Jump to content

Nokia: Απορρίπτει το Android, επιμένει με Symbian και MeeGo


egoeimai
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια για το symbian το καινουριο δε γνωριζω..επειδη εχω δουλεψει και maemo5 και iOS και android 2.2(εχω και Ν900 ΚΑΙ IPHONE4 και desire)..πραγματικα..το maemo ειναι ελβετικος σουγιας...θελει μονο λιγο ακονισμα..(2-3 μικροαλλαγες) κατα τ αλλα δε μπορει να συγκρηθει...οποιος το εχει δουλεψει θα με καταλαβει..δεν εχει χαρουμενα εικονιδια για τις εφαρμογες..δεν εχει animations στο μενου..αλλα κανει οτι μπορει να θες η ονειρευτεις... το android ειναι πολυ καλο..ειναι παιχνιδι και εχει και αρκετη παραμετροποιηση μαζι με χρησιμες εφαρμογες..γενικα πολυ καλο..το iOS ειναι το υπερ παιχνιδοφωτο τηλεφωνο..που του λειπουν βασικες λειτουργειες τηλεφωνου..επισης πολυ σταθερο..το meego(αν ειναι τελικα σα βελτιωμενο maemo5) ειναι κατι που συμπληρωνει την αγορα.....θελει λιγο συμμαζεμα και capacitive support(που πλεον την εχει για τις νεες συσκευες)..καθως και ενα gamestore(γιατι utilities δε χρειαζεται..ειναι τουμπανο)...

εγω περιμενω να βγουν οι πρωτες συσκευες πως και πως...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 72
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αν η ΝΟΚΙΑ ειχε υποστηριξει επαρκως το maemo ισως το android να μην ειχε το ποσοστο και τη δυναμικη που εχει σημερα. Ας μαθουν απο τα λαθη τους τουλαχιστον.

 

Πολυ θα ηθελα να χρησιμοποιησω ενα Ν900 αλλα φοβαμαι οτι δεν θα αντεξω τη resistive οθονη και θα το πεταξω σε κανα τοιχο... :p

Link to comment
Share on other sites

Επιλογές. Αυτό πρέπει να έχουμε. Και η Nokia μας δίνει μια παραπάνω. :)

Δύο για την ακρίβεια (Symbian και Meego). :p Το Meego είναι αυτό που θα κοντράρει κατά κύριο λόγο το iOS και το Android.

Αν η ΝΟΚΙΑ είχε υποστηρίξει επαρκώς το maemo ισως το android να μην ειχε το ποσοστο και τη δυναμική που έχει σήμερα. Ας μάθουν απο τα λαθη τους τουλαχιστον.

Ίσως αλλά το ότι αρχίζει και νοιώθει την ανάσα του Android, μάλλον καλό θα τους κάνει. Έπρεπε κάποια στιγμή να ξυπνήσουν γιατί είχαν επαναπαυθεί.

Πολύ θα ήθελα να χρησιμοποιήσω ένα Ν900 αλλά φοβάμαι οτι δεν θα αντεξω τη resistive οθόνη και θα το πετάξω σε κανα τοιχο... :p

Η resistive οθόνη του Ν900 είναι η καλύτερη που έχω συναντήσει και την κατάσταση βελτιώνει ακόμα περισσότερο το καταπληκτικό qwerty πληκτρολόγιο. Όμως σίγουρα, την ευαισθησία της capacitive δεν την φτάνει με τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

μην ξεχναμε οτι στο "αρμα του meego" πλεον της nokia ειναι η intel, το linux foudation και τωρα τελευταια προστεθηκε και η amd. Ο πολεμος τωρα ξεκιναει, σε ενα χρονο πιστευω θα εχουμε ξεκαθαρο τοπιο.
Link to comment
Share on other sites

καλα κανει η νοκια.....μπραβο....:)

και το maemo(αν το στηριξουν σωστα στην επομενη "μετάλλαξη" του) αλλα και το symbian(που στην νεα του μορφη κανει παπαδες και θα κανει παπαδες και στην συνέχεια) ειναι και μαμο τα λειτουργικά.....:):)

Link to comment
Share on other sites

ούτε γω θέλω να δω την νοκια να βαζεις android, αλλά το market share εδώ και 3 χρόνια πέφτει κάθε χρόνο πάρα τις προσπάθειες της.
Link to comment
Share on other sites

Το τι κωδικα εχει μεσα και τη δυνατοτιτες εχει στο μελλον, και αμα καταναλωνει λιγους πορους δεν ειναι αυτο που νοιαζει καποιον που αγοραζει μια συσκευη. Η συσκευη η δουλευει καλα, η οχι, το πως το κανει νιαζει μονο εμας τους techfuns και οχι το υπολοιπο 95% του αγοραστικου κοινου.

Το θεμα δεν ειναι μονο το τι δυνατοτιτες εχει το Symbian^3 για το μελλον. Αλλα το ποσο μπορει να κανει αλματα για να προλαβει τον ανταγωνισμο που το προσπερασε. Ειδα αρκετα το ^3 και μου αφησε ευχαριστα συναισθηματα, κινητε προς τη σωστη κατευθυνση, αυτο ειναι το μονο σιγουρο, αλλα θελει δουλεια ακομα για να διχνει συγχρονο λογισμικο.

Αρα, για εμενα τον αγοραστη, το τι μπορει να κανει το S^3 σε 2 χρονια δε με πυθει να παρω μια S^3 συσκευη τωρα. Γιατι δεν παιζει να εχω το ιδιο κινητο μεχρι τοτε, η να υποστιριζετε σωστα οταν ερθει η ωρα. Οποτε, στο μελλον, θα δω που θα ειναι το symbian/meego θα δω ομως και που θα ειναι τα υπολοιπα που δε θα εχουν μινει στασημα, και στο μελλον θα αποφασισω. Στο παρον, μεχρι να φτιαξουν το UI και να συμπτηξουν πολλες απο τις εφαρμογες ετσι ωστε να ειναι embeded τελιως η εστω εν μερη στο λειτουργικο, να φτιαξουν και λιγο το tree του μενου και να σταματισει να μου θυμιζει τον εξωτερικο μου στο ποσα folders εχει out of the box, κοιταω αλλου.

Link to comment
Share on other sites

To S^3 είναι καλό (γρήγορο, με κορυφαίες multimedia δυνατότητες, με φανταστική διαχείριση ενέργειας) και πληρέστατο έτσι όπως είναι αυτή την στιγμή. Απλά δεν είναι όμορφο. Έχει όμως την καλύτερη υποστήριξη που μπορεί να έχει ένα λειτουργικό καθώς θα αποχτά συνεχώς νέες δυνατότητες ενώ μέσα στο 2011 θα αποχτήσει και νέο πιο εμφανίσιμο και γραφικό περιβάλλον χρήσης. Και όσον αφορά τις εφαρμογές που έχει out of the box, δε νομίζω ότι του λείπει τίποτα. Αντιθέτως έχει αρκετά χαρακτηριστικά που σε ανταγωνιστικές συσκευές δεν μπορούν να προστεθούν ούτε με έξτρα εφαρμογές.
Link to comment
Share on other sites

Το τι κωδικα εχει μεσα και τη δυνατοτιτες εχει στο μελλον, και αμα καταναλωνει λιγους πορους δεν ειναι αυτο που νοιαζει καποιον που αγοραζει μια συσκευη. Η συσκευη η δουλευει καλα, η οχι, το πως το κανει νιαζει μονο εμας τους techfuns και οχι το υπολοιπο 95% του αγοραστικου κοινου.

Το θεμα δεν ειναι μονο το τι δυνατοτιτες εχει το Symbian^3 για το μελλον. Αλλα το ποσο μπορει να κανει αλματα για να προλαβει τον ανταγωνισμο που το προσπερασε. Ειδα αρκετα το ^3 και μου αφησε ευχαριστα συναισθηματα, κινητε προς τη σωστη κατευθυνση, αυτο ειναι το μονο σιγουρο, αλλα θελει δουλεια ακομα για να διχνει συγχρονο λογισμικο.

Αρα, για εμενα τον αγοραστη, το τι μπορει να κανει το S^3 σε 2 χρονια δε με πυθει να παρω μια S^3 συσκευη τωρα. Γιατι δεν παιζει να εχω το ιδιο κινητο μεχρι τοτε, η να υποστιριζετε σωστα οταν ερθει η ωρα. Οποτε, στο μελλον, θα δω που θα ειναι το symbian/meego θα δω ομως και που θα ειναι τα υπολοιπα που δε θα εχουν μινει στασημα, και στο μελλον θα αποφασισω. Στο παρον, μεχρι να φτιαξουν το UI και να συμπτηξουν πολλες απο τις εφαρμογες ετσι ωστε να ειναι embeded τελιως η εστω εν μερη στο λειτουργικο, να φτιαξουν και λιγο το tree του μενου και να σταματισει να μου θυμιζει τον εξωτερικο μου στο ποσα folders εχει out of the box, κοιταω αλλου.

 

ειμαι σιγουρος οτι εχεις μπλεξει τις δυνατοτητες μιας συσκευης+ λειτουργικου της με αυτα που αποκαλουν οι gadgetakides "appz". :)

Link to comment
Share on other sites

Στο παρον, μεχρι να φτιαξουν το UI και να συμπτηξουν πολλες απο τις εφαρμογες ετσι ωστε να ειναι embeded τελιως η εστω εν μερη στο λειτουργικο, να φτιαξουν και λιγο το tree του μενου και να σταματισει να μου θυμιζει τον εξωτερικο μου στο ποσα folders εχει out of the box, κοιταω αλλου.

 

δεν μπορω να σε καταλαβω, το symbian ειναι το πιο ολοκληρομενο λειτουργικο οσο αναφορα ενσωματομενες λειτουργιες-εφαρμογες.

απο την πρωτη στιγμη που ανοιγεις το κινητο χωρις να βαλεις τιποτα απολυτως εχεις zip, pdf, office, flash support sip client barcode scanner και αλλα που δεν μου ερχοντε τωρα.

 

απο ολα αυτα που σου ειπα, το android μου εχει μονο pdf, office ενσωματομενα και οσο αναφορα το zip, μπορει μονο να ξεζιπαρει αρχεια και οχι να ζιπαρει...

 

οσο αναφορα τους φακελους στο μενου τωρα αυτο ειναι feature οχι dissadvantage!

γεμισε με εφαρμογες το κινητο σου και θα δεις πως θα αρχησεις να τις ψαχνεις μετα και δεν θα τις βρισκεις μεσα στο χαος των εφαρμογων που δεν μπορεις να τις ταξινομησεις οπως θες σε φακελους ;)

 

τωρα σχετικα με το θεμα, φυσικα και δεν υπηρχε περιπτωση να βγαλει η νοκια κινητο με ξενο λειτουργικο!

απορω πως καποιοι δεν μπορουν να το καταλαβουν αυτο

Edited by jimacid
Link to comment
Share on other sites

Φαγώθηκαν όλοι με το Android ...

Όχι τίποτα άλλο, φαγώθηκαν και τώρα που ξύπνησε ο γίγαντας και περιμένουμε 2 διαφορετικά λειτουργικά ...

 

Περιμένω πως και πως για να δω τι μπορεί να κάνει το MeeGo στην πράξη ...

Μόνο καλά λόγια ακούω και έχω φαγωθεί !!!!!! Έχει ανακοινωθεί καμία συσκευή ????

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορω να σε καταλαβω, το symbian ειναι το πιο ολοκληρομενο λειτουργικο οσο αναφορα ενσωματομενες λειτουργιες-εφαρμογες.

απο την πρωτη στιγμη που ανοιγεις το κινητο χωρις να βαλεις τιποτα απολυτως εχεις zip, pdf, office, flash support sip client barcode scanner και αλλα που δεν μου ερχοντε τωρα.

 

απο ολα αυτα που σου ειπα, το android μου εχει μονο pdf, office ενσωματομενα και οσο αναφορα το zip, μπορει μονο να ξεζιπαρει αρχεια και οχι να ζιπαρει...

 

οσο αναφορα τους φακελους στο μενου τωρα αυτο ειναι feature οχι dissadvantage!

γεμισε με εφαρμογες το κινητο σου και θα δεις πως θα αρχησεις να τις ψαχνεις μετα και δεν θα τις βρισκεις μεσα στο χαος των εφαρμογων που δεν μπορεις να τις ταξινομησεις οπως θες σε φακελους ;)

 

τωρα σχετικα με το θεμα, φυσικα και δεν υπηρχε περιπτωση να βγαλει η νοκια κινητο με ξενο λειτουργικο!

απορω πως καποιοι δεν μπορουν να το καταλαβουν αυτο

 

πολύ καλά τα λες

Link to comment
Share on other sites

Καλα εκανε η Nokia να παραμεινει στο Symbian μια χαρα λειτουργικο ειναι και αυτο, εδω υπαρχουν πολυ καλα προγραμματα ακομα και για 3rd Edition που το 3rd edition παραμενει πολυ καλο.
Link to comment
Share on other sites

Ας πουλα η νοκια τα πετυχημενα 2220 και τα 2700 στον απλο κοσμο και ας αφησει τα smartphone για αλλους. Μακαρι να κανει κατι...ολο δηλωσεις ειναι...το ανδροιδ μεσα σε ενα χρονο βλεπουμε τι κανει..
Link to comment
Share on other sites

Το Symbian είναι έτη φωτός μπροστά απο τιποτένια λειτουργικά όπως το iOS και ανώριμα όπως το Android. Το μόνο που του λείπει είναι τα πολλά εφέ για τη μάζα που έχει οργασμούς όταν βλέπει τα μενού να αλλάζουν με animation αντί απλά να εμφανίζονται, και το s^3 κλείνει κι άλλο αυτό το κενό.
Link to comment
Share on other sites

κάποιοι εδώ είναι κλειστομυαλοι

Μήπως δουλεύετε κάτι εσείς στη nokia;

Είχε

Α ας φτιάξει ένα αξιοπρεπές λειτουργικό αφού βγάλει 2 3 συσκευές android πρώτα !!!!

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

ειμαι σιγουρος οτι εχεις μπλεξει τις δυνατοτητες μιας συσκευης+ λειτουργικου της με αυτα που αποκαλουν οι gadgetakides "appz". :)

 

Οχι. Για να φερω ενα παραδειγμα για αυτο που ενωω. Galaxy 3 επαφες. Κανει Sync με facebook χωρις το ΑPP. Και εμφανιζει κατω απο το ονομα το status. Μεσα στην επαφη παταω activities και βλεπω τα τελευταια posts σε facebook, tweets κτλ. Και στο τερμα δεξια tab στα Media μου βγαζει τις φωτογραφιες απο fb και οτι αλλο.

Χωρις να εχω ξεχωριστο APP και δεμενο πανεμορφα πανω στο κινητο. Στο Ν8 δε βρηκα κατι αναλογο.

 

Το Symbian είναι έτη φωτός μπροστά απο τιποτένια λειτουργικά όπως το iOS και ανώριμα όπως το Android. Το μόνο που του λείπει είναι τα πολλά εφέ για τη μάζα που έχει οργασμούς όταν βλέπει τα μενού να αλλάζουν με animation αντί απλά να εμφανίζονται, και το s^3 κλείνει κι άλλο αυτό το κενό.

 

Scripta manent. Προσεχε μην εχεις εσυ οργασμους οταν μπουν animation στο symbian γιατι θα σου θυμισω τι εγραψες! :lol::lol:

 

δεν μπορω να σε καταλαβω, το symbian ειναι το πιο ολοκληρομενο λειτουργικο οσο αναφορα ενσωματομενες λειτουργιες-εφαρμογες.

απο την πρωτη στιγμη που ανοιγεις το κινητο χωρις να βαλεις τιποτα απολυτως εχεις zip, pdf, office, flash support sip client barcode scanner και αλλα που δεν μου ερχοντε τωρα.

 

Καλο δε λεω, αλλα εχει και παααρα πολλα αλλα που δεν παιζει να χρησιμοποιησει καποιος ποτε. Και τα εχει χημα. Μετα απο μια ωρα φτιαξιματος, εγινε το Ν8 ανθρωπινο και τακτοποιημενο. Θα μπορουσε να ηταν ετσι εξ αρχης.

 

ενώ μέσα στο 2011 θα αποχτήσει και νέο πιο εμφανίσιμο και γραφικό περιβάλλον χρήσης.

Thats the point. Μεσα στο 11 που θα εχει γινει πιο εμφανισιμο, το android και το καθε android μπορει να μην εχει εληψεις πλεον. Μπορει να εχει βγει η 4.3 για το iPhone και να εχει data στο ΒΤ. :lol:

Link to comment
Share on other sites

το android με 1500αρα μπαταριά θελει (στη καλυτερη) καθε δεύτερη μέρα φορτισμα, για να μη πω για τους απαιτητικούς χρήστες που φορτίζουν το κινητό τους ακόμη και δυο φόρες την ήμερα. Αν ποτέ αποκτήσει αξιοπρεπή διαχείριση ενεργείας το συζηταμε.

Για μενα το s^3 ειναι το πιο ολοκληρωμένο λειτουργικό για κινητό. Το μονο που του λείπει είναι να βγουν περισσότερες εφαρμογές και κυρίως κάποια παιχνίδια που να αξιοποιούν το hardware των νέων συσκευών.

In a world without walls and fences, who needs windows and gates?
Link to comment
Share on other sites

το android με 1500αρα μπαταριά θελει (στη καλυτερη) καθε δεύτερη μέρα φορτισμα, για να μη πω για τους απαιτητικούς χρήστες που φορτίζουν το κινητό τους ακόμη και δυο φόρες την ήμερα. Αν ποτέ αποκτήσει αξιοπρεπή διαχείριση ενεργείας το συζηταμε.

Για μενα το s^3 ειναι το πιο ολοκληρωμένο λειτουργικό για κινητό. Το μονο που του λείπει είναι να βγουν περισσότερες εφαρμογές και κυρίως κάποια παιχνίδια που να αξιοποιούν το hardware των νέων συσκευών.

 

Για μενα το μονο που λειπει απο τα symbian ειναι η αναπτυξη εφαρμογων απο developers κατι το οποιο δεν αποδιδω στη δυσκολια κατασκευης τους για symbian αλλα στα αγοραστικα παιχνιδια αμερικανικων και μη εταιριων. Οσο για τα εφε μετα απο καποια στιγμη ερχεται ο κορεσμος και αυτο που εχει σημασια πλεον ειναι η λειτουργικοτητα και μονο. Aυτο και τελος.

Edited by aristotelhs2060
Ωρα να δοκιμασω κατι νεο!
Link to comment
Share on other sites

εξάλλου οποίος θέλει εφέ υπάρχει και το spb mobile shell, ειδικά στην έκδοση 5.0 είναι ότι πιο eye candy υπάρχει
In a world without walls and fences, who needs windows and gates?
Link to comment
Share on other sites

 

Επίσης, υπογραμμίζω το ότι είναι η δεύτερη φορά μέσα σε ένα μήνα που στέλεχος της Nokia ρίχνει "πόρτα" στο Android.

 

Εδω για μενα ειναι το κλειδι των δηλωσεων. Σε μια εταιρεια να αρνηθουν δυο μεγαλοστελεχη το ιδιο πραγμα δυο φορες σημαινει οτι:

Α. Πιεζονται απο την αγορα και πρεπει να δηλωσουν κατι επανειλημενα γιατι επηρεαζεται η πορεια της εταιρειας ή

Β. Το ελεγχουμε το adroid στα κινητα μας αλλα δεν εχουμε καταληξει ακομα. Να θυμησω οτι σε συνεχεις ερωτησεις δημοσιογραφων που βρισκεται ο Οτσαλαν προς το υπουργειο εξωτερικων περναν μονο αρνηση και αυτος ηταν στην πρεσβεια μας.

Το θεμα δεν ειναι ποσα λεφτα εχουν δωσει για την αναπτυξη του symbian ή του meego γιατι τα χρηματα αυτα εχουν καταγραφει στα εξοδα της επιχειρησης προηγουμενα ετη και δεν τους πολυενδιαφερει. Τους καιει ομως η μελοντικη πορεια του λειτουργικου τους και κατα ποσο θα ειναι ανταγωνιστικο στο μελον απεναντι στο adroid. Εμεις εδω μιλαμε για τα τεχνικα χαρακτηριστικα τους ενος ή του αλλου λειτουργικου αυτοι μιλανε με οικονομιες κλιμακος, πτωση εξοδων και ευκαιρειες στην αγορα. Εαν μετρησουν, οπως νομιζω οτι κανουν τωρα, και αποδειχτει οτι οι πωλησεις θα πανε καλυτερα με adroid και θα εξοικονομησουν Χ ποσο απο εξοδα λογω του οτι θα παρουν ετοιμο λειτουργικο και θα κατασκευαζουν μονο τηλεφωνα, θα το κανουν. Εξαλου εαν χρειαστει και αυτοι να κανουν περικοπες , ο τομεας που θα χτυπηθει πρωτα πιστευω θα ειναι το software και οχι το hardware. O λογος ειναι οτι πιο ευκολα κλεινεις ενα software house σε περιοδο υφεσης και το ξανανοιγεις σε περιοδο αναπτυξης απο ενα hardware house με τεραστια ποσα επενδεδυμενα σε βαρια μηχανηματα και υψηλη τεχνολογια. Αρα οι πωλησεις και η στρατηγικη τους για το μελον της εταιρειας θα δειξουν εαν συνεχισουν την υποστηριξη και αναπτυξη των λειτουργικων τους.

Edited by thanevi
Link to comment
Share on other sites

Scripta manent. Προσεχε μην εχεις εσυ οργασμους οταν μπουν animation στο symbian γιατι θα σου θυμισω τι εγραψες! :lol::lol:

 

Έχω ξεπεράσει την ηλικία των 11 και δεν με συγκινούν γυαλιστερά αντικείμενα και animations.

Link to comment
Share on other sites

Καλά κάνει. Μας πρήξαν με το αντρόιντ πιά. Το εκθειάζουν όλοι το Αντρόιντ λες και είναι ο Μεσσίας. Σιγά το πράγμα.

 

έχεις δει τοστιέρα με android ....

 

Έχουν βαλθεί να βάλουν android οπού βρουν

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Το Android σε σχεση με το Symbian^3 ειναι μακραν πολυ πισω!!!Σαν το symbian και ειδικα το νεο το S^3 ποιο ευχρηστο και απλο λειτουργικο δεν υπαρχει!!!Κατστε να βγει και να κυκλοφορησει καλα το n8 και τα αλλα κινητα με το νεο λειτουργικο και τοτε τα λεμε!!!Γραφικα σε games-apps,λειτουργιες και απλοτητα σε ενα!!!;);)

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...