Jump to content

[Επίσημο] HTC HD2 - Windows Phone 7 Development


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 700
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Οσοι είστε στο mango δείτε ένα "περίεργο" τρόπο για να κρατάει περισσότερο η μπαταρία http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1114057

για τις λίγες ώρες που το κράτησα,δεν είχα δει αυτό το κόλπο και η μπαταρία μου φάνηκε να τελειώνει πιο γρήγορα και από το android

Kαι μέχρι να βρεθεί τρόπος για εύκολη απόκτηση κωδικού για τα live services,δείτε τον τρόπο να φορτώνετε εφαρμογές από το market μέσω pc http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1245206

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Μετά από 2 σχεδόν εβδομάδες με Windows Mango 7.5, τολμώ να πω ότι ούτε καν είχα φανταστεί αυτές τις δυνατότητες που έχω πλέον!!!

Με την σειρά λοιπόν...

Εγκατάσταση.

Ακολούθησα τις οδηγίες του link που έδωσα για την ROM του XBmod. Μετά την αρχική εγκατάσταση της 7004, έκανα ΟΛΕΣ τις αναβαθμίσεις από το Zune ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ και με έφτασε μέχρι την επίσημη Mango 7.5 (7.10.7720.68) χωρίς πρόβλημα!!! Το μόνο που θα άλλαζα είναι να βάλω το ξεκλείδωμα του ChevronWP7... Με αυτό ΔΕΝ χρειάζεται Activation code. Αφού δεν το έκανα στην 7004 όπως έπρεπε, η καλύτερη λύση που βρήκα είναι αυτή

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1245206

Έχω κάνει εγκατάσταση ότι ήθελα, ΠΑΛΙ χωρίς πρόβλημα! Το τηλέφωνο ανταποκρίνετε φοβερά.

Αν και είναι εύκολο να κάνει κανείς το περιβάλλον όλο ελληνικό, (την πρώτη φορά το έκανα, 2 cabs θέλει μόνο), τελικά κράτησα το αγγλικό περιβάλλον για να δουλεύει σωστά το Tell me και το voice-to-text και το text-to-voice. Όποιος δεν ξέρει τι είναι αυτά ας δει αυτό

http://www.zdnet.com/blog/cell-phones/new-windows-phone-mango-speech-technology-cant-be-beat/6548

Επειδή το ζω ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ αυτό στο bluetooth του αυτοκινήτου μου οδηγώντας, θεωρώ ότι είναι αξεπέραστο. Έβαλα και αρκετά προγράμματα από αυτά που προτείνει ο colossus_r εδώ, http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=304405. Και επειδή έχουμε Exchange Server στην εταιρία, κατάφερα και τον συγχρονισμό με το account μου και έκλεισα! Νιώθω ότι έχω πλέον 1 κινητό, εργαλείο.

Συνιστώ να το δοκιμάσετε. Και αν μοιραζόμαστε ότι βρίσκουμε και έχουμε τους XDA-Developers να κάνουν τα θαύματα τους, νιώθω πολύ ασφαλής με το HD2-Windows Mango 7.5 κινητό μου!

HTC HD2 --> Nokia Lumia 800 --> Nokia Lumia 930 --> Mi Note 3 --> Mi 9
Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω πως για την κάρτα sd ισχύει οτι και παλιότερα. Φορμάρει την κάρτα με ''ειδικό'' τρόπο, οπότε καλύτερα να χρησιμοποιήσω μια δεύτερη 2 gb που έχω για να μην πειράξω αυτήν που τώρα χρησιμοποιώ για το android.
Link to comment
Share on other sites

@Transman τι δυνατότητες έχεις επιπλέον?Μιας και βλέπω τα έχεις δοκιμάσει , ποιο δρόμο να ακουλήθουσουμε για εγκατάσταση?Δώσε κάποια λινκ αν θέλεις για να τα συμμαζέψουμε λίγο ώστε να τα κάνουμε με τη σωστή σειρά!

Επίσης οι υπόλοιποι που ζητάτε κωδικό , δε γίνεται κάτι με αυτό http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=912218?Επίσης πείτε 2 λογάκια για το πως είναι και αν υπάρχουν προβλήματα.Λέω να τη βάλω και εγώ αλλά μου φαίνεται βουνό η εγκατάσταση, θέλει όντως τόσες ώρες να γίνει εγκατάσταση?

Edited by boltsis
Xiaomi Mi Mix 3
Link to comment
Share on other sites

Απολογισμός μέχρι στιγμής

Πέρασα την rom HD2_Updatable_XBmod_Yuki_v2_native.

Το τηλέφωνο άνοιξε και όλα καλά.Δεν μπόρεσα να βρω που είναι οι ρυθμίσεις του zune για κάνω update.

Δεν μπόρεσα να βρω την mac address για να συνδεθώ στο wifi.Ακόμη και οταν άφησα το wifi ελεύθερο ,πάλι δεν συνδέθηκε.

Το καλύτερο, έσβησα το τηλέφωνο και όταν το άνοιξα ξανά, κολλάει συνέχεια στην αρχική οθόνη ενω bootαρει κανονικά.

Του δίνω λίγη ώρα ακόμη...

 

Πέρασα απ'την αρχή την rom και τουλάχιστον τώρα μετα απο restart το τηλέφωνο άνοιξε κανονικά και δεν κόλλησε.

Το επόμενο βήμα είναι να συνδεθώ στο wifi...Δεν βρήκε ούτε ένα ασύρματο δίκτυο τώρα!!!

οκ αρκετά άντεξα γυρίζω πίσω σε android.

Με ποιον τρόπο ξαναφορμάρω την sd ; Να συμπληρώσω πως η κάρτα δεν είναι πλέον μέσα στο τηλέφωνο.

 

Να διευκρινίσω πως προφανώς κάτι δεν έκανα καλά και δεν λειτούργησε σε μένα. Τα παιδιά παραπάνω που το έκαναν και τους βόλεψε το λειτουργικό είναι η απόδειξη. Αυτά για να μην αποθαρρύνω κάποιον από την προσπάθεια.

Edited by cb600f
Link to comment
Share on other sites

Ειναι απίθανο το γεγονός ότι το hd2 τρέχει από το επίσημο wm os,2 λειτουργικά που δε φτιάχτηκαν για αυτή τη συσκευή.Mε το wifi δεν είχα πρόβλημα.Στο δίκτυο μου έχω κωδικό αλλά όχι κάποιο mac filtering για συγκεκριμένες διευθύνσεις.Και από ότι θυμάμαι τουλάχιστον σε παλιότερες εκδόσεις wp7,η wifi mac address άλλαζε μετά από κάθε reboot.Δε ξέρω αν αυτό διορθώθηκε στο mango

Για τη κάρτα που αναφέρθηκε πως φορμάρεται για χρήση android μετά από wp7 πάτε magldr--->services--->clear sd mbr και μετά μπαίνετε στο clockwork--->advanced--->partition sd card σε περίπτωση που θέλουμε και ext partition.Διαφορετικά αφού κάνουμε clear sd mbr,πάμε στην επιλογή του magldr usb mass stg,συνδέουμε το καλώδιο και την κάνουμε format από το pc

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Ειναι απίθανο το γεγονός ότι το hd2 τρέχει από το επίσημο wm os,2 λειτουργικά που δε φτιάχτηκαν για αυτή τη συσκευή.Mε το wifi δεν είχα πρόβλημα.Στο δίκτυο μου έχω κωδικό αλλά όχι κάποιο mac filtering για συγκεκριμένες διευθύνσεις.Και από ότι θυμάμαι τουλάχιστον σε παλιότερες εκδόσεις wp7,η wifi mac address άλλαζε μετά από κάθε reboot.Δε ξέρω αν αυτό διορθώθηκε στο mango

Για τη κάρτα που αναφέρθηκε πως φορμάρεται για χρήση android μετά από wp7 πάτε magldr--->services--->clear sd mbr και μετά μπαίνετε στο clockwork--->advanced--->partition sd card σε περίπτωση που θέλουμε και ext partition.Διαφορετικά αφού κάνουμε clear sd mbr,πάμε στην επιλογή του magldr usb mass stg,συνδέουμε το καλώδιο και την κάνουμε format από το pc

 

Κάποιος τρόπος με την κάρτα εκτός τηλεφώνου; Έχω card reader. Με το sd formater ;

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έψαξα παραπάνω,γιατί έκανα την δουλειά μου μέσω του magldr και του clockwork
Link to comment
Share on other sites

Επειδή έστησα το κινητό μου 2-3 φορές, και ελαχιστοποίησα τις λεπτομέρειες που κάθε φορά έκαναν την εγκατάσταση να αποτυγχάνει, σας συμβουλεύω να μην τα παρατήσετε και να ξαναδοκιμάσετε. Για την κάρτα, τα θέματα της, και το format και όλα, διαβάστε την 'βίβλο' που δώσαμε και πριν, και θα τα βρείτε όλα!!! http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1246040

Στην δικιά μου περίπτωση, τα προβλήματα που είχα λυθήκανε μόλις άλλαξα την κάρτα μνήμης. Την παλαιά την φορμάρισα (όπως λένε και οι οδηγίες) με το παλαιό καλό μου Nokia N95 και την έχω πλέον στην άκρη.

Ξέρει κανένας αν υπάρχει Acrobat Reader που να παίζει στα Windows Mango 7.5; Διαβάζω για το Acrobat Reader X αλλά δεν το βρήκα πουθενά...

HTC HD2 --> Nokia Lumia 800 --> Nokia Lumia 930 --> Mi Note 3 --> Mi 9
Link to comment
Share on other sites

Εδω και λιγες μερες τρεχω στο hd2 τα wm 7 "ενεργοποιημενα" και μπορω να πω οτι ειμαι εντιποσιασμενος απο το ποσο γρυγορο και απροβλιματιστο ειναι.

 

Αν θελισω να βαλω τα 7.5 μπορω να βαλω το ιδιο activetion number ???

 

'H τελος παντων υπαρχει καποιος τροπος να κανω αναβαθμιση χωρις να κανω την ολη διαδικασια απο την αρχη ?

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά έτρεχα android από την nand.Επανεκκίνηση,μπαίνω στον magldr--->usb flasher και συνδέω το καλώδιο

Κατέβασα αυτή την ρομ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=953078 αποσυμπίεσα το αρχείο και έτρεξα το daf.exe.Τα wp7 εγκατάσταθηκαν,ξεκίνησαν,έβαλα τον κωδικό ενεργοποίησης και όλα καλά.Μετά έπαιξα για 4-5 ώρες μαζί τους και ξαναμπήκα στον magldr--->usb flasher και επέστρεψα στο android...

Link to comment
Share on other sites

Tουλάχιστον ο τρόπος να φορτώνουμε εφαρμογές από το market μέσω pc δουλεύει?

 

Tουλάχιστον ο τρόπος να φορτώνουμε εφαρμογές από το market μέσω pc δουλεύει?Είναι στάνταρ ότι χρειαζόμαστε κωδικό μετά απο την εγκατάσταση των 7,5?

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Xiaomi Mi Mix 3
Link to comment
Share on other sites

Ναι. Το γράφει και στις οδηγίες εγκατάστασης.Ο τρόπος από το pc από ότι λένε στο xda,δουλεύει κανονικά
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά έτρεχα android από την nand.Επανεκκίνηση,μπαίνω στον magldr--->usb flasher και συνδέω το καλώδιο

Κατέβασα αυτή την ρομ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=953078 αποσυμπίεσα το αρχείο και έτρεξα το daf.exe.Τα wp7 εγκατάσταθηκαν,ξεκίνησαν,έβαλα τον κωδικό ενεργοποίησης και όλα καλά.Μετά έπαιξα για 4-5 ώρες μαζί τους και ξαναμπήκα στον magldr--->usb flasher και επέστρεψα στο android...

στα 6.5 πως γυρνας?

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Βαζεις το κινητο στον bootloader με power+volume down και φλασαρεις την 6.5 ρομ

 

Sent from my HD2

Link to comment
Share on other sites

Επαφές έκανα συγχρονισμό με gmail.Εφαρμογές εννοείς των wp7 ή του android;

 

Εφαρμογες για wp7!

 

Καπου μεσα στο forum διαβασα πως για να λυθει το θεμα της μπαταριας που τελειωνει γρηγορα ... πρεπει να αλλαξουμε sd card.

 

Ξερεις κατι για αυτο ?

 

Αν ναι, τι sd να βαλω ?

 

Πρεπει να την φορμαρω στο pc ή το κανει η συσκευη απο μονη της ?

 

Σε ευχαριστω εκ΄των προτερων !

Link to comment
Share on other sites

To φορμάρισμα της sd το κάνει η συσκευή κατά την πρώτη εκκίνηση.Για την μπαταρία υπάρχει και αυτό

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1114057

Link to comment
Share on other sites

To φορμάρισμα της sd το κάνει η συσκευή κατά την πρώτη εκκίνηση.Για την μπαταρία υπάρχει και αυτό

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1114057

 

 

 

Σε εμενα δεν δουλεψε ρε φιλε ... "αν το εκανα σωστα" γιατι λεει αμεσως μετα την αποσυνδεση απο το ρευμα, πραγμα που εγω δεν εκανα.

 

θα το δοκιμασω ξανα!

 

Μεχρι ποσα Gb στην sd υποστιριζει η συσκευη ?

 

Thenx again

Link to comment
Share on other sites

Την 16gb κάρτα μου,την αναγνώρισε κανονικά.Για το "κόλπο" αυτό με την μπαταρία,ούτε εγώ το δοκίμασα στο hd2 μου και ούτε πρόκειται :lol: μιας και προσωπικά τα wp7/7.5 τα θεωρώ απλώς "λίγα" μπροστά στο android.Αν το hd2 πάρει και την επόμενη έκδοση wp8,τότε θα τα ξαναπεράσω για δοκιμή και θα δείξει αν θα μείνουν ή θα φύγουν από το leo μου Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Την 16gb κάρτα μου,την αναγνώρισε κανονικά.Για το "κόλπο" αυτό με την μπαταρία,ούτε εγώ το δοκίμασα στο hd2 μου και ούτε πρόκειται :lol: μιας και προσωπικά τα wp7/7.5 τα θεωρώ απλώς "λίγα" μπροστά στο android.Αν το hd2 πάρει και την επόμενη έκδοση wp8,τότε θα τα ξαναπεράσω για δοκιμή και θα δείξει αν θα μείνουν ή θα φύγουν από το leo μου

 

Δεν εχεις αδικο. Αν και εγω ειμαι πολυ κολημενος με την microsoft, αλλα μολις πειρα το ipad και επεξα με συσκευες φιλων με droid καταλαβα ποσο πισω ειναι η microsoft. Κριμα ! και να φανταστεις πριν το hd2 ειχα το qtek 2020i για 6 χρονια.

 

Δεν πιστεω να παρει το hd2 τα wp8 ... αν τα παρει ομως ... θα ειναι οτι καλυτερο εχει κατασκευαστει στον πλανητη αυτο :lol:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...