Jump to content

[Επίσημο] Nokia N8-00 - Μέρος I


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για το θέμα της κοκκινίλας μετά απο την όλη συζήτηση και πολύ ψαξιμο κατέληξα στο συμπέρασμα ότι μπορεί να λυθεί το πρόβλημα μέσω λογισμικού και αυτό γιατί ναι μεν μάλλον έχουμε δυο διαφορετικά είδη display που χρησιμοποιήθηκαν με το ένα με μεγαλύτερη αντίθεση αλλά το πρόγραμμα του επεξεργαστή γραφικών είναι το ίδιο άρα δεν μπορεί να έχει το ίδιο αποτέλεσμα σε δυο διαφορετικές οθόνες. αν όμως δημιουργηθεί το πρόγραμμα με πιο ευρεία παραμετροποίηση λαμβάνοντας υπόψη τη συμπεριφορά της κάθε οθόνης τότε θα έχουμε το ίδιο αποτέλεσμα και στις δυο οθόνες. Επομένως το πρόβλημα των amoled οθονών όπως εμφανίζεται σε διαφορα κινητά κατά τη γνώμη μου είναι θέμα προγράμματος που να προσαρμόζεται στην συμπεριφορά της κάθε οθόνης.

 

παίδες μόλις σκέφτηκα και την εξής εκδοχή: μπορεί οι οθόνες να είναι ίδιες και το πρόγραμμα του επεξεργαστεί γραφικών να είναι διαφορετικό και ας έχουν τα τηλέφωνα την ίδια γενική έκδοση λογισμικού. Αφού και σε άλλα φορουμ που το συζητάνε μάλλον εμφανίζεται το φαινόμενο σε μεγάλο βαθμό στις νεότερες παρτίδες του Ν8 δεν αποκλείεται να υπάρχει διαφορετική ρύθμιση σε οτι αφορά την απόδοση των χρωμάτων των εικόνων.

frastgr
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εγκατεστησα το ErgosMemoryInfo και μου δειχνει μετα απο reboot 48% - 50% ram. Εσεις ποσο εχετε? Χρησιμοποιειτε κανενα προγραμμα για διαχειριση της Ram? 50% δεν ειναι πολυ???
Link to comment
Share on other sites

ναι σήμερα , δεν έβαλα κάτι καινούργιο σαν εφαρμογή, ουτε άλλα κάποια ρύθμιση και η ιστορία είναι ότι τελικά μου το κάνει μόνο με το router του σπιτιού, σε όλα τα άλλα ( βρήκα 2 ελεύθερα) συνδέθηκε και αποσυνθέθηκε κανονικά !

Στο σπίτι κάνει σύνδεση και δεν πα να το αποσυνδέω εγώ, σε 10΄΄ συνδεεται πάλι μονο του !

 

κανε τα παρακάτω κ θα είσαι οκ

 

αυτά είναι !!!!

λυπών για όσους θέλουν τεράστια αυτονομία αφού η εμμονή να προσπαθεί το ν8 να συνδεθεί με τα δίκτυα μας τρώει πολύ μπαταριά και μας γεμίζει το μητρώο η λύση απλή που βρέθηκε από μέλος του forum άπλα εγώ θα σας το εξηγήσω λεπτομερώς

κάντε απενεργοποίηση του wlan μετά

μενού-ρυθμίσεις-συνδεσιμότητα-ρυθμίσεις-προορισμοί-διαδίκτυο-

και εκεί θα δείτε διάφορα δίκτυα

με πατημένο απάνω σε κάποιο δίκτυο πατάμε μετ.σε.άλλο.προορισμό

σε αυτά που χρειαζόμαστε για να μην χάσουμε τους κωδικούς και τα άλλα διαγραφή όσα δεν διαγράφονται μετακίνηση ώστε να μήνη κενό

και όταν βγούμε να λέει διαδίκτυο χωρίς σημεία πρόσβασης

με την μετακίνηση πάνε στης υπηρεσίες wap και μας λέει υπηρεσίες wap 1 σημείο πρόσβασης η όσα στείλετε

έτσι σταματάει να συνδέεται οπουδήποτε

 

 

και από τότε η μπαταριά άντεξε με αρκετή χρίση 3μερες αρκετή χρίση για μένα είναι 9 ώρες ομιλία και περίπου 4-5 ώρες μουσική και λίγο σκάλισμα

μου κράταγε βάρια 2 μέρες

 

τώρα αν θέλουμε να ξαναμπούμε στο ίντερνετ με wifi πάμε στης υπηρεσίες wap μπαίνουμε

και μετακινούμαι με πατημένο πανό στο δίκτυο με το οποίο θα μπούμε, στο μέρος διαδίκτυο δηλαδή εκεί που ήταν αρχικά, και έτσι ξανά έχουμε πρόσβαση.

αφού τελειώσουμε το ξανά μεταφέρουμε στης υπηρεσίες wap

σπαστικό μεν άλλα έτσι έχουμε μητρώο και μπαταριά

αυτά από έμενα

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να πέθανε το δικό μου. :( Έπαιζα Angry Birds για 10-15 λεπτά περίπου και όταν πάτησα να κλείσει το παιχνίδι, απλά κόλλησε. Προσπάθησα 7-8 φορές μέχρι να καταφέρω να το κλέισω. Μετά του πήρε 5 λεπτά για να ανοίξει, αλλά απλά άναψε η οθόνη και έμεινε εκεί, στο άσπρο. Κατάφερα και το έκλεισα πάλι (ήθελε καμιά 10ρια φορές) και από τότε δεν έχω προσπαθήσει να το ανοίξω πάλι. Edited by Kal_1138
Link to comment
Share on other sites

για προσπαθησε το.... πριν ποση ωρα εγινε ?

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να πέθανε το δικό μου. :( Έπαιζα Angry Birds για 10-15 λεπτά περίπου και όταν πάτησα να κλείσει το παιχνίδι, απλά κόλλησε. Προσπάθησα 7-8 φορές μέχρι να καταφέρω να το κλέισω. Μετά του πήρε 5 λεπτά για να ανοίξει, αλλά απλά άναψε η οθόνη και έμεινε εκεί, στο άσπρο. Κατάφερα και το έκλεισα πάλι (ήθελε καμιά 10ρια φορές) και από τότε δεν έχω προσπαθήσει να το ανοίξω πάλι.

 

:( Πρεπει ομως για να δεις αν ολα ειναι ΟΚ τελικα.

Εθιστικο ρε γμτ αυτο το angry birds κι εγω χτες κανα μισαωρο επαιζα,μουδιασε το χερι μου στο τελος :P

Link to comment
Share on other sites

κανε τα παρακάτω κ θα είσαι οκ

 

αυτά είναι !!!!

λυπών για όσους θέλουν τεράστια αυτονομία αφού η εμμονή να προσπαθεί το ν8 να συνδεθεί με τα δίκτυα μας τρώει πολύ μπαταριά και μας γεμίζει το μητρώο η λύση απλή που βρέθηκε από μέλος του forum άπλα εγώ θα σας το εξηγήσω λεπτομερώς

κάντε απενεργοποίηση του wlan μετά

μενού-ρυθμίσεις-συνδεσιμότητα-ρυθμίσεις-προορισμοί-διαδίκτυο-

και εκεί θα δείτε διάφορα δίκτυα

με πατημένο απάνω σε κάποιο δίκτυο πατάμε μετ.σε.άλλο.προορισμό

σε αυτά που χρειαζόμαστε για να μην χάσουμε τους κωδικούς και τα άλλα διαγραφή όσα δεν διαγράφονται μετακίνηση ώστε να μήνη κενό

και όταν βγούμε να λέει διαδίκτυο χωρίς σημεία πρόσβασης

με την μετακίνηση πάνε στης υπηρεσίες wap και μας λέει υπηρεσίες wap 1 σημείο πρόσβασης η όσα στείλετε

έτσι σταματάει να συνδέεται οπουδήποτε

 

 

και από τότε η μπαταριά άντεξε με αρκετή χρίση 3μερες αρκετή χρίση για μένα είναι 9 ώρες ομιλία και περίπου 4-5 ώρες μουσική και λίγο σκάλισμα

μου κράταγε βάρια 2 μέρες

 

τώρα αν θέλουμε να ξαναμπούμε στο ίντερνετ με wifi πάμε στης υπηρεσίες wap μπαίνουμε

και μετακινούμαι με πατημένο πανό στο δίκτυο με το οποίο θα μπούμε, στο μέρος διαδίκτυο δηλαδή εκεί που ήταν αρχικά, και έτσι ξανά έχουμε πρόσβαση.

αφού τελειώσουμε το ξανά μεταφέρουμε στης υπηρεσίες wap

σπαστικό μεν άλλα έτσι έχουμε μητρώο και μπαταριά

αυτά από έμενα

 

Γιατί να κάνεις όλη αυτή την διαδικασία;

Από την αρχική οθόνη, κάνεις απενεργοποίηση σύνδεσης widget,

και αν έχεις συνδεδεμένο το wifi με κάποιο router,

του κάνεις αποσύνδεση και επιλέγεις χειροκίνητη σύνδεση και όχι αυτόματα.

Racing because all other sports require one ball only!
Link to comment
Share on other sites

Πριν 20 λεπτά περίπου. Ανοίγει αμέσως τώρα, απλά κάθε φορά κολλάει στην άσπρη οθόνη κ θέλει πατημένο το power για 8-10 sec μέχρι να κλείσει. Θα το αφήσω μέχρι το πρωί κ βλέπουμε. Δεν έχω πρόβλημα να το στείλω για φτιάξιμο, απλά δεν έχω κάνει καθόλου backup και έχω σβήσει κ τα πάντα από το 5800 που είχα πριν.
Link to comment
Share on other sites

λογικα μπορουν να σε σωσουν τα δεδομενα... εδω τα ειχαν σωσει σε εντελως διαλυμενο ν96... και οταν λεω διαλυμενο εννος 100 κομματακια σε ενα σακουλακι...

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

κανε τα παρακάτω κ θα είσαι οκ

 

αυτά είναι !!!!

λυπών για όσους θέλουν τεράστια αυτονομία αφού η εμμονή να προσπαθεί το ν8 να συνδεθεί με τα δίκτυα μας τρώει πολύ μπαταριά και μας γεμίζει το μητρώο η λύση απλή που βρέθηκε από μέλος του forum άπλα εγώ θα σας το εξηγήσω λεπτομερώς

κάντε απενεργοποίηση του wlan μετά

μενού-ρυθμίσεις-συνδεσιμότητα-ρυθμίσεις-προορισμοί-διαδίκτυο-

και εκεί θα δείτε διάφορα δίκτυα

με πατημένο απάνω σε κάποιο δίκτυο πατάμε μετ.σε.άλλο.προορισμό

σε αυτά που χρειαζόμαστε για να μην χάσουμε τους κωδικούς και τα άλλα διαγραφή όσα δεν διαγράφονται μετακίνηση ώστε να μήνη κενό

και όταν βγούμε να λέει διαδίκτυο χωρίς σημεία πρόσβασης

με την μετακίνηση πάνε στης υπηρεσίες wap και μας λέει υπηρεσίες wap 1 σημείο πρόσβασης η όσα στείλετε

έτσι σταματάει να συνδέεται οπουδήποτε

 

 

και από τότε η μπαταριά άντεξε με αρκετή χρίση 3μερες αρκετή χρίση για μένα είναι 9 ώρες ομιλία και περίπου 4-5 ώρες μουσική και λίγο σκάλισμα

μου κράταγε βάρια 2 μέρες

 

τώρα αν θέλουμε να ξαναμπούμε στο ίντερνετ με wifi πάμε στης υπηρεσίες wap μπαίνουμε

και μετακινούμαι με πατημένο πανό στο δίκτυο με το οποίο θα μπούμε, στο μέρος διαδίκτυο δηλαδή εκεί που ήταν αρχικά, και έτσι ξανά έχουμε πρόσβαση.

αφού τελειώσουμε το ξανά μεταφέρουμε στης υπηρεσίες wap

σπαστικό μεν άλλα έτσι έχουμε μητρώο και μπαταριά

αυτά από έμενα

 

άσε φιλαράκι, το δοκίμασα και αυτό και πάλι δεν έγινε τίποτα !

Με το μόνο που λύθηκε τελικά ηταν να διαγράψω το συγκεκριμένο point , μετά το έβαλα ξανά και όλα οκ, δουλεύει κανονικά και κλέινει φυσικά κανονικά!

Μυστήρια πράγματα........

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

λογικα μπορουν να σε σωσουν τα δεδομενα... εδω τα ειχαν σωσει σε εντελως διαλυμενο ν96... και οταν λεω διαλυμενο εννος 100 κομματακια σε ενα σακουλακι...

 

Μακάρι. Βέβαια ελπίζω να ανοίξει αύριο, αλλιώς θα πρέπει να το πάω τη Δευτέρα σε Nokia Care. Το κινητό μου το είχε πάρει ο αδερφός μου από Αγγλία. Θα μετρήσει η εγγύηση αν τους το πάω εδω, ε?

Link to comment
Share on other sites

αμα ειναι original νομιζω οτι μετρα κανονικα.... ποτε το πηρες? μηπως μετρα το doa αν και νομιζω οτι μετρα παντα σε περωπτωση sudden death

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

αμα ειναι original νομιζω οτι μετρα κανονικα.... ποτε το πηρες? μηπως μετρα το doa αν και νομιζω οτι μετρα παντα σε περωπτωση sudden death

 

Το πήρα 9 Νοεμβρίου απο unlocked-mobiles.com, έχω την απόδειξη κ στο site τους γράφει "This handset is covered by a full 24 month manufacturer's warranty." Οπότε πιστεύω ότι θα είναι ok.

Link to comment
Share on other sites

Το πήρα 9 Νοεμβρίου απο unlocked-mobiles.com, έχω την απόδειξη κ στο site τους γράφει "This handset is covered by a full 24 month manufacturer's warranty." Οπότε πιστεύω ότι θα είναι ok.

Η συσκευή σου ήταν από τις πρώτες, που είχαν το γνωστό πρόβλημα (όσες κατασκευάστηκαν πριν τις 17/11/2010). Όλα τα κινητά στην ΕΕ έχουν 2 χρόνια εγγύηση. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι θα στο αντικαταστήσουν αν πάθει οτιδήποτε αυτά τα δύο χρόνια. Αντικατάσταση ισχύει μόνο στις πρώτες 7 εργάσιμες μέρες για την Ελλάδα. Μάθε πόσες είναι η μέρες για την Αγγλία, αν και δεν νομίζω να είναι 2 μήνες. Αντικατάσταση επομένως αποκλείεται να σου κάνουν, αυτό που θα κάνουν είναι να σου αλλάξουν το motherboard. Επειδή όμως αυτό δεν γίνεται στην Ελλάδα, ετοιμάσου για αρκετές μέρες χωρίς το κινητό σου. :(

Link to comment
Share on other sites

η μπαταρια σε εμενα τουλαχιστον τα παει μια χαρα. πρωτη φορτιση απο σαββατο μεσημερι με εβγαλε μεχρι τεταρτη απογευμα.

(το βραδυ κλεινει το τηλεφωνο)

Eμενα η πρωτη φορτιση ηταν χθες το απογευμα και κρατησε μεχρι σημερα το βραδυ.

Βεβαια ημουν αρκετες ωρες στο ιντερνετ αλλα δεν εκανα τηλεφωνηματα.

Ελπιζω να στρωσει, αλλιως σε ποσες μερες μπορω να ζητησω ανταλαγη μπαταριας?:p

Link to comment
Share on other sites

Eμενα η πρωτη φορτιση ηταν χθες το απογευμα και κρατησε μεχρι σημερα το βραδυ.

Βεβαια ημουν αρκετες ωρες στο ιντερνετ αλλα δεν εκανα τηλεφωνηματα.

Ελπιζω να στρωσει, αλλιως σε ποσες μερες μπορω να ζητησω ανταλαγη μπαταριας?:p

Να ζητήσεις αλλαγή της μπαταρίας για 1+ μέρα με χρήση του internet; :wacko:

 

Μην παρασύρεστε από αυτούς που γράφουν ότι το τηλέφωνό τους κρατάει 3 μέρες, 2 μήνες, 1 χρόνο. Φυσικό είναι αν δεν το χρησιμοποιείς. Ας μου το δώσουν εμένα και τους βάζω στοίχημα ό,τι θέλουν ότι μέσα σε 5 ώρες μπορώ να το ξεζουμίσω.

Edited by terrestial
Link to comment
Share on other sites

6 μήνες, όπως και όλα τα παρελκόμενα της συσκευασίας.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έπεσα θύμα του bug με τη συνεχή επανασύνδεση σε ασύρματο σημείο πρόσβασης...

 

Είναι το έβδομο σημείο που όρισα και συνεχώς επανασυνδέεται, τουλάχιστον αλλάζω τη ρύθμιση σε «wpa2 μόνο» και δε συνδέεται. Ευτυχώς που δεν είναι του σπιτιού...

 

Η μόνη εφαρμογή που έβαλα σήμερα είναι το swype, WTF!

Edited by Spyr0s
Link to comment
Share on other sites

Χαριτολογωντας το ειπα γιαυτο εβαλα το :p διπλα.

Τελικα ποσο εγγυηση εχει η μπαταρια?

6 μήνες, όπως και όλα τα παρελκόμενα της συσκευασίας.

Ευχαριστω για την απαντηση, καλα θυμομουν.;)

 

Διορθώνω τα λεγόμενά μου...

Η εγγύηση στη περίπτωση της μπαταρίας του N8 είναι 12 μήνες και όχι 6.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Ξαναβρήκα το ίδιο τραγούδι , που μου το εμφάνισε στην διαχείριση αρχείων αφού το πέρασα , έκανα την διαδικασία που είπες και τίποτα!

Τα ίδια πάλι!Το τραγούδι δεν θέλει να σβηστεί!:lol:

Πρέπει να δω και με άλλα αν γίνεται το ίδιο.....:worry:

edit: Στα άλλα κανονικά σβήνεται τελείως το αρχείο κατ'ευθείαν!

 

μαλλον αρεσει πολυ στο τηλεφωνο το τραγουδι και δεν το σβηνει.

μπορω να βγαλω απο την αρχικη οθονη ta apps, ταχυδρομεια κλπ που εχει?

αν τα πατησω και κανω διαγραφη θα χαθουν μονιμα?

Edited by gsa1967
Link to comment
Share on other sites

μαλλον αρεσει πολυ στο τηλεφωνο το τραγουδι και δεν το σβηνει.

μπορω να βγαλω απο την αρχικη οθονη ta apps, ταχυδρομεια κλπ που εχει?

αν τα πατησω και κανω διαγραφη θα χαθουν μονιμα?

 

Όχι δε "χάνονται". Οποιαδήποτε στιγμή μπορείς να τα επαναφέρεις ;)

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Εγκατεστησα το ErgosMemoryInfo και μου δειχνει μετα απο reboot 48% - 50% χρηση ram. Εσεις ποσο εχετε? Χρησιμοποιειτε κανενα προγραμμα για διαχειριση της Ram? 50% δεν ειναι πολυ???

 

Και μετα απο καποιες ωρες χωρις ιδιαιτερη χρηση εχει παει στο 58%!??

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...