Jump to content

LG Optimus 2X (P990)


sakiss
 Κοινοποίηση

Στο πόσο την έχετε την φωτεινότητα στο Optimus 2X σας;  

9 members have voted

  1. 1. Στο πόσο την έχετε την φωτεινότητα στο Optimus 2X σας;

    • Στην αυτόματη φωτεινότητα
      5
    • Στην εργοστασιακή
      1
    • Στο 50%
      1
    • Στο 100%
      0
    • Άλλο (πείτε με post)
      2


Recommended Posts

Έκανα αυτό που λες αλλά ακόμα δεν... Ενώ την διαβάζει το κινητό (στις ρυθμίσεις-αποθηκευτικό χώρος-κάρτα sd αλλά είναι γκρι και βλέπω μόνο τον διαθέσιμο χώρος τίποτα άλλο), όταν πάω πχ στο άλμπουμ του κινητού λέει: Δεν υπάρχει διαθέσιμος εξωτερικός χώρος αποθήκευσης!

 

Στο pc διαβάζει μόνο την εξωτερική μου (αυτή που δεν διαβάζει το κινητό), ενώ την εσωτερική sd δεν την διαβάζει καθόλου.

 

Φίλε μου κάπου έχεις μπερδευτεί.. Βαλε το sd fix.zip του Σπύρου και θα είσαι κομπλέ. Και σε μένα το έκανε.

 

Έχεις μπερδευτεί γιατί στην cm είναι ανάποδα οι sd

Edited by andrewk
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αν σου είναι εύκολo, πες μου που βρίσκω το sdfix.zip και πως το περνάω? Κανονικά από το recovery, install zip?
Link to comment
Share on other sites

Δεν μου έχει τύχει (DjangoManouche), απλά είχα επανεκκινήσεις λόγω Viber. Το έκανα Freeze και από τότε όλα ΟΚ.

Πάντως αυτό που λες, μου θυμίζει μια κακή ROM που της έχουν κάνει χίλιαδυο πασαλλείματα για να δουλέψει.... (βλ SD fix, WiFi Fix κλπ)...

Μια καλή ROM απευθείας από τα sources θα δούμε;;;

 

Έχω περάσει την ics με το tool του Spyko εδώ και κάνα μήνα σχεδόν. Αυτό με τις καθυστερήσεις το είχα από την αρχή αλλά αυτό με το φωτισμό της οθόνης εδώ και μια εβδομάδα. Να είναι από βραχυκύκλωμα ; Ή από software ;

Link to comment
Share on other sites

Αν σου είναι εύκολo, πες μου που βρίσκω το sdfix.zip και πως το περνάω? Κανονικά από το recovery, install zip?

 

Αν έχεις την έκδοση 4 του toolkit είναι μέσα στο CWM folder. Αν όχι, είναι και attached στο xda thread.

Κανονικά από το recovery, install zip? ναι

Αν το All-In-One Toolkit σε βοήθησε, υποστήριξε το στο XDA
Link to comment
Share on other sites

Έχω περάσει την ics με το tool του Spyko εδώ και κάνα μήνα σχεδόν. Αυτό με τις καθυστερήσεις το είχα από την αρχή αλλά αυτό με το φωτισμό της οθόνης εδώ και μια εβδομάδα. Να είναι από βραχυκύκλωμα ; Ή από software ;

 

Τι έννοιες;Τι θέμα εχεις με την οθόνη;

 

Σπύρο μπράβο για το tool..Πραγματικα μπορούμε να κάνουμε οτι θέλουμε τώρα πολύ πιο γρήγορα...

Link to comment
Share on other sites

Σπύρο μπράβο για το tool..Πραγματικα μπορούμε να κάνουμε οτι θέλουμε τώρα πολύ πιο γρήγορα...

 

Ευχαριστώ. Χαίρομαι που βοηθάει, άλλωστε αυτός ήταν και ο σκοπός του αφού η LG με τους δύο bootloaders έκανε την ζωή μας πιο δύσκολη.

Τι λέτε να συμπεριλάβω και το Dual Boot στην επόμενη έκδοση?

Αν το All-In-One Toolkit σε βοήθησε, υποστήριξε το στο XDA
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Χαίρομαι που βοηθάει, άλλωστε αυτός ήταν και ο σκοπός του αφού η LG με τους δύο bootloaders έκανε την ζωή μας πιο δύσκολη.

Τι λέτε να συμπεριλάβω και το Dual Boot στην επόμενη έκδοση?

και το ρωτας?

XPERIA Z1
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις την έκδοση 4 του toolkit είναι μέσα στο CWM folder. Αν όχι, είναι και attached στο xda thread.

Κανονικά από το recovery, install zip? ναι

 

Να σαι καλά αγορίνα, επιτέλους δούλεψε !!!

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: Έχω Django manouche. Αν κάνω format system από τη recovery, και ξαναφλασαρω την ίδια ROM ακριβώς αμέσως μετά, θα έχω κάποιο πρόβλημα;; θα χάσουν ρυθμίσεις;; Θέλω να διορθώσω κάποια μικροπροβληματακια που υποπτεύομαι....
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: Έχω Django manouche. Αν κάνω format system από τη recovery, και ξαναφλασαρω την ίδια ROM ακριβώς αμέσως μετά, θα έχω κάποιο πρόβλημα;; θα χάσουν ρυθμίσεις;; Θέλω να διορθώσω κάποια μικροπροβληματακια που υποπτεύομαι....

 

Δεν χάνεις τίποτα. Οι ρυθμίσεις όλες σώζονται στο data.

Αν το All-In-One Toolkit σε βοήθησε, υποστήριξε το στο XDA
Link to comment
Share on other sites

Δεν χάνεις τίποτα. Οι ρυθμίσεις όλες σώζονται στο data.

Σπύρο μια σχετική ερώτηση, πιστεύεις οτι αξίζει μια δοκιμή να περάσω την 1.2 ή 1.2.1, πάνω στην 1.1 χωρίς να κάνω format τίποτα;

Ρωτάω για να μην ξαναπερνάω εφαρμογές, ρυθμίσεις κλπ.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Τι έννοιες;Τι θέμα εχεις με την οθόνη;

 

Σπύρο μπράβο για το tool..Πραγματικα μπορούμε να κάνουμε οτι θέλουμε τώρα πολύ πιο γρήγορα...

 

Το αναφέρω το πρόβλημα στο post 10849.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σε εσάς το Battery Monitor Widget Pro σας δουλεύει κανονικά (σε ICS); Σε εμένα όταν είναι σε deep sleep δεν "ανανεώνει" η ένδειξη μπαταρίας, οπότε όταν το φορτίζω, δεν χτυπάει και η ειδοποίηση ότι έφτασε 100%... Πρέπει να ξεκλειδώσω την οθόνη για να ανανεωθεί... Edited by jaranor
Link to comment
Share on other sites

Το αναφέρω το πρόβλημα στο post 10849.

 

Πάρε ενα backup όλα και φλασαρε μια αλλη Ρομ με full wipe να δεις αμα συνεχιζει..

Link to comment
Share on other sites

Παίδες μετά από λίγο καιρό χρήσης της επίσημης ICS (την πέρασα με full wipe), μετά τον αρχικό ενθουσιασμό για την αλλαγή του κινητού σε σχέση με πριν και αφού του φόρτωσα μερικές εφαρμογές, άρχισα να παρατηρώ κάποια κολληματάκια και καθυστερήσεις στις εφαρμογές. Το κινητό έπαψε να πηγαίνει σφαίρα και άρχισαν κάποια ψιλοσκαλώματα ενοχλητικά. Το έχει παρατηρήσει κανένας άλλος; Άρχισα να σκέφτομαι για custom rom, ποιά προτίνετε για smooth και απροβλημάτιστη λειτουργία του κινητού; Υπάρχει κάποιο λινκ για τη rom και οδηγίες για την εγκατάστασή της (έχω κάνει root); Τέλος, μια φίλη ψάχνει για κινητό και σκέφτεται το LG Optimus True HD LTE P936, τι γνώμη έχετε; Αξίζει; Εγώ είμαι πολύ αρνητικός για την LG πλέον αλλά είπα να σας ρωτήσω πριν το θάψω το κινητό;
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ παρατήρησα ότι αν φορτώσεις λίγες εφαρμογές στο κινητό κολλάει ασταμάτητα...σε σημείο που δεν αντέχετε....Επίσης έχει πρόβλημα με το viber ακόμη και στην official ics από ότι παρατήρησα....Μαύρισμα οθόνης και κόλλημα..περιμένω και εγώ μια καλή ρομ και σταθερή για να φλασάρω χωρίς πρόβλημα με το viber γιατί το κινητό είναι για καθημερινή χρήση.....απελπιστική πάντως και η ics....
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το έχω πει.. Μην περιμένετε κάτι περισσότερο από rom της LG.. Προτιμώ djangomanouche και cm10.1, με την τελευταία να μου έχει αφήσει πολύ καλή εντύπωση...

Στην cm10.1 να φλασαρετε και kowalski-kernel..

Όσο για το viber, δεν ξέρω δεν το χρησιμοποιώ για να σας πω..

 

 

ΥΓ ανεβαίνει καινούργια djangomanouche..

Edited by andrewk
Link to comment
Share on other sites

Έβαλε και Aroma Installer!

Ερώτηση: ποιο RAM setting προτιμάτε; Το δικό του λέει ότι κρατάει πιο πολλή RAM ελεύθερη. Αυτό σημαίνει ότι κλείνει πιο γρήγορα τις εφαρμογές; Πχ αν επιστρέψεις στον browser είναι πιθανότερο να έχει χάσει τη σελίδα και να πρέπει να την ξαναφορτώσει;

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Παίδες μετά από λίγο καιρό χρήσης της επίσημης ICS (την πέρασα με full wipe), μετά τον αρχικό ενθουσιασμό για την αλλαγή του κινητού σε σχέση με πριν και αφού του φόρτωσα μερικές εφαρμογές, άρχισα να παρατηρώ κάποια κολληματάκια και καθυστερήσεις στις εφαρμογές. Το κινητό έπαψε να πηγαίνει σφαίρα και άρχισαν κάποια ψιλοσκαλώματα ενοχλητικά. Το έχει παρατηρήσει κανένας άλλος; Άρχισα να σκέφτομαι για custom rom, ποιά προτίνετε για smooth και απροβλημάτιστη λειτουργία του κινητού; Υπάρχει κάποιο λινκ για τη rom και οδηγίες για την εγκατάστασή της (έχω κάνει root); Τέλος, μια φίλη ψάχνει για κινητό και σκέφτεται το LG Optimus True HD LTE P936, τι γνώμη έχετε; Αξίζει; Εγώ είμαι πολύ αρνητικός για την LG πλέον αλλά είπα να σας ρωτήσω πριν το θάψω το κινητό;

 

Και εγώ παρατήρησα ότι αν φορτώσεις λίγες εφαρμογές στο κινητό κολλάει ασταμάτητα...σε σημείο που δεν αντέχετε....Επίσης έχει πρόβλημα με το viber ακόμη και στην official ics από ότι παρατήρησα....Μαύρισμα οθόνης και κόλλημα..περιμένω και εγώ μια καλή ρομ και σταθερή για να φλασάρω χωρίς πρόβλημα με το viber γιατί το κινητό είναι για καθημερινή χρήση.....απελπιστική πάντως και η ics....

 

Πάντως σημαντικό ρόλο παίζει και ΠΟΙΕΣ εφαρμογές βάζουμε, έτσι ? ;)

 

Δηλαδή μπορεί αύριο-μεθαύριο να είστε πάλι εδώ και να ρωτάτε "έβαλα την xyz custom ROM και σέρνετε, τι έχω κάνει λάθος ?". Και να παραλείπετε να αναφέρετε ότι βάλατε τις ίδιες εφαρμογές που βάλατε και στην stock ICS και επίσης σερνόταν...

 

Δεν το λέω με επικριτική διάθεση, αλλά για να καταδείξω ότι το λειτουργικό κάνει ότι μπορεί, από εκεί και πέρα το τι βάζουμε επάνω μετράει περισσότερο...

Samsung Galaxy S8

LG G4

Asus Transformer T100

Link to comment
Share on other sites

Πάντως σημαντικό ρόλο παίζει και ΠΟΙΕΣ εφαρμογές βάζουμε, έτσι ? ;)

 

Δηλαδή μπορεί αύριο-μεθαύριο να είστε πάλι εδώ και να ρωτάτε "έβαλα την xyz custom ROM και σέρνετε, τι έχω κάνει λάθος ?". Και να παραλείπετε να αναφέρετε ότι βάλατε τις ίδιες εφαρμογές που βάλατε και στην stock ICS και επίσης σερνόταν...

 

Δεν το λέω με επικριτική διάθεση, αλλά για να καταδείξω ότι το λειτουργικό κάνει ότι μπορεί, από εκεί και πέρα το τι βάζουμε επάνω μετράει περισσότερο...

 

Εννοείται αυτό..Υπαρχουν πολλές κακόγραμμένες εφαρμογες..Αλλά και εφαρμογές να μην εχεις εγκαταστήσει θα ερθει η στιγμη που θα σερνεται και θα θέλει επανεκκίνηση ,το έχω δοκιμάσει για αυτό το λέω..Για μένα οι custom roms είναι must για το optimus 2x..

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα με το proximity sensor το εχει κανεις?Δλδ καθε φορα που παιρνεις τηλ μαυριζει η οθονη?Ειχα ρωτησει και πιο παλια αλλα δεν υπηρξε απαντηση και πιστευα οτι εχει θεμα το τηλεφωνο μου.Ειδα ομως και οτι αλλοι εχουν το ιδιο θεμα με 10,1 και με διαφορετικα κινητα.Λυσεις καποια fixes αλλα δεν μπορεσα να τα κανω install.Το μονο που κανω για να μπορεσω να παρω τηλεφωνο ειναι να χρησιμοποιω ακουστικο σαν hands free..Να υπενθυμισω οτι το τηλεφωνο σε 2,3,4 δουλευει μια χαρα ο proximity sensor.Καθε βοηθεια δεκτη!
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια εβαλα την πιο νεα cm 10.1 με τα νεα gapps μετα απο full wipe και το πληκτρολογιο εξαφανιζοτανε οποτε πηγαινα να πληκτρολογησω. Απογοητευτηκα και εκανα restore την cm 10 που ειχα πριν. Κριμα γιατι φαινεται πολυ καλη.
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω...Απο cm7 temasek σε cm 10.1 χρειαζεται να κανω format τα partitions, κτλ ή απλα την φλασαρω με cwm και μετα τα gapps;

Το ραδιοφωνο να φανταστω ακομα δεν δουλευει στην cm 10.1 ετσι; Μονο στις official ics+ ROMs;

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

Εχει οδηγιες στο thread του ο temasek , τι ακριβως να κανεις εαν ερχεσαι απο CM7 ;)
Nexus4, Xiaomi Mi4, Mi Pad, NOTE 10.1 2014 LTE
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to LG Optimus 2X (P990)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...