Jump to content

Samsung Galaxy Ace (S5830)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρε παιδια νιωθω λιγο χαμενος...

εδω δειχνει σαν τελευταια official rom την 2.3.5

http://www.sammobile.com/forum/showthread.php?t=34

 

αλλα εδω δειχνει και καποιες 2.3.6 στο τελος

http://www.sammobile.com/firmware/?page=3&t=1&o=1&m=GT-S5830&r=1#regiona

 

τελικα ποια ειναι η τελευταια official?

 

Εχω την 2.3.5 αλλα δεν ειμαι καθολου ευχαριστημενος,κολληματα του ιδιου του τηλ,ωρα μεχρι να ανοιξουν εφαρμογες,ακομη και ο τηλ καταλογος - να προσπαθησω να παω στην επομενη,να κανω downgrade η να κατσω εδω που ειμαι?

 

 

Εγώ πέρασα την 2.3.6 απο kies (που σημαίνει οτι είναι κ Official) κ κολλάει-παγώνει μερικές φορές. Με την 2.3.3 που είχα πρίν έτρεχε μια χαρά με τις ίδιες εφαρμογές- χρήση που του κάνω τώρα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

spyros88 συμφωνω σε οσα λες για τα apps και για την χρηση που κανει ο καθενας μας,αλλα εχω παρατηρησει απιστευτο lag σε native λειτουργιες του τηλεφωνου.

Δλδ οσο και να το εχεις φορτωσει,με σκουπιδια η υλικο,ειναι απαραδεκτο να χρειαζεται 5-6 δευτερολεπτα να ανοιξει ο τηλ καταλογος:(

Link to comment
Share on other sites

Βγήκε σήμερα αναβάθμιση του ΚΙΕΣ

Από 2.1.1.11124_17 σε 2.2.0.12014_18

 

Ναι οντως βγηκε, αλλα ποια η διαφορα..?:confused:

Thanks φορ δε ινφο μπαι δε γουει..!

Link to comment
Share on other sites

spyros88 συμφωνω σε οσα λες για τα apps και για την χρηση που κανει ο καθενας μας,αλλα εχω παρατηρησει απιστευτο lag σε native λειτουργιες του τηλεφωνου.

Δλδ οσο και να το εχεις φορτωσει,με σκουπιδια η υλικο,ειναι απαραδεκτο να χρειαζεται 5-6 δευτερολεπτα να ανοιξει ο τηλ καταλογος:(

 

Συμφωνώ. Αυτό με το lag (στις Επαφές, στο καντράν για να πάρεις κάποιο νούμερο, στα Μηνύματα) το έχω δει κι εγώ σε τηλ. φίλου (στο δικό μου δεν το έχω δει σε όσα firmware κι αν έχω βάλει). Τον παρακαλάω να του περάσω νέο firmware με odin και δεν θέλει γιατί βαριέται να ξανα-περνάει ό,τι έχει και δεν έχει - προτιμάει την αναβάθμιση μέσω KIES πάνω στο ήδη προβληματικό firmware και το πρόβλημα συνεχίζεται... ΝΑΙ, είναι θέμα λογισμικού, αλλά το ότι ο φίλος δεν κάνει κάτι γι' αυτό και περιμένει να φτιάξει μόνο του -και γκρινιάζει από πάνω επειδή δεν φτιάχνει!- είναι θέμα χρήσης.

 

Για το 2.3.6 που έγραψε παραπάνω ο φίλος μας: κάτι τέτοια περίεργα διάβασα κι εγώ, γι' αυτό προτίμησα την δοκιμασμένη 2.3.5. Λίγες σελίδες πιο πίσω πόσταρα και τις εφαρμογές συστήματος που "πάγωσα" χωρίς να έχω πρόβλημα χρήσης μέχρι στιγμής - άν θες ρίξε μια ματιά ;)

Edited by spyros88
SGS2 R.I.P. > SGS4 i9505 με Kushan ROM v.9.0 Ultra Lite > SGS6 flat με stock ROM ...και μάλλον τέλος από Samsung...
Link to comment
Share on other sites

δεν μπορω να στειλω MMS και δεν μπορω να ανοιξω οταν λαβω............. ξερει κανεις τι ρυθμιση θελει?
Link to comment
Share on other sites

δεν μπορω να στειλω MMS και δεν μπορω να ανοιξω οταν λαβω............. ξερει κανεις τι ρυθμιση θελει?

 

Για vodafone..

 

Ρυθμισεις Μηνυματων

- Απενεργοποιηση της Αυτοματης Ανακτησης μηνυματων

 

Αποστολη MMS

- Γραφουμε το μηνυμα, επισυναπτουμε την εικονα

- Ανοιγουμε τα mobile data (3g)

- Αποστελλουμε το μηνυμα

- Κλεινουμε τα data οταν δουμε οτι το μηνυμα σταλθηκε

 

Ληψη MMS

- Λαμβανουμε κανονικα το μηνυμα, που θα περιεχει το κουμπι Ληψη

- Ανοιγουμε τα data

- Παταμε το κουμπι Ληψη που βρισκεται στο μηνυμα

- Λαμβανουμε την εικονα

- Κλεινουμε τα data

SGS2 R.I.P. > SGS4 i9505 με Kushan ROM v.9.0 Ultra Lite > SGS6 flat με stock ROM ...και μάλλον τέλος από Samsung...
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα φίλοι,

εδώ και λίγο καιρό δεν μου συγχρονίζει με outlook. Έχω γνήσια 2.3.4. που είχα κάνει αναβάθμιση από το pc μέσω kies. Κάποιος κάποια λύση;

ευχαριστώ.

 

 

καποια απάντηση ρε παίδες;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειμαι σε απογνωση !

αρχικα, εχω την εκδοση 2.3.5 Gingerbread.boks3.

γενικα το κινητο εχει καποια κολληματα,εχω μεγαλο θεμα με την μπαταρια καθως καταναλωνεται ευκολα σε συντομο χρονικο διαστημα χωρις να υπαρχει μεγαλη χρηση. ετσι,θα ηθελα να αλλαξω ραμ (η ρομ) δεν θυμαμαι ποιο απο τα 2 αλλαζει! οπως ειδα μια προτεινομενη ειναι η GingerReal-2 την οποια διαβασα απ τον Νικο τον οποιο εμπιστευομαι επειδη με 'χει βοηθησει απειρες φορες :lol:

Αλλα δεν καταλαβαινω τι λεει , εχει περιεργες ορολογιες οπως cwm .. καλα το : 6. Φλασάρουμε τον κέρνελ b84 από cwm (instal zip from sd card).

7. Φλασάρουμε το b84 fix με cwm manager (θα υπάρχει σαν εφαρμογή στο κινητό μετά το φλασάρισμα του b84. Ξαναλέω, το b84-fix φλασάρεται με cwm manager που είναι εφαρμογή στο κινητό μετά το πέρασμα του b84. φαινεται βουνο! απορω αν θα τα καταφερω. οποιος ειναι προθυμος και μπορει να με βοηθησει θα το εκτιμησω, θελω οπωσδηποτε να αλλαξω.

Link to comment
Share on other sites

Αλλα δεν καταλαβαινω τι λεει , εχει περιεργες ορολογιες οπως cwm .. καλα το : 6. Φλασάρουμε τον κέρνελ b84 από cwm (instal zip from sd card).

7. Φλασάρουμε το b84 fix με cwm manager (θα υπάρχει σαν εφαρμογή στο κινητό μετά το φλασάρισμα του b84. Ξαναλέω, το b84-fix φλασάρεται με cwm manager που είναι εφαρμογή στο κινητό μετά το πέρασμα του b84. φαινεται βουνο! απορω αν θα τα καταφερω. οποιος ειναι προθυμος και μπορει να με βοηθησει θα το εκτιμησω, θελω οπωσδηποτε να αλλαξω.

 

cwm= clockworkmod recovery (και στο πρωτο βημα λεω cwm, αλλα εννοω το απλο recovery της samsung)

custom recovery δηλαδη με εξτρα επιλογες. ειναι το "μενου" που εμφανιζεται οταν με κλειστο το κινητο παταμε home + power. (σκεψου το σαν το bios στον υπολογιστη)

 

ο b84 ειναι κερνελ και το b84fix ειναι το fix του κερνελ (κατω στο ποστ μου εχω μαζεμενα ολα τα αρχεια που χρειαζοντε μαζεμενα σε ενα zip και μεσα σε αυτο το καθε αρχειο βρισκεται σε φακελο. o kernel δηλαδη στο φακελο "kernel". το cwm στο φακελο "cwm" κλπ)

 

οταν θα περασεις τον b84, στο μενου του κινητου (στο κανονικο μενου των εφαρμογων) θα εμφανιστει η εφαμογη "cwm manager". μεσα σε αυτην την εφαρμογη θα υπαρχει η επιλογη "flash kernel" (καπως ετσι αν θυμαμαι καλα) και απο εκει διαλεγεις το b84 fix για να το φλασαρεις.

 

 

καποια απάντηση ρε παίδες;;;;;;;;

 

γιατι δεν δουλευεις gmail? γινονται ολα ευκολα και γρηγορα χωρις τα κουλα του outlook (ακομα θυμαμαι τις εποχες windows mobile + outlook.. μπλιαχ! :p)

Edited by nikos523
Link to comment
Share on other sites

νικο το καταλαβα ευχαριστω! οσον αφορα το αλλο βημα με το odin? να το σβησω το kies δηλαδη?

κατι αλλο.. το go launcher ειναι υπεροχο αλλα καταναλωνει 20mb ram κατι τετοιο νομιζω, πραγμα που σιγουρα εξαντλει την μπαταρια. δεν γινεται κατι γι'αυτο ε?

και επισης αν αλλαξω ρομ πρεπει να κανω κατι επαναφορα οτιδηποτε?γιατι εχω παγωσει αρκετες εφαρμογες με το titanium backup και πρεπει να ξερω αν θα χαθει κατι η οχι. ευχαριστω πολυ!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

νικο το καταλαβα ευχαριστω! οσον αφορα το αλλο βημα με το odin? να το σβησω το kies δηλαδη?

κατι αλλο.. το go launcher ειναι υπεροχο αλλα καταναλωνει 20mb ram κατι τετοιο νομιζω, πραγμα που σιγουρα εξαντλει την μπαταρια. δεν γινεται κατι γι'αυτο ε?

και επισης αν αλλαξω ρομ πρεπει να κανω κατι επαναφορα οτιδηποτε?γιατι εχω παγωσει αρκετες εφαρμογες με το titanium backup και πρεπει να ξερω αν θα χαθει κατι η οχι. ευχαριστω πολυ!!!!!!!!!

 

αφου εισαι σε 2.3.x δεν χρειαζεται να περασεις αλλη ρομ με το odin. (εγω περασα kt7 νομιζω γιατι ειμαι ψειρας!:lol:)

συνησταται να κανεις τα wipe πριν το flashαρισμα στα σιγουρα! ειδικα οταν περνας rom με odin, χρειαζεται πριν και μετα (ακομα και με το kies βεβαια).

 

το kies δεν θα το σβησεις για να εχεις τους drivers. δεν πρεπει να τρεχει το kies στο παρασκηνιο ομως οταν φλασαρουμε (μπορει να τρεχει καποιο proces απο πισω. τσεκαρε με ctr-alt-del στο pc)

 

20mb για launcher ειναι πολυ λιγα! αλλοι χρειαζονται 40,50,60!

 

οτι εχεις παγωμενο με το titanium θα "ξεπαγωσει" και πρεπει να το ξαναπαγωσεις. εγω δεν παγωνω και πολλα συνηθως, γιατι οτι δεν θελω το διαγραφω απο το /system/app με root explorer.

 

edit: οταν κανεις wipe σβηνονται ολα. αυτο που χρειαζεται να κανεις ειναι ενα backup με το titanium (δεν κανουμε ποτε backup system apps), τις επαφες export στην sd η sync με το gmail, sms αν κρατας με καποιο προγραμμα sms backup απο το μαρκετ και τιποτα σημειωσεις ξερω γω αν εχεις.

η sd δεν σβηνεται εκτος αν το διαλεξεις εσυ η κανεις hard reset με κωδικοω(δεν ειμαι σιγουρος αν την σβηνει παλι, αλλα δεν θυμαμαι :P).

καλο ειναι δηλαδη να κανουμε και ενα backup την sd που και που στο pc.

 

επισης, με καποιον root explorer παρτε (γενικα ολοι) backup τον φακελο efs. βρισκετε στο root ("/") της συσκευης. στους πρωτους φακελους μολις ανοιξεις root explorer δηλαδη. περιεχει το imei και αν χαθει δεν επαναφερεται. οποτε καλο ειναι να τον εχουμε καβατζα στο pc. (μια φορα. δεν χρειαζεται να τον κανουμε συνεχεια γιατι δεν αλλαζει)

Edited by nikos523
Link to comment
Share on other sites

αφου εισαι σε 2.3.x δεν χρειαζεται να περασεις αλλη ρομ με το odin. (εγω περασα kt7 νομιζω γιατι ειμαι ψειρας!:lol:)

συνησταται να κανεις τα wipe πριν το flashαρισμα στα σιγουρα! ειδικα οταν περνας rom με odin, χρειαζεται πριν και μετα (ακομα και με το kies βεβαια).

 

το kies δεν θα το σβησεις για να εχεις τους drivers. δεν πρεπει να τρεχει το kies στο παρασκηνιο ομως οταν φλασαρουμε (μπορει να τρεχει καποιο proces απο πισω. τσεκαρε με ctr-alt-del στο pc)

 

20mb για launcher ειναι πολυ λιγα! αλλοι χρειαζονται 40,50,60!

 

οτι εχεις παγωμενο με το titanium θα "ξεπαγωσει" και πρεπει να το ξαναπαγωσεις. εγω δεν παγωνω και πολλα συνηθως, γιατι οτι δεν θελω το διαγραφω απο το /system/app με root explorer.

 

συνησταται να κανεις τα wipe πριν το flashαρισμα στα σιγουρα! ειδικα οταν περνας rom με odin, χρειαζεται πριν και μετα. Τι ειναι αυτο; :O εννοω, τα wipe. το odin απο που θα το κατεβασω?μηπως μπορεις να μου βρεις ενα λινκ σε παρακαλω? και κατι τελευταιο. στον οδηγο εγκαταστασης που ειχες, πατησα εκει που ελεγες για να κατεβασω την ρομ και λεει σελιδα μη διαθεσημη. το λινκ δεν παιζει να ναι λαθος ομως. τι συμβαινει? κατα τα αλλα , το .zip με ολα τα συναφη το κατεβαζω και αρχιζω την διαδικασια για να βαλω τη ρομ :) παρολο που εφτυσα αιμα να κανω ροοτ και ειμαι απειρος :Ρ

Link to comment
Share on other sites

συνησταται να κανεις τα wipe πριν το flashαρισμα στα σιγουρα! ειδικα οταν περνας rom με odin, χρειαζεται πριν και μετα. Τι ειναι αυτο; :O εννοω, τα wipe. το odin απο που θα το κατεβασω?μηπως μπορεις να μου βρεις ενα λινκ σε παρακαλω? και κατι τελευταιο. στον οδηγο εγκαταστασης που ειχες, πατησα εκει που ελεγες για να κατεβασω την ρομ και λεει σελιδα μη διαθεσημη. το λινκ δεν παιζει να ναι λαθος ομως. τι συμβαινει? κατα τα αλλα , το .zip με ολα τα συναφη το κατεβαζω και αρχιζω την διαδικασια για να βαλω τη ρομ :) παρολο που εφτυσα αιμα να κανω ροοτ και ειμαι απειρος :Ρ

 

οδηγος για φλασαρισμα στοκ ρομ με odin

απο το sammobile.com κατεβαζουμε τις στοκ roms (αυτες που φλασαρουμε με το odin)

 

το multiupload κατι θα επαθε. την ανεβαζω τωρα στο rapid.

 

τα "wipes" εννοουμε wipe data,wipe cache,wipe dalvik cache απο το cwm (το dalvik μπορεις να το σβησεις μονο αν εχεις cwm. στο απλο στοκ recovery δεν υπαρχει αυτη η επιλογη). πληρη επαναφορα εργοστασιακων δηλαδη και σβηνονται ολα.

 

edit:σε 10 θα εχει ανεβει η rom

Edited by nikos523
Link to comment
Share on other sites

πφ. δεν μπορω να το κανω. με τιποτα. :/

υπαρχει καποιος τροπος να το κανεις εσυ για μενα μεσω teamviewer η κατι τετοιο; :rolleyes: σου ειμαι υποχρεος:lol::lol:

δες και αυτο:/

"Download not available

The following download is not available:

https://rapidshare.com/files/3797503629/ACE_kernel_fix_cwm_root_TWapps.rar | 54.90 MB

Download parameters invalid - please try again later."

Σε εχω πρίξει, σορρυ κι ολας

Link to comment
Share on other sites

πφ. δεν μπορω να το κανω. με τιποτα. :/

υπαρχει καποιος τροπος να το κανεις εσυ για μενα μεσω teamviewer η κατι τετοιο; :rolleyes: σου ειμαι υποχρεος:lol::lol:

δες και αυτο:/

"Download not available

The following download is not available:

https://rapidshare.com/files/3797503629/ACE_kernel_fix_cwm_root_TWapps.rar | 54.90 MB

Download parameters invalid - please try again later."

Σε εχω πρίξει, σορρυ κι ολας

 

τωρα δοκιμασα να κατεβασω τα twapps απο εδω και κατεβαινουν κανονικα.

 

μπορω να το κανω με team viewer, αλλα το θεμα ειναι οτι δεν μπορω να εχω το κινητο στα χερια απο μακρια :p

 

edit: οριστε η rom ανεβασμενη στο rapid

Edited by nikos523
Link to comment
Share on other sites

cwm= clockworkmod recovery (και στο πρωτο βημα λεω cwm, αλλα εννοω το απλο recovery της samsung)

custom recovery δηλαδη με εξτρα επιλογες. ειναι το "μενου" που εμφανιζεται οταν με κλειστο το κινητο παταμε home + power. (σκεψου το σαν το bios στον υπολογιστη)

 

ο b84 ειναι κερνελ και το b84fix ειναι το fix του κερνελ (κατω στο ποστ μου εχω μαζεμενα ολα τα αρχεια που χρειαζοντε μαζεμενα σε ενα zip και μεσα σε αυτο το καθε αρχειο βρισκεται σε φακελο. o kernel δηλαδη στο φακελο "kernel". το cwm στο φακελο "cwm" κλπ)

 

οταν θα περασεις τον b84, στο μενου του κινητου (στο κανονικο μενου των εφαρμογων) θα εμφανιστει η εφαμογη "cwm manager". μεσα σε αυτην την εφαρμογη θα υπαρχει η επιλογη "flash kernel" (καπως ετσι αν θυμαμαι καλα) και απο εκει διαλεγεις το b84 fix για να το φλασαρεις.

 

 

 

 

γιατι δεν δουλευεις gmail? γινονται ολα ευκολα και γρηγορα χωρις τα κουλα του outlook (ακομα θυμαμαι τις εποχες windows mobile + outlook.. μπλιαχ! :p)

 

μηπως εχεις καποιον οδηγο για συγχρονισμο των επαφων του ace με το gmail;

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Δεν ξέρω αν γράφω στο σωστό σημείο, αλλά θα ήθελα αν κάποιος ξέρει να μου απαντήσει το εξής:

Πώς βάζω τόνο όταν γράφω μηνύματα στα ελληνικά βέβαια, στο καινούριο μου Samsung Galaxy ace! Δεν το έχω βρει μια βδομάδα τωρα!

Θα με σώσετε!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

βασικα γενικα κατα την αποψη σου ειναι καλη η 2.3.5? απλα εχει κατι μικρα κολληματα

 

δεν εχω μεινει πολυ σε στοκ ρομ, αλλα δεν μου αρσεσε η ks2 και η ks9 που ειχα δοκιμασει απο στοκ.

με την gr2 ειμαι αρκετα ικανοποιημενος πλεον :)

 

μηπως εχεις καποιον οδηγο για συγχρονισμο των επαφων του ace με το gmail;

ευχαριστω

 

βαζεις το gmail σου (η φτιαχνεις αν δεν εχεις) στην εφαμογη gmail στο κινητο, μπαινεις στις επαφες και πατας κουμπι μενου-συγχρονισμο

υπαρχει και επιλογη (εφοσον εχεις βαλει καποιο gmail) στο ρυθμισεις-συγρχονισμος-πατας στο mail σου και σου βγαζει τι θελεις να συγχρονισεις (επαφες,ημερολογιο κλπ)

 

Καλησπέρα! Δεν ξέρω αν γράφω στο σωστό σημείο, αλλά θα ήθελα αν κάποιος ξέρει να μου απαντήσει το εξής:

Πώς βάζω τόνο όταν γράφω μηνύματα στα ελληνικά βέβαια, στο καινούριο μου Samsung Galaxy ace! Δεν το έχω βρει μια βδομάδα τωρα!

Θα με σώσετε!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

κρατας πατημενο το γραμμα που θελεις και απο πανω θα βγουν διαφορα. τονισμενα,με διαλυτικα κλπ

Edited by nikos523
Link to comment
Share on other sites

δεν εχω μεινει πολυ σε στοκ ρομ, αλλα δεν μου αρσεσε η ks2 και η ks9 που ειχα δοκιμασει απο στοκ.

με την gr2 ειμαι αρκετα ικανοποιημενος πλεον :)

 

 

 

βαζεις το gmail σου (η φτιαχνεις αν δεν εχεις) στην εφαμογη gmail στο κινητο, μπαινεις στις επαφες και πατας κουμπι μενου-συγχρονισμο

υπαρχει και επιλογη (εφοσον εχεις βαλει καποιο gmail) στο ρυθμισεις-συγρχονισμος-πατας στο mail σου και σου βγαζει τι θελεις να συγχρονισεις (επαφες,ημερολογιο κλπ)

 

Συγνωμη, αλλα ενω εκανα οτι ειπες και εκανε συγχρονισμο στο κινητο ολα με το gmail, μολις πηγα στον υπολογιστη στο gmail/ επαφες, εμφανιζει μονο αυτες με email. Sorry, αλλ τι κανω καθος;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Ace (S5830)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...