Jump to content

Samsung Galaxy Ace (S5830)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φιλε Γιωργο, σου απαντησε δυο φορες ο left_ace

Υπαρχει η εσωτερικη nand του κινητου (που ειναι πολυ μικρη) και η εξωτερικη sd.

Δεν μεταφερονται ολες οι εφαρμογες στην εξωτερικη sd.

Ακομα και να ειχε εσωτερικη sd το κινητο (αν ηταν 8gb πχ) οι εφαρμογες που ΔΕΝ πανε στην sd, δεν θα πηγαιναν και παλι στην εσωτερικη sd (στην εξωτερικη ουτως η αλλως δεν πανε οι εφαρμογες και τα δεδομενα τους ΟΤΑΝ υπαρχει εσωτερικη sd).

Το κινητο εχει πολυ μικρη nand (ελαχιστα mb) και οχι 1-2-10-20gb.

 

Για να λυσεις αυτο το προβλημα πρεπει να κανεις root και μετα να περασεις link2sd

Το εγραψα 3 σελιδες πισω

 

Φιλε να σε καλα, πραγματικα ο οδηγος που αναρτησες αξηζει νατον ακολουθησουν οι κατοχοι του ace

Η φαρμογη link2sd ειναι φοβερη κατεβαστε την παιδια ανεπιφυλακτα, μεταμορφωνει το κινητο;););)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλημερα και απο μενα!! εχω βαλει προσφατα jellyblast v3 στο samsung ace 5830i, και λειτουργουσε χωρις προβλημα... εκτος απο τα ακουστικα που δεν τα ¨αναγνωριζε¨. Περναω λοιπον μια εφαρμογη (Mindcr) και εκτοτε μετα το reboot κολλησε στην αρχικη οθονη (SAMSUNG GALAXY ACE ) και δεν ανοιγει με τιποτα... εννοειται οτι εχω βγαλει την μπαταρια για 10 λεπτα, εχω πατησει volume up/power/start button, εχω πατησει μονο power /start button, αλλα δεν δεχεται τιποτα. κολλαει εκει παντα, και η οθονη μενει αναμενη συνεχως... ειναι σε αυτην την κατασταση 12 ωρες περιπου, χωρις αλλαγη! Δεν εχω προσβαση στην sd μεσω η/υ. Ειναι για... ξου, η υπαρχει κατι που δεν εχω κανει?? Σας παρακαλω, βοηθηστε με.. ειναι κριμα να πεταχτει!!:( ευχαριστω οποιο μελος ασχοληθει με το προβλημα μου!!!

 

μολις αποκτησα ενα δανεικο usb jig, αλλα δεν ανταποκρινεται ουτε σε αυτο... τι ακριβως πρεπει να κανω???

Link to comment
Share on other sites

Βγάλε την μπαταρία από το κινητό σου για λίγο και μετά βάλε την πάλι. Μόλις την βάλεις χωρίς να πατήσεις τίποτα βάλε το USB Jig και περίμενε να δεις αν θα μπει το κινητό σε Download Mode. Αν μπει τότε όλα καλά, αν δεν μπει τότε δυστυχώς το κινητό μάλλον έχει κάψει πλακέτα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Βγάλε την μπαταρία από το κινητό σου για λίγο και μετά βάλε την πάλι. Μόλις την βάλεις χωρίς να πατήσεις τίποτα βάλε το USB Jig και περίμενε να δεις αν θα μπει το κινητό σε Download Mode. Αν μπει τότε όλα καλά, αν δεν μπει τότε δυστυχώς το κινητό μάλλον έχει κάψει πλακέτα.

 

το εχω κανει και αυτο, και οτι παραλλαγες μπορεις να φανταστεις!! δεν ανταποκρινεται καθολου!! Σημερα το κινητο αναχωρησε για service, και οτι βρεξει ας κατεβασει!!!!:lol:

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι, μπορώ να φλασάρω την Ελληνική stock rom 2.3.6 του S5839i στο S5830 ;

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.3.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

Βγάλε την μπαταρία από το κινητό σου για λίγο και μετά βάλε την πάλι. Μόλις την βάλεις χωρίς να πατήσεις τίποτα βάλε το USB Jig και περίμενε να δεις αν θα μπει το κινητό σε Download Mode. Αν μπει τότε όλα καλά, αν δεν μπει τότε δυστυχώς το κινητό μάλλον έχει κάψει πλακέτα.

 

Αν έχει κάψει πλακέτα, θα άνοιγε μέχρι το λογότυπο της samsung?

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι, μπορώ να φλασάρω την Ελληνική stock rom 2.3.6 του S5839i στο S5830 ;

 

Μην κάνεις κανένα αστείο.....

Link to comment
Share on other sites

Αφού θεωρητικά έχουν το ίδιο hardware που θα έχει πρόβλημα ;

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.3.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

Αφού θεωρητικά έχουν το ίδιο hardware που θα έχει πρόβλημα ;

 

Έχουν μικροδιαφορες....γι αυτό και δεν κάνουν οι ίδιες Rom και για τα 2.....

Μπες στους xda και θα δεις ότι και οι custom Rom ειναι διαφορετικές για το καθένα......

Και αναφέρουν αυτό που σου είπα...

Ότι μπορεί να brickαρει το τηλέφωνο....

Link to comment
Share on other sites

Αφού θεωρητικά έχουν το ίδιο hardware που θα έχει πρόβλημα ;

 

Δεν εχουν ιδια cpu.

Το κινητο στην καλυτερη δεν θα ανοιγει και στην χειροτερη (συμβαινουν καμια φορα) θα καει.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά!! :)

Ήθελα να ρωτήσω πως μπορώ να κλείσω τον ήχο του κλείστρου της φωτογραφικής ή αν υπάρχει κάποιο πρόγραμμα να μπορώ να κάνω το ψώνιο μου :P

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά!! :)

Ήθελα να ρωτήσω πως μπορώ να κλείσω τον ήχο του κλείστρου της φωτογραφικής ή αν υπάρχει κάποιο πρόγραμμα να μπορώ να κάνω το ψώνιο μου :P

 

Καλησπερα

Αυτο θεωρειται παρανομο πλεον γι'αυτο δεν δινουν επιλογη να βγαλεις τον ηχο.

Χρειαζεσαι root (εδωσα λινκ λιγο πιο πισω) και εναν root explorer της επιλογης σου.

 

Πηγαινεις στο /system/media/audio/ui/ και διαγραφεις (η μετακινεις, η μετονομαζεις την καταληξη, οτι θελεις) τους ηχους.

camera, camerashutter, twcamera, δεν θυμαμαι τι ακριβως ειχε στο ace, παντως σιγουρα θα καταλαβεις ποιοι ηχοι ειναι για την καμερα :p

 

Σε νεοτερες συσκευες χρειαζοταν κι αλλη μοντα (για ηχους εστιασης κλπ) αλλα δεν νομιζω να ηθελε κατι αλλο στο ace.

Σε οποιαδηποτε περιπτωση, αν υπαρχει root η λυση θα βρεθει αμεσα :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα, η κοπελια μου εχει τη συσκευη αυτη. Και εγινε μια στραβή. Ειχε το τηλ στην τσαντα της και πατιοταν το μοτιβο μονο του αρκετες φορες. Ετσι μπηκε στην εισαγωγη email gmail αυτο που ειχε καταχωρημένο στο android. Το κακο ομως ειναι οτι η κοπελιά μου δεν χρησιμοποιουσε gmail και της ειχαν φτιαξει ενα απο το καταστημα γερμανο το οποιο δεν το θυμαται τωρα για να ξεκλειδωσει το μοτιβο. Ουτε πλέον της ζηταει μοτιβο, μονο email. Τι να κανουμε ρε παιδια για να ξεκλειδωσει. Σημειωτεον, οτι το κλεισαμε βγαλαμε μπαταρια ξαναβαλαμε πιν αλλα βγαζει παλι στην εισαγωγη email... Βοηθεια ρε παιδια? Εντωμεταξυ ειμαστε εκδρομη για το τριημερο και εχει ξενερώσει. .. Edited by neptune21
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα, η κοπελια μου εχει τη συσκευη αυτη. Και εγινε μια στραβή. Ειχε το τηλ στην τσαντα της και πατιοταν το μοτιβο μονο του αρκετες φορες. Ετσι μπηκε στην εισαγωγη email gmail αυτο που ειχε καταχωρημένο στο android. Το κακο ομως ειναι οτι η κοπελιά μου δεν χρησιμοποιουσε gmail και της ειχαν φτιαξει ενα απο το καταστημα γερμανο το οποιο δεν το θυμαται τωρα για να ξεκλειδωσει το μοτιβο. Ουτε πλέον της ζηταει μοτιβο, μονο email. Τι να κανουμε ρε παιδια για να ξεκλειδωσει. Σημειωτεον, οτι το κλεισαμε βγαλαμε μπαταρια ξαναβαλαμε πιν αλλα βγαζει παλι στην εισαγωγη email... Βοηθεια ρε παιδια? Εντωμεταξυ ειμαστε εκδρομη για το τριημερο και εχει ξενερώσει. ..

 

Σιγουρα ζηταει μονο mail?

Αποκλειται παντως να ξεκλειδωθηκε μεσα στην τσαντα και να γινοταν διαφορα γιατι εχει capacitive οθονη. "Θελει δαχτυλο" :p

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

Αυτο θεωρειται παρανομο πλεον γι'αυτο δεν δινουν επιλογη να βγαλεις τον ηχο.

Χρειαζεσαι root (εδωσα λινκ λιγο πιο πισω) και εναν root explorer της επιλογης σου.

 

Πηγαινεις στο /system/media/audio/ui/ και διαγραφεις (η μετακινεις, η μετονομαζεις την καταληξη, οτι θελεις) τους ηχους.

camera, camerashutter, twcamera, δεν θυμαμαι τι ακριβως ειχε στο ace, παντως σιγουρα θα καταλαβεις ποιοι ηχοι ειναι για την καμερα :p

 

Σε νεοτερες συσκευες χρειαζοταν κι αλλη μοντα (για ηχους εστιασης κλπ) αλλα δεν νομιζω να ηθελε κατι αλλο στο ace.

Σε οποιαδηποτε περιπτωση, αν υπαρχει root η λυση θα βρεθει αμεσα :)

 

Ευχαριστώ για την απάντηση αλλα το κακό αν κάνω root είναι ότι θα βγει από την εγγύηση...

Έστω κάτι για την εσωτερική μνήμη του κινητού έχουμε;;Κατέβηκε στα 19MB από 26, δεν ξερω γιατι και ζητά διαγραφές πάλι... Τι άλλο να διαγράψω μόνο το fb έχ αφησει (γιατι δεν έχει επιλογή να το πάω στην εξωτερική) πραγματικά με έχει κουράσει...τι άλλο να σβήσω;;εκείνοι να μας δώσουν αφορμή να σβήσουμε τα προγράμματα που μας έχουν μέσα κ δεν θέλουμε όχι συνέχεια ενημερώσεις ενημερώσεις κλπ.. ελεος... αρχιζω να μετανιώνω την αγορά που έκανα και το έχω μόνο 3 μήνες :(

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά!! :)

Ήθελα να ρωτήσω πως μπορώ να κλείσω τον ήχο του κλείστρου της φωτογραφικής ή αν υπάρχει κάποιο πρόγραμμα να μπορώ να κάνω το ψώνιο μου :P

 

Μην τρελενεσαι ούτε ρουτ ουτε τίποτα, απλά αν δεν θέλεις ηχο στο κλιστρο πριν ανοίξεις την φωτογραφική μηχανή κλείσε τελείως το ήχο απο το πλαϊνό κουμπί, μονο μετα να θυμάμαι να τον ανοίγεις πάλι :p

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση αλλα το κακό αν κάνω root είναι ότι θα βγει από την εγγύηση...

Έστω κάτι για την εσωτερική μνήμη του κινητού έχουμε;;Κατέβηκε στα 19MB από 26, δεν ξερω γιατι και ζητά διαγραφές πάλι... Τι άλλο να διαγράψω μόνο το fb έχ αφησει (γιατι δεν έχει επιλογή να το πάω στην εξωτερική) πραγματικά με έχει κουράσει...τι άλλο να σβήσω;;εκείνοι να μας δώσουν αφορμή να σβήσουμε τα προγράμματα που μας έχουν μέσα κ δεν θέλουμε όχι συνέχεια ενημερώσεις ενημερώσεις κλπ.. ελεος... αρχιζω να μετανιώνω την αγορά που έκανα και το έχω μόνο 3 μήνες :(

 

Οπως θα κανεις root, ετσι θα κανεις και unroot.

Αλλη λυση δεν υπαρχει για χωρο και για ηχο.

 

Μην τρελενεσαι ούτε ρουτ ουτε τίποτα, απλά αν δεν θέλεις ηχο στο κλιστρο πριν ανοίξεις την φωτογραφική μηχανή κλείσε τελείως το ήχο απο το πλαϊνό κουμπί, μονο μετα να θυμάμαι να τον ανοίγεις πάλι :p

 

Δεν πιανει σε ολες τις συκευες αυτο.

Στο ace δε θυμαμαι, στο s3 που εχεις εσυ παντως σιγουρα δεν γινοταν.

Ουτε καν οταν αφαιρουσες τα αρχεια.

Ειχε παλι ηχο εστιασης.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

Αυτο θεωρειται παρανομο πλεον γι'αυτο δεν δινουν επιλογη να βγαλεις τον ηχο.

Χρειαζεσαι root (εδωσα λινκ λιγο πιο πισω) και εναν root explorer της επιλογης σου.

 

Πηγαινεις στο /system/media/audio/ui/ και διαγραφεις (η μετακινεις, η μετονομαζεις την καταληξη, οτι θελεις) τους ηχους.

camera, camerashutter, twcamera, δεν θυμαμαι τι ακριβως ειχε στο ace, παντως σιγουρα θα καταλαβεις ποιοι ηχοι ειναι για την καμερα :p

 

Σε νεοτερες συσκευες χρειαζοταν κι αλλη μοντα (για ηχους εστιασης κλπ) αλλα δεν νομιζω να ηθελε κατι αλλο στο ace.

Σε οποιαδηποτε περιπτωση, αν υπαρχει root η λυση θα βρεθει αμεσα :)

 

Παιδιά το έκανα μετανομασία,το μετέφερα αλλού στο τέλος τα διέγραψα (ήταν 2 αρχεία που λέγανε camera κάτι) και πάλι ακούω....

Μάλλον το κινητο μ είναι σατανισμένο...χωρίς αρχείο ήχου να ακούγετε!!

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να αντικαταστήσεις στο φάκελο /system/media/audio/ui/ το camera_click.ogg με αυτό εδώ.

Εννοείται πως πρώτα παίρνεις Backup από το γνήσιο camera_click.ogg.

Edited by Superuser

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να αντικαταστήσεις στο φάκελο /system/media/audio/ui/ το camera_click.ogg με αυτό εδώ.

Εννοείται πως πρώτα παίρνεις Backup από το γνήσιο camera_click.ogg.

 

Το έκανα!!

Πάλι κάνει ήχο!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα, η κοπελια μου εχει τη συσκευη αυτη. Και εγινε μια στραβή. Ειχε το τηλ στην τσαντα της και πατιοταν το μοτιβο μονο του αρκετες φορες. Ετσι μπηκε στην εισαγωγη email gmail αυτο που ειχε καταχωρημένο στο android. Το κακο ομως ειναι οτι η κοπελιά μου δεν χρησιμοποιουσε gmail και της ειχαν φτιαξει ενα απο το καταστημα γερμανο το οποιο δεν το θυμαται τωρα για να ξεκλειδωσει το μοτιβο. Ουτε πλέον της ζηταει μοτιβο, μονο email. Τι να κανουμε ρε παιδια για να ξεκλειδωσει. Σημειωτεον, οτι το κλεισαμε βγαλαμε μπαταρια ξαναβαλαμε πιν αλλα βγαζει παλι στην εισαγωγη email... Βοηθεια ρε παιδια? Εντωμεταξυ ειμαστε εκδρομη για το τριημερο και εχει ξενερώσει. ..

Ο μόνος τρόπος να το επαναφέρεις είναι να του κάνεις ένα hard reset αλλά θα χάσεις ότι είχες μέσα στο τηλέφωνο και θα επανέλθει στην κατάσταση που ήταν όταν το έβγαλες απο το κουτί του. Οδηγίες για το hard reset θα βρεις εδώ, κάνε μια αναζήτηση.

CR electronics
Link to comment
Share on other sites

Το έκανα!!

Πάλι κάνει ήχο!!

 

Έχει και άλλα παρόμοια αρχεία ήχου; Αν ναι τότε αντικατέστησε και αυτά με αυτό που σου έδωσα αφού πρώτα το μετονομάσεις σύμφωνα με το όνομα του κάθε αρχείου.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Έχει και άλλα παρόμοια αρχεία ήχου; Αν ναι τότε αντικατέστησε και αυτά με αυτό που σου έδωσα αφού πρώτα το μετονομάσεις σύμφωνα με το όνομα του κάθε αρχείου.

 

Πιο πάνω μου είπαν να ψάκω για ότι αρχεία λένε κάμερα κ αυτά πείραξα...

Έχει κ άλλα αρχεία μέσα οχι με όνομα κάμερα!!

Αν ξέρεις κάποιος πιο συγκεκριμένο αρχείο να πειράξω ας μου πει!!

 

Επίσης κάπου στην σελίδα 373 αν δεν κάνω λάθος 20 Μαρτίου περίπου είχα ρωτήσει πως μπορεώ να βάλω της cosmote το logo που έχει ενω ανοίγω και κλείνω το κινητό και να υπάρχει τρόπος να αλλάξω τα χρώματα πχ της ώρας!!

Το ξαναδιάβαζα πριν γιατί έκανα root το κινητό μου και εξακολουθώ να το δουλεύω με root και έβαλα πάνω το supermanager και έσβησα ότι δεν ήθελα κλπ... ξαναδιάβασα λοιπόν τι μου είχαν γράψει εκεί και πραγματικά δεν κατάλαβα τίποτα... :/ αν μπορει κάποιος να με βοηθήσει και σε αυτό!! Ευχαριστω!!

Edited by debbie89
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Ace (S5830)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...