διαπίστωσα ότι η πολυδιαφημιζόμενη δήθεν δωρεάν πλοήγηση μέσω του Mycosmow View, με το Wap Advanced, που έχω ενεργοποιημένο, είναι κοινώς μπαρούφες.

Συγκεκριμένα, για κάθε κλήση στην υπηρεσία αυτή (ενημέρωση) και με χρονική διάρκεια 1 δευτερολέπτου, χρεώνουν, άκουσον-άκουσον, το ποσό του 0,1610 ευρώ=55 δρχ.! Πού είναι λοιπόν το δωρεάν;

Κοιτάξτε τους λογαριασμούς σας και τα ξαναλέμε!

 

ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ VIEW. ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ Η ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΑΠΟ THN KAΡΤΑ MYCOSMOS SIM. ΤΟ MYCOSMOS VIEW EINAI MEΣΑ ΑΠΟ WAP KAI GPRS.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον alany

 

ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ VIEW. ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ Η ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΑΠΟ THN KAΡΤΑ MYCOSMOS SIM. ΤΟ MYCOSMOS VIEW EINAI MEΣΑ ΑΠΟ WAP KAI GPRS.

 

Επαναλαμβάνω ότι μπαίνω μόνο μέσω Wap Advanced (Wap over Gprs) στο Mycosmos View και ποτέ δεν χρησιμοποίησα τις υπηρεσίες Mycosmos μέσω της κάρτας SIM. Έχω κινητό SE Τ 610. Το μόνο που υποπτεύομαι ότι έφταιγε, είναι αρχικά να έμπαινε το απλό Wap και έτσι να χρεωνόταν απλή κλήση διάρκειας 1΄΄ (σαν κλήση μηνύματος;) προς 1,606 ευρώ και μετά έμπαινε το gprs (γι' αυτό είμαι σίγουρος, καθώς στη σύνδεση gprs εμφανίζεται η υδρόγειος, ενώ στην απλή Wap ένα ακουστικό τηλεφώνου. Γι' αυτό, ξέρω τι σας γράφω. Ήδη άλλαξα τη ρύθμιση στην "επεξεργασία δεδομένων gprs" και στις "επιτρεπόμενες κλήσεις" απενεργοποίησα την "αυτόματη" και έβαλα "μόνο gprs" και τώρα πιστεύω να λύθηκε το πρόβλημα. Ο επόμενος λογαριασμός θα δείξει!

Δεν έχω την υπομονή να περιμένω (10΄+ βάλε) στο ακουστικό του κινητού (και να χρεώνομαι άσκοπα) για να ρωτήση στην "Cote", όπως τη λέτε. Άσε που αμφιβάλλω άν θα ξέρουν τι να μου απαντήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...