Jump to content

Google Nexus S


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μαλιστα.Τώρα είναι αργά..Δε πειράζει. Έτσι για την ιστορία, υπήρχε άραγε τρόπος να το καταλάβω ότι ήταν "πειραγμένο" πριν το αγοράσω? Οχι τίποτα άλλο, να μη με πιάσουν ξανά κώτσο όταν κάποτε αγοράσω άλλο κινητό.

 

Edit

Μήπως υπάρχει τρόπος να το ξανακάνω "μαμά" το κινητό?Εχω ακούσει ότι τα android μπορείς να τα πειράξεις και μετά να τα επαναφέρεις στην αρχική τους κατάσταση(το πως γίνεται δεν έχω ιδέα βέβαια!!!)

Edited by aiwnios
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μαλιστα.Τώρα είναι αργά..Δε πειράζει. Έτσι για την ιστορία, υπήρχε άραγε τρόπος να το καταλάβω ότι ήταν "πειραγμένο" πριν το αγοράσω? Οχι τίποτα άλλο, να μη με πιάσουν ξανά κώτσο όταν κάποτε αγοράσω άλλο κινητό.

Θα μπορούσες. Καταρχάς μπορεί να εμφανίζεται μια κλειδαριά κατά την εκκίνηση (που σημαίνει ότι έχει ξεκλειδώσει ο bootloader). Επίσης μπορείς να ξεκινήσεις σε recovery και να δεις αν είναι custom. Πάντως μην ανησυχείς. Το ότι το έχει "πειράξει" δεν είναι απαραίτητα κακό. Οι περισσότεροι πειραματίζονται με τα Nexus κινητά γιατί έχουν επίσημο ξεκλείδωμα και είναι εύκολο. Το μόνο πρόβλημα είναι αν αυτός που το είχε το ξέσκισε στο overclocking. Αλλά άμα δουλεύει το κινητό δεν έχεις θέμα. Μπορεί αρκετά ευκολα να γίνει τελείως stock.

 

Μήπως υπάρχει τρόπος να το ξανακάνω "μαμά" το κινητό?Εχω ακούσει ότι τα android μπορείς να τα πειράξεις και μετά να τα επαναφέρεις στην αρχική τους κατάσταση(το πως γίνεται δεν έχω ιδέα βέβαια!!!)

Υπάρχει τρόπος. Δε χρειάζεται να το κάνεις μέσα από κάποια recovery μπορείς να το κάνεις μέσα από το fastboot menu του κινητού. Θα χρειαστείς όμως κάποια tools στο pc σου.

 

Εδώ έχει αναλυτικές οδηγίες (στα αγγλικά) και link για τα factory images. Πιστεύω ότι χρειάζεσαι το

JZO54K Android 4.1.2 Factory Image "soju" for Nexus S (worldwide version, i9020T,i9023)
εκτός αν το κινητό δεν είναι από ελλάδα (στο fastboot menu μπορείς να δεις και το version number του για επιβεβαίωση)

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1572307

Τσέκαρα και τα link είναι τα επίσημα από τη Google οπότε μη το φοβάσαι. Αρκεί να ακολουθήσεις πιστά τις οδηγίες.

Εδώ είμαστε για όποια βοήθεια...

Edited by kapsidi
τυπογραφικό

Motorola Moto G 5.1 Official

Nexus 7 (2012), CM 1.2

Προηγούμενα: Nexus S, CM 10.2, HTC Magic, CM 6.1

Link to comment
Share on other sites

ακριβως μετα απο ενα χρονο που εχω το κινητο του αγορασα μια δευτερη μπαταρια απο smartec εκανε περιπου 14Ε

 

πλεον βγαζει με 4.2.1/4.1.2 ανετα 4 ωρες οθονη και κατι ψιλα ενω μου διαρκει ολη την μερα!

πολυ ευχαριστημενος ,το χρησιμοποιησα 2 μερες ως κυριο τηλεφωνο τιμης ενεκεν και δεν μου δημιουργησε κανενα προβλημα

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε όλους. Ειμαι σε διαδικασια αντικαταστασης πλεον του πολυαγαπημενου nexus και ενω δεν εχω καταληξει ακομα στην αναζητηση του...διαδοχου, καποιος γνωστος (οχι και ιδιαιτερα σχετικος με την κινητη τηλεφωνια) το ειδε και το...ερωτευτηκε, προσφεροντας μου αμεσα 150Ε.

Πιστευετε οτι ειναι μια προσφορα - ευκαιρια που δεν πρεπει να χασω ή να συνεχισω την αναζητηση και να ρισκαρω να προσπαθησω να το πουλησω τοτε??

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Mια χαρά είναι τα 150. Παραπάνω χλωμό το κόβω να το δώσεις μιας και μέχρι πρότινος πωλούνταν 249.
Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε όλους. Ειμαι σε διαδικασια αντικαταστασης πλεον του πολυαγαπημενου nexus και ενω δεν εχω καταληξει ακομα στην αναζητηση του...διαδοχου, καποιος γνωστος (οχι και ιδιαιτερα σχετικος με την κινητη τηλεφωνια) το ειδε και το...ερωτευτηκε, προσφεροντας μου αμεσα 150Ε.

Πιστευετε οτι ειναι μια προσφορα - ευκαιρια που δεν πρεπει να χασω ή να συνεχισω την αναζητηση και να ρισκαρω να προσπαθησω να το πουλησω τοτε??

 

Σε τι κατάσταση είναι? Το δικό μου ήταν σαν καινούριο αγρατσουνιστο και με ένα χρόνο εγγύηση ακόμα. Το έδωσα 170 μαζί με 3 screen protectors και θήκη. Πραγματικά άψογο ήταν. Οπότε πιστεύω καλά το δίνεις

Link to comment
Share on other sites

Ειναι αψογο με εξαιρεση μια μικρη γρατζουνια στο πανω μερος του πλαστικου σωματος. Θηκες και screen protectors δεν χρησιμοποιησα ποτε οπότε δεν συνοδευουν την πωληση, αρα σε καλο δρομο ειμαι μου φαινεται...

Thanx guys!

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Ειναι αψογο με εξαιρεση μια μικρη γρατζουνια στο πανω μερος του πλαστικου σωματος. Θηκες και screen protectors δεν χρησιμοποιησα ποτε οπότε δεν συνοδευουν την πωληση, αρα σε καλο δρομο ειμαι μου φαινεται...

Thanx guys!

 

Ναι αφού είναι και δικός σου άνθρωπος και σου είπε το θέλει δώσ' το. Θα έχεις και τα λεφτά στο χέρι μια χαρά. Τι σκέφτεσαι να αγοράσεις μετά? (Στείλε πμ καλύτερα μην ξεφεύγουμε από το θέμα)

Link to comment
Share on other sites

Ναι αφού είναι και δικός σου άνθρωπος και σου είπε το θέλει δώσ' το. Θα έχεις και τα λεφτά στο χέρι μια χαρά. Τι σκέφτεσαι να αγοράσεις μετά? (Στείλε πμ καλύτερα μην ξεφεύγουμε από το θέμα)

 

Φευγετε ολοι σιγα σιγα απ τον Nexus εε:p Και γω το σκεφτομαι αλλα ολο και το αναβαλω. pik, jim πως φαινεται η αλλαγη σε samsung?

Link to comment
Share on other sites

κοιτα εγω μια χαρα ειμαι Pan_10 αλλα το Nexus S αποφασισα να μην το δωσω τουλαχιστον ακομα!

Μαλλον θα παριμενω και το S4 για να κατασταλαξω...το ΝΟΤΕ2 ειναι ενα πραγματικο τερας σε ολα αλλα σε πολλες περιπτωσεις δεν με βολευει ειδικα τωρα,οποτε και βρισκομαι στις μισες μερες με το NS.

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

κοιτα εγω μια χαρα ειμαι Pan_10 αλλα το Nexus S αποφασισα να μην το δωσω τουλαχιστον ακομα!

Μαλλον θα παριμενω και το S4 για να κατασταλαξω...το ΝΟΤΕ2 ειναι ενα πραγματικο τερας σε ολα αλλα σε πολλες περιπτωσεις δεν με βολευει ειδικα τωρα,οποτε και βρισκομαι στις μισες μερες με το NS.

 

Και γω για note 2 ή s3 με βλεπω. Το μονο που με προβληματιζει και μενα το μεγεθος.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

Αν κάνω hard reset το κινητό σε ποια έκδοση Android θα επανέλθει;

Τώρα έχει την 4.1.2 official. Δεν το έχω κάνει root ποτέ.

[sIGPIC][/sIGPIC]

::Alma Libre - My Blog

A blog by an IT student

Link to comment
Share on other sites

κοιτα εγω μια χαρα ειμαι Pan_10 αλλα το Nexus S αποφασισα να μην το δωσω τουλαχιστον ακομα!

Μαλλον θα παριμενω και το S4 για να κατασταλαξω...το ΝΟΤΕ2 ειναι ενα πραγματικο τερας σε ολα αλλα σε πολλες περιπτωσεις δεν με βολευει ειδικα τωρα,οποτε και βρισκομαι στις μισες μερες με το NS.

 

Και γω για note 2 ή s3 με βλεπω. Το μονο που με προβληματιζει και μενα το μεγεθος.

 

Το μέγεθος σας προβληματίζει γιατι θα πάτε απο τις 4 στις 5,5" και ειναι μεγαλο το σοκ. Αν πάτε με ενδιάμεσο σταθμό όπως εγω με gnexus θα είχατε λύσει νωρίτερα το θέμα αυτο. Πάντως το σ4 ειναι κοντά αλλα θα ειναι και αυτο μεγαλο στις 5, αφου πλέον όλα τα τοπ εκει θα κινηθούνε. Συνεπώς μην περιμένεις pik μικρότερο μέγεθος αισθητά με το νοτε2. Και το xperia Ζ καλο πάντως το βλεπω που θα έρθει. Αν μπορείτε να βρείτε και ν4 μετράει τρέλα γιατι το κινητο σπέρνει για την τιμη του.

 

Καλησπέρα παιδιά.

Αν κάνω hard reset το κινητό σε ποια έκδοση Android θα επανέλθει;

Τώρα έχει την 4.1.2 official. Δεν το έχω κάνει root ποτέ.

 

Όπως σου είπε παραπάνω, θα μείνει στην ιδια. Για να αλλάξεις εκδοση θα πρέπει να ξαναφλασαρεις ρομ μονος σου. Επίσης στην επαναφορα εχει μια επιλογη για διαγραφή sd αυτο θα σου διαγράψει όλα τα δεδομένα (μουσικη, φωτογραφίες κλπ) που είχες στην συσκευη σου και θα το κάνει σαν να ειναι του "κουτιου".

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
καλησπέρα! αποφάσισα να πουλήσω το Nexus S μου και να πάρω το galaxy S3 mini. έχω όμως κάποια μηνύματα τα οποία θέλω να κρατήσω. Υπάρχει τρόπος να τα κάνω κάπως save και να τα restore στο galaxy??
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα! αποφάσισα να πουλήσω το Nexus S μου και να πάρω το galaxy S3 mini. έχω όμως κάποια μηνύματα τα οποία θέλω να κρατήσω. Υπάρχει τρόπος να τα κάνω κάπως save και να τα restore στο galaxy??

 

Δεν το έχω δοκιμάσει σε διαφορετικές συσκευές, αλλά με το SMS Backup & Restore δεν είχα ποτέ πρόβλημα στο nexus.

Oneplus 6 8/128
Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω δοκιμάσει σε διαφορετικές συσκευές, αλλά με το SMS Backup & Restore δεν είχα ποτέ πρόβλημα στο nexus.

φιλε μου το προγραμμα το ξερω και το εχω χρησιμοποιησει 2 φορες που του εχω κανει restore default system. αλλα αυτο που κανει ειναι να αποθηκευει τα μηνυματα στην SD card και να τα επαναφερει. εκανα και ενα sync με το gmail αλλα δεν ξερω αν θα μου τα επαναφερει στο καινουργιο κινητο...αν ξερει καποιος να μου πει!

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου το προγραμμα το ξερω και το εχω χρησιμοποιησει 2 φορες που του εχω κανει restore default system. αλλα αυτο που κανει ειναι να αποθηκευει τα μηνυματα στην SD card και να τα επαναφερει. εκανα και ενα sync με το gmail αλλα δεν ξερω αν θα μου τα επαναφερει στο καινουργιο κινητο...αν ξερει καποιος να μου πει!

 

Θα πάρεις το backup από το nexus μετά θα το περάσεις στην καινούρια συσκευή για να κάνεις restore. Με το sync του google δεν νομίζω να κρατάει τα sms.

Oneplus 6 8/128
Link to comment
Share on other sites

Θα πάρεις το backup από το nexus μετά θα το περάσεις στην καινούρια συσκευή για να κάνεις restore. Με το sync του google δεν νομίζω να κρατάει τα sms.

 

Βασικα βρηκα μια εφαρμογη η οποια μαλλον κανει αυτο που θελω... SMS Backup+ για τσεκαρε την και πες μου!

Link to comment
Share on other sites

Βασικα βρηκα μια εφαρμογη η οποια μαλλον κανει αυτο που θελω... SMS Backup+ για τσεκαρε την και πες μου!

 

Στα σχόλια γράφουν οτι λειτουργεί οπότε δεν νομίζω οτι θα έχεις πρόβλημα. Βασικά πάρε backup με 2-3 εφαρμογές, όλο και κάποια θα λειτουργήσει σωστά :p

Oneplus 6 8/128
Link to comment
Share on other sites

Στα σχόλια γράφουν οτι λειτουργεί οπότε δεν νομίζω οτι θα έχεις πρόβλημα. Βασικά πάρε backup με 2-3 εφαρμογές, όλο και κάποια θα λειτουργήσει σωστά :p

 

χαχαχα αυτο θα εκανα στο τελος. ευχαριστω φιλε!

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου το προγραμμα το ξερω και το εχω χρησιμοποιησει 2 φορες που του εχω κανει restore default system. αλλα αυτο που κανει ειναι να αποθηκευει τα μηνυματα στην SD card και να τα επαναφερει. εκανα και ενα sync με το gmail αλλα δεν ξερω αν θα μου τα επαναφερει στο καινουργιο κινητο...αν ξερει καποιος να μου πει!

 

Θα πρέπει να μεταφέρεις το αρχείο στο καινούργιο κινητό.

Η συγκεκριμένη εφαρμογή με ένα plugin δίνει δυνατότητα αποστολής του αρχείο στο email ή αποθήκευσή του στο Dropbox.

Πάντα μπορείς βέβαια απλά να αποθηκεύσεις το backup αρχεί στο PC και να το κάνεις μετά copy στο νέο κινητό.

Motorola Moto G 5.1 Official

Nexus 7 (2012), CM 1.2

Προηγούμενα: Nexus S, CM 10.2, HTC Magic, CM 6.1

Link to comment
Share on other sites

χτες εβαλα την slimbean 4.2 αλλα δν εχει η συγκεκριμενη ρομ το ηλεκτρονικο ταχυδρομειο, την εφαρμογη. Με βολευε παρα πολυ αυτη η εφαρμογη. Πως μπορω να την βαλω; Πηρα το apk της απο ενα αλλο nexus s, το εβαλα στο phone-system-app αλλα δν μου την κανει εγκατασταση. Μου γραφει οτι αποτυνχανει. Υπαρχει καποιος τροπος; Αν οχι υπαρχει στο μαρκετ κατι αντοιστιχο;;;

Android Phone Model:

Sony xperia X8 Google Nexus S GT-i9023 Galaxy S3 GT-i9300 Note 3 SM-N9005

Huawei P9 EVA-L09

Link to comment
Share on other sites

χτες εβαλα την slimbean 4.2 αλλα δν εχει η συγκεκριμενη ρομ το ηλεκτρονικο ταχυδρομειο, την εφαρμογη. Με βολευε παρα πολυ αυτη η εφαρμογη. Πως μπορω να την βαλω; Πηρα το apk της απο ενα αλλο nexus s, το εβαλα στο phone-system-app αλλα δν μου την κανει εγκατασταση. Μου γραφει οτι αποτυνχανει. Υπαρχει καποιος τροπος; Αν οχι υπαρχει στο μαρκετ κατι αντοιστιχο;;;

Η slimbean 4.2 είναι jellybean 4.2.1? Αν ναι φλασαρε αυτά τα gapps http://fitsnugly.euroskank.com/?rom=cm10&device=gapps.

Και γιατί να την κανείς εφαρμογή συστήματος; Ας την έκανες απλή εγκατάσταση ως εφαρμογή χρηστή, σαν όλες που κατεβάζουμε απο το play store. Βάλε το apk στην sd και κάνε άπλα εγκατάσταση. Για να την κανείς system app πρέπει να αλλάξεις και τα permissions.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Nexus S

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...