Jump to content

[Επίσημο] Nokia N8-00 - Μέρος I


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να ' μαι και εγώ :rolleyes:

 

Έχετε καταλάβει ότι εδώ και κάμποσα μηνύματα είστε εκτός θέματος ε? Σαν υπενθυμίζω για ακόμα μια φορά ότι αν θέλετε να σχολιάσετε γενικά το λειτουργικό Symbian μπορείτε να το πράξετε στο θέμα Σχολιασμός και νέα για τη πλατφόρμα Symbian. Επίσης αν θέλετε να συγκρίνετε λειτουργικά τότε υπάρχουν οι Διαξιφισμοί.

 

Ας επανέλθουμε στο θέμα μας το οποίο είναι το Ν8.

 

Κι όμως! Αν αφαιρέσουμε την κουβέντα περί λειτουργικού είναι σα να συζητάμε για αυτοκίνητο αλλά να μην αναφερόμαστε στον κινητήρα του, γιατί είναι off topic... Anyway, δεκτόν αφού ο moderator κανονίζει.;)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

ερώτηση....λέω να του φορέσω εξωτερική κάρτα μνημης, αν σε αυτή του βάλω όλα τα αρχεία και εφαρμογές το τηλ θα λειτουργήσει σωστά όπως τώρα που τα έχω όλα περασμένα στην εσωτερική μνημη ή πρέπει φτου από την αρχή να στο στήσω πάλι (winget κλπ) ?

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπε κανείς να μην σχολιάζετε το λειτουργικό. Από την στιγμή όμως που υπάρχει ήδη το θέμα Σχολιασμός και νέα για τη πλατφόρμα Symbian, οι απόψεις σας οφείλουν να δημοσιεύονται εκεί. Δεν έχει νόημα να δημιουργούμε θέματα ανά κατηγορίες αν οι συζητήσεις γίνονται σε ένα μόνο θέμα.

 

Επίσης, θα σας παρακαλέσω για ακόμα μία φορά να ρίξετε τους τόνους. Οι απόψεις σας πρέπει να είναι πάντα τεκμηριωμένες με επιχειρήματα ενώ εκφράσεις του στυλ "Αν δεν σας αρέσει μην ασχολείστε και αφήστε ήσυχους εμάς που το γουστάρουμε να το χαιρόμαστε" δεν είναι δεκτές. Όλα τα μηνύματα που αφορούσαν προσωπικές επιθέσεις και αντιπαραθέσεις με θέμα την πλατφόρμα symbian, βγήκαν εκτός θέματος.

 

Συνεχίζουμε λοιπόν.

Link to comment
Share on other sites

. Kαι το ότι κάποιοι μιλάνε για την εύρεση φαρμακείων από τον χάρτη ενώ οι άλλοι ασχολούνται ήδη με εφαρμογές που χρησιμοποιούν augmented reality δείχνει πόσο περασμένης δεκασετίας είμαστε εμείς του symbian ecosystem.

 

Δεν αναφερεις ομως οτι τεχνολογιες οπως το usb OTG, η το HDMI output οι συσκευες του ανταγωνισμου ουτε που τις ειχανε σκεφτει. Θα της ενσωματωσουνε βεβαια καποια στιγμη και θα τις διαφημιζουνε ως πρωτοποριακες οπως εχουνε κανει και τοσες αλλες φορες. Διαφωνουμε στο οτι το smartphone ειναι μονο το λειτουργικο. Μια συσκευη που την κουβαλας παντα μαζι σου ως πρωτο στοχο θα πρεπει να ειναι πληρης δηλαδη καμερα (με φλας ρε παιδια:p), αποτελεσματικο gps, παμπολες δυνατοτητες multimedia, ευχρητοτητα και καλη ποιοτητα κατασκευης.. Αν το λειτουργικο ειναι αρκουντως σταθερο και ευχρηστο καλυπτει τον στοχο του γι΄ αυτο προτιμω το N8. Απο εκει και περα αν θες κατι πιο smooth να το πω ετσι και πιο γρηγορο τοτε συμφωνω υπαρχουνε πολλες καλυτερες προτασεις στην αγορα. Ειναι τι αναγκες εχει ο καθενας.

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια..εχω προβλημα. αφου το πηγα νικια care κ μου ξαναπερασαν την 1.1 μου χαθηκε το ovi store κ δεν μπορω να το εγκαταστησω ξανα. μου βγαζει "εγκαταστ αδυνατη". χαθηκαν κ τα qt libraries. τι συνεβη?? μου εκανε hard reset??? τωρα πηρα τηλ κ μου λεει να το στειλουμε service κ οτι δεν επρεπε να χαθουν κανονικα..

 

εχω ασημι απο ουγγαρια 059D8G5 , αν κανω εργοστασιακο φλασαρισμα ακολουθωντας τον οδηγο σας πρεπει να αλλαξω καποια επιλογη η απολυτως τιποτα? κ μετα λογικα θα βγει η ουγγρικη γλωσσα,σωστα? υπαρχουν κ τα αγγλικα σε αυτο πακετο γλωσσων, τουλαχιστον μεχρι να μου περασουν τα ελληνικα? ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Δεν αναφερεις ομως οτι τεχνολογιες οπως το usb OTG, η το HDMI output οι συσκευες του ανταγωνισμου ουτε που τις ειχανε σκεφτει. Θα της ενσωματωσουνε βεβαια καποια στιγμη και θα τις διαφημιζουνε ως πρωτοποριακες οπως εχουνε κανει και τοσες αλλες φορες. Διαφωνουμε στο οτι το smartphone ειναι μονο το λειτουργικο. Μια συσκευη που την κουβαλας παντα μαζι σου ως πρωτο στοχο θα πρεπει να ειναι πληρης δηλαδη καμερα (με φλας ρε παιδια:p), αποτελεσματικο gps, παμπολες δυνατοτητες multimedia, ευχρητοτητα και καλη ποιοτητα κατασκευης.. Αν το λειτουργικο ειναι αρκουντως σταθερο και ευχρηστο καλυπτει τον στοχο του γι΄ αυτο προτιμω το N8. Απο εκει και περα αν θες κατι πιο smooth να το πω ετσι και πιο γρηγορο τοτε συμφωνω υπαρχουνε πολλες καλυτερες προτασεις στην αγορα. Ειναι τι αναγκες εχει ο καθενας.

 

Μα δε διαφωνούμε. Λίγο πιο πάνω μίλησα για το κορυφαίο hardware του Ν8, κι αυτό αποτέλεσε και την αιτία που το αγόρασα. Αυτή ακριβώς η ανωτερότητα του hardware κάνει ακόμα πιο χτυπητή τη φτώχεια στο software. Και καλώς ή κακώς το software ορίζει την αγορά των κινητών αυτή τη στιγμή. Έτσι οι άλλες πλατφόρμες κέρδισαν την πελατεία και σιγά σιγά θα δίνουν και το ανώτερο hardware. Τη στιγμή που η Νοκια θα ψάχνεται με το WP7. Θα συμφωνήσουμε νομίζω όμως στο ότι τη συγκεκριμένη χρονική στιγμή και όσο ζει ακόμα το symbian, το Ν8 είναι η τέλεια multimedia συσκευή με ένα αρκετά βελτιωμένο λειτουργικό, το οποίο βέβαια πάσχει σοβαρά στον τομέα των applications.

Link to comment
Share on other sites

Μα δε διαφωνούμε. Λίγο πιο πάνω μίλησα για το κορυφαίο hardware του Ν8, κι αυτό αποτέλεσε και την αιτία που το αγόρασα. Αυτή ακριβώς η ανωτερότητα του hardware κάνει ακόμα πιο χτυπητή τη φτώχεια στο software. Και καλώς ή κακώς το software ορίζει την αγορά των κινητών αυτή τη στιγμή. Έτσι οι άλλες πλατφόρμες κέρδισαν την πελατεία και σιγά σιγά θα δίνουν και το ανώτερο hardware. Τη στιγμή που η Νοκια θα ψάχνεται με το WP7. Θα συμφωνήσουμε νομίζω όμως στο ότι τη συγκεκριμένη χρονική στιγμή και όσο ζει ακόμα το symbian, το Ν8 είναι η τέλεια multimedia συσκευή με ένα αρκετά βελτιωμένο λειτουργικό, το οποίο βέβαια πάσχει σοβαρά στον τομέα των applications.

 

Έχεις δίκιο όντως αναφέρεισ κάποια πράγματα που δεν τα είχα προσέξει. Συμφωνούμε ότι η συσκευή είναι πλήρης. Όσον αφορά τις εφαρμογές από την στιγμή που δε μου λείπει κάτι συγκεκριμένο δεν με αγγίζει τόσο πολυ η ανάπτυξη νέων. Οταν το κινητό φάει τα ψωμιά τού τότε θα αναρωτηθώ.αλλά έχουμε καιρό ακόμα.

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο όντως αναφέρεισ κάποια πράγματα που δεν τα είχα προσέξει. Συμφωνούμε ότι η συσκευή είναι πλήρης. Όσον αφορά τις εφαρμογές από την στιγμή που δε μου λείπει κάτι συγκεκριμένο δεν με αγγίζει τόσο πολυ η ανάπτυξη νέων. Οταν το κινητό φάει τα ψωμιά τού τότε θα αναρωτηθώ.αλλά έχουμε καιρό ακόμα.

 

απολυτα συμφωνος οπως συνηθως.

 

θα παρακαλουσα την Ο.Δ. να μας προφυλαξει λιγακι απο τις καθημερινες επιθεσεις και να μην μας αφηνει εκτεθιμενους στον καθενα που ερχετε να δημιουργησει θεμα

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.αυτο το Mail for Exchange ειναι μεσα απο την μανα του ,η το βαζουμε εμεις;:confused:

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.αυτο το Mail for Exchange ειναι μεσα απο την μανα του ,η το βαζουμε εμεις;:confused:

 

οταν οριζεις το γραμματοκιβωτιο ειναι μια απο τις επιλογες για το ειδος του μαιλ

Link to comment
Share on other sites

οταν οριζεις το γραμματοκιβωτιο ειναι μια απο τις επιλογες για το ειδος του μαιλ

 

ευχαριστω για την απαντιση αλλα πως γινετε;εχω κανει εναν λογαριασμο e-mail!!

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο, μιλάμε για το πιο ποιοτικό κινητό που κυκλοφορεί αυτή τη στιγμή. Έκανα μια έρευνα αγοράς και σύγκρινα συσκευές στην ίδια τιμή αγοράς και το μονο που προσφέρουν είναι καλύτερο UI, δε θα αναφέρω μοντέλα για να μη γινει το θέμα vs, μερικά ήθελαν αγκαλιά τον router για να πιάσουν σήμα wifi, άλλα τρίζουν, άλλα έχουν ευαίσθητο γυαλί ή η οθόνη είναι ευανάγνωστη υπο ορισμένες συνθήκες και διάφορα αλλα, η Nokia είναι κορυφή στην κατασκευή. Επίσης υπάρχουν και δηλώσεις Elop για Symbian και Μeego και απ'οτι φαίνεται θα συνεχίσει η εξέλιξη έτσι ώστε να έρθει κοντά το Symbian με τα WP7 γιατι υπολογίζει οτι μεγάλο μέρος των σημερινών κατόχων Nokia θα συνεχίσει το "ταξίδι", όπως το ονομάζει, με τη Nokia και μετά το Symbian.

Να εύχεσαι να μην προσπαθήσουν στις επόμενες εκδόσεις να πλησιάσουν τα WP, γιατί αυτό σημαίνει ότι θα αφαιρέσουν πολλά πράγματα. Μόνο έτσι θα σκεφτεί ο χρήστης Symbian να μεταπηδήσει στα WP. Διαφορετικά πάει καρφί για Android (ή WebOS).

 

Δεν μπορώ να καταλάβω αυτούς που εθελοτυφλούν, νομίζοντας ότι το Ovi store είναι αντίστοιχης πληρότητας με app store και android. Μα το ότι η Nokia έμεινε τόσο πολύ πίσω στο να προσαρμόσει το λειτουργικό της ώστε να μπορεί να τρέξει σύγχρονες εφαρμογές και να τραβήξει τους σημαντικούς developers είναι ο λόγος της σημερινής κατάστασης. Είτε μας αρέσει είτε όχι, smartphone σημαίνει ποια εφαρμογή θα βρω για να κάνω τη δουλειά μου ή το κέφι μου. Και στο Ovi store η φτώχεια είναι απερίγραπτη. Αν το N8, με το απίστευτο hardware του είχε και την πληθώρα των εφαρμογών των ανταγωνιστών του, θα έιχε σβήσει τον ανταγωνισμό από το χάρτη. Ανταυτού, τώρα αρχίζουν να το πουλάνε και η Nokia ανακοίνωσε τον αργό θάνατο του λειτουργικού του. Άρα δεν είναι τα megapixel που κάνουν τη διαφορά. Και το ότι κάποιοι μιλάνε για την εύρεση φαρμακείων από τον χάρτη ενώ οι άλλοι ασχολούνται ήδη με εφαρμογές που χρησιμοποιούν augmented reality δείχνει πόσο περασμένης δεκασετίας είμαστε εμείς του symbian ecosystem. Το λατρεύω το Ν8 αλλά δεν μ'αρέσει να κρύβομαι πίσω από το δάχτυλο μου.

Κόψε κάτι, μια χαρά εφαρμογές έχει το Ovi Store. Και μια και μιλάμε για augmented reality, το Wikitude το δοκίμασες; Πάνω από 1,5 χρόνο υπάρχει για Symbian. Όσο για εφαρμογές τύπου Sportstracker, ας μην πούμε από πότε τις έχει αυτό το «ξεπερασμένο» λειτουργικό. Μην ψαρώνετε και μην τσιμπάτε στην προπαγάνδα όσων έχουν συμφέρον να θάψουν το Symbian. :whistle:

Beware of the Steves...

Jobs, Ballmer, Elop :rocket:

Link to comment
Share on other sites

Εφαρμογες υπαρχουν, απλα δεν ειναι μαζεμενες καπου κεντρικα για να τις βρισκει ο χρηστης ευκολα.... Απεναντιας, sτο appstore και ο "πρωταρης" χρηστης μπορει να κανει install 5 εφαμογες και να εχει ενα smartphone που να κανει 10 πραματα, ακομα και αν χρειαστει να πληρωσει 20-30 ευρω....

 

Στην nokia μπορεις να κανεις τα ιδια πραματα, εδω και 10 χρονια αλλα πρεπει να το ψαξεις λιγο... (ποσοι χρηστες iphone ξερουν να κανουν sign με certificate?! οχαχα). Τελικα , οταν μεγαλωσε η βαση των χρηστων η Νοκια δεν ηταν ετοιμη και εμεινε πισω σε αυτο...

Χρήστης:

Nokia: 3310 3330 5100 5140 5140i 6610 6310i 6630 5300 N95 N95_8gb N8 S3 mini

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την απαντιση αλλα πως γινετε;εχω κανει εναν λογαριασμο e-mail!!

 

παιδια βοηθατε και αφηστε την συζιτιση περι αποκαθηλωσης του Ν8 μας.Ειναι το πρωτο κ για πολυ καιρο ακομα.Θα το δειτε ολοι εσεις, που αρχιζετε να το αμφισβητητε.Εγω παντως στην ......πλαστικουρα με τα τριξιματα ΔΕΝ ΞΑΝΑΓΥΡΝΑΩ!! (βασικοτατο).λοιπον μπορειτε να μου πειτε περι Mail for Exchange ποιο αναλυτικα κ οταν λαμβανω e-mail, πως θα το βλεπω αμεσως; ευχαριστω

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

παιδια βοηθατε και αφηστε την συζιτιση περι αποκαθηλωσης του Ν8 μας.Ειναι το πρωτο κ για πολυ καιρο ακομα.Θα το δειτε ολοι εσεις, που αρχιζετε να το αμφισβητητε.Εγω παντως στην ......πλαστικουρα με τα τριξιματα ΔΕΝ ΞΑΝΑΓΥΡΝΑΩ!! (βασικοτατο).λοιπον μπορειτε να μου πειτε περι Mail for Exchange ποιο αναλυτικα κ οταν λαμβανω e-mail, πως θα το βλεπω αμεσως; ευχαριστω

 

To ΜfE χρησιμοποιείται κυρίως σε εταιρικά περιβάλλοντα που έχουν Exchange Server, εσύ θες να βλέπεις τα e-mail απο κάποιο λογαριασμό hotmail, gmail, pop3 ή την πρώτη περίπτωση;

Link to comment
Share on other sites

To ΜfE χρησιμοποιείται κυρίως σε εταιρικά περιβάλλοντα που έχουν Exchange Server, εσύ θες να βλέπεις τα e-mail απο κάποιο λογαριασμό hotmail, gmail, pop3 ή την πρώτη περίπτωση;

 

Να βλεπω οτι e-mail μου ερχετε απο το gmail λογαριασμο που εχω φτιαξει.ευχαριστω

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει κανενας video player που να υποστηριζει κ ελληνικους υποτιτλους?
6110 3310 - 3330 - Ericsson R320s - Panasonic GD 93 - 3510 - 6600 - 3230 - N73 - 5800 - C7 - iPhone 4 - iPhone 5 - iPhone 6 - iPhone 7 - iPhone X
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει κανενας video player που να υποστηριζει κ ελληνικους υποτιτλους?

 

Ο ενσωματομένος...

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει κανενας video player που να υποστηριζει κ ελληνικους υποτιτλους?

 

ο ενσωματωμενος απλα πρεπει να κανεις save το .srt αρχειο σου σε unicode.

Edited by SaintPetrouil

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Κόψε κάτι, μια χαρά εφαρμογές έχει το Ovi Store. Και μια και μιλάμε για augmented reality, το Wikitude το δοκίμασες; Πάνω από 1,5 χρόνο υπάρχει για Symbian. Όσο για εφαρμογές τύπου Sportstracker, ας μην πούμε από πότε τις έχει αυτό το «ξεπερασμένο» λειτουργικό. Μην ψαρώνετε και μην τσιμπάτε στην προπαγάνδα όσων έχουν συμφέρον να θάψουν το Symbian. :whistle:

 

Αφού λοιπόν πρόκειται γαι προπαγάνδα, βρες μου σε παρακαλώ στο OVI ή εκτός OVI εφαρμογή για Dropbox, Evernote, Kindle, Rss reader (της προκοπής, όχι την πατάτα της Nokia) , AthensBook, Instapaper, ReadItLater, Zinio, Flight status, Athens airport κλπ, κλπ. Για να σε διευκολύνω, σου λέω ότι απλά δε θα βρεις τίποτα. Το 80-90% των developers γράφουν εφαρμογές για όλα τα λειτουργικά πλην Symbian. Κι αυτό πριν καν ανακοινωθεί το τέλος του. ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ... εγώ παραμένω ευτυχής χρήστης του Ν8.:)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα. Ξέρετε πως αφαιρούμε widgets που έχει προεγκατεστημένα το κινητό στην αρχική οθόνη; Όχι να τα απεγκαταστήσουμε από τη διαχείριση εφαρμογών, απλά να τα αφαιρέσουμε από την οθόνη.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα. Ξέρετε πως αφαιρούμε widgets που έχει προεγκατεστημένα το κινητό στην αρχική οθόνη; Όχι να τα απεγκαταστήσουμε από τη διαχείριση εφαρμογών, απλά να τα αφαιρέσουμε από την οθόνη.

 

επιλογες στην κεντρικη οθονη επεξεργασια αρχικης οθονησ και πατα το καθε ενα και κανεις διαγραφη. παρατεταμενο πατημα

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, στο άλμπουμ "Λήψεις" γιατί δεν έχουμε πρόσβαση; Εννοώ ότι δε μπορούμε να προσθέσουμε φωτογραφίες χειροκίνητα, μόνο το τηλέφωνο προσθέτει αυτόματα φωτογραφίες και βίντεο που τραβάμε με την κάμερα. Μετά την αναβάθμιση χάθηκαν ολες οι καταχωρίσεις από το άλμπουμ αυτό. Αν τραβήξω νέες φωτογραφίες και νέα βίντεο τα καταχωρεί, αλλά έχασα τα παλιά. Υπάρχει λύση γι' αυτό; :what:
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...