Jump to content

[Επίσημο] Nokia N8-00 - Μέρος I


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ετσι ακριβως ειναι και στην δικια μου οθονη (και πιο μωβ μπορω να σου πω). Το δικο μου κινητο επισης εχει θεμα και με το μαμισιο handsfree. 1 στις 3 το βλεπει σαν handsfree με μικροφωνο και χειρηστηρια. Το βλεπει σαν απλο ακουστικο.

Και ναι το βαζω καλα κανει και το κλικ, κουμπωνει κανονικα μεχρι κατω.

 

Οπως και να εχει θα το παω πισω κανοντας χρηση DOA. Απλα περιμενω να φερουν καινουργιας παραλαβης συσκευες στο καταστημα που το πηρα.

 

Εκτος της οθονης και του handsfree μπορω να πω οτι το τηλεφωνο ειναι πολυ καλο. Ειναι βεβαια 1 κλικ πιο αργο απο τα αντιστοιχα Android/iPhone αλλα τιποτα φοβερο. Πιστευω οτι με τις αναβθμισεις θα βελτιωθει ακομα περισσοτερο.

 

Εξαιρετικη ποιοτητα ηχου απο τα ακουστικα και πολυ καλο ηχειο. Πολυ καλη και η ληψη του ραδιο.

 

Η δε ακουστικη του στις κλησεις ειναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ! Επαθα πλακα...

 

Σημερα υτραβηξα φωτο και βιντεο σε φως ημερας και τα ειδα στα γρηγορα στην τηλεοραση με το HDMI. Παρα πολυ καλο αποτελεσμα. Μπραβο στην ΝΟΚΙΑ και περιμενουμε επιπλεον βελτιωσεις.

Αυτα προς το παρον

Αυτό που λες με το handsfree μπορεί να είναι θέμα του software. Πάντως νομίζω ότι υπερβάλουμε λίγο με τα χρώματα. Με λίγο ψάξιμο στο google ανακάλυψα ότι παρόμοιο θέμα με τα «κόκκινα» γκρι έχουν και άλλα τηλέφωνα με AMOLED. Είναι μάλλον θέμα της AMOLED αυτό, και είναι το τίμημα για τα ζωντανά χρώματα και τη μεγάλη αντίθεση. Εξάλλου μην ξεχνάμε ότι έχουμε να κάνουμε με κινητό τηλέφωνο, όχι με τηλεόραση. Και στόχος σε μια οθόνη κινητού είναι όχι η πιστή αναπαραγωγή των χρωμάτων αλλά το να είναι ευανάγνωστη υπό όλες τις συνθήκες. Γι' αυτό και πρέπει πάνω απ' όλα να έχει μεγάλη αντίθεση, κάτι που ισχύει για το N8 ακόμη και κάτω από δυνατό φως.

Συνεπώς, δεν είναι καθόλου σίγουρο ότι μιλάμε για πρόβλημα. Ίσως τελικά οι οθόνες που έχουν το «κόκκινο» γκρι να έχουν μεγαλύτερη αντίθεση από τις υπόλοιπες που δεν το έχουν (αυτό το συμπέρασμα έβγαλα από τη σύγκριση με το N8 του παιδιού στο Nokia Care, που ήταν από τα πρώτα που ήρθαν στην Ελλάδα). Και μάλλον είναι τελευταίας παραγωγής, είναι δηλαδή οι βελτιωμένες οθόνες (όσον αφορά την αντίθεση). Εγώ ήδη μετάνιωσα που το έδωσα για αντικατάσταση (το τηλέφωνο ήταν άψογο σε όλα του), ενώ είμαι σχεδόν σίγουρος ότι αυτό που θα έρθει θα έχει παρόμοια οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

υπάρχει κάποιος που έχει κάνει φορματ το κινητό και να του χάθηκε το ovi store και κατάφερε να το ξανά βάλει? Έχω δοκιμάσει με διαφορετικούς τρόπους να το περάσω αλλά τίποτα..

 

Διάβασε τον οδηγό για εργοστασιακό φλασάρισμα στην πρώτη σελίδα.

 

Πρώτο μήνυμα με swype:-P

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αγόρασα το κινιτό την Τρίτη. Το άφησα στην φόρτιση για 12 ώρες. Η μπαταρία έπεσε πολύ γρήγορα, περίπου 1 μέρα. Χωρίς να το πειράζω ιδιαίτερά. Το ξαναφορτισα όταν έκλεισε για κάνα 4ωρο μέχρι να γεμίσει και 3G έβγαλα στις 8.0 το βράδυ και το άλλο πρωί είχε πέσει στο 30 % έχει κάποιο πρόβλημά; 3G, bluetooth, wifi κλπ όλα κλειστά και η φωτεινότητά στο Πίο χαμηλό :(:(:(:(
Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδια κατι αλλο που εχω προβλημα. Περασα ολες τις επαφες χτες απο τον Mac στο Ν8 κανονικα χωρις προβλημα. Σχεδον ολες οι επαφες ειναι φτιαγμενες με το +30 μπροστα απο τους αριθμους. Οταν λοιπον με καλει αποθηκευμενος αριθμος (που ειναι με το +30) δεν εμφανιζεται το ονβομα στην οθονη παρα μονο ο αριθμος (χωρις το +30 γιατι προφανως ετσι το στελνει το δικτυο??). Δεν θυμαμαι τα τελευταια χρονια να ειχα παρομοι προβλημα με καποια αλλη συεκυη που ειχα και παντα ειχα τους αριθμους μου αποθηκευμενους με +30.

 

Υπαρχει καποια ρυθμιση ή ειναι καποιο bug???

Link to comment
Share on other sites

2 μυστήρια πράγματα!

1.Χωρίς να πειράξω τίποτα από τις ρυθμισεις συνδέεται μονο του στο ασύρματο του σπιτιού, το κάνω αποσύνδεση από τις ρυθμίσεις και μετά από 5'' κάνει ξανά σύνδεση μόνο του!

2.Ο μετρητής μπαταρίας του τηλ είναι στο 100% και το baterry monitor μου δείχνει 69% !

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδια κατι αλλο που εχω προβλημα. Περασα ολες τις επαφες χτες απο τον Mac στο Ν8 κανονικα χωρις προβλημα. Σχεδον ολες οι επαφες ειναι φτιαγμενες με το +30 μπροστα απο τους αριθμους. Οταν λοιπον με καλει αποθηκευμενος αριθμος (που ειναι με το +30) δεν εμφανιζεται το ονβομα στην οθονη παρα μονο ο αριθμος (χωρις το +30 γιατι προφανως ετσι το στελνει το δικτυο??). Δεν θυμαμαι τα τελευταια χρονια να ειχα παρομοι προβλημα με καποια αλλη συεκυη που ειχα και παντα ειχα τους αριθμους μου αποθηκευμενους με +30.

 

Υπαρχει καποια ρυθμιση ή ειναι καποιο bug???

Δες αν έχεις διπλές καταχωρήσεις. Αν υπάρχει ο ίδιος αριθμός σε δυο διαφορετικές επαφές, τότε δεν εμφανίζει όνομα. Στο Ν8 μπορείς πλέον να κάνεις συγχώνευση επαφών.

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα να εμπιστευεσαι το monitor παρα το κινητο...

παντα η nokia ειχε ενα θεμα με τις ενδειξεις της μπαταριας...

στο 5800 η πρωτη γραμμη πεφτει οταν εχει φτασει στο πραγματικο 55% του κινητου...

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα να εμπιστευεσαι το monitor παρα το κινητο...

παντα η nokia ειχε ενα θεμα με τις ενδειξεις της μπαταριας...

στο 5800 η πρωτη γραμμη πεφτει οταν εχει φτασει στο πραγματικο 55% του κινητου...

 

μα το κουφό είναι ότι μέχρι χτες το βράδυ έδειχνε κανονικά, το κινητό το φόρτισα κανονικά και μετά ενώ έδειχνε 100% το μόνιτορ εκεί που γράφει τον χρόνο μου αναφέρει 1 μέρα και 22 ώρες πχ !!!!

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Παντως οταν πεφτει η 1η και η 2η γραμμη, μετα τελειωνει γρηγορα η μπαταρια! Ομως γενικα δεν εχω παραπονο απο την αυτονομια του...
Link to comment
Share on other sites

Παντως οταν πεφτει η 1η και η 2η γραμμη, μετα τελειωνει γρηγορα η μπαταρια! Ομως γενικα δεν εχω παραπονο απο την αυτονομια του...

 

ούτε εγώ έχω πρόβλημα, απλά δεν καταλαβαινω γιατί δείχνει λάθος ένδειξη !

 

τώρα δείχνει 65% και active usage time 65% !

Edited by taliban

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

μα το κουφό είναι ότι μέχρι χτες το βράδυ έδειχνε κανονικά, το κινητό το φόρτισα κανονικά και μετά ενώ έδειχνε 100% το μόνιτορ εκεί που γράφει τον χρόνο μου αναφέρει 1 μέρα και 22 ώρες πχ !!!!

Το Battery Monitor θα αρχίσει να σου δίνει αξιόπιστα στοιχεία μετά από πολλές μέρες, και μόνο υπό την προϋπόθεση ότι κάνεις περίπου την ίδια χρήση κάθε μέρα. Ακόμη και τότε, ο χρόνος που αναφέρει δεν είναι παρά μια εκτίμηση. Διαβάζετε και λίγο το Help των προγραμμάτων που εγκαθιστάτε.

Link to comment
Share on other sites

Το Battery Monitor θα αρχίσει να σου δίνει αξιόπιστα στοιχεία μετά από πολλές μέρες, και μόνο υπό την προϋπόθεση ότι κάνεις περίπου την ίδια χρήση κάθε μέρα. Ακόμη και τότε, ο χρόνος που αναφέρει δεν είναι παρά μια εκτίμηση. Διαβάζετε και λίγο το Help των προγραμμάτων που εγκαθιστάτε.

 

το πρόγραμμα το έχω κατεβάσει εδώ και 2 εβδομάδες, από την 1η μέρα που πήρα το κινητό, σήμερα το πρωί άρχισε να μου δείχνει κουφά !

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Παντως οταν πεφτει η 1η και η 2η γραμμη, μετα τελειωνει γρηγορα η μπαταρια!

 

Αυτο είναι παραδοσιακό στοιχείο της νοκια (τουλάχιστον στα μοντέλα που είχα εγώ).

Τρέχουσα συσκευή: Huawei P30 Pro

Link to comment
Share on other sites

το πρόγραμμα το έχω κατεβάσει εδώ και 2 εβδομάδες, από την 1η μέρα που πήρα το κινητό, σήμερα το πρωί άρχισε να μου δείχνει κουφά !

Δεν έχει σημασία πότε το κατέβασες, αλλά από πότε το χρησιμοποιείς. Εν πάσι περιπτώσει, πρόγραμμα είναι, δεν είναι προφήτης. Σύμφωνα με κάποιον αλγόριθμο στατιστικής ανάλυσης προσπαθεί να εκτιμήσει τη διάρκεια της μπαταρίας σου. Κανείς δεν είπε ότι ο αλγόριθμος είναι τέλειος, ούτε υπάρχει και περίπτωση να φτιαχτεί ποτέ τέτοιος. Αν φτιάχναμε τον τέλειο αλγόριθμο πρόβλεψης, θα τον εφαρμόζαμε πρώτα από όλα στο χρηματιστήριο και θα γινόμασταν πάμπλουτοι.

Link to comment
Share on other sites

υποψιάζομαι ότι έχει σχέση με τη συνεχή σύνδεση στο wlan, μα τι γίνεται? Το κάνω αποσύνδεση και αυτό συνδέεται μετά από '' πάλι μόνο του....τι έχω κάνει λάθος ?

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να συνδεθώ στο ιντερνετ απο cosmote και μου βγάζει οτι η σύνδεση απέτυχε.Μέσω του gprs-wap μπαίνει κανονικά,αλλά με το 3g δεν μπορεί.Οι ρυθμίσεις ειναι οι σωστές,τι άλλο μπορεί να γίνεται;
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο 3,5 ωρες ποδαροδρομο αναμεσα σε multirama και nokia care...τελευταια φορα που σας πρηζω.

 

Στη Nokia δεν εχουν απολυτως καμια ιδεα για περιεργα χρωματα κτλ. Κι εφοσον δε γνωριζουν,κανουν το ευκολο,το στελνουν (εκτος τελικα χωρας) για να κρινουν αν ενα κινητο χρηζει αντικαταστασης. Δηλαδη στην τελικη αλλαγη οθονης που ναι και το πιο συμφερον γι'αυτους. Αντιστοιχως multirama (απο εκει το αγορασα) δεν αναγνωριζουν σοβαρο προβλημα,οποτε το στελνουν σε εδω nokia να κρινει,και απο εδω εξω. Δηλαδη ζησε Μαη να φας τριφυλλι.

Τελικο συμπερασμα: κρατηστε τα κινητα σας και μη τα δινετε πουθενα προς το παρον γιατι η ελλειψη γνωσης των τεχνικων θα τα κανει μαλλον χειροτερα. Ενα μικρο προβλημα ειναι,θα ζησουμε μ αυτο,ισως και να διορθωθει μεσω software

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε τον οδηγό για εργοστασιακό φλασάρισμα στην πρώτη σελίδα.

 

Πρώτο μήνυμα με swype:-P

 

θα τον δοκιμάσω,απλά δοκίμασα κάτι άλλους οδηγούς και τίποτα και έχω απελπιστεί! χαχα

Link to comment
Share on other sites

Δες αν έχεις διπλές καταχωρήσεις. Αν υπάρχει ο ίδιος αριθμός σε δυο διαφορετικές επαφές, τότε δεν εμφανίζει όνομα. Στο Ν8 μπορείς πλέον να κάνεις συγχώνευση επαφών.

ειχες δικιο!σε ευχαριστω πολυ για την αμεση απάντηση!

Link to comment
Share on other sites

με τίποτα δεν μπορώ να σταματήσω την ενεργοποιήση του wlan !!!!! Toυ έκανα και soft reset και πάλι τίποτα η κεραία μένει στην οθόνη !!!!!!!

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασα σημερα το gps του. σημα πιανει σε χρονο 0.

η μπαταρια σε εμενα τουλαχιστον τα παει μια χαρα. πρωτη φορτιση απο σαββατο μεσημερι με εβγαλε μεχρι τεταρτη απογευμα.

(το βραδυ κλεινει το τηλεφωνο)

Link to comment
Share on other sites

με τίποτα δεν μπορώ να σταματήσω την ενεργοποιήση του wlan !!!!! Toυ έκανα και soft reset και πάλι τίποτα η κεραία μένει στην οθόνη !!!!!!!

 

Δυστυχως απο την στιγμη που το προβλημα εμφανιζεται σε πολους χρηστες δε μπορει να εχουνε ολοι λαθος ρυθμισεις. Ειναι ενα τυχαιο bug που εμφανιζεται οποτε θελει και ενδεχομενως εξαρταται και απο μερικες εφαρμογες που προσθαφαιρουνται. Θα σας αναφερω την δικια μου εμπειρια.

Μεχρι προχτες το μονο θεμα που ειχα ειναι οτι οταν εκανα συνδεση με ενα ξεμπαρκο lan πχ σε μια καφετερεια εκανα την δουλεια μου και οταν το εκλεινα αυτο συνεχιζε να συνδεεται καθε λιγα δευτερα. Η μονη λυση ειναι να σβησω το εν λογω lan κατι που δε με ενοχλει ιδιαιτερα γιατι ετσι και αλλιως θα το εκανα μολις εφευγα απο το μαγαζι. Ευτυχως τα δυο lan που εχω αποθηκευμενα, του σπιτιου μου και του εξοχικου, τα λειτουργει αρκετα καλα χωρις επανασυνδεσεις κλπ με μονο θεματακι το γεγονος οτι αν το σημα τους δεν ειναι πανω απο 50% περιπου τοτε συνδεεται με cosmote internet. Περιεργο αυτο αφου αν το παω χειροκινητα συνδεεαι και με χαμηλοτερο σημα. Τελος παντων το εχω συνηθησει αυτο.

Προχτες το απογευμα λοιπον αρχισε να συνδεεται συνεχεια και μονο του στο cosmote internet ακομα και μεσα στο σπιτι, που υποτιθεται οτι επρεπε να συνδεεται με το lan. Αυτη η ιστορια ξεκινησε μετα απο μια επαναφορα στις αρχικες ρυθμισεις που ειχα κανει οποτε αρχισα να ψαχνομαι. Η λυση βρεθηκε με το να σβησω τις ρυθμισεις cosmote internet και να τις ξαναπερασω! Νομιζα λοιπον οτι ειχα ξεμπερδεψει αλλα χτες το απογευμα αρχισε ενα καινουριο κουλο χωρις αυτη τη φορα να εχω πειραξει απολυτως τιποτα! Αρχισε λοιπον να συνδεεται ανα μιση ωρα με το διαδυκτιο (ειτε lan ειτε cosmote) και να κατεβαζει λιγα δεδομενα για περιπου 20 δευτερα. Εψαξα και μαλλον βρηκα ποια εφαρμογη εφταιγε αλλα ακομα δεν ειμαι σιγουρος. Απο το μεσημερι δεν εχει ξανασυνδεθει.

Συμπερασματικα λοιπον το ολο θεμα ειναι ιδιαιτερα εκνευριστικο. Η νοκια χανει εδω και χρονια ποντους απο κατι τετοια κουλα. Χτες για κακη μου τυχη μαλιστα ειχα βγει με τον κολλητο μου που εχει iphone4 και με δουλευε. Οτι και να του πεις για το τι κανει ο N8 σε σχεση με το μηλοφωνο αυτος μου ανταπανταει οτι τουλαχιστον εxει το κεφαλι του ισυχο γιατι το iphone οτι κανει το κανει σχεδον αψογα χωρις ψαγμενες ρυθμισεις και χωρις να ψαχνεσαι τι δε κανεις καλα η να συναντας περιεγα bugs. Γιατι καλα εμεις που εχουμε και μερικες γνωσεις πανω σε symbian και ξερουμε τις ιδιαιτεροτητες της νοκια αλλα ενας αμυητος πολυ πιθανον να ξενερωσει. Να τονισω φυσικα οτι το N8 μου δε τον αλλαζω με τιποτα αλλα καποιες λεπτομεριες ειναι αυτες που θα το πανε στην κορυφη νομιζω. Το symbian ειναι ενα πληρες αλλα ακομα αγουρο λειτουργικο.

Edited by Rayden1

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.από χτες απέκτησα και εγώ το n8 .πρώτες εντυπώσεις;το κινητό τα σπάει.αν και είχα κάποιες δυσκολίες στην αρχή να το συνηθίσω,να είστε καλά που βοηθήσατε με τα κειμενα σας στο φόρουμ.έκανα το τεστ με το ρολόι και το δείχνει κανονικά,το βράδυ θα κοιτάξω και την εικόνα για την κοκκινιλα να είμαι σίγουρος.μια ερώτηση εχω το cosmote internet με τα 60 mb,οι χάρτες όταν συνδέονται συνδέονται με το κοσμοτε σωστα;θέλω να πω τρώει από εκεί mb έτσι;
Link to comment
Share on other sites

με τίποτα δεν μπορώ να σταματήσω την ενεργοποιήση του wlan !!!!! Toυ έκανα και soft reset και πάλι τίποτα η κεραία μένει στην οθόνη !!!!!!!

 

 

Tόσο καιρό που το έχεις σήμερα άρχισε να στο κάνει; Αρα κάτι έβαλες που δημιουργεί πρόβλημα ;)

 

Απενεργοποίησες τη σάρωση, ποια κεραία έχεις, με λουκέτο ή άνευ λουκέτου;

Link to comment
Share on other sites

Moνο με Cosmote Internet δουλεύουν αυτά

 

Δηλαδη θα πρεπει να χρεωνομαι??

Xalara Gia Ola Yparxei Lush....

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Nokia-> 6610 , 6100 , 6600 , 7610 , 6630 , 6680 , N70 , N90... εχουμε και φυσικα μελλον..:!:

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...