Jump to content

ZTE V9 (Light) 7"


petran66
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπαινει κανονικά η 2.2 χωρις κανένα πρόβλημα (την έβαλα σύμφωνα με τον παραπάνω οδηγό). Φυσικά το μηχανάκι πετάει τώρα, νομιζω πως ειναι η επισημη 2.2 και έχω την εντυπωση πως και αμα θελεις μπορεις να γυρισεις στην μαμα έκδοση αφου έχεις κάνει copy την μαμα ROM έτσι δεν ειναι ....ας με απαντήσει κάποιος που το γύρισε πάλι σε μαμα έκδοση...?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 187
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Συγνωμη αλλα ο οδηγος αυτος εμφανιζει μονο stock roms και δεν αναφερει βηματα επαανφορας ουτε πως θα περασουμε νεα ΡΟΜ, υπαρχει καμια βοηθεια στα ελληνικα εστω?
Link to comment
Share on other sites

Τον οδηγό τον δικό μου, στο ποστ 20 τον είδες;

Πάντως αν κάνεις την αναβάθμιση σε 2.2 μετά δεν νομίζω να μπορείς να γυρίσεις πίσω στην 2.1

Αυτό το πρόβλημα με την επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων δεν μπόρεσα να το διαπιστώσω αφού γρήγορα πήγα στην 2.2.

 

Πάντως αν η συσκευή μπουτάρει με την 2.1 και θες να την γυρίσεις πίσω στην αρχική κατάσταση, μπορείς να το κάνεις με την παρακάτω διαδικασία:

1. Παίρνεις δικαιώματα root στην συσκευή με την εγκατάσταση του Universla Androot 1.6.2-beta5

2. Εγκαθιστάς το Recovery manager 0.36b (Αυτή είναι η πιο εύκολη διαδικασία, για περισσότερα εδώ)

3. Κατεβάζεις από το http://android.podtwo.com/recovery.php?device=v9 το αντίστοιχο αρχείο img.

ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΣΥΣΚΕΥΗ ΜΕ ΕΚΔΟΣΗ 2.1 ΤΟΤΕ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η "recovery-clockwork-3.2.0.0-v9-gen1.img" και το γράφεις σε κάρτα microSD

 

4. Κατεβάζεις το αρχείο COSMOTE_V9V1.0.0B06-update_signed.zip από το φάκελο και το περνάς και αυτό στην microSD

 

5. Ανοίγεις το πρόγραμμα Recovery manager και την καρτέλα Recovery κάνεις install Recovery from SD. Επιλέγεις το αρχείο recovery-clockwork-3.2.0.0-v9-gen1.img από το βήμα 3. Μόλις γίνει στην πρώτη καρτέλα About θα θα γράψει την σωστή έκδοση στο Currently Installed Recovery (thn 3.2.0.0)

 

6. Μετά κάνεις από την καρτέλα Firmware -> Install new Firmware και μπορείς να βάλεις το COSMOTE_V9V1.0.0B06-update_signed.zip με το οποίο θα επανέλθεις στην αρχική 2.1 έκδοση.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ ΔΕΝ ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ ΤΗΝ ΕΥΘΥΝΗ ΓΙΑ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΣΥΜΒΕΙ. ΑΝ ΔΕΝ ΑΙΣΘΑΝΕΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΓΥΡΝΑΣ ΣΤΟ SERVICE.

ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ ΟΤΙ ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΦΟΡΑ ΜΟΝΑΧΑ ΤΗΝ ΕΚΔΟΣΗ 2.1 ΚΑΙ ΕΠΙΣΤΡΕΦΕΙ ΣΕ STOCK 2.1 ΟΠΩΣ ΗΤΑΝ ΟΤΑΝ ΤΟ ΠΗΡΕΣ.

Edited by panosaoua
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να καταλάβω το λογο που δε γινεται να πας απο 2.2 σε 2.1. Κάποτε με τα windows mobile ενα blackjack 2 του χα αλλάξει τα φώτα...μια απο wm6.5 το γυρνουσα σε wm6.0 σε wm6.1 και απο wm 6.1 σε wm 6.0 κ.λ.π , eφοσον ειχαμε bootloader και rom.
Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω γιατί μπορεί να συμβαίνει. Δεν το δένω και κόμπο πάντως αλλά από όσα διάβασα κάποιοι που δοκίμασαν να το κάνουν κόλλησαν.

 

Στα ευχάριστα όμως τώρα. ΝΑΙ ΕΧΟΥΜΕ 2.3.4 στο ΖΤΕ μας. Απίστευτο!

 

Ο μικρός οδηγός εδώ http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=4186401&postcount=54

 

Με αυτήν την έκδοση πιστεύω πως η συσκευή δείχνει τις πραγματικές της δυνατότητες. Μεγάλη διαφορά ακόμη και σε σχέση με την 2.2

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω γιατί μπορεί να συμβαίνει. Δεν το δένω και κόμπο πάντως αλλά από όσα διάβασα κάποιοι που δοκίμασαν να το κάνουν κόλλησαν.

 

Στα ευχάριστα όμως τώρα. ΝΑΙ ΕΧΟΥΜΕ 2.3.4 στο ΖΤΕ μας. Απίστευτο!

 

Ο μικρός οδηγός εδώ http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=4186401&postcount=54

 

Με αυτήν την έκδοση πιστεύω πως η συσκευή δείχνει τις πραγματικές της δυνατότητες. Μεγάλη διαφορά ακόμη και σε σχέση με την 2.2

Καμία σχεση αυτη η rom με τις προηγούμενες...μέρα με την νυχτα ειδικα με το overclock ξεσκιζει!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ δυνατος ο οδηγος ολα super μπραβο τo εκανα αναβαθμιση και πεταει ισως στα πλην οτι το ραδιο εξαφανιστηκε

 

Λοιπον το wifi τιποτα νεκρο δεν μπορει να συνδεθει βρισκει δικτυα αλλα τιποτα πηγα στην 2.2 και εκει προβλημα ξαναπηγα 2.3 παλι το ιδιο μηπως υπαρχει λυση ?

σημειωση οτι στην 2.1 λειτουργουσε αψογα (wi fi)

 

 

http://osarena.net/2011/02/ti-ine-to-s-off-ke-pos-na-to-kanete-sto-htc-desire.html

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by athanaso77
Link to comment
Share on other sites

Για το ραδιόφωνο έχεις δίκιο και παραλειψή μου που δεν το ανέφερα, αφού δεν υπάρχει υποστήριξη στην CM7

 

Οσο για το Wi-Fi, δεν έχω πρόβλημα. Εχει αναφερθεί κάποιο θέμα με αποσυνδέσεις αφού βγεις από την κατάσταση αναμονής αλλά εχώ δεν το παρατήρησα.(Ισως να αργεί λιγο στη σύνδεση αλλά δεν χαλιέμαι.)

Link to comment
Share on other sites

Πολυ δυνατος ο οδηγος ολα super μπραβο τo εκανα αναβαθμιση και πεταει ισως στα πλην οτι το ραδιο εξαφανιστηκε

 

Λοιπον το wifi τιποτα νεκρο δεν μπορει να συνδεθει βρισκει δικτυα αλλα τιποτα πηγα στην 2.2 και εκει προβλημα ξαναπηγα 2.3 παλι το ιδιο μηπως υπαρχει λυση ?

σημειωση οτι στην 2.1 λειτουργουσε αψογα (wi fi)

 

 

http://osarena.net/2011/02/ti-ine-to-s-off-ke-pos-na-to-kanete-sto-htc-desire.html

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

 

τελικα βρηκα λυση στο ιντερνετ για το wifi το παραξενο ηταν μολις εκανα restart το router μου γινοταν συνδεση κανονικα θα σας πω για την εφαρμογη που μου εφταξε το προβλημα του wifi πιο μετα γιατι την ξεχασα

Link to comment
Share on other sites

Με ένα από αυτά έφτιαξε;

 

REGPON wifi Keepalive

 

Advanced Wifi Lock (Free)

τελικα το προβλημα συνεχιζεται ουσιαστικα δεν μπορει να παρει IP απο το router μου λυση μονο το με restart

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς εχεις ρουτερ δευτερο σε bridge mode. Το ίδιο έπαθα κι εγω αλλα μονο στο δευτερο ρουτερ δεν βρισκει ip και θελει restart. Στο πρωτο δουλευει καρνονικά το wi-fi και συνδεεται αμεσως. Αυτο το πραγμα το παθαινουν όλες οι συσκευες που τρέχουν linux ή κάποιο ελευθερο λογισμικο ενω με windows και mac ολα ο.κ. Δεν ξερω το λογο.
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς εχεις ρουτερ δευτερο σε bridge mode. Το ίδιο έπαθα κι εγω αλλα μονο στο δευτερο ρουτερ δεν βρισκει ip και θελει restart. Στο πρωτο δουλευει καρνονικά το wi-fi και συνδεεται αμεσως. Αυτο το πραγμα το παθαινουν όλες οι συσκευες που τρέχουν linux ή κάποιο ελευθερο λογισμικο ενω με windows και mac ολα ο.κ. Δεν ξερω το λογο.

 

εχεις να προτεινεις καμια ρυθμιση να κανω στο router μου γιατι δεν καταλαβα οταν εννοεις το δευτερο λειτουργει καλα δηλαδη εχεις δυο router

ευχαριστω προκαταβολικα

Link to comment
Share on other sites

To Θέμα με το δευτερο ρουτερ που λειτουργει σε bridge mode δεν μπορεσα να το λύσω ακόμη. Έκανα firmware update αλλαξα 3 ρουτερ και τίποτα. Μόνο στο πρώτο ρουτερ που λειτουργει ως πυλη του ιντερνετ το v9 συνδέεται άμεσα και χωρις κανένα πρόβλημα. Απο διάφορα φορουμ που διάβασα έχω ακουσει πως πρέπει να βάλουμε ειδικό repeater της belkin αντι του ρουτερ αλλα δε ρισκάρω να το αγοράσω αν δεν ειναι σιγουρο. To σίγουρο ειναι πως άμα έχεις μόνο ένα ρουτερ ...και μπορέσεις να του δυναμώσεις την ισχυ απο της ρυθμίσεις και προσθετοντας μια ενισχυμένη κεραία ....τοτε γλυτώνεις την φασαρία του αναμεταδότη και δεν εχεις προβλημα στον συγχρονισμό με android και linux συστηματα. Απο ρυθμισεις έχω δοκιμασει τα πάντα μη παιδεύεσαι άδικα...δε γινεται τιποτα ουτε με static ip ουτε με mac address ασφάλεια ουτε με απενεργοποιημενο το dchp server ....πολυ απλά ειναι θέμα φτωχου λειτουργικου που δεν μπορει να βρει την ip. Στα mac και windows mobile κανένα πρόβλημα ποτέ!

 

Αν έχεις κρατημένο κάποιο backup απο clockworkmode που το ειχες πάρει οταν δουλευε ...κανε το recovery και θα στρώσει. Το ειχα πάθει κι εγω έκανα recovery την καθαρή rom και τιποτα...μολις εκανα recovery απο το backup μου έστρωσε....δεν ξερω γιατι. Παντως κατι ασχετο....η νεα ROM 15-6-2011 cm7 ειναι μουν@ρ@!

Έχει καλύτερη ανάλυση απο τις προηγουμενες ειδικά στο wallpaper και σε προγράμματα π.χ iGO!

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνεις συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε την τροποποίηση αν θέλεις να διορθώσεις κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλεις να απαντήσεις σε περισσότερα από ένα άτομα.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις κρατημένο κάποιο backup απο clockworkmode που το ειχες πάρει οταν δουλευε ...κανε το recovery και θα στρώσει. Το ειχα πάθει κι εγω έκανα recovery την καθαρή rom και τιποτα...μολις εκανα recovery απο το backup μου έστρωσε....δεν ξερω γιατι. Παντως κατι ασχετο....η νεα ROM 15-6-2011 cm7 ειναι μουν@ρ@!

Έχει καλύτερη ανάλυση απο τις προηγουμενες ειδικά στο wallpaper και σε προγράμματα π.χ iGO!

 

εννοεις να γυρισω στην παλια. rom 2,1.? εγω εχω βαλει αυτην που ειναι πιο πανω και ειναι μερα με την νυχτα πεταει το tablet ακομα και με το προβλημα στο wifi που στην 2.1 πραγματι δεν ειχα

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν εννοω αυτο , όταν έβαλες την πρώτη φορά την 2.3.4 λογικά το wi-fi θα δουλεψε , και μετα απο κάποια πειραματάκια που έκανες κολησε το wi-fi (ετσι επαθα κι εγω). Ομως ειχα κρατησει το backup οταν δουλευε σωστα στην 2.3.4 και το εκανα recovery και επανηλθε κανονικά το wi-fi .
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως το δουλεύω σε Linkys WAG 200G σε bridge mode και δεν έχω θέμα.

Γενικά υποπτεύομαι κάποιο θέμα με το ρούτερ.

Panosa12 δοκίμασες να δεις μήπως υπάρχει θέμα με τις ρυθμίσεις του ρούτερ; Ποιο έχεις;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως το δουλεύω σε Linkys WAG 200G σε bridge mode και δεν έχω θέμα.

Γενικά υποπτεύομαι κάποιο θέμα με το ρούτερ.

Panosa12 δοκίμασες να δεις μήπως υπάρχει θέμα με τις ρυθμίσεις του ρούτερ; Ποιο έχεις;

 

εχω αυτο φιλε μου Gennet Oxygen

Link to comment
Share on other sites

Από όσο διαβάζω σε διάφορα φόρουμ, έχουν αναφερθεί πολλά προβλήματα ειδικά με το ασύρματο στο συγκεκριμένο ρούτερ.

Μπορείς να δοκιμάσεις με κάποιο άλλο γιατί μάλλον εκεί είναι το πρόβλημά σου;

Link to comment
Share on other sites

Από όσο διαβάζω σε διάφορα φόρουμ, έχουν αναφερθεί πολλά προβλήματα ειδικά με το ασύρματο στο συγκεκριμένο ρούτερ.

Μπορείς να δοκιμάσεις με κάποιο άλλο γιατί μάλλον εκεί είναι το πρόβλημά σου;

 

μαλλον αυτο θα κανω

Link to comment
Share on other sites

Εγω τώρα έχω το linksys wag354G και εχω πρόβλημα , πριν ειχα βάλει 2 baudtec (ασπρο και μαυρο) και τίποτα , πές μου αν θες τις ρυθμίσεις για το linksys να τις δοκιμάσω....

 

ΠΕΡΙΕΡΓΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ....σημερα δοκίμασα ξανα το linksys μετα απο το post του παραπάνω φιλου και δουλεύει κανονικά...φτου φτου περιεργα πράγματα συμβαίνουν.

Edited by alex7363
Link to comment
Share on other sites

Έστελνες αρνητικά vibes. :lol: Τώρα έστειλα θετικά και είσαι ΟΚ.

Πάντως δεν έχω κάτι περίεργο στο Linksys. Σε bridge mode το έχω και έχω βάλει σαν gateway την ΙΡ του ρούτερ που δίνει ίντερνετ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Νέα έκδοση http://android.modaco.com/content/zte-light-v9-lightv9-modaco-com/340064/rom-gingerbread-cm7-working-on-gen2-zte-light-v9-2011-07-03/

 

με προσθήκη Ραδιόφωνο FM και δυνατότητα overclocking.

 

Το μηχάνημα γίνεται ολοένα και καλύτερο.

 

Επίσης για αυτούς που είχαν θέμα με το wifi, με το προγραμματάκι Blade Wifi Fix πρέπει να λύνεται.

Edited by panosaoua
Link to comment
Share on other sites

Αναβάθμισα το zte v9 σε αυτήν την έκδοση και δεν υπάρχει πουθενά το android market. Συν της άλλης, ενώ στο mail δέχτηκε νορμαλ τον gmail λογαριασμό μου, στις ρυθμίσεις της συσκευής δεν τον δέχεται με τίποτα.
Link to comment
Share on other sites

Ποια εκδοση εβαλες; Την 2.2 ή την 2.3; Μου φαινεται σαν να μην εχεις βαλει τα Google Apps. Δες στο θεμα www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=4226580&postcount=61 τις οδηγιες που εγραψα για να δεις τι ξεχασες.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to ZTE V9 (Light) 7"

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...