Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙΙ)


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

αν κανω διαμορφωση εσωτερικης μνημης δεν θα το παρω στο χερι το γαλαξιδι???εκει δεν εχει drivers???:(:wacko:

 

Την μνημη /mnt/sdcard που βλεπεις στον φακελο "Τα αρχεια μου" είναι η λεγόμενη εσωτερική μνήμη του κινητου.Εκει αποθηκευεις τα τραγουδια σου τις φωτος σου και γενικα οτι θες...Αυτη την μνημη λοιπον μπορεις να την κανεις διαμορφωση οποτε θες.

 

Εσυ μπερδευεις την εσωτερικη μνημη,με την μνημη συστηματος(εκει που ειναι τα σημαντικα αρχεια του λειτουργικου).Αυτην την μνημη δεν μπορεις να την κανεις διαμορφωση τοσο απλα.Μπορεις να την πειραξεις μονο με προγραμματα που χρειαζονται root και μπαινοντας σε recovery...

Device 1: Galaxy S6 | Rom: Stock 5.1.1 | Launcher: Apex launcher

Device 2: Galaxy S | Rom: CyanogenMod 10 | Kernel: Semaphore JB | Launcher: Apex launcher

Device 3: Galaxy Tab 10.1 P7510 | Rom: Stock 4.0.4

 

Follow me

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Το καλυτερο φιλε μου, ειναι μια διαμορφοση της καρτας και εσωτερικης και εξωτερικης, και μετα μια επαναφορα ρυθμισεων, και καθαρισες μια και καλη. Σαν καινουριο. Ουτε κωδικους ουτε τιποτα. Απλα και καθαρα

+1 πολυ σωστα..!!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

μα η επισιμη εφαρμογη του φεισμπουκ μου γονατισε το κινητο.και μου το χει ξανακανει η 1.5.0 μολις την εβγαλα ξανατρεχε ο γαλαξιας σφαιρα!

 

παρόμοια κατάσταση σε κάποιες βαριές σελίδες, που ενω σε φθηνότερα και πιο αδύναμα ανδροειδή πετάνε, στο γαλαξία σέρνονται

Link to comment
Share on other sites

Παιδια οσοι εχετε την 2.2 μην διστασετε να βαλετε τη 2.2.1 , το κινητο πεταει, ειναι απιστευτα σταθερο. εχω ενα θεματακι με τη μπαταρια , αλλα οπως μου ειπαν κι αλλα παιδια απο εδω, πρεπει να περιμενω λιγες φορτισεις ακομα.

 

Εχω μια ερωτηση: πως σβηνουμε τα ΟΛΕΣ τις notifications πανω στη μπαρα, π.χ. οταν εχουμε κανει install 5 εφαρμογες, για να μην τις σβηνουμε μια μια ?

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έχω κάνει την ίδια πατάτα με Darky 9.1 και Voodoo kernel (χωρίς να έχω ενεργοποιήσει το Voodoo lagfix)..Έκανα OCLF και το τηλέφωνο δεν άνοιγε..Τελικά μπήκα recovery,έκανα wipe τα πάντα όλα και χωρίς καν να ανοίξει κανονικά το κινητό, ενεργοποίησα το Voodoo lagfix..Δεν ξέρω αν ήμουν τυχερός ή αν όντως αυτά που έκανα το έφτιαξαν..Μια δοκιμή θα πείσει τον φίλο :p

 

Aπλά το lagfix του voodoo είναι by default off όταν βάζεις το Darky... γι'αυτό τη γλυτώσατε :)

 

εμενα γιατι με hard reset μου αφησε τα στοιχεια της καρτας??????????μουσικη και βιντεο τα βρηκα μεσα :mad:

 

Mάλλον εννοείς την εξωτερική SD card εσύ, που αγόρασες και έβαλες μόνος σου. Αυτή δεν έχει καμία σχέση με το hard reset, και δε σβήνεται, εξάλλου δεν υπάρχει λόγος να σβήσει, δεν έχει τίποτα το σύστημα εκεί. Αν θες σβήστην μόνος σου :) Το hard reset σβήνει την εσωτερική SD, δηλαδή το partition /sdcard.

 

Δηλαδη οτι κινηση κανω εκτος απο root δεν γυριζει πισω??:wacko:

Όλες οι κινήσεις γυρίζουν πίσω, ανεξαιρέτως. Απλά κάποιες πιο "δύσκολα" από άλλες. Το Galaxy S είναι πολύ εύπλαστο κινητό, σε σχέση με άλλα android :)

Το μόνο σενάριο που φοβούνται κάποιοι είναι ξέρω γω να πάθει κάτι η οθόνη και να μη βλέπεις τί κάνεις ή να μη μπορείς να πατήσεις τίποτα, όσο μέσα έχεις "παράνομη" rom. Aπ'την άλλη κάτι τέτοιο δεν έχει συμβεί ποτέ σε κανέναν, κι ακόμα και να συμβεί, πάλι γίνεται επαναφορά rom με ένα jig... Bασικά είναι σχεδόν αδύνατο να μπρικάρει το τηλέφωνο. Και όταν μπρικάρει τόσο άσχημα που δεν ανοίγει καν, λόγω τεχνικής βλάβης, δε θα μπορούν ούτε αυτοί στη Samsung να δούνε τί πήγε στραβά. Η απόφαση δική σου.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια εχει απο εχθες το βραδυ που η εφαρμογη ''you tube'' οταν την κανω επιλογη μου βγαζει μηνυμα ''παρουσιαστηκε καποιο προβλημα με το δικτυο [400] ''.

Ταυτοχρονα μπαινω internet και περιηγουμαι κανονικα.

 

Μια βοηθεια παρακαλω!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω να βάλω την 2.2.1 αλλα δεν σκαμπάζω καθόλου από τέτοια. μου πέρασαν την 2.2 πριν ένα μηνα αλλα μου κάνει διαφορα κολληματάκια ώρες ώρες. υπάρχει κανένας που έχει όρεξη να του φέρω το κινητό μου και να μου το περάσει;

Ή αν το πήγε σε κάποιο μαγαζί εδώ στην αθηνα ή στον πειραιά ώστε να το πάω και εγώ για να μου την βάλουνε. το αρχικό menu τις samsung χάνεται μετά? εμενα στην 2.2 μου το κράτησε αλλα μου κράτησε και τις εφαρμογές που είχα.

oloi imaste kaloi mexri na apodixti to antitheto :X
Link to comment
Share on other sites

ποση μνημη για εγκατασταση εφαρμογων εχει ο γαλαξιας?

 

Περίπου 2GB

 

Παιδιά θέλω να βάλω την 2.2.1 αλλα δεν σκαμπάζω καθόλου από τέτοια. μου πέρασαν την 2.2 πριν ένα μηνα αλλα μου κάνει διαφορα κολληματάκια ώρες ώρες. υπάρχει κανένας που έχει όρεξη να του φέρω το κινητό μου και να μου το περάσει;

Ή αν το πήγε σε κάποιο μαγαζί εδώ στην αθηνα ή στον πειραιά ώστε να το πάω και εγώ για να μου την βάλουνε. το αρχικό menu τις samsung χάνεται μετά? εμενα στην 2.2 μου το κράτησε αλλα μου κράτησε και τις εφαρμογές που είχα.

 

Οι οδηγοί είναι γραμμένοι βήμα-βήμα ακριβώς γι'αυτούς που δε σκαμπάζουν... Αυτοί που σκαμπάζουν δεν τους χρειάζονται :p

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Aπλά το lagfix του voodoo είναι by default off όταν βάζεις το Darky... γι'αυτό τη γλυτώσατε :)

 

Άσχετο.όταν μπήκα στο recovery το έβαλα on.μετά έκανα factory reset και ξαναπέρασα την rom.δεν κοίταξα αν είναι on η off μετά αλλά στο quadrant μου βγάζει 1500 τώρα...!για να δω αν είναι on η off από το recovery το βλέπω?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια οσοι εχετε την 2.2 μην διστασετε να βαλετε τη 2.2.1 , το κινητο πεταει, ειναι απιστευτα σταθερο. εχω ενα θεματακι με τη μπαταρια , αλλα οπως μου ειπαν κι αλλα παιδια απο εδω, πρεπει να περιμενω λιγες φορτισεις ακομα.

 

Εχω μια ερωτηση: πως σβηνουμε τα ΟΛΕΣ τις notifications πανω στη μπαρα, π.χ. οταν εχουμε κανει install 5 εφαρμογες, για να μην τις σβηνουμε μια μια ?

 

Συμφωνω απολυτα:) Ειχα την 2.1, περασα την 2.2.1 και ειναι σαν να εχω αλλο τηλεφωνο στα χερια μου:D

 

Οσο για την ερωτηση σου, κατεβαζοντας την μπαρα πανω δεξια σ' ενα σημειο γραφει ''διαγραφη''. Πατωντας το σβηνουν ολες οι εφαρμογες με τη μια :happy:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, σήμερα τελείως ξαφνικά, όταν πάω να μπω στο Gallery, Μου βγάζει μήνυμα:

"Δεν υπάρχει αρκετή μνήμη. Διαγράψτε ορισμένα στοιχεία"

Έχει συμβεί σε κανέναν άλλο?

Εν τω μεταξύ όλες οι μνήμες, κινητού, εσωτερική και εξωτερική sd, έχουν χώρο. Έσβησα και εφαρμογές από το system και έχει και αυτό χώρο και δεν έγινε τίποτα.

Το γκούγκλαρα αλλά δε βρήκα λύση. Έχει κανεις καμία ιδέα?

Μπας και φταίει το speedmod Κ13Α, που πέρασα χθες?

Edited by Morfie
Αντώνης.
Link to comment
Share on other sites

Έχει γεμίσει το dbdata.... πήγαινε settings, applications, manage applications, all, και κοίτα το Media Storage, λογικά θα είναι τίγκα... κάνε ένα clear data και θα είσαι οκ...
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Έκανα... Τίποτα!

Μπας και φταίει το καινούργιο speedmod kernel?

 

Μου εκανε το ιδιο προχτες σβησε κ τπτ σε media

Οταν εσβησα media αρχεια που ειχα και στην καρτα κ στην εξωτερικη ολα στρωσαν

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχει γεμίσει το dbdata.... πήγαινε settings, applications, manage applications, all, και κοίτα το Media Storage, λογικά θα είναι τίγκα... κάνε ένα clear data και θα είσαι οκ...

 

Είχε μόνο 664Κ το media storage, έκανα clear data και τίποτα.....:(

 

Edit: ΤΕΛΙΚΑ ΔΟΥΛΕΨΕ!!!!!!

ΗΘΕΛΕ και RESTART μετά το clear data

Α ρε Άλεξ. Λίρα 100 είσαι!

καλά τα 664K έφταιγαν????

 

Edit2: Τώρα εγκατέστησα ένα live wallpaper (typographycal wall) και μου το κάνει πάλι....

ρε θα τρελαθούμε....

Edited by Morfie
Αντώνης.
Link to comment
Share on other sites

@morfie

Για δοκιμασε να πας σe file explorer: sd card-Android-Data-com.cooliris.media- cache και καντο delete εμενα αυτο δουλεψε στο παρελθον..

 

chryssa

Link to comment
Share on other sites

@morfie

Για δοκιμασε να πας σe file explorer: sd card-Android-Data-com.cooliris.media- cache και καντο delete εμενα αυτο δουλεψε στο παρελθον..

 

chryssa

Χρύσσα εσύ είχες σχετικό ερώτημα στο xda ε? Thnx αυτό μου δούλεψε....

Ελπίζω μόνιμα αυτή τη φορά!

Αντώνης.
Link to comment
Share on other sites

νομιζω ναι-παει καιρος που εχει να μου συμβει..στο froyo δεν μου εχει συμβει, στην 2.1 ειχε συμβει 2 φορες.
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια εχω βαλει την 2.2 και εχω θεμα με τις αναφορες παραδοσης των μηνυματων.Δεν ερχονται ουτε με το handcent ουτε με την εφαρμογη του κινητου για τα μηνυματα ενω τις εχω ενεργοποιησει κανονικα στις ρυθμισεις.καμια ιδεα για το τι φταιει γιατι μου χουν σπασει τα νευρα!
Link to comment
Share on other sites

@morfie

Για δοκιμασε να πας σe file explorer: sd card-Android-Data-com.cooliris.media- cache και καντο delete εμενα αυτο δουλεψε στο παρελθον..

 

chryssa

 

Thanks Χρύσα, καλό, το'χα ξεχάσει από όταν σου είχε συμβεί... :) Εμένα μια φορά με 2.2 μου είχε γεμίσει το dbdata από κάτι κατάλοιπα ταινιών και τέτοια... νόμιζα ότι ηταν αυτό

- Alex
Link to comment
Share on other sites

παιδια καμια ιδεα για τις αναφορες παραδοσης?επισης εχω παρατηρησει οτι οταν κλεινω το κινητο μετα απο λιγο κανει μια μικρη δονηση.τι ειναι παλι τουτο?hard reset εκανα και πριν και μετα την αναβαθμιση.
Link to comment
Share on other sites

Άσχετο.όταν μπήκα στο recovery το έβαλα on.μετά έκανα factory reset και ξαναπέρασα την rom.δεν κοίταξα αν είναι on η off μετά αλλά στο quadrant μου βγάζει 1500 τώρα...!για να δω αν είναι on η off από το recovery το βλέπω?

 

Είναι εύκολο να μου πείτε λίγο γιατί έχω μπερδευτεί?με την darky υπάρχει μέσα το lagfix απλά είναι απενεργοποιημένο?και αν ναι πώς το βλέπω?

Link to comment
Share on other sites

Thanks Χρύσα, καλό, το'χα ξεχάσει από όταν σου είχε συμβεί... :) Εμένα μια φορά με 2.2 μου είχε γεμίσει το dbdata από κάτι κατάλοιπα ταινιών και τέτοια... νόμιζα ότι ηταν αυτό

Τελικά ούτε η συμβουλή της Χρυσας μου δούλεψε. Το πρόβλημα λύθηκε σβήνοντας φωτογραφίες, που είχα πολλές. Thnx.

Αντώνης.
Link to comment
Share on other sites

Τελικά ούτε η συμβουλή της Χρυσας μου δούλεψε. Το πρόβλημα λύθηκε σβήνοντας φωτογραφίες, που είχα πολλές. Thnx.

 

Δοκίμασε να καθαρίσεις τα thumbnails, κι αυτό μπορεί να φταίει.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...