Jump to content

[Android - προτάσεις] Privacy, security και anti-virus


Asdf_7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και ας ειναι system app δεν θα μεινει ?

My third beast Xiaomi Mi 9

My second mini Sony Z3 Compact : stock

Μy first android phone LG Optimus 2x Rom : CM10.1 - tonyp - T-Build 05 with kk M1

Link to comment
Share on other sites

Και ας ειναι system app δεν θα μεινει ?

 

Τι εννοείς;

Είπαμε οτιδήποτε αν είναι system app, θα χαθεί μόνο από πέρασμα άλλης Ρομ.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Που ειπε ο φιλος barca10 οτι δεν μενει μετα απο hard reset ....

 

Αν ειναι system app δεν διαγραφεται σωστα ?

My third beast Xiaomi Mi 9

My second mini Sony Z3 Compact : stock

Μy first android phone LG Optimus 2x Rom : CM10.1 - tonyp - T-Build 05 with kk M1

Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι rooted τότε έχεις τη δυνατότητα να την περάσεις ως εφαρμογή συστήματος και δεν μπορεί να σβηστεί ούτε με factory reset.

 

Αν δεν είσαι rooted δεν έχεις αυτή τη δυνατότητα.

Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι rooted τότε έχεις τη δυνατότητα να την περάσεις ως εφαρμογή συστήματος και δεν μπορεί να σβηστεί ούτε με factory reset.

 

Αν δεν είσαι rooted δεν έχεις αυτή τη δυνατότητα.

 

Το samsung dive είναι εφαρμογή συστήματος σωστά;;;Συνεπώς με factory reset διατηρείται η ασφάλεια της συσκευής από ενδεχόμενο hard reset;;;

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Αν ειναι system app δεν διαγραφεται σωστα ?

 

Συνεπώς με factory reset διατηρείται η ασφάλεια της συσκευής από ενδεχόμενο hard reset;;;

 

Ακριβώς, το hard reset δεν πειράζει στις εφαρμογές συστήματος (/system/app).

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Εγκατεστησα το avast και του εδωσα δικαιωμα administrator, τωρα αν θελω να το διαγραψω πως αφαιρω το δικαιωμα;

Desktop.

Ultrabook Samsung Ativ Book 7.

Samsung Galaxy Note 3.

LG G2.

Link to comment
Share on other sites

Εγκατεστησα το avast και του εδωσα δικαιωμα administrator, τωρα αν θελω να το διαγραψω πως αφαιρω το δικαιωμα;

 

Settings> security

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Ρε παιδιά, με το cerberus λύθηκαν τα προβλήματα με τα popup παράθυρα για την τοποθεσία google και για την ενδηξη οτι το gps είναι ανοιχτό?
Link to comment
Share on other sites

αυτό τώρα με τα popup παράθυρα με το που ανοίγω το wi-fi πως λύνετε?μου βγάζει αρκετά και στις ειδοποιήσεις..

 

samsung galaxy s2 έχω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ήξερα πού να θέσω την ερώτηση, οπότε ζητώ συγγνώμη αν υπάρχει ανάλογο θέμα.

Σήμερα το απόγευμα εκλάπη το τηλέφωνο της μητέρας μου. Επειδή ήμουν σχετικά προετοιμασμένος για κάτι τέτοιο είχα αγοράσει και εγκαταστήσει το Phone Locator Pro. Φέρθηκα λίγο ανόητα βέβαια και ξέχασα να εγκαταστήσω το SIM Card Change Notifier και το τηλέφωνο είχε εγκατεστημένο το GO SMS Pro, το οποίο απ' ό,τι διάβασα στο site του Phone Locator Pro δημιουργεί πρόβλημα στις εντολές του τελευταίου.

Το τηλέφωνο αυτή τη στιγμή είναι προφανώς απενεργοποιημένο ή δεν έχει τουλάχιστον σύνδεση στο internet, επειδή προσπάθησα να εγκαταστήσω κάποιες εφαρμογές από το site του Play, αλλά ποτέ δεν εγκαταστάθηκαν. Αυτό που θέλω είναι να μου πει κάποιος αν υπάρχει κάποια εφαρμογή που να εγκαθίσταται και να μου στείλει τα στοιχεία της νέας SIM, όποτε και αν αυτή τοποθετηθεί, είτε με SMS είτε email. Το PLP έχει τέτοια λειτουργία αλλά πλέον δυστυχώς δε μπορώ να βασιστώ σε αυτό αφότου διάβασα για την ασυμβατότητα.

Πραγματικά παρακαλώ για οποιαδήποτε βοήθεια, γιατί το τηλέφωνο άρεσε πολύ στη μητέρα μου και ήταν κυριολεκτικά του κουτιού και δε θέλω να σκέφτομαι ότι του έφεξε κάποιου καρ**λη και βρήκε στο δρόμο ολοκαίνουριο κινητό και είχε το θράσος να το κλείσει κιόλας για να μη μπορέσουμε να το εντοπίσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή να καταλάβω.

Σας κλέψανε ένα κινητό, στο οποίο είχες φροντίσει να εγκαταστησει πρόγραμμα προστασίας κλοπής, αλλά το οποίο τελικά δεν δουλεύει λόγω ασυμβατότητας;

Όσο καιρό είχε το πρόγραμμα, δεν είχες φροντίσει να κάνεις κάποιες δοκιμές να δεις αν δουλεύει σωστά;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Δεν ήξερα πού να θέσω την ερώτηση, οπότε ζητώ συγγνώμη αν υπάρχει ανάλογο θέμα.

Σήμερα το απόγευμα εκλάπη το τηλέφωνο της μητέρας μου. Επειδή ήμουν σχετικά προετοιμασμένος για κάτι τέτοιο είχα αγοράσει και εγκαταστήσει το Phone Locator Pro. Φέρθηκα λίγο ανόητα βέβαια και ξέχασα να εγκαταστήσω το SIM Card Change Notifier και το τηλέφωνο είχε εγκατεστημένο το GO SMS Pro, το οποίο απ' ό,τι διάβασα στο site του Phone Locator Pro δημιουργεί πρόβλημα στις εντολές του τελευταίου.

Το τηλέφωνο αυτή τη στιγμή είναι προφανώς απενεργοποιημένο ή δεν έχει τουλάχιστον σύνδεση στο internet, επειδή προσπάθησα να εγκαταστήσω κάποιες εφαρμογές από το site του Play, αλλά ποτέ δεν εγκαταστάθηκαν. Αυτό που θέλω είναι να μου πει κάποιος αν υπάρχει κάποια εφαρμογή που να εγκαθίσταται και να μου στείλει τα στοιχεία της νέας SIM, όποτε και αν αυτή τοποθετηθεί, είτε με SMS είτε email. Το PLP έχει τέτοια λειτουργία αλλά πλέον δυστυχώς δε μπορώ να βασιστώ σε αυτό αφότου διάβασα για την ασυμβατότητα.

Πραγματικά παρακαλώ για οποιαδήποτε βοήθεια, γιατί το τηλέφωνο άρεσε πολύ στη μητέρα μου και ήταν κυριολεκτικά του κουτιού και δε θέλω να σκέφτομαι ότι του έφεξε κάποιου καρ**λη και βρήκε στο δρόμο ολοκαίνουριο κινητό και είχε το θράσος να το κλείσει κιόλας για να μη μπορέσουμε να το εντοπίσουμε.

Αν είχε το gosms και δεν είχες τικάρει το κουτάκι που έπρεπε πιθανώς να έχεις καταστήσει άχρηστο το πρόγραμμα. Έστειλες ωστόσο sms στη συσκευή σου για να σου πει τη θέση; Είχες κάνει προηγουμένως τις ρυθμίσεις να κλειδώνει η sim και να σου στέλνει στοιχεία όταν αλλαχτεί;

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

παιδιά δηλαδή αν δεν έχουμε κάνει root το κινητό μας και ο κλέφτης απλά κάνει αμέσως hard reset όλα σβήνονται άρα είναι και άχρηστες όλες αυτές οι εφαρμογές ασφαλείας έτσι δεν είναι? Edited by fuorigioco1981
Link to comment
Share on other sites

Δε μπορώ να καταλάβω πού κολλάτε :p

Το πρόγραμμα δούλευε κανονικά, φρόντιζα να ελέγχω ανά διαστήματα 2 εβδομάδων όλες τις λειτουργίες και πάντοτε μου επέστρεφε αποτελέσματα. Ανέφερα ό,τι είδα στο site, ότι το GO είναι μη συμβατό και δημιουργεί προβλήματα, όμως εμένα δε μου είχε εμφανίσει κάτι ποτέ και απλά φοβάμαι. Το πρόβλημά μου πλέον δεν είναι αυτό. Απ' ό,τι είδα στο play μπορώ να κάνω remote unistalling το GO για να απαλείψω οποιοδήποτε πρόβλημα και έτσι η εφαρμογή να λειτουργήσει κανονικά. Το θέμα είναι ότι ο καλός άνθρωπος που το έκλεψε ακόμη δε το έχει συνδέσει στο internet προφανώς γιατί τα πάντα έχουν αποτύχει μέχρι τώρα, εντολές του PLP, εγκατάσταση άλλων εφαρμογών και απεγκατάσταση του GO. Θέλω να ρωτήσω με κάποιον τρόπο αν γίνεται να ειδοποιηθώ μόλις το κινητό συνδεθεί στο διαδίκτυο γιατί δε μπορώ να είμαι συνεχώς πάνω από το laptop μου.

Εντολές μέσω SMS δε μπορώ να στείλω. Ο κλέφτης απενεργοποίησε τη συσκευή μόλις η μητέρα μου άρχισε να καλεί και πλέον το νούμερό της βρίσκεται σε καινούρια SIM. Θα βοηθούσε αν μπορούσα να στείλω εντολές μέσω email, αλλά δε βρήκα κάτι.

 

Δε μας ενδιαφέρουν οι επαφές και γενικά τίποτε από δεδομένα γιατί έχουμε αντίγραφα ασφαλείας εως και Δευτέρας μεσημέρι στο google. Αυτό που μου τη δίνει είναι ότι η συσκευή ήταν ολοκαίνουρια με θήκη και protector και άρεσε πολύ στη μητέρα μου. Δε γουστάρω τον άλλον να του φέγγει έτσι και να βρίσκει κάτω οτιδήποτε για το οποίο η μητέρα μου πλήρωσε για να το αγοράσει. Το θεωρώ πουστιά να μη το επιστρέψεις και ειλικρινά αν τον βρω θα γίνει χαμός.

Edited by one_tree_hill
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς αν δεν βρεις τον αριθμό του κλέφτη, δεν μπορείς να στείλεεντολές και άρα να το βρεις.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς αν δεν βρεις τον αριθμό του κλέφτη, δεν μπορείς να στείλεεντολές και άρα να το βρεις.

 

Που σημαίνει περιμένω να ενεργοποιηθεί η συσκευή για να μπορέσω να δράσω. Μάλιστα...

Link to comment
Share on other sites

παιδιά δηλαδή αν δεν έχουμε κάνει root το κινητό μας και ο κλέφτης απλά κάνει αμέσως hard reset όλα σβήνονται άρα είναι και άχρηστες όλες αυτές οι εφαρμογές ασφαλείας έτσι δεν είναι?

Aκριβώς! Πρέπει να έχεις κάνει root και να έχεις περάσει την εφαρμογή στο φάκελο των εφαρμογών συστήματος ;)

 

Θέλω να ρωτήσω με κάποιον τρόπο αν γίνεται να ειδοποιηθώ μόλις το κινητό συνδεθεί στο διαδίκτυο γιατί δε μπορώ να είμαι συνεχώς πάνω από το laptop μου.

Εντολές μέσω SMS δε μπορώ να στείλω. Ο κλέφτης απενεργοποίησε τη συσκευή μόλις η μητέρα μου άρχισε να καλεί και πλέον το νούμερό της βρίσκεται σε καινούρια SIM. Θα βοηθούσε αν μπορούσα να στείλω εντολές μέσω email, αλλά δε βρήκα κάτι.

 

Δε μας ενδιαφέρουν οι επαφές και γενικά τίποτε από δεδομένα γιατί έχουμε αντίγραφα ασφαλείας εως και Δευτέρας μεσημέρι στο google. Αυτό που μου τη δίνει είναι ότι η συσκευή ήταν ολοκαίνουρια με θήκη και protector και άρεσε πολύ στη μητέρα μου. Δε γουστάρω τον άλλον να του φέγγει έτσι και να βρίσκει κάτω οτιδήποτε για το οποίο η μητέρα μου πλήρωσε για να το αγοράσει. Το θεωρώ πουστιά να μη το επιστρέψεις και ειλικρινά αν τον βρω θα γίνει χαμός.

Φαντάζομαι πως θα σου έρθει απάντηση για τις εντολές που έστειλες μόλις ενεργοποιηθεί το internet. Επίσης, αν αλλάξει sim και ειδοποιηθείς με το νέο αριθμό, υπάρχει keyword για να ενεργοποιηθεί το 3g και το wifi ώστε να υπάρχει μια πιθανότητα ακόμα να μπει στο internet. Οπότε το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να αναμένεις και να ελπίζεις... Γιατί όσο και να βοηθάνε αυτές οι εφαρμογές, σίγουρα δε σώζουν 100% :(

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

αν βαλω ενα pin (απο το μενου ασφαλεια) ο κλεφτης αν ΔΕΝ κανει hard reset θα μπορει να δει δεδομενα μου?αν ΚΑΝΕΙ hard reset το pin φανταζομαι παει περιπατο αλλα θα μπορει να δει τα δεδομενα μου,στοιχεια λογαριασμου gmail κλπ?
Link to comment
Share on other sites

αν βαλω ενα pin (απο το μενου ασφαλεια) ο κλεφτης αν ΔΕΝ κανει hard reset θα μπορει να δει δεδομενα μου?αν ΚΑΝΕΙ hard reset το pin φανταζομαι παει περιπατο αλλα θα μπορει να δει τα δεδομενα μου,στοιχεια λογαριασμου gmail κλπ?

αν κάνει hard reset σβήνονται οι ρυθμίσεις, άρα πώς θα δει τα στοιχεία του email?

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

το trustgo είναι καλο πρόγραμμα?

Γιώργος

 

Το παντελόνι μου στα γόνατα κ τα δικά της γόνατα να ακουμπάν στα χώματα.. δίχως συμπόνια!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Εχω το SGNOTE2 και ψαχνω μια εφαρμογη που να κλειδωνει για να φιλαω ολους τους κωδικους μου κατι αντιστοιχομε το means του apple store.ευχαριστω εκ των προτερων
for ever lakers
Link to comment
Share on other sites

Splash id kai ewallet

 

Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια φιλε μου.Πολυ καλη εφαρμογηγια την δουλεια που την ηθελα

for ever lakers
Link to comment
Share on other sites

Εχω το SGNOTE2 και ψαχνω μια εφαρμογη που να κλειδωνει για να φιλαω ολους τους κωδικους μου κατι αντιστοιχομε το means του apple store.ευχαριστω εκ των προτερων

 

Δοκίμασε και το SafeWallet

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.safewallet

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] Privacy, security και anti-virus

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...