Jump to content

[Επίσημο] LG Optimus Black / White (P970)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν δεν έχεις προβλήματα θα σου πρότεινα να παραμείνεις με την v11B....αλλιως φλάσαρε με τον οδηγό της πρώτης σελίδας την V10E.

 

ξαφνικά εχτές το πρωί έσβησαν όλες οι επαφές,και δεν μπορώ να αποθηκεύσω στο τηλέφωνο εκτός από google και sim:(

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

μόλις βγήκε η έκδοση 10G Ελληνική και περνιέται τώρα το LG mobile update κανονικά μου έβγαλε την αναβάθμιση, στο τηλέφωνο είχα περασμένη την 10Ε Europe, φίλε @haki τελικά η υπόθεση μου πριν λίγο καιρό βγήκε αληθής. Σε λίγο εντυπώσεις!!!!!!

 

μόλις τελείωσε η αναβάθμιση όλα πήγανε καλά δεν σβήστηκε κάτι, εφαρμογές, επαφές,ημερολόγιο,ρυθμίσεις όλα όπως τα είχα. Οι πρώτες εντυπώσεις το κινητό από άποψη γρηγοράδας έγινε Turbo, αργότερα περισσότερα.

Edited by frastgr
frastgr
Link to comment
Share on other sites

Εχω το 970 και εχω προβλημα με την μπαταρια και την φορτιση.Το κινητο ενω φορτιζει το βραδυ το πρωι ξυπναω και η μπαταρια ειναι πεσμενη.Δηλαδη δεν την φτανει στο 100%.το εχει αντιμετωπισει κανεις αυτο;Το εστειλα lg και μου ειπαν οτι δεν εχει κατι.Επισης η μπαταρια δεν την βγαζει ουτε 24ωρο καμια 12 ωρες με το ζορι χωρις gps και 3g και wifi.Μηπως πρεπει να βγαλω προγραμματα της lg που πινουν την μπαταρια;Και πρεπει να το κανω ροοτ;Εσεις τι προτεινετε;To κινητο πινει την μπαταρια!Στην κυριολεξια.Επισης με την φορτιση μηπως φταιει ο φορτιστης της Lg;Να δοκιμασω με αλλον;Ακουσα οτι παρουσιαζει προβληματα.
wifi planet
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Όταν λες πεσμένη για πόσο τις 100 έχει πέσει η μπαταρία; Σε γενικές γραμμές χρειάζεται να κάνει μερικούς κύκλους φόρτισης για να δεις κάποια βελτίωση.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδια πως φευγει αυτος ο ηχος των πληκτρων όταν γραφω μηνυμα με το "πληκτρολογιο lg", οσο κι αν εχω ψαξει δεν μπορεσα να το βρω...
Link to comment
Share on other sites

Το εχω πανω απο 2 μηνες δεν ειναι καινουριο διαβαζω οτι καποια lg widgets τρωνε μπαταρια τρελλα αλλα θελουνε root να τα βγαλεις.Η μπαταρια μπορει να ειναι ολη νυχτα στο φορτιστη και να ειναι στο 80 αλλες φορες 70%.Σημερα δοκιμασα φορτιστη απο htc με 1Α στην εξοδο και την κρατησε την μπαταρια γεματη ολο το βραδυ.
wifi planet
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Παιδια πως φευγει αυτος ο ηχος των πληκτρων όταν γραφω μηνυμα με το "πληκτρολογιο lg", οσο κι αν εχω ψαξει δεν μπορεσα να το βρω...

 

Θα πρέπει να απενεργοποιήσεις τους ήχους αφής από τις Ρυθμίσεις / Ήχος

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω αναφορα στα μηνυματα. Πηγαινω μηνυματα - ρυθμισεις - βλεπω που λεει ρυθμισεις μηνυματος κειμενου (sms) αλλα ειναι σβηστο. Παταω να ενεργοποιηθει και να το τικαρει και δεν! Καμια ιδεα;
Link to comment
Share on other sites

παιδια ερωτηση. τα live wallpapers τρωνε εξτρα μπαταρια σε σχεση με τα κανονικα??
Αυτονοητο φιλε μου αυτο που ρωτας.. Πολυ περισσοτερο
Link to comment
Share on other sites

σε περιπτωση που κανω root το κινητο μετα θα μπορει να αναβαθμιστει στην 2.3 μεσω της LG? Edited by c0rpse_grinder
Coolpad F1 (8297W)
Link to comment
Share on other sites

σε περιπτωση που κανω root το κινητο μετα θα μπορει να αναβαθμιστει στην 2.3 μεσω της LG?

Nαι δεν θα έχεις πρόβλημα.Αλλά μετά την αναβάθμιση θα πρέπει να ξανακάνεις root.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια εχτες πηρα ενα κινητο απο δημοπρασια καινουργιο στο κουτι του αγορασμενο απο κοσμοτε το προβλημα μου ειναι πως βαζω την καρτα σιμ απο vodafone ομως και δεν την διαβαζει βαζω της γυναικας μου παλι vodafone και παλι δεν την διαβαζει παω στην vodafone να ρωτησω εαν θελει αλλαγη η καρτα μου μου λεει οχι και οτι το προβλημα βρισκεται στην συσκευη πως δεν κανει πιθανον καλα επαφη θελουν λιγο σηκωμα τα συρματακια ηθελα να ρωτησω

1.παιζει ρολο οτι το κινητο ειναι αγορασμενο απο κοσμοτε και εγω βαζω vodafone ?

2.μηπως θελει καποια ρυθμισει απο μεσα στο μενου ?

3.πως μπορω να σηκωσω τα συρματακια ωστε να κανει καλα επαφη ?

4.αν και εχω την αποδειξει του κινητου λογικα δεν θα ισχυει η εγγυηση για να το στειλω στην lg

5.αν το στειλω ετσι το κινητο στην lg ποσα χρηματα λετε να μου παρουν?

6.εχετε καποιο σαιτ με σερβις κινητων ωστε να το στειλω καθως ειμαι απο επαρχια ?

7.σας εχει τυχη κατι παρομοιο εσας σας το παρουσιασε αυτο το προβλημα ?

σας ευχαρηστω εκ των πρωτερων

Link to comment
Share on other sites

Οποιος μπορεί ας δοκιμάσει το παρακάτω και να δώσει feedback.

 

Custom Recovery

 

1.Κατεβάζουμε την εφαρμογή ROM Manager από το Android Market

2.Aφού κάνουμε την εγκατάσταση ανοίγουμε την εφαρμογή και επιλέγουμε: Flash ClockworkMod Recovery -> LG Black

3.Mε την επιλογή Reboot in recovery μέσω της εφαρμογής Rom Manager μπαίνουμε στην Custom Recovery

 

Φλασάρισμα Custom Rom

 

H Custom Recovery έχει έξτρα επιλογές (σε σχέση με την stock Recovery του κινητού μας) που απλοστεύουν την διαδικασία φλασαρίσματος μιας Custom Rom.Αφου κάναμε Root και περάσαμε την Custom Recovery ακολουθούμε τα παρακάτω βήματα για να περάσουμε μια Custom Rom της αρεσκείας μας.Πριν φλασάρετε κάντε

επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων (επειδη σβήνονται oι ρυθμίσεις / εφαρμογές του κινητού σας χρησιμοποιείστε κάποια εφαρμογή (mybackup pro / titanium backup) για να κρατήσετε backup των δεδομένων/εφαρμογών σας.

 

Για παράδειγμα κάντε download από εδώ το zip στο τέλος του πρώτου post.

 

1.Kατεβάζουμε το zip της Custom Rom & xωρίς να το κάνουμε extract το περνάμε ''χύμα'' στην sd card.

2.Aκολουθούμε το 3ο βήμα του οδηγού Custom Recovery.

3.H περιήγηση στο menu γίνεται με Volume Up/Down και η επιλογή με το Power button

4.Eπιλέγουμε install zip from sd card->choose zip from sd card->προφανώς επιλέγουμε το zip που βάλαμε στην sd card (nova-xxx.zip),πατάμε yes install και περιμένουμε μεχρι να ολοκληρωθει η διαδικασία (μας πετάει πίσω στo menu της CWM)

6.Πάντα αφού φλασάρουμε μια Custom Rom κάνουμε τα εξης:data/factory reset + wipe cache partition + wipe dalvik (οι 3 αυτές επιλογές βρίσκονται στο Wipe της CWM).Ενώ αν φλασάρουμε μόνο Kernel κάνουμε τα 2 τελευταία.

7.Eπιλέγουμε Reboot system Νow το οποίο μπορεί να κρατήσει μερικά λεπτά.Κάνουμε και δεύτερη φορά Reboot και είμαστε έτοιμοι.

 

....................................................................................................................................................................................

 

Υ.Γ. Για να ξαναγυρίσετε σε stock ROM προφανώς και ακολουθείται τον οδηγό αναβάθμισης firmware της πρώτης σελίδας.

 

*Δεν είμαι υπεύθυνος για οποιαδήποτε βλάβη της συσκευής σας απο λάθος χειρισμό στη διαδικάσια εγκατάστασης του οδηγού.Χρησιμοποιήστε τον οδηγό με δική σας ευθύνη*

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
καλημερα παιδια εχτες πηρα ενα κινητο απο δημοπρασια καινουργιο στο κουτι του αγορασμενο απο κοσμοτε το προβλημα μου ειναι πως βαζω την καρτα σιμ απο vodafone ομως και δεν την διαβαζει βαζω της γυναικας μου παλι vodafone και παλι δεν την διαβαζει παω στην vodafone να ρωτησω εαν θελει αλλαγη η καρτα μου μου λεει οχι και οτι το προβλημα βρισκεται στην συσκευη πως δεν κανει πιθανον καλα επαφη θελουν λιγο σηκωμα τα συρματακια ηθελα να ρωτησω

1.παιζει ρολο οτι το κινητο ειναι αγορασμενο απο κοσμοτε και εγω βαζω vodafone ?

2.μηπως θελει καποια ρυθμισει απο μεσα στο μενου ?

3.πως μπορω να σηκωσω τα συρματακια ωστε να κανει καλα επαφη ?

4.αν και εχω την αποδειξει του κινητου λογικα δεν θα ισχυει η εγγυηση για να το στειλω στην lg

5.αν το στειλω ετσι το κινητο στην lg ποσα χρηματα λετε να μου παρουν?

6.εχετε καποιο σαιτ με σερβις κινητων ωστε να το στειλω καθως ειμαι απο επαρχια ?

7.σας εχει τυχη κατι παρομοιο εσας σας το παρουσιασε αυτο το προβλημα ?

σας ευχαρηστω εκ των πρωτερων

 

Δεν θα έπρεπε να έχεις τέτοιο πρόβλημα. Δοκίμασες με Cosmote και την διαβάζει κανονικά; Πολύ αμφιβάλω.

 

Τα πράγματα είναι απλά όταν μιλάμε για καινούργια συσκευή... Βάζεις τη SIM, δεν τη διαβάζει, βάζεις άλλη για να σιγουρέψεις ότι δεν φταίει η SIM, δεν τη διαβάζει πάλι... επιστρέφεις τη συσκευή στο κατάστημα αγοράς και ζητάς αντικατάσταση.

 

Είναι απαράδεκτο σε καινούργια συσκευή να σου λέει ο πωλητής να βάλεις χέρι στα pin.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα έπρεπε να έχεις τέτοιο πρόβλημα. Δοκίμασες με Cosmote και την διαβάζει κανονικά; Πολύ αμφιβάλω.

 

Τα πράγματα είναι απλά όταν μιλάμε για καινούργια συσκευή... Βάζεις τη SIM, δεν τη διαβάζει, βάζεις άλλη για να σιγουρέψεις ότι δεν φταίει η SIM, δεν τη διαβάζει πάλι... επιστρέφεις τη συσκευή στο κατάστημα αγοράς και ζητάς αντικατάσταση.

 

Είναι απαράδεκτο σε καινούργια συσκευή να σου λέει ο πωλητής να βάλεις χέρι στα pin.

 

κοσμοτε δεν εχω βαλει εχω βαλει δυο vodafone και τπτ τελικα εποικηνωνησα με lg και την παρασκευη στελνουνε κουριερ και μου το περνουνε για επισκευη περιπου 5 μερες μου ειπαν απο την εμπειρια σας οταν λενε 5 μερες ειναι 5 μερες ή 15,25,35 ? :X

Link to comment
Share on other sites

παιδια ερωτηση. τα apps που λεει στην αρχη οτι μπορουν να βγουν, πως αφαιρουνται?? σε μερικες που εψαξα οταν παω να τις αφαιρεσω δεν εχει την επιλογη uninstall. thanx
Link to comment
Share on other sites

Οποιος μπορεί ας δοκιμάσει το παρακάτω και να δώσει feedback.

 

Custom Recovery

 

1.Κατεβάζουμε την εφαρμογή ROM Manager από το Android Market

2.Aφού κάνουμε την εγκατάσταση ανοίγουμε την εφαρμογή και επιλέγουμε: Flash ClockworkMod Recovery -> LG Black

3.Mε την επιλογή Reboot in recovery μέσω της εφαρμογής Rom Manager μπαίνουμε στην Custom Recovery

 

Φλασάρισμα Custom Rom

 

H Custom Recovery έχει έξτρα επιλογές (σε σχέση με την stock Recovery του κινητού μας) που απλοστεύουν την διαδικασία φλασαρίσματος μιας Custom Rom.Αφου κάναμε Root και περάσαμε την Custom Recovery ακολουθούμε τα παρακάτω βήματα για να περάσουμε μια Custom Rom της αρεσκείας μας.Πριν φλασάρετε κάντε

επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων (επειδη σβήνονται oι ρυθμίσεις / εφαρμογές του κινητού σας χρησιμοποιείστε κάποια εφαρμογή (mybackup pro / titanium backup) για να κρατήσετε backup των δεδομένων/εφαρμογών σας.

 

Για παράδειγμα κάντε download από εδώ το zip στο τέλος του πρώτου post.

 

1.Kατεβάζουμε το zip της Custom Rom & xωρίς να το κάνουμε extract το περνάμε ''χύμα'' στην sd card.

2.Aκολουθούμε το 3ο βήμα του οδηγού Custom Recovery.

3.H περιήγηση στο menu γίνεται με Volume Up/Down και η επιλογή με το Power button

4.Eπιλέγουμε install zip from sd card->choose zip from sd card->προφανώς επιλέγουμε το zip που βάλαμε στην sd card (nova-xxx.zip),πατάμε yes install και περιμένουμε μεχρι να ολοκληρωθει η διαδικασία (μας πετάει πίσω στo menu της CWM)

6.Πάντα αφού φλασάρουμε μια Custom Rom κάνουμε τα εξης:data/factory reset + wipe cache partition + wipe dalvik (οι 3 αυτές επιλογές βρίσκονται στο Wipe της CWM).Ενώ αν φλασάρουμε μόνο Kernel κάνουμε τα 2 τελευταία.

7.Eπιλέγουμε Reboot system Νow το οποίο μπορεί να κρατήσει μερικά λεπτά.Κάνουμε και δεύτερη φορά Reboot και είμαστε έτοιμοι.

 

....................................................................................................................................................................................

 

Υ.Γ. Για να ξαναγυρίσετε σε stock ROM προφανώς και ακολουθείται τον οδηγό αναβάθμισης firmware της πρώτης σελίδας.

 

*Δεν είμαι υπεύθυνος για οποιαδήποτε βλάβη της συσκευής σας απο λάθος χειρισμό στη διαδικάσια εγκατάστασης του οδηγού.Χρησιμοποιήστε τον οδηγό με δική σας ευθύνη*

 

πετάει :), σε λίγο περισσότερα.

 

ναι είναι γυμνό ,αλλά με την λειτουργία app injector έχεις κάποιες από την stock.;)

και η διαδικασία είναι πολύ απλή.

Edited by nikoslikos
Link to comment
Share on other sites

πετάει :), σε λίγο περισσότερα.

 

ναι είναι γυμνό ,αλλά με την λειτουργία app injector έχεις κάποιες από την stock.;)

και η διαδικασία είναι πολύ απλή.

 

Δηλαδή ολα οκ με τον οδηγό?

 

Ευχαριστώ φίλε μου για το feedback :happy:

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ολα οκ με τον οδηγό?

 

Ευχαριστώ φίλε μου για το feedback :happy:

 

Όλα οκ ,ευχαριστώ για των οδηγό.

έφτιαξαν και οι επαφές και είναι κατά γραμμα και τα ελληνικά.

 

Υ.Γ. οπωσδήποτε δυο boot πριν ξεκινήσετε την παραμετροποίηση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...