Jump to content

[Επίσημο] LG Optimus Black / White (P970)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Έχω σκοπό να αγοράσω το συγκεκριμένο κινητό. Θέλω λοιπόν, αν μπορείτε, να μου πείτε αν αξίζει να το αγοράσω;! Επίσης αν έχει κάποια προβλήματα, δηλαδή αν είναι μερικές λειτουργείες του προβληματικές κπλ. Αν μπορείτε να αναφερθείτε και στα αρνητικά, γενικότερα, του κινητού. Δεν έχω σκοπό, αν το αγοράσω, να κάνω ροοτ, οπότε ο,τι έχει αρχικά το κινητό θα κρατήσω. Ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα,

Έχω σκοπό να αγοράσω το συγκεκριμένο κινητό. Θέλω λοιπόν, αν μπορείτε, να μου πείτε αν αξίζει να το αγοράσω;! Επίσης αν έχει κάποια προβλήματα, δηλαδή αν είναι μερικές λειτουργείες του προβληματικές κπλ. Αν μπορείτε να αναφερθείτε και στα αρνητικά, γενικότερα, του κινητού. Δεν έχω σκοπό, αν το αγοράσω, να κάνω ροοτ, οπότε ο,τι έχει αρχικά το κινητό θα κρατήσω. Ευχαριστώ :)

 

Καλημέρα φιλε μου. To κινητό είναι πραγματικά πολύ τίμιο. Σε αυτά τα λεφτά, δεν νομίζω να υπάρχει καλύτερη λύση.

 

Γενικά δεν έχει θέματα, αν εξαιρέσουμε ότι είναι κάπως αργό, κυρίως λόγω μνήμης, αλλά αν δεν το πήξεις στις εφαρμογές δεν θα έχεις πρόβλημα. Εχει οθονάρα, είναι ελαφρύ και κομψό, έχει καλή μπαταρία για την κατηγορία του (2 με 3 ημέρες) και θα αναβαθμιστεί και στην τελευταία έκδοση του Android (v4.0).

 

Ενα μικρό μείον είναι ότι από την τελευταία αναβάθμιση που πήρε και μετά, τα πλήκτρα αφής που έχει στο μπροστά μέρος (Options, Home, Back, Search) δεν μένουν αναμμένα όταν χρησιμοποιείς το κινητό και σβήνουν μετά απο λίγο για εξοικονόμηση μπαταρίας. Είναι λίγο εκνευριστικό, ειδικά το βράδυ, μιας και ειδικά στις αρχές που θα χρησιμοποιείς το κινητό, θα πρέπει να θυμάσαι που περίπου είναι το κάθε πλήκτρο ώστε να το πατήσεις.

 

Κατά τ' άλλα δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

εντελώς πληροφοριακά σήμερα βγήκε η ελληνική έκδοση λογισμικού 20Q.

 

Αναβάθμισα κι εγώ. Βέβαια στην έκδοση software μου λέει V20p :confused:

Link to comment
Share on other sites

Αναβάθμισα κι εγώ. Βέβαια στην έκδοση software μου λέει V20p :confused:

 

το κινητό σου είναι προφανώς παραεισαγωγής, η Ελληνική είναι 20q. Αυτό βέβαια δεν παίζει ρόλο διότι διαβάζω στα διάφορα φορουμ του εξωτερικού ότι είναι ουσιαστικά η ίδια έκδοση για διαφορετικές χώρες.

frastgr
Link to comment
Share on other sites

το κινητό σου είναι προφανώς παραεισαγωγής, η Ελληνική είναι 20q. Αυτό βέβαια δεν παίζει ρόλο διότι διαβάζω στα διάφορα φορουμ του εξωτερικού ότι είναι ουσιαστικά η ίδια έκδοση για διαφορετικές χώρες.

 

Ναι αυτό είναι το λογικό. Πραγματικά δεν έχω κανένα πρόβλημα ειδικά όταν έχω γλυτώσει και ένα σεβαστό ποσό κατά την αγορά του...

Link to comment
Share on other sites

το σημαντικό με την αναβάθμιση σε 20q είναι ότι επιτέλους διορθώθηκε το κενό διάστημα 2-3 sec μέχρι να σε ακούσουν κατά την κλήση!
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Να ρωτήσω και κάτι τελευταίο: Η τιμή του κινητου υπάρχει στο διαδίκτυο με 244,89 € . Είναι μόνο μέσω internet ή μπορώ να το βρώ και σε καταστήματα σ'αυτη την τιμή ;
Link to comment
Share on other sites

τετοιες τιμες δυσκολα θα πετυχεις σε καταστημα κινητης τηλεφωνια (εννοω καποια γνωστα).

φυσικα τα περισσοτερα ιντερνετομαγαζα εχουν και καταστηματα (συνηθως 1-2 σε ολη την αττικη) και μπορεις να πας και απο κει να παραλαβεις το κινητο

Link to comment
Share on other sites

το σημαντικό με την αναβάθμιση σε 20q είναι ότι επιτέλους διορθώθηκε το κενό διάστημα 2-3 sec μέχρι να σε ακούσουν κατά την κλήση!

 

Όντως φίλε! Δεν το είχα παρατηρήσει! Το επιβεβαιώνω κι εγω!

Link to comment
Share on other sites

χεχε ακριβως αυτο μπηκα να αναφερω και εγω! οντως διορθώθηκε το πιο εκνευριστικο προβλημα :D

 

(αντιθετα στον καταλογο που τα ονοματα δεν εμφανιζονται με την σωστη σειρα , παραμενει)

Link to comment
Share on other sites

... αντιθετα στον καταλογο που τα ονοματα δεν εμφανιζονται με την σωστη σειρα , παραμενει

 

Ωπα! Τι πρόβλημα έχεις; Σε μένα εμφανίζονται κανονικότατα (και με την προηγούμενη έκδοση) σε απόλυτη αλφαβητική σειρά. Πρώτα τα Ελληνικά και μετά τα Αγγλικά. Τα έχω σορτάρει ανά επίθετο.

Link to comment
Share on other sites

μαλλον επρεπε να πω ..δεν εμφανιζονται κατω απο το σωστο γραμμα

αν πχ πατησω Τ στην λιστα του αλφαβητου που βγαζει στις επαφες , με παει στο Τ , αλλα τα ονοματα μπορει να ειναι ακομα στο Σ ή στο Ρ

 

------Τ------

Σπυροπουλος

Σ#@$#@

Σ#@$

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φιλε μου. To κινητό είναι πραγματικά πολύ τίμιο. Σε αυτά τα λεφτά, δεν νομίζω να υπάρχει καλύτερη λύση.

 

Γενικά δεν έχει θέματα, αν εξαιρέσουμε ότι είναι κάπως αργό, κυρίως λόγω μνήμης, αλλά αν δεν το πήξεις στις εφαρμογές δεν θα έχεις πρόβλημα. Εχει οθονάρα, είναι ελαφρύ και κομψό, έχει καλή μπαταρία για την κατηγορία του (2 με 3 ημέρες) και θα αναβαθμιστεί και στην τελευταία έκδοση του Android (v4.0).

 

Ενα μικρό μείον είναι ότι από την τελευταία αναβάθμιση που πήρε και μετά, τα πλήκτρα αφής που έχει στο μπροστά μέρος (Options, Home, Back, Search) δεν μένουν αναμμένα όταν χρησιμοποιείς το κινητό και σβήνουν μετά απο λίγο για εξοικονόμηση μπαταρίας. Είναι λίγο εκνευριστικό, ειδικά το βράδυ, μιας και ειδικά στις αρχές που θα χρησιμοποιείς το κινητό, θα πρέπει να θυμάσαι που περίπου είναι το κάθε πλήκτρο ώστε να το πατήσεις.

 

Κατά τ' άλλα δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο.

 

Συμφωνω αλλα,

Τι θες να πεις λογω μνημης

Δηλ. Ποιο κινητο εχει παραπανω μνημη απο το black στην σειρα αυτη 1gb επεξεργαστη?

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει εφαρμογη να εντοπιζεται το κινητο σε περιπτωση που χαθει η και να διαγραφονται τα αρχεια του?
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω αλλα,

Τι θες να πεις λογω μνημης

Δηλ. Ποιο κινητο εχει παραπανω μνημη απο το black στην σειρα αυτη 1gb επεξεργαστη?

 

Δεν το είπα σε σύγκριση με κάποιο άλλο τηλέφωνο. Αυτό ισχύει γενικά σε αυτή την κατηγορία. Υστερεί σε μνήμη (RAΜ).

 

Αν κάποιος δεν μπορεί να κάνει υποχώρηση όσον αφορά την απόκριση της συσκευής του, θα πρέπει να κοιτάξει για ακριβότερη λύση.

 

μαλλον επρεπε να πω ..δεν εμφανιζονται κατω απο το σωστο γραμμα

αν πχ πατησω Τ στην λιστα του αλφαβητου που βγαζει στις επαφες , με παει στο Τ , αλλα τα ονοματα μπορει να ειναι ακομα στο Σ ή στο Ρ

 

Χμ, δεν χρησιμοποιούσα αυτή τη λειτουργία μιας και το τρέχω σε Αγγλικό locale και μου έβγαζε μονο Αγγλικούς Χαρακτήρες δεξιά. Το γύρισα σε Ελληνικό για να δοκιμάσω όμως και μου παίζει μια χαρά!

 

Εχεις γράψει σωστά όλες τις επαφές σου; Έχω δει αρκετες φορές τα ονόματα με τον πρώτο χαρακτήρα στα Αγγλικά, π.χ AΓΓΕΛΟΣ. Μοίαζει να είναι όλοι οι χαρακτήρες ελληνικοί αλλά το Α είναι αγγλικό. Ετσι φαίνεται σαν να μην λειτουργεί σωστά η ταξινόμηση.

 

Αν και από θέμα ταξινόμησης είσαι οκ, δεν μπορώ να φανταστώ τι φταίει...

Edited by RaZieL137
Link to comment
Share on other sites

Παιδια γιατι δεν μπορω να ενεργοποιήσω την αναφορά παράδοσης για τα μηνύματα?

 

Εννοείς ότι δεν σου δουλεύει ή ότι δεν βρίσκεις από που ενεργοποιείται;

 

Αν χρησιμοποιείς την εφαρμογή της LG για τα SMS, μόλις την ανοίξεις πάτα το πρώτο από τα πλήκτρα αφής της συσκευής (αυτό με το τετραγωνάκι) και μετά κλικ στο Settings (Ρυθμίσεις). Η 4η σειρά αφορά τις αναφορές παράδοσης. Τσέκαρε το κουτάκι.

 

Δεν ξέρω αν είναι το πρώτο σου Android αλλά να ξέρεις πως σε όλα τα κινητά με αυτό το λειτουργικό, οι αναφορές (της εργοστασιακής εφαρμογής) δεν σε ειδοποιούν με ήχο. Απλά θα σου βγάλουν ένα φακελάκι με ένα τικ δίπλα από το μήνυμά σου που θα δείχνει ότι παραδόθηκε.

Link to comment
Share on other sites

εχω εγκαταστησει την εφαρμογη google plus.ανα διαστηματα αυτη κρασαρει με αποτελεσμα να μου κλεινει.αντιμετωπιζει και καποιος αλλος αυτο το προβλημα με την συγκεκριμενη εφαρμογη η συμβαινει κατι αλλο?αυτο μου το παρουσιασε μετα το τελευταιο update της εφαρμογης.
Link to comment
Share on other sites

Τελευταια παω να κανω εγκατασταση καπιες εφαρμογες και που βγαζει οτι δν μπορει να γινει αποθηκευση σε καρτα sd η μνημη usb

Ξερεις κανεις τι φταει κ πως διορθωνετε;

Link to comment
Share on other sites

Τελευταια παω να κανω εγκατασταση καπιες εφαρμογες και που βγαζει οτι δν μπορει να γινει αποθηκευση σε καρτα sd η μνημη usb

Ξερεις κανεις τι φταει κ πως διορθωνετε;

 

Υπάρχει η πιθανότητα να μην σου βλέπει την καρτα μνημης. Μπορεί να κάηκε ή να κουνήθηκε αν σου έπεσε η συσκευή κάτω. Σβήσε την συσκευή σου, βγάλε την κάρτα μνήμης, ξαναβάλ' την και δοκίμασε πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι rom. Ρωτάω πως θα κάνω root την 20q που έχω

κοίτα το παρακάτω λινκ κάνε ότι γράφει και είσαι οκ. Με αυτό τον τρόπο μπορείς να ρουτάρεις οποιοδήποτε firmware.

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1692191

frastgr
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...