Jump to content

Samsung Galaxy Ace (S5830)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα.

Έχω ένα galaxy ace με 2.2.1 και ενώ έχω προσπαθήσει να του κάνω αναβάθμιση δεν τα έχω καταφέρει!

Μέσω του kies ενώ έχω κάνει back up και το αναγνωρίζει, μου βγάζει οτι υπάχει αναβάθμιση, ωστόσο το παράθυρο που ανοίγει για να κάνει αναβάθμιση είναι λευκό (δεν φαίνεται τίποτα), έχω windows vista:(

Δοκίμασα και μέσω odin 3.09 με firmware από το sammobile, ενώ συνδέεται και πατόντας το κουμπί AP και μετά το start στη συνέχεια μετά από πολύ ώρα βγάζει μύνημα FAIL.

Το κινητό το ανοίγω πατόντας το volume down+κεντρικό+power και βγάζει με μικρά πράσινα γράμματα downloading αλλά τίποτα!!!!

Μάλιστα του έκανα και επαναφορά των εργοστασιακών ρυθμίσεων αλλά τίποτα , με εξωτερική κάρτα ή και χωρίς και πάλι τίποτα.

Έκλεισα και το τειχος προστασίας του avast αλλά πάλι τίποτα!

Καμμιά ιδέα ,γιατι εγώ μην έχοντας ιδιαίτερες γνώσεις, στέγνωσα από ιδέες:cry::cry:

 

Δες τον οδηγό που πόσταρα παραπάνω (post #6355). Χρησιμοποιώ εδώ και 1+ μήνα το Ace μου (S5830) με αυτό το configuration και σε βεβαιώνω ότι είναι άψογο. Εννοείται πως είμαι στην διάθεσή σου άν έχεις απορίες.

 

BTW, χρησιμοποίησα το odin 4.38 για την εγκατάσταση του stock firmware (βήμα 1ο)

Edited by spyros88
SGS2 R.I.P. > SGS4 i9505 με Kushan ROM v.9.0 Ultra Lite > SGS6 flat με stock ROM ...και μάλλον τέλος από Samsung...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τελικά κατάφερα με το kies να κάνω την αναβάθμιση σε 3.5

Τα παράθυρα που ανοίγουν απότο kies δεν εμφανίζουν τίποτα και υποψιάζομαι κάποια ασυμβατότητα με flash player. Επειδή δεν γνωρίζω και πολλά πήγα στα τυφλά.

Δηλαδη παρατήρησα ότι περνόντας τον κέρσορα πάνω από το παράθυρο ,άλλαζε σαν να υπάρχει κείμενο και πάτησα στο αριστερό κάτω μέρος όπου πιθανόν να γράφει ok για να συνεχίσει την αναβάθμιση!!

Με το odin δεν τα κατάφερα. Μου βγάζει συνέχεια fail και κρίμα γιατί ήθελα κάποιο firmware απαλλαγμένο από τα "καλούδια" της vodafone.

Χρησιμοποίησα το odin3 v3.09 από το sammobile και 2-3 firmware πάλι από εκεί.

Μήπως πρέπει να χρησιμοποιήσω άλλο odin;

Όσο για τις διαδικασίες τις άλλες ,αν και πολύ ενδιαφέρουσες ωστόσο δύσκολες για μένα.(αναφέρομαι στον SPYRO88)Μάλιστα δοκίμασα να κατεβάσω το odin σύμφωνα με τις οδηγίες σου και του xda το αντιικο δεν με αφήνει (avast internet security) τελικά το κατέβασα από το δέυτερο κουμπί download now, και θα το δοκιμάσω αργότερα.

Απλά περισσότερο απογοητεύτικα για μια άλλη αναβάθμιση που θέλω να κάνω μέσω του odin (galaxy note 8 GT-N5120 από hong kong) και ήθελα να δοκιμάσω πρώτα στο γερασμένο αλλά αγαπημένο ace μου.

Edited by kefatos
Link to comment
Share on other sites

Kefatos, πήγαινε στο 1ο ποστ εδώ

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2609021

και στην παράγραφο "How to install Stock Firmware?" θα βρεις ό,τι χρειάζεσαι.

Κατέβασε οποιοδήποτε ευρωπαϊκό firmware 2.3.5 ή 2.3.6 και πέρασέ το ακολουθώντας τις οδηγίες.

Δες μετά την παράγραφο "How to install ClockworkMod Recovery?" - ακολούθησε τις οδηγίες και πέρασε CWM5.

Πάρε μετά σιγά-σιγά τα βήματα που έχω γράψει παραπάνω, και τελικά θα καταλήξεις με ένα πολύ ωραίο και αξιόμαχο Ace.

Οπου κολλήσεις πες μου ;-)

SGS2 R.I.P. > SGS4 i9505 με Kushan ROM v.9.0 Ultra Lite > SGS6 flat με stock ROM ...και μάλλον τέλος από Samsung...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Επεσε στα χερια μου ενα Galaxy Ace 5839i το οποιο σερνετε και γενικα δεν μπορω να το πολυχρησιμοποιησω.

 

Υπαρχει καποια δοκιμασμενη Rom για να παρει λιγο ανασα?Root εχω βρει πως θα το κανω.

Link to comment
Share on other sites

εχω δοκιμασει οτι μπορεις να φανταστεις..... κατελειξα στην default με ροοτ και διαγραφη πολλων προγραμματων που ερχονται μαζι.... (εσβησα απο τα cosmote και προγραμματα και στην εκκινηση ολα τα samsung appz, ολα τα google play ,maps... βασικο γιατι μετα απο 6 χρονια αναβαθμησεις εχουν καταντησει πολυ βαρια και βρηκα εναλακτικο το aptdoid.. και πολλα αλλα)

βασικη προηποθεση ειναι αφου κανεις εκαθαρση τα προγραμματα που δεν θες κανε και ενα wipe γιατι μερικα αφηνουν σκουπιδια πισω...

αυτη τη στιγμη μετα απο reset εχω γυρω στα 80mb ελευθερα στο system 170mb στο data kai 165mb ελευθερη ram

 

αν επιμενεις για αλλαγη ρομ θα σου προτεινα την ace i sure και εγκατασταση με τα λιγα προγραμματα .... με μια αναζητηση στην xda θα βρεις οτι χρειαζεσαι

Edited by qsd330
Link to comment
Share on other sites

εχω δοκιμασει οτι μπορεις να φανταστεις..... κατελειξα στην default με ροοτ και διαγραφη πολλων προγραμματων που ερχονται μαζι.... (εσβησα απο τα cosmote και προγραμματα και στην εκκινηση ολα τα samsung appz, ολα τα google play ,maps... βασικο γιατι μετα απο 6 χρονια αναβαθμησεις εχουν καταντησει πολυ βαρια και βρηκα εναλακτικο το aptdoid.. και πολλα αλλα)

βασικη προηποθεση ειναι αφου κανεις εκαθαρση τα προγραμματα που δεν θες κανε και ενα wipe γιατι μερικα αφηνουν σκουπιδια πισω...

αυτη τη στιγμη μετα απο reset εχω γυρω στα 80mb ελευθερα στο system 170mb στο data kai 165mb ελευθερη ram

 

αν επιμενεις για αλλαγη ρομ θα σου προτεινα την ace i sure και εγκατασταση με τα λιγα προγραμματα .... με μια αναζητηση στην xda θα βρεις οτι χρειαζεσαι

 

Σε ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδιά καλησπέρα.

Τελικά κατάφερα και αναβάθμησα το ace σε 2.3.5 μέσω του kies και έχω στα χέρια μου και μια κάρτα sd kingston 16GB class 10 και λέω να δοκιμάσω τα βήματα του spyros88, και ελπίζω να μην τα κάνω σ....αλάτα!

Μια απορία για το ICS Kernel κατεβάζω φαντάζομαι το τελευταίο zip fix 2.2.1 ;

Και για το partition μπορώ να βάλω μεγαλύτερα μεγέθη;

Και για την Rom γράφεις ότι είναι στο post 4, δηλαδή αυτό που γράφει "Touchwiz cooper v4.0 LITE", ή κάνω λάθος;

Τελικά πολλές απορίες έχω και ποιος ξέρει πόσες ακόμα!!!!!

Edited by kefatos
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα.

Τελικά κατάφερα και αναβάθμησα το ace σε 2.3.5 μέσω του kies και έχω στα χέρια μου και μια κάρτα sd kingston 16GB class 10 και λέω να δοκιμάσω τα βήματα του spyros88, και ελπίζω να μην τα κάνω σ....αλάτα!

Μια απορία για το ICS Kernel κατεβάζω φαντάζομαι το τελευταίο zip fix 2.2.1 ;

Και για το partition μπορώ να βάλω μεγαλύτερα μεγέθη;

Και για την Rom γράφεις ότι είναι στο post 4, δηλαδή αυτό που γράφει "Touchwiz cooper v4.0 LITE", ή κάνω λάθος;

Τελικά πολλές απορίες έχω και ποιος ξέρει πόσες ακόμα!!!!!

 

...Δες την σελίδα 75 στο thread της Touchwiz Revolutionized...

!! Installations *FINAL* summary !! ALL from CWM5 !!

- partition your SD-card

- install Touchwiz Revolutionized 5.0-V4.0

- install nims_ics_kernelv2.1.zip

- install 40ad2sdx-a2Recovery.zip

- install nims_ics_kernel-fix2.2.1.zip

- install PurePerformances (CM Version)

 

Εχω διαβάσει ότι δεν έχει νόημα να βάλεις πάνω από 1 gb sdext partition, ενώ δεν χρειάζεται να φτιάξεις swap partition - είναι λίγο ζόρικο να το ενεργοποιήσεις, ενώ θα σου μειώσει και την ζωή της κάρτας sd.

Επίσης, πέρνα πρώτα τον nims 2.1 γιατί το script του amarulz δεν κάθεται πάνω στον 2.2.1 - αυτόν θα τον περάσεις μετά χωρίς πρόβλημα.

Τέλος, λάβε υπόψη ότι δεν θα έχεις ραδιόφωνο και θα πρέπει να παίξεις με το spiritfm ή κάτι ανάλογο - δεν μου απάντησε κανείς σε σχετική ερώτηση στο xda.

 

Ξαναλέω ότι το Ace δεν θα μεταλλαχθεί σε θωρηκτό! Η προσωπική μου εκτίμηση είναι ότι θα χάσεις λίγο σε ταχύτητα (πολύ λιγότερο απ' ό,τι με άλλες rom) αλλά θα είσαι πλέον με Android 4.0.4 και όχι με το παλιό (αλλά γρήγορο/σταθερό 2.3.x), οπότε αξίζει τον κόπο!

 

Καλή Επιτυχία! Περιμένω τις εντυπώσεις σου!

Edited by spyros88
SGS2 R.I.P. > SGS4 i9505 με Kushan ROM v.9.0 Ultra Lite > SGS6 flat με stock ROM ...και μάλλον τέλος από Samsung...
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη που άργησα να απαντήσω αλλά είχα κάποια προσωπικά προβλήματα που δεν με άφησαν να ασχοληθώ με τοκινητό!

Θα ήθελα να σε ρωτήσω κάποια πράγματα πριν αρχίσω να δοκιμάσω την αναβάθμιση!

Υπ'όψην ότι οι γνώσεις μου είναι περιορισμένες!

1) όπως κατάλαβα δεν χρειάζεται swap

2)όπως διάβασα λίγο στο internet η συγκεκριμένη rom έχει κάποια προβλήματα με το bleutooth και με radio, ισχύει κάτι τέτοιο;

3)την έχεις δοκιμάσει σαν σε τηλέφωνο, γιατί κατάλαβα οτι το έχεις σαν mini tablet.

4)κάνοντας την διαδικασία αυτή έχεις και δικαίωματα root, στέλνοντας τισ εφαρμογές στην εξωτερική κάρτα

5)αν υπάρχουν προβλήματα, μπορώ να γυρίσω σε 2.3.5 ;

Συγνώμη για τις απορίες μου, και μάλλον θα έχω και άλλες κατα την διαδικασία!

Ευχαριστώ πολύ!!!!

Edited by kefatos
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη που άργησα να απαντήσω αλλά είχα κάποια προσωπικά προβλήματα που δεν με άφησαν να ασχοληθώ με τοκινητό!

Θα ήθελα να σε ρωτήσω κάποια πράγματα πριν αρχίσω να δοκιμάσω την αναβάθμιση!

Υπ'όψην ότι οι γνώσεις μου είναι περιορισμένες!

1) όπως κατάλαβα δεν χρειάζεται swap

2)όπως διάβασα λίγο στο internet η συγκεκριμένη rom έχει κάποια προβλήματα με το bleutooth και με radio, ισχύει κάτι τέτοιο;

3)την έχεις δοκιμάσει σαν σε τηλέφωνο, γιατί κατάλαβα οτι το έχεις σαν mini tablet.

4)κάνοντας την διαδικασία αυτή έχεις και δικαίωματα root, στέλνοντας τισ εφαρμογές στην εξωτερική κάρτα

5)αν υπάρχουν προβλήματα, μπορώ να γυρίσω σε 2.3.5 ;

Συγνώμη για τις απορίες μου, και μάλλον θα έχω και άλλες κατα την διαδικασία!

Ευχαριστώ πολύ!!!!

 

1) Σωστά

 

2) Με μεταφορές αρχείων δεν έχω δει πρόβλημα. Δεν έχω δοκιμάσει ακουστικό BT, οπότε δεν έχω άποψη. Ραδιόφωνο δεν έχει, αλλά υπάρχει στο xda το spiritfm για το οποίο δεν μπορώ να βγάλω άκρη άν είναι Η Λύση ή κάτι προβληματικό. Δυστυχώς δεν μπορώ να ασχοληθώ περισσότερο για να σου δώσω λύση....

 

3) Το έχω δοκιμάσει σαν τηλέφωνο για να δέχομαι κλήσεις - δεν έχω αξιωθεί να βάλω μέσα την κανονική μου sim για να το δουλέψω πλήρως. Δεν έχω παρατηρήσει προβλήματα με βόμβους κλπ.

 

4) Περνώντας την Touchwiz Revolutionized είσαι άμεσα root και μπορείς να κάνεις όλα όσα διαβάζεις ότι μπορούν να κάνουν οι root χρήστες. Περνώντας το script του Amarulz (για *αυτό* γίνεται όοοολη η φασαρία!) πλέον δεν θα βλέπεις τα 150 mb του τηλεφώνου ως εσωτερικό διαθέσιμο χώρο για εφαρμογές (δηλ. τίποτα με τα σημερινά δεδομένα) αλλά το μέγεθος του sdext partition που θα φτιάξεις. Εγώ έχω βάλει 512ΜΒ - θα σου πρότεινα να μην βάλεις πάνω από 1 GB. Ολες οι εφαρμογές που θα πήγαιναν στην εσωτερική μνήμη θα πηγαίνουν απευθείας στην εξωτερική κάρτα, αφήνοντας στην εσωτερική μνήμη μόνο τα κομμάτια που πρέπει για να μην σε ρίξουν σε ταχύτητα (υπάρχει σχετικό σχέδιο στο thread του Amarulz).

*ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ* Μην νομίζεις ότι είμαι κανένας guru. Απλά έχω κάποια εμπειρία, έτυχε να μου ξεμείνει το Ace και έτυχε να βρω ελεύθερο χρόνο και διάθεση για να κάνω δοκιμές. Για το πρόβλημα του εσωτερικού χώρου δοκίμασα ό,τι λύση μπόρεσα να βρω, και η μόνη που βρήκα ότι δουλεύει χωρίς να σε ρίχνει σε ταχύτητα είναι αυτή που περιγράφω (και αυτό γιατί ήθελα οπωσδήποτε android 4).

 

5) Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα!

 

*ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ-2* Αν η χρήση που θέλεις είναι sms+τηλ+βασικό σερφάρισμα ενημέρωσης, μείνε με την 2.3.5. Αν όμως θέλεις να βάλεις έστω και 1 εφαρμογή που θέλει χώρο για να εγκατασταθεί, πήγαινε στην λύση που περιγράφω και δεν θα γυρίσεις πίσω.

*ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ-3* Υπόψη ότι θα χρειαστεί να κάνεις συμβιβασμούς και με τις εφαρμογές που χρησιμοποιείς, π.χ. η εφαρμογή του facebook θα σου σπάσει τα νεύρα και μάλλον δεν θα παίξει (με 2.3.5 δεν θα μπορέσεις ούτε να την εγκαταστήσεις εύκολα), οπότε θα πρέπει να βρεις το facebook lite και να κάνεις την δουλειά σου.

 

Αν θέλεις, γράψε μου σε γενικές γραμμές τί θες να κάνεις με το Ace για να σου δώσω μια γνώμη ... και να έχεις υπόψη ότι υπάρχουν πλέον ένα σωρό κινέζικα με πολύ καλύτερο hardware στην ακτίνα των 100 ευρώ (κάθε τόσο παρουσιάζουν συσκευές τα παιδιά του myphone) οπότε δεν έχει νόημα να παλεύεις με ένα χαμηλομεσαίο smartphone 3-4 χρόνων και να σπας τα νεύρα σου.

SGS2 R.I.P. > SGS4 i9505 με Kushan ROM v.9.0 Ultra Lite > SGS6 flat με stock ROM ...και μάλλον τέλος από Samsung...
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους! εχει η γυναικα μου το ace και παραπονιεται οτι δεν μπορει να βαλει εφαρμογες που θελει επειδη δεν εχει χωρο και οτι της κολλαει συχνα.

οι οδηγοι για root κλπ που ειναι στην πρωτη σελιδα ισχυουν? εχετε να μου προτεινετε recovery κ rom για να της περασω? ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους! εχει η γυναικα μου το ace και παραπονιεται οτι δεν μπορει να βαλει εφαρμογες που θελει επειδη δεν εχει χωρο και οτι της κολλαει συχνα.

οι οδηγοι για root κλπ που ειναι στην πρωτη σελιδα ισχυουν? εχετε να μου προτεινετε recovery κ rom για να της περασω? ευχαριστω!

 

post #6368 ... λίγο παραπάνω ;)

SGS2 R.I.P. > SGS4 i9505 με Kushan ROM v.9.0 Ultra Lite > SGS6 flat με stock ROM ...και μάλλον τέλος από Samsung...
Link to comment
Share on other sites

post #6368 ... λίγο παραπάνω ;)

 

Μιλάς για να κάνω να βλέπει την εξωτερική κάρτα Σαν εσωτερική μνήμη;

Γιατί για ροοτ και recovery δε λέει κάτι. Ούτε προτείνει κάποια ρομ

Link to comment
Share on other sites

Μιλάς για να κάνω να βλέπει την εξωτερική κάρτα Σαν εσωτερική μνήμη;

Γιατί για ροοτ και recovery δε λέει κάτι. Ούτε προτείνει κάποια ρομ

 

Ολα όσα χρειάζεσαι βρίσκονται στις σελίδες 423-425 αυτού του του θρεντ. Οδηγός στο ποστ #6355 :ninja:

Edited by spyros88
SGS2 R.I.P. > SGS4 i9505 με Kushan ROM v.9.0 Ultra Lite > SGS6 flat με stock ROM ...και μάλλον τέλος από Samsung...
Link to comment
Share on other sites

Ολα όσα χρειάζεσαι βρίσκονται στις σελίδες 423-425 αυτού του του θρεντ. Οδηγός στο ποστ #6355 :ninja:

 

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου! Θα τα κοιτάξω!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, εδώ και λίγες μέρες έχω ένα θέμα με τα μηνύματα. Μου στέλνουν ένα μήνυμα και έρχεται συνέχεια το ίδιο πολλές φορές (μου έχει έρθει το ίδιο μήνυμα και 15 φορές!!!). Μήπως ξέρετε ποιο είναι το πρόβλημα;
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

κατάφερα και έκανα την διαδικασία που πρότεινε ο spyro88, δηλαδή πέρασα την Touchwiz Revolutionized 5.0-V4.0 (Touchwiz cooper v4.0 LITE) περνόντας πρώτα την ClockworkMod Recovery ( CWM 5.0.2.6-Cooper).

Μέχρι εδώ όλα φανταστικά!!

Απλά μια ερώτηση.Έκανα όλα τα βήματα εώς τώρα, ελπίζω σωστά, και κοιτάζοντας τον αποθηκευτικό χώρο μου βγάζει :εσωτ.αποθ.χώρος 178MB (εφαρμογές 31,7MB και διαθέσιμο 123MB) και στην SD card συνολικό χώρο 13,76GB.

Έχω μια κάρτα kingston 16 GB class 10 ,και από την διαδικασία δεν έκανα το swap όπως είπες οτι δεν χρειάζεται απαραίτητα.

Σαν partition έβαλα 1GB και όντως φαίνεται οτι ο χώρος της SD μίκρυνε περίπου 1GB.

O εσωτερικός χώρος δεν θα έπρεπε να είναι μεγαλύτερος; Ρωτάω μήπως έκανα κάποιο λάθος πριν προχωρήσω πιο πέρα.

Για να μην το ξεχάσω, αφού πέρασα την ClockworkMod Recovery και έκανα όλα τα wipe και τα reset μπαίνοντας πάλι στο Mounts and storage το πρώτο είναι unmount (αν θυμάμαι το cache).Κάνοντας στη συνέχεια power off ,η αλήθεια είναι ότι το τηλέφωνο κόλλησε στο λογότυπο της samsung και δεν έκλεινε αναγκαζόμενος να βγάλω την μπαταρία αλλά μετά όλα καλά!!!

Άλλη μια ερώτηση, το kernel το περνάμε μέσω CWM 5 αλλά πως;

Πάλι κάνω τροποποίηση γιατί κατάλαβα οτι ρωτάω βλακείες!

Λογικό είναι ο εσωτερικός χώρος να είναι τόσος αφού δεν έχω κάνει ταυπόλοιπα βήματα.

Ωστόσο το kernel αλλά και τα υπόλοιπα πως τα περνάμε μέσω του CWM 5;

Edited by kefatos
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη πάλι εγώ είμαι!

Τελικά τα κατάφερα να τα περάσω!Έτσι πιστεύω δηλαδή.

Πανέμορφο!

Η εσωτερική μνήμη είναι περόπου 900MB, κολλάει λίγο, αλλά καμία σχέση με την 2.3.5

Εώς τώρα όλα καλά. Ευχαριστώ πολύ spyros88.

Το μόνο πρόβλημα είναι οτι δεν λειτουργεί το skype.(λάθος εγκατάσταση; θα δούμε), και η μπαταρία πέφτει γρήγορα!

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη πάλι εγώ είμαι!

Τελικά τα κατάφερα να τα περάσω!Έτσι πιστεύω δηλαδή.

Πανέμορφο!

Η εσωτερική μνήμη είναι περόπου 900MB, κολλάει λίγο, αλλά καμία σχέση με την 2.3.5

Εώς τώρα όλα καλά. Ευχαριστώ πολύ spyros88.

Το μόνο πρόβλημα είναι οτι δεν λειτουργεί το skype.(λάθος εγκατάσταση; θα δούμε), και η μπαταρία πέφτει γρήγορα!

 

Για βοήθησέ με λίγο με ότι ΔΕΝ έχεις κάνει από τα παρακάτω:

 

!! Installations *FINAL* summary !! ALL from CWM5 !!

οκ- partition your SD-card

οκ- install Touchwiz Revolutionized 5.0-V4.0

οκ- install nims_ics_kernelv2.1.zip

οκ- install 40ad2sdx-a2Recovery.zip

- install nims_ics_kernel-fix2.2.1.zip

- install PurePerformances (CM Version)

 

Για τα "οκ" που έχω σημειώσει είμαι σίγουρος, γιατί αλλιώς δεν θα έβλεπες τα 900mb εσωτερικού χώρου. Αν δεν έχεις περάσει ακόμα τα 2 τελευταία, δες πώς πηγαίνει για λίγες μέρες και πέρασέ τα μετά.

Αφησε το τηλ να κλείσει από μπαταρία 1-2 φορες, και μετά φορτισε μέχρι το 100% χωρίς να το βγάλεις από το ρεύμα. Εχω δει ότι δεν βγάζει ειδοποίηση όταν το έχεις ανοιχτό ότι σου φόρτισε 100% (...το "κεραυνάκι" δεν σβύνει - το "Φόρτισε" που σου λέει δεν ισχύει...), οπότε θα χρειαστείς αυτό:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.mboyadjiev.batteryfullnotification

Επίσης, άν περάσεις πολλές εφαρμογές (ω ναι! με 1gb "εσωτ.μνήμη" μπορείς να περάσεις πράμα!) δες και αυτά τα 2 - θα σε βοηθήσουν να το ελαφρύνεις οπότε θα κερδίσεις μπαταρία:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.uzumapps.wakelockdetector

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.oasisfeng.greenify

 

Το γράφω και πάλι: θα γίνει λίγο πιο "κουραστικό", αλλά πιστεύω ότι η συμβατότητα με νέες εφαρμογές αξίζει τον κόπο. Δες το λίγες μέρες και πέσμου εντυπώσεις.

Edited by spyros88
SGS2 R.I.P. > SGS4 i9505 με Kushan ROM v.9.0 Ultra Lite > SGS6 flat με stock ROM ...και μάλλον τέλος από Samsung...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά καλησπέρα, ειδικά στον spyros88 που τόσο με βοήθησε να αλλάξω το κουρασμένο ace μου.

Τα βήματα τα έκανα όλα,σύμφωνα με τις αναλυτικές οδηγίες σου!

Οι πρώτες εντυπώσεις μου είναι ανάμεικτες (συναισθήματα) και θα σας εξηγήσω.

1. Δεν το συζητάω οτι το μενού είναι μέρα με τη νύκτα σε σύγκριση με την 2.3.5! Άλλο τηλέφωνο και μάλιστα με τις λύσεις που προτείνονται από τον spyros88 έχεις τεράστιο εσωτερικό χώρο για εφαρμογές, που στην συνέχεια τις περνάς σε μεγάλο ποσοστό στην sd.

2.Έχεις πλέον πολλές επιλογές από το play για αρκετές εφαρμογές που δεν είχες με την 2.3.5

3.Χωρίς το https://play.google.com/store/apps/details?id=com.oasisfeng.greenify βέβαια το κινητό σέρνεται οπότε είναι απαραίτητο.

τα υπόλοιπα τα κατέβασα αλλά δεν μπορώ να πω οτι μπόρεσα να τα λειτουργήσω σωστά!

4.Το ραδιόφωνο δεν υπάρχει οπότε κατέβασα το spiritfm που αναφέρθηκε πριν ,το οποίο μία λειτουργεί καλά και μία όχι. Πρόσεξα οτι ανοίγοντας το spiritfm ανοίγει και το bluetooth, και τα παλιά μου ακουστικά (απλά μονοφωνικά) δεν λειτουργούν με την εφαρμογή και γενικώς με το τηλέφωνο!

Και λίγο αρνητικές εντυπώσεις:

5.Το μενού σαν τηλέφωνο(κλήσεις ,αναπάντητες κ.τ.λ.) είναι καλύτερο στην 2.3.5 ίσως με εξαίρεση τον κατάλογο των επαφών!

Ακόμα και ο τρόπος να κάνεις μια κλήση ή και το ξυπνητήρι

6.Η μπαταρία κρατάει απελπιστικά λίγο (δεν τα κατάφερα με τις εφαρμογές που πρότεινες), αλλά είναι και παλιά (από την μάνα του) και ίσως την βλέπω να έχει φουσκώσει λίγο.(πολλά ανοιξε-κλείσε κατά την αλλαγή)

Βέβαια πριν την αλλαγή κράταγε αρκετά1-2 ημέρες ανάλογα την χρήση. (φωτογραφίες, gps, utube με wifi) τώρα με wifi μεσω του play κρατάει 1 ώρα το πολύ, και σαν τηλέφωνο το βράδυ θέλει πάλι φόρτιση χωρίς ιδιαίτερη χρήση!

Μήπως φταίει και η κάρτα μνήμης (kingston sd class10)

 

Συγνώμη για τις τροποποιήσεις και τις συνεχόμενες απαντήσεις ,αλλά όλο με διακόπτουν!

στη συνέχεια των εντυπώσεων:

7.Με το play πλέον έχουμε πολλές εφαρμογές στην διάθεσή μας, αλλά όχι όλες. Π.χ. διάφορα παιχνίδια όπως το candy crash (το παίζει η σύζηγος)δεν εμφανίζεται καν στις επιλογές, ενώ το skype ενώ εμφανίζεται ωστόσο ή δεν γίνεται η εγκατάστασή του ή δεν ανοίγει (γράφει: δυστυχώς η εφαρμογή έχει σταματήσει -->να γίνει αναφορά ή όχι).Μάλιστα δοκίμασα και από άλλες market (1market, amazon) και ενώ φαίνεται οτι υπάρχει στο κινητό ή την ξανακατεβάζω μετά από απεγκατάσταση ,πάλι δεν λειτουργεί όπως και τα παιχνίδια που δεν φαίνονται στο play.

8.Το bluetooth για δεδομένα λειτουργεί (μεταφορά τραγουδιών και τηλ.καταλόγου, για κλήση δεν το δοκίμασα. Τα ακουστικά που λειτουργούσαν πριν έστω και μονά τώρα δεν τα δέχεται, ενώ κάποια άλλα στέρεο, samsung, τα δέχεται αλλά σε αναμονή βγάζουν ένα μικρό ήχο σαν παράσιτα( ενώ στο ράδιο και στο music player λειτουργούν άψογα)

Το επόμενο βήμα μάλλον θα είναι να πάρω μια νέα μπαταρία και να το δοκιμάσω ή όχι;

Edited by truckman
Συνεχόμενα μυνήματα
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, ειδικά στον spyros88 που τόσο με βοήθησε να αλλάξω το κουρασμένο ace μου.

Τα βήματα τα έκανα όλα,σύμφωνα με τις αναλυτικές οδηγίες σου!

Οι πρώτες εντυπώσεις μου είναι ανάμεικτες (συναισθήματα) και θα σας εξηγήσω.

1. Δεν το συζητάω οτι το μενού είναι μέρα με τη νύκτα σε σύγκριση με την 2.3.5! Άλλο τηλέφωνο και μάλιστα με τις λύσεις που προτείνονται από τον spyros88 έχεις τεράστιο εσωτερικό χώρο για εφαρμογές, που στην συνέχεια τις περνάς σε μεγάλο ποσοστό στην sd.

2.Έχεις πλέον πολλές επιλογές από το play για αρκετές εφαρμογές που δεν είχες με την 2.3.5

3.Χωρίς το https://play.google.com/store/apps/details?id=com.oasisfeng.greenify βέβαια το κινητό σέρνεται οπότε είναι απαραίτητο.

τα υπόλοιπα τα κατέβασα αλλά δεν μπορώ να πω οτι μπόρεσα να τα λειτουργήσω σωστά!

4.Το ραδιόφωνο δεν υπάρχει οπότε κατέβασα το spiritfm που αναφέρθηκε πριν ,το οποίο μία λειτουργεί καλά και μία όχι. Πρόσεξα οτι ανοίγοντας το spiritfm ανοίγει και το bluetooth, και τα παλιά μου ακουστικά (απλά μονοφωνικά) δεν λειτουργούν με την εφαρμογή και γενικώς με το τηλέφωνο!

Και λίγο αρνητικές εντυπώσεις:

5.Το μενού σαν τηλέφωνο(κλήσεις ,αναπάντητες κ.τ.λ.) είναι καλύτερο στην 2.3.5 ίσως με εξαίρεση τον κατάλογο των επαφών!

Ακόμα και ο τρόπος να κάνεις μια κλήση ή και το ξυπνητήρι

6.Η μπαταρία κρατάει απελπιστικά λίγο (δεν τα κατάφερα με τις εφαρμογές που πρότεινες), αλλά είναι και παλιά (από την μάνα του) και ίσως την βλέπω να έχει φουσκώσει λίγο.(πολλά ανοιξε-κλείσε κατά την αλλαγή)

Βέβαια πριν την αλλαγή κράταγε αρκετά1-2 ημέρες ανάλογα την χρήση. (φωτογραφίες, gps, utube με wifi) τώρα με wifi μεσω του play κρατάει 1 ώρα το πολύ, και σαν τηλέφωνο το βράδυ θέλει πάλι φόρτιση χωρίς ιδιαίτερη χρήση!

Μήπως φταίει και η κάρτα μνήμης (kingston sd class10)

 

Συγνώμη για τις τροποποιήσεις και τις συνεχόμενες απαντήσεις ,αλλά όλο με διακόπτουν!

στη συνέχεια των εντυπώσεων:

7.Με το play πλέον έχουμε πολλές εφαρμογές στην διάθεσή μας, αλλά όχι όλες. Π.χ. διάφορα παιχνίδια όπως το candy crash (το παίζει η σύζηγος)δεν εμφανίζεται καν στις επιλογές, ενώ το skype ενώ εμφανίζεται ωστόσο ή δεν γίνεται η εγκατάστασή του ή δεν ανοίγει (γράφει: δυστυχώς η εφαρμογή έχει σταματήσει -->να γίνει αναφορά ή όχι).Μάλιστα δοκίμασα και από άλλες market (1market, amazon) και ενώ φαίνεται οτι υπάρχει στο κινητό ή την ξανακατεβάζω μετά από απεγκατάσταση ,πάλι δεν λειτουργεί όπως και τα παιχνίδια που δεν φαίνονται στο play.

8.Το bluetooth για δεδομένα λειτουργεί (μεταφορά τραγουδιών και τηλ.καταλόγου, για κλήση δεν το δοκίμασα. Τα ακουστικά που λειτουργούσαν πριν έστω και μονά τώρα δεν τα δέχεται, ενώ κάποια άλλα στέρεο, samsung, τα δέχεται αλλά σε αναμονή βγάζουν ένα μικρό ήχο σαν παράσιτα( ενώ στο ράδιο και στο music player λειτουργούν άψογα)

Το επόμενο βήμα μάλλον θα είναι να πάρω μια νέα μπαταρία και να το δοκιμάσω ή όχι;

 

2 πράγματα μόνο:

- Φουσκωμένη μπαταρία δεν μένει σε κανένα τηλέφωνο - την έχεις αλλάξει ήδη!

- Για το skype: δεν έχω ασχοληθεί, αλλά μου φάνηκαν ενδιαφέροντα τα παρακάτω:

http://galaxy-note-3.wonderhowto.com/how-to/fix-improve-buggy-skype-app-for-android-your-galaxy-note-3-0156349/

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1148708

Μπορεί να παίξει, μπορεί και όχι - δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις.

 

...Και κάτι τελευταίο/σημαντικό:

Φουσκωμένη μπαταρία δεν μένει σε κανένα τηλέφωνο - την έχεις αλλάξει ήδη!

SGS2 R.I.P. > SGS4 i9505 με Kushan ROM v.9.0 Ultra Lite > SGS6 flat με stock ROM ...και μάλλον τέλος από Samsung...
Link to comment
Share on other sites

Εσένα spyro σου κρατάει καλά η μπαταρία;

Τι γνώμη έχετε για αυτήν την μπαταρία :http://www.e-shop.gr/forever-battery-for-samsung-s5830-galaxy-ace-1450mah-li-ion-hq-p-TEL.018267

Link to comment
Share on other sites

Εσένα spyro σου κρατάει καλά η μπαταρία;

Τι γνώμη έχετε για αυτήν την μπαταρία :http://www.e-shop.gr/forever-battery-for-samsung-s5830-galaxy-ace-1450mah-li-ion-hq-p-TEL.018267

Καλυτερα παρε μια αυθεντικη samsung για να εισαι καλυμμενος και να δουλευει σωστα.Εχω το Galaxy S Duos 2 και θα παω να παρω μια μπαταρια μαλλον(δεν πολυκραταει).Δες αμα ταιριαζει η 1500αρα της samsung.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Πόσο καιρό το έχεις ;

Και εγώ έχω ένα ίδιο,εδώ και κάτι μήνες και κρατάει αρκετά.

Πως να δω εάν ταιριάζει η 1500 στο ace;

Link to comment
Share on other sites

Εσένα spyro σου κρατάει καλά η μπαταρία;

Τι γνώμη έχετε για αυτήν την μπαταρία :http://www.e-shop.gr/forever-battery-for-samsung-s5830-galaxy-ace-1450mah-li-ion-hq-p-TEL.018267

 

Εχω μέσα κάρτα SIM που δεν έχει μονάδες, και δεν το χρησιμοποιώ για να κάνω τηλέφωνα, οπότε δεν μπορώ να σου δώσω άποψη.

Συγκρίνοντας την χρήση που έκανα όταν το είχα "μάχιμο" με 2.3.5 (wifi, σερφάρισμα, διάβασμα) βλέπω ότι κρατάει κάπως λιγότερο. Σημείωσε ότι είμαι λίγο παρανοϊκός σχετικά με την αυτονομία του τηλεφώνου και δεν με ενοχλεί κάτι στην παρούσα φάση (πάντα σε σχέση με την χρήση που κάνω, έτσι?)

Η μπαταρία που έχω είναι μαμίσια και παλιά. Δεν μπαίνω στην λογική να την αλλάξω, εκτός άν φουσκώσει οπότε θα την αλλάξω άμεσα προς κάτι γνήσιο (http://www.ebay.co.uk/sch/i.html?_from=R40&_sacat=0&_nkw=samsung+galaxy+ace+gt-s5830+battery&_sop=15) για να έχω ήσυχο το κεφάλι μου.

Υπόψη, τέλος, ότι το PurePerformances (CM Version) δεν κάνει κάτι που βλέπεις, αλλά κάνει πολλά πράγματα που ΔΕΝ βλέπεις, μεταξύ των οποίων είναι και το καλιμπράρισμα της μπαταρίας ώστε να συμβαδίζει η ένδειξη που σου δίνει με την πραγματική της αυτονομία.

SGS2 R.I.P. > SGS4 i9505 με Kushan ROM v.9.0 Ultra Lite > SGS6 flat με stock ROM ...και μάλλον τέλος από Samsung...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Ace (S5830)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...