Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙΙ)


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Απλά μια (μεγάλη) συνέχεια στο παραπάνω...

Παρήγγειλα πριν καιρό απο ebay και ήρθε (χθες) μια θήκη για το κινητό (μια φτηνή πλαστικο-σιλικονάτη). Έβαλα το κινητό και γύρισα μετά τη δουλειά σπίτι. Η μικρή είδε και τη διαφορά και το (ξανα)πήρε το κινητό να δει (όπως πάντα) παιδικά βιντεάκια... Και σε κάποια ανύποπτη στιγμή το παίρνει (το κινητό), βγαίνει στο μπαλκόνι (είχε ζεστούλα και ήλιο και είχαμε ανοιχτή μπαλκονόπορτα), βγάζει το χέρι έξω απο τα κάγκελα κρατώντας το κινητό και...

 

το αφήνει!

 

Έπεσε απο τον 1ο όροφο (που είμαι) στο πεζοδρόμιο! Τσαντίλα εγώ:mad:, τρελάθηκα:wacko:, λέω πάει το κινητάκι, μας άφησε χρόνιους! Αιωνία η μνήμη...

 

Αλλά, κρατηθείτε, δεν τελείωσε η ιστορία...

 

Κατεβαίνω γρήγορα γρήγορα να το πάρω απο κάτω. Πλησιάζω, ο ήχος απο τα παιδικά βιντεάκια ακούγεται στα αυτιά μου. Σκέφτομαι "πολύ καλό αυτό, τουλάχιστον λειτουργεί, θα καταφέρω να πάρω τα αρχεία μου και τις φωτογραφίες απο την εσ. μνήμη". Πλησιάζω με βήμα γοργό και το αρπάζω απο το έδαφος (που βρισκόταν με την οθόνη προς το πεζοδρόμιο). Το γυρνάω και το κοιτάζω...

 

Παθαίνω ενα Σοκ...

 

Το κινητό δεν έπαθε τίποτε (και οθόνη ανέπαφη)! Τα κατάφερε και επιβίωσε απο πτώση ενος ορόφου! Βέβαια για να πω και πιο σωστά η θήκη ήταν που έκανε το θαύμα αλλά και πάλι...

Τέλος καλό όλα καλά (για ακόμα μια φορά)!

 

Συγχωρέστε το μακροσκελές του μηνύματος αλλά ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας!

 

ΥΓ: Τι να πω για αυτό το κινητό; Για την ποιότητα του; Την τύχη του (μου:lol:); Δεν λέω τίποτε, τα λέει όλα η ιστορία...

 

:X no comments...

Nokia 5110 -> Nokia 3210 -> Nokia 3410 -> Nokia 7250 -> Nokia 6230 -> Nokia N70 -> Nokia N76 -> Nokia E66 -> Samsung Galaxy S1 -> LG Optimus 4x -> Lenovo S90 -> Xiaomi Redmi 4X -> Xiaomi Redmi 5 Plus -> Xiaomi Poco X3 NFC

 

Cube U30GT2

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

έχω θέμα με το usb. δεν μπορώ να συνδεθώ στον Η/Υ. Τί καλώδια άλλαξα τι factory setting έκανα, αυτό τίποτα. Το Usb tethering έιναι απενεργοποιημένο σε usb not connected. ουτε απο τις εντολές στα developer options κατάφερα κάτι. Μόνο φόρτιση κάνει αυτή την στιγμή. Αν θυμάμαι καλά στην έκδοση android 2 υπήρχε μία επιλογή τί να κάνει με το usb καλώδιο όταν αυτό συνδεόταν. Υπάρχει κάπου? Καμια άλλη ιδέα?
Link to comment
Share on other sites

Επισημο firmware ICS (4.x.x) δεν εχει βγει για το galaxy S....αρα δεν υπαρχει καποια διευθυνση καταστηματος-service που να σου αναβαθμισει το τηλεφωνο......

Μαλλον πρεπει να ψαχτεις μονος σου...αλλα οτι βρεις σε ICS ή σε JB (4.x.x) να ξερεις οτι δεν ειναι επισημη της samsung αρα δεν θα εχεις ραδιοφωνο και βιντεοκληση με παροχο....

 

Καλησπέρα, εγώ το έχω 'απείραχτο' με την 2.3.3 που είχε από τα MM όταν το αγόρασα.

Μέχρι που μπορώ να το φτάσω 'επίσημα'? Θα στρώσει μετά ή πάλι θα κολλάει?

 

Έκανε και σε ένα φίλο αυτά τα νούμερα... Εγκαταστήσαμε CM και όλα πάνε σφαίρα έκτοτε... Αν θες βοήθεια μιλάς ;)

CM=?

 

 

Αν υπήρχε και κάποιο link θα σας ήμουν υπόχρεος..

Edited by dinosss
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, εγώ το έχω 'απείραχτο' με την 2.3.3 που είχε από τα MM όταν το αγόρασα.

Μέχρι που μπορώ να το φτάσω 'επίσημα'? Θα στρώσει μετά ή πάλι θα κολλάει?

 

Μεχρι 2.3.6 (ics value pack)

Και οχι δεν θα κολλαει γιατι σε σχεση με την 2.3.3 που εχεις,ειναι πολυ ανωτερες οι 2.3.6...

Παρε και λινκ:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=306882

 

CM=?

 

CM =cyanogen mod

Ειναι μια ομαδα απο developers που ασχολουνται με την δημιουργια roms...

 

 

Αν υπήρχε και κάποιο link θα σας ήμουν υπόχρεος..

 

Θα βρεις παρα πολλες πληροφοριες googlaροντας....;)

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ, αλλά googlaροντας βρήκα παραπάνω πληροφορίες από ότι μπορώ να διαχειριστώ!

Πχ ενώ θα έψαχνα για κάποια 4.χ.χ έκδοση, είδα από το post σου ότι δεν θα παίζει το ραδιόφωνο.

 

Ξέρω ότι όλες οι πληροφορίες θα βρίσκονται κάπου στο xda-developers, και από εδώ είδα ότι το τελευταίο επίσημο είναι το Gingerbread 2.3.6 "ics value pack".

Απλώς ήθελα να δω αν υπάρχει κάτι άλλο, να ξέρω τι να ψάξω πχ τώρα που έμαθα για το CM

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ, αλλά googlaροντας βρήκα παραπάνω πληροφορίες από ότι μπορώ να διαχειριστώ!

Πχ ενώ θα έψαχνα για κάποια 4.χ.χ έκδοση, είδα από το post σου ότι δεν θα παίζει το ραδιόφωνο.

 

Ξέρω ότι όλες οι πληροφορίες θα βρίσκονται κάπου στο xda-developers, και από εδώ είδα ότι το τελευταίο επίσημο είναι το Gingerbread 2.3.6 "ics value pack".

Απλώς ήθελα να δω αν υπάρχει κάτι άλλο, να ξέρω τι να ψάξω πχ τώρα που έμαθα για το CM

 

Αν θες να παραμεινεις σε samsung rom που δουλευουν ολα....μπορεις να πας μεχρι 2.3.6

Τωρα οι υπολοιπες επιλογες σου ειναι:

 

Custom rom που να εχει σαν βαση της καποια samsung rom που σημαινει οτι παλι θα δουλευουν ολα αλλα θα ειναι πειραγμενη απο τον developer (αυτο συνηθως σημαινει οτι θα λειπουν αρκετα πραγματα απο μεσα για να ελευθερωθει χωρος και να δουλευει πιο γρηγορα)

 

Custom rom (οπως ειναι η CM ή AOSP) και αντιστοιχα αυτες που που τις χρησιμοποιουν σαν βαση και που δεν λειτουργουν αυτα που ειπαμε πιο πανω...(βεβαια υπαρχει η επιλογη skype για videocall και το spirit fm για ραδιο) αλλα να ξερεις οτι επειδη δεν χρησιμοποιουν τους drivers της samsung εχουν τα θεματακια τους....(ενα μικρο παραδειγμα ειναι οτι καποια παιχνιδια απαιτητικα τα παιζει καλυτερα μια samsung rom και ας ειναι και παλαιοτερη)

 

Θα ψαξω λινκ και θα σου βαλω να δεις γενικα τι υπαρχει απο roms....

 

Edit: κατι βρηκα

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1837223

 

Παντως αν θες να πας σε ελαφρια-γρηγορη custom κοιτα για slimbean που εχει και ξεχωριστο thread εδω στο myphone.....

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=346549

Edited by tolisfz6
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καμιά ιδέα για το πως θα ξεφορτωθούμε τις ενοχλητικές διαφημίσεις που εμφανίζονται στη πάνω μπάρα του κινητού όταν συνδεόμαστε στο ίντερνετ; Προφανώς κάποια εφαρμογή τις προκαλεί φαντάζομαι, αλλά πως μπορώ να βρω ποιά είναι και να τις σταματήσω;;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καμιά ιδέα για το πως θα ξεφορτωθούμε τις ενοχλητικές διαφημίσεις που εμφανίζονται στη πάνω μπάρα του κινητού όταν συνδεόμαστε στο ίντερνετ; Προφανώς κάποια εφαρμογή τις προκαλεί φαντάζομαι, αλλά πως μπορώ να βρω ποιά είναι και να τις σταματήσω;;

 

Υπαρχει εφαρμογη για αυτο που θες αλλα δεν θυμαμαι πως τη λενε....αλλα επειδη δεν παιζει ρολο το μοντελο της συσκευης σου....ρωτα εδω

Link to comment
Share on other sites

έχω θέμα με το usb. δεν μπορώ να συνδεθώ στον Η/Υ. Τί καλώδια άλλαξα τι factory setting έκανα, αυτό τίποτα. Το Usb tethering έιναι απενεργοποιημένο σε usb not connected. ουτε απο τις εντολές στα developer options κατάφερα κάτι. Μόνο φόρτιση κάνει αυτή την στιγμή. Αν θυμάμαι καλά στην έκδοση android 2 υπήρχε μία επιλογή τί να κάνει με το usb καλώδιο όταν αυτό συνδεόταν. Υπάρχει κάπου? Καμια άλλη ιδέα?

 

Αν κατάλαβα καλά ψάχνεις το: Ρυθμίσεις> Ασύρματα και δίκτυα> εκεί έχει κάτι για το USB απλά δε θυμάμαι πως ακριβώς το λέει. Έχει επιλογές για samsung KIES, mass storage.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Είμαι ευτυχής κάτοχος ενός Galaxy S i9000, με CM 10.1 και semaphore kernel. Ένα από τα λίγα πρόβλημα που έχω, σχετίζεται με τη λειτουργία του GPS: συγκεκριμένα ενώ βρίσκει πολύ γρήγορα τους δορυφόρους, πολύ συχνά κατά τη διάρκεια της πλοήγησης χάνει το σήμα. Θα ήθελα να ρωτήσω εάν το πρόβλημα προκύπτει από το harware του κινητού ή από το λειτουργικό/kernel (το κινητό αγοράστηκε πρόσφατα μεταχειρισμένο και με slimbean και semaphore s που δοκιμάστηκε δεν υπήρχε βελτίωση στο εν λόγω θέμα).

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά,έχω ένα πρόβλημα. Δεν έχω ΚΑΘΟΛΟΥ σήμα GPS. Προσπάθησα με booster, aids και τέτοια αλλά τίποτα. Τεσταρισμένο και με GPS test. Δε βλέπει ούτε ένα δορυφόρο. Κάποια βοήθεια please? Το τηλέφωνο είναι μόνο root χωρίς τίποτε παραπάνω
Link to comment
Share on other sites

Μια πιθανή λύση: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=878970

 

Μόνο αν πιάνουν τα χέρια σου και με πολλή μεγάλη προσοχή γιατί το έλασμα είναι ευαίσθητο και σπάει εύκολα.

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ρε παιδια να ρωτησω κατι; Φιλαρακι εχει το galaxy s εδω και περιπου 2 χρονια(το σεπτεμβρη τα κλεινει) και εχει περασμενη την εκδοση 2.3.3 (βασικα με αυτη την εκδοση το αγορασε). Διαβαζω ομως οτι εχει βγει μεχρι την 2.3.6 γι αυτο το μοντελο αλλα ουτε ΟΤΑ ουτε μεσω kies του βγαζει κατι για αναβαθμηση. Μηπως εγω δεν εχω καταλαβει καλα και δεν υπαρχει; Μιλαω παντα για επισημη εκδοση... Edited by atillas24

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια να ρωτησω κατι; Φιλαρακι εχει το galaxy s εδω και περιπου 2 χρονια(το σεπτεμβρη τα κλεινει) και εχει περασμενη την εκδοση 2.3.3 (βασικα με αυτη την εκδοση το αγορασε). Διαβαζω ομως οτι εχει βγει μεχρι την 2.3.6 γι αυτο το μοντελο αλλα ουτε ΟΤΑ ουτε μεσω kies του βγαζει κατι για αναβαθμηση. Μηπως εγω δεν εχω καταλαβει καλα και δεν υπαρχει; Μιλαω παντα για επισημη εκδοση...

 

Στην Ελλάδα έχουν δοθεί αναβαθμίσεις μέχρι 2.3.3. Σε άλλες χώρες έχει βγει 2.3.6 firmware. Δες από εδώ αν θες να βάλεις κάποια άλλη επίσημη http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=306882

Link to comment
Share on other sites

Μια βοήθεια, μπορεί κάποιος να μου δώσει ένα λίνκ για να κάνω ένα απλό root στο Galaxy S για να μπορέσω να κάνω backup?

Θέλω να μεταφέρω τις εφαρμογές και τα παιχνίδια στην καινούρια μου συσκευή.

Πιο παλιά εκτός από το CF-root υπήρχε και κάποιο Fugu-root αλλά δεν το βρίσκω.

Αν βάλω Semaphore 2.5 θα είμαι εντάξει ή χρειάζεται και κάτι άλλο?

Ευχαριστώ

Edited by dzarimis
Link to comment
Share on other sites

Στην Ελλάδα έχουν δοθεί αναβαθμίσεις μέχρι 2.3.3. Σε άλλες χώρες έχει βγει 2.3.6 firmware. Δες από εδώ αν θες να βάλεις κάποια άλλη επίσημη http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=306882

 

Δε το καταλαβαινω αυτο ομως! Γιατι η samsung να κυκλοφορισει το firmware στην Αυστραλια πχ. και οχι στην Ελλαδα; Απο τη στιγμη που ειναι υποστιρηξη συσκευης θα επρεπε ολοι οι χρηστες να εχουν προσβαση σ αυτο...

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Μια βοήθεια, μπορεί κάποιος να μου δώσει ένα λίνκ για να κάνω ένα απλό root στο Galaxy S για να μπορέσω να κάνω backup?

Θέλω να μεταφέρω τις εφαρμογές και τα παιχνίδια στην καινούρια μου συσκευή.

Πιο παλιά εκτός από το CF-root υπήρχε και κάποιο Fugu-root αλλά δεν το βρίσκω.

Αν βάλω Semaphore 2.5 θα είμαι εντάξει ή χρειάζεται και κάτι άλλο?

Ευχαριστώ

 

άμα θέλεις στοκ ρομ με root βάλε τον cf που λες

και με τον semaphore θα είσαι μια χαρά

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Δε το καταλαβαινω αυτο ομως! Γιατι η samsung να κυκλοφορισει το firmware στην Αυστραλια πχ. και οχι στην Ελλαδα; Απο τη στιγμη που ειναι υποστιρηξη συσκευης θα επρεπε ολοι οι χρηστες να εχουν προσβαση σ αυτο...

 

Γιατί απλούστατα η Samsung Hellas που είναι υπεύθυνη να διαθέσει το λογισμικό στις συσκευές της χώρας της....κοιμάται όρθια......

Link to comment
Share on other sites

Άλλη μια ερώτηση, για να δω τα save των παιχνιδιών πρέπει να είμαι ροοτ?

 

Βλέπεις μέσα στα αρχεία σου έναν φάκελό Android και εκεί μέσα έναν φάκελό data ??

Link to comment
Share on other sites

Βλέπεις μέσα στα αρχεία σου έναν φάκελό Android και εκεί μέσα έναν φάκελό data ??

Ναι και βλέπω τα saves κάποιων παιχνιδιών αλλά όχι όλων.

Link to comment
Share on other sites

Ναι και βλέπω τα saves κάποιων παιχνιδιών αλλά όχι όλων.

 

Δεν ξέρω να σου πω με σιγουριά γιατί εγώ είμαι root και χρησιμοποιώ το titanium backup.....

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά!Μεγάλη βοήθεια.Λοιπόν το κινητό μου έχει την εξής έκδοση η οποία ξέρω ότι είναι πολύ παλιά και αρκετά προβληματική:

 

έκδοση android:2.2

έκδοση βασικού φάσματος: I9000XXJP1

έκδοση kernel:2.6.32.9 root@sep-53 1

αριθμός έκδοσης:GT-I9000-eng 2.2 MASTER 300 test-keys.300

 

Έχω καταλάβει την διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσω για να κάνω την αναβάθμιση μέσω odin απλά έχω μπερδευτεί με τις εκδόσεις.Μπορείτε να μου προτείνετε μια συγκεκριμένη έκδοση και που να την βρω γιατί είμαι λίγο νυχτωμένος με αυτά;;;

Link to comment
Share on other sites

Βάλε ή την I9000XWJW1 αν θες την κλασσική 2.3.6 ή την I9000XWJW8 που είναι και αυτή 2.3.6 αλλά "ics value pack" (αναβάθμιση για μας παρηγορήσει η Samsung που δεν έδωσε την κανονική ICS στο Galaxy S).

Εδώ υπάρχουν οδηγίες και τα Firmwares που αναφέρω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...