Jump to content

Vodafone 845 (Huawei Joy)


demolition22
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θελω την βοηθεια σας οποιος γνωριζει να μου στειλει την διαδικασια ρουταρισματος βημα-βημα σε μην για να μην ξαναγραφονται εχω λιγο μπερδευτει και θελω να μου πει τα λινκ για τις ρομ (εχουν ελληνικα;) που προτεινετε και σε περιπτωση χαζομαρας πως κανουμε ρεστορ την αρχικη. και επισης τι παιζει με αυτην Vodafone 845 Mr Edition v2.0.1 ? newmbie thanks :O

 

καποιος bbbb μηπως μπορει?????????

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Για να κάνεις root την επίσημη ρομ χρειάζεσαι από το market το z4root

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3384404#post3384404

Για να πετάξεις τα vodafone apps,αφού πρώτα έχεις κάνει root

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3384445#post3384445

Link to comment
Share on other sites

2.1 είναι και οι δύο.Mε το app2sd ένα μέρος της sd το αναγνωρίζει ως προέκταση της εσωτερικής μνήμης και έτσι έχεις περισσότερο χώρο για αποθήκευση εφαρμογών

 

το ζήτημα είναι πως αν τις βάλεις πως το εγκαταστάς το app2sd?

Link to comment
Share on other sites

Για να κάνεις root την επίσημη ρομ χρειάζεσαι από το market το z4root

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3384404#post3384404

Για να πετάξεις τα vodafone apps,αφού πρώτα έχεις κάνει root

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3384445#post3384445

 

αν μπορουσες να μου στειλεις τα βηματα ρουταρισματος ?????

οκ πες ορι κατεβαζω το zroot μετα?

Link to comment
Share on other sites

αν μπορουσες να μου στειλεις τα βηματα ρουταρισματος ?????

οκ πες ορι κατεβαζω το zroot μετα?

 

το βάζεις στο κινητό όπως και το root explorer,,, 2.103 κατά προτίμηση και κάνεις άνοιγμα τους από το κινητό ώστε να γίνει εγκατάσταση. το Ζ4root όταν το ανοίξεις πατάς root. τα άλλα από τα βήματα.

Link to comment
Share on other sites

το βάζεις στο κινητό όπως και το root explorer,,, 2.103 κατά προτίμηση και κάνεις άνοιγμα τους από το κινητό ώστε να γίνει εγκατάσταση. το Ζ4root όταν το ανοίξεις πατάς root. τα άλλα από τα βήματα.

 

ποια βηματα δεν μπορει καποιος να μου ακριβως τα βηματα .η οποιος καλος ανθρωπος να κανει εναν οδηγο??????

Link to comment
Share on other sites

ποια βηματα δεν μπορει καποιος να μου ακριβως τα βηματα .η οποιος καλος ανθρωπος να κανει εναν οδηγο??????

 

τα λινκ που σου έδωσε το παιδί πιο πάνω έχουν όλα τα βήματα. τι οδηγό να κάνει παραπάνω κάποιος;;;

 

 

αλήθεια μέσα από το AmonRA Recovery 1.6.2 πως παίρνει κάποιος back up? τι επιλέγουμε εκεί;;;

Link to comment
Share on other sites

παιδια μια βοηθεια! μπαινω μεσα στο e-buddy στο official site και παταω Get It Now αλλα μπαινει μεσα στο market αλλα οταν μπαινει στο market δεν μου βρίσκει την εφαρμογη! πως μπορω να κανω download το e-buddy τελικα?
Link to comment
Share on other sites

παιδια μια βοηθεια! μπαινω μεσα στο e-buddy στο official site και παταω Get It Now αλλα μπαινει μεσα στο market αλλα οταν μπαινει στο market δεν μου βρίσκει την εφαρμογη! πως μπορω να κανω download το e-buddy τελικα?

 

Το κινητό μας (όπως και όλα τα android κινητά) έχουν κάποιο signature βάσει OS, resolution κτλ. Από εκεί και πέρα το market σου δείχνει μόνο όσα νομίζει ότι παίζουν σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό μας (όπως και όλα τα android κινητά) έχουν κάποιο signature βάσει OS, resolution κτλ. Από εκεί και πέρα το market σου δείχνει μόνο όσα νομίζει ότι παίζουν σωστά.

 

πάντως παιδιά πανεύκολη αποδείχτηκε η αλλαγή rom και η επαναφορά της αρχικής επίσης (διευκρίνηση στα αρχεία που δίνουν τα παιδιά κάνουμε extract και μετά διαβάζουμε τις οδηγίες που έχει μέσα).

 

παιδιά μόνο μια χάρη για όσους έχουν κάνει το app2sd σε μη αρχική rom (αυτό κάπου το βρήκα θα το βάλω πως γίνεται) μπορεί να μας δώσε μια διευκρίνηση για τα βήματα για το πως ρυθμίζουμε να πηγαίνουν οι εφαρμογές και στην κάρτα μνήμης.

Edited by notisjunior
Link to comment
Share on other sites

πάντως παιδιά πανεύκολη αποδείχτηκε η αλλαγή rom και η επαναφορά της αρχικής επίσης (διευκρίνηση στα αρχεία που δίνουν τα παιδιά κάνουμε extract και μετά διαβάζουμε τις οδηγίες που έχει μέσα).

 

παιδιά μόνο μια χάρη για όσους έχουν κάνει το app2sd σε μη αρχική rom (αυτό κάπου το βρήκα θα το βάλω πως γίνεται) μπορεί να μας δώσε μια διευκρίνηση για τα βήματα για το πως ρυθμίζουμε να πηγαίνουν οι εφαρμογές και στην κάρτα μνήμης.

 

Άμα κάνεις ΣΩΣΤΑ το app2sd τότε οι εφαρμογές πηγαίνουν ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ στην κάρτα μνήμης αντί να πηγαίνουν στο /data/app όπου θα πήγαιναν κανονικά

 

Αυτό που κάποιοι δεν ξέρουν είναι ότι η dalvik-cache θα συνεχίσει να είναι στην μνήμη της συσκευής οπότε και πάλι ο χώρος στην μνήμη της συσκευής θα μειώνεται (με μικρότερο φυσικά ρυθμό απ ότι πριν)

 

Υπάρχει η δυνατότητα να μεταφερθεί και αυτή η cache στην κάρτα μνήμης αλλά αυτό δημιουργούσε πρόβλημα σε κάποιες εφαρμογές, οπότε ΔΕΝ προτείνεται.

 

Τέλος να αναφέρω ότι όπου χρειαζόμαστε την ταχύτητα της εσωτερικής μνήμης (π.χ. στα gps-navigations apps) , ο ελεύθερος χώρος του system/apps μπορεί να χρησιμοποιηθεί. To copy-paste των apk σ αυτό το directory ισοδυναμεί σε εγκατάσταση.

Edited by sqlinj
Link to comment
Share on other sites

Άμα κάνεις ΣΩΣΤΑ το app2sd τότε οι εφαρμογές πηγαίνουν ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ στην κάρτα μνήμης αντί να πηγαίνουν στο /data/app όπου θα πήγαιναν κανονικά

 

Αυτό που κάποιοι δεν ξέρουν είναι ότι η dalvik-cache θα συνεχίσει να είναι στην μνήμη της συσκευής οπότε και πάλι ο χώρος στην μνήμη της συσκευής θα μειώνεται (με μικρότερο φυσικά ρυθμό απ ότι πριν)

 

Υπάρχει η δυνατότητα να μεταφερθεί και αυτή η cache στην κάρτα μνήμης αλλά αυτό δημιουργούσε πρόβλημα σε κάποιες εφαρμογές, οπότε ΔΕΝ προτείνεται.

 

Τέλος να αναφέρω ότι όπου χρειαζόμαστε την ταχύτητα της εσωτερικής μνήμης (π.χ. στα gps-navigations apps) , ο ελεύθερος χώρος του system/apps μπορεί να χρησιμοποιηθεί. To copy-paste των apk σ αυτό το directory ισοδυναμεί σε εγκατάσταση.

 

το app 2 sd δεν εγκαταστάται όμως σε 2.1

 

στις δυο teapot rl2 kai rl3 λέει πως το έχει. εκεί πως γίνεται να ρυθμίσουμε να πηγαίνει στην sd? ξέρει κάποιος να δώσει αυτήν την λεπτομέρεια;;; έστω και με λινκ.

 

σε αυτές γίνεται αυτόματα λέει αλλά τι πρέπει να κάνει κάποιος αν βάλει κάποια από αυτές τις εκδόσεις γι' αυτό το πρόγραμμα;

Edited by notisjunior
Link to comment
Share on other sites

το app 2 sd δεν εγκαταστάται όμως σε 2.1

 

στις δυο teapot rl2 kai rl3 λέει πως το έχει. εκεί πως γίνεται να ρυθμίσουμε να πηγαίνει στην sd? ξέρει κάποιος να δώσει αυτήν την λεπτομέρεια;;; έστω και με λινκ.

 

σε αυτές γίνεται αυτόματα λέει αλλά τι πρέπει να κάνει κάποιος αν βάλει κάποια από αυτές τις εκδόσεις γι' αυτό το πρόγραμμα;

 

Το app2sd εγκαθίσταται στην 2.1! Να σου πώ τι παίζει.. Το app2sd είναι απλά ένα script που ξεγελάει το λειτουργικό να νομίζει ότι η κάρτα μνήμης είναι το "/data/app", και έτσι ΟΛΕΣ οι εφαρμογές πάνε εκεί.

 

Το froyo (2.2) σου έχει να επιλέγεις που θα εγκαταστήσεις κάποια εφαρμογή. Επίσης μπορείς να εγκαταστήσεις κάτι στην κάρτα μνήμης ΜΟΝΟ αν στο επιτρέπει ο προγραμματιστής της εκάστοτε εφαρμογής..

 

Ακολουθώντας τα βήματα που αναφέρονται στο link που έδωσες το app2sd μπήκε κανονικά στο v845 μου, με μοναδική διαφορά ότι έκανα ext3 partition αντί για ext2 (και προφανώς δεν μετέφερα το sdk στο c:, αλλά πήγα απ το cmd στο dir που το είχα). Σημείωση: Έχω την εργοστασιακή ρομ, rootarismeni με κάποιες αλλαγές από μενα.

Edited by sqlinj
Link to comment
Share on other sites

Το app2sd εγκαθίσταται στην 2.1! Να σου πώ τι παίζει.. Το app2sd είναι απλά ένα script που ξεγελάει το λειτουργικό να νομίζει ότι η κάρτα μνήμης είναι το "/data/app", και έτσι ΟΛΕΣ οι εφαρμογές πάνε εκεί.

 

Το froyo (2.2) σου έχει να επιλέγεις που θα εγκαταστήσεις κάποια εφαρμογή. Επίσης μπορείς να εγκαταστήσεις κάτι στην κάρτα μνήμης ΜΟΝΟ αν στο επιτρέπει ο προγραμματιστής της εκάστοτε εφαρμογής..

 

Ακολουθώντας τα βήματα που αναφέρονται στο link που έδωσες το app2sd μπήκε κανονικά στο v845 μου, με μοναδική διαφορά ότι έκανα ext3 partition αντί για ext2 (και προφανώς δεν μετέφερα το sdk στο c:, αλλά πήγα απ το cmd στο dir που το είχα). Σημείωση: Έχω την εργοστασιακή ρομ, rootarismeni με κάποιες αλλαγές από μενα.

 

καλύπτει την υπόθεση να βάλεις σε μαμά ρομ... το θέμα είναι ξέρει κάποιος να μας πει τι γίνεται με τις δυο άλλες ρομ. αν είναι εύκολο.

Link to comment
Share on other sites

ρε πεδια ξερει κανεισ αν εχει επιλογι για κλασσικο πλικτολογιο?

γιατι εχει μικρι οθονι κ το querty δεν θα βολευει

Link to comment
Share on other sites

ρε πεδια ξερει κανεισ αν εχει επιλογι για κλασσικο πλικτολογιο?

γιατι εχει μικρι οθονι κ το querty δεν θα βολευει

 

Ρυθμίσεις - Ρυθμίσεις γλώσσας και πληκτρολογίου - TouchPal - Διάταξη πορτρέτου/Διάταξη τοπίου και διαλέγεις :)

Link to comment
Share on other sites

παιδια να σας κανω μια ερωτηση γιατι προβληματιζομαι...εχω το joy εδω και σχεδον 3 βδομαδες...τις τελευταιες μερες ομως παρατηρησα οτι η οθονη του οταν την χρησιμοποιώ "βουλιαζει"...νομιζω ότι σε κινητα με resistive οθονη αυτο ειναι φυσιολογικο απλα στο δικο μου joy ενα σημειο της οθονης βουλιαζει ακόμη κ όταν πίεζω πιο κάτω από αυτό ή πιο δίπλα ένω στο συγκεκριμένο σημείο η οθόνη κάνει κάτι σαν μικρή "παραμόρφωση" της επιφάνειας που δείχνει την στιγμή που πιέζω την οθόνη γύρω από αυτό το σημείο ή όταν πιέζω αυτό το σημείο. όταν δεν χρησιμοποιώ την οθόνη τα δείχνει όλα κανόνικα...απλά συμβαίνει αυτό το βούλιαγμα και η μικρή παραμόρφωση...συμβαίνει κ σε εσάς ρε παιδια??...είναι φυσιολογικό αυτό ή μου βγήκε ελλατωματικό?..
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά αφού κάνουμε αυτά που έγραψε ο bbbb στην σελίδα 56 ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΕΦΑΡΜΟΓΩΝ ΣΤΗΝ ΚΑΡΤΑ sd δεν πρέπει στο "ρυθμίσεις\ κάρτα & αποθηκευτικού χώρου" να μας γράφει στο εσωτερικός αποθηκευτικός χώρος διαθέσιμος χώρος:700ΜB?. Η κάρτα που έχω είναι 2GB και μετά την διαδικασία έχω ελεύθερο χώρο 928 έτσι πρέπει να είναι αν έχουμε βάλει για ext 512?
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά αφού κάνουμε αυτά που έγραψε ο bbbb στην σελίδα 56 ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΕΦΑΡΜΟΓΩΝ ΣΤΗΝ ΚΑΡΤΑ sd δεν πρέπει στο "ρυθμίσεις\ κάρτα & αποθηκευτικού χώρου" να μας γράφει στο εσωτερικός αποθηκευτικός χώρος διαθέσιμος χώρος:700ΜB?. Η κάρτα που έχω είναι 2GB και μετά την διαδικασία έχω ελεύθερο χώρο 928 έτσι πρέπει να είναι αν έχουμε βάλει για ext 512?

 

Στο ρυθμίσεις - κάρτα & αποθηκευτικος χώρος συνεχίζει να λέει τον χώρο της συσκευής παρά την εγκατάσταση του a2sd.

Εγκατέστησε π.χ. το Titanium Backup (αν δεν το χεις ήδη) και θα πρέπει να δείς κάτι τέτοιο:

 

http://img38.imagefra.me/i3bb/dark_dog/2_4ef_u92ct.png (το screenshot το έκλεψα από εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3381360#post3381360 )

 

To μέγεθος των partitions είναι δική σου επιλογή, και εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Γενικά για ext3 πάνω από 300mb ΔΕΝ έχει νόημα να βάλεις αν δεν σκοπεύεις να μετακινήσεις και την dalvik-cache (το οποίο έτσι κι αλλιώς ΔΕΝ προτείνεται)

 

παιδια να σας κανω μια ερωτηση γιατι προβληματιζομαι...εχω το joy εδω και σχεδον 3 βδομαδες...τις τελευταιες μερες ομως παρατηρησα οτι η οθονη του οταν την χρησιμοποιώ "βουλιαζει"...νομιζω ότι σε κινητα με resistive οθονη αυτο ειναι φυσιολογικο απλα στο δικο μου joy ενα σημειο της οθονης βουλιαζει ακόμη κ όταν πίεζω πιο κάτω από αυτό ή πιο δίπλα ένω στο συγκεκριμένο σημείο η οθόνη κάνει κάτι σαν μικρή "παραμόρφωση" της επιφάνειας που δείχνει την στιγμή που πιέζω την οθόνη γύρω από αυτό το σημείο ή όταν πιέζω αυτό το σημείο. όταν δεν χρησιμοποιώ την οθόνη τα δείχνει όλα κανόνικα...απλά συμβαίνει αυτό το βούλιαγμα και η μικρή παραμόρφωση...συμβαίνει κ σε εσάς ρε παιδια??...είναι φυσιολογικό αυτό ή μου βγήκε ελλατωματικό?..

 

Αν καταλαβαίνω καλά αυτό που περιγράφεις, είναι φυσιολογικό, απλά μου φαίνεται ότι βάζεις λίγο παραπάνω δύναμη στην οθόνη απ ότι χρειάζεται.

Edited by sqlinj
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για την απάντηση.Απλά μου κάνει εντύπωση γιατί το "φαινόμενο" αν μπορώ να το περιγράψω έτσι εμφανίζεται μόνο σε 1 περιοχή ανεξαρτήτως που πιέζω την οθόνη. Ακόμη κ σε άσχετη περιοχή και όπως καταλαβαίνεις δείχνει άσχημο να πιεζεται κ να παραμορφώνεται μία άσχετη περιοχή από αυτήν που πιέζω. Μπορεί να πιεζώ αρκετά την οθόνη δεν ξερω..απλά μου φάνηκε ανησυχητικο κ σκέφτομαι να πάω μια βόλτα στην vodafone μηπως και ειναι κατι σοβαρο..
Link to comment
Share on other sites

 

για την teapot 2 δεν γίνεται πάντως. αυτό παρατήρησα.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά αφού κάνουμε αυτά που έγραψε ο bbbb στην σελίδα 56 ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΕΦΑΡΜΟΓΩΝ ΣΤΗΝ ΚΑΡΤΑ sd δεν πρέπει στο "ρυθμίσεις\ κάρτα & αποθηκευτικού χώρου" να μας γράφει στο εσωτερικός αποθηκευτικός χώρος διαθέσιμος χώρος:700ΜB?. Η κάρτα που έχω είναι 2GB και μετά την διαδικασία έχω ελεύθερο χώρο 928 έτσι πρέπει να είναι αν έχουμε βάλει για ext 512?

 

το παράλογο είναι (δεν ξέρω και αν είναι παράλογο ότι παρότι εγκαταστώ τα πάντα σωστά και δείχνει από το titanium ότι μειώνεται η μνήμη που έχω στο a2sd αλλά εκεί που λέει ο nasos στο εσωτερικός αποθηκευτικός χώρος στο διαθέσιμος χώρος συνεχώς πέφτει κι αυτός. άρα;;; όλα πάνε καλά;;;

 

πάντως μέσω root explorer δεν βρήκα τις εφαρμογές που μπήκαν; άρα είναι οκ;

το θέμα είναι όμως γιατί μειώνεται η εσωτερική μνήμη.

Edited by notisjunior
Link to comment
Share on other sites

Η εσωτερικη μνημη μειωνεται αλλα με μικροτερο ρυθμο λογω της cache των εφαρμογων.αν πας με root explorer στο /data/app θα δεις τις εφαρμογες που εχεις βαλει και πανω αριστερα θα λεει τον χωρο που χρησιμοποιειται.

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone 845 (Huawei Joy)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...