Jump to content

Samsung Galaxy Ace (S5830)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πρέπει να το καταλάβετε.

Το κινητό είναι περιορισμένων δυνατοτήτων, οπότε μην περιμένετε ποτέ να αποδόσει κάτι που δεν μπορεί.

Ακόμη και η γυναίκα μου που είναι junior χρήστης (λίγο internet και κυρίως τηλέφωνα) όσο το είχε το έβριζε συνέχεια

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.3.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πρέπει να το καταλάβετε.

Το κινητό είναι περιορισμένων δυνατοτήτων, οπότε μην περιμένετε ποτέ να αποδόσει κάτι που δεν μπορεί.

Ακόμη και η γυναίκα μου που είναι junior χρήστης (λίγο internet και κυρίως τηλέφωνα) όσο το είχε το έβριζε συνέχεια

 

κάλα αυτό είναι σίγουρο... αλλά ρώτησα μπας και έχει καμία καινούργια αναβάθμιση για το android μπας και ρολάρει καλύτερα....

Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα το ανακαλύψεις αν φλασαρεις ότι ρομ υπάρχει και κάνεις ίδια τεστ, με ίδιο στήσιμο, σε ίδιες συνθήκες και με ίδια χρήση! Μόνο έτσι θα ξέρεις τι είναι καλύτερο για την κάθε συσκευή.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα το ανακαλύψεις αν φλασαρεις ότι ρομ υπάρχει και κάνεις ίδια τεστ, με ίδιο στήσιμο, σε ίδιες συνθήκες και με ίδια χρήση! Μόνο έτσι θα ξέρεις τι είναι καλύτερο για την κάθε συσκευή.

δεν σε καταλαβαίνω φίλε

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος ρε παιδιά που έχει ρουτάρει το συγκεκριμένο τηλ με 2.3.6 να μου πει ποιο ακριβώς αρχείο είναι το σωστό.

Από όσα έχω βρει κανένα δεν είχε αποτέλεσμα.

 

Μια βοήθεια πλιζ.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να το καταλάβετε.

Το κινητό είναι περιορισμένων δυνατοτήτων, οπότε μην περιμένετε ποτέ να αποδόσει κάτι που δεν μπορεί.

Ακόμη και η γυναίκα μου που είναι junior χρήστης (λίγο internet και κυρίως τηλέφωνα) όσο το είχε το έβριζε συνέχεια

 

ενταξη ειπαμε το τηλεφωνο ειναι παλιο αλλα το εθαψες εντελως

μια χαρα την κανει την δουλια του αν δεν εχεις πολλες απαιτησεις και με την στοκ ρομ

αν θες κατι παραπανω κανεις ρουτ και βγαζεις διαφορα πχ χαρτες samsung appz tts live wallpaper

εγω το εχω εναμιση χρονο και μαλιστα με 2 gps φωρτομενα και δεν μου εχει κανει το παραμικρο κολημα ... παιχνιδια ναι δεν του βαζω αλλα ιντερνετ ακομα και skype κλεισεις .. του εχω φορτωσει πανω απο 20 προγραμματα

 

αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι οι περισσοτεροι ξεχνανε οτι ειναι τηλεφωνο και υπολογιστης μαζι

ενας υπολογιστης θελει μια επανεκινηση που και που αλλα δεν το κανετε γιατι ειναι τηλεφωνο

απο την αλλη ενα τηλεφωνο δεν ειναι για πολλα πολλα αλλα παλι δεν το κανετε γιατι ειναι υπολογιστης

 

οταν μαθετε να το σεβεστε τοτε 8α καταλαβετε την αξια ενος smatphone μεχρη τοτε και iphone ή samsung s4 να παρετε παντα προβλημα θα εχετε

Link to comment
Share on other sites

δεν σε καταλαβαίνω φίλε

 

Μα απλά πράγματα σου απάντησα :)

Δες λίγο ορισμούς για το root την rom κλπ που υπάρχουν εδώ στο φόρουμ.

 

 

 

 

 

Κάποιος ρε παιδιά που έχει ρουτάρει το συγκεκριμένο τηλ με 2.3.6 να μου πει ποιο ακριβώς αρχείο είναι το σωστό.

Από όσα έχω βρει κανένα δεν είχε αποτέλεσμα.

 

Μια βοήθεια πλιζ.

 

 

 

Αν έχεις το s5830 κατέβασε το ζιπ που υπάρχει στο θέμα

της gigner real 2 (link στο πρώτο ποστ αυτού του θέματος) και έχω εκεί μέσα αρχείο για ρουτ. Βεβαιώσου ότι έχεις το s5830.

 

 

ενταξη ειπαμε το τηλεφωνο ειναι παλιο αλλα το εθαψες εντελως

μια χαρα την κανει την δουλια του αν δεν εχεις πολλες απαιτησεις και με την στοκ ρομ

αν θες κατι παραπανω κανεις ρουτ και βγαζεις διαφορα πχ χαρτες samsung appz tts live wallpaper

εγω το εχω εναμιση χρονο και μαλιστα με 2 gps φωρτομενα και δεν μου εχει κανει το παραμικρο κολημα ... παιχνιδια ναι δεν του βαζω αλλα ιντερνετ ακομα και skype κλεισεις .. του εχω φορτωσει πανω απο 20 προγραμματα

 

αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι οι περισσοτεροι ξεχνανε οτι ειναι τηλεφωνο και υπολογιστης μαζι

ενας υπολογιστης θελει μια επανεκινηση που και που αλλα δεν το κανετε γιατι ειναι τηλεφωνο

απο την αλλη ενα τηλεφωνο δεν ειναι για πολλα πολλα αλλα παλι δεν το κανετε γιατι ειναι υπολογιστης

 

οταν μαθετε να το σεβεστε τοτε 8α καταλαβετε την αξια ενος smatphone μεχρη τοτε και iphone ή samsung s4 να παρετε παντα προβλημα θα εχετε

 

Το κινητό δεν το έλεγες καλό ούτε στα νιάτα του.

Σεβασμό στο smartphone? Τα υλικά υπάρχουν για να μας κάνουν την ζωή εύκολη. Δεν έχουν αισθήματα..

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό δεν το έλεγες καλό ούτε στα νιάτα του.

Σεβασμό στο smartphone? Τα υλικά υπάρχουν για να μας κάνουν την ζωή εύκολη. Δεν έχουν αισθήματα..

 

μια χαρα ηταν το κινητο πλεον ειναι παλιο αλλα μια χαρα την κανει τη δουλια του

 

τα υλικα σου κανουν τη ζωη πιο ευκολη αν ξερεις να τα χρησιμοποιεις σωστα και με βαση προδιαγραφων κατασκευαστη

αν πασ να βαλεισ στο κινητο αυτο παιχνιδι που ειναι για ανωτερο επεξεργαστη και δεν παιξει δεν φταιει το κινητο ουτε το παιχνιδι...φταιει αυτος που δεν το καταλαβαινει και ριχνει ευθηνες αλλου

 

αν καποις παρει φεραρι για να οργωσει κανα χωραφι

ουτε η φεραρι φταιει ουτε το χωραφι που δεν θα γινει δουλια

Link to comment
Share on other sites

Και όλα αυτά δεν κολλάνε πουθενά φίλε μου :)

Η συσκευή θέλουμε δε θέλουμε κολλάει ή πάει αργά σε απλά καθημερινά πράγματα. Σε soft λειτουργία.

Είναι γεγονός, όχι μια άποψη. Δεν χρειάζεται να το φιλοσοφήσουμε το θέμα.

 

Απλά δεν έχεις σχεδόν καθόλου απαιτήσεις από ένα smartphone, η το έχεις εντελώς άδειο, η δεν έχεις δουλέψει καλά smartphones.

Απλά είναι τα πράγματα :)

 

(Με φιλική διάθεση πάντα στα πλαίσια του διαλόγου)

Link to comment
Share on other sites

σεβαστη η αποψη σου

αλλα το τηλεφωνακι μια φορα μου κολισε και αυτο εν τελη ηταν προβλημα στο τσιπ και αντικατασταθηκε

 

αν εννοεις σοφτ λειτουργια το igo primo-tapatalk-minimalistic text-internet -camera fx που τρεχουν σχεδον καθημερινα χωρις κανενα προβλημα ποτε τοτε οκ εχω χαμηλεσ απαιτησεις...

 

αν και πραγματικα θα ηθελα να μαθω μερικες απο τις δικες εφαρμογες απο περιεργια και μονο για να καταλαβω τα λεγομενα σου.....

 

παντα φιλικα .... σιγα μην τσακωθουμε για ενα τηλεφωνο

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δουλεύω ταυτόχρονα dropbox-gallery-teamviewer-photo editor-obj viewer για να να ανταλλαζω ss με τους συνεργάτες.

Τα παραπάνω πάντα standby μόλις έρθει mail η skype η κλήση μέσω sip.

Τα υπόλοιπα είναι τα κλασσικά που έχω πίσω ανοιχτά. Tapatalk fb whatsapp viber pocket manga ηχογράφηση hangouts.

Αυτά στα νορμάλ πλαίσια :)

 

Και τον χρομ που ξέχασα :p

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις το s5830 κατέβασε το ζιπ που υπάρχει στο θέμα

της gigner real 2 (link στο πρώτο ποστ αυτού του θέματος) και έχω εκεί μέσα αρχείο για ρουτ. Βεβαιώσου ότι έχεις το s5830.

 

Το τηλ μου ειναι το samsung galaxy gt-s5830 ace 2.6.35.7 kernel με gingerbread και adroid 2.3.6

 

Σορρυ δεν είμαι πολύ εξοικειωμένος με το φόρουμ.

 

Αν μου έδινες απευθείας το λινκ ή το αρχείο στο οποίο αναφέρεσαι θα με βοηθούσες ιδιαίτερα.

Ευχαριστώ. :)

 

edit: Το βρήκα οκ. Το έχω δοκιμάσει αυτό unroot.zip αλλά δεν μου δούλεψε.

Edited by holgerson
Link to comment
Share on other sites

Ωπα σορρυ το root.zip εννοώ. Καθώς και το upd_1

 

Δεν ξέρω ρε παιδιά ο,τι αρχείο και να χρησιμοποιήσω τζίφος.

 

Κάνω κάτι λάθος;

 

Περνάω το αρχείο με airdroid στην sd ετσι οπως είναι ζιπαρισμένο.

Το βγαζω απο τα upload του airdroid και το μετακινω εξω στην sd για να το βρισκω πιο ευκολα.

Κλείνω το τηλ.

Ανοίγω με πατημένα τα 2 κουμπιά και μπαίνω στο system recovery.

Επιλέγω το αρχείο root στο apply update from sd card

Και πατάω reboot.

 

Καποια αρχεια από τα πολλά που έχω δοκιμάσει για root καναν μια μικρη προοδο στην μπάρα και κάποια καθόλου.

 

Το αποτέλεσμα πάντα το ίδιο. Δεν εγινε root

 

Το αρχείο για να ξεζιπαριστει στο τηλ μηπως πρεπει να περασω καποιο προγραμμα για unzip;

 

Ειδα και αυτό κάπου στο φορουμ. Ισχύει οντως;

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4066736#post4066736

 

Υπάρχει λύση ή να τα παρατήσω;

 

Thanx.

Edited by holgerson
Link to comment
Share on other sites

Και όλα αυτά δεν κολλάνε πουθενά φίλε μου :)

Η συσκευή θέλουμε δε θέλουμε κολλάει ή πάει αργά σε απλά καθημερινά πράγματα. Σε soft λειτουργία.

Είναι γεγονός, όχι μια άποψη. Δεν χρειάζεται να το φιλοσοφήσουμε το θέμα.

 

Απλά δεν έχεις σχεδόν καθόλου απαιτήσεις από ένα smartphone, η το έχεις εντελώς άδειο, η δεν έχεις δουλέψει καλά smartphones.

Απλά είναι τα πράγματα :)

 

(Με φιλική διάθεση πάντα στα πλαίσια του διαλόγου)

 

σεβαστη η αποψη σου

αλλα το τηλεφωνακι μια φορα μου κολισε και αυτο εν τελη ηταν προβλημα στο τσιπ και αντικατασταθηκε

 

αν εννοεις σοφτ λειτουργια το igo primo-tapatalk-minimalistic text-internet -camera fx που τρεχουν σχεδον καθημερινα χωρις κανενα προβλημα ποτε τοτε οκ εχω χαμηλεσ απαιτησεις...

 

αν και πραγματικα θα ηθελα να μαθω μερικες απο τις δικες εφαρμογες απο περιεργια και μονο για να καταλαβω τα λεγομενα σου.....

 

παντα φιλικα .... σιγα μην τσακωθουμε για ενα τηλεφωνο

 

Αγαπητοί μου όπως είπα και πιο πριν το κινητό είναι περιορισμένων δυνατοτήτων, λόγω μικρής μνήμης και αργού πλέον cpu και γι'αυτό δεν μπορεί να αποδόσει κάτι παραπάνω

Δεν έχω καμία πρόθεση να το θάψω αλλά είναι η αλήθεια. Ακόμη με την μαμά rom την 2.3.3 είχε κολλήματα

 

Δεν ειναι τυχαίο που και η γυναίκα μου όσο το είχε το έβριζε συνέχεια και επαναλαμβάνω πως είναι junior χρήστης και δεν έχει απαιτήσεις, κυρίως τηλέφωνα και λίγο internet

 

Χρόνια πολλά :)

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.3.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

παιδια καποια βοηθεια....εκανα μια χριστουγενιατικη πατατα και ηθελα να κανω το κινητο μου jellybean 4 αποο 2.3.6. απο το site hellasandroid ειχαν καποιες πληροφοριες για τοο πως να γινει τις οποιες και ακολουθησα...κακως. μετα το φορτωμα του zip το κινητο εχει μια μαυρη οθονη...μηπως γνωριζει καποιος αν μπορω να το επαναφερω. τα σχολια περι ανοησιας περιτευουν....τα εχω κανει απο μονος μου!
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ενας φιλος εχει το samsung galaxy s5839i και κατα καιρους ενω του παει μια χαρα το κινητο ξαφνικα σερνεται και στην πλοηγηση μενου και παντου.

Συνηθως οταν σερνετε τοτε εχει ελευθερη μνημη 20-25mb μνημη στο μενου που διαλεγουμε ποια προγραμματα θα απεγκαταστησουμε.

 

Και το θεμα ειναι οτι το ατομο δεν εχει εγκαταστησει και πολλα προγραμματα αντε να εχει εγκαταστησει 2-3 προγραμματα(Facebook, φακος, μπαταρια, εορτολογιο) και 2-3 αλλα που δεν θυμαμαι.

 

Εχετε να μου προτεινετε να κανω κατι ωστε να ΜΗΝ καθε φορα οταν γεμιζει ο χωρος σερνετε το κινητο.

 

Εχει πανω την android 2.3.6 αν το κανω ρουτ και απεγκαταστησω εντελως προγραμματα οπως ο χαρτης και αλλα που δεν χρησιμοποιει καν θα δουμε καμια διαφορα ή μπααα?

 

Και το θεμα ειναι οτι εχει βαλει στο κινητο μια 8gb sd καρτα αλλα δεν την βλεπει σαν μνημη του κινητου με αποτελεσμα να γεμιζει πολυ συχνα και να σερνετε.

 

Καμια ιδεα????

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.

Edited by fits13
Link to comment
Share on other sites

Καλη χρονια σε ολους. Εντος ολιγων ημερων θα εγκαταλειψω αυτο το φορουμ και θα μεταφερθω σε αλλο του myphone.gr λογω αλλαγης συσκευης. Θα ηθελα να σας ευχαριστησω για τις συμβουλες που μου δωσατε και να σας ευχηθω το 2014 να σας φερει οτι επιθυμειτε.ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ενας φιλος εχει το samsung galaxy s5839i και κατα καιρους ενω του παει μια χαρα το κινητο ξαφνικα σερνεται και στην πλοηγηση μενου και παντου.

Συνηθως οταν σερνετε τοτε εχει ελευθερη μνημη 20-25mb μνημη στο μενου που διαλεγουμε ποια προγραμματα θα απεγκαταστησουμε.

 

Και το θεμα ειναι οτι το ατομο δεν εχει εγκαταστησει και πολλα προγραμματα αντε να εχει εγκαταστησει 2-3 προγραμματα(Facebook, φακος, μπαταρια, εορτολογιο) και 2-3 αλλα που δεν θυμαμαι.

 

Εχετε να μου προτεινετε να κανω κατι ωστε να ΜΗΝ καθε φορα οταν γεμιζει ο χωρος σερνετε το κινητο.

 

Εχει πανω την android 2.3.6 αν το κανω ρουτ και απεγκαταστησω εντελως προγραμματα οπως ο χαρτης και αλλα που δεν χρησιμοποιει καν θα δουμε καμια διαφορα ή μπααα?

 

Και το θεμα ειναι οτι εχει βαλει στο κινητο μια 8gb sd καρτα αλλα δεν την βλεπει σαν μνημη του κινητου με αποτελεσμα να γεμιζει πολυ συχνα και να σερνετε.

 

Καμια ιδεα????

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.

 

ναι root

και μετα απεγκατασταση προγραμματων τησ cosmote τακαι αλλων αχρηστων προεγγατεστιμενων προγραμματων

Link to comment
Share on other sites

Καλη χρονια σε ολους. Εντος ολιγων ημερων θα εγκαταλειψω αυτο το φορουμ και θα μεταφερθω σε αλλο του myphone.gr λογω αλλαγης συσκευης. Θα ηθελα να σας ευχαριστησω για τις συμβουλες που μου δωσατε και να σας ευχηθω το 2014 να σας φερει οτι επιθυμειτε.ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ.

 

να σαι καλα φιλε αν επιτρεπεται ποια συσκευη προτιμησες μετα το κινητο μας?

Link to comment
Share on other sites

ναι root

και μετα απεγκατασταση προγραμματων τησ cosmote τακαι αλλων αχρηστων προεγγατεστιμενων προγραμματων

Μπορεις να μου στειλεις ενα προσωπικο μυνημα για το αρχειο ρουτ και το αρχειο unroot και επισης ποια προγραμματα θα μου προτεινατε να κανω πληρης απεγκατασταση χωρις να εχω καποια επιπτωση στο κινητο.

 

Ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε καταληξα στο S3 μια που το βρηκα προσφορα.

 

ωραιος περιμενω εντυπωσεις και πως τσουλαει το εργαλειο αν και πιστευω απ το δικο μας το κινητο καλυτερα θα τσουλαει αλιμονο :p :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Ace (S5830)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...