Jump to content

Samsung Galaxy Ace (S5830)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδιά να ρωτήσω κάτι. ξέρει κανείς για το android 4 αν μπορούμε να το περάσουμε στο κινητό μας? και πως? έχει βγει στα ελληνικά και μπορούμε να το εγκαταστήσουμε στο κινητό μας?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Περίεργο.

Υπάρχει το "ενημέρωση λογισμικού"? Στο ace για κάποιο λόγο δεν πρέπει να το βγάλεις.

 

Το μόνο από αυτά που "θα μπορούσε" (δεν στέκει πάλι όμως) να κάνει τέτοια ζημιά, είναι το sim toolkit.

Δοκίμασε να το επαναφέρεις και κάνε ένα reboot.

Ενημέρωσε και θα προσπαθήσουμε να το διορθώσουμε αλλιώς αν δεν γίνει.

 

Ξεπάγωσα το sim toolkit και στην επανεκκίνηση πάλι μου το πέταξε το μήνυμα...

 

Το "Ενημέρωση Λογισμικού" υπάρχει κανονικά... όταν πατάω μου εμφανίζει είσοδο με λογαριασμό Samsung (Δεν Διαθέτω :confused:)

 

Λοιπόν άρχισα να τα Ξεπαγώνω ένα-ένα και τελικά σταμάτησε να μου πετάει το μήνυμα όταν ξεπάγωσα το com.android.browse (Explorer)... :)

 

Νίκο ευχαριστώ πολύ που ενδιαφέρθηκες :D:up:

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά αν μπορείτε βοηθήστε με ,πάω να παίξω το atilt 3d και η μπάλα δεν πάει προς τα κάτω!!Μήπως υπάρχει επιλογή να ενεργοποιήσω τον αισθητήρα κίνησης (accelometer) ,επίσης αν το πάω πίσω στο πλαίσιο θα το δεχτούν πίσω ή θα κάνουν τους κινέζους επειδή του έβαλα custom firmware ?
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά αν μπορείτε βοηθήστε με ,πάω να παίξω το atilt 3d και η μπάλα δεν πάει προς τα κάτω!!Μήπως υπάρχει επιλογή να ενεργοποιήσω τον αισθητήρα κίνησης (accelometer) ,επίσης αν το πάω πίσω στο πλαίσιο θα το δεχτούν πίσω ή θα κάνουν τους κινέζους επειδή του έβαλα custom firmware ?

 

Δεν ξερω παντως αν ειναι να το πας πισω κανε hard reset πρωτα!

Link to comment
Share on other sites

και πως το κάνεις αυτό ?

 

Πιεζεις το πληκτρο ενεργοποιησης/απενεργοποιησης ταυτοχρονα με το Home Button! Εναλλακτικα μπορεις να πληκτρολογησεις *2767*3855# Προσοχη πριν το κανεις κανε ενα backup επαφες κλπ γιατι θα διαγραφουν ολα!

Link to comment
Share on other sites

οκ φίλε μου σε ευχαριστώ μετά θα το δεχτούν ?

 

δεν το κάνει με τα νούμερα ,το home button ποιο είναι ?

Edited by sintalkas
Link to comment
Share on other sites

οκ φίλε μου σε ευχαριστώ μετά θα το δεχτούν ?

 

δεν το κάνει με τα νούμερα ,το home button ποιο είναι ?

 

Κοιταξε οταν εισαι root κι εχεις custom rom μεσα η εγγυηση αφαιρειται! Τωρα αν τους το πας και το εχεις κανει πληρως restore sτην κατασταση που το αγορασες Hard Reset και unroot θα το δεχτουν.. Το home button ειναι το κεντρικο κουμπακι που σε επιστρεφει απο που και να εισαι στην Home Screen..Περιεργο παντως που δεν το κανει μετα νουμερακια! Δοκιμασε και με αυτον τον τροπο!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εκανα hard reset! Εκανα μετα και τη διαδικασια με το MiniTool Partition Wizard για να μπορω να βαζω εφαρμογες στην SD και απο την ωρα που ανοιξα το τηλεφωνο, μου ελεγε οτι η καρτα SD ειναι κατεστραμενη. Πατησα να την κανει διαμορφωση και μετα πατησα συνδεση. Ολα καλα την αναγνωρισε. Το προβλημα μου τωρα ειναι οτι δεν κατεβαζει καμια εφαρμογη απο το μαρκετ! Λεει ληψη ανεπιτυχης σε ολα! και στα updates αλλα και σε εφαρμογες που απλα θελεις να κατεβασεις! τι μπορει να φταιει? :S

 

Edit: Μηπως οταν εγινε διαμορφωση της καρτας..σβηστηκαν τα παντα ακομα και οι φακελοι και τα περιοχομενα που ειναι απαραιτητα για την ορθη λειτουργεια της συσκευης?

 

Συνεχισα τωρα την προσπαθεια μου να δημιουργησω το partition στην καρτουλα μου! Εκανα print screen την κατασταση της καρτας και το μηνημα που ακολουθει οταν πιεσω το Create για να δημιουργηθει το partition! Εχω σκασει :P

Link to comment
Share on other sites

οκ φίλε μου το έκανα και αυτό τώρα ποια επιλογή πατάω?

 

Φιλε μου οταν ειναι ανοιχτο πιεσε τα κουμπακια αν το κανεις οταν ειναι κλειστο ανοιγει σε recovery mode και ειναι για αλλη χρηση! Οταν ξεκινησει το hard reset εσυ δεν εχεις να επιλεξεις τπτ! η διαδικασια θα ολοκληρωθει μονη της!

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη που σε πρήζω αλλά όταν πατάω τα κουμπιά μου κλείνει ,μου ξανά-ανοίγει και με πετά σε ένα μενου με επιλογές ,εγώ πατάω να κάνω factory reset αλλά παρόλο που σβήνει όλα τα δεδομένα το πρόβλημα παραμένει.

 

Αν δεν σε πειράζει μπορείς να μου προτείνεις μια πολύ καλή ρομ και έναν οδηγό για το πως θα το κάνω χρησιμοποιώντας όμως μόνο την κάρτα micro sd καθώς δεν έχω καλώδιο ?

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη που σε πρήζω αλλά όταν πατάω τα κουμπιά μου κλείνει ,μου ξανά-ανοίγει και με πετά σε ένα μενου με επιλογές ,εγώ πατάω να κάνω factory reset αλλά παρόλο που σβήνει όλα τα δεδομένα το πρόβλημα παραμένει.

 

Αν δεν σε πειράζει μπορείς να μου προτείνεις μια πολύ καλή ρομ και έναν οδηγό για το πως θα το κάνω χρησιμοποιώντας όμως μόνο την κάρτα micro sd καθώς δεν έχω καλώδιο ?

 

Δε με πριζεις αλλα δεν καταλαβαινω ποιο προβλημα παραμενει..το προβλημα με το γυροσκοποιο εννοεις? εγω σου ειπα να κανεις hard reset για να δεχτουν πισω το τηλεφωνο σου σε περιπτωση που το επιστρεψεις στο πλαισιο οπως εγραψες..οχι για να λυθει το προβλημα :S

Link to comment
Share on other sites

κάτσε ,τι είναι ακριβώς το hard reset ?

 

Yπάρχει κάποιος τρόπος να περάσω μια επίσημη ρομ της samsung στο κινητό μου με την χρήση της microsd?

Link to comment
Share on other sites

κάτσε ,τι είναι ακριβώς το hard reset ?

 

Yπάρχει κάποιος τρόπος να περάσω μια επίσημη ρομ της samsung στο κινητό μου με την χρήση της microsd?

 

Το hard reset! Επαναφερει το τηλεφωνο στην κατασταση που ηταν οταν το εβγαλες απο το κουτι του! Επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων αν θελεις! Σβηνει επαφες εφαρμογες κτλ! Οσο για τη rom δεν μπορω να σε βοηθησω δεν εχω ασχοληθει ποτε με custom roms! Χρησιμοποιω την εργοστασιακη και ειμαι ικανοποιημενος!

Link to comment
Share on other sites

α οκ ,τώρα κατάλαβα άρα εγώ δεν μπορώ να κάνω hard reset αφού μου περάσαν custom rom ,εσύ δεν ξέρεις κάποιον τρόπο να περάσω μια rom της samsung στο κινητό μου χωρίς τη χρήση κάποιου καλωδίου

 

όποιο παιδί ξέρει ας ποστάρει τον τρόπο !!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εκανα hard reset! Εκανα μετα και τη διαδικασια με το MiniTool Partition Wizard για να μπορω να βαζω εφαρμογες στην SD και απο την ωρα που ανοιξα το τηλεφωνο, μου ελεγε οτι η καρτα SD ειναι κατεστραμενη. Πατησα να την κανει διαμορφωση και μετα πατησα συνδεση. Ολα καλα την αναγνωρισε. Το προβλημα μου τωρα ειναι οτι δεν κατεβαζει καμια εφαρμογη απο το μαρκετ! Λεει ληψη ανεπιτυχης σε ολα! και στα updates αλλα και σε εφαρμογες που απλα θελεις να κατεβασεις! τι μπορει να φταιει? :S

 

Edit: Μηπως οταν εγινε διαμορφωση της καρτας..σβηστηκαν τα παντα ακομα και οι φακελοι και τα περιοχομενα που ειναι απαραιτητα για την ορθη λειτουργεια της συσκευης?

 

Συνεχισα τωρα την προσπαθεια μου να δημιουργησω το partition στην καρτουλα μου! Εκανα print screen την κατασταση της καρτας και το μηνημα που ακολουθει οταν πιεσω το Create για να δημιουργηθει το partition! Εχω σκασει :P

 

Παιδια κοντευω να τρελαθω με το partition wizard! Εκει που πιστευω οτι βρισκω τη λυση και φτιαχνω τα 2 partitions primary το ενα FAT32 και το αλλο Ext2 και ξεκιναει η διαδικασια με το apply οταν τελειωσει μου δειχνει την καρτα σαν ενιαιο Partition με μεγεθος 7.47GB σε 8αρα καρτα! Πραγματικα προσπαθω εδω και ωρες να επαναφερω την καρτα στην κανονικη της κατασταση, αλλα αν μπορω να καταλαβω ακομα και οταν η καρτα δεν ειναι χωρισμενη σε partitions, την βλεπει σα να ειναι ενα μεγαλο partition και δε μου επιτρεπει να δημιουργησω extra partitions! Δεν ξερω καν αν μπορω να εξηγησω σωστα αυτο που γινεται! :/ :!::dizzy:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια κοντευω να τρελαθω με το partition wizard! Εκει που πιστευω οτι βρισκω τη λυση και φτιαχνω τα 2 partitions primary το ενα FAT32 και το αλλο Ext2 και ξεκιναει η διαδικασια με το apply οταν τελειωσει μου δειχνει την καρτα σαν ενιαιο Partition με μεγεθος 7.47GB σε 8αρα καρτα! Πραγματικα προσπαθω εδω και ωρες να επαναφερω την καρτα στην κανονικη της κατασταση, αλλα αν μπορω να καταλαβω ακομα και οταν η καρτα δεν ειναι χωρισμενη σε partitions, την βλεπει σα να ειναι ενα μεγαλο partition και δε μου επιτρεπει να δημιουργησω extra partitions! Δεν ξερω καν αν μπορω να εξηγησω σωστα αυτο που γινεται! :/ :!::dizzy:

Έχε στο νου σου πως στα Windows ΔΕΝ πρόκειται να δεις το partition ext που φτιάχνεις. Μήπως αυτό σε μπερδεύει;

 

ΥΓ. Αν προλάβω αργότερα θα ασχοληθώ κι εγώ με το Link2SD και την καρτούλα μου και θα σου πω. Διότι θέλω κι εγώ να ελευθερώσω τη μνήμη του κινητού μου...

Edited by mclound
Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς, μετά από 2-3 κύκλους φόρτισης, βγάλε ss τα battery stats (1η σελίδα, προβολή,wifi,κλήσεις, όλα ξεχωριστά) όταν φτάσει 5% και κάτω η μπαταρία.

 

Χθες κοίταξα τα stats όταν έμεινα με 4-5% (gr2).

2 μέρες ακριβώς ανοιχτό, χωρίς data και λειτουργία πτήσης.

4 ώρες και κάτι προβολή :dance:

1 ώρα κλήσεις

8 ώρες wifi

 

Το θεωρώ άθλο για το ace! :D

μιλας για την gr2 ...νικο την δοκιμασα δεν εχω να πω κατι αρνητικο αλλα σε καποια σημεια μου κολουσε ... παντως για οποιον θελησει να κανει αλλαγη ρομ να δοκιμασει και τις δυο και να μας πει ....

 

ΥΓ. Αν προλάβω αργότερα θα ασχοληθώ κι εγώ με το Link2SD και την καρτούλα μου και θα σου πω. Διότι θέλω κι εγώ να ελευθερώσω τη μνήμη του κινητού μου...

 

λοιπον για να ελευθερωσεις μνημη στο κινητο σου πρεπει κατα την γνωμη μου να εχεις εγκαταστησει πρωτα το A2SD Darktremor σου παραθετω βιντεακι να δεις ...

... απο εδω http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=715940 κατεβαζεις τα scripts που σου ζηταει το βιντεακι και μετα αφου χρησιμοποιησεις το MiniTool Partition Wizard Home Edition θα μοιρασεις την καρτα σου σε αν ειναι 8αρα σε ενα partition fat 32 σε 2 partition ext3 και ενα linux swap οπως εδω
... με το link2sd απλα οταν το εγκαταστησεις θα σου ζητησει δημιουργια διαμερισματος και οταν επιλεξεις το διαμερισμα που εχεις δημιουργησει με το MiniTool Partition Wizard Home Edition σαν ext3 κανεις reboot και ολα μια χαρα.ετσι το δουλευω εγω εδω και πολυ καιρο.

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

 

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by Sol_Ballads
Link to comment
Share on other sites

μιλας για την gr2 ...νικο την δοκιμασα δεν εχω να πω κατι αρνητικο αλλα σε καποια σημεια μου κολουσε ... παντως για οποιον θελησει να κανει αλλαγη ρομ να δοκιμασει και τις δυο και να μας πει ....

 

Εγραψα τα δικα μου stats, απλα θελω να δω σε τι επιπεδο βρισκονται οι cm roms τωρα γι'αυτο σε ρωτησα.

 

Σιγουρα θα ειναι λιγο πιο γρηγορη μια καλη cm γιατι τρεχει σε mtd filesystem, αλλα δυστυχως δεν ειναι και τοσο σταθερες οι portαρισμενες cm στο ace.

Δυο φορες ετυχε να χασω δεδομενα και το κινητο να γινει ανω κατω με kang cm's.

Την μια ειχα κανει απλα fix permissions και την δευτερη ειχα βγαλει απλα την sd (αποπροσάρτηση)..

Kακες εμπειριες, γι'αυτο τις φοβαμαι πλεον.

Εαν το υποστηριξουν επισημα τωρα με την cm9 και αρχισουν να βγαινουν nightlys, σιγουρα θα βαλω ξανα :)

Link to comment
Share on other sites

α οκ ,τώρα κατάλαβα άρα εγώ δεν μπορώ να κάνω hard reset αφού μου περάσαν custom rom ,εσύ δεν ξέρεις κάποιον τρόπο να περάσω μια rom της samsung στο κινητό μου χωρίς τη χρήση κάποιου καλωδίου

 

όποιο παιδί ξέρει ας ποστάρει τον τρόπο !!!

 

για κανεις hard reset απλα πληκτρολογεις στο κινητο σου *2767*3855# ... επισης τι θελεις να βαλεις στο κινητο ;

Link to comment
Share on other sites

Έχε στο νου σου πως στα Windows ΔΕΝ πρόκειται να δεις το partition ext που φτιάχνεις. Μήπως αυτό σε μπερδεύει;

 

ΥΓ. Αν προλάβω αργότερα θα ασχοληθώ κι εγώ με το Link2SD και την καρτούλα μου και θα σου πω. Διότι θέλω κι εγώ να ελευθερώσω τη μνήμη του κινητού μου...

 

Προσπαθησα και στο mac μου με το Disk Utility αλλα τπτ.. Οσο για το αν με μπερδευει το οτι δεν μπορω να δω στα Windows το partition ΟΚ αλλα μηπως θα μου εδειχνε το υπολοιπο οτι εχει λιγοτερη χωρετηκοτητα? Μου δειχνει ολοκληρη την καρτα!

 

λοιπον για να ελευθερωσεις μνημη στο κινητο σου πρεπει κατα την γνωμη μου να εχεις εγκαταστησει πρωτα το A2SD Darktremor σου παραθετω βιντεακι να δεις ...
... απο εδω http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=715940 κατεβαζεις τα scripts που σου ζηταει το βιντεακι και μετα αφου χρησιμοποιησεις το MiniTool Partition Wizard Home Edition θα μοιρασεις την καρτα σου σε αν ειναι 8αρα σε ενα partition fat 32 σε 2 partition ext3 και ενα linux swap οπως εδω
... με το link2sd απλα οταν το εγκαταστησεις θα σου ζητησει δημιουργια διαμερισματος και οταν επιλεξεις το διαμερισμα που εχεις δημιουργησει με το MiniTool Partition Wizard Home Edition σαν ext3 κανεις reboot και ολα μια χαρα.ετσι το δουλευω εγω εδω και πολυ καιρο.

 

Θα τσεκαρω κι αυτα τωρα αν και ηδη ειδα ενα βιντεο που δειχνει για 3 partitions! Παντως επειδη αναγκαστηκα να ξανακατεβασω ολα τα apps απο την αρχη επειδη με ολες αυτες τισ προσπαθειες η συσκευη μου εγραφε πως η καρτα ειναι κατεστραμμενη, φοβαμαι να ξαναδοκιμασω! εκτος αν κανω κανα καλο backup που οταν το κανω restore να ειναι ολα οπως ηταν!

Link to comment
Share on other sites

Εγραψα τα δικα μου stats, απλα θελω να δω σε τι επιπεδο βρισκονται οι cm roms τωρα γι'αυτο σε ρωτησα.

 

Σιγουρα θα ειναι λιγο πιο γρηγορη μια καλη cm γιατι τρεχει σε mtd filesystem, αλλα δυστυχως δεν ειναι και τοσο σταθερες οι portαρισμενες cm στο ace.

Δυο φορες ετυχε να χασω δεδομενα και το κινητο να γινει ανω κατω με kang cm's.

Την μια ειχα κανει απλα fix permissions και την δευτερη ειχα βγαλει απλα την sd (αποπροσάρτηση)..

Kακες εμπειριες, γι'αυτο τις φοβαμαι πλεον.

Εαν το υποστηριξουν επισημα τωρα με την cm9 και αρχισουν να βγαινουν nightlys, σιγουρα θα βαλω ξανα :)

 

νικο να με συγχωρεις δεν σε καταλαβα ... με την πρωτη ευκαιρια θα σου το ποσταρω ... παντως καλη μαγκια ειναι να κανεις και ενα backup με cwm manager ... νικο σωθηκα ... κυριολεκτικα ... τι titanium backup και @@ μεντολες ... με την πρωτη πατατια επαναφορα και παλι πισω ....(γνωμη μου ε ;) :lol:

 

Θα τσεκαρω κι αυτα τωρα αν και ηδη ειδα ενα βιντεο που δειχνει για 3 partitions! Παντως επειδη αναγκαστηκα να ξανακατεβασω ολα τα apps απο την αρχη επειδη με ολες αυτες τισ προσπαθειες η συσκευη μου εγραφε πως η καρτα ειναι κατεστραμμενη, φοβαμαι να ξαναδοκιμασω! εκτος αν κανω κανα καλο backup που οταν το κανω restore να ειναι ολα οπως ηταν!

 

κανε ενα καλο φορματ και ολα θα στρωσουνε ειδαλως http://www.plaisio.gr/Cell-Phones-Internet/Mobile-Telephone/Memory-Cards/Transcend-microSDHC-8GB-with-SD-adaptor-class6-TS8GUSDHC6.htm και σωθηκες :wink:

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματος.

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

Σε πολλά firmware της Samsung για κινητά που έχουν και αρχείο ops, έχουν βρεθεί τέτοια αρχεία (dll). Δεν χρειάζονται πουθενά όμως.

 

Ok. Ευχαριστώ για την πολύτιμη βοήθειά σου!!! :up:

Link to comment
Share on other sites

για κανεις hard reset απλα πληκτρολογεις στο κινητο σου *2767*3855# ... επισης τι θελεις να βαλεις στο κινητο ;

 

φίλε μου απλά πήρα από ένα παιδί το εν λόγω κινητό και μου κάνει το εξής πρόβλημα ,όταν το γυρνώ πλάγια πηγαίνει σε wide mode ,αλλά όταν το γυρνώ σε κανονικό κάθετο ,δεν επανέρχεται δυστυχώς ,ότι και να κάνω.Επίσης το γυροσκόπιο (accelometer) δεν λειτουργεί στο παιχνίδι atilt 3d labyrinth.

 

Δυστυχώς δεν έχω καλώδιο και θέλω να του περάσω μια επίσημη ρομ μπας και σταματήσει να το κάνει.Τώρα έχω την cyanogen mod 7 2.3.7.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Ace (S5830)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...