Jump to content

LG Optimus 2X (P990)


sakiss
 Κοινοποίηση

Στο πόσο την έχετε την φωτεινότητα στο Optimus 2X σας;  

9 members have voted

  1. 1. Στο πόσο την έχετε την φωτεινότητα στο Optimus 2X σας;

    • Στην αυτόματη φωτεινότητα
      5
    • Στην εργοστασιακή
      1
    • Στο 50%
      1
    • Στο 100%
      0
    • Άλλο (πείτε με post)
      2


Recommended Posts

Επίσης με τη σειρα μου να πω πως η django manuche ειναι μάλλον μονόδρομος μεχρι να βγει stable cm10 (σε σχεση με τη στοκ πάντα) τις αλλες 3 custom δεν τις εχω δοκιμασει για να εχω πλήρη άποψη....

 

με τον Rom manager μπορω να την περασω???

iphone 4,iphone 3gs,Nokia Lumia 710, iPad 2,LG Optimus 2x,Motorola Atrix 4G + Lapdock,LG Optimus One p500,LG GW620,Samsung Galaxy i5500,Nokia5800xm,LG ks20,Nokia N71,Nokia 6600,Nokia 7210,BlackBerry7290..
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Η καλύτερη ICS custom rom που έχω δοκιμάσει μέχρι στιγμής, είναι αυτή του civato:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2038868]

Προτιμάω μάλλον την deodexed version.

Δεν έχω ιδιαίτερα bugs, αντίθετα lags θεωρώ οτι υπάρχουν σε όλες, αλλά η ανωτέρω θεωρώ οτι έχει την καλύτερη διαχείριση ενέργειας, δηλαδή δεν "τα παίζει" η μπαταρία μου. Κρατάει αξιοπρεπώς.

 

Καλημερα, ειχα περασει την τελευτεα CM10 το περα το callbug το τηλ. πετουσε... δοκιμασα να βαλω αυτη που προτινες (civato) με τον κλασικο τροπο(clockworkmod) και δυστιχως στο 20% με πεταει εκτος instal... κανω κατι λαθος??

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μου είπαν από το service ότι πρέπει να το πάω εκεί το τηλέφωνο για να περαστεί ics.

Πριν το πας δοκίμασε να το βάλεις ένα virtual machine με 32bit win 7/vista για να κάνεις το update....

εγώ έτσι το έκανα

Κινητά: LG Optimus 2x , Iphone 3g, Nokia 7610
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή τι ακριβώς να κάνω ; Στον υπολογιστή έχω Xp 32bit.

 

Βάλε την με το tool του spyko

 

Το ημερολόγιο δεν έχει widget να το βάλω σε καρτέλα να φαίνεται πάντα ?

Edited by kprse

My third beast Xiaomi Mi 9

My second mini Sony Z3 Compact : stock

Μy first android phone LG Optimus 2x Rom : CM10.1 - tonyp - T-Build 05 with kk M1

Link to comment
Share on other sites

Κι επειδή ρώτησα μου είπαν ότι δεν είναι θέμα υπολογιστή, δηλαδή αν πάω να το περάσω με άλλο pc και άλλο λειτουργικό πάλι το ίδιο θα γίνεται. Στο κινητό είναι το θέμα.
Link to comment
Share on other sites

Επίσης με τη σειρα μου να πω πως η django manuche ειναι μάλλον μονόδρομος μεχρι να βγει stable cm10 (σε σχεση με τη στοκ πάντα) τις αλλες 3 custom δεν τις εχω δοκιμασει για να εχω πλήρη άποψη....

 

 

Δεν θα ελεγα την DM μονοδρομο....εχει τεραστιο drain battery αλλα κατα τα αλλα αρκετα καλη.

Χτες βραδυ περασα του civato και φαινεται αρκετα καλη για αρχη και χωρις drain τρελο στην μπαταρια οπως λενε αρκετοι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα ελεγα την DM μονοδρομο....εχει τεραστιο drain battery αλλα κατα τα αλλα αρκετα καλη.

Χτες βραδυ περασα του civato και φαινεται αρκετα καλη για αρχη και χωρις drain τρελο στην μπαταρια οπως λενε αρκετοι.

 

ποια σου φαίνεται καλύτερη;

Link to comment
Share on other sites

βρε παιδια...παω να βαλω civato με rom manager ,,ανοιγει μια χαρα οι επιλογες με το τι θελω να περασω...επειτα κανει εγκατασταση και ανοιγει στην cyan.10 που ειχα πριν.. τα εκανα ολα καθαρισμο γιατι δε με ενδιαφερει backup αλλα τα ιδια σε ολες τις προσπαθειες.. τι παιζει?? εγω εχω optimus speed 2Χ..Γερμανικο..εχει την επισημη???
iphone 4,iphone 3gs,Nokia Lumia 710, iPad 2,LG Optimus 2x,Motorola Atrix 4G + Lapdock,LG Optimus One p500,LG GW620,Samsung Galaxy i5500,Nokia5800xm,LG ks20,Nokia N71,Nokia 6600,Nokia 7210,BlackBerry7290..
Link to comment
Share on other sites

Το ημερολόγιο δεν έχει widget να το βάλω σε καρτέλα να φαίνεται πάντα ?

 

4 διαφορετικα widget εχει,εγω εχω το 4x4.

To google αναζητηση απο τις οθονες ετσι οπως ειπε ο Λεωνιδας αφαιρειται,μονο που να ξερετε οτι δεν "κερδιζεις" τον χωρο που καταλαμβανει,ωστε να βαλεις κατι αλλο ή να απλωσεις τις ηδη υπαρχουσες εφαρμογες κ widget.

Edited by batman_13
LG G3 32gb,Nexus 4,Lg optimus 2x
Link to comment
Share on other sites

Η καλύτερη ICS custom rom που έχω δοκιμάσει μέχρι στιγμής, είναι αυτή του civato:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2038868]

Προτιμάω μάλλον την deodexed version.

Δεν έχω ιδιαίτερα bugs, αντίθετα lags θεωρώ οτι υπάρχουν σε όλες, αλλά η ανωτέρω θεωρώ οτι έχει την καλύτερη διαχείριση ενέργειας, δηλαδή δεν "τα παίζει" η μπαταρία μου. Κρατάει αξιοπρεπώς.

 

Φίλε ειμαι σε τεμασεκ για να παω σε αυτην τι πρεπει να κανω; τι εννοει εδω:You need to be on the ICS bootloader(unlocked) and ICS partition layout ? πρεπει να κανω wipe κλπ η την περναω κατευθειαν;η πρεπει να παω σε επισημη πριν βαλω αυτην;

Και επισης ειχα παρει πριν δοκιμασω την στοκ 4.0.4 να κανω backup με το go τα δεδομενα εφαρμογων και δεν τα επαναφερει και λεει data corrupt...τι να κανω για να μην εχω το ιδιο προβλημα ξανα;

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, ειχα περασει την τελευτεα CM10 το περα το callbug το τηλ. πετουσε... δοκιμασα να βαλω αυτη που προτινες (civato) με τον κλασικο τροπο(clockworkmod) και δυστιχως στο 20% με πεταει εκτος instal... κανω κατι λαθος??

 

Πρέπει να αλλάξεις σε ICS Recovery με αυτό: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2020737. Το πολύ καλό εργαλείο του Σπύρου.

Οι GB/CM πάνε μαζί και οι ICS με διαφορετικό partition layout.

 

@denkar13: Ισχύουν τα ανωτέρω και για την ερώτησή σου.

@motifnick: Ισχύουν τα ανωτέρω και για την ερώτησή σου. Θα πρέπει να παρατήρησες οτι λογικά δεν την τελειώνει την εγκατάσταση...

Στην civato η εγκατάσταση τελειώνει εγκαθιστώντας τις εφαρμογές (φαίνονται στην οθόνη) και γράφει τελικά: "Enjoy" και σου δίνει μήνυμα για Reboot. Μετά το μπουτάρισμα, βγάζει εικονάκι για την βελτιστοποίηση των εφαρμογών, και όταν τελειώσει είναι οκ.

Edited by keras
HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να αλλάξεις σε ICS Recovery με αυτό: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2020737. Το πολύ καλό εργαλείο του Σπύρου.

Οι GB/CM πάνε μαζί και οι ICS με διαφορετικό partition layout.

 

@denkar13: Ισχύουν τα ανωτέρω και για την ερώτησή σου.

@motifnick: Ισχύουν τα ανωτέρω και για την ερώτησή σου. Θα πρέπει να παρατήρησες οτι λογικά δεν την τελειώνει την εγκατάσταση...

Στην civato η εγκατάσταση τελειώνει εγκαθιστώντας τις εφαρμογές (φαίνονται στην οθόνη) και γράφει τελικά: "Enjoy" και σου δίνει μήνυμα για Reboot. Μετά το μπουτάρισμα, βγάζει εικονάκι για την βελτιστοποίηση των εφαρμογών, και όταν τελειώσει είναι οκ.

 

Δεν καταλαβαινω τιποτα...η τεμασεκ ηταν η πρωτη και μοναδικη custom που εβαλα

 

το 8 πρεπει να κανω ή το 4; και αυτο πως γινεται συνδεω το κιν σε τι mode και παταω αριθμο;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξεκίνησα την διαδικασία αλλαγής ρομ και στο πρώτο βήμα που πάω να κάνω backup την τωρινή μου ρομ μου γράφει:

ClockworkMod Recovery v5.0.2.0

sd card space free 15157MB

Backing up boot image... κτλ.

Στην μνήμη του τηλεφώνου δεν θα έπρεπε να κρατήσει το backup; Μήπως δεν έπρεπε να έχω μέσα στο τηλέφωνο την κάρτα μνήμης; Αν μπορεί κάποιος να μου απαντήσει άμεσα θα με βοηθούσε για να συνεχίσω τώρα την διαδικασία. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαινω τιποτα...η τεμασεκ ηταν η πρωτη και μοναδικη custom που εβαλα

 

το 8 πρεπει να κανω ή το 4; και αυτο πως γινεται συνδεω το κιν σε τι mode και παταω αριθμο;

 

Το 4, το 8 είναι για αυτούς που είναι ήδη σε νέο partition layout.

Ο φίλος keras στο είπε καθαρά

Οι GB/CM πάνε μαζί και οι ICS με διαφορετικό partition layout
.

Παιδιά να διαβάζουμε και λίγο πριν πάμε να κάνουμε κάτι που δεν ξέρουμε γιατί το κάνουμε και τι ακριβώς κάνει.

Το tool δίνει on-screen οδηγίες βήμα βήμα. Καλό είναι όμως να πας στο thread και να διαβάσεις το 1ο post.

Αυτοί που τα γράφουν, δεν τα γράφουν για τους ίδιους ...

 

Παιδιά ξεκίνησα την διαδικασία αλλαγής ρομ και στο πρώτο βήμα που πάω να κάνω backup την τωρινή μου ρομ μου γράφει:

ClockworkMod Recovery v5.0.2.0

sd card space free 15157MB

Backing up boot image... κτλ.

Στην μνήμη του τηλεφώνου δεν θα έπρεπε να κρατήσει το backup; Μήπως δεν έπρεπε να έχω μέσα στο τηλέφωνο την κάρτα μνήμης; Αν μπορεί κάποιος να μου απαντήσει άμεσα θα με βοηθούσε για να συνεχίσω τώρα την διαδικασία. Ευχαριστώ.

 

Ποια διαδικασία ακριβώς και πώς την ξεκίνησες?

Αυτό που παίρνει είναι το λεγόμενο nandroid backup. Στην ουσία είναι image του τηλεφώνου την ώρα που το παίρνει.

Ποια ROM πας να βάλεις και σε ποια είσαι?

Edited by spyko
Αν το All-In-One Toolkit σε βοήθησε, υποστήριξε το στο XDA
Link to comment
Share on other sites

Ποια διαδικασία ακριβώς και πώς την ξεκίνησες?

Αυτό που παίρνει είναι το λεγόμενο nandroid backup. Στην ουσία είναι image του τηλεφώνου την ώρα που το παίρνει.

Ποια ROM πας να βάλεις και σε ποια είσαι?

 

Όταν λέω διαδικασία εννοώ το πρώτο βήμα που είναι να πάρω backup την τωρινή ρομ, μετά από αυτό θα κάνω αλλαγή Baseband και μετά θα πάω στα πιο δύσκολα με το nvflash.

Έχω την DjangoManouche 1.6.1 με stock kernel και θέλω να περάσω την ics του DjangoManouche με stock kernel.

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέω διαδικασία εννοώ το πρώτο βήμα που είναι να πάρω backup την τωρινή ρομ, μετά από αυτό θα κάνω αλλαγή Baseband και μετά θα πάω στα πιο δύσκολα με το nvflash.

Έχω την DjangoManouche 1.6.1 με stock kernel και θέλω να περάσω την ics του DjangoManouche με stock kernel.

 

Συνέχισε. Το nandroid-backup το παιρνει στην εξωτερική κάρτα αφού λέει free πάνω από 15GB.

Οπότε δεν θα σβηστεί με το nvflash. To NVFlash θα κάνει full wipe την εσωτερική μνήμη.

Το backup αυτό θα είναι άχρηστο όσο θα είσαι σε ICS με νέο partition layout.

Τα contacts και ότι άλλο θέλεις π.χ sms πρέπει να φροντισεις να έχεις backup (όχι σε nandroid backup) για να μπορέσεις να τα επαναφέρεις στην ICS ROM

Edited by spyko
Αν το All-In-One Toolkit σε βοήθησε, υποστήριξε το στο XDA
Link to comment
Share on other sites

το backup μου το έχω κάνει αλλά κολλάω στην διαδικασία με το nvflash. Διαβάζω τον παρακάτω οδηγό εκεί που λέει Installation NVFlash version (under Windows) αλλά με μπερδεύει λίγο:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1986097

 

μετά δίνει και αυτό το Link:

http://www.modaco.com/topic/335416-nvflash-setup-instructions-drivers-links-active/

 

και όχι τίποτα άλλο αλλά τέτοια ώρα φοβάμαι ότι δεν θα μπορώ να βρω κανέναν να με βοηθήσει αν κολλήσω κάπου!

Link to comment
Share on other sites

το backup μου το έχω κάνει αλλά κολλάω στην διαδικασία με το nvflash. Διαβάζω τον παρακάτω οδηγό εκεί που λέει Installation NVFlash version (under Windows) αλλά με μπερδεύει λίγο:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1986097

 

μετά δίνει και αυτό το Link:

http://www.modaco.com/topic/335416-nvflash-setup-instructions-drivers-links-active/

 

και όχι τίποτα άλλο αλλά τέτοια ώρα φοβάμαι ότι δεν θα μπορώ να βρω κανέναν να με βοηθήσει αν κολλήσω κάπου!

 

Κατέβασε το AIO toolkit και κάνε το extract όπου θέλεις. Βάλε το zip της ROM που θέλεις να εγκαταστήσεις στην εξωτερική κάρτα.

Το toolkit έχει όλα τα utilities που υπάρχουν ή που μπορεί να χρειαστούν και οδηγίες βήμα-βήμα στην οθόνη σου για κάθε επιλογή.

Κατέβασε την baseband, τρέξε επιλογή 7 και φλάσαρε την με smartflash.

Μετά επιλογή 4 για να αλλάξεις partition layout, επέλεξε recovery version την 5.0.2.8ε όταν ρωτηθείς (όπως προτείνει ο carburano)

Όταν συνδεθείς σε nvflash mode (battery removed και connect πατώντας vol- & vol+ ) αν δεν έχεις ξανατρέξει nvflash πρέπει να εγκαταστήσεις τους drivers που βρίσκονται στο ToolkitFiles\nvflash\driver.

Αφού τελειώσει το nvflash επιτυχώς, μπαίνεις σε recovery mode (vol- & pwr) και κάνε install το zip της ROM που έκανες copy πριν

 

@Προς όλους: Αυτός παραπάνω, είναι ο πιο γρήγορος τρόπος για να βάλεις Custom (cwm flashable zip) ICS ROM κατευθείαν από GB/CM.

Ενημέρωσα επίσης και τις οδηγίες στο AIO-Toolkit's thread για όλες τις επιλογές, τι κάνουν και πώς.

Διαβάστε και θα λυθούν πολλές απορίες νομίζω και ελπίζω.

Edited by spyko
Αν το All-In-One Toolkit σε βοήθησε, υποστήριξε το στο XDA
Link to comment
Share on other sites

Πω πω απο μπαταρια μιλαμε για.λαιμαργο ετσι το v30
iphone 4,iphone 3gs,Nokia Lumia 710, iPad 2,LG Optimus 2x,Motorola Atrix 4G + Lapdock,LG Optimus One p500,LG GW620,Samsung Galaxy i5500,Nokia5800xm,LG ks20,Nokia N71,Nokia 6600,Nokia 7210,BlackBerry7290..
Link to comment
Share on other sites

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2059372

Μπορεί να μου πει κάποιος τι προβλήματα έχει αυτή;Λέει έχει όλα τα bugs της cm10 και aokp αλλά ποια είναι αυτά;

Ευχαριστώ πολύ

 

Πάω να το κάνω εγκατάσταση και μου βγάζει

E:Error in /external_sd/download/jellybam_p990.STABLE_3.1.0_201221221.zip

(Status 7)

Installation aborted

 

Τι να κάνω;

Edited by D_Angelos
Link to comment
Share on other sites

Το 4, το 8 είναι για αυτούς που είναι ήδη σε νέο partition layout.

Ο φίλος keras στο είπε καθαρά .

 

Δεν αντιλέγω αλλα δεν καταλαβα τιποτα και απο το ποστ στο xda δεν καταλαβαινω...τι ειναι το ICS Recovery και πως το κανω; βαζω καποιο το CM Addon.ζιπ στο κινητο και μετα ; ειναι τοσο δυσκολο ρε παιδια...δεν ειμαστε ολοι ειδικοί ουτε τοσο τέλιοι όσο οι developers...

Link to comment
Share on other sites

Το 4, το 8 είναι για αυτούς που είναι ήδη σε νέο partition layout.

Ο φίλος keras στο είπε καθαρά .

 

Δεν αντιλέγω αλλα δεν καταλαβα τιποτα και απο το ποστ στο xda δεν καταλαβαινω...τι ειναι το ICS Recovery και πως το κανω; βαζω καποιο το CM Addon.ζιπ στο κινητο και μετα ; ειναι τοσο δυσκολο ρε παιδια...δεν ειμαστε ολοι ειδικοί ουτε τοσο τέλιοι όσο οι developers...

 

Σε ποια ROM θες να πας? Σε custom ICS?

Αν ναι, ακολούθα τις ίδιες οδηγίες που έγραψα σε αυτό το post

 

Πάρε backup contacts κλπ γιατι θα γίνει full wipe.

Αν το All-In-One Toolkit σε βοήθησε, υποστήριξε το στο XDA
Link to comment
Share on other sites

4 διαφορετικα widget εχει,εγω εχω το 4x4.

To google αναζητηση απο τις οθονες ετσι οπως ειπε ο Λεωνιδας αφαιρειται,μονο που να ξερετε οτι δεν "κερδιζεις" τον χωρο που καταλαμβανει,ωστε να βαλεις κατι αλλο ή να απλωσεις τις ηδη υπαρχουσες εφαρμογες κ widget.

 

Απο τα γραφικα στοιχεια προστιθειται ? Δεν μου το βγαζει εκει ....

 

----

 

Το πρωτο reboot μονο του , μετα απο 1 χρονο με το κινητο .... χμμμ η ICS το παγωσε για τα καλα ??

My third beast Xiaomi Mi 9

My second mini Sony Z3 Compact : stock

Μy first android phone LG Optimus 2x Rom : CM10.1 - tonyp - T-Build 05 with kk M1

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to LG Optimus 2X (P990)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...