Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙΙ)


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επειδή δεν θέλω να κάνω root... αλλά ούτε και να αλλάξω kernel κτλ .... υπάρχει τρόπος να περάσω το ελληνικό πληκτρολόγιο?

Λογικά με stock ρομ δεν μπορώ ...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Μου εξηγείς σε παρακαλώ τη λογική του να θελεις να βάλεις την ανεπίσημη για το κινητό jw8 αλλά να μη θελεις να κάνεις root;

- Alex
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ή σκότωσε το στην εκπληκτική τιμή των 130 ευρώ να το πάρει η κοπέλα μου που το θέλει απεγνωσμένα :lol:

 

Νίκο αν η κοπέλα σου μου πάρει το S iii της το χαρίζω το S :lol::lol::lol::lol::lol:

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Link to comment
Share on other sites

Νίκο αν η κοπέλα σου μου πάρει το S iii της το χαρίζω το S :lol::lol::lol::lol::lol:

 

:lol: άσε καλύτερα να το πάρει σε μένα το S3 και τις χαρίζω το δικό μου S :lol:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εδώ και μερικές μέρες μου κάνει fc η εφαρμογή τηλεφώνου. Χάνεται το σήμα απ τη μπάρα και σε μερικά δευτερόλεπτα επανέρχεται. Το κάνει σε ανύποπτο χρόνο και συνήθως όταν έχω εισερχόμενη. Τις περισσότερες φορές όμως χτυπάει κανονικά οπότε είναι πολύ δύσκολο να εντοπίσω τι φταίει. Δεν έχω βάλει κάτι καινούριο εδώ και καιρό, μόνο τα updates τους έχουν κάνει οι εφαρμογές. καμία ιδέα;
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους!

θελω να συνδεσω το κινητο με την τηλεοραση,ψαχνω και δεν βρισκω κατι να εχει γραφτει εδω μεσα,μπορειτε να με βοηθησετε?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους!

θελω να συνδεσω το κινητο με την τηλεοραση,ψαχνω και δεν βρισκω κατι να εχει γραφτει εδω μεσα,μπορειτε να με βοηθησετε?

 

υπάρχουν 2 τρόποι

μέσω καλωδίου και μέσω dlna

για ποιον ενδιαφέρεσαι?

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εδώ και μερικές μέρες μου κάνει fc η εφαρμογή τηλεφώνου. Χάνεται το σήμα απ τη μπάρα και σε μερικά δευτερόλεπτα επανέρχεται. Το κάνει σε ανύποπτο χρόνο και συνήθως όταν έχω εισερχόμενη. Τις περισσότερες φορές όμως χτυπάει κανονικά οπότε είναι πολύ δύσκολο να εντοπίσω τι φταίει. Δεν έχω βάλει κάτι καινούριο εδώ και καιρό, μόνο τα updates τους έχουν κάνει οι εφαρμογές. καμία ιδέα;

 

Τι ρομ έχεις? Υπήρχε παλαιότερα τέτοιο πρόβλημα και το παρουσίαζε όταν ήταν σβηστή η οθόνη και τερμάτιζε ο άλλος την κλήση.

Link to comment
Share on other sites

Τι ρομ έχεις? Υπήρχε παλαιότερα τέτοιο πρόβλημα και το παρουσίαζε όταν ήταν σβηστή η οθόνη και τερμάτιζε ο άλλος την κλήση.

 

Έχω την JW6 με semaphore 2.7.4 αλλά είναι έτσι εδώ και μήνες. Έχει 2-3 μέρες που βλέπω να το κάνει, αλλά όπως είπα πολύ αραιά. Μόλις σήμερα σιγουρεύτηκα, για να καταλάβεις. Οι πιό μεγάλες, ας πούμε, αλλάγές που έγιναν ήταν οι αναβαθμίσεις του GoLauncher EX και του Widgetsoid.

 

Το πρώτο το σκέφτομαι γιατί πλέον ο launcher, όπως γράφει και η GoDev Team, καταναλώνει 20mb λιγότερη ραμ. Η διαφορά στο κινητό είναι ευχάριστα εμφανής, αλλά φοβάμαι μήπως έκαναν κάτι με κανένα task killing στο background και για να βρει πόρους ο launcher όταν ζοριστεί μου σκοτώνει διεργασίες από μόνςο του, μεταξύ των οποίων και το phone app.

 

Το δεύτερο το υποψιάστηκα επειδή έγινε σημαντική αναβάθμιση και ανασχεδιασμός όλης της εφαρμογής, και επειδή είναι από εκείνες που μπλέκονται πολύ με τις κεραίες του κινητού λόγω toggles, είπα μήπως κάτι πάιχτηκε στην αναβάθμιση. Πάντως έκανα απεγκατάσταση της παλιάς πριν βάλω την καινούρια.

 

Υπάρχει περίπτωση να παίζει κάτι από αυτά;

Link to comment
Share on other sites

Έχω την JW6 με semaphore 2.7.4 αλλά είναι έτσι εδώ και μήνες. Έχει 2-3 μέρες που βλέπω να το κάνει, αλλά όπως είπα πολύ αραιά. Μόλις σήμερα σιγουρεύτηκα, για να καταλάβεις. Οι πιό μεγάλες, ας πούμε, αλλάγές που έγιναν ήταν οι αναβαθμίσεις του GoLauncher EX και του Widgetsoid.

 

Το πρώτο το σκέφτομαι γιατί πλέον ο launcher, όπως γράφει και η GoDev Team, καταναλώνει 20mb λιγότερη ραμ. Η διαφορά στο κινητό είναι ευχάριστα εμφανής, αλλά φοβάμαι μήπως έκαναν κάτι με κανένα task killing στο background και για να βρει πόρους ο launcher όταν ζοριστεί μου σκοτώνει διεργασίες από μόνςο του, μεταξύ των οποίων και το phone app.

 

Το δεύτερο το υποψιάστηκα επειδή έγινε σημαντική αναβάθμιση και ανασχεδιασμός όλης της εφαρμογής, και επειδή είναι από εκείνες που μπλέκονται πολύ με τις κεραίες του κινητού λόγω toggles, είπα μήπως κάτι πάιχτηκε στην αναβάθμιση. Πάντως έκανα απεγκατάσταση της παλιάς πριν βάλω την καινούρια.

 

Υπάρχει περίπτωση να παίζει κάτι από αυτά;

Αντί να κάθεσαι να προβληματιζεσαι με το τι και το γιατί,δεν κανείς ένα hard reset να ησυχασεις?Έτσι κι αλλιώς την έχεις και καιρό όπως είπες,πολλά μπορεί να έχουν πάει στραβά.
Link to comment
Share on other sites

Αντί να κάθεσαι να προβληματιζεσαι με το τι και το γιατί,δεν κανείς ένα hard reset να ησυχασεις?Έτσι κι αλλιώς την έχεις και καιρό όπως είπες,πολλά μπορεί να έχουν πάει στραβά.

 

To να ξαναστήνω το κινητό χωρίς λόγο δεν το λες και "ησυχία" ακριβώς...Ειδικά μετά το τελευταίο φλασάρισμα πρόσεχα ΠΑΡΑ πολύ τι θα μπει και τί θα μείνει απ'έξω.

Link to comment
Share on other sites

Γεια! Άρχισε ξαφνικά να μη αναγνωρίζει το κινητό το pc είτε σαν συσκευή αποθήκευσης είτε στο kies. Μόνο φορτίζει. Για να σας προλάβω δεν έχω επιλεγμένο τον εντοπισμό σφαλμάτων και έχω κάνει "αντιμετώπιση προβλημάτων σύνδεσης" από το kies. Τι άλλο μπορώ να κάνω; Υγ: το είχε κάνει και παλιότερα αλλά δε θυμάμαι πως είχε διορθωθεί δυστυχώς... :( Edited by kosmasdel
Link to comment
Share on other sites

υπάρχουν 2 τρόποι

μέσω καλωδίου και μέσω dlna

για ποιον ενδιαφέρεσαι?

με το καλωδιο γιατι το αλλο δεν ξερω τι ειναι :X

σορρυ ειμαι ασχετος απο αυτα!:(

Link to comment
Share on other sites

με το καλωδιο γιατι το αλλο δεν ξερω τι ειναι :X

σορρυ ειμαι ασχετος απο αυτα!:(

 

Δες εδω. Περίπου στο μέσο του πρώτου ποστ.

Το πιό πάνω ισχύει για στοκ ρομ. Αν έχεις κάτι άλλο (πχ semaphore kernel) πρέπει να μας το πείς

Μιχάλης

Galaxy S GT-I9000

Link to comment
Share on other sites

To να ξαναστήνω το κινητό χωρίς λόγο δεν το λες και "ησυχία" ακριβώς...Ειδικά μετά το τελευταίο φλασάρισμα πρόσεχα ΠΑΡΑ πολύ τι θα μπει και τί θα μείνει απ'έξω.
Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί σας πιάνει πανικός με το ξαναστησιμο του κινητού!!Δεν θα στήσεις και καμία πολυκατοικία,εδώ τα στηναμε και τα ξεστηναμε 4 και 5 φορές τη μέρα.Τέλος πάντων,κάτσε και παιδεψου τότε τσάμπα και βερεσέ

 

 

 

 

 

 

 

 

Γεια! Άρχισε ξαφνικά να μη αναγνωρίζει το κινητό το pc είτε σαν συσκευή αποθήκευσης είτε στο kies. Μόνο φορτίζει. Για να σας προλάβω δεν έχω επιλεγμένο τον εντοπισμό σφαλμάτων και έχω κάνει "αντιμετώπιση προβλημάτων σύνδεσης" από το kies. Τι άλλο μπορώ να κάνω; Υγ: το είχε κάνει και παλιότερα αλλά δε θυμάμαι πως είχε διορθωθεί δυστυχώς... :(

Επανεκινησεις κινητό και pc έκανες?Αλλη θυρα USB στο pc δοκιμασες?Αν τα έχεις κάνει όλα αυτά και δεν,δοκίμασε άλλο καλώδιο

Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά [/δεν μπορώ να καταλάβω γιατί σας πιάνει πανικός με το ξαναστησιμο του κινητού!!Δεν θα στήσεις και καμία πολυκατοικία,εδώ τα στηναμε και τα ξεστηναμε 4 και 5 φορές τη μέρα.Τέλος πάντων,κάτσε και παιδεψου τότε τσάμπα και βερεσέ

 

Δεν με απασχολεί πόσες φορές στήνατε τα κινητά σας την ημέρα και πόσο ελεύθερο χρόνο έχετε οι υπόλοιποι φίλε truckman. Αυτή τη στιγμή δεν έχω ούτε 10' να ασχοληθώ με αυτήν τη δουλειά, αλλά και να είχα το βρίσκω λογικό να με ενοχλεί να το κάνω, ενώ όλα πήγαιναν μια χαρά με το κινητό. Έχω φλασάρει συνολικά 5-6 φορές από τότε που έχω το κινητόκαι πάντα με σταθερές δοκιμασμένες επίσημες ρομ, γιατί θέλω απλά να δουλεύει. Ξέρω τη συνεισφορά σου στο παρόν subforum (ήμουν από την αρχή εδώ) αλλά ξέρεις κι εσύ τα αυτονόητα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Είμαι ανάμεσα σε Samsung s3 και HTC one -X-. Κάνοντας αναζήτηση στο διαδίκτυο για την καλύτερη τιμή, έπεσε το μάτι μου στο site BirdPhone.gr, αρκετά γνωστό απ ότι διαπίστωσα στο φόρουμ αργότερα. Εντύπωση που έκανε επίσης πως η ίδια συσκευή είχε 100-150 ευρώ διαφορά.

 

Σε επικοινωνία που είχα με το κατάστημα μου είπαν πως είναι εισαγωγής και γι αυτό είναι πιο φθηνό. Σε νέα ερώτηση για την εγγύηση μου είπαν πως καλύπτεται (όχι από τον Κατσουράνη, αλλά) από την εταιρεία που φέρνει τα Samsung στην Ελλάδα. Πήρα την Samsung για να το τσεκάρω (450 ευρώ είναι αυτά όχι παίξε-γέλασε) και μου είπαν πως με την απόδειξη και την εγγύηση ΕΝΤΟΣ ΤΗΣ ΣΥΣΚΕΥΗΣ, είσαι κομπλέ.

 

Και τώρα η ερώτηση σε όσους γνωρίζουν. Σε νέα αναζήτηση στο φόρουμ έπεσα σε μία συζήτηση που έγινε το 2011 για το συγκεκριμένο site κι όχι μόνο. Εκεί υπήρξαν αναφορές για συσκευές που έχουν ανοιχτεί, έχει "πειραχθεί" το λογισμικό τους και κατ επέκταση έχει πάψει να ισχύει η εγγύηση του κατασκευαστή. Αυτό γιατί δεν υπάρχει ελληνικό πληκτρολόγιο σε συσκευές εισαγωγής (πχ από την Γερμανία). Γνωρίζετε κάτι για το συγκεκριμένο θέμα; Έχει αγοράσει κανείς συσκευή με τέτοιο τρόπο και μπορεί να μου απαντήσει;

 

Με λίγα λόγια η εγγύηση με καλύπτει από τον κατασκευαστή; Η τιμή (gr) είναι γύρω στα 120 ευρώ πιο ακριβή. Ευχαριστώ, Γιώργος.

Link to comment
Share on other sites

Δεν με απασχολεί πόσες φορές στήνατε τα κινητά σας την ημέρα και πόσο ελεύθερο χρόνο έχετε οι υπόλοιποι φίλε truckman. Αυτή τη στιγμή δεν έχω ούτε 10' να ασχοληθώ με αυτήν τη δουλειά, αλλά και να είχα το βρίσκω λογικό να με ενοχλεί να το κάνω, ενώ όλα πήγαιναν μια χαρά με το κινητό. Έχω φλασάρει συνολικά 5-6 φορές από τότε που έχω το κινητόκαι πάντα με σταθερές δοκιμασμένες επίσημες ρομ, γιατί θέλω απλά να δουλεύει. Ξέρω τη συνεισφορά σου στο παρόν subforum (ήμουν από την αρχή εδώ) αλλά ξέρεις κι εσύ τα αυτονόητα.
To οτι δουλευε καλα φιλε μου δεν σημαινει οτι θα συνεχιζει απαραιτητα να το κανει.Το προβλημα που ανεφερες δεν υφισταται στην jw6 και ουτε φταει κατι απο αυτα που ανεφερες.Εχεις ζημια απο αλλου κι οτι και να κανεις κατα 99% θα ειναι ημιμετρα.Σου προτεινα να κανεις hard reset για να ησυχασεις και να μην ψαχνεσαι αδικα.Τωρα αν εσυ προτιμας να χαλας τον χρονο σου με το να ψαχνεις το πως και το γιατι και ακρη να μην βρισκεις με το προβλημα να παραμενει και να σε χαλαει,απο το να αφιερωσεις μια ωρα και να τελειωσεις μια και καλη,τοτε no comment.Οσο για τον χρονο,πιστεψεμε,σε κανεναν δεν περισευει,αλλα δεν θα μπορουσα και να ανεχτω να ασχολουμαι συνεχεια με το ιδιο προβλημα τη στιγμη που θα μπορουσα να το εξαλειψω μια κι εξω.

 

Καλησπέρα σε όλους. Είμαι ανάμεσα σε Samsung s3 και HTC one -X-. Κάνοντας αναζήτηση στο διαδίκτυο για την καλύτερη τιμή, έπεσε το μάτι μου στο site BirdPhone.gr, αρκετά γνωστό απ ότι διαπίστωσα στο φόρουμ αργότερα. Εντύπωση που έκανε επίσης πως η ίδια συσκευή είχε 100-150 ευρώ διαφορά.

 

Σε επικοινωνία που είχα με το κατάστημα μου είπαν πως είναι εισαγωγής και γι αυτό είναι πιο φθηνό. Σε νέα ερώτηση για την εγγύηση μου είπαν πως καλύπτεται (όχι από τον Κατσουράνη, αλλά) από την εταιρεία που φέρνει τα Samsung στην Ελλάδα. Πήρα την Samsung για να το τσεκάρω (450 ευρώ είναι αυτά όχι παίξε-γέλασε) και μου είπαν πως με την απόδειξη και την εγγύηση ΕΝΤΟΣ ΤΗΣ ΣΥΣΚΕΥΗΣ, είσαι κομπλέ.

 

Και τώρα η ερώτηση σε όσους γνωρίζουν. Σε νέα αναζήτηση στο φόρουμ έπεσα σε μία συζήτηση που έγινε το 2011 για το συγκεκριμένο site κι όχι μόνο. Εκεί υπήρξαν αναφορές για συσκευές που έχουν ανοιχτεί, έχει "πειραχθεί" το λογισμικό τους και κατ επέκταση έχει πάψει να ισχύει η εγγύηση του κατασκευαστή. Αυτό γιατί δεν υπάρχει ελληνικό πληκτρολόγιο σε συσκευές εισαγωγής (πχ από την Γερμανία). Γνωρίζετε κάτι για το συγκεκριμένο θέμα; Έχει αγοράσει κανείς συσκευή με τέτοιο τρόπο και μπορεί να μου απαντήσει;

 

Με λίγα λόγια η εγγύηση με καλύπτει από τον κατασκευαστή; Η τιμή (gr) είναι γύρω στα 120 ευρώ πιο ακριβή. Ευχαριστώ, Γιώργος.

Εισαι σε λαθος φορουμ,αλλα με την ευκαιρια να σου πω οτι με το συγκεκριμενο site εχουν ακουστει διαφορα τελευταια.Γενικα προσεχε τα σκρουτζομαγαζα γιατι γινεται ο χαμος απο απατες,η καλυτερη κινηση ειναι να πας ο ιδιος και να το παραλαβεις ωστε να το τσεκαρεις
Link to comment
Share on other sites

Επανεκινησεις κινητό και pc έκανες?Αλλη θυρα USB στο pc δοκιμασες?Αν τα έχεις κάνει όλα αυτά και δεν,δοκίμασε άλλο καλώδιο

 

Έκανα επανεκκινήσεις και άλλαξα και θύρες αλλά τζίφος. Το καλώδιο γιατί να φταίει; Το αυθεντικό του κουτιού είναι και σε άριστη κατάσταση. Θα δοκιμάσω απεγκατάσταση kies και drivers samsung mobile USB και μετά πάλι εγκατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα επανεκκινήσεις και άλλαξα και θύρες αλλά τζίφος. Το καλώδιο γιατί να φταίει; Το αυθεντικό του κουτιού είναι και σε άριστη κατάσταση. Θα δοκιμάσω απεγκατάσταση kies και drivers samsung mobile USB και μετά πάλι εγκατάσταση.

 

Και σε εμενα συμβαινει αυτο και αλλαζοντας θυρα συνηθως εφτιαχνε. Πιστευω ομως οτι τωρα που θα ξαναεγκαταστησεις το kies απο την αρχη θα σου το αναγνωριζει σιγουρα :)

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Και σε εμενα συμβαινει αυτο και αλλαζοντας θυρα συνηθως εφτιαχνε. Πιστευω ομως οτι τωρα που θα ξαναεγκαταστησεις το kies απο την αρχη θα σου το αναγνωριζει σιγουρα :)

 

Τίποτα πάλι... Θα δοκιμάσω και σε άλλο pc. :mad:

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα πάλι... Θα δοκιμάσω και σε άλλο pc. :mad:

Είσαι στοκ έτσι; Τί το έχεις να κάνει ώς προεπιλογή για τη σύνδεση με USB;

Μιχάλης

Galaxy S GT-I9000

Link to comment
Share on other sites

Είσαι στοκ έτσι; Τί το έχεις να κάνει ώς προεπιλογή για τη σύνδεση με USB;

 

JW1 με semaphore 2.4.0 είμαι. Ότι και να το βάλω (είτε συσκευή αποθήκευσης είτε kies) δεν κάνει τίποτα... Μόνο φορτίζει. Εϊμαι στα προθυρα να το πετάξω από το παράθυρο! :lol: Το βράδυ θα δοκιμάσω και σε άλλο pc.

Link to comment
Share on other sites

JW1 με semaphore 2.4.0 είμαι. Ότι και να το βάλω (είτε συσκευή αποθήκευσης είτε kies) δεν κάνει τίποτα... Μόνο φορτίζει. Εϊμαι στα προθυρα να το πετάξω από το παράθυρο! :lol: Το βράδυ θα δοκιμάσω και σε άλλο pc.

 

Δοκίμασες να ξαναπεράσεις τη ρομ με odin;

Μιχάλης

Galaxy S GT-I9000

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες να ξαναπεράσεις τη ρομ με odin;

 

Δεν του το βλέπει Μιχάλη ο υπολογιστής για να κάνει κάτι τέτοιο.Δοκίμασε βρε άνθρωπε ένα άλλο καλώδιο μην φταίει αυτό.Το ότι είναι εντάξει το δικό σου εξωτερικά δεν σημαίνει απαραίτητα ότι είναι και μέσα οκ

Link to comment
Share on other sites

υπάρχουν 2 τρόποι

μέσω καλωδίου και μέσω dlna

για ποιον ενδιαφέρεσαι?

 

Υπαρχει καποιος οδηγος για συνδεση με dlna (με το μαμισιο rom,δεν εχω πειραξει τιποτα.)?

edit: Ναι ειμαι τυφλος και δεν ειδα οτι ειναι ακριβως απο κατω απο την αλλη απαντηση, thank's anyway!

Edited by sertin
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...