Jump to content

[Galaxy S] Αναβάθμιση Froyo 2.2


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

πριν κανεις οτιδηποτε στο κινητο πρεπει να δεις εαν δουλευει το 3button fix . εαν οχι τοτε θα πρεπει να το ενεργοποιησεις οπως αναφερεται στους οδηγους.

 

υ.γ. σε ο,τι αφορα τη δευτερη ερωτηση νομιζω οτι μπαινοντας σε download mode , μπορουμε μεσω odin να περασουμε ξανα το jm5 ( το εχω ηδη κανει μια φορα).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

μετα την αναβαθμιση σε 2.2.1 δεν καταφερα να περασω το εορτολογιο του google στο ημερολογιο του galaxy s :(.

καμια ιδεα κανεις?

 

Κοιτας στην υπογραφη του TonyK και περνας το εορτολογιο σου οπως εκαναν χιλιαδες ακομα αναγνωστες του φορουμ.

 

οι εντυπωσεις μου απο το πρωι που περασα την 2.2.1 ειναι πολυ καλες.

σιγουρα αξιζει να κανεις την αναβαθμιση. ωστοσο η ελευθερη μνημη τοσο πριν με 2.1 οσο και μετα την αναβαθμιση με 2.2.1 δεν εχει σημαντικη διαφορα ( με τις ιδιες εφαρμογες περασμενες τοσο στην 2.1 οσο και στην 2.2.1)

 

υ.γ. ελληνικα γραμματα περνας πολυ ευκολα με εγκαθιστωντας το greek input keyboard απο το market και μετα επιλεγοντας το απο το settings-> locale->greek input keyboard και μετα βαζοντας στο ιnput method το greek input keyboad.

το ιδιο ευκολα μπορεις να βαλεις και το htc ime πληκτρολογιο.:) επισης το ροοτ ειναι ακομη πιο ευκολο.

 

Σε μενα με την 2.2 και χωρις πειραγματα η ελευθερη μνημη επαιζε γυρω στα 60 ΜΒ με πολυ ζορισμα και ανοιγμα εφαρμογων και φυσικα η συσκευη ειχε την αναλογη συμπεριφορα με lag. Στην 2,2,1 δεν εχει πεσει ποτε κατω απο τα 100ΜΒ και παλι χωρις πειραγματα και lagfix και η συμπεριφορα ειναι πολυ καλη για να μην πω αριστη.

 

καλησπερα παιδια και καλη χρονια.εδω και περιπου ενα μηνα ειμαι και γω κατοχος ενος galaxy s υστερα απο πολλα χρονια συγκατοικισης με nokia & symbian.επειδη νεος γαρ στο android και υστερα απο πολυ σκεψη και διαβασμα αποφασισα και εκανα root βαση του οδηγου και τωρα τρωγομαι οπως πολλοι αλλοι απο οτι καταλαβα να περασω την 2.2.1 επειδη εχω την jm5 και crc EUR στο SGS μου.διαβαζοντας αρκετες σελιδες κατεληξα στο συμπερασμα οτι εμεις δεν εχουμε την 2.2 αναβαθμιση λογω jm5 ενω για τη 2.2.1 λογω EUR για crc.κατεβασα απο το market το SGS toolbox και εκει ειδα οτι μπορεις να αλλαξεις το crc της συσκευης αρα να το κανεις π.χ XEU.και ετσι προκυπτουν τα εξης για εναν αδαη σα κι εμενα ερωτηματα:

1)αν κανω την αλλαγη μεσω του SGS toolbox απο EUR σε XEU θα δει το τηλ μεσω kies την 2.2.1 και ετσι γλυτωνουμε ολη τη φασαρια του kies patcher και του kies κλπ;

2))λογω εγγυησης μπορουμε με το ιδιο προγραμμα να επανεφερω το crc σε EUR ;

ευχαριστω πολυ!

 

Γιατι να κανεις ολη αυτη τη διαδικασια και να μην περασεις την 2.2.1 απευθειας μεσω Kies patcher? Ειναι υποθεση 3 λεπτων. Η εγγυηση φυσικα τερμα αλλα μπορεις αν θελεις (και αν η συσκευη δεν εχει γινει τελειως τουβλο) να ξαναπερασεις μια stock rom για να το στειλεις στο service. Ολα αυτα ειναι μεσα στους οδηγους. Πριν πονοκεφαλιασετε για οτιδηποτε περαστε πρωτα μια βολτα απο τους οδηγους, δεν μπορειτε να φανταστειτε ποσα πραγματα θα βρειτε εκει, θα εκπλαγειτε.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια και καλη χρονια.εδω και περιπου ενα μηνα ειμαι και γω κατοχος ενος galaxy s υστερα απο πολλα χρονια συγκατοικισης με nokia & symbian.επειδη νεος γαρ στο android και υστερα απο πολυ σκεψη και διαβασμα αποφασισα και εκανα root βαση του οδηγου και τωρα τρωγομαι οπως πολλοι αλλοι απο οτι καταλαβα να περασω την 2.2.1 επειδη εχω την jm5 και crc EUR στο SGS μου.διαβαζοντας αρκετες σελιδες κατεληξα στο συμπερασμα οτι εμεις δεν εχουμε την 2.2 αναβαθμιση λογω jm5 ενω για τη 2.2.1 λογω EUR για crc.κατεβασα απο το market το SGS toolbox και εκει ειδα οτι μπορεις να αλλαξεις το crc της συσκευης αρα να το κανεις π.χ XEU.και ετσι προκυπτουν τα εξης για εναν αδαη σα κι εμενα ερωτηματα:

1)αν κανω την αλλαγη μεσω του SGS toolbox απο EUR σε XEU θα δει το τηλ μεσω kies την 2.2.1 και ετσι γλυτωνουμε ολη τη φασαρια του kies patcher και του kies κλπ;

2))λογω εγγυησης μπορουμε με το ιδιο προγραμμα να επανεφερω το crc σε EUR ;

ευχαριστω πολυ!

 

1) Όχι

2) Όχι

 

Για την ωρα βρηκα το 3G και το εφτιαξα

Αλλα ενω εσωσα το νεο APN που εφτιαξα, οταν βγηκα και ξαναμπηκα, αυτο δεν εμφανιζεται πουθενα

Παρολαυτα δουλευει κανονικα τωρα.Αρα ολα καλα

 

Εκεινο που δεν καταλαβα διαβαζοντας ειναι αν πρεπει να ανοιξω και δευτερο APN για τα mms.Λογικα ετσι πρεπει να ειναι,ε?

 

Εξαρτάται από τον πάροχό σου, ας πούμε ο δικός μου δέχεται και τα 2 (ιντερνετ και mms σε ένα, με type κάτω-κάτω internet+mms. Άλλοι πάροχοι (σίγουρα η Voda στην Ελλάδα, δεν ξέρω για τους άλλους, θέλουν 2 διαφορετικά, ένα τύπου internet και ένα τύπου mms. Για σιγουριά κάνε 2ο, ναι. Aυτό με το internet θα έχει και μια πράσινη βούλα δεξιά του, το mms όχι (για να μην την ψάχνεις).

- Alex
Link to comment
Share on other sites

οι εντυπωσεις μου απο το πρωι που περασα την 2.2.1 ειναι πολυ καλες.

σιγουρα αξιζει να κανεις την αναβαθμιση. ωστοσο η ελευθερη μνημη τοσο πριν με 2.1 οσο και μετα την αναβαθμιση με 2.2.1 δεν εχει σημαντικη διαφορα ( με τις ιδιες εφαρμογες περασμενες τοσο στην 2.1 οσο και στην 2.2.1)

 

υ.γ. ελληνικα γραμματα περνας πολυ ευκολα με εγκαθιστωντας το greek input keyboard απο το market και μετα επιλεγοντας το απο το settings-> locale->greek input keyboard και μετα βαζοντας στο ιnput method το greek input keyboad.

το ιδιο ευκολα μπορεις να βαλεις και το htc ime πληκτρολογιο.:) επισης το ροοτ ειναι ακομη πιο ευκολο.

 

Φίλε το greek input keyboard δεν μου εμφανίζεται στο μαρκετ. Θέλει ροοτ?

-- Άγγελος
Link to comment
Share on other sites

Φίλε το greek input keyboard δεν μου εμφανίζεται στο μαρκετ. Θέλει ροοτ?

 

Δε λέγεται έτσι, είναι greek input method. Διάβασε σε παρακαλώ τους Οδηγούς για νέους χρήστες...

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν υπάρχει καποιο μαγαζί να πάω το galaxy που είναι 2.2.1

να μου περάσει το Ελληνικό swype?

Είμαι root εχω διαβάσει δεκάδες οδηγούς απο χτες αλλα ΕΓΩ δεν καταφέρνω να το

περάσω.

Ουτε με το root explorer δεν μπορω να σβήσω εφαρμογές απο το system/app γιατι μου λεει οτι δεν υπάρχει χώρος στο δίσκο.

Επίσης θέλω να μου πει κάποιος αν ξέρει, αν μπορώ να γυρίσω πίσω στην 2.2

με το patch cos μεσω kies οπως πήγα εκεί απο την 2.1.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλη χρονια σε όλους. Και εγω έχω αγοράσει εδώ και περιπου ενα μηνα το galaxy s και αποφάσισα να το αναβαθμισω σε 2.2.1 μέσω kies με Xeu

Όλα καλά 2 μέρες τώρα εκτος της μπαταρίας που τελειώνει σε μια μερα. Το μόνο που έχω ενεργοποιημένο ειναι το wi-fi με αυτόματο συγχρονισμό του gmail και του mail μεσω exchange. Πριν την αναβάθμιση Με τα ίδια settings η μπαταρία κραταγε δύο μέρες. Μπορώ να κάνω κάτι γι΄αυτο ή απλά να τη φορτιζω καθημερινά; Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας και συγχαρητήρια για την ανάπτυξη των θεμάτων εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν υπάρχει καποιο μαγαζί να πάω το galaxy που είναι 2.2.1

να μου περάσει το Ελληνικό swype?

Είμαι root εχω διαβάσει δεκάδες οδηγούς απο χτες αλλα ΕΓΩ δεν καταφέρνω να το

περάσω.

Ουτε με το root explorer δεν μπορω να σβήσω εφαρμογές απο το system/app γιατι μου λεει οτι δεν υπάρχει χώρος στο δίσκο.

Επίσης θέλω να μου πει κάποιος αν ξέρει, αν μπορώ να γυρίσω πίσω στην 2.2

με το patch cos μεσω kies οπως πήγα εκεί απο την 2.1.

 

Μαγαζι δεν νομιζω να καταφερεις να βρεις, ισως να μιλησεις με καποιον φιλο απο εδω μεσα και συναντηθειτε ωστε να σου το φτιαξει...Αλλιως πρεπει αναγκαστικα να προσπαθησεις να το κανεις μονος σου. Παντως τα ιδια θεματα με σενα αντμετωπισαν και αλλοι φιλοι εδω και η λυση πολλες φορες ηταν μπροστα στη μυτη τους. Τι να πω...Επισης δεν νομιζω οτι αξιζει να περασεις παλι ολη την ταλαιπωρια του φλασαρισματος (σε μια κατωτερη ρομ) και του στησιματος για ενα ελληνικο πληκτρολογιο.

 

Anyway για να γυρισεις σε 2.2 πρεπει να περασεις την JM2 πρωτα απο τους οδηγους και να χρησιμοποιησεις τον οδηγο για το kies patcher βαζοντας COS στο spoof.

 

Καλησπέρα και καλη χρονια σε όλους. Και εγω έχω αγοράσει εδώ και περιπου ενα μηνα το galaxy s και αποφάσισα να το αναβαθμισω σε 2.2.1 μέσω kies με Xeu

Όλα καλά 2 μέρες τώρα εκτος της μπαταρίας που τελειώνει σε μια μερα. Το μόνο που έχω ενεργοποιημένο ειναι το wi-fi με αυτόματο συγχρονισμό του gmail και του mail μεσω exchange. Πριν την αναβάθμιση Με τα ίδια settings η μπαταρία κραταγε δύο μέρες. Μπορώ να κάνω κάτι γι΄αυτο ή απλά να τη φορτιζω καθημερινά; Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας και συγχαρητήρια για την ανάπτυξη των θεμάτων εδώ.

 

Κοιτα στην υπογραφη του χρηστη Stinger οπου μολις χθες δημοσιευτηκε η "βιβλος της μπαταριας". Οτι και να σου πουμε εμεις δεν μετραει αν δεν διαβασεις εκει.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Anyway για να γυρισεις σε 2.2 πρεπει να περασεις την JM2 πρωτα απο τους οδηγους και να χρησιμοποιησεις τον οδηγο για το kies patcher βαζοντας COS στο spoof.

 

Εμενα ειχε δουλεψει κατευθειαν απ'τη 2.2.1 στην 2.2 οταν το δοκιμασα. Απλα βαζεις στο spoof Cos και βλεπει το κινητο σα να εχει την πιο παλια εκδοση για cos και σου βγαζει την αναβαθμηση.

Επισης αν γυρισεις, συμφωνα με τον οδηγο, στην jm2 χανεις τον συνδυασμο των 3ων πληκτρων και πρεπει να τον ξαναπερασεις δοκιμασμενο και αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ειχε δουλεψει κατευθειαν απ'τη 2.2.1 στην 2.2 οταν το δοκιμασα. Απλα βαζεις στο spoof Cos και βλεπει το κινητο σα να εχει την πιο παλια εκδοση για cos και σου βγαζει την αναβαθμηση.

Επισης αν γυρισεις, συμφωνα με τον οδηγο, στην jm2 χανεις τον συνδυασμο των 3ων πληκτρων και πρεπει να τον ξαναπερασεις δοκιμασμενο και αυτο.

 

Ακομα καλυτερα τοτε, εγω το ειπα στο φιλο για σιγουρια γιατι δεν το ειχα δοκιμασει ο ιδιος. Αφου το δοκιμασες και δουλεψε οκ. Και παλι ομως θα συνιστουσα στο φιλο να μην γυρισει στη 2.2 αλλα να προσπαθησει να φτιαξει το ελληνικο πληκτρολογιο. Ολοκληρη ρομ φλασαρε στο πληκτρολογιο θα κολλησει...

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν υπάρχει καποιο μαγαζί να πάω το galaxy που είναι 2.2.1

να μου περάσει το Ελληνικό swype?

Είμαι root εχω διαβάσει δεκάδες οδηγούς απο χτες αλλα ΕΓΩ δεν καταφέρνω να το

περάσω.

Ουτε με το root explorer δεν μπορω να σβήσω εφαρμογές απο το system/app γιατι μου λεει οτι δεν υπάρχει χώρος στο δίσκο.

Επίσης θέλω να μου πει κάποιος αν ξέρει, αν μπορώ να γυρίσω πίσω στην 2.2

με το patch cos μεσω kies οπως πήγα εκεί απο την 2.1.

 

βρές το SGS tools. με αυτό θα σου λυθούν τα χέρια. και εγώ σάν και εσένα την πάτησα πριν 2 ημέρες. Με αυτο το πρόγραμμα τελίωσα σε ένα λεπτό. Θα σβήσει αυτό ότι του πείς και θα σου κάνει χώρο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!!!! Είμαι από χθες με 2.2.1 (ανήμερα των Φώτων του άλλαξα τα φώτα!!!!:w00t:) χάρη στον Tyxerakia, τον οποίο αισθάνομαι την ανάγκη να ευχαριστήσω και δημοσίως μέσα από το forum :thanks:. Ξενύχτησε μαζί μου μέχρι τις 5 το πρωί χωρίς να με ξέρει και χωρίς να έχει καμία υποχρέωση να με βοηθήσει... Όσο υπάρχουν άνθρωποι σαν κι αυτόν νομίζω ότι δεν πρέπει να φοβόμαστε για τίποτα!! Έκανε το κινητό μου άλλο τηλέφωνο!!! Δεν αξίζει να μείνει κανείς με 2.2. (πόσο μάλλον με jf3 που είχα εγώ). Ευχαριστώ Αλέξανδρε!
Δήμητρα :kitty:
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!!!! Είμαι από χθες με 2.2.1 (ανήμερα των Φώτων του άλλαξα τα φώτα!!!!:w00t:) χάρη στον Tyxerakia, τον οποίο αισθάνομαι την ανάγκη να ευχαριστήσω και δημοσίως μέσα από το forum :thanks:. Ξενύχτησε μαζί μου μέχρι τις 5 το πρωί χωρίς να με ξέρει και χωρίς να έχει καμία υποχρέωση να με βοηθήσει... Όσο υπάρχουν άνθρωποι σαν κι αυτόν νομίζω ότι δεν πρέπει να φοβόμαστε για τίποτα!! Έκανε το κινητό μου άλλο τηλέφωνο!!! Δεν αξίζει να μείνει κανείς με 2.2. (πόσο μάλλον με jf3 που είχα εγώ). Ευχαριστώ Αλέξανδρε!

Πως παει η μπαταρια?

εχει αναφερθει οτι κραταει το πολυ μια μερα

Link to comment
Share on other sites

Πως παει η μπαταρια?

εχει αναφερθει οτι κραταει το πολυ μια μερα[/quote

 

Το έβγαλα από τη φόρτιση σήμερα το πρωί γιατί χθες περνούσα εφαρμογές και το πείραζα συνέχεια γι'αυτό δεν κατάλαβα τη χρήση της μπαταρίας. Θα σας πω αύριο.

Δήμητρα :kitty:
Link to comment
Share on other sites

εχω κανει την επισημη 2.2 και ειχα κοληματα και εκανα επαναφωρα.

 

λοιπόν έκανα επαναφορά ρυθμίσεων έκανα επαναφορά απο τιτανιουμ

αλλά τώρα δεν δουλεύει το συτζικ το 10 τρέχει κάνει μia διονύση ενώ περιμένει να φορτωθεί ο χάρτης και κάνει άλλη μia δόνηση και τέλος.2ο έσβησα έσβησα τα αρχεία έκανα ξανά εγκατάσταση και πάλιτιποτα.σκέφτηκα μήπως δε παίζει σε φρογιο, αλλά δεν διάβασα κάτι τετοιο καποτ.ενώ όταν έκανα την αναβάθμιση και πριν το χαρντ ρησετ δούλευ κανονικα καμια ιδεα;

 

καμια ιδεα γιαυτο?

Link to comment
Share on other sites

καμια ιδεα γιαυτο?

 

Κι εγώ που έβαλα τη 2.2.1 χθες και εγκατέστησα το Aura το ίδιο μου κάνει. Δύο δονήσεις και κλείνει:worry:.

Δήμητρα :kitty:
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ που έβαλα τη 2.2.1 χθες και εγκατέστησα το Aura το ίδιο μου κάνει. Δύο δονήσεις και κλείνει:worry:.

 

το θεμα ειναι αν εχει ασυμβατοτητα οκ αν ειναι κατι αλλο τι ειναι?

για ασυμβατοτητα δεν ειδα καπου να γραφει κατι αρα λογικα δουλευει.

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι αν εχει ασυμβατοτητα οκ αν ειναι κατι αλλο τι ειναι?

για ασυμβατοτητα δεν ειδα καπου να γραφει κατι αρα λογικα δουλευει.

 

Έχω και τα 2 και δουλεύουν τέλεια.. Μάλλον δεν έχετε τα σωστά αρχεία..

- Alex
Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι που το ξαναρωτησα αλλα απαντηση δεν πηρα

 

αφου εβαλα την 2.2.1 πηγα να περασω τις ρυθμισεις για το 3G και τα mms

 

εκανα λοιπον δυο διαφορετικα APN για την Cosmote ...ενα για το 3G και ενα για τα mms. Σε καθενα που εφτιαχνα παταγα "αποθηκευση" και με εβγαζε ξανα στην αρχικη σελιδα των APN χωρις ομως να εμφανιζει το νεο προφιλ που μολις εσωσα. Λεω, καλα δεν πειραζει ας δουμε αν δουλευει. Πραγματικα δουλευε. Μονο που οταν εκλεισα και ξανανοιξα το κινητο, παλι δεν δουλευε το 3G. Προφανως δεν ειχε σωσει το προφιλ παρολλο που εγω ειχα πατησει αποθηκευση και δεν μου εβγαλε κανενα μηνυμα σφαλματος.

 

Καμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα

προσπαθω να συνδεσω το κινητο με το pc για να αναβαθμισω σε 2.2 μεσω kies και δεν μπορει να κανει συνδεση.εχω κατεβασει ολα τα αρχεια που υπαρχουν στο θεμα σαν οδηγιες αλλα τπτ

καμια βοηθεια???

Link to comment
Share on other sites

Πως παει η μπαταρια?

εχει αναφερθει οτι κραταει το πολυ μια μερα

 

Τόσο κρατάει με JPY, εάν όμως ακολουθήσεις τον οδηγό μου φτάνεις μέχρι και.. :)

 

http://dl.dropbox.com/u/17413068/SC20110107-111158.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά.

Έκανα την αναβάθμιση μέσο KIES επίσημα .

Πριν το hart reset κολλούσε αφάνταστα μετά απο αυτό δουλεύει μια χαρά.

Το κλασικό πρόβλημα με το MLS Dastinator υπάρχει ακόμα δεν δουλέυει σε Froyo 2.2

Σε επικοινωνία που είχα το το MLS servis έλαβα την απάντηση ότι θα ενημερωθούμε μέσο site για τυχών αναβάθμιση (ακόμα φυσικά τίποτα).

Μετά την αναβάθμιση το περι του τήλ λέει τα εξής :

Κωδικός μοντέλου

GT-I9000

Έκδοση Firmware

2.2

Έκδοση βασικού φάσματος

I9000XXJPP

Έκδοση Kernel

2.6.32.9

root@SE-S608#1

Αριθμός κατασκευής

FROYO.XWJPH

 

 

1 .Ήθελα να ρωτήσω αν είναι οκ τα στοιχεία του τηλεφώνου

 

2 Και το βασικό ένα πρόγραμμα πλοήγησης για Gps κάτι καλό μέχρι να έρθει η ώρα τις αναβάθμισης του MLS. το χρειάζομαι επειγόντως

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Edited by jurgen
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά πότε κυκλοφορεί η αναβάθμηση λογισμικού Android 2.2 Froyo για Samsung Galaxy S για χρήστες που δεν έχουν γενικό firmware XWJM2 αλλά XWEUR;:confused:
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Galaxy S] Αναβάθμιση Froyo 2.2
  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...