Jump to content

LG Optimus 2X (P990)


sakiss
 Κοινοποίηση

Στο πόσο την έχετε την φωτεινότητα στο Optimus 2X σας;  

9 members have voted

  1. 1. Στο πόσο την έχετε την φωτεινότητα στο Optimus 2X σας;

    • Στην αυτόματη φωτεινότητα
      5
    • Στην εργοστασιακή
      1
    • Στο 50%
      1
    • Στο 100%
      0
    • Άλλο (πείτε με post)
      2


Recommended Posts

Παιδες εχω παρει το τηλ 1,5 μηνα τωρα κ μου εχει σβησει μονο του καμια 15αρια φορες .απ οτι εχω παρατηρησει σβηνει οταν ανεβαζει θερμοκρασρια δηλαδει μετα απο πολυ browing η οταν το φωρτιζω, ειναι φυσιολογικο η να το παω για service;εχω την 10d ευχαριστω

 

Είσαι ο δεύτερος που το αναφέρει, και αν ανατρεξεις σε παλιότερες σελίδες...θα δεις ποιος, και πως, έλυσε το πρόβλημα.. νομίζω χωρείς να είμαι 100% σίγουρος, το πήγε στο servise, αφού επικοινώνησε μαζί τους, και αν είσαι από Αθήνα έρχονται και το περνούν από το σπίτι, και το επιστρέφουν με δικά τους έξοδα..!!!

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Γεια σας και από μένα σήμερα περιμένω να μου έρθει το optimus 2x και θα ήθελα να ρωτήσω τι πρέπει να κάνω με τη φόρτιση να το χρησιμοποιήσω αρχικά μέχρι να τελειώσει η μπαταρία ή να κάνω μια μεγάλη φόρτιση , επιπλέον θα ήθελα να ρωτήσω αν λειτουργεί η συσκευή χωρίς sim ,και οποιαδήποτε άλλη συμβουλή για έναν αρχάριο σε android είναι καλοδεχούμενη ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων (και συγνώμη αν επαναλαμβάνω ερωτήσεις αλλά μετά από μια σύντομη αναζήτηση στο subforum του 2x δεν βρήκα απάντηση)
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Βάλε το να φορτίσει μέχρι να γεμίσει και μετά παίξε κανονικά. Δεν υπάρχει εδώ η λογική των πολύωρων φορτίσεων, πλήρων αποφορτίσεων. Και σε γενικές γραμμές ενδείκνυται να μην αφήνουμε τη μπαταρία να πέφτει κάτω του 10% όσο αυτό είναι εφικτό.

 

Χωρίς sim λειτουργεί.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλημέρα, καλώς σας βρήκα. Μόλις αγόρασα το κινητό και ήθελα να ρωτήσω 2-3 πράματα. Καταρχήν φοράω την 10c. Υπάρχει κάποια τελευταία αναβάθμιση? Το ρωτώ γιατί βλέπω πως το κινητό στα home screens δεν είναι και τόσο smooth..Επίσης κάποιες φορές το κουμπί του back δεν πιάνει ή π.χ σε video 1080p που τράβηξα μου έκανε ένα ξαφνικό "σπάσιμο" στην εικόνα, πράγματα δηλαδή που υποθέτω μπορέι να φταίει και το λειτουργικό? έχει κανείς κάτι παρόμοιο?
Να προσέχετε ΠΟΤΕ και ΠΟΥ να τρέχετε με το car σας..;)
Link to comment
Share on other sites

Το τελευταίο firmware είναι η 10d σε μένα τουλάχιστον

Κάνε ένα restart , ίσως να έχει φουλάρει η RAM ή κατέβασε το fast reboot (δεν απαιτεί root)

 

Σειρά μου να ρωτήσω .

Του πέρασα τα κέρατα μου μέσα (όχι δεν ήθελα να αλλάξω launcher , είμαι ικανοποιημένος μέχρι στιγμής )

Σχετικό με την προγούμενη ερώτηση

 

ΧΩΡΙΣ ROOT

υπάρχει κάποια εφαρμογή που να boostάρει λίγο παραπάνω το σύστημα και να κάνει underclock την CPU όταν δεν χρειάζεται ;

Κοινώς ψάχνω τρόπους για μεγαλύτερη διάρκεια της μπαταρίας :P

Κινητά: LG Optimus 2x , Iphone 3g, Nokia 7610
Link to comment
Share on other sites

Το τελευταίο firmware είναι η 10d σε μένα τουλάχιστον

Κάνε ένα restart , ίσως να έχει φουλάρει η RAM ή κατέβασε το fast reboot (δεν απαιτεί root)

 

Για δείτε λίγο αυτό

 

http://www.2shared.com/photo/vWoEybYv/Untitled.html

 

Πως γίνεται αυτό?:confused:

 

Το δικό μου κινητό είναι και ενώ έχω 10c στο ιστορικό λέει 10d..

Edited by Haris1977
Να προσέχετε ΠΟΤΕ και ΠΟΥ να τρέχετε με το car σας..;)
Link to comment
Share on other sites

Για δείτε λίγο αυτό

 

http://www.2shared.com/photo/vWoEybYv/Untitled.html

 

Πως γίνεται αυτό?:confused:

 

Το δικό μου κινητό είναι και ενώ έχω 10c στο ιστορικό λέει 10d..

 

 

ΤΟ ΈΚΑΝΕ ΚΑΙ ΣΕ ΜΈΝΑ...!!! και η μόνη λύσει είναι να βάλεις την V10a κοίτα εδώ.. (Πώς να επιστρέψουμε σε Stock Rom στο LG 2X) http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=300529 προσοχή θα χαθούν όλα τα δεδομένα..!! και μετά κανε ενημέρωση, πρώτα σε c και καπάκι θα εμφανιστεί η d. και θα έχεις ένα καθαρό και αρκετά γλήγορο τηλέφωνο..!!

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Μισό λεπτό γιατί μπερδέυτηκα.. Κατέβασα όλα όσα χρειάζονται . Στην σελίδα αυτή γράφει:

 

1) Τρέχουμε το SmartFlashTool_P990.exe από το PC

2) Κλείνουμε το τηλέφωνο,αφαιρούμε τη μπαταρία, συνδέουμε το τηλέφωνο καθώς κρατάμε πατημένο το Volume down(Εδώ θα πρέπει να δούμε ένα μήνυμα για "software update" και το "COM port" του smartflash θα γεμίσει αυτόματα αφού εγκατασταθούν οι drivers αν χρειαστεί)

3) Επιλέγουμε το "ROM Copy D/L"

4) Ελέγχουμε πως το "Normal Mode" είναι επιλεγμένο

5) Ελέγχουμε πως το "Erase CAL" ΔΕΝ είναι επιλεγμένο

6) Πατάμε το κουμπί "browse" διπλα στο "AP Bin:" και διαλέγουμε το (BIN) αρχείο

7) Πατάμε το κουμπί "browse" διπλα στο "CP Bin:" και διαλέγουμε το (FLS) αρχείο

8) Πατάμε "Start" και περιμένουμε να ολοκληρωθεί το flashαρισμα

 

Στο βήμα 6 εννοεί το LGP990AT-00-V10a-NEU-XXX-MAR-02-2011+0_AP.bin?

Στο βήμα 7 ποιο fls ενοοεί? του baseband? ή το LGP990AT-00-V10a-NEU-XXX-MAR-02-2011+0_CP.fls?

Edited by Haris1977
Να προσέχετε ΠΟΤΕ και ΠΟΥ να τρέχετε με το car σας..;)
Link to comment
Share on other sites

Μισό λεπτό γιατί μπερδέυτηκα.. Κατέβασα όλα όσα χρειάζονται . Στην σελίδα αυτή γράφει:

 

1) Τρέχουμε το SmartFlashTool_P990.exe από το PC

2) Κλείνουμε το τηλέφωνο,αφαιρούμε τη μπαταρία, συνδέουμε το τηλέφωνο καθώς κρατάμε πατημένο το Volume down(Εδώ θα πρέπει να δούμε ένα μήνυμα για "software update" και το "COM port" του smartflash θα γεμίσει αυτόματα αφού εγκατασταθούν οι drivers αν χρειαστεί)

3) Επιλέγουμε το "ROM Copy D/L"

4) Ελέγχουμε πως το "Normal Mode" είναι επιλεγμένο

5) Ελέγχουμε πως το "Erase CAL" ΔΕΝ είναι επιλεγμένο

6) Πατάμε το κουμπί "browse" διπλα στο "AP Bin:" και διαλέγουμε το (BIN) αρχείο

7) Πατάμε το κουμπί "browse" διπλα στο "CP Bin:" και διαλέγουμε το (FLS) αρχείο

8) Πατάμε "Start" και περιμένουμε να ολοκληρωθεί το flashαρισμα

 

Στο βήμα 6 εννοεί το LGP990AT-00-V10a-NEU-XXX-MAR-02-2011+0_AP.bin?

Στο βήμα 7 ποιο fls ενοοεί? του baseband? ή το LGP990AT-00-V10a-NEU-XXX-MAR-02-2011+0_CP.fls?

 

Τα δύο αρχεία ΑΡ και CP που κατέβασες εννοεί. Πάει καιρός που το έκανα αλλά δεν θυμάμαι να είχα κάποιο πρόβλημα.

Προχώρα και ακολούθα προσεκτικά όλα τα βήματα χωρίς να παραλείψεις τίποτα και όλα θα γίνουν καλά!

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ύστερα από αρκετές προσπάθειες κατάφερα να βάλω την τελευταία επίσημη έκδοση (10d). Από την 10c που χα, είδα πως το τράβηγμα του βιντεο είναι πλέον πιο smooth, επίσης άλλαξε το πληκτρολόγιο, αλλά ακόμα δεν έχω δει όλες τις διαφορές μιας και είναι ακόμα νωρίς..Αυτό που είδα είναι πως είχα την 10c με ένα περίεργο kernel (κάπως λεγόταν, dark ? κάπως έτσι..)- που πηγαίνοντας να κάνω την αναβάθμιση σε original 10d μέσω του b2ctools, μου έλεγε πως το τηλ μου δεν μπορέι να βάλει αυτή την έκδοση..Τέλος καλό όλα καλά (μέχρι τώρα)

 

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι, τώρα θα μπορώ να κάνω κανονικά update μέσω του b2ctools? Εννοώ στην αυθεντική 10e, 10f κλπ ..

Edited by Haris1977
Να προσέχετε ΠΟΤΕ και ΠΟΥ να τρέχετε με το car σας..;)
Link to comment
Share on other sites

τιποτε για gingerbread μαθαμε;;

 

ενας ειπε στο xda οτι απο μεσα απο την lg του ειπε ενα μεγαλο κεφαλι 15 σεπτεμβρίου και του το επιβεβαίωσε ενα ακομα μεγαλο κεφαλι παλι μεσα απο την lg ομως ουσιαστικα παλι φημες ειναι

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Όταν βγει η gingerbread, θα την κάνουμε update μέσα απο το Β2CTools??
Να προσέχετε ΠΟΤΕ και ΠΟΥ να τρέχετε με το car σας..;)
Link to comment
Share on other sites

ας την κανουμε απο οπου να ναι αρκει να βγει.

 

 

Ερωτηση: εχει δοκιμασει κανεις να απενεργοποιησει το 3g? το εβαλα σε υποχρεωτικη 2g λειτουργια για να βελτιωσω την αυτονομια. Θα δω διαφορα?

 

Εχω αυτονομια μια μερα με αρκετη χρηση wifi την ημερα και κανα μισαωρο η ωρα gaming

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ερωτηση: εχει δοκιμασει κανεις να απενεργοποιησει το 3g? το εβαλα σε υποχρεωτικη 2g λειτουργια για να βελτιωσω την αυτονομια. Θα δω διαφορα?

 

Εχω αυτονομια μια μερα με αρκετη χρηση wifi την ημερα και κανα μισαωρο η ωρα gaming

 

Θα δεις βελτίωση ναι. Για κάποιον που δεν χρησιμοποιεί το internet του παρόχου του, δεν έχει λόγο να μην το έχει σε υποχρεωτική 2G λειτουργία.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Θα δεις βελτίωση ναι. Για κάποιον που δεν χρησιμοποιεί το internet του παρόχου του, δεν έχει λόγο να μην το έχει σε υποχρεωτική 2G λειτουργία.

 

internet εχω απο την Q, εφτιαξα τις ρυθμισεις σημερα.

 

Ομως μου την εσπαγε που κατεβαζε χωρις λογο μονο του, διοτι το fb δεν κανει exit αλλα minimize και ισως να κατεβαζαν και αλλα προγραμματα που δεν εχω ιδεα.

 

Εδω βαζω και μεγαλο φαουλ στο android για τον αυτοματισμο του. Στο symbian καθε εφαρμογη γινεται exit η minimize κατα βουληση του χρηστη. Επισης καθε εφαρμογη διαλεγει απο που θα κανει ληψη δεδομενων. Ειναι βλακεια πχ να μπαινω στους χαρτες κατα λαθος κι αυτο να αρχισει να κατεβαζει mb.

 

Τελικως εβαλα συντομευση για να κλεινω το 3g και την περιαγωγη δεδομενων και βρηκα την υγεια μου. Εβαλα και 3g watchdog και ολα κομπλε

Link to comment
Share on other sites

internet εχω απο την Q, εφτιαξα τις ρυθμισεις σημερα.

 

Ομως μου την εσπαγε που κατεβαζε χωρις λογο μονο του, διοτι το fb δεν κανει exit αλλα minimize και ισως να κατεβαζαν και αλλα προγραμματα που δεν εχω ιδεα.

 

Εδω βαζω και μεγαλο φαουλ στο android για τον αυτοματισμο του. Στο symbian καθε εφαρμογη γινεται exit η minimize κατα βουληση του χρηστη. Επισης καθε εφαρμογη διαλεγει απο που θα κανει ληψη δεδομενων. Ειναι βλακεια πχ να μπαινω στους χαρτες κατα λαθος κι αυτο να αρχισει να κατεβαζει mb.

 

Τελικως εβαλα συντομευση για να κλεινω το 3g και την περιαγωγη δεδομενων και βρηκα την υγεια μου. Εβαλα και 3g watchdog και ολα κομπλε

 

Πως απεργοποίησες το 3G ? το ψάχνω αλλά δεν μπορώ να το βρω.... :O

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω τις εφαρμογές από το adroid market δεν μπορούμε να τις κατεβάσουμε στον υπολογιστή μας και μετά μέσω συγχρονισμού να τις περάσουμε στο κινητό ? (όπως στο iphone) γιατί από ότι είδα ναι μεν δίνουμε εντολή για εγκατάσταση από τον υπολογιστή αλλά το κινητό χρησιμοποιεί το internet και καταναλώνει mb για να τις κατεβάσει και να τις εγκαταστήσει (παρά το γεγονός ότι το κινητό ήταν συνδεδεμένο μέσω USB με τον υπολογιστή)

Edited by samichri
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Πως απεργοποίησες το 3G ? το ψάχνω αλλά δεν μπορώ να το βρω.... :O

 

Ρυθμίσεις / Ασύρματη επικοινωνία και δίκτυα / Δίκτυα κινητής τηλεφωνίας / Λειτουργία δικτύου

 

Εκεί πρέπει να έχει επιλογή "Μόνο GSM".

 

* Λόγω διαφορετικής συσκευής/rom ενδέχεται να υπάρχουν διαφοροποιήσεις στο path.

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω τις εφαρμογές από το adroid market δεν μπορούμε να τις κατεβάσουμε στον υπολογιστή μας και μετά μέσω συγχρονισμού να τις περάσουμε στο κινητό ? (όπως στο iphone) γιατί από ότι είδα ναι μεν δίνουμε εντολή για εγκατάσταση από τον υπολογιστή αλλά το κινητό χρησιμοποιεί το internet και καταναλώνει mb για να τις κατεβάσει και να τις εγκαταστήσει (παρά το γεγονός ότι το κινητό ήταν συνδεδεμένο μέσω USB με τον υπολογιστή)

 

Και γιατί δεν το συνδέεις μέσω wifi για να μην έχεις καμία χρέωση;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

ενας ειπε στο xda οτι απο μεσα απο την lg του ειπε ενα μεγαλο κεφαλι 15 σεπτεμβρίου και του το επιβεβαίωσε ενα ακομα μεγαλο κεφαλι παλι μεσα απο την lg ομως ουσιαστικα παλι φημες ειναι

 

για δωσε μας και ενα λινκ

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω ν φτιάξουν και επισήμως το GPS με την gingerbread

Θα προτιμούσα να μην κάνω root την συσκευή

Κινητά: LG Optimus 2x , Iphone 3g, Nokia 7610
Link to comment
Share on other sites

Μα δεν έχει κάποιο πρόβλημα τι GPS του! Τι θέλεις να φτιαχτεί;

 

Sent from my LG-P990 using Tapatalk

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω ν φτιάξουν και επισήμως το GPS με την gingerbread

Θα προτιμούσα να μην κάνω root την συσκευή

 

Στην 10d που έβαλα χθες πάντως και με το gps status κλειδώνουν πολκύ γρήγορα.. Με την μπαταρία του 1od έχετε πρόβλημα?Πέφτει γρήγορα?

 

Επίσης έμαθα πως η gingerbread εκτός του ότι θα ναι πολύ γρηγορότερη απ την τελευταία επίσημη rom, θα έχει καλύτερη διαχείρηση μνήμης και μπαταρία στα επίπεδα του 10a..Άντε να δούμε..

Να προσέχετε ΠΟΤΕ και ΠΟΥ να τρέχετε με το car σας..;)
Link to comment
Share on other sites

Η αναβάθμιση σε 2.3 θα γίνει όπως σε 10d μεσα απο το τηλέφωνο και χωρίς να χαθεί τίποτα η θα τα χάσουμε όλα?
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Η αναβάθμιση σε 2.3 θα γίνει όπως σε 10d μεσα απο το τηλέφωνο και χωρίς να χαθεί τίποτα η θα τα χάσουμε όλα?

 

Δεν χάνεις τίποτα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν έχει κάποιο πρόβλημα τι GPS του! Τι θέλεις να φτιαχτεί;

 

Sent from my LG-P990 using Tapatalk

 

Περιμένω 1 λεπτό κ ακόμα αναμένει για την θέση στους χάρτες :p :/

Κινητά: LG Optimus 2x , Iphone 3g, Nokia 7610
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to LG Optimus 2X (P990)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...