Jump to content

Samsung Galaxy Ace (S5830)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μόνο αν περάσεις άλλη εφαρμογή για τα μηνύματα από το market πχ gosms

 

Και αλλη εφαρμογη;Πολλες εφαρμογες για να λειτουργουν σωστα αυτα τα android :X

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Και αλλη εφαρμογη;Πολλες εφαρμογες για να λειτουργουν σωστα αυτα τα android :X

 

Γιαυτό υπάρχει το μάρκετ :)

Άλλοι δεν έχουν επιλογές ;)

Link to comment
Share on other sites

όταν θέλουμε να γράψουμε κάποιο μήνυμα και να κρατήσουμε σαν πρόχειρο πως γίνεται? γιατί δεν βρήκα κάτι σχετικό

 

Δοκίμασε απλά να πατήσεις το κουμπί πίσω όταν τελειώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε απλά να πατήσεις το κουμπί πίσω όταν τελειώσεις.

 

μάλλον εγώ δεν το κάνω καλά γιατί δεν γίνεται τίποτα, νομίζω πάντως ότι το καλύτερο σύστημα με τα μηνύματα το έχει η Nokia στο symbian

abacab
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

έχω ένα μικρό πρόβλημα με το κινητό.

Όταν μπαίνω στις Ρυθμίσεις και μετά σε οποιοδήποτε υπομενού, (εκεί δηλαδή που είναι μπλε η γραμματοσειρά),

όταν ανεβοκατεβαίνω στις διάφορες επιλογές (scroll up-down) η γραμματοσειρά σκουραίνει κ σα να θολώνει, σα να pixelarei.

Μόλις σταματήσω το scrolling , είναι ΟΚ.

Νόμιζα πως ήταν φυσιολογικό, γιατί δεν το κάνει π.χ. όταν είμαι στο mail μου ή στο internet ή στο menu.

Αλλά έτυχα κ τσέκαρα ένα άλλο ACE και δεν το κάνει !!!

Το χει παρατηρήσει κανείς άλλος αυτό που αναφέρω ?

Update του έκανα, αλλά δεν λύθηκε... έχω την εντύπωση πως βελτιώθηκε λίγο, αλλά σίγουρα δεν λύθηκε.

Link to comment
Share on other sites

μάλλον εγώ δεν το κάνω καλά γιατί δεν γίνεται τίποτα, νομίζω πάντως ότι το καλύτερο σύστημα με τα μηνύματα το έχει η Nokia στο symbian

 

Πατάς πίσω με πρόθεση να βγεις από τα μηνύματα?

Μήπως πατάς μια φορά μόνο και απλά κατεβαίνει το πληκτρολόγιο?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

έχω ένα μικρό πρόβλημα με το κινητό.

Όταν μπαίνω στις Ρυθμίσεις και μετά σε οποιοδήποτε υπομενού, (εκεί δηλαδή που είναι μπλε η γραμματοσειρά),

όταν ανεβοκατεβαίνω στις διάφορες επιλογές (scroll up-down) η γραμματοσειρά σκουραίνει κ σα να θολώνει, σα να pixelarei.

Μόλις σταματήσω το scrolling , είναι ΟΚ.

Νόμιζα πως ήταν φυσιολογικό, γιατί δεν το κάνει π.χ. όταν είμαι στο mail μου ή στο internet ή στο menu.

Αλλά έτυχα κ τσέκαρα ένα άλλο ACE και δεν το κάνει !!!

Το χει παρατηρήσει κανείς άλλος αυτό που αναφέρω ?

Update του έκανα, αλλά δεν λύθηκε... έχω την εντύπωση πως βελτιώθηκε λίγο, αλλά σίγουρα δεν λύθηκε.

 

και σε μενα το κανει νομιζω οτι ειναι standard της συσκευης

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.....ΛΟΓΙΚΑ ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ (ΣΕ ΤΟΣΕΣ ΣΕΛΙΔΕΣ) ΘΑ ΕΧΕΙ ΑΠΑΝΤΗΘΕΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΗΝ ΥΠΟΜΟΝΗ ΝΑ ΨΑΞΩ.....ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΒΑΛΩ ΦΩΤΟ ΣΤΙΣ ΕΠΑΦΕΣ ΜΟΥ;;;
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.....ΛΟΓΙΚΑ ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ (ΣΕ ΤΟΣΕΣ ΣΕΛΙΔΕΣ) ΘΑ ΕΧΕΙ ΑΠΑΝΤΗΘΕΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΗΝ ΥΠΟΜΟΝΗ ΝΑ ΨΑΞΩ.....ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΒΑΛΩ ΦΩΤΟ ΣΤΙΣ ΕΠΑΦΕΣ ΜΟΥ;;;

Κατά την επεξεργασία μιας επαφής πατάς πάνω στην εικόνα της (από default έχει έναν τύπο με ένα σύμβολο "συν") και επιλέγεις αν θες εικόνα έτοιμη ή από κάμερα.

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

σ'ευχαριστώ πολύ που μπήκες στον κόπο να μου απαντήσεις αλλά κάτι άλλο δεν έχω κάνει και δεν μου το βγάζει αυτό το + που λες ......δοκίμασα να αντιγράψω τις επαφές απο την sim στο κινητό.....μήπως και αλλά πάλι τίποτα.....όπως και να έχει ευχαριστώ πολύ!!!
Link to comment
Share on other sites

σ'ευχαριστώ πολύ που μπήκες στον κόπο να μου απαντήσεις αλλά κάτι άλλο δεν έχω κάνει και δεν μου το βγάζει αυτό το + που λες ......δοκίμασα να αντιγράψω τις επαφές απο την sim στο κινητό.....μήπως και αλλά πάλι τίποτα.....όπως και να έχει ευχαριστώ πολύ!!!

Βρε, όταν είσαι στην επεξεργασία μιας επαφής, δεν βλέπεις ΑΚΡΙΒΩΣ αριστερά από τα δύο πεδία που γράφεις το όνομα και το επώνυμο της επαφής σου, μια εικόνα; Ε, αυτήν πατάς επάνω της ακριβώς για να προσθέσεις δική σου φωτο για την επαφή αυτή που επεξεργάζεσαι.

 

ΥΓ. Welcome, welcome!

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Λοιπών σχετικά με το lag στην 2.3.5 διαπίστωσα πως με αλλαγή launcer το πρόβλημα διορθώνεται. Συγκεκριμένα πέρασα τον ADW Launcher από την Κυριακή και δεν έχω κανένα Lag. Ξεκλειδώνω μπαίνω στις επαφές και όλα λειτουργούν ρολόι, ούτε κόλλημα ούτε τίποτα... Θα το δοκιμάσω για λίγο καιρό ακόμα και θα σας πω σίγουρα :)

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπών σχετικά με το lag στην 2.3.5 διαπίστωσα πως με αλλαγή launcer το πρόβλημα διορθώνεται. Συγκεκριμένα πέρασα τον ADW Launcher από την Κυριακή και δεν έχω κανένα Lag. Ξεκλειδώνω μπαίνω στις επαφές και όλα λειτουργούν ρολόι, ούτε κόλλημα ούτε τίποτα... Θα το δοκιμάσω για λίγο καιρό ακόμα και θα σας πω σίγουρα :)

 

Αυτό είναι το μόνο σίγουρο!

Πάντα go launcher & adw ex χρησιμοποιώ εγώ (η επι πληρωμή έκδοση του adw είναι πάρα πολύ καλή).

Ο tw είναι θεόβαρος και δεν έχει καθόλου customization.

Link to comment
Share on other sites

Βρε, όταν είσαι στην επεξεργασία μιας επαφής, δεν βλέπεις ΑΚΡΙΒΩΣ αριστερά από τα δύο πεδία που γράφεις το όνομα και το επώνυμο της επαφής σου, μια εικόνα; Ε, αυτήν πατάς επάνω της ακριβώς για να προσθέσεις δική σου φωτο για την επαφή αυτή που επεξεργάζεσαι.

 

ΥΓ. Welcome, welcome!

 

ευχαριστώ ξανά...η λύση ήταν απλή......εγώ το έκανα δύσκολο......!!!!:O

Link to comment
Share on other sites

Λοιπών σχετικά με το lag στην 2.3.5 διαπίστωσα πως με αλλαγή launcer το πρόβλημα διορθώνεται. Συγκεκριμένα πέρασα τον ADW Launcher από την Κυριακή και δεν έχω κανένα Lag. Ξεκλειδώνω μπαίνω στις επαφές και όλα λειτουργούν ρολόι, ούτε κόλλημα ούτε τίποτα... Θα το δοκιμάσω για λίγο καιρό ακόμα και θα σας πω σίγουρα :)

 

Αυτό είναι το μόνο σίγουρο!

Πάντα go launcher & adw ex χρησιμοποιώ εγώ (η επι πληρωμή έκδοση του adw είναι πάρα πολύ καλή).

Ο tw είναι θεόβαρος και δεν έχει καθόλου customization.

Μπορείς να βγάλεις το touchwiz και να βάλεις άλλο launcher ; Το lag το βλέπω και εγώ στο ace της γυναίκας μου ειδικά μετά το update σε 2.3.5

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.4.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

Πατάς πίσω με πρόθεση να βγεις από τα μηνύματα?

Μήπως πατάς μια φορά μόνο και απλά κατεβαίνει το πληκτρολόγιο?

 

πηγαίνω στο μενού, γιατί αν πας πίσω σου λέει για απόρριψη

Edited by abacab
abacab
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...

Μήπως ξέρει κανείς πως μπορώ να έχω ενεργοποιημένη τη "χρήση δεδομένων πακέτων" χωρίς ωστόσο καμία από τις εγκατεστημένες εφαρμογές να επικοινωνεί με το Internet? Για να γίνω πιο συγκεκριμένος:

Α. Θέλω οι διάφορες εγκατεστημένες εφαρμογές να επικοινωνούν με το Internet ΜΟΝΟ μέσω WiFi και βέβαια να ορίσω εγώ πότε και ποιες.

Β. Να έχω ενεργοποιημένη πάντοτε την επιλογή "χρήση δεδομένων πακέτων" προκειμένου να λαμβάνω και να στέλνω ελεύθερα mms αλλά και να χρησιμοποιώ το Internet μέσω κινητής όταν το επιθυμώ (χωρίς κάποια εφαρμογή του κινητού να κάνει χρήση του internet).

 

Επίσης, έχω εγκαταστήσει APN για Cosmote. Εμφανίζονται 2 επιλογές, ήτοι Cosmote Internet και Cosmote mms. Ωστόσο, δεν με αφήνει ούτε να απενεργοποιήσω τα APN (χωρίς να τα διαγράψω), ούτε να επιλέξω μεταξύ των 2 παραπάνω. Όταν απεγκατέστησα το Cosmote Internet και άφησα το Cosmote mms, δε μπορούσα να στείλω mms! Λίγο κουφό μου φαίνεται αλλά πραγματικά έτσι έγινε...:confused:

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας:)

Link to comment
Share on other sites

οταν κλεινει το κινητο χανονται οι τελευταιεσ φωτογραφιεσ που τραβηχτηκαν....τι γινεται???δεν τισ βρισκω πουθενα :cry:

 

αν κανω επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων ξερει καποιοσ τι ακριβως θα χαθουν?

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματος.

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βγάλεις το touchwiz και να βάλεις άλλο launcher ; Το lag το βλέπω και εγώ στο ace της γυναίκας μου ειδικά μετά το update σε 2.3.5

 

δεν χρειαζεται να βγαλεις τον tw.

κατεβαζεις απο το μαρκετ οσους launcher θελεις και δουλευεις οποιον θελεις, οποτε θελεις. για να τους αλλαζεις ευκολα, κατεβαζεις και την εφαρμογη home switcher απο το μαρκετ. (αν σου κανει νερα η εφαρμογη, κατεβαζεις το home switcher for froyo)

 

πηγαίνω στο μενού, γιατί αν πας πίσω σου λέει για απόρριψη

 

δοκιμασε αν θελεις το go sms απο το μαρκετ

 

Καλησπέρα...

Μήπως ξέρει κανείς πως μπορώ να έχω ενεργοποιημένη τη "χρήση δεδομένων πακέτων" χωρίς ωστόσο καμία από τις εγκατεστημένες εφαρμογές να επικοινωνεί με το Internet? Για να γίνω πιο συγκεκριμένος:

Α. Θέλω οι διάφορες εγκατεστημένες εφαρμογές να επικοινωνούν με το Internet ΜΟΝΟ μέσω WiFi και βέβαια να ορίσω εγώ πότε και ποιες.

Β. Να έχω ενεργοποιημένη πάντοτε την επιλογή "χρήση δεδομένων πακέτων" προκειμένου να λαμβάνω και να στέλνω ελεύθερα mms αλλά και να χρησιμοποιώ το Internet μέσω κινητής όταν το επιθυμώ (χωρίς κάποια εφαρμογή του κινητού να κάνει χρήση του internet).

 

Επίσης, έχω εγκαταστήσει APN για Cosmote. Εμφανίζονται 2 επιλογές, ήτοι Cosmote Internet και Cosmote mms. Ωστόσο, δεν με αφήνει ούτε να απενεργοποιήσω τα APN (χωρίς να τα διαγράψω), ούτε να επιλέξω μεταξύ των 2 παραπάνω. Όταν απεγκατέστησα το Cosmote Internet και άφησα το Cosmote mms, δε μπορούσα να στείλω mms! Λίγο κουφό μου φαίνεται αλλά πραγματικά έτσι έγινε...:confused:

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας:)

 

με το apn droid και ενα απλο widgetακι, μπορεις να ανοιγοκλεινεις το ιντερνετ και τα apn με 1-2 κλικ (γιατι αυτο που θελεις νομιζω πως δεν γινεται).

οταν θελεις να στειλεις και να λαβεις mms, πρεπει να εχεις ανοιχτα τα δεδομενα. γιαυτο δεν μπορεις λογικα να στειλεις mms (γιατι διεγραψες τα apn για ιντερνετ)

 

οταν κλεινει το κινητο χανονται οι τελευταιεσ φωτογραφιεσ που τραβηχτηκαν....τι γινεται???δεν τισ βρισκω πουθενα :cry:

 

κοιταξες στο φακελο DCIM η στην συλλογη?

 

αν κανω επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων ξερει καποιοσ τι ακριβως θα χαθουν?

 

ολα.

εφαρμογες,επαφες,μηνυματα κλπ

Link to comment
Share on other sites

ναι κοιταξα τιποτα

 

κανε επαναφορα εργοστασιακων τοτε.

για backups, οπως εχω γραψει σε προηγουμενο ποστ

 

 

Για backup εφαρμογών

- titanium backup (πρέπει να είσαι ροοτ)για backup των εφαρμογών σου και των δεδομένων τους (δεν κάνουμε ποτέ backup εφαρμογές συστήματος)

 

Για backup επαφών

-αν δεν τις συγχρονίζεις με gmail, πηγαίνεις στις επαφές-κουμπί μενού-εισαγωγή/εξαγωγή-εξαγωγή στην κάρτα sd. Έτσι τις έχεις σε ένα αρχείο vcf στην κάρτα μνήμης.

Για να τις επαναφέρεις κάνεις το ίδιο, απλά πατάς εισαγωγή από κάρτα sd στο τέλος.

 

Για backup μηνυμάτων/κλήσεων

- δεν με ενδιέφερε ποτέ

Υπάρχουν αρκετά προγραμματάκια για αυτη τη δουλειά στο μάρκετ. Ρώτησε στο "Android: προτάσεις για γενικές εφαρμογές ΙΙ" (κάπως έτσι είναι το thread)

Link to comment
Share on other sites

Δυο ερωτησουλες προς τον nikos523.

1)Αν αλλαξουμε kernel για να βαλουμε την gingerreal μετα για να γυρισουμε σε στοκ τι γινεται?

2)Δεν παιζει κανενα link για κεταβασμα τις rom αν μπορεις κανε ενα upload.

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Εχει περασει κανεις την Lewa rom απο xda να πει εντυπωσεις? Μολις την εβαλα και αυτη η rom ειναι απο αλλου!!! Τα κινεζακια εγραψαν! φοβερη ταχυτητα και κατι εντελως καινουριο για το τηλ μας! Καμια σχεση με οτι υπαρχει μεχρι τωρα! :blink:Και απ οτι διαβαζω απο αυριο και official support! Για να δουμε!! :D
http://briefcase.pathfinder.gr/download/grigol/19385/247603/0/120x90.jpg
Link to comment
Share on other sites

με το apn droid και ενα απλο widgetακι, μπορεις να ανοιγοκλεινεις το ιντερνετ και τα apn με 1-2 κλικ (γιατι αυτο που θελεις νομιζω πως δεν γινεται).

οταν θελεις να στειλεις και να λαβεις mms, πρεπει να εχεις ανοιχτα τα δεδομενα. γιαυτο δεν μπορεις λογικα να στειλεις mms (γιατι διεγραψες τα apn για ιντερνετ)

 

Τότε γιατί έχουν εγκατασταθεί 2 APN (Cosmote Internet και Cosmote mms)?

Νόμιζα ότι το ένα ήταν για Internet και το άλλο για mms....

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Ace (S5830)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...