Jump to content

[Επίσημο] HTC HD2 - Windows Phone 7 Development


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 700
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπερα παιδια.Σκεφτομαι να κανω το hd2 απο android (2.3.5) σε wp 7.5 mango για να αλλαξω λιγο.Θα ηθελα να μου πειτε καποιο link με την διαδικασια που πρεπει να ακολουθησω και αν γενικα ειναι δυσκολο και ποια (συγκεκριμενη) εκδοση με συμβουλευεται να βαλω?υπαρχει καποια με flash player?. Ευχατιστω.

υ.γ θελω να βαλω wp για να τρεχει ακομα ποιο γρηγορα το hd2 αν και ειδη τα παει πολυ καλα..Εχω δει και 284 ραμ κενη..με wp εννοειτε πως θα παει ακομα ποιο σφαιρα ε?

Edited by BILLY_89
Link to comment
Share on other sites

Με wp7 πάει πολύ πιο γρήγορα αλλά έχεις και περισσότερους περιορισμούς.Flash player δεν υποστηρίζει η πλάτφορμα των wp7.Kατεβάζεις απο http://forum.xda-developers.com/forumdisplay.php?f=977 όποια ρομ θέλεις,βάζεις τη συσκευή στον magldr--->usb flasher και τρέχεις το daf.exe

Λίγο μεγαλύτερη δυσκολία στην εγκατάσταση έχει η ρομ του yuki http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1236027 και πιστεύω ότι αξίζει να την κάνεις,μόνο αν σκοπεύεις να μείνεις στα wp7.Αν θες απλά να δοκιμάσεις τι εστί wp7 γνώμη μου ειναι να βάλεις μια από τις άλλες ρομ όπως του hd2owner ή του pdaimatejam

H ultrafruit εχει ακόμη μερικά bugs και περιμένουμε να τα διορθώσει ο cotulla

Δυστυχώς όμως όποια ρομ και να βάλεις,αν θες να έχεις πρόσβαση από τη συσκευή στο marketplace για εγκατάσταση εφαρμογών πρέπει να πάρεις κωδικό ενεργοποίησης από τη microsoft.Χωρίς κωδικό μπορείς να βάζεις εφαρμογές μέσω internet explorer,είτε από το pc με το winco app store

Link to comment
Share on other sites

Ενα θεμα που με εχει μπερδεψει ειναι με την sd.Τι πρεπει να κανω?Αυτη που εχω τωρα ειναι 8gd class six.Διαβασα οτι πρεπει να ειναι τουλαχιστον 16gb για wp.

Την εγκατασταση την κανουμε απο το κινητο η απο το pc?

Link to comment
Share on other sites

Η εγκατάσταση γίνεται από το pc.H κάρτα δεν είναι ανάγκη να ειναι 16gb.Μπορεί να είναι και απλή 2αρα αλλά καθυστερεί το κινητό.Με 8αρα ή 4αρα δεν έχεις πρόβλημα.Το πρόβλημα ειναι ότι η κάρτα γίνεται σε ένα ειδικό φορματ για τα wp7 και κάποιες κάρτες δεν ειναι συμβατές.Αν τελικά τα δοκιμάσεις και δεις περίεργα πράγματα όπως π.χ. να μη δουλεύει το wifi σου,σημαίνει οτι η κάρτα σου δεν λειτουργεί ή δεν ειναι απόλυτα συμβατή.Επίσης αν βάλεις την yuki/xbmod rom η sd κλειδώνεται και θέλει ειδική διαδικασία για να ξεκλειδώσει και να μπορείς να την χρησιμοποιήσεις για άλλη χρήση πέραν wp7.Στις άλλες ρομ η κάρτα δεν κλειδώνει και αρκεί να πας στον magldr--->services--->clear sd mbr και μετά μπορεί να γίνει φορματ με τον κλασσικό τρόπο
Link to comment
Share on other sites

Μολις εβαλα στο κινητο μου wp 7,5 (Pdaimatejam).Παντος στην αρχικη σελιδα που εχει το marketplace μπαινει κανονικα!!

υ.π χωρις την πολυτιμη βοηθεια του χρηστη "bbbb" δεν θα ειχα κανει τπτ και θελω να πω ενα μεγαλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!

Edited by BILLY_89
Link to comment
Share on other sites

Nαι στην αρχική σελίδα,μπαινει κανονικά.Αλλά μόλις πας να κατεβάσεις κάποια εφαρμογή θα σου ζητήσει hotmail λογαριασμό και μετά activation code.

Στη συγκεκριμένη ρομ στα αγαπημένα του internet explorer έχει ενα λινκ που σε βάζει σε μια σελίδα με free προγράμματα για wp7.Οπότε μπορείς και από εκεί να κατεβάσεις προγράμματα

Link to comment
Share on other sites

Nαι στην αρχική σελίδα,μπαινει κανονικά.Αλλά μόλις πας να κατεβάσεις κάποια εφαρμογή θα σου ζητήσει hotmail λογαριασμό και μετά activation code.

Στη συγκεκριμένη ρομ στα αγαπημένα του internet explorer έχει ενα λινκ που σε βάζει σε μια σελίδα με free προγράμματα για wp7.Οπότε μπορείς και από εκεί να κατεβάσεις προγράμματα

 

oi unlocked εκδοσεις δε σαφηνουν να κατεβασεις??

:X
Link to comment
Share on other sites

Οχι.Και οι unlocked θέλουν κωδικό για το μάρκετ.Αλλά υπάρχουν άλλοι τρόποι για να κατεβάσεις και να εγκαταστήσεις τις δωρεάν εφαρμογές.
Link to comment
Share on other sites

υπάρχει περίπτωση να αλλαξει αυτο καπως? αμεσα?

Κ ενα προγραμμα που ειχα κατεβασει στο πισι για να κατεβαζει αυτοματα δε δουλευε και ηταν πολυ κουραστικο.

Επισης η διαδικασια ειναι ακόμα τηλεφωνο στη μάικροσοφτ και αυτες τις βλακειες?

:X
Link to comment
Share on other sites

Nαι η διαδικασία συνεχίζει να ειναι αυτή και προσωπική μου εκτίμηση ειναι ότι δε πρόκειται να αλλάξει κάτι.Εμένα δε μου φάνηκε ιδιαίτερα κουραστική η διαδικασία από το pc με το winco app store και το καλό ειναι ότι κρατάω το .xap και στο pc οπότε αν κάποια στιγμή βάλω android,δε χρειάζεται να τα ξανακατεβάζω.Και υπάρχει και το http://www.pdamagazine.net που έχει αρκετά προγράμματα που μπορείς να εγκαθιστάς απευθείας από τον i.e. της συσκευής.
Link to comment
Share on other sites

To winco πως ακριβως τα περναει ?

κανω διπλο κλικ στις εφαρμογες που θελω αλλα δε γινεται τιποτα

:X
Link to comment
Share on other sites

Kαταρχήν έχεις βάλει zune στο pc σου; Χωρίς αυτό δε πρόκειται να συνδεθεί το κινητό με το pc.Από εκει και πέρα ανοίγεις το winco και συνδέεις το κινητό.Κατω αριστερα έχει ενα εικονίδιο σαν κινητό και το πατάς για να συνδεθεί το hd2.Μετά βρισκεις την εφαρμογή που θες και πατάς το εικονίδιο με το βέλος προς τα κάτω .Περιμένεις λίγο και εγκαθίσταται και το βέλος πλέον δείχνει προς τα πάνω.Με το δίπλα εικονίδιο,την κατεβάζεις στο pc.Καλό ειναι όταν κάνεις εγκατάσταση με αυτόν τον τρόπο,να έχεις την ρύθμιση της οθόνης για το σβήσιμο στο ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

Μόλις το ενεργοποιησα!

 

Μεσω τσατ. Εψαξα εψαξα , βρηκα επιτελους.

Η διαδικασια κραταει 5 λεπτα

 

 

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=921309

 

 

 

Το κινητο το ερωτευεσαι με τα 7αρια.

Αληθεια. Ειναι ... αλλιωτικο!

 

Εχω ανδροιδ στο ΧΟΟΜ, οποτε θελω λιγο αλλαγη.

Edited by mplip^
:X
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς έτσι.Πρόκειται για κάτι διαφορετικό.Οχι απαραίτητα κακό.Για τον κωδικό, πιστεύω ότι πρέπει να πέσεις στον κατάλληλο υπάλληλο.Ειμαι σίγουρος ότι δεν τρώνε κουτόχορτο και απλά δε κάνουν όλοι το ψυχικό :lol: Ειδικά πέρισυ τέτοιο καιρό που πρωτοβάλαμε wp7 στο hd2,δε νομίζω να πίστεψαν ότι ξαφνικά πούλησαν τόσα πολλά hd7 που όλα είχαν πρόβλημα με την ενεργοποίηση...
Link to comment
Share on other sites

προσπαθώ να βάλω στο HD2 τα 7

και μου βγάζει το μύνημα

 

Readme.txt for this release is missing.

 

το έχω δοκιμάσει με τρεις διαφορετικές κάρτες μνήμης

σε όλες το ίδιο μύνημα βγάζει . το προσπερνάω το μύνημα πατώντας enter και ξεκινάει να φορτώνει την

ρομ . λίγο πρίν τελειώσει βγάζει το μύνημα

 

 

An error has occurred

Read below for more information

 

Error Description: send d000ff partition data failed

Info: .\RSPL\RSPL.cpp (1279)

 

Error Description: block send fail

Info: .\RSPL\RSPL.cpp (962)

 

Error Description: Block is after end.

Info: .\RSPL\RSPL.cpp (70

 

 

προσπαθώ να περάσω αυτήν την ρομ

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1356833

καμιά ιδέα τι μπορεί να φταίει

θέλω να περάσω τα 7 και έχω κολήσει

δεν φοβάμαι να πεθάνω απλώς δεν θέλω

να είμαι εκεί όταν θα γίνει !!!!!!! ΒΑΣΙΛΗΣ ΚΑΤΕΡΙΝΗ

http://img820.imageshack.us/img820/8...420x150no2.gif

Link to comment
Share on other sites

magldr--->services--->enable 24mb nand--->yes και ξαναπροσπάθησε

αν πάλι δε το πάρει,βάλε την omega ή άλλη cooked wm rom ,ξεκινα το κινητό κανονικά και μετά βάλε πάλι magldr,πήγαινε στο magldr--->services--->enable 24mb nand--->yes και αν οχι με την πρωτη,με τη δεύτερη προσπάθεια θα λειτουργήσει

Στην επόμενη έκδοση v7.0 θα μπορούμε να στέλνουμε και cab αρχεία όπως στην yuki/xbmod rom

αν θελήσεις να επιστρέψεις στο android,στο enable 24mb nand πάτα no πριν φλασάρεις νέα ρομ ή επαναφέρεις το nandroid backup σου

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

magldr--->services--->enable 24mb nand--->yes και ξαναπροσπάθησε

αν πάλι δε το πάρει,βάλε την omega ή άλλη cooked wm rom ,ξεκινα το κινητό κανονικά και μετά βάλε πάλι magldr,πήγαινε στο magldr--->services--->enable 24mb nand--->yes και αν οχι με την πρωτη,με τη δεύτερη προσπάθεια θα λειτουργήσει

Στην επόμενη έκδοση v7.0 θα μπορούμε να στέλνουμε και cab αρχεία όπως στην yuki/xbmod rom

αν θελήσεις να επιστρέψεις στο android,στο enable 24mb nand πάτα no πριν φλασάρεις νέα ρομ ή επαναφέρεις το nandroid backup σου

 

τι να πω ρε φίλε Χρήστο είσαι ο γκουρού του HD2

μόλις πέρασα στο κινητό τα win7. η βοήθεια σου

είναι πολύ σημαντική . σε ευχαριστώ πολύ μείνε

συνδεδεμένος γιατί θα ακολουθήσουν ερωτήσεις

στο νέο λειτουργικό

 

( στο ξεκίνημα επιλέγω την ελληνική γλώσσα

και το κινητό κάνει επανεκίνηση και ξαναέρχετε

στην αρχή με το μενου με τις γλώσσες) μπορώ

να επιλέξω την ελληνική γλώσσα?

δεν φοβάμαι να πεθάνω απλώς δεν θέλω

να είμαι εκεί όταν θα γίνει !!!!!!! ΒΑΣΙΛΗΣ ΚΑΤΕΡΙΝΗ

http://img820.imageshack.us/img820/8...420x150no2.gif

Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορείς να την επιλέξεις αλλά έχει πρόβλημα με το τηλέφωνο.Δε μπαίνει στην εφαρμογή τηλεφώνου αν έχεις επιλεγμένα τα ελληνικά.Βάλε αγγλικά.Μετά μπορείς να πας στα settings--->region and language και να επιλέξεις greek για τη σωστή εμφάνιση της ημερομηνίας κτλ Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Μου χει κανει χαλια τις επαφες

Στις μισες που ενω το ανδροιδ εβλεπε κανονικα, τωρα δε βλεπω τηλεφωνα.

Για να μη πω οτι τα χει ενωσει ολα φεισμπουκ, τουητερ κτλ

 

Καμια ιδεα? :wacko:

:X
Link to comment
Share on other sites

Η ενοποίηση θεωρείται feature του λειτουργικού.Στις επαφές με τηλέφωνα δε βλέπω κάποιο πρόβλημα.Συγχρόνισα με gmail και όπως τις είχα στο android,μου τις έφερε και εδώ. Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

παιδια το εκανα και εγω και μολις πηρα κωδικο !! thanks mplip! Και σενα βεβαια Χρηστο!

αλλα ειναι ενας 25ψηφιος κωδικος αυτος ειναι παιδια? ή εγινε λαθος? (δεν εχω περασει ακομα τα 7αρια και ετσι δεν τον δοκιμασα!)

Edited by gesamfunai

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Η ενοποίηση θεωρείται feature του λειτουργικού.Στις επαφές με τηλέφωνα δε βλέπω κάποιο πρόβλημα.Συγχρόνισα με gmail και όπως τις είχα στο android,μου τις έφερε και εδώ.

 

τιποτα

τα εσβησα και ξανα.

Στο gmail τις εμφανιζει ολες

Στο τηλεφωνο τις εμφανιζει μονο με ονομα και οταν πατας απανω, δε δειχνει τηλεφωνο στις μισες παρα μονο "profile" :(

 

 

Επίσης παρατηρώ πως η οθόνη μερικές φορές δεν αποκρίνεται σωστά. Μπορεί να πατάω ένα όνομα και να εμφανίζει το αποκάτω ή ένα λινκ και να πατιεται το απο πανω κτλ. Εχει να κανει με τιποτα drivers?

Edited by mplip^
:X
Link to comment
Share on other sites

Με το multitouch ξέρω ότι υπάρχει ένα θέμα αλλά αυτό που λες με το απλό touch δεν το γνωρίζω
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...