Jump to content

Ελληνικό Εορτολόγιο.


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχουμε και λέμε λοιπόν :)

 

Έκδοση 1.1.0 στο Market

----------------------------

Για αρχή αν έχετε προηγούμενη έκδοση <1.1.0 κάντε clear data ή uninstall πριν περάσετε την νέα. Αλλιώς θα έχετε κάποια προβληματάκια.

 

Αλλαγές:

----------

Αφαιρέθηκαν τα αγγλικά ονόματα και το αγγλικό ui.

Νέο widget (έφτιαξε και η αλλαγή της γιορτής στις 12 ακριβώς).

Notification την μέρα που γιορτάζει κάποια επαφή στις 11 το πρωί. Με κλικ στο notification ανοιγει η εφαρμογή.

Μείωση του lag.

 

Y.Γ. eltsele ο Σεραφείμ σου πρέπει να ναι στην θέση του ;)

 

Περιμένουμε τα σχόλιά σας και τις προτάσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 375
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Να τι παθαίνεις όταν κάνεις πειράματα μέχρι τελευταία στιγμή...

Είναι η 1.1.0 κανονικά, έμεινε το string. Thanx :)

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε και λέμε λοιπόν :)

 

Έκδοση 1.1.0 στο Market

----------------------------

Για αρχή αν έχετε προηγούμενη έκδοση <1.1.0 κάντε clear data ή uninstall πριν περάσετε την νέα. Αλλιώς θα έχετε κάποια προβληματάκια.

 

Αλλαγές:

----------

Αφαιρέθηκαν τα αγγλικά ονόματα και το αγγλικό ui.

Νέο widget (έφτιαξε και η αλλαγή της γιορτής στις 12 ακριβώς).

Notification την μέρα που γιορτάζει κάποια επαφή στις 11 το πρωί. Με κλικ στο notification ανοιγει η εφαρμογή.

Μείωση του lag.

 

Y.Γ. eltsele ο Σεραφείμ σου πρέπει να ναι στην θέση του ;)

 

Περιμένουμε τα σχόλιά σας και τις προτάσεις σας.

 

Ήμουν καθ' οδόν όταν ήρθε το update οπότε δεν έγραψα αμέσως!

 

- Πιο όμορφο το νέο widget και πολύ καλύτερο ως transparent.

- Το lag στην επιστροφή απ τα μενού Βοήθεια και Σχετικά έχει εξαφανιστεί θα έλεγα. Υπάρχει ακόμα στο άνοιγμα αλλά νομίζω είναι ελαφρώς λιγότερο.

- Θέμα με τα κεφαλαία δεν υπάρχει πια.

- Τα notifications θα τα τσεκάρω στην πρώτη ευκαιρία γορτής αλλά είναι πολύ καλή η επιλογή της ώρας νομίζω!

 

Νομίζω πως πλέον αυτό που ίσως ήταν καλό είναι κάποιες options στα notifications και η εμφάνιση των ονομάτων στα widget αλλά μόνο αν μπορεί να χωρέσει στο υπάρχον μέγεθος widget. Αν είναι να το μεγαλώσει ας μείνει ως έχει!;)

 

Α.. και κανένα tab με τις αργίες που λέγαμε!

 

Αλλά γενικά κατά τη γνώμη μου η εφαρμογή είναι εύχρηστη και καλύπτει πια όλες τις κύριες ανάγκες που μπορεί να έχεις από αυτή. Δεν έχουμε παράπονο! Ευχαριστούμε!

 

ΥΓ: Ο Σεραφείμ είναι όντως στη θέση του! Ευχαριστώ!

ΥΓ2: Να μη σου πω ότι έχω θεία Σεβαστή που γιορτάζει αύριο και δεν τη βλέπω γιατί θα με κυνηγήσεις!!

 

HTC Desire/Tapatalk

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Ήμουν καθ' οδόν όταν ήρθε το update οπότε δεν έγραψα αμέσως!

 

- Πιο όμορφο το νέο widget και πολύ καλύτερο ως transparent.

- Το lag στην επιστροφή απ τα μενού Βοήθεια και Σχετικά έχει εξαφανιστεί θα έλεγα. Υπάρχει ακόμα στο άνοιγμα αλλά νομίζω είναι ελαφρώς λιγότερο.

- Θέμα με τα κεφαλαία δεν υπάρχει πια.

- Τα notifications θα τα τσεκάρω στην πρώτη ευκαιρία γορτής αλλά είναι πολύ καλή η επιλογή της ώρας νομίζω!

 

Νομίζω πως πλέον αυτό που ίσως ήταν καλό είναι κάποιες options στα notifications και η εμφάνιση των ονομάτων στα widget αλλά μόνο αν μπορεί να χωρέσει στο υπάρχον μέγεθος widget. Αν είναι να το μεγαλώσει ας μείνει ως έχει!;)

 

Α.. και κανένα tab με τις αργίες που λέγαμε!

 

Αλλά γενικά κατά τη γνώμη μου η εφαρμογή είναι εύχρηστη και καλύπτει πια όλες τις κύριες ανάγκες που μπορεί να έχεις από αυτή. Δεν έχουμε παράπονο! Ευχαριστούμε!

 

ΥΓ: Ο Σεραφείμ είναι όντως στη θέση του! Ευχαριστώ!

ΥΓ2: Να μη σου πω ότι έχω θεία Σεβαστή που γιορτάζει αύριο και δεν τη βλέπω γιατί θα με κυνηγήσεις!!

 

HTC Desire/Tapatalk

 

Thanks για το feedback :) Δυστυχώς η αλλαγή της βάσης έχει σαν αποτέλεσμα να θέλει clear data ή uninstall της προηγούμενης έκδοσης χειροκίνητα.

Σημειώνω την Σεβαστή για να μπει σε μελλοντικό update. Οι γιορτές πάρθηκαν από το eortologio.gr και για αύριο έχει μόνο Σεβαστιανό, οπότε αυτός είναι ο λόγος που δεν υπήρχε :)

 

Αργίες είναι εύκολο να προστεθούν, θα τις δούμε και αυτές σύντομα λογικά μαζί με γενέθλια.

 

Ειδικά τώρα που είναι αρχή ακόμα παίζουν πολλά και κάνουμε και μερικά πειράματα να δούμε πώς θα καταλήξει η εφαρμογή :) Δεκτά όλα τα σχόλια.

 

Υ.Γ. Για όποιον θέλει να παρακολουθεί την εφαρμογή υπάρχει και Facebook page καθώς και Twitter account :)

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα ένα reinstall στη νέα έκδοση και ξεμπερδεύεις. Το clear data σε μένα πχ δε δούλεψε! Άλλωστε σιγά τον κόπο!

 

Α, δεν είδα ούτε το Σεβαστιανό, μου είχε καμία γιορτή και γι' αυτό το ανέφερα! Thanks που θα το βάλετε!

 

Πάντως τα πειράματα που κάνετε μέχρι τώρα βγαίνουν σε καλό γιατί η εφαρμογή βελτιώθηκε αισθητά με το update οπότε γίνεται καλή δουλειά!

 

Ε, ναι τη θέλει ο Έλληνας την αργία του για να ξέρει πότε πέφτει το Πάσχα του χρόνου! :d

 

Καλά έκανες κι έβαλες τα λινκ για Facebook κ Twitter!;)

 

HTC Desire/Tapatalk

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

στα permissions λεει ''υπηρεσιες επι πληρωμη,απευθειας κληση τηλεφωνικων αριθμων''.αυτο τι σημαινει;
Link to comment
Share on other sites

στα permissions λεει ''υπηρεσιες επι πληρωμη,απευθειας κληση τηλεφωνικων αριθμων''.αυτο τι σημαινει;

 

Τα permissions κάθε εφαρμογής σε ενημερώνουν για το τι χαρακτηριστικά μπορεί να χρησιμοποιήσει η εφαρμογή, για να ξέρεις να μη κάνει κάτι που δε θες.

 

Στη συγκεκριμένη εφαρμογή όταν βρεθεί επαφή που γιορτάζει, υπάρχει εικονίδιο δίπλα για να κάνεις απευθείας κλήση το κινητό τηλέφωνο. Για αυτό υπάρχει και αυτό το permission. Δεν είναι ότι καλεί μόνο του. Απλά έχεις τη δυνατότητα να καλέσεις την επαφή κατευθείαν :)

 

Καλή εφαρμογή, αλλά ελληνικό γράμματα στο εικονίδιο...? Uninstall...

 

Τι ακριβώς εννοείς; Για ποιο εικονίδιο; Των tabs πάνω πάνω;

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Καλή εφαρμογή, αλλά ελληνικό γράμματα στο εικονίδιο...? Uninstall...

 

Δηλαδή άμα σου έλεγε Eortologio θα σου έλυνε το πρόβλημα??! :lol::p

 

Βtw Πήρες το HD?!

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Καλή εφαρμογή, αλλά ελληνικό γράμματα στο εικονίδιο...? Uninstall...

 

αν δεν τιμησεις το σπιτι σου θα πεσει να σε πλακωσει ....

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή άμα σου έλεγε Eortologio θα σου έλυνε το πρόβλημα??! :lol::p

 

Βtw Πήρες το HD?!

Αν και είμαι ΦΑΝΑΤΙΚΟΣ πολέμιος των greeklish, οφείλω να ομολογήσω ότι έχω μεγαλύτερη απέχθεια σε οτιδήποτε ελληνικά γραμμένο σε ηλεκτρονική συσκευή... :lol:

 

 

Δεν άντεξα στον πειρασμό και το χτύπησα... :cool:

Link to comment
Share on other sites

Αν και είμαι ΦΑΝΑΤΙΚΟΣ πολέμιος των greeklish, οφείλω να ομολογήσω ότι έχω μεγαλύτερη απέχθεια σε οτιδήποτε ελληνικά γραμμένο σε ηλεκτρονική συσκευή... :lol:

 

Ακριβώς επειδή και εμείς σιχαινόματε τα greeklish και κάναμε εφαρμογή για ελληνικό κοινό, έπρεπε να έχουμε και ελληνικούς χαρακτήρες στο όνομα :)

Link to comment
Share on other sites

Αν και είμαι ΦΑΝΑΤΙΚΟΣ πολέμιος των greeklish, οφείλω να ομολογήσω ότι έχω μεγαλύτερη απέχθεια σε οτιδήποτε ελληνικά γραμμένο σε ηλεκτρονική συσκευή... :lol:

 

 

Δεν άντεξα στον πειρασμό και το χτύπησα... :cool:

 

Χμμμ... Συμφωνώ στην προτίμηση των αγγλικών στις ηλεκτρονικές συσκευές αλλά δεν είναι λόγος να βγάλεις εφαρμογή βρε πουλάκι μου!!

Είμαι κι εγώ αλλά είσαι κι εσύ...!!!!!

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς επειδή και εμείς σιχαινόματε τα greeklish και κάναμε εφαρμογή για ελληνικό κοινό, έπρεπε να έχουμε και ελληνικούς χαρακτήρες στο όνομα :)

Απλά επειδή οι περισσότερες εφαρμογές είναι στα αγγλικά, ακόμα και αυτών που έχουν ελληνικό μενού, μου κάθεται κάπως αυτό το ξεκάρφωτο ελληνικό... Τεσπα αυτά είναι προσωπικά γούστα...

 

Χμμμ... Συμφωνώ στην προτίμηση των αγγλικών στις ηλεκτρονικές συσκευές αλλά δεν είναι λόγος να βγάλεις εφαρμογή βρε πουλάκι μου!!

Είμαι κι εγώ αλλά είσαι κι εσύ...!!!!!

Περίπτωση μεγάλη... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Τα permissions κάθε εφαρμογής σε ενημερώνουν για το τι χαρακτηριστικά μπορεί να χρησιμοποιήσει η εφαρμογή, για να ξέρεις να μη κάνει κάτι που δε θες.

 

Στη συγκεκριμένη εφαρμογή όταν βρεθεί επαφή που γιορτάζει, υπάρχει εικονίδιο δίπλα για να κάνεις απευθείας κλήση το κινητό τηλέφωνο. Για αυτό υπάρχει και αυτό το permission. Δεν είναι ότι καλεί μόνο του. Απλά έχεις τη δυνατότητα να καλέσεις την επαφή κατευθείαν :)

 

 

 

ok ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

νομίζω έχουμε άλλο ένα μικρό bug...ενώ μου έβγαλε σήμερα 3 εορτάζοντες ''Άρης Τάδε'' , δεν μου έβγαλε έναν ''Τάδε Άρης''....με λίγα λόγια, αυτός που τον έχω περασμένο με το επίθετο πρώτα δεν μου βγήκε...

λεπτομέρεια: τα ονόματα τα έχω όλα περασμένα στο πεδίο ''επίθετο''...(εννοώ και το όνομα και το επίθετο είναι στο πεδίο ''επίθετο'')..

thanks..

Link to comment
Share on other sites

Εμ... εδώ έχουμε θέμα...

η εφαρμογή έχει σχεδιαστεί με γνώμονα τα στοιχεία να είναι στις σωστές θέσεις. Αν τα βάλεις σωστά, το string που παίρνω εγώ είναι "Όνομα + επίθετο". Το κόβω μέχρι το πρώτο κενό, και συγκρίνω άρα το όνομα με τη βάση.

Αν αφήσεις το πεδίο ονόματος κενό και το βάλεις "Άρης Τάδε" έχω:

(μηδέν/κενό αφού δεν έχει όνομα)+άρης τάδε.

 

Τυχαίνει να δουλεύει γιατί πάλι το κόβει στο πρώτο κενό, άρα περνάει τον Άρη.

 

Αν όμως τον έχεις Τάδε άρη, ψάχνει στη βάση για όνομα Τάδε.

 

Το έχουμε έτσι γιατί υπάρχουν επίθετα που μπορεί να περαστούν για ονόματα.

Για παράδειγμα αν σε λένε "Νίκος Βαλάντης" (νίκος όνομα) έχουμε τις περιπτώσεις:

1) Αν τα βάλεις σωστά στα πεδία, το βρίσκει.

2) Αν αφήσεις όνομα κενό και βάλεις επίθετο "Νίκος Βαλάντης" θα το βρει γιατί το Νίκος είναι πρώτο και περνάει ως το πρώτο κενό.

3) Αν αφήσεις όνομα κενό και βάλεις επίθετο "Βαλάντης Νίκος" θα σου πει ότι ο Νίκος δε γιορτάζει, και θα σου εμφανίσει την επαφή όποτε γιορτάζει ο Βαλάντης!

Link to comment
Share on other sites

got it,fair enough...αλλά είναι τόσα πολλά τα επίθετα που ταιριάζουν με το όνομα..?? αντιθέτως εκτιμώ ότι πολλοί περνάμε κάποιες επαφές με πρώτο το επίθετο και μετά το όνομα...
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα οι περισσοτεροι με χαιδευτικο. (παρατσουκλι) :lol::lol::lol:

 

Εκεί έχουμε σοβαρό πρόβλημα :p :p

Link to comment
Share on other sites

Ένα μικρό update σε 1.1.2:

------------------------------

 

- Μπήκαν ρυθμίσεις για το notification σε περίπτωση γιορτής. Πλέον μπορείς να ρυθμίσεις εσύ την ώρα (το προηγούμενο 11am) σε ό,τι ώρα θες να παίρνεις το notification.

- Μικροαλλαγές στην βάση δεδομένων και τον κώδικα.

Link to comment
Share on other sites

Η ρύθμιση της ώρας για το notification γίνεται είτε μέσα από το μενού είτε με κλικ στην ημερομηνία στο widget. (κλικ στα ονοματα στο widget ανοιγει την εφαρμογή)
Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το update! Thanks που θυμηθήκατε και προσθέσατε την γιορτή που λέγαμε!

 

Άσχετο αλλά παρατήρησα (φαντάζομαι το ξέρετε ήδη!) ότι το lag κατά το άνοιγμα υπάρχει τις μέρες που έχουμε γιορτή. Δηλαδή πριν 3 μέρες που έλεγε καμιά γιορτή η εφαρμογή άνοιγε στιγμιαία! Απλώς το αναφέρω!

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...