Jump to content

[Επίσημο] Nokia N8-00 - Μέρος I


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κάποιος είχε βάλει το λίνκ για κάποια αναφορά για το symbian σε συνάρτηση με το iOS της Apple

και το Android.

Μπορεί κάποιος να αναρτήση ξανά τον σύνδεσμο;

 

edit: το βρήκα.

Edited by gel7
Racing because all other sports require one ball only!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Σωστά όλα αυτά που λές αλλα χάνει στο πολύ κρίσιμο κομμάτι της πλοήγησης στο διαδίκτυο, στην κοινωνική δικτύωση και στο πληκτρολόγιο. Όποιος έχει πλοηγηθεί με Desire HD/iPhone ή έχει χρησιμοποιήσει την εφαρμογή facebook και τα πληκτρολόγια καταλαβαίνει τι λέω.

Που ακριβως ειχες προβλημα στην πλοηγηση; Εγω σε οποιο site εχω μπει, μου φανηκε μια χαρα και ταχυτατο! Η εφαρμογη του facebook δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο παρα μονο για τα βασικα, αλλα και εκει μπορεις να μπεις απο τον browser. Το πληκτρολογιο απογειωνεται με το Swype, ενω και το απλο που πατας συνεχομενα για να γραψεις μηνυμα ειναι η πρωτη φορα που με βολευει σε κινητο touch! Προφανως και δεν εχω δουλεψει Desire, παρα μονο ελαχιστα iPhone, οποτε σεβαστες οι αποψεις σου γιατι κατι θα ξερεις παραπανω! Απλα δεν βρισκω κατι ενοχλητικο σε αυτα που λες οτι "χανει". Και πιστευω οτι ολα θα βελτιωθουν στα επομενα firmware. Εγω λεω δωστου μια ευκαιρια και μετα τον ενα μηνα...δε νομιζω οτι θα χασεις!;)

Edited by Conception
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος η αναφορά παράδοσης να έρχεται σαν χωριστό μύνημα αντι απλα να

εμφανιζεται για λιγο στην οθόνη?

Θέλω όταν στέλνω μήνυμα και το εχει κλειστό ο άλλος και παραδίδεται μετά απο 5 ώρες

να μου έρχεται μηνυμα για να βλέπω πότε παραδόθηκε

Στο TouchHD που είχα πριν αυτο το είχε default

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκαιο χάνει σε όλα αυτά που ανέφερες!! Όμως κερδίζει σε άλλα! Στο κάτω κάτω πάντα κάπου κερδίζεις και κάπου χάνεις!! Το καλό όμως με τα στοιχεία στα οποία είναι ακόμη πίσω το N8 είναι ότι είναι όλα software και μπορούν με μια σειρά αναβαθμίσεων να λυθούν. Τα στοιχεία όμως στα οποία υπερέχει το N8 δεν είναι το software αλλά το hardware! Εκεί ο ανταγωνισμός όσες αναβαθμίσεις και να κάνει δεν πρόκειται να το φτάσει! :)

 

Το αν υπερτερεί συνολικά ή σε επιμέρους στοιχεία είναι κάτι που σηκώνει μεγάλη συζήτηση. Το θέμα είναι οτι πολλές φορές καλλιεργούνται εσφαλμένες εντυπώσεις, συνήθως μέσα απο φήμες που κυκλοφορούν σε διάφορα φόρουμ και site κοινωνικής δικτύωσης και στο τέλος δημιουργούνται υπερβολικές προσδοκίες για αναβαθμίσεις που δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση παιδια!!!

 

τα θεματα σε ποιον φακελο τα βαζουμε?? το path παρακαλω

Τους ηχους κλησης??? το path παρακαλω και παλι!

Αν τα στελνεις με bluetooth τα αρχεία θεμάτων,δηλαδή τα αρχεία εγκατάστασης .sis πάνε στην μαζική μνήμη (received files) ομοίως με καλώδιο τα κάνεις copy/paste όπου θες στην μαζική μνήμη,τα βρίσκεις μετά και κάνεις εγκατάσταση...τα αρχεία μουσικής(mp3 κλπ.) αν τα στείλεις με bluetooth πάνε επίσης στον φάκελο received files ,με τον ενσωματωμένο file manager τα βρίσκεις και τα μεταφέρεις σε φάκελο της μαζικής μνήμης που ήδη έχει κάποια κομμάτια μέσα(νομίζω λέγεται albums ή κάπως έτσι...),αν δεν υπάρχει φτιάξε εσύ έναν φάκελο.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος η αναφορά παράδοσης να έρχεται σαν χωριστό μύνημα αντι απλα να

εμφανιζεται για λιγο στην οθόνη?

Θέλω όταν στέλνω μήνυμα και το εχει κλειστό ο άλλος και παραδίδεται μετά απο 5 ώρες

να μου έρχεται μηνυμα για να βλέπω πότε παραδόθηκε

Στο TouchHD που είχα πριν αυτο το είχε default

 

Από το κυρίως μενού μπαίνεις στα Μηνύματα, από πάνω προς τα κάτω, η λίστα ξεκινάει με "Νέο Μήνυμα", "Συζητήσεις"... και προ τελευταίο υπάρχει ο φάκελος με τις αναφορές παράδοσης "Αναφορές παρ.", εκεί μέσα θα βρίσκεις όλες τις αναφορές από τα μηνύματα που στέλνεις.

Nickolas
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν το προσέξατε, αλλά το e-shop έχει άμεσα διαθέσιμα όλα τα χρώματα. Βέβαια δε νομίζω να είναι με ελληνικό product code, αλλά μπρος στα κάλλη...

:D:D

A man's dreams are an index to his greatness...
Link to comment
Share on other sites

Που ακριβως ειχες προβλημα στην πλοηγηση; Εγω σε οποιο site εχω μπει, μου φανηκε μια χαρα και ταχυτατο! Η εφαρμογη του facebook δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο παρα μονο για τα βασικα, αλλα και εκει μπορεις να μπεις απο τον browser. Το πληκτρολογιο απογειωνεται με το Swype, ενω και το απλο που πατας συνεχομενα για να γραψεις μηνυμα ειναι η πρωτη φορα που με βολευει σε κινητο touch! Προφανως και δεν εχω δουλεψει Desire, παρα μονο ελαχιστα iPhone, οποτε σεβαστες οι αποψεις σου γιατι κατι θα ξερεις παραπανω! Απλα δεν βρισκω κατι ενοχλητικο σε αυτα που λες οτι "χανει". Και πιστευω οτι ολα θα βελτιωθουν στα επομενα firmware. Εγω λεω δωστου μια ευκαιρια και μετα τον ενα μηνα...δε νομιζω οτι θα χασεις!;)

Επιτρεψε με να διαφωνησω μαζι σου τουλαχιστον ως προς το θεμα της πλοηγησης στο ιντερνετ.

Το ειχα για μια εβδομαδα το Ν8. Προσπαθησα αρκετες φορες να μπω στο ιντερνετ με τον δικο του browser. Συγκεκριμενα ηθελα να μπω στο newsit.gr και στο skai.gr. Το αποτελεσμα ηταν οτι η σελιδα φορτωνε μετα απο 1 λεπτο και δεν μπορουσα με τιποτα να κανω scrolling. Να σημειωσω οτι δεν ετρεχε καμια αλλη εφαρμογη στο background και υ συμδεση ηταν με WiFi.

Μετα απο αυτο για εμενα η συσκευη χαρακτηριζεται ως μια πολυ καλη Multimedia συσκευη και πολυ λιγοτερο ως smartphone. Αυτη ειναι η αποψη μου. Μπορει μετα απο 2-3 μηνες με τις αναβαθμισεις να στρωσει σε πολλα πραγματα. Για εμενα ομως ειναι μη αποδεκτο να δινω 500 ευρω και να μην μπορω να κανω πλοηγηση οπως πρεπει και οπως κανε με το Χ8 της SE.

Επρεπε η συσκευη να εχει βγει με ακομα πιο ωριμο software. Δεν λεω οτι δεν ειναι καλο. Αλλα αν κοιταξουμε τι προσφερει ο ανταγωνισμος με 500 ευρω ε δεν νομιζω οτι πρεπει να λεμε οτι το Ν8 ειναι η καλυτερη προταση στα λεφτα του. Μπορει στα χαρτια του απο hardware να ειναι σουπερ ομως το feeling που σου δινει το software ειναι πισω σε σχεση με τα ανταγωνιστικα OS.

Μακαρι να βελτιωσει αυτα τα κουσουρια που εχει (και μαζι και το Ovi Store που θυμιζει Java εφαρμογη) και πιστεψε με θα ειμαι ο πρωτος που θα το ξαναπαρω.

Ειναι μια πολυ καλη κυριως multimedia συσκευη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν το προσέξατε, αλλά το e-shop έχει άμεσα διαθέσιμα όλα τα χρώματα. Βέβαια δε νομίζω να είναι με ελληνικό product code, αλλά μπρος στα κάλλη...

:D:D

 

Και το plaisio έχει γκρι, μαυρο και πράσινο και άμεσα διαθέσημο. και μέσω ίντερνετ 20 ευρώ φθηνότερα. το θέμα είναι αν το πάρεις μέσω ίντερνετ πως μπορείς να ξέρεις αν έχει ελληνικό product code...

Τρέχουσα συσκευή: Huawei P30 Pro

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν το προσέξατε, αλλά το e-shop έχει άμεσα διαθέσιμα όλα τα χρώματα. Βέβαια δε νομίζω να είναι με ελληνικό product code, αλλά μπρος στα κάλλη...

:D:D

Η nokia care ποτε θα τα φερει;μας εχουν γκαστρωσει ρε παιδια!! ουτε το πρωτο χρωμα δεν εχει.

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

asikis εξαρταται τι χρηση κανει ο καθενας στο κινητο. Αν καποιος θελει αποκλειστικα net phone, σιγουρα θα προτιμησει καποιο αλλο. Για εμενα και για καποιους που θελουν απλα να δουν μια σελιδα και δεν το χρησιμοποιουν σαν αντικαταστατη του desktop/netbook τους ειναι μια χαρα! Εξαλλου δεν "περηφανευεται" οτι ειναι το καλυτερο net phone, αλλα οτι εχει την καλυτερη καμερα! (Κατι που μαλλον ισχυει!) Καποιος που θελει κατι συγκεκριμενο απο τη συσκευη την οποια προκειται να αγορασει, θα κοιταξει πρωτα αυτο και μετα ολα τ΄αλλα. Εγω π.χ. ηθελα οσο το δυνατον καλυτερη καμερα και γενικα ενα πληρες multimedia phone! Ειδα οτι με καλυπτει και το "τσιμπησα" χωρις δισταγμο! Για internet αποκλειστικα θα διαλεγα καποιο android! (Οπως ειδα τη διαφορα με ενα Xperia το καλοκαιρι!)

Γενικα πιστευω οτι αξιζει τα λεφτα του για την συνολικη εμπειρια (καμερα, αφη, κατασκευη, επικοινωνια, αυτονομια) που καλυπτει ενα μεγαλο αγοραστικο κοινο. Κανενα κινητο νομιζω δεν τα κανει ολα τελεια, το N8 ομως σιγουρα τα καταφερνει σε μεγαλο βαθμο...κατα τη γνωμη μου τουλαχιστον!

Edited by Conception
Link to comment
Share on other sites

Το format στην μνήμη γίνεται μονο του απο το συγκεκριμένο firmware.

Σπύρο τι εννοείς; Φορμάτ δεν γίνεται σε καμία περίπτωση αναβάθμισης λειτουργικού. Ούτε μέσω ovi suite ούτε αν την κάνεις over the air. Αυτή η ενημέρωση εφαρμογών που ήδη κάναμε δεν είναι βέβαια αναβάθμιση αλλά και με την 1.1 είμαι σίγουρος ότι δεν θα γίνει κανένα είδους φορμάτ σε καμία μνήμη.

Τώρα που το δοκιμάζω δεν ανοίγει καθόλου. Στιγμιαίο κλικ θέλει ή παρατεταμένο;

Για να ανοίξει η κάμερα θέλει απλό κλικ (μέχρι μέσα όμως, όχι στην μισή διαδρομή που κάνει εστίαση). Αν δεν σου ανοίγει, πολύ πιθανό να κόλλησε και θα επανέλθει με μία επανεκκίνηση.

εγώ δεν καταλαβαίνω τον λόγο γιατί αλλάξανε την camera να μην εμφανίζεται σε όλη την οθόνη

Λογικά το κάναν για να βλέπεις την φωτο ακριβώς όπως θα τραβηχτεί (στα 12ΜΡ δεν είναι 16/9 όπως η οθόνη) και για να μην κρύβουν τα πλήκτρα το θέμα που τραβάς.

Εμένα μετά την αναβαθμησουλα σε όλη την οθόνη όπως και πριν εμφανίζεται.

Μονο η μπάρα του ζουμ που είναι ενεργοποιημένη με το άνοιγμα τώρα, άλλαξε.

Έχω Γερμανικό.

Και εγώ γερμανικό έχω και έχει μπάρες δεξιά και αριστερά. Στα 12ΜΡ είσαι ή στα 9;

Υπάρχει τρόπος η αναφορά παράδοσης να έρχεται σαν χωριστό μύνημα αντι απλα να

εμφανιζεται για λιγο στην οθόνη?

Θέλω όταν στέλνω μήνυμα και το εχει κλειστό ο άλλος και παραδίδεται μετά απο 5 ώρες

να μου έρχεται μηνυμα για να βλέπω πότε παραδόθηκε

Στο TouchHD που είχα πριν αυτο το είχε default

Δεν υπάρχει τρόπος να σου έρχεται σαν μήνυμα. Θα πρέπει να τσεκάρεις την συσκευή σου για το πότε παραδόθηκε. Το βλέπεις με δύο τρόπους. Ο ένας είναι αυτός:

Από το κυρίως μενού μπαίνεις στα Μηνύματα, από πάνω προς τα κάτω, η λίστα ξεκινάει με "Νέο Μήνυμα", "Συζητήσεις"... και προ τελευταίο υπάρχει ο φάκελος με τις αναφορές παράδοσης "Αναφορές παρ.", εκεί μέσα θα βρίσκεις όλες τις αναφορές από τα μηνύματα που στέλνεις.

και ο άλλος από το αναλυτικό μητρώο (Μητρώο και πας στην δεξιά καρτέλα) κάνοντας κλικ πάνω στην καταχώρηση του μηνύματος που έστειλες.

 

Μια ερωτηση παιδια!!!

 

τα θεματα σε ποιον φακελο τα βαζουμε?? το path παρακαλω

Τους ηχους κλησης??? το path παρακαλω και παλι!

Τους ήχους κλήσης βάλε τους στον φάκελο Sounds/Digital της κάρτας ή της μαζικής μνήμης. Τα θέματα τα κάνεις εγκατάσταση, δεν τα βάζεις σε κάποιον φάκελο.

Link to comment
Share on other sites

Σπύρο τι εννοείς; Φορμάτ δεν γίνεται σε καμία περίπτωση αναβάθμισης λειτουργικού. Ούτε μέσω ovi suite ούτε αν την κάνεις over the air. Αυτή η ενημέρωση εφαρμογών που ήδη κάναμε δεν είναι βέβαια αναβάθμιση αλλά και με την 1.1 είμαι σίγουρος ότι δεν θα γίνει κανένα είδους φορμάτ σε καμία μνήμη.

 

Λέω για τη συγκεκριμένη έκδοση firmware που δεν είναι ολοκληρωμένη, που δε ξέρουμε αν θα είναι τελικά αυτή που θα βγεί, που δε ξέρουμε αν την άφησαν επίτηδες για λίγο στο QA του Navifirm για να δούν εντυπώσεις, που...διάφορα.

 

Φυσικά όλα αυτά που λές ισχύουν για τα επίσημα firmwares σε μγάλο βαθμό αλλα οχι 100%, όταν για παράδειγμα υπήρξαν αλλαγές στο UI των S60v5 πολλοί χρειάστηκαν το hard reset.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με το τελευταίο σχόλιό σου και έχω πει πολλές φορές ότι όταν περνάτε νέα έκδοση στην συσκευή σας, καλό είναι να κάνετε και ένα hard reset σε τηλέφωνο, μνήμη και κάρτα. Όμως δεν έσβησε από μόνη της η συσκευή (5th edition) κάποια δεδομένα. Ή κάνω λάθος;
Link to comment
Share on other sites

Tελικα με το Phoenix μπορουμε να αλλαξουμε product code χωρις να το φλασαρουμε;

Στο προγραμμα εμφανιζετε το product code. Μπορουμε να αλλαξουμε μονο αυτο και τελος, οπως κανουμε με το nemesis;

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με το τελευταίο σχόλιό σου και έχω πει πολλές φορές ότι όταν περνάτε νέα έκδοση στην συσκευή σας, καλό είναι να κάνετε και ένα hard reset σε τηλέφωνο, μνήμη και κάρτα. Όμως δεν έσβησε από μόνη της η συσκευή (5th edition) κάποια δεδομένα. Ή κάνω λάθος;

 

Ακριβώς, αν δεις τα σκούρα πέρνεις το backup και μετά την αναβάθμιση.

Link to comment
Share on other sites

Tελικα με το Phoenix μπορουμε να αλλαξουμε product code χωρις να το φλασαρουμε;

Στο προγραμμα εμφανιζετε το product code. Μπορουμε να αλλαξουμε μονο αυτο και τελος, οπως κανουμε με το nemesis;

Όχι, δεν μπορούμε προς το παρόν αν το αλλάξουμε το product code.

Ακριβώς, αν δεις τα σκούρα πέρνεις το backup και μετά την αναβάθμιση.

Αν και σωστό είναι να κρατάμε backup πριν κάνουμε την όποια αναβάθμιση.

Link to comment
Share on other sites

Κύριοι επειδή σύντομα θα μπω στο club του Ν8 έχω μια ερωτησούλα.

Το τηλέφωνο έχει έξοδο hdmi για τηλεοράσεις HD.

 

Εγώ που δεν έχω tv HD να κόψω φλέβες;; Ή προνόησε η nokia και έβαλε και αντάπτορα RCA στη συσκευασία;

De4vTfGN_o.jpg Sony Ericsson K800i -> Nokia N82 -> Nokia N8 -> Nokia Lumia 1020 -> iPhone SE -> iPhone 13 mini

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν μπορούμε προς το παρόν αν το αλλάξουμε το product code.

 

 

Βασικά γίνεται, αλλά ξέρεις κανέναν που να έχει FPS-21 Flash Prommer;

 

Επειδή βλέπω ότι ανήκει στο level 3, μάλλον ούτε τα nokia care εδώ στην Ελλάδα μπορούν να το κάνουν. Αν ξέρει κάποιος περισσότερες πληροφορίες ας μας πει.

 

 

http://img20.imageshack.us/img20/6074/62089680.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

Link to comment
Share on other sites

Κύριοι επειδή σύντομα θα μπω στο club του Ν8 έχω μια ερωτησούλα.

Το τηλέφωνο έχει έξοδο hdmi για τηλεοράσεις HD.

 

Εγώ που δεν έχω tv HD να κόψω φλέβες;; Ή προνόησε η nokia και έβαλε και αντάπτορα RCA στη συσκευασία;

 

Στην συσκευασία δεν υπάρχει καλώδιο RCA...Βέβαια υπάρχει καλώδιο TV-OUT από 3.5 jack σε RCA που υπήρχε σε παλιότερα κινητά (Βλέπε N95 8GB)

 

Μόνο που δεν ξέρω σίγουρα αν λειτουργεί στο Ν8 το jack σαν ΤV-OUT....

Link to comment
Share on other sites

βρηκαμε αλλο τροπο εκτος απο το εργοστασιακο φλασαρισμα με phinix, ωστε να ξανα ερχετε το τηλ στην αρχικη του μορφη μετα το hard reset?πιο ευκολο τροπο δηλαδει κ ισως πιο σιγουρο?
Link to comment
Share on other sites

παιδια μηπως γνωριζει καποιος ποιο ειναι αυτο το θεμα που εχει το Ν8 στο παρακατω βιντεο?? http://www.youtube.com/watch?v=jvn014nNtX4 Εχει και slide unlock .:happy:
Link to comment
Share on other sites

Το changelog του PR1.1

 

-New features: landscape dialer, search for music, pictures and etc with new split input interface (cool), cached web pages with forward and backword buttons, configuration of view for functions,(grid and list), navigation using address from contact book

-Bug fixes: WLAN search, the functionality of not saving the message for SMS, keyboard …

-Touch responsiveness: people should have receive with yesterdays’ update

-stability and minor improvement in mail setup etc

-They also seem to have cured the Nokia N8 reset fiasco, but who will try it first?

Link to comment
Share on other sites

Στην συσκευασία δεν υπάρχει καλώδιο RCA...Βέβαια υπάρχει καλώδιο TV-OUT από 3.5 jack σε RCA που υπήρχε σε παλιότερα κινητά (Βλέπε N95 8GB)

 

Μόνο που δεν ξέρω σίγουρα αν λειτουργεί στο Ν8 το jack σαν ΤV-OUT....

 

Ναι, το καλώδιο CA-75U, που υπήρχε στις συσκευασίες αρκετών συσκευών στο παρελθόν, υποστηρίζει αναλογική έξοδο TV Out μέσω της εξόδου 3,5mm και δουλεύει κανονικά και στο Ν8. Το έχω το εν λόγω καλώδιο από το Ν82 μου και το χρησιμοποιώ καθημερινά. Το μόνο άσχημο είναι ότι δεν υπάρχει στη συσκευασία του Ν8 και θα πρέπει να το αγοράσει κάποιος αν το χρειάζεται. Και αν δεν απατώμαι πρέπει να είναι ακριβούτσικο. ;)

 

Για του λόγου το αληθές:

http://www.plaisio.gr/Cell-Phones-Internet/Mobile-Telephone/Data-Transfer/Suites/Nokia-CA-75U-Cable.htm

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

παιδια μηπως γνωριζει καποιος ποιο ειναι αυτο το θεμα που εχει το Ν8 στο παρακατω βιντεο?? http://www.youtube.com/watch?v=jvn014nNtX4 Εχει και slide unlock .:happy:

 

http://www.blog-n8.fr/applications/n-desk-v2-3-personnalisez-votre-menu-principal-a-la-sauce-iphone-05116/

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...