Jump to content

LG Optimus 2X (P990)


sakiss
 Κοινοποίηση

Στο πόσο την έχετε την φωτεινότητα στο Optimus 2X σας;  

9 members have voted

  1. 1. Στο πόσο την έχετε την φωτεινότητα στο Optimus 2X σας;

    • Στην αυτόματη φωτεινότητα
      5
    • Στην εργοστασιακή
      1
    • Στο 50%
      1
    • Στο 100%
      0
    • Άλλο (πείτε με post)
      2


Recommended Posts

Καλημέρα και καλή χρονιά!

Είχα κι εγώ το ίδιο θέμα με σένα και την ίδια stock ROM, την V20s. Ενώ μου έβρισκε την αναβάθμιση μέσω το PC Suite IV, το Mobile Support Tool δεν μου την έβγαζε, παρόλο που το κινητό μου το είχα πάρει απ'το Πλαίσιο (δεν ήταν branded δηλαδή).

 

Έβαλα την ICS με το AllInOneToolkit του Σπύρου. Πολύ εύκολη διαδικασία αρκεί να κάνεις backup γιατί εμένα μου διέγραψε όλα τα multimedia.

Τώρα που έχω ICS, το PC Suite βλέπει το κινητό μου οπότε κράτησα αυτό και έσβησα το IV (με Gingerbread δεν μου το διάβαζε).

 

Αρχικά,που θα βρω το AllInOneToolkit και οδηγίες και δεύτερον,με το AllInOneToolkit στο κινητό θα περαστεί η επίσημη ICS που δόθηκε από την LG ή κάποια custom ROM?

 

Υ.Γ. Δεν με ενδιαφέρει να βάλω κάποια custom ROM...ακόμα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αρχικά,που θα βρω το AllInOneToolkit και οδηγίες και δεύτερον,με το AllInOneToolkit στο κινητό θα περαστεί η επίσημη ICS που δόθηκε από την LG ή κάποια custom ROM?

 

Υ.Γ. Δεν με ενδιαφέρει να βάλω κάποια custom ROM...ακόμα

 

Μήπως ψάχνοντας και διαβάζοντας λίγο ???

---------------------------------------------------

Τελικά καλά μας λένε τεμπέληδες και ότι τα θέλουμε όλα έτοιμα....

Αν το All-In-One Toolkit σε βοήθησε, υποστήριξε το στο XDA
Link to comment
Share on other sites

Αρχικά,που θα βρω το AllInOneToolkit και οδηγίες και δεύτερον,με το AllInOneToolkit στο κινητό θα περαστεί η επίσημη ICS που δόθηκε από την LG ή κάποια custom ROM?

 

Υ.Γ. Δεν με ενδιαφέρει να βάλω κάποια custom ROM...ακόμα

 

Την επίσημη θα βάλεις, ούτε εγώ έχω βάλει custom Rom.

Εδώ είναι το AllInOneToolKit και θα κάνεις την ενέργεια 6. Την ΙCS θα την κατεβάσεις από εδώ. :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι τον εκανα αλλα παλι δεν την διαβαζει...δοκιμασα μαλιστα και τους 2 για NoOC αλλα τιποτα δεν εγινε τωρα κολλαει στο 10% οχι στο 9...κατα τα αλλα φαινετε καλουτσικο αν και εκανε κατι περιεργα με την μπαταρια που δεν τα καταλαβα αλλα αν δεν διαβαζει την καρτα μνημης δεν γινεται :/ τι προτινεται να κανω;

την Χ 1.2 30Α εχω

 

μηπως φταιει η καρτα? το δικο μου με 30b τις διαβαζει σφαιρα και τις 2.

XPERIA Z1
Link to comment
Share on other sites

Έκανα extract την AIO-P990-ToolKit_v3.6.exe επάνω στον φάκελο AIO-P990-ToolKit_v3.0 που είχα την 3.0 version και από τότε η επιλογή 1 και η επιλογή 5 μου βγάζουν μήνυμα

This script cannot run as standalone script.

Please run Toolkit.cmd

Ενώ πριν την αναβάθμιση δούλευαν κανονικά.

Τι έκανα λάθος;

Link to comment
Share on other sites

εβαλα εχθες την 1.2 v30b του DM. προσπαθω να βαλω σημερα την 30a και μου βγαζει το εξης: E:cant open /emmc/django....zip.(bad)installation aborted.

οποια εκδοση της 1.2 v30Α του dm προσπαθω να flashαρω μου το βγαζει.οταν διαλεγω την 30b την περναει κανονικα.

υπαρχει περιπτωση να φταιει το zip?να ειναι κατεστραμενο?

τα εχω κατεβασει 2 φορες το καθενα.

XPERIA Z1
Link to comment
Share on other sites

Έκανα extract την AIO-P990-ToolKit_v3.6.exe επάνω στον φάκελο AIO-P990-ToolKit_v3.0 που είχα την 3.0 version και από τότε η επιλογή 1 και η επιλογή 5 μου βγάζουν μήνυμα

This script cannot run as standalone script.

Please run Toolkit.cmd

Ενώ πριν την αναβάθμιση δούλευαν κανονικά.

Τι έκανα λάθος;

 

Σβήσε όλο το φάκελο και κάνε το extract ξανά.

ή δεν έχουν πέσει τα αρχεία στους σωστούς φακέλους (γιατί δεν επέλεξες τον αρχικό AIO-P990-ToolKit_v3.0)

ή προσπαθείς να τρέξεις το backuprestore.cmd ή το Extract-KDZ-BIN.cmd κατευθείαν. Μόνα τους επίτηδες βγάζουν αυτό το μήνυμα. Καλλούνται από το κυρίως πρόγραμμα.

Edited by spyko
Αν το All-In-One Toolkit σε βοήθησε, υποστήριξε το στο XDA
Link to comment
Share on other sites

εβαλα εχθες την 1.2 v30b του DM. προσπαθω να βαλω σημερα την 30a και μου βγαζει το εξης: E:cant open /emmc/django....zip.(bad)installation aborted.

οποια εκδοση της 1.2 v30Α του dm προσπαθω να flashαρω μου το βγαζει.οταν διαλεγω την 30b την περναει κανονικα.

υπαρχει περιπτωση να φταιει το zip?να ειναι κατεστραμενο?

τα εχω κατεβασει 2 φορες το καθενα.

ναι, κατά 99% είναι κατεστραμμένο το zip, συνέβη σε πολλούς. Ξανακατέβασε και προσπάθησε.

Link to comment
Share on other sites

Σβήσε όλο το φάκελο και κάνε το extract ξανά.

ή δεν έχουν πέσει τα αρχεία στους σωστούς φακέλους (γιατί δεν επέλεξες τον αρχικό AIO-P990-ToolKit_v3.0)

ή προσπαθείς να τρέξεις το backuprestore.cmd ή το Extract-KDZ-BIN.cmd κατευθείαν. Μόνα τους επίτηδες βγάζουν αυτό το μήνυμα. Καλλούνται από το κυρίως πρόγραμμα.

Ξανά κατέβασα το AIO-P990-Toolkit_v3.0.7z και το AIO-P990-Toolkit_v3.6.exe από το site.

Έκανα extract το AIO-P990-Toolkit_v3.0.7z και μου δημιούργησε έναν κατάλογο AIO-P990-ToolKit_v3.0, δοκίμασα και έτρεξα το P990-ToolKit.cmd και οι δύο επιλογές 1 και 5 δούλευαν κανονικά μετά έτρεξα το AIO-P990-Toolkit_v3.6.exe και του είπα να το κάνει extract στον φάκελο AIO-P990-Toolkit_v3.0 από εκεί και πέρα δοκιμάζοντας είτε το αρχείο που δημιουργείτε έξω από τον φάκελο ή το P990-ToolKit.cmd ή το ToolKit.cmd μέσα από τον φάκελο ToolKitFiles μου βγάζει το ίδιο μήνυμα.

Link to comment
Share on other sites

Ξανά κατέβασα το AIO-P990-Toolkit_v3.0.7z και το AIO-P990-Toolkit_v3.6.exe από το site.

Έκανα extract το AIO-P990-Toolkit_v3.0.7z και μου δημιούργησε έναν κατάλογο AIO-P990-ToolKit_v3.0, δοκίμασα και έτρεξα το P990-ToolKit.cmd και οι δύο επιλογές 1 και 5 δούλευαν κανονικά μετά έτρεξα το AIO-P990-Toolkit_v3.6.exe και του είπα να το κάνει extract στον φάκελο AIO-P990-Toolkit_v3.0 από εκεί και πέρα δοκιμάζοντας είτε το αρχείο που δημιουργείτε έξω από τον φάκελο ή το P990-ToolKit.cmd ή το ToolKit.cmd μέσα από τον φάκελο ToolKitFiles μου βγάζει το ίδιο μήνυμα.

 

Δικό μου λάθος.

Κάνε rename τον φάκελο και βάλε ένα space μέσα π.χ AIO-P990-ToolKit v3.6 και δοκίμασε πάλι πρέπει να δουλεύει. θα το φτιάξω στην επόμενη version.

Απλά εγώ έτυχε να έχω space σε παραπάνω φάκελο από αυτόν και δεν το παρατήρησα ποτέ.

 

Ευχαριστώ για την παρατήρηση

Edited by spyko
Αν το All-In-One Toolkit σε βοήθησε, υποστήριξε το στο XDA
Link to comment
Share on other sites

Δικό μου λάθος.

Κάνε rename τον φάκελο και βάλε ένα space μέσα π.χ AIO-P990-ToolKit v3.6 και δοκίμασε πάλι πρέπει να δουλεύει. θα το φτιάξω στην επόμενη version.

Απλά εγώ έτυχε να έχω space σε παραπάνω φάκελο από αυτόν και δεν το παρατήρησα ποτέ.

 

Ευχαριστώ για την παρατήρηση

Πράγματι έτσι ήθελε για να δουλέψει.

Ευχαριστώ πάρα πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι έτσι ήθελε για να δουλέψει.

Ευχαριστώ πάρα πολύ.

 

Εγώ ευχαριστώ που το παρατήρησες.

Αν το All-In-One Toolkit σε βοήθησε, υποστήριξε το στο XDA
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα και καλες γιορτες! θα ηθελα μια ολοκληρωμενη γνωμη σχετικα με το κινητο! διαβασα οτι κανει πολλα reboots και τρωει βαρια κολληματα και απο την αλλη οτι ειναι καταπληκτικο δεν κολλαει καθολου με πολλες εφαρμογες! θελω να το αγορασω το κινητο αλλα ειλικρινα ειμαι πολυ μπερδεμενος! ειδα επισης οτι σκοραρει 2500 στο QUADRANT

 

ευχαριστω εκ των προτερων

 

φιλε αν και δεν ξερω την τιμη του τωρα αλλα απο 230 και κατω το περνεις περνας την μαμα404 και εισαι οκ,τοχω 1+χρονο με απειρες αλλαγες ρομ οβερκλοκ κτλ δεν επαθε τιποτα,αν το θες για τηλ πρωτα και μετα γιατα υπολοιπα ειναι σουπερ αν το θες για τα υπολοιπα πρωτα παρε λαπτοπ, για παιχνιδια παρε πσπ,ελεγα να παω σε σ3 αλλα ο ξαφνικος θανατος συσκευων σ3 ειναι πραγματικος το ποσες συσκευες θα το παθουν δεν θα το μαθουμε αλλα και το ποτε επισης,ισως παρω και 1 2χ ακομα και οποτε θελω το βγαζω απο κουτι και το βαζω σε λειτουργεια,τηλ απο 4,3ιντσες και πανω ειναι κατι αλλο το καλοκαιρι πως θατο εχεις μαζι;δεν το προμοταρω αν διαβασεις ποστ μου θα καταλαβεις,στα μοντελα του 12 δεν ειδα καμια τεραστια διαφορα σε χαρτγουερ το σοφτ ειναι το προβλημα!

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεσα να το λυσω το προβλημα με το οτι δεν τελειωνει ποτε η σαρωση στην εξωτερικη...η βλακια ειναι οτι αν παρω σ3 δεν θα χω λεφτα για διπλωμα οδηγησης και δεν λεει να οδηγω χωρις οποτε δεν ξερω τι να κανω...να ειμαι σε 2.3.7 για να διαβαζει την καρτα και να χανει ομως εισερχομενα μυνηματα και κλησεις; επισης και με την 4.0.4 χανει...

Υπαρχει καποιος τροπος που να στο κανει οπως το πηρες με την εννοια του καθαρου και απειραχτου οπως ειναι το restore@iPhone;γιατι με τα wipe κλπ δςεν φευγουν τα προβληματα...

*αυτο με την καρτα το ειχε και με την official 4.0.4

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεσα να το λυσω το προβλημα με το οτι δεν τελειωνει ποτε η σαρωση στην εξωτερικη...η βλακια ειναι οτι αν παρω σ3 δεν θα χω λεφτα για διπλωμα οδηγησης και δεν λεει να οδηγω χωρις οποτε δεν ξερω τι να κανω...να ειμαι σε 2.3.7 για να διαβαζει την καρτα και να χανει ομως εισερχομενα μυνηματα και κλησεις; επισης και με την 4.0.4 χανει...

Υπαρχει καποιος τροπος που να στο κανει οπως το πηρες με την εννοια του καθαρου και απειραχτου οπως ειναι το restore@iPhone;γιατι με τα wipe κλπ δςεν φευγουν τα προβληματα...

*αυτο με την καρτα το ειχε και με την official 4.0.4

 

Γιατί δεν κάνεις το εξής απλό για να δεις τι φταίει.

Πάρε copy όλα τα περιεχόμενα της Εξωτερικής κάρτας σε ένα φάκελο στο PC.

Κάνε την format από τα Windows (σε FAT32) ή μπες σε recovery κάνε format την εξωτερική από εκεί ή και μέσα από την ROM (το ξέχασα)

Μετά κάνε reboot για να δούμε αν το κόλλημα είναι από την εξωτερική πρώτα.

Αν φτιαξει βάλε πίσω ότι αρχεία χρειάζεσαι μόνο. Οι "δίσκοι" γίνονται "fragmented" από το πολύ σβήσε γράψε. Με αυτό τον τρόπο στρώνουν.

 

Edit: Η εσωτερική δεν νομίζω να φταίει γιατί έγινε format πρόσφατα με την αλλαγή σε ICS layout.

Edited by spyko
Αν το All-In-One Toolkit σε βοήθησε, υποστήριξε το στο XDA
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα και καλες γιορτες! θα ηθελα μια ολοκληρωμενη γνωμη σχετικα με το κινητο! διαβασα οτι κανει πολλα reboots και τρωει βαρια κολληματα και απο την αλλη οτι ειναι καταπληκτικο δεν κολλαει καθολου με πολλες εφαρμογες! θελω να το αγορασω το κινητο αλλα ειλικρινα ειμαι πολυ μπερδεμενος! ειδα επισης οτι σκοραρει 2500 στο QUADRANT

 

ευχαριστω εκ των προτερων

 

1 χρονο τωρα πλεον χρηστης του 2χ φιλε μου εχω να σου πω ψαξε κατι αλλο καλυτερα...

Στα αρνητικα του:

-τα 512 mb ram που του στερουν απο το να λειτουργει ως ενα πραγματικο smartphone.(lags,lags,lags...).

-αθλιες ενημερωσεις κ υποστηριξη απο την lg

Ετυχε να αγορασει η κοπελα μου τωρα το galaxy s2 και καθως το επεξεργαζομουν εβλεπα ενα κινητο το οποιο ηταν πραγματικο smartphone χωρις lags οταν πηγαινα απο το facebook στο tapatalk κ μετα στο youtube κτλπ.

Λειτουργουσε αψογα οχι σαν το 2χ που οποια ρομ κ να εβαλα αργα η γρηγορα θα εμφανιζε προβληματα απλα γιατι το συστημα μπουκωνε με 512 ram.

 

Για εμενα πηγαινε για οποιοδηποτε αλλο κινητο με 1gb ram κ πανω κ δεν θα το μετανοιωσεις.

 

Στα θετικα

 

-η πολυ καλη οθονη του(πολυ καλυτερη του gs2 κατα την γνωμη μ)

-βολικο μεγεθος

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν κάνεις το εξής απλό για να δεις τι φταίει.

Πάρε copy όλα τα περιεχόμενα της Εξωτερικής κάρτας σε ένα φάκελο στο PC.

Κάνε την format από τα Windows (σε FAT32) ή μπες σε recovery κάνε format την εξωτερική από εκεί ή και μέσα από την ROM (το ξέχασα)

Μετά κάνε reboot για να δούμε αν το κόλλημα είναι από την εξωτερική πρώτα.

Αν φτιαξει βάλε πίσω ότι αρχεία χρειάζεσαι μόνο. Οι "δίσκοι" γίνονται "fragmented" από το πολύ σβήσε γράψε. Με αυτό τον τρόπο στρώνουν.

 

Edit: Η εσωτερική δεν νομίζω να φταίει γιατί έγινε format πρόσφατα με την αλλαγή σε ICS layout.

 

To έκανα μεσω windows την διαβαζε κανονικα μετα και μολις περασα τα αρχεια που ειχα πριν (-4gb αχρηστα)

Τώρα κολλαει στο 52% και οχι στο 10!

και χαρηκα στην αρχη :O

Μπορει το προβλημα να το δημιουργει καποιο συγκεκριμενο αρχειο;μπορω να βρω ποιο ειναι;

Link to comment
Share on other sites

σοκιν σωστα τα λες αλλα μην ξεχνας την διαφορα τιμης σε 2χ κ σ2 το σ2 τοχα και το εδωσα 200ε αυτες της μερες, αυτο που δεν ξερουν οι ποιο πολλοι ειναι οτι οταν ζεστενοταν πολυ το σ2 ειχαι μια ωχρα κιτρινιλας η οθονη του, στις τιμες που ειδα 100ε διαφορα κ το ασπρο 150ε παραπανω απο το 2χ.Τελικα θα παω σε σ3 γιατι η νταμπαρτον σημερα μου εκανε επιστροφη χρηματων στο διπλο!δε βαζω τιποτα απο την τζεπη μου αυριο το χτυπαω στα 435ε ελλ.αν δινει ο φιλος 100 πανω σ2 δαγκωτο
Link to comment
Share on other sites

σοκιν σωστα τα λες αλλα μην ξεχνας την διαφορα τιμης σε 2χ κ σ2 το σ2 τοχα και το εδωσα 200ε αυτες της μερες, αυτο που δεν ξερουν οι ποιο πολλοι ειναι οτι οταν ζεστενοταν πολυ το σ2 ειχαι μια ωχρα κιτρινιλας η οθονη του, στις τιμες που ειδα 100ε διαφορα κ το ασπρο 150ε παραπανω απο το 2χ.Τελικα θα παω σε σ3 γιατι η νταμπαρτον σημερα μου εκανε επιστροφη χρηματων στο διπλο!δε βαζω τιποτα απο την τζεπη μου αυριο το χτυπαω στα 435ε ελλ.αν δινει ο φιλος 100 πανω σ2 δαγκωτο

 

 

Ναι υπαρχει η διαφορα των 100 ευρω γιαυτο εξαλου διαλεξα κ εγω το lg πριν ενα χρονο αλλα το συμπερασμα μου ηταν πως δεν αξιζε κ θα ηταν καλυτερα να μαζευα κατι περισσοτερα κ να χτυπαγα το gs2.

Απο εμπειρια προσωπικη προτεινω ανετα ΟΧΙ το lg που εχουν αρχισει κ οι developers στο xda να το εγκαταλοιπουν.Ας ψαξει το παλικαρι αφου κ μεγαλυτερη πληθωρα επιλογων υπαρχει αυτην την στιγμη ΣΙΓΟΥΡΑ ομως με τουλαχιστον 1gb μνημη ραμ.

 

Ναι η οθονη του gs2 δεν με τρελαινει κιολας σε αυτο τουλαχιστον εκανε καλη δουλεια η lg και γενικα στο θεμα hardware του 2x.:)

Link to comment
Share on other sites

εκανα και μεσω recovery format περασα ελαχιστα αρχεια και παλι κολλαει στο 62% αυτη τη φορα...δεν μπορει να μην υπαρχει καποια λυση αφου στην 2.3 την διαβαζει!
Link to comment
Share on other sites

εκανα και μεσω recovery format περασα ελαχιστα αρχεια και παλι κολλαει στο 62% αυτη τη φορα...δεν μπορει να μην υπαρχει καποια λυση αφου στην 2.3 την διαβαζει!

 

Βάλε δοκιμαστικά μια δανεική sd και δες.

Μπορεί να φταίει η δική σου.

Αν το All-In-One Toolkit σε βοήθησε, υποστήριξε το στο XDA
Link to comment
Share on other sites

Βάλε δοκιμαστικά μια δανεική sd και δες.

Μπορεί να φταίει η δική σου.

 

Διαβαζει μεχρι 4 gb αλλα την δικη μου μολις γυρισω με restore σε 2.3.7 την διαβαζει οπως και ολα τα αλλα κινητα στο σπιτι σε ολα τα λειτουργικα

Υπαρχει καποια CyanogenMod χωρις το call bug και αξιόπιστη;με cm7 δεν ειχα θεμα με την καρτα

Link to comment
Share on other sites

Διαβαζει μεχρι 4 gb αλλα την δικη μου μολις γυρισω με restore σε 2.3.7 την διαβαζει οπως και ολα τα αλλα κινητα στο σπιτι σε ολα τα λειτουργικα

Υπαρχει καποια CyanogenMod χωρις το call bug και αξιόπιστη;με cm7 δεν ειχα θεμα με την καρτα

 

Τι έννοιες οτι διαβάζει μέχρι 4gb?

Link to comment
Share on other sites

Τι έννοιες οτι διαβάζει μέχρι 4gb?

 

Την 4αρα της αδελφης μου την διαβαζει απο 8 και πανω κολλαει παντως αυτο ειναι μικρης σημασιας γιατι απο οτι φενετε το κατεστρεψα το κινητο...περασα το Zip που μου ειπε ο φιλος spyko και τωρα δεν ανοιγει το κινητο μετα απο κανενα λεπτο και εκει που επρεπε να εμφανισει τις αρχικες οθονες μου λεει Encryption unsuccessful+note:unfortunately,the process com android.phone has stopped και οσο οκ και να πατησω δεν διορθωνετε...εκανα και factory reset/wipes ακομη και restore και δεν διορθωνετε...

Link to comment
Share on other sites

Την 4αρα της αδελφης μου την διαβαζει απο 8 και πανω κολλαει παντως αυτο ειναι μικρης σημασιας γιατι απο οτι φενετε το κατεστρεψα το κινητο...περασα το Zip που μου ειπε ο φιλος spyko και τωρα δεν ανοιγει το κινητο μετα απο κανενα λεπτο και εκει που επρεπε να εμφανισει τις αρχικες οθονες μου λεει Encryption unsuccessful+note:unfortunately,the process com android.phone has stopped και οσο οκ και να πατησω δεν διορθωνετε...εκανα και factory reset/wipes ακομη και restore και δεν διορθωνετε...

 

Συγνώμη ποιο ακρίβώς zip εννοείς?

Και το κινητό είναι unbrickable. Μην το ξεχνάς

Edited by spyko
Αν το All-In-One Toolkit σε βοήθησε, υποστήριξε το στο XDA
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to LG Optimus 2X (P990)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...