Jump to content

[Επίσημο] LG Optimus Black / White (P970)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα παιδια..εχω το xperia mini και λεω να το γυρισω σε optimus black..τι λετε?αξιζει τον κωπο?

 

τι προβληματα εχετε παρατηρησει?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά πως το επαναφέρουμε στην αρχική του κατάσταση δηλαδή την V 10G πού φόραγε; τώρα είναι root και φοράει την nova. Γράφει στην πρώτη σελίδα; ευχαριστώ

 

Sent from my LG-P970 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

εγω αφου τελικα το πειρα και ειμαι αρκετα ευχαριστημενος θελω να ρωτησω πως μπορω να το κανω 2.3? τωρα ειναι 2.2.2 και λεει οτι δεν εχει διαθεσιμο update..αλλα βλεπω οτι ειναι upgradable..

 

επισης εχω ακομα 2 αποριες..εχει πανω την 10g...μπορει να γινει root με τους οδηγους που ειναι στην αρχικη σελιδα?πρεπει να κανω ολα τα βηματα?και το update?sorry που κανω τοσες ερωτησεις μαζεμενες αλλα δεν εχω σχεδον καμια ιδεα απο android..

 

 

βρηκα ενα site το στο το οποιο αναφερει ποτε θα γινουν τα updates και για ποια κινητα..αναφερει πως το δικο μας θα αναβαθμιστη στις 28 νοεμβριου σε 2.3...

Edited by Red_Tiby
Link to comment
Share on other sites

ακολουθω τον οδηγω της πρωτης σελιδας αλλα παντα το software update(KZD)μου βγαζει δεν αποκρινεται και μου κλεινει το προγραμμα!καμια ιδεα?

Ακυρον....εβγαλα ακρη

Edited by tolisfar
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
για να κανω root το κινητο πρεπει να κανω και το Upgrade firmware? η μονο το root για V10d και μετα?

 

Root μπορείς να κάνεις οποιαδήποτε στιγμή μιας και είναι ανεξάρτητο από το όποιο upgrade.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

με ενθουσιασε ιδιαιτερα το v10e σαν επιδοσης αλλα δεν εβρισκα τροπο να το rootaρω...με τον τροπο που γραφει εφω με το Oneclick Μου κολλαγε!αν εχεις καποιον πιο σιγουρο τροπο να πιανει πες μου...ty

 

Ps:τωρα εχω κανει root με ginger σε v10b! αλλα quadrand επιδοσεις ειχε καλυτερες με την 10e open europe..!!

 

ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους! Απεκτησα κ εγω αυτο το αριστο τηλ. απο εναν συμφορητη ! Εχω μια ερωτηση το τηλ ειναι ροοτ κ θελω να περασω μια αλλη ρομ η διαδικασια ειναι ιδια σχεδον σε ολα τα ανδροιδ αλλα το θεμα ειναι οτι εφοσον δεν δινει συνδυασμο πληκτρων η lg για να μπω σε recovery στην περιπτωση που κολησει το τηλ πως θα μπω παλι σε recovery για να εκτελεσω backup?
nokia 3310 - nokia 5130 - sharp gx 25 - k750i - nokia e66 - nokia 5800 - motorola milestone - htc desire-iphone 3gs - ideos x5 - lg optimus black - lg optimus 2x - iphone 4 16gb - galaxy s2 - 4s - s3 - iphone5 - lg g2 - lumia 1020 - note 2 - note 3 - 5s - iphone 6 (asus fonepad 3g 8gb) - lg v10 black - s7 edge
Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι κακη ιδεα..απλα σκεφτομαι μηπως υπαρχει καπου μεσα σε ολες τις σελιδες και δεν τον εχω δει και επαναλαμβανομαι! :P btw θα κατσω να κανω εναν προχειρο "οδηγο"
Link to comment
Share on other sites

"οδηγός" για custom rom.. nova 8

έχουμε και λέμε..

 

Βήμα 1ο: Update firmware to V10B open europe (τουλάχιστον αυτήν είχα εγώ)

αρχικά να αναφέρω πως δεν κατάφερα να κάνω update με τον τρόπο στην πρώτη σελίδα(χωρίς να θέλω να πω ότι δεν λειτουργεί.. οπότε παραθέτω την σελίδα στο xda που είναι με περίπου ίδιο τρόπο απλά είναι πιο αναλυτικά (κατά την γνώμη μου..)..

οδηγός update firmware

στον παραπάνω οδηγό έβαλα την έκδοση V10B open europe η οποία ήταν και η μοναδική που κατάφερα να rootάρω...και την βρήκα εδω

γίνει όπως ακριβώς τα λέει ο οδηγός είναι πολύ εύκολο και γρήγορο...

 

Βήμα 2ο: Root για V10a V10b

ακολούθησα τον οδηγό rootαρίματος που υπάρχει στην πρώτη σελίδα (by giespi )

 

1)Κατεβάζουμε την εφαρμογή Gingerbreak APK απο εδώ

2)Την βάζουμε στην κάρτα μνήμης SD

3)Από ρυθμίσεις-εφαρμογές τικάρουμε Άγνωστες προελεύσεις

4)Από ρυθμίσεις -εφαρμογές-ανάπτυξη τικάρουμε Εντοπισμό σφαλμάτων

5)Ανοίγουμε την εφαρμογή polaris που είναι file manager

6)Εγκαθιστούμε την εφαρμογή Gingerbreak APK

7)Πατάμε το κουμπί για root

8 )Το Optimus Black κάνει επανεκίννηση και είναι rooted

 

επίσης πολύ εύκολη και γρήγορη διαδικασία...να σημειώσω πως στο παραπάνω βήμα αντί για το polaris (που δεν το έχω δοκιμάσει)

χρησιμοποίησα το Astro file manager

 

 

Βήμα 3ο: ClockworkMod με rom manager

1) εγκαθιστούμε από το android market το πρόγραμμα rom manager (free)

2)ανοίγουμε την εφαρμογή

3)ενώ ήμαστε συνδεδεμένοι σε wifi πατάμε την πρώτη επιλογή που λέει flash clockWorkMod(CWM) recovery

4)περιμένουμε μέχρι να κάνει την εγκατάσταση

5)μετά πρέπει να γράφει από κάτω current recovery : ClockworkMod 5.0.2.6 τότε τελειώσαμε και με αυτό...

 

 

 

 

Βήμα 4ο: Εγκατάσταση Custom Rom Nova-eight.zip

1)κατέβασα το nova eight από το site

2)αφού κατέβει το αφήνουμε σε μορφή zip και το περνάμε όπως είναι μέσα στην sd κάρτα μας

3)μετά πάμε στο κινητό, ανοίγουμε το rom manager που εγκαταστήσαμε στο προηγούμενο βήμα και πατάμε reboot into recovery->ok

4)όταν θα είναι σε "recovery mode" χρησιμοποιούμε μόνο τα κουμπιά έντασης για πάνω κάτω και το Power button για "οκ"

5)σε recovery mode πάντα επιλέγουμε "install zip from sd card"

6)βρίσκουμε το αρχείο που αποθηκεύσαμε πιο πριν "nova eight.zip" και το επιλέγουμε με το power button

7)μετά θα μας βγάλει μια λίστα με πολλά "no" εμείς θα βρούμε το "yes install nova-eight.zip" και θα το επιλέξουμε..

8)περιμένουμε να τελειώσει το install

9) επιλέγουμε το reboot..θα κάνει λίγη ώρα (2-3 λεπτα)

10) κάνουμε ακόμα ένα reboot μόνοι μας για να γίνουν οι υπόλοιπες ρυθμίσεις...

 

το 4ο βήμα είναι όλο "μετάφραση" απο εδώ

 

τέλος να αναφέρω ο,τι δεν μπορώ να γνωρίζω αν υπάρχει κίνδυνος για τα παραπάνω καθώς εγώ δεν αντιμετώπισα ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα......

επίσης ένα ευχαριστώ σε όσους έχουν κάνει τους οδηγούς και στους moderator του φόρουμ που βοήθησαν και τα έβαλαν στην πρώτη σελίδα..

 

ελπίζω να βοήθησα και να φανεί "εύκολο"...

αν κάποιος κολλήσει κάπου μπορεί να με ρωτήσει

καλή επιτυχία σε όσους το δοκιμάσουν..

 

p.s.: εχω την εντύπωση ότι όποιος είναι ήδη root μπορεί να ξεκινήσει από το 3ο βήμα χωρίς να είμαι σίγουρος...όποιος δοκιμάσει μπορεί να μας πει..!

Edited by Red_Tiby
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα σας.Μολις πειρα στα χερια μου ενα Lg optimus 970 ειχε ελληνικα και κατι apps μεσα.και λεω δεν το κανω ενα ρεστορ να το αρχισω απο την αρχη(ηταν μεταχειρησμενο) και το εκανα και χαθηκε και η ελληνικη γλωσσα.και επειδη ειμαι και αρχαριος σε adroid μηπως μπορειτε να βοηθησετε?
Link to comment
Share on other sites

settings -->γλωσσα και πλητρολογιο (language and keyboard!?)--->choose language και εκει θα βρεις τα ελληνικα Edited by Red_Tiby
Link to comment
Share on other sites

οκ..αλλη μια ενημερωση επειδη δεν ξερω πως το ψαχνεις...ειναι προς το τελος και λεει "Ελληνικα" οχι "Greek"

το λεω επειδη και εγω ετσι την ειχα πατησει με το xperia mini και νομιζα οτι δεν ειχε ελληνικα..το εψαχνα ως greek..

Link to comment
Share on other sites

εκει λιγο πιο πριν.. ενα scroll πιο πανω!αλλα για να μην το βλεπεις μαλλον δεν το εχει oπως προ ειπες..
Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε να κανεις το πρωτο βημα απο τον πιο πανω οδηγο !ενα update με οποιο firmware θες...και οταν ζητηθει να επιλεξεις γλωσσα βαλε την ελληνικη!αν δεν βαριεσαι σαφως :p
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστούμε πολύ... για τον οδηγό... με την πρώτη ευκαιρία θα δοκιμάσω και εγώ την NOVA:rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

ελπίζω να είναι κατανοητός...όταν το κάνεις ενημέρωσε μας!!και για όταν το κάνεις καλή επιτυχία !
Link to comment
Share on other sites

Παιδια τελικα δεν καταφερα κατι να κανω.με το μονο που αλλαξα γλωσσα ηταν με ενα app απο το market.Παντος ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...