Jump to content

Vodafone 845 (Huawei Joy)


demolition22
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το κινητό μας (όπως και όλα τα android κινητά) έχουν κάποιο signature βάσει OS, resolution κτλ. Από εκεί και πέρα το market σου δείχνει μόνο όσα νομίζει ότι παίζουν σωστά.

 

ωραια... το δεχομαι οτι παιζει ρολο το resolution και οτι αλλα μπορει να φανταστει κανεις...., αλλα μπορεις να μου πει καποιος πως γινεται στο Joy 845 του συγκεκριμένου video να εχει κανονικα το e-buddy?!

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

κατεβασα στο pc μια εφαρμογη java.exe για να παιζω σε ενα σαιτ διαφορα παιχνιδια....πως μπορω ν παιζω κ απ τ κινητο;...ενω στ pc οταν επιλεγω να παιξω βγαζει το σημα της java και φορτωνει στ κινητο μενει μαυρη η οθονη.......
Link to comment
Share on other sites

ωραια... το δεχομαι οτι παιζει ρολο το resolution και οτι αλλα μπορει να φανταστει κανεις...., αλλα μπορεις να μου πει καποιος πως γινεται στο Joy 845 του συγκεκριμένου video να εχει κανονικα το e-buddy?!

 

 

Για αρχή σου ανέβασα το .apk εδώ

 

http://www.filesonic.com/file/36755317/ebuddy-android-live.apk

 

Το περνάς στο κινητό σου και το κάνεις εγκατάσταση κανονικά.

 

(Το γιατί θα στο εξηγήσω σε λίγες ώρες - σόρυ, busy)

Link to comment
Share on other sites

Η εσωτερικη μνημη μειωνεται αλλα με μικροτερο ρυθμο λογω της cache των εφαρμογων.αν πας με root explorer στο /data/app θα δεις τις εφαρμογες που εχεις βαλει και πανω αριστερα θα λεει τον χωρο που χρησιμοποιειται.

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

ευχαριστώ....

για την ακρίβεια παλικάρια έτσι για να μην ψάχνει κάποιος τσάμπα αλλού είναι

μέσω του root explorer στο system / sd / app.

 

έχω βάλει την teapol rl2. αυτή στα πόσα τρέχει κανονικά ο επεξεργαστής; να φανταστώ όπως και η κανονική.

έχω κρατήσει όμως όλες τις εφαρμογές που είχε η αρχική σε αρχείο για όποιον χρειαστεί κάτι από τις παλιές ή το χάσει.

 

edit. επίσης μπορείτε να χρησιμοποιήσετε όσοι θέλετε και το πρόγραμμα: Easeus Partition Master Home Edition για να ελέγξετε την κάρτα μνήμης και τα τα partition της.

Edited by notisjunior
Link to comment
Share on other sites

Nαι τις βλέπεις και στο /data/app και στο /system/sd/app

H cpu τρέχει στα 600mhz.Αν θες παραπάνω θα πρέπει να φλασάρεις κάποιον kernel που να υποστηρίζει παραπάνω.http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=8518138&postcount=3

Το δικό μου πάει μέχρι τα 691mhz.Με τους kernel των 710 και 729 το κινητό δε μπουτάρει.

Link to comment
Share on other sites

Nαι τις βλέπεις και στο /data/app και στο /system/sd/app

H cpu τρέχει στα 600mhz.Αν θες παραπάνω θα πρέπει να φλασάρεις κάποιον kernel που να υποστηρίζει παραπάνω.http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=8518138&postcount=3

Το δικό μου πάει μέχρι τα 691mhz.Με τους kernel των 710 και 729 το κινητό δε μπουτάρει.

 

μπα καλά είναι εκεί... μην το κρασάρουμε το κινητάκι.

 

κατεβασα στο pc μια εφαρμογη java.exe για να παιζω σε ενα σαιτ διαφορα παιχνιδια....πως μπορω ν παιζω κ απ τ κινητο;...ενω στ pc οταν επιλεγω να παιξω βγαζει το σημα της java και φορτωνει στ κινητο μενει μαυρη η οθονη.......

 

υπάρχει εφαρμογή... το έχω κάνει και δούλευε κανονικά... κάτι σαν java runner για java εφαρμογές στο joy. το θέμα είναι ότι γινόταν δύσχρηστο στα παιχνίδια να πρέπει να πατάς πάνω στην οθόνη τόσα.

 

είναι σαν script που βάζεις αν είναι να το ψάξω να το δοκιμάσεις.

Edited by thief
Συνεχόμενα μηνύματα - παρακαλώ να χρησιμοποιείς την "τροποποίηση" κάτω από το αρχικό μήνυμα
Link to comment
Share on other sites

Το αγόρασα Παρασκευή, το επεξεργάστηκα αναλυτικά αλλά υπάρχουν 3-4 θεματάκια που δεν βρήκα λύση:

σημ. το δουλεύω με Q-telecom

 

1ο) Στο εικονίδιο για το σήμα (καμπάνα :P ) γιατι μου εμφανίζει το R (που εννοεί Roaming). Τι είδους roaming εννοεί;

 

2ο) Έστειλα την λέξη internet στο 19234 για να λάβω setting και μου έρχεται απάντηση "H ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΔΕΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΥΣΚΕΥΗ ΣΑΣ". Είναι δυνατόν;

 

3ο) Ανοίγω το google πλοήγηση και δείχνει οτι επεξεργάζεται αναφέροντας "Αναμονή για τοποθεσία". Το GPS το έχω ανοιχτό. Γιατι δεν ανοιγει;

 

Ελπίζω να τα ξεπεράσω αυτά γιατι σε γενικές γραμμές ειμαι ενθουσιασμένος με το κινητάκι!

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
Το αγόρασα Παρασκευή, το επεξεργάστηκα αναλυτικά αλλά υπάρχουν 3-4 θεματάκια που δεν βρήκα λύση:

σημ. το δουλεύω με Q-telecom

 

1ο) Στο εικονίδιο για το σήμα (καμπάνα :P ) γιατι μου εμφανίζει το R (που εννοεί Roaming). Τι είδους roaming εννοεί;

 

2ο) Έστειλα την λέξη internet στο 19234 για να λάβω setting και μου έρχεται απάντηση "H ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΔΕΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΥΣΚΕΥΗ ΣΑΣ". Είναι δυνατόν;

 

3ο) Ανοίγω το google πλοήγηση και δείχνει οτι επεξεργάζεται αναφέροντας "Αναμονή για τοποθεσία". Το GPS το έχω ανοιχτό. Γιατι δεν ανοιγει;

 

Ελπίζω να τα ξεπεράσω αυτά γιατι σε γενικές γραμμές ειμαι ενθουσιασμένος με το κινητάκι!

Και γιατι δεν πηρες το blade???????

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ ΤΟ ΠΗΡΑ Κ ΓΩ ΤΟ ΜΑΡΑΦΕΤΙ (VODAFONE JOY 845).ΚΑΙ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ..ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΒΑΛΩ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΚΑΤΕΒΑΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΜΑΡΚΕΤ...ΤΟ ΚΑΝΩ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ..ΚΑΙ ΜΕΤΑ????... :confused: :confused: :confused: :confused:

 

Υ.Σ. ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΓΡΑΦΩ ΣΕ FORUM ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΝ ΠΟΥ ΤΟ ΕΓΡΑΨΑ ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΜΟΥ.. :) :)

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Απαγορεύεται η αποκλειστική χρήση κεφαλαίων γραμμάτων σύμφωνα με τους Όρους Χρήσης του myphone.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ ΤΟ ΠΗΡΑ Κ ΓΩ ΤΟ ΜΑΡΑΦΕΤΙ (VODAFONE JOY 845).ΚΑΙ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ..ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΒΑΛΩ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΚΑΤΕΒΑΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΜΑΡΚΕΤ...ΤΟ ΚΑΝΩ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ..ΚΑΙ ΜΕΤΑ????... :confused: :confused: :confused: :confused:

 

Υ.Σ. ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΓΡΑΦΩ ΣΕ FORUM ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΝ ΠΟΥ ΤΟ ΕΓΡΑΨΑ ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΜΟΥ.. :) :)

 

πατάς όπως είσαι στην αρχική οθόνη το πλήκτρο Menu και μετά θέματα. αν είναι κατάλληλο το θέμα για το κινητό θα είναι εκεί ώστε να μπει.

 

τα θέματα για το κινητό αλλάζουν μόνο συγκεκριμένα πράγματα (αν τα αλλάζουν και αυτά γιατί μερικά δεν το κάνουν).

 

συνήθως μόνο αλλάζουν φωτογραφία στην αρχική και τα εικονίδια μερικών εφαρμογών αρχικών (επαφές, ίντερνετ, ρυθμίσεις κλπ.)

Link to comment
Share on other sites

Το αγόρασα Παρασκευή, το επεξεργάστηκα αναλυτικά αλλά υπάρχουν 3-4 θεματάκια που δεν βρήκα λύση:

σημ. το δουλεύω με Q-telecom

 

1ο) Στο εικονίδιο για το σήμα (καμπάνα :P ) γιατι μου εμφανίζει το R (που εννοεί Roaming). Τι είδους roaming εννοεί;

 

2ο) Έστειλα την λέξη internet στο 19234 για να λάβω setting και μου έρχεται απάντηση "H ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΔΕΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΥΣΚΕΥΗ ΣΑΣ". Είναι δυνατόν;

 

3ο) Ανοίγω το google πλοήγηση και δείχνει οτι επεξεργάζεται αναφέροντας "Αναμονή για τοποθεσία". Το GPS το έχω ανοιχτό. Γιατι δεν ανοιγει;

 

Ελπίζω να τα ξεπεράσω αυτά γιατι σε γενικές γραμμές ειμαι ενθουσιασμένος με το κινητάκι!

 

1) Κάπου το είχα ξαναδει αυτό το θεματάκι στο xda, κάνε μου μία χάρη, δοκίμασε άλλη sim στο κινητό και πες μου αν στο βγάζει και πάλι.

 

2) Αυτό σημαίνει ότι απλά πρέπει να περάσεις manually τις ρυθμίσεις για το apn και ότι δεν γινόταν αυτόματα. Το internet θα παίξει κανονικά αν το κάνεις..

 

3) Κατέβασε από το market μία εφαρμογή GPS Test, να δούμε αν παίζει σωστά ο receiver σου για αρχή. Όταν το τρέξεις δώσε του καθαρό ουρανό να βλέπει για να κλειδώσει.

 

 

 

πατάς όπως είσαι στην αρχική οθόνη το πλήκτρο Menu και μετά θέματα. αν είναι κατάλληλο το θέμα για το κινητό θα είναι εκεί ώστε να μπει.

 

τα θέματα για το κινητό αλλάζουν μόνο συγκεκριμένα πράγματα (αν τα αλλάζουν και αυτά γιατί μερικά δεν το κάνουν).

 

συνήθως μόνο αλλάζουν φωτογραφία στην αρχική και τα εικονίδια μερικών εφαρμογών αρχικών (επαφές, ίντερνετ, ρυθμίσεις κλπ.)

 

Όλα σωστότατα, απλά να προσθέσω ότι τα περισσότερα θέματα χρειάζονται ένα διαφορετικό home launcher

http://www.androidzoom.com/android_applications/productivity/adwlauncher_hiku.html

Link to comment
Share on other sites

να ρίξω μια ερωτησούλα;;; η καινούργια έκδοση που έβγαλε για το U8100 (αυτού του κινητού βασισμένη είναι η teapol rl2) ως αναβάθμιση λογικά είναι froyo ;;; αυτή δεν θα κάνει και για το δικό μας;;; βγήκε από την μαμά εταιρία αρχές του μήνα. (edit: δεν ταιριάζει..)

 

κάπου πέτυχα μια custom froyo για το v845. την τσεκάρω και την ανεβάζω εδώ να την δείτε κι εσείς.

 

Edit... άνοιξε και μάλλον είναι για ideos αλλά δουλεύει κανονικά... στις πρώτες εικόνες. το dpad αν πατιέται κολλάει τ. αν βρεθεί λύση όλα ok. και υπάρχει και το ζήτημα ότι δεν έχει διαχείριση αρχείων. πάντως έχει φτιαχτεί για το V845 για την ισπανία και δουλεύει κατά τα άλλα κανονικότατα και σε froyo. αν τροποποιηθεί από γνωρίζοντες τότε θα είναι τέλεια 2.2. kernel 2.6.32 έχει.

Edited by notisjunior
Link to comment
Share on other sites

να ρίξω μια ερωτησούλα;;; η καινούργια έκδοση που έβγαλε για το U8100 (αυτού του κινητού βασισμένη είναι η teapol rl2) ως αναβάθμιση λογικά είναι froyo ;;; αυτή δεν θα κάνει και για το δικό μας;;; βγήκε από την μαμά εταιρία αρχές του μήνα. (edit: δεν ταιριάζει..)

 

κάπου πέτυχα μια custom froyo για το v845. την τσεκάρω και την ανεβάζω εδώ να την δείτε κι εσείς.

 

Edit... άνοιξε και μάλλον είναι για ideos αλλά δουλεύει κανονικά... στις πρώτες εικόνες. το dpad αν πατιέται κολλάει τ. αν βρεθεί λύση όλα ok. και υπάρχει και το ζήτημα ότι δεν έχει διαχείριση αρχείων. πάντως έχει φτιαχτεί για το V845 για την ισπανία και δουλεύει κατά τα άλλα κανονικότατα και σε froyo. αν τροποποιηθεί από γνωρίζοντες τότε θα είναι τέλεια 2.2. kernel 2.6.32 έχει.

 

http://www.huaweidevice.com/worldwide/downloadCenter.do?method=doListSoftware

και αυτο επισηςhttp://www.huaweidevice.com/community/thread.jspa?threadID=288718&tstart=1&orderStr=9

το βρηκα και εγω

Edited by tolios32
Link to comment
Share on other sites

 

μίλαγα για την 3/11 για την U8100... όσο για το froyo θέλει ρυθμίσεις. το dpad κολλά την συσκευή και ελληνικά καπούτ. σημείωση γίνεται και hot spot. http://code.google.com/p/froyo-vodafone845/downloads/detail?name=FroYourself_0.1a.zip

 

Υπάρχει εφαρμογή free αντίστοιχη του Backup titanium pro?

Edited by notisjunior
Link to comment
Share on other sites

1) Κάπου το είχα ξαναδει αυτό το θεματάκι στο xda, κάνε μου μία χάρη, δοκίμασε άλλη sim στο κινητό και πες μου αν στο βγάζει και πάλι.

 

2) Αυτό σημαίνει ότι απλά πρέπει να περάσεις manually τις ρυθμίσεις για το apn και ότι δεν γινόταν αυτόματα. Το internet θα παίξει κανονικά αν το κάνεις..

 

3) Κατέβασε από το market μία εφαρμογή GPS Test, να δούμε αν παίζει σωστά ο receiver σου για αρχή. Όταν το τρέξεις δώσε του καθαρό ουρανό να βλέπει για να κλειδώσει.

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

1) Εβαλα μια SIM Vodafone και δεν το έβγαζε...

2) Εβαλα τις ρυθμισεις manually αλλα δεν αλλάζει κάτι. Αντιθέτως μου εμφανιζει στην οθόνη το σύμβολο :!: Θα το πάω αύριο σε ένα κατάστημα wind.

3) Κατεβασα το test. Βρίσκει 3 δορυφόρους, λειτουργεί η πυξίδα αλλά οι τιμές στις συντεταγμένες είναι μηδενικές. Λές να έχει πρόβλημα το GPS?

Link to comment
Share on other sites

Κι επειδή πέφτουν πολλές ερωτήσεις από νέα ή παλαιά μέλη του θέματος κάπου πέτυχα το ακόλουθο και το δίνω:

 

http://rapidshare.com/files/434080707/HUAWEI_V845_Smart_Phone_FAQs.pdf

 

είναι το FAQs στα αγγλικά. ερωταπαντήσεις για το κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Κι επειδή πέφτουν πολλές ερωτήσεις από νέα ή παλαιά μέλη του θέματος κάπου πέτυχα το ακόλουθο και το δίνω:

 

http://rapidshare.com/files/434080707/HUAWEI_V845_Smart_Phone_FAQs.pdf

 

είναι το FAQs στα αγγλικά. ερωταπαντήσεις για το κινητό.

 

και εδω στα ελληνικα απο την μαμα Vodafone

 

http://hotfile.com/dl/86012296/bbfcece/User_Guide_(Greek).pdf.html

Link to comment
Share on other sites

και εδω στα ελληνικα απο την μαμα Vodafone

 

http://hotfile.com/dl/86012296/bbfcece/User_Guide_(Greek).pdf.html

 

είσαι άρχοντας. το είχε δώσει νομίζω ο ελλάς στα αγγλικά αυτό το αρχείο. το άλλο που έδωσα είναι κάτι διαφορετικό μεν αλλά οκ χρήσιμα όλα.

δεν ξέρω που το βρήκες αλλά είναι τρομερό.

Edited by notisjunior
Link to comment
Share on other sites

είσαι άρχοντας. το είχε δώσει νομίζω ο ελλάς στα αγγλικά αυτό το αρχείο. το άλλο που έδωσα είναι κάτι διαφορετικό μεν αλλά οκ χρήσιμα όλα.

δεν ξέρω που το βρήκες αλλά είναι τρομερό.

 

μιλησα με την vodafone ,αρχικα ειχα βρει το αγγλικο τωρα μην με ρωτατε δεν ξερω που το εβαλα και το εχασα.οταν πηρα την μαμα voadafone μου το στειλανε με μαιλ το ελληνικο.το αγγλικο καπου βοσκαει στο ιντερνετ

Link to comment
Share on other sites

Όλα σωστότατα, απλά να προσθέσω ότι τα περισσότερα θέματα χρειάζονται ένα διαφορετικό home launcher

http://www.androidzoom.com/android_applications/productivity/adwlauncher_hiku.html

 

προσοχη με αυτην τν εφαρμογη τα θεματα δεν ειναι ολα συμβατα με την συσκευη μας .σε περιπτωση κρασαρισματος το επαθα εγω και η vodafone δεν ηξερε τι να κανει απλα πατατε το volume up και το πληκτρο της κλησης(Enter recovery mode by turning your device on while holding down 'volume up' and 'Start call' (green) then powering on your device)το οποιο φερνει το κινητο σε ασφαλη λειτουργια(safe mode) και απενεργοποιειτε το θεμα (η οποια εφαρμογη δεν λειτουργει σωστα και επηρεαζει το start up).ευτυχως γιατι αμα δεν το εβρησκα θα επρεπε να το παω για services χωρις να εχει κατι .οι μααααλ....... πληρωνονται ευτυχως

Link to comment
Share on other sites

Αρχικα βαλαμε αλλο κερνελ ειδικα φτιαγμενο για το 845 και μετα με το setcpu το ανεβαζεις στα παραπανω mhz

 

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αρχικα βαλαμε αλλο κερνελ ειδικα φτιαγμενο για το 845 και μετα με το setcpu το ανεβαζεις στα παραπανω mhz

 

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

 

μηπως αυτο το κερνελ υπαρχει και για το blade

Link to comment
Share on other sites

μηπως αυτο το κερνελ υπαρχει και για το blade

 

δεν είμαι βέβαιος πως είναι κάτι τέτοιο απλό. πρέπει αν δεν κάνω λάθως το κινητό να γίνει rooted Κλπ... και άλλα. δεν ξέρω αν θα είναι κατάλληλο για το κινητό. τσέκαρες αν υπάρχει ενότητα για το κινητό;

Edited by notisjunior
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone 845 (Huawei Joy)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...