Jump to content

[Επίσημο] Nokia N8-00 - Μέρος I


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

φιλε μου πες μου που να τα κοιταξω αυτα και θα στα πω κατευθειαν . λογικα ειναι πανω στο κουτι ετσι ?

επειδη δεν ειμαι σπιτι μου τωρα , αυτο που θυμαμαι οτι γραφει στα ελληνικα χωρα κατασξευης φινλανδια . cosmote my view δεν εχει γιατι δεν το πηρα με αναβαθμηση αλλα σκετη συσκευη επειδη ηταν οι μονοι που το ειχαν σε ασημι . ολα τα αλλα θα τα γραψω με το που παω σπιτι .

 

Φιλε πατας κληση και στην οθονη του κινητου με τα νουμερα πατας *#0000# και σου βγαζει μια σελιδα.Εκει που λεει καπου στην μεση κωδικο προιοντος εχει ενα νουμερο αυτο ειναι το product code της συσκευης!!!

Γραψε το για να δουμε απο που ειναι κλπ...;);)

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μάλλον το βρήκαμε... Εγώ το έχω συνέχεια ανοικτό και ακούω και μουσική...

Ακούς συνέχεια μουσική, σου κρατάει 2 ολόκληρες μέρες και παραπονιέσαι κι από πάνω; :blink:

 

Παιδιά, νομίζω ότι κάποιοι έχετε παρεξηγήσει τον παράγοντα αυτονομία. Δεν ξέρω τι κινητά είχατε πριν, αλλά για ένα smartphone με οθόνη 3,5'', η μία μέρα είναι εξαιρετικά καλή επίδοση. Τα iPhones και τα Androids τα φορτίζεις το πρωί και μέχρι το βράδυ έχουν πεθάνει. Εσείς βλέπω ότι βγάζετε ολόκληρο 24ωρο άνετα, ακόμη και με σκληρή χρήση. Μιλάμε για εξαιρετική επίδοση, το μόνο smartphone της κατηγορίας με τέτοια αυτονομία.

Edited by terrestial
Link to comment
Share on other sites

Φιλε πατας κληση και στην οθονη του κινητου με τα νουμερα πατας *#0000# και σου βγαζει μια σελιδα.Εκει που λεει καπου στην μεση κωδικο προιοντος εχει ενα νουμερο αυτο ειναι το product code της συσκευης!!!

Γραψε το για να δουμε απο που ειναι κλπ...;);)

 

ο κωδικος ειναι 059F3B2 Τ.

Link to comment
Share on other sites

ο κωδικος ειναι 059F3B2 Τ.

 

Άρα είναι

059F3B2: N8-00 (RM-596) Cosmote GR White Silver V1_COLOR

http://www.myphone.gr/forum/image.php?u=11306&type=sigpic&dateline=1348034580
Link to comment
Share on other sites

Να ξεκαθαρίσω κάτι.

Πλάκα σε αυτό το θέμα δεν κάνω.

 

Αλίμονο το καταλαβαίνω και δεν το εννόησα έτσι. Αυτό περί πλάκας αστείο ήταν :)

 

Ένας στανταρ έλεγχος που μπορεί να γίνει είναι να πάρεις εσύ το κινητό σου και ένα άλλο κάποιου που πιστεύει ότι έχει πολύ καλή αυτονομία. Τα βάζετε δίπλα δίπλα βάζετε ακριβώς ίδιες ρυθμίσεις, βάζετε ακριβώς ίδιες εφαρμογές, ακριβώς ίδια όλα. Τους κάνετε μια πλήρη φόρτιση τα βάζετε offline και μετράτε σε standby με ενεργές τις οθόνες πόσο κρατάει τους ενός και πόσο του άλλου μέχρι να σβήσουν. Ανταλλάζετε μπαταρίες ξανακάνετε το ίδιο. Αν και τις 2 φορές το δικό σου έχει μικρότερη αυτονομία σε σχέση με το άλλο, τότε κάτι παίζει με το hardware της συσκευής σου. Και αυτό πλέον δε θα είναι υπόθεση αλλά 100% εμπεριστατωμένο. Αν όχι, τότε έχασες τσάμπα χρόνο από τη ζωή σου :)

 

Προφανώς όλο αυτό είναι πολύ δύσκολο να στηθεί πρακτικά. Αλλά αν καταφέρεις και βρεις συσκευή και το κάνεις και δεις σημαντικές διαφορές, τότε εκτός ότι θα μας έχεις λύσει την απορία ότι όντως υπάρχει ζήτημα hardware, το πας στο σερβις κι αν σου πουν το παραμικρό, τους περιγράφεις όλη τη διαδικασία και τους κολλάς τη συσκευή στη μούρη απαιτώντας άλλη. Αφού βέβαια έχεις καβάτζα μια άλλη συσκευή για να κάνεις τη δουλειά σου γιατί θα περιμένεις κανα μήνα στην καλύτερη για την καινούρια :p

 

Βέβαια όπως είπα πρακτικά όλο αυτό είναι πολύ δύσκολο να στηθεί για ευνόητους λόγους, εκτός του ότι θέλει πολύ χρόνο, υπομονή και όρεξη. Οπότε μένεις με τη συσκευή σου και απλά συνεχίζεις :)

Edited by karlesg
Link to comment
Share on other sites

Ναι, είναι.

Gorilla Glass συγκεκριμένα.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

τι σημαινει αυτο δηλαδη ? είναι καλο η κακο ?

 

καλό,αλλά δε το λές και πολύ καλό,σημαίνει πως θα πρέπει να κάνεις πιο πολύ υπομονη στις αναβαθμίσεις οι οποίες θα εμφανίζονται πιο αργά στο Ν8 σου.

Link to comment
Share on other sites

Παραtηρησε κανεις αλλος οτι στην λειτουργεια συζητησεις στα μηνυματα δεν εμφανιζονται τα ονοματα των επαφων παρα μονο οι αριθμοι! Ειναι bug η το εχει μονο η δικη μου συσκευη; Edited by Rayden1

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

καλό,αλλά δε το λές και πολύ καλό,σημαίνει πως θα πρέπει να κάνεις πιο πολύ υπομονη στις αναβαθμίσεις οι οποίες θα εμφανίζονται πιο αργά στο Ν8 σου.

 

γιατί όμως αυτό ? τι διαφορά έχει απο τα άλλα ?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, είναι.

Gorilla Glass συγκεκριμένα.

 

και εγω πως έχω δει μια γρατσουνιά στην γωνία της οθόνης σε ένα Ν8 ενός συναδέλφου; και μάλιστα με ρωτούσε και αυτός το ίδιο γιατί έχω και γω Ν8 αλλά του είπα δεν ξέρω τη είδους οθόνη έχει. Υπάρχει περίπτωση να ήταν έτσι από το εργοστάσιο ή το έκανε αυτός χωρίς να προσέξει με κάποιο κλειδί κατα λάθος πχ.

frastgr
Link to comment
Share on other sites

γιατί όμως αυτό ? τι διαφορά έχει απο τα άλλα ?

Είναι branded της Cosmote. Που σημαίνει ότι όποτε βγάζει η Nokia μια καινούρια έκδοση του firmware, θα τη δίνει στην Cosmote, αυτή θα κάνει τις απαραίτητες αλλαγές, και θα την ξαναδίνει πίσω στη Nokia για να τη διαθέσει μέσω των server της. Οπότε, όπως καταλαβαίνεις, όλο αυτό συνεπάγεται καθυστερήσεις, που μπορεί να κυμαίνονται από μια βδομάδα μέχρι και μήνες (αν η Cosmote δεν προχωρήσει αμέσως στην προσαρμογή). Έχει υπάρξει προηγούμενο (στο εξωτερικό) που κάτοχοι branded συσκευών ήταν ακόμη και 2 εκδόσεις πίσω από τους υπόλοιπους.

Link to comment
Share on other sites

Είναι branded της Cosmote. Που σημαίνει ότι όποτε βγάζει η Nokia μια καινούρια έκδοση του firmware, θα τη δίνει στην Cosmote, αυτή θα κάνει τις απαραίτητες αλλαγές, και θα την ξαναδίνει πίσω στη Nokia για να τη διαθέσει μέσω των server της. Οπότε, όπως καταλαβαίνεις, όλο αυτό συνεπάγεται καθυστερήσεις, που μπορεί να κυμαίνονται από μια βδομάδα μέχρι και μήνες (αν η Cosmote δεν προχωρήσει αμέσως στην προσαρμογή). Έχει υπάρξει προηγούμενο (στο εξωτερικό) που κάτοχοι branded συσκευών ήταν ακόμη και 2 εκδόσεις πίσω από τους υπόλοιπους.

 

υπαρχει τροπος να σπασει το firmware της κοσμοτε και να μπει το πρωτοτυπο ?

Link to comment
Share on other sites

Παραtηρησε κανεις αλλος οτι στην λειτουργεια συζητησεις στα μηνυματα δεν εμφανιζονται τα ονοματα των επαφων παρα μονο οι αριθμοι! Ειναι bug η το εχει μονο η δικη μου συσκευη;

 

Στο δικό μου φαίνονται κανονικά τα ονόματα. Μήπως να ξαναπεράσεις τις επαφές;

 

Υ.Γ 2η μέρα χωρίς πολλές ώρες μουσική και email (η απεργία μας έβγαλε από το συνηθισμένο πρόγραμμα) και η συσκευή είναι ακόμη στο 100% !!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει τροπος να σπασει το firmware της κοσμοτε και να μπει το πρωτοτυπο ?

Μπορείς!

Έχει απαντηθεί πάρα πολλές φορές.

Κάνε μια αναζήτηση στο θέμα.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου φαίνονται κανονικά τα ονόματα. Μήπως να ξαναπεράσεις τις επαφές;

 

Υ.Γ 2η μέρα χωρίς πολλές ώρες μουσική και email (η απεργία μας έβγαλε από το συνηθισμένο πρόγραμμα) και η συσκευή είναι ακόμη στο 100% !!!!!!!!!

 

Υμαρτον τωρα που το ειπες και το ξανακοιταξα τις εχει περασμενες κανονικα με τα ονματα και μενα. Εκανα ενα restart ομως.:O. καπου σκαλωσε μικρο το κακο:shifty:

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

Παραtηρησε κανεις αλλος οτι στην λειτουργεια συζητησεις στα μηνυματα δεν εμφανιζονται τα ονοματα των επαφων παρα μονο οι αριθμοι! Ειναι bug η το εχει μονο η δικη μου συσκευη;

 

 

Τα ονόματα φαίνονται κανονικά

Link to comment
Share on other sites

Η κάμερα που εξεχει, δεν προβληματίζει κανέναν; το αφήνεις πάνω στο τραπέζι και ακουμπάει σε εκείνο το σημείο.
Link to comment
Share on other sites

Εχετε παρατηρησει στο μητρωο κλησεων οτι δεν σου δινει τη δυνατοτητα να στειλεις μηνυμα σε καποιο απο τα νουμερα, παρα μονο να το παρεις τηλεφωνο?..

 

Στο 97 μινι ηταν μια χρησιμη δυνατότητα..

Edited by s5607
Link to comment
Share on other sites

Εχετε παρατηρησει στο μητρωο κλησεων οτι δεν σου δινει τη δυνατοτητα να στειλεις μηνυμα σε καποιο απο τα νουμερα, παρα μονο να το παρεις τηλεφωνο?..

 

Στο 97 μινι ηταν νια χρησιμη δυνατότητα..

 

Πολυ δυνατη παρατηρηση.δεν το ειχα προσεξει. Θα βολευε πολυ ειναι η αληθεια.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εχετε παρατηρησει στο μητρωο κλησεων οτι δεν σου δινει τη δυνατοτητα να στειλεις μηνυμα σε καποιο απο τα νουμερα, παρα μονο να το παρεις τηλεφωνο?..

 

Στο 97 μινι ηταν μια χρησιμη δυνατότητα..

Δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο. Κρατώντας πατημένο το δάκτυλο στην επαφή ή τον αριθμό, εμφανίζει και επιλογή μηνύματος.

Link to comment
Share on other sites

Εχετε παρατηρησει στο μητρωο κλησεων οτι δεν σου δινει τη δυνατοτητα να στειλεις μηνυμα σε καποιο απο τα νουμερα, παρα μονο να το παρεις τηλεφωνο?..

 

Στο 97 μινι ηταν μια χρησιμη δυνατότητα..

 

Πολυ δυνατη παρατηρηση.δεν το ειχα προσεξει. Θα βολευε πολυ ειναι η αληθεια.

 

Δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο. Κρατώντας πατημένο το δάκτυλο στην επαφή ή τον αριθμό, εμφανίζει και επιλογή μηνύματος.

 

Ακριβώς όπως τα λέει ο MobileX, υπάρχει κανονικότατα αυτή η δυνατότητα, όπως επίσης και άλλες, απλά με πάτημα πάνω στον αριθμό γίνεται το αυτονόητο, δηλαδή η κλήση. Να μην ξεχνάτε ότι πλέον στο S^3 έχουμε context menus με πατημένο το δάκτυλο. Και μάλιστα τώρα μόλις που το δοκίμασα, διαπίστωσα και κάτι άλλο: ότι μπορείς να αντιγράψεις οποιοδήποτε αριθμό από οπουδήποτε και να τον κάνεις επικόλληση στον Dialer (εφαρμογή "Κλήση"). Δεν ξέρω αν στα 5th Edition γίνονταν, αλλά στο δικό μου 3rd Edition (N82) πάντα μου έλειπε αυτή η δυνατότητα. ;)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Στο 5800 υπήρχε η επιλογή να προσθέσεις εξώφυλλο σε άλμπουμ κατευθείαν απο την έκθεση, τώρα δε γίνεται. Έχει βρεί κανείς κάποιο τρόπο και αν γίνεται να μας πεί και εμάς με βήματα 1,2,3;
Link to comment
Share on other sites

Στο 5800 υπήρχε η επιλογή να προσθέσεις εξώφυλλο σε άλμπουμ κατευθείαν απο την έκθεση, τώρα δε γίνεται. Έχει βρεί κανείς κάποιο τρόπο και αν γίνεται να μας πεί και εμάς με βήματα 1,2,3;

 

Όχι, δε γίνεται μέσα από το τηλέφωνο. Είναι μία σοβαρή έλλειψη που έχει ο νέος Music Player, μαζί με την αδυναμία επεξεργασίας των presets στον Ισοσταθμιστή, αλλά και την αδυναμία επεξεργασίας των ID3 Tags, κάτι που σε προηγούμενα Nseries γίνονταν κανονικότατα. Ελπίζω να γίνει σύντομα κάτι, είμαι σίγουρος ότι πολύς κόσμος ζητάει πίσω αυτές τις δυνατότητες. :rolleyes:

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...